Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7992076 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

miljana976
førskolelærer
Tomter, Norge

Član broj: 307289
Poruke: 21
*.bb.online.no.



+9 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.11.2013. u 16:13 - pre 128 meseci
Citat:
maja031:
Molim devojku MILJANA976 da se javi kad stigne da podeli svoje iskustvo ako moze da li je nasla posao,jezik, kako, sta...malo detaljnije. Iz njenih poruka se dalo zakljuciti da je vaspitacica, trazila je priznanje diplome i u poslednjoj pitala za smestaj gore. Miljana,jesi li uspela? Ne mogu jos da saljem privatne p. pa ako te ne mrzi ajde ovako.

Blok63 i svi vaspitaci, profesori,nastavnici molim vas pisite svaki korak puta ka odlasku i poslu gore,ima nas koji pomno pratimo. Put za medicinare smo apsolvirali,hajde sad za prosvetare,da nas bude sto vise :)
Da se izvinim svima sto sam postavljala pitanja na koja vec postoje odgovori. Otkrila sam forum pre 15ak dana i pocela da citam od pocetka SVE (posto ste ko serija rece neko, da nesto ne propustim). Bolje da sam citala unazad jer se meni korisne inf.nalaze otprilike od 550 strane, ali serija se ne prati od kraja nego od pocetka :)
Uglavnom se ticalo medicinara i inzinjera pa sam malo izgubila strpljenje, onda se pojavio stefanko ali on je tad u NO kao student i radi master rad i nije bio od konkretne pomoci dok nije nasao posao u vrticu. To je najbolja stvar i od tad je on glavni za nas koji bi da rade ili u skoli ili vrticu. Dao je mnogo korisnih inf i puno ti hvala!


Evo i mene, konavno! Najpre da kazem USPELA SAM!!!! Krenula sam u ovu pricu proslog decembra kada sam poslala papire u NOKUT i krenula sa ucenjem jezika. Zavrsila 2 nivoa u Sagi (to je bila jedina mogucnost za ucenje jezika u Nisu). Pocela sam da saljem CV i soknad u julu preko neta. Vec prvi poziv za posao sam imala 30.jula. Slala sam svuda, sirom Norveske i bilo je raznih odgovora... Autorizacija mi je konacno stigla 23. 8. Pocetkom septembra mi je stigao mail sa pozivom na razgovor za posao u vrticu na mestu vaspitaca. Tako se ja spremih put Norveske 18.9. Na razgovor sam otisla vec 19.9. , u vrticu provela skoro 3 sata u opustenom razgovoru sa ledrkom koja mi je odmah ponudila ugovor na godinu dana na 100%. Vrtic je u mestu Tomter, 30km juzno od Osla. Uslovi za jezik nisu postojali, dobro sam se snasla u razgovoru... a ostalo ce se nauciti, kako rece lederka... Vratila se u Srbiju odmah da regulisem papire, i opet nazad za Oslo vec 2.10. Od tada sam ovde, predala papire za dozvolu i cekam... kao sto kazu od 3 nedelje do 3 meseca...:(... ali bice, bitno da je krenulo...i eto u najkracim crtama o mom novom pocetku... Zelim svu srecu svim prosvetarima koji krecu u ovu pricu... SRECNO!!!
 
Odgovor na temu

miljana976
førskolelærer
Tomter, Norge

Član broj: 307289
Poruke: 21
*.bb.online.no.



+9 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.11.2013. u 16:52 - pre 128 meseci
Citat:
jedy023:
Citat:
maja031:
I ja da se nadovezem na gagitu~da li neko zna sta su po obrazovanju njihovi vaspitaci u vrticu–ne bas sa malima kao nase jaslice nego stariji od 2 god. npr. Ili su samo med.sestre vaspitaci za sve? Ne mislim na rad sa decom sa posebnim potrebama, jer ako sam dobro razumela stefanko je na takvom radnom mestu, vec kako da kazem sa zdravom decom. DA li bi nokut priznao diplomu naseg uciteljskog fakulteta–vaspitacki smer za rad u njihovom vrticu? Da li je to popunjeno norvezanima ili ima nade za posao?

Ne radi stefanko ,nego ja radim u zemlji Srbiji.

Maja, ja sam dobila posao u vrticu kao vaspitac i imam zavrsen uciteljski fakultet, smer za vaspitace. NOKUT mi je priznao sve 4 godine. U vrticima rade vaspitaci, pedagogisk lederi i asistenti, za druge ne znam... a vaspitaci rade i sa malom decom, mislim na one od 1 do 3...
 
Odgovor na temu

jedy023
Zrenjanin

Član broj: 79183
Poruke: 651
178-222-135-174.dynamic.isp.telekom.rs.



+304 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.11.2013. u 17:00 - pre 128 meseci
[/quote]miljana976
Nis
Tako se ja spremih put Norveske 18.9. Na razgovor sam otisla vec 19.9. , u vrticu provela skoro 3 sata u opustenom razgovoru sa ledrkom koja mi je odmah ponudila ugovor na godinu dana na 100%. Vrtic je u mestu Tomter, 30km juzno od Osla. Uslovi za jezik nisu postojali, dobro sam se snasla u razgovoru... a ostalo ce se nauciti, kako rece lederka... Vratila se u Srbiju odmah da regulisem papire, i opet nazad za Oslo vec 2.10. Od tada sam ovde, predala papire za dozvolu i cekam... kao sto kazu od 3 nedelje do 3 meseca...:(... ali bice, bitno da je krenulo...i eto u najkracim crtama o mom novom pocetku... Zelim svu srecu svim prosvetarima koji krecu u ovu pricu... SRECNO!!![/quote]


Da li se se svo vreme sporazumevala na Norveskom ili znas engleski pa si i njega upotrebila.
Srecno
Ima jedna istina za koju sam nedavno cuo,a ona glasi"UCITE SKOLU DA NE RADITE,I STVARNO
TOLIKO LJUDI SA FAKULTETSKOM DIPLOM U ZEMLJI SRBIJI NE RADE"
 
Odgovor na temu

maja031
lose
losa

Član broj: 318868
Poruke: 23
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.11.2013. u 17:29 - pre 128 meseci
Za Miljanu (da ne citiram) : CESTITAMO !!!! Hvala puno sto si se javila. Znala sam da si uspela! Takav sam imala predosecaj i delovala si odlucno. Autorizaciju si cekala od decembra do avgusta?! covece,al su brzi... E sad rizikujem da ispadnem glupa al neka: ti ne mozes da pocnes da radis dok ne dobijes dozvolu i dok cekas moras biti u NO? ( o svom trosku ?) A cim je dobijes odneses u vrtic, lederka stavi datum od tad radis narednu godinu i to je to, radis i cekas prvu platu. Ispravi me molim te ako gresim. Pitam jer ja imam “mali problem“ u vidu troje svojih malisana i ne znam da li bih mogla izdrzati da budem odvojena od njih dugo Pisi kad pocnes kako je raditi gore u odnosu na nase vrtice ovde.

Pitanje i za sve na forumu koji su spajali porodicu: koliko otprilike u najboljem i najgorem slucaju treba da prodje vremena da: dodjes gore i npr.odmah ti se posreci, nadjes ok.posao i onda docekas dozvolu, i pocnes da radis i onda predajes za spajanje porodice. Da li to tako ide??? Da li dozvolu moras da cekas u no ili mozes da ides za srbiju? Znaci KOLIKO dana, meseci za sve (otprilike,sa malo srece ili bez srece) pa ti dolaze voljeni muz i decica? Biti bez muza i nece biti neki problem , ali bez dece vec....Moji su bas mali pa se plasim da cu siznuti sto od brige sto od nedostajanja. Muz nema sanse da ide prvi, pa me ovo brine. Samo nesh co sto se secam da je cuvao decu dok je zena zapocinjala NO pricu . Vecina na forumu koliko vidim su mladi jos uvek bez dece, ima valjda jos neko u ”pocetnim srednjim” da podeli iskustvo...
 
Odgovor na temu

3way

Član broj: 241428
Poruke: 1425



+2403 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.11.2013. u 17:31 - pre 128 meseci
Citat:
mihaleks:
To kaze neko ko zivi u krugu dvojke u Beogradu i ko nema pojma sta se desava u Srbiji. Otidji malo u te carsije, zivi koju godinu, pa cu da te pitam kako je u carsiji a kako je u Beogradu...
Klasican problem vecine Beogradjana je sto oni imaju sve sto im treba u samom gradu pa ih i ne interesuje mnogo sta se desava van njega, a i zasto bi kad se ionako sve pare vrte ili u Beogradu ili oko Beograda.
Osim Beograda i delom Novog Sada cela Srbija je u nazadovanju vec 20 godina.


Prvo, otkud tebi da sam ja iz Beograda?
Drugo, odakle kod da sam, zasto mi be interesovalo sta se desava negde drugde? Ako sam iz Bg, sta me briga sta se desava u Nisu. Ako sam iz Nisa, ne zanima me mnogo kako je u Paracinu ili Novom Sadu, itd....
Trece, taj tvoj napad nije nikakva potvrda onoga sto si rekao.
Sedam sutlijasa,
za sedam samuraja,
za sedam tramvaja.
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
*.84-48-215.nextgentel.com.



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.11.2013. u 17:36 - pre 128 meseci
miljana cestitke, jesi li dobila autorizaciju samo od NOKUTA ili od UDIR-a isto? ako si dobila od UDIR-a da li si trazila za ucitelja/nastavnika ili vaspitaca? i kakvu si procenu dobila, tj. sta su ti napisali da mozes raditi?

[Ovu poruku je menjao stefanko23 dana 13.11.2013. u 18:46 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Marta 76

Član broj: 299292
Poruke: 82
*.tel.net.ba.



+23 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.11.2013. u 17:43 - pre 128 meseci
Miljana, odlično!!! Čestitke!!!
 
Odgovor na temu

blok63
Beograd

Član broj: 301398
Poruke: 349
*.mbb.telenor.rs.



+90 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.11.2013. u 18:08 - pre 128 meseci
Bravo Miljana, eto još jednog dokaza iz prakse da se može zaposliti i bez nostrifikacije UDIR-a i položenog ispita.Ipak da čujemo šta će reći UDI? Ja sam optimista i veurjem samo u dobre stvari. Bravo i čestitam od srca :)
 
Odgovor na temu

Boban 987
student
fakultet
Beograd

Član broj: 316731
Poruke: 217
*.dynamic.sbb.rs.



+63 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.11.2013. u 18:09 - pre 128 meseci
Miljana bravo. Cestitke.
boban
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.11.2013. u 18:10 - pre 128 meseci
Citat:
maja031:
Za Miljanu (da ne citiram) : CESTITAMO !!!! Hvala puno sto si se javila. Znala sam da si uspela! Takav sam imala predosecaj i delovala si odlucno. Autorizaciju si cekala od decembra do avgusta?! covece,al su brzi... E sad rizikujem da ispadnem glupa al neka: ti ne mozes da pocnes da radis dok ne dobijes dozvolu i dok cekas moras biti u NO? ( o svom trosku ?) A cim je dobijes odneses u vrtic, lederka stavi datum od tad radis narednu godinu i to je to, radis i cekas prvu platu. Ispravi me molim te ako gresim. Pitam jer ja imam “mali problem“ u vidu troje svojih malisana i ne znam da li bih mogla izdrzati da budem odvojena od njih dugo Pisi kad pocnes kako je raditi gore u odnosu na nase vrtice ovde.

Pitanje i za sve na forumu koji su spajali porodicu: koliko otprilike u najboljem i najgorem slucaju treba da prodje vremena da: dodjes gore i npr.odmah ti se posreci, nadjes ok.posao i onda docekas dozvolu, i pocnes da radis i onda predajes za spajanje porodice. Da li to tako ide??? Da li dozvolu moras da cekas u no ili mozes da ides za srbiju? Znaci KOLIKO dana, meseci za sve (otprilike,sa malo srece ili bez srece) pa ti dolaze voljeni muz i decica? Biti bez muza i nece biti neki problem , ali bez dece vec....Moji su bas mali pa se plasim da cu siznuti sto od brige sto od nedostajanja. Muz nema sanse da ide prvi, pa me ovo brine. Samo nesh co sto se secam da je cuvao decu dok je zena zapocinjala NO pricu . Vecina na forumu koliko vidim su mladi jos uvek bez dece, ima valjda jos neko u ”pocetnim srednjim” da podeli iskustvo...


kod mene je samo jedna stvar bila NE DOLAZI U OBZIR NI POD TACKOM RAZNO a to je da klinca od 3 godine zena ostavi u Srbiji.

pokusao sam jednom da to predlozim ali sam popio takvo NE DOLAZI U OBZIR da jos pamtim

tako da smo prvi put kada smo trzili posao dosli zajedno sa klincam koji nam je smetao vise nego ista, onda sam ja dobio ponudu, zena i klinac se vratili za srbiji jer smo hteli da sredimo sve stvari pre dolaska njih u norvesku. ja sam krenuo da radim u martu i bio sam sam u norge do avgusta onda sam otisao po njih i sada smo zajedno. od apliciranja u UDI do dobijanja maticnog smo cekali 3 nedelje.

ja kontam da je bolje sacekati sa tim velikim selidbama dok se ne stane malo na noge, pa onda dovesti zenu i decu ili curana u svakom slucaju sto bi rekao gogi77 dok se ceka na dolazak u norge na spajanje uciti jezik i ramisljati o poslu za curana ili zenu kako god.

Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.11.2013. u 18:23 - pre 128 meseci
Miljana,sve cestitkeeeeeee!!!Bravo i svako dobro!!!
Super,krenulo je i sa obdanistima...sada Stefanko imas koleginicu u obdanistu.
Ono sto je Stefanko govorio o nemogucnosti rada bez UDIR-a se odnosilo na skolu.Na rad u SKOLI.
Na sajtu UDIR-a pise da sef ima pravo da zaposli na odredjeno vreme i bez priznavanja UDIR-a ali to nije rec o skoli.
Treba razdvojiti skolu i vrtic,kao sto treba razdvojiti bolnicu i dom.To brkamo cesto.
Miljana,suuperiskaaa.



MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Gasterbajter
Happy Nation

Član broj: 316741
Poruke: 243



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.11.2013. u 18:25 - pre 128 meseci
Čestitke Miljana, vidim ja da će ako bude još Miljana otvoriti niški aeredrom Već mogu da pobrojim više od 20 Nišlija koji su otišli.
Sa standardom juga Srbije, treba itekako Wizz. Sofija je bliža Nišu od Beograda geografski, tu je i Skoplje blizu, Solun... u Nišu je Bugarska i Grčka (valjda još uvek) ambasada, Grci studiraju ovde, ima Rusa i Ukrajinaca.. hm...ovi sa Kosova, imaju li oni bezbedne aerodrome? Sumnja, eto mogu i oni iz Niša. Ako pričate o lokalnoj vlasti da nešto promeni, čisto sumnjam jer oni rade šta Beograd diktira.
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
*.84-48-215.nextgentel.com.



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.11.2013. u 18:25 - pre 128 meseci
deder baci taj link sa UDIRa ja se ne secam toga :D i mene je iskreno najvise bilo strah presude UDIja posto sam video da sefica nije imala pojma u sta se upusta :D
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.11.2013. u 18:32 - pre 128 meseci
Citat:
maja031:
Za Miljanu (da ne citiram) : CESTITAMO :) !!!! Hvala puno sto si se javila. Znala sam da si uspela! Takav sam imala predosecaj i delovala si odlucno. Autorizaciju si cekala od decembra do avgusta?! covece,al su brzi... E sad rizikujem da ispadnem glupa al neka: ti ne mozes da pocnes da radis dok ne dobijes dozvolu i dok cekas moras biti u NO? ( o svom trosku ?) A cim je dobijes odneses u vrtic, lederka stavi datum od tad radis narednu godinu i to je to, radis i cekas prvu platu. Ispravi me molim te ako gresim. Pitam jer ja imam “mali problem“ u vidu troje svojih malisana i ne znam da li bih mogla izdrzati da budem odvojena od njih dugo Pisi kad pocnes kako je raditi gore u odnosu na nase vrtice ovde.

Pitanje i za sve na forumu koji su spajali porodicu: koliko otprilike u najboljem i najgorem slucaju treba da prodje vremena da: dodjes gore i npr.odmah ti se posreci, nadjes ok.posao i onda docekas dozvolu, i pocnes da radis i onda predajes za spajanje porodice. Da li to tako ide??? Da li dozvolu moras da cekas u no ili mozes da ides za srbiju? Znaci KOLIKO dana, meseci za sve (otprilike,sa malo srece ili bez srece) pa ti dolaze voljeni muz i decica? Biti bez muza i nece biti neki problem :), ali bez dece vec....Moji su bas mali pa se plasim da cu siznuti sto od brige sto od nedostajanja. Muz nema sanse da ide prvi, pa me ovo brine. Samo nesh co sto se secam da je cuvao decu dok je zena zapocinjala NO pricu :) . Vecina na forumu koliko vidim su mladi jos uvek bez dece, ima valjda jos neko u ”pocetnim srednjim” da podeli iskustvo...


Majo,vreme proleti u stresu i obavezama kada se dodje ovde u tom prvom periodu.
Najbolja sreca da nadjes posao u prvih mesec dana...pa apliciras za predaju dokumenata(cekanje otprilike mesec dana),i obrada mesec dana ako neces uzimati rani start,sto mu dodje neka 3 meseca,zatim imas slikanje u policiji pa poreska uprava za poresku karticu sto mu je neke 2 nedelje da kazemo tako pa banka za otvaranje racuna se zavrsi za jedan dan i nakon sto dobijes prvu platu i uzmes isecak od plate za predaju dokumenata mozes da apliciras za dozvolu porodicnu tj.spajanje i oni mogu odmah doci tog momenta sto mu dodje nekih 3-4 meseca i da cekaju dozvolu u Norveskoj.Na to imaju pravo.
Opet jako puno zavisi kakav ces ugovor dobiti.Ako je za stalno posao onda mozes da probas da istovremeno predajes i za njih i za sebe s tim sto ce prvo da obrade tvoju dozvolu pa onda njihovu ali imaju pravo da cekaju dozvolu u Norge.To je kod stalnog posla jer ako si na zameni onda treba da imas barem jedan isecak od plate.E sada,treba za porodicu da iznajmis stan i sredis te stvari a to bez personnummer-a teze ide a personnummer dobijas kada ti dobijes dozvolu.To je tehnicki momenat.Drugo fastlege za decu jako bitna stvar jer nikada ne znam sta ces se dogoditi a to mozes da dobijes ukoliko imas ugovor na minimum 6 meseci ali ga takodje mozes resiti nakon sto ga resis za sebe.Tako da treba prvo ti da sredis papirologiju svoju kako bi njima olaksala jer ipak se radi o troje male dece kako si navela u postu.Racunaj 3-6 meseci,ako cemo realno.
Sve se to da resiti kao sto vidis na forumu je toliko ljudi spojilo porodicu a imaju malu decu i izdrzali su taj period.Izdrzaces i ti jer to je za vase bolje sutra.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.11.2013. u 18:41 - pre 128 meseci
Citat:
stefanko23:
deder baci taj link sa UDIRa ja se ne secam toga :D i mene je iskreno najvise bilo strah presude UDIja posto sam video da sefica nije imala pojma u sta se upusta :D


Vidis sta kazu ovde:

Hvem trenger ikke godkjenning?

Den som ønsker å arbeide i Norge som lærer uten fast tilsetting — f. eks. i et engasjement, trenger ikke godkjenning fra Utdanningsdirektoratet.

Tilsetting i stilling som spesialpedagog, logoped eller fritidspedagog med utdanning fra utlandet, er ikke lovregulert og krever derfor ikke godkjenning fra Utdanningsdirektoratet.

Som assistent i barnehage kan du arbeide uten godkjenning fra Utdanningsdirektoratet

Dakle ako je sef normalan samo mu odstampaj ovo,i reci da je to sa zvanicnog sajta UDIR-a...Mislim ne ti...ti si vec uradio svoj slucaj vec oni koji idu ovim prosvetarskim putem u vrtice...jer po ovome bi trebalo da u vrtic moze bez problema a sta fali imati ugovor na godinu dana pa produziti...nista,to je bingooooo na lotou!
Link: http://www.udir.no/Regelverk/U...nlandske-yrkeskvalifikasjoner/

Jesi li ti Stefanko probao da im posaljes na ovaj UDIR i trazis priznavanje?
UDI ne bi trebao da pravi problem jer posao nije za stalno a ona moze da radi na odredjeno vreme sa NOKUT-om po ovome sto pise na sajtu,a to je zvanican sajt UDIR-a tj.njihovog ministarstva prosvete.To je valjda majku mu cisto.


MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
*.84-48-215.nextgentel.com.



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.11.2013. u 18:47 - pre 128 meseci
Mirka, pise som lærer... dakle to vazi za osnovnu i srednju skolu ne za vrtice... u vrticu radis kao førskolelærer (stari naziv, novi je barnehagelærer) ili pedagogisk leder...
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.11.2013. u 18:51 - pre 128 meseci
Stefanko...pretpostavljam da si isao na ovo...
Link: https://skjema.udir.no/digifor...15DB&xsessiontag=497043779
Vidi ovde su pobrojana dokumenta za priznavanje za ljude van EU,gde mi i spadamo.
Vidi,nema pobrojanog Bergen testa,koliko ja vidim slucaj,ali pise ako ti hoces u dodatku da trazis za morsmålslærere godtjenning https://skjema.udir.no/digifor...15DB&xsessiontag=497043779
Onda treba ti dokaz o Bergen testu...dakle za taj dodatak...ali za obicnog lærer-a ne treba koliko stoji ovde...
Sad druga je prica koliko je vazno biti morsmålslærer...ne ulazim u to jer ja u to nisam upucena...
Jesi probao ovo da saljes za lærer-a?
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.11.2013. u 18:54 - pre 128 meseci
kontam da je tesko ostaviti decu u srbiji i doci i biti sam u norge, ali mislim da je i malo sebicno dovuci decu u norge pa ih odma cimati u kojekavim selidbama i slicnim stvarima. mi smo sacekali realno 6 meseci dok nismo dobili pristojan stan na koriscenje od moje firme, dok ja nisam bio siguran da cu ostati ovde da radim i u ovom gradu. pa kada smo dobili stan onda sam morao da ga sredim za zivot, namestaj, bela tehnika i slicno. naravno tu je i pitanje vezano za lekara. takodje morate i misliti na odecu i obucu pa i donji ves za klince. nama trenutno najteze pada ovo cekanje za vrtic jer dok je klinac kuci moja zena ne moze da gleda za posao pa se nervira :) imamo poziv na inervju u jednom salonu ali to sve ceka ovaj vrtic i klincov polazak.

ali ljudi malopre sam dobio mejl iz buduceg vrtica u 19 00 znaci TEST NA TUBERKULOZU OPET I OPET I OPET TO TRAZE

samo sto mi ne trazi kasirka u suprmarketu za ovaj sugavi test, narano cim kazem da smo na toj listi oni kazu ok onda ne treba ali umori se ziv objasnjavajuci

a kako neko rece ode nema pregled za vrtic :D opet norveska birokratija, kako se kome zalomi


Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.11.2013. u 19:00 - pre 128 meseci
Citat:
stefanko23:
Mirka, pise som lærer... dakle to vazi za osnovnu i srednju skolu ne za vrtice... u vrticu radis kao førskolelærer (stari naziv, novi je barnehagelærer) ili pedagogisk leder...


Druze bez da ti ja pametujem ali ja bih slala u UDIR dokumenta bez Bergen testa i videla sta ce mi napisati.Ispostujes tu søknadskjema-u i posaljes potrebna dokumenta i sacekas odgovor.Vredi probati...I ne samo ti,vec svi koji su dobili od NOKUT-a priznavanje,pa ne placa se taksa koliko vidim,i zato treba slati,zasto da ne i pokusati videti kakav ce se odgovor dobiti.Na forumu nemas ljudi koji su polozili Bergen test,dobili proznavanje od UDIR-a,zaposlili se u skoli itd...ali kreni u istrazivanje.Ja sam kontala da si ti to vec slao pa ti nisu dali zbog Bergen testa...salji covece papire,ne moze ti naskoditi jer ovo sto se vec ima od NOKUT-a niko ne moze oduzeti.Moze se samo saznati sta fali,sta se moze dobiti sta ne moze...
Srecno!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
*.84-48-215.nextgentel.com.



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.11.2013. u 19:00 - pre 128 meseci
ne miro, iso sam na ovaj link koji si ti postavila... i sama si citirala
Hvem trenger ikke godkjenning?

Den som ønsker å arbeide i Norge som LÆRER uten fast tilsetting — f. eks. i et engasjement, trenger ikke godkjenning fra Utdanningsdirektoratet.

dakle to vazi za skolu jer tu rade læreri, u vrticu su førskolelærer i pedagogisk leder, dakle ta dva naziva se koriste...

da, ja imam autorizaciju za lærera, tu sam prilozio svoju bachelor diplomu i njihov master...

 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7992076 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.