Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 825 826 827 828 829 830 831 832 833 834 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7836513 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

filipps

Član broj: 300457
Poruke: 37
*.mbb.telenor.rs.



+8 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.02.2014. u 00:59 - pre 124 meseci
Ljudi, kome dojade På vei i Ny i Norge (2 najpopularnija kompleta) neka se slobodno baci na Teach Yourself Norwegian Conversation, Norwegian Language Learning Pack i tako to... ima toga. Moze da se nadje dosta. Skidanje sa Torrenta (uglavnom), a i ovako preko onih sajtova 4shared i sl. Takodje bih preporucio ''osobu'' Crienexzy sa YT za slusanje i vezbanje izgovora.
Šunke BEZLEBA
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.02.2014. u 10:11 - pre 124 meseci
Citat:
anana600:
Imam par pitanja:)

Imam hrvatski pasos, ove godine zavrsavam pedagogiju, da li mogu da odem u Norvesku samo sa prevedenim dokumentima i da trazim posao ili pre trazenja posla moram da ih nostrifikujem? I da li ima posla za nas pedagoge? Videla sam oglase za vrtice ali interesuje me i npr srednja skola, centar za socijalni rad...
Decko nema EU pasos, ima srednju masinski tehnicar i fakultet dipl. ing proizvodnog menadzmenta. Ima li neke sanse da sa tim nadje posao u NO? I kako se ta zanimanja prevode na norveski jezik? I isto pitanje i za njegove papire, da li moze da se krene samo sa prevodom ili treba i nostrifikacija?

Nisam procitala ceo forum ali koliko vidim uglavnom pisu medicinari i nisam naisla na odgovore na ova pitanja jer sam primetila da svi nostrifikuju ili traze autorizaciju diplome pre nego sto odu


[Ovu poruku je menjao anana600 dana 01.02.2014. u 17:18 GMT+1]


Imas i za prosvetare detaljno opisan put i za diplomu za nostifikaciju preko Nokuta a potom za udir.no sve pojasnjeno...prati stefanka23,blok63...to su tvoje kolege.Ima puno ispisanog o tome.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.02.2014. u 10:22 - pre 124 meseci
Citat:
DUNJA1965:
Citat:
Mirjana Savicic:
Moram opet da okacim i javno...mozda nekome pomogne...ali ne mogu da garantujem da ce to biti behandling za sve isti sa tim profilom zanimanja,mada bi trebalo.
Kolega nas predao Visu med.skolu opsti smer u Nokut i dobio nostifikaciju za Miljøterapeut-a,a tu imas prilicno sirok spektar za zaposljavanje.Dakle,ponavljam samo pisem iskustvo koje je kolega imao.Skola u Srbiji,diploma iz Cuprije i dobio to relativno skoro a i nasao posao kao miljøterapeut.Bas sam se iznenadila da Nokut je to obradio,mada pre izvesnog vremena smo Tijana i ja pricale o tome da Nokut izvesne med.dilpome nostifikuje.E sada da ne bude zabune,SAK je i dalje glavni za zdravstvo ali ovo je sveza informacija za miljøterapeuta.


Ja sada udjoh na sajt Nokuta,ali u spsku zanimanja ne nadjoh miljøterapeut....Da li se popunjava isto kao za SAK,direktno na sajtu i u padajucem meniju odaberes zanimanje?Sta sve moze da radi miljøterapeut,u kojim oblastima?




Ne mogu ti precizirati puno ali znam da se taksa ne placa.Mislim da vredi poslati bas zato sto nemas toliko tih finansijskih troskova ali ne mogu ti nista garantovati osim da je covek zaista dobio to crno na belo.
Miljøterapeut je sirok spektar poslova...http://utdanning.no/yrker/beskrivelse/miljoterapeut
E sada to je takodje i deo gde radis sa mentalno zaostalim u razvoju,mi u nasem turnusu na psihijatriji imamo jedan stilling od 50% kao aktivitør i ta osoba planira aktivnosti za pacijente a to isto moze da ukljucuje miljøterapeut....i super je da Nokut to nama nostifikuje...to je isto nacin da se na indirektan nacin izbegne SAK...probaj poslati...kazem nazalost ne mogu ti dati neke preciznije info jer nisam to licno prosla.
Hvala na cestitci...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.02.2014. u 10:25 - pre 124 meseci
Citat:
IVAN DIREKTOR:
Još jednom da pitam, da li onaj ko hoće da bude spreman za polaganje Trinn 3 testa može da uči norveški samo u Srbiji tj. da li je to dovoljno ili mora neko vreme da boravi u Norveškoj kako bi se potpuno spremio za taj ispit?

Takođe, postoji polemika o cenama u NO i ja mislim da su tamo samo cigarete i alkohol drastično skuplje nego ovde a ostale cene nisu mnogo veće nego u Srbiji. Kažite mi generalno, prosečno, koliko su cene u Norveškoj veće nego u Srbiji? Ne morate da mi iznosite neke konkretne podatke nego mi kažite otprilike generalno.


Ivane,biseru Cuprije ...o cenama smo magisterijum ispisali i nisu za poredjenje osim sto mislim da garderoba u Norveskoj i u Srbiji kosta skoro isto...ostalo je razlika u standardu i nije za poredjenje.
Trinn 3 je visok nivo norveskog i ja mislim da kao i za Bergen zbog dela slusanja treba neki deo provesti u Norveskoj da bi se covek u potpunosti spremio...ali to je opet samo moje misljenje.
Gramaticki se mozes u potpunosti spremiti u Srbiji i cak je i preporucljivo da gramatiku spremas sa nekim od nasih profesora jer rade to dobro...govorim o pravim profesorima a ne o priucnjacima.

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.02.2014. u 10:29 - pre 124 meseci
Citat:
Boban 987:
Citao sam to da je najbolje norvezanin da ti bude ref, ali posto to jos uvek nemamo, posluzice i nasi ljudi. :) Da, da, na to sam i mislio, samo sam bio u tripu da je to isto. Samo jedno u pisanom, a drugo je u usmenom obliku(ako se navede broj ili mail).
Hvala,hvala. :)


Moja iskustva sa referansom u oblasti zdravstva su ovakva:
Koliko god direktora,nacelnika,doktora,gl.sestara stavis kao referansu iz Srbije sa srpskim brojem,to i ne pomaze toliko puno i jako jako retko se odluce da zovu taj kontakt u Srbiji.Ali zato ako stavis kontakt iz Norveske,bilo da je u pitanju Srbin ili Norvezanin,zvace uvek i pitati.
To je moje iskustvo sto se zdravstva tice.Ne govorim za ostale branse jer ne znam.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.02.2014. u 10:42 - pre 124 meseci
Citat:
alghouty:
Za ucenje jezika, najbolje vam je da skinete Rossetu Stone, odlican program i za pocetnike i za one malo bolje.. ;)
Sto se tice odlaska u Norvesku, jedan je nacin da nadjete nekog naseg i platite papire, drugi nacin je da budete jako dobri u onome sto radite..


Procitah ovu drugu recenicu...
Vidi,ovo pod nacin 1 da se nadje neko nas i da se plate papiri.To verovatno mislis da se ide putem braka,jer drugacije da se srede papiri ne moze posto smo van EU i spajamo diplomu sa poslom.
Sve nase ljude koje ja poznajem ovde...pa slobodno mogu reci da je mozda 1% onih koji bi eventualno razmislili o tome.A ostali ni pod tackom razno.I polazim od sebe.
Dakle,imam stalne papire u Norveskoj i sada cu ja da se nakacim sa nekim i to u periodu od 3 godine da vezem svoj voz za njegov zarad para.Cekaj kojih para?
Ako bi se to vec radilo onda treba da se stavi cena prosecne plate u Norveskoj...jer ti zaista uzurpiras svoj privatni zivot i neznas sta se moze desiti za 3 godine...a prosecna plata u Norveskoj je oko 3.500 evra.../mesecno!!!
Ko to u Srbiji moze da plati mesecno za papire 3.500 evra i tako 3 godine?
Jer ispod te cene je suludo ici...sta zar da ta cena bude 5000 kruna...?Pa vidi to nije neka cifra u Norveskoj...a za takve stvari ako ces vec da to cinis nekome i to u trajanju od 3 godine e onda ces da stavis prosecnu platu u Norveskoj kao cenu za to a to realno nema niko mogucnost da plati sve i da radi ovde u Norveskoj jer ta osoba dolazi kao ufaglært uglavnom i zna se koliku platu m,ogu da zarade radeci neki od takvih poslova...tako da ta prica naci nekog naseg za papire a da mu platis je suluda jer nemas te pare da to uradis...
Niko to nece za male pare...ali da ne zvuci pogresno jer pisana rec moze da dobije 101 razlicitu konotaciju...ko ima potrebu za tim kada se vec snasao...
Dakle,ja sam tu posla od sebe same jer ja imam situaciju za to i ni pod tackom razno ne bih uzurpirala svoj zivot posle vrlo teske 3,5 godine zivota i borbe ovde pa jos isla u policiju ponovo predavala za pripoj porodice pa takse...pa cuda...
Ovo sam ja pricala sa mnogima...dakle nije ovo samo moje misljenje...ko je lud da se zeza tako mnogo zarad neke sitnine...ako hoces 3,5 000 evra e to je vec da se i razmisli jer ti tada fakticki imas dve plate...pa da se razmisli...a ovako je suludo potpuno...
Dakle,ta opcija otpada u startu...
Pritom malo je toga sto nakon predjenog puta snalazenja u Norveskoj zelis staviti na kocku...jer ti nikad neznas sa kim se upustas u pustolovinu...a tvoj ekonomski nivo se promenio i ti na iznose gledas drugacije.Ono sto je tebi normalno tom paceniku je mnogo...njemu je i taksa od 5200 kruna mnogo koliko je sada cena aktuelna za obradu podataka.Skup sport i krajnje nepovoljan kada se odradi suma sumarum kako god okrenes.
Zato nista tebi bez tebe sto bi rekao jedan filozof.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.02.2014. u 11:49 - pre 124 meseci
Citat:
Mirjana Savicic: Procitah ovu drugu recenicu...

Zato nista tebi bez tebe sto bi rekao jedan filozof.

Covek je verovatno mislio da u Norveskoj moze kao u nekim zemljama, ili da platis da ti daju fiktivan ugovor i da se iscimaju za tebe da ti kazu, sta, kako, gde tj. da dobijes fiktivan ugovor za jedan posao i onda da radis na crno nesto sasvim drugo. Ili je opet mozda mislio na falsifikovana dokumenta, ima i toga...
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.02.2014. u 12:18 - pre 124 meseci
S obzirom na cinjenicu da smo van EU,i da moramo spajati diplomu sa poslom malo toga bi proslo u tom slucaju.Opet se vracam na staro...ko bi rizikovao toliko zarad malo para kada te iste pare mozes zaraditi ovde legalnim putem.
Kome to treba u zivotu...
Tacno je da je jedan deo crnog trzista i ovde ali to je vrlo malo u poredjenju s svim ostalim zemljama Evrope...vrlo malo prostora za sredjivanje papira se ima osim te porodicne vize.To je legalan put dok sve ostalo ako biras onda mozes i sam...
Da se mi ne lazemo radi se i ovde i sa laznim diplomama ali mali procenat jako mali...zanemarljiv.
A opet sve svedes kako god okrenes...da ljudima koji su ovde to ne treba u zivotu takvo cimanje i komplikacije...
Drugo je da je losa ekonomija i da nemas mogucnost zarade...ali imas...i ne vidim da bi se neko tako cimao...
Osim ako nije visok,krsan,dlakav,tezak pravi curan...e u tom slucaju dodji jarane moze i za dzabe dobices kvalitetan naporan nocni turnus pa svi papiri zavise od toga kako se pokazes
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

blok63
Beograd

Član broj: 301398
Poruke: 349
*.mbb.telenor.rs.



+90 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.02.2014. u 12:23 - pre 124 meseci
Ljudi treba da shvate jedno sve one priče koje smo slušali a važe za Nemačku, Francusku, Austriju i dr. gastarbajsterske zemlje ne važe za Norvešku. Znam i sama za takve brakove...Ako hoćete u Norvešku: kvalifikacija i naučen jezik.Nema trećeg. Nema lakšeg načina. Molim oznojite guze ;)

I misim da će potvrditi oni koji su u Norveškoj, da nema onog "Ubaci moju prijateljicu" ili " Imam ja dobrog prijatelja stručnjaka za ovaj posao" Važi popunite søknad sjema i neka stane u red sa ostalima.
 
Odgovor na temu

blok63
Beograd

Član broj: 301398
Poruke: 349
*.mbb.telenor.rs.



+90 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.02.2014. u 13:16 - pre 124 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Citat:
anana600:
Imam par pitanja:)

Imam hrvatski pasos, ove godine zavrsavam pedagogiju, da li mogu da odem u Norvesku samo sa prevedenim dokumentima i da trazim posao ili pre trazenja posla moram da ih nostrifikujem? I da li ima posla za nas pedagoge? Videla sam oglase za vrtice ali interesuje me i npr srednja skola, centar za socijalni rad...
Decko nema EU pasos, ima srednju masinski tehnicar i fakultet dipl. ing proizvodnog menadzmenta. Ima li neke sanse da sa tim nadje posao u NO? I kako se ta zanimanja prevode na norveski jezik? I isto pitanje i za njegove papire, da li moze da se krene samo sa prevodom ili treba i nostrifikacija?

Nisam procitala ceo forum ali koliko vidim uglavnom pisu medicinari i nisam naisla na odgovore na ova pitanja jer sam primetila da svi nostrifikuju ili traze autorizaciju diplome pre nego sto odu


[Ovu poruku je menjao anana600 dana 01.02.2014. u 17:18 GMT+1]


Imas i za prosvetare detaljno opisan put i za diplomu za nostifikaciju preko Nokuta a potom za udir.no sve pojasnjeno...prati stefanka23,blok63...to su tvoje kolege.Ima puno ispisanog o tome.



I ja sam još nova u ovoj priči ,posebno ne znam kako je sa hrvatskim pasošem pa nisam odgovorila Anana ništa. A posla za pedagoga ima ihahaj,po celoj Norveškoj. Samo ti uči jezik jer je on 99% pasoš za ulaz u No.
 
Odgovor na temu

Ivana 77
nis

Član broj: 320430
Poruke: 28
79.101.62.*



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.02.2014. u 16:03 - pre 124 meseci
Citat:
blok63:
Pitanje za Nesh-ca.... skinula sam sa tvog, zlata vrednog, materijala Stein på stein ali nema CD-a za slušanje uz Arbeidsbok. Jel ga nema ili ja nešto nisam dobro uradila,mada sam skinula svih 4 dela kako i treba i knjige sam već prešla...

Nesh-ca,molila bih te za malo pomoci ,bila sam na tvom materijalu za ucenje jezika ali nikako nisam mogla da nadjem pa vein i stein pa stein pa te molim da mi pomognes malo da mogu da skinem
 
Odgovor na temu

mada77
Marko Dimitrijevic
Torlak
Beograd

Član broj: 298710
Poruke: 180
*.bb.online.no.



+64 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.02.2014. u 16:40 - pre 124 meseci
Citat:
blok63:
Ljudi treba da shvate jedno sve one priče koje smo slušali a važe za Nemačku, Francusku, Austriju i dr. gastarbajsterske zemlje ne važe za Norvešku. Znam i sama za takve brakove...Ako hoćete u Norvešku: kvalifikacija i naučen jezik.Nema trećeg. Nema lakšeg načina. Molim oznojite guze ;)

I misim da će potvrditi oni koji su u Norveškoj, da nema onog "Ubaci moju prijateljicu" ili " Imam ja dobrog prijatelja stručnjaka za ovaj posao" Važi popunite søknad sjema i neka stane u red sa ostalima.



Nikad ne mozes svima dokazati sta je i kako je...mislim na istinu...ostavi ti to i nastavi dalje...
Da Norveska nije ista kao druge zemlje nije ali je slicna, a za ovaj drugi deo teksta nije bas tako kao sto kazes...ne znam za druga mesta i druge ljude ali ja imam par primera gde prolazi to "ja imam nekog bla bla bla"...i veruj mi da to ovde prolazi, docices i uverices se!!!

Video sam takodje da je neko napisao na predhodnoj stanici da moze da se polaze NP3 u ambasadi....koliko ja znam to nije moguce...da ne bi ljudi citali netacne stvari neka potrvdi neko ko zna, ali sam ubedjen da to ne mozes urraditi u ambasadi vec samo ovde u NO!
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.92.164.82.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.02.2014. u 17:04 - pre 124 meseci
Ta varijanta "ja imam nekog" moze da ucini samo toliko da ta osoba dodje na intervju.Do te mere moze i ide uvek uz prethodno pitanje kako ta osoba stoji sa jezikom,i ti tu treba da kazes zna ili nezna u startu...najbolje je ograditi se pa reci pozovite na intervju pa cete proceniti ali sto se te osobe kao radnika tice,mogu reci sve najbolje.
To da samo kazes,imam ja nekog i taj neko dobija posao - nema sanse.Mora da zna jezik.
A i treba uzeti u obzir da je jedna situacija na jugu gde imas daleko vise ljudi i na severu gde nemaju dovoljno kadra.To sve ima svoje.
Kada Srbinu kazes pomoci cu ti...to znaci naci ces mu posao.On/ona to tako gleda,a ti mislis na cinjenicu ok,pomoci cu tako sto cu se izboriti za intervju.Tu je bitna razlika.

O polaganju NP3 u ambasadi smo ranije diskutovali na forumu...Ne moze,moze se samo polagati u Norveskoj ali Bergen test pismeni deo moze u ambasadi,dok za usmeni ide se za Norvesku.Proverena info.

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.92.164.82.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.02.2014. u 17:05 - pre 124 meseci
Medicman pristavi kafu

Tromsø opasno napreduje sa povezivanjem sa svetom...

Evo slicice:



Dakle,uz London i Helsinki (koji je povezan za celim svetom preko Finn.air) sada direkt fly do Stavangera da se ne ide vise preko Osla
I to 5 puta nedeljno...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

ciaoserbia
Igor Novak
DVM
Zdravlje
Beograd

Član broj: 320573
Poruke: 13
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.02.2014. u 17:16 - pre 124 meseci
Za sve se navija, Tromso se voli
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.92.164.82.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.02.2014. u 17:35 - pre 124 meseci
A vidis sta je marketing? Nisam ni losa u toj disciplini "pravljenje metropole od nedodjije"...
Salu na stranu...na ovako velikom prostanstvu jako su bitne avionske veze...a Tromsø stvarno u tome napreduje i posto je moja prognoza da ce se sve vise nasih naseljavati na sever jer ce jug biti krcat ljudima iz EU,evo da unapred javimo da nije nista strasno...ostace ljudi zivi,a bogami i letece do sveta i civilizacije.I nece letilica pasti...sve to fino ide i sto je bitnije ide gde oces...
Dakle,oces za Njujork iz ove nedeodjije...i ne moras da menjas 5 aviona...vec odes do Helsinkija direktno a odatle direktno Finn.air do Njujorka sa gratis hranom,i super uslugom.Letela sa njima pa pisem iz iskustva...a ne norwegian gde placas i dodatno cebe a realno u neko doba uvek u avionu bude hladno kod tih dalekih letova,sto je sramota da tako rade.Ovde i film,i slusalice i cebe,i hrana i neograniceno pice i alkoholno i nealkoholno...
Dakle,nismo odseceni kako to mnogi misle i zato ovi koji ce tek da dolaze,da se uopste ne brinu kada vide na karti gde idu...

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

medicman

Član broj: 266486
Poruke: 288



+121 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.02.2014. u 17:35 - pre 124 meseci
Citat:
Mirjana Savicic: Medicman pristavi kafu :)

Tromsø opasno napreduje sa povezivanjem sa svetom...:)

Evo slicice:



Dakle,uz London i Helsinki (koji je povezan za celim svetom preko Finn.air) sada direkt fly do Stavangera da se ne ide vise preko Osla :)
I to 5 puta nedeljno...



Miro nema tu sta da se pristavlja. Dzezva je stalno spremna, samo reci kad da zakuvam. :-)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.92.164.82.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.02.2014. u 17:38 - pre 124 meseci
Evo iz Aftenpostena kazu ovako: "Velika akcija protiv stranih narkodilera"
2500 uhvacenih,pola od toga poslato van Norveske...
Prilican raj za narkodilere ovde u Norge...ali mi mislimo i dalje,ne toga ovde nema...Ima i to mnogo...

Slicica iz Aftenpostena:


MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

mada77
Marko Dimitrijevic
Torlak
Beograd

Član broj: 298710
Poruke: 180
*.bb.online.no.



+64 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.02.2014. u 18:52 - pre 124 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Ta varijanta "ja imam nekog" moze da ucini samo toliko da ta osoba dodje na intervju.Do te mere moze i ide uvek uz prethodno pitanje kako ta osoba stoji sa jezikom,i ti tu treba da kazes zna ili nezna u startu...najbolje je ograditi se pa reci pozovite na intervju pa cete proceniti ali sto se te osobe kao radnika tice,mogu reci sve najbolje.
To da samo kazes,imam ja nekog i taj neko dobija posao - nema sanse.Mora da zna jezik.
A i treba uzeti u obzir da je jedna situacija na jugu gde imas daleko vise ljudi i na severu gde nemaju dovoljno kadra.To sve ima svoje.
Kada Srbinu kazes pomoci cu ti...to znaci naci ces mu posao.On/ona to tako gleda,a ti mislis na cinjenicu ok,pomoci cu tako sto cu se izboriti za intervju.Tu je bitna razlika.

O polaganju NP3 u ambasadi smo ranije diskutovali na forumu...Ne moze,moze se samo polagati u Norveskoj ali Bergen test pismeni deo moze u ambasadi,dok za usmeni ide se za Norvesku.Proverena info.



Pazi to za jezik se podrazumeva...znaci o tome ne diskutujem uopste...jezik se mora znati, medicinari iskljucivo norsk dok inzinjeri i slicni mozda prodju sa engleskim....a to da li je to zbog severa ili ne u to nisam siguran posto je jos ljudi pisalo na forumu da preporuka ovde radi mnogo i da se dosta poslova dobija na preporuku...meni je na dobijenom poslu cestitao clan gardermoen 001 ili kako vec bese...i na moju izjavu da sam preko veze dobio posao rekao da je i on sam od 5 poslova do sad 4 dobio na preporuku ako mogu da kazem vezu...
E sad sever-jug...pa Tromso mozda i nije bas zabit iako je sever...ti zivis duze i bolje znas u to sam siguran ali mislim da je ovde dosta zajebano dobiti posao, stan ili sta vec posto ceo sever zeli da zivi u najvecem gradu na severu... ponovo kazem to je moje misljenje.... mi trazimo stan evo koliko vec 7 meseci i bilo je par visninga ali ni prici do stana...ja i dalje saljem svakojake molbe za poslove i dobijam pisamca koliko ljudi bude prijavljeno za posao, MNOGO...
Sad su krenule letnje zamene i vec je bilo pitanja kod Dragane na poslu od strane sefice "da li neko ima nekog da preporuci za posao preko leta?"...
Normalno podrazumeva se taj jezik...ali da treba biti oprezan sa tim...TREBA i to dosta oprezan...pre neki dan saznao da neki lik koji je radio u No otiso za Srbiju na odmor i odlucio da se ne vrati nazad...e zamisli da si ti, ja ili neko treci proporucila/o tako nekog lika i on pobegne...Bilo bi zanimljivo!!!
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.02.2014. u 20:41 - pre 124 meseci
ne mozemo reci da se dobija posao preko veze ali se dobija na preporuku. sve se dobija preko preporuke, iskreno. moja zena treba da krene da radi od ponedeljka na preporuku, cak nije imala ni intervju, sada treba da krenem da sredjujem za jednog kolegu opet na moju preporuku, nije ni imao intervju. jednostavno ako ti veruju i ti garantujes za nekoga to je skoro gotova prica. doduse treba uvek voditi racuna o tome kome dajes referencu i za koga garantujes ali da pomaze to stoji. recimo ja sam poslao stotine mejlova za statoil i dok covek nije rekao lepu rec za mene nisu ni gledali moj CV, sada vec mogu da se ubacim bez problema ali zbog zahvalnosti necu da promenim firmu koja mi je dala prvi ugovor i zbog koje je cela moja porodica u norveskoj.
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 825 826 827 828 829 830 831 832 833 834 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7836513 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.