Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7844100 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
85.112.155.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.10.2013. u 11:18 - pre 128 meseci
ja sam na -60 nosio fantomku, kao da idem u pljacku banke, a preko nje subaru (prava subara nije ispod 300-400 evrica gde god da je kupujete) i uvek sam imao 2 fantomke jer udjes negde pa se otkravi i onda je beskorisna. 2x para rukavica, jedne kozne (ali ne one fenski, na nivou vec prava koza) i preko njih velike gde 4 prsta idu u jednu rupu a palac posebno. donji ves pamucni, potkosulja dugackih rukava i dugacke gace, ima u Norge da se kupi bas dobari kompleti ali ja vise verujem pamuku. gore jedan duks dole farmerke i preko svega toga ski odelo. 2 para carapa, jedne pamucne i druge vunene i obavezno ali obavezno obuca da bude pola broja veca. ovde samo ECCO ili Timberland, ostalim ne verujem , video sam dosta njih kojima su nastradali prsti na nogama zbog promrzlina, u globalu lice, najvise nos i usi, prsti na rukama i nogama, moraju biti zasticeni.

ja sam ovo nosio bez problema na -60 i bio sam po sat dva vremena napolju.

btw nemojte skidati rukavice dok ne udjete u prostoriju jer je najveca glupost uhvatiti kvaku na vratima bez rukavica sa bilo koje strane vrata
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
85.112.155.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.10.2013. u 11:22 - pre 128 meseci
Citat:
isabeau917:
Pitanjce
Koliko u prosjeku traje od kad pocnes radit do kad dobijes prvu placu, mislim spominjala se prije neka 3 mjeseca, kerefeke s racunom, bankom i tak to. Ima li nekih promjena i kakva su iskustva. Kolko dugo pek'eza i kru'a ?


pa ja sam krenuo 10.3 probno bez ugovora, ugovor sam potpisao 1.4 i aplicirao kod UDI, posle 7 dana sam imao papir za rani start, D-nummer i cekao jos oko 7 dana dok nisam dobio poresku karticu i otvorio racun u banci, i onda sam mogao da dobijem platicu

znaci od potpisivanja i predaje za UDI i otvaranja racuna u banci (ako se odlucis za rani start) treba oko 2 nedelje da bi mogla primati platu, tako da se plata ne ceka.

inace tijanam je bas specifican slucaj, cak i za norge

Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.zg5.cable.xnet.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.10.2013. u 11:29 - pre 128 meseci
OO, prva dobra vijest danas
 
Odgovor na temu

cvetanovicmarjan
Vranje-Aleksinac-Beograd

Član broj: 153905
Poruke: 142



+28 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.10.2013. u 11:34 - pre 128 meseci
Zoki, sta ti znaci "ako se opredelis za rani start"?

Hajde priznaj da nas zezas za - 60 C i sva ona garderoba na tebi.

Ja u zivotu nisam nosio duge gace, a kako neko rece na forumu "ono sto ne volis to ti bude", da pocnem jos ove zime da vezbam ovde, da sledece godine u Norge ne izgledam (sa dugim gacama) kao da sam sisao sa konja.
 
Odgovor na temu

delija_sever031

Član broj: 72551
Poruke: 836
*.dynamic.sbb.rs.



+595 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.10.2013. u 11:49 - pre 128 meseci
Mirjanu ce u'apsiti kao Snowdena...razlog-odavanje informacija iz norveskog zdravstvenog sistema raji u Srbiji sa sve slikama aparata koji se koriste :-D
 
Odgovor na temu

losmid

Član broj: 318292
Poruke: 5
*.netrun.cytanet.com.cy.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.10.2013. u 12:16 - pre 128 meseci
Citat:
kiza184:
Citat:
losmid:
Kako se kaze ofsetmasinista na Norveskom?

Hvala

Ako trazis posao probaj u pretrazivac da kucas "grafisk" ili "trykkeri".Predpostavljam da si ofset masinista kao i ja i mogu ti reci da se bas i necemo usreciti sa trazenjem te vrste posla u Norge.Ja sam u Norge vec par meseci i do sada nije ni jedan oglas izasao sa ofset masinistu sto naravno ne znaci da nece.
Puno srece sa trazenjem posla :)


Hvala Kizo

To sam trazio ali nista nisam nasao pa sam mislio da gresim. Sta radis dok trazis posao?
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
85.112.155.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.10.2013. u 12:48 - pre 128 meseci
Citat:
cvetanovicmarjan:
Zoki, sta ti znaci "ako se opredelis za rani start"?

Hajde priznaj da nas zezas za - 60 C i sva ona garderoba na tebi.

Ja u zivotu nisam nosio duge gace, a kako neko rece na forumu "ono sto ne volis to ti bude", da pocnem jos ove zime da vezbam ovde, da sledece godine u Norge ne izgledam (sa dugim gacama) kao da sam sisao sa konja.


-60 je bilo u Rusiji ne u Norge, mada Kirkenes sa -40 zahteva dobru obucu na prvom mestu pa odecu. u hammerfestu je do -10 ali ima vetra pa nije bas zdravo :D

nisam ni ja koristio dugacke gace ranije ali su spas, nisam koristio ni podkosulje sa dugackim rukavima ali sada kada sam bio u srbiji, pre mesec dana, kupio sam sebi 15 komada i klincu 15 komada dugackih gaca i isto toliko potkosulja dugackih rukava, ostavili prodavacicu u cudu, kupili smo one sto bi rekli nasi iz arilja. dugacke gace sam juce nosio recimo a danas sam ih zaboravo jer me direktor cminuo i dosao da me odveze do kancelarije.
kod nas, u srbiji bas nema da se kupi kvalitetni donji ves (mislim na podkosulje i dugacke gace) pogotovo ne sa 2 ili 3 zvezdice (2 znaci normalan osecaj na -20, 3 -30), takodje ja uvek imam dosta donjeg vesa, sto bi rekli za mesec dana opusteno, jer ovde nema susenja kao kod nas kuci, na zici, vec posle masine za pranje u masinu za susenje a vesa, pogotovo sa klincem od 3 godine, ima za izvoz.

takodje sada kada smo bili u srbiji isli smo u indjiju u onaj trzni centar, tamo ima super prodavnica ECCO obuce sa strava popustima, takodje ima i Timberland prodavnica sa jos boljim popustima gde je recimo redovna cena spustena za 50% a onda i ta na popustu spustena za jos 30%, mislim da nije za obucu ali je za odecu bio ovakav popust. recimo cizme koje sam ja uzeo kostale su oko 9000 dinara, redovna cena je oko 20 000, ali su vrh za zimu i pogotovo za sneg. za klinca smo uzeli i u eccu i u timberlandu obucu a odecu smo uzeli u lindexu u merkatoru. koliko mi je poznato lindex je svedska firma i neki prijatelji su mi je preporucili, tamo smo kupili par ski odela za klinca ( mislim da je oko 9000 jedno, sto je verujte mi jeftino za taj kvalitet), dukseve, trenerke (moj klinac sanse nema da nosi bilo koje farmerke, odma ih skine), mislim da je komad bio oko 2000 dinara ali ako uzmes 2 onda 3. dobijas dzabe. gumene cizme smo kupili u intersportu. prijatelji su nam dali sta sve mora da se ima za vrtic pa smo kupovali sa tog spiska, recimo obuca mora biti na lepljenje a ne na pertle i slicno. takodje mora da se ima i kutija za hranu i ona boca za vodu. kutiju za hranu smo uzeli u lindexu a bocu za vodu smo uzeli u intersportu. nismo kupili kisno odelo jer sam kontao da nece biti kise vec odma sneg tako da sam dobro mislio.



Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
*.84-48-215.nextgentel.com.



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.10.2013. u 16:03 - pre 128 meseci
u oslu jeste prohladno, ali greje sunce, ja kuliram napolju vec 2 dana pa vi skoknite na kafu :P

mirka, kako ti je bilo u tromsu sto se tice dijalekta?? imam kolegu iz tromza, mng kul decko ali ga 30% ne razumem kad prica...
 
Odgovor na temu

mada77
Marko Dimitrijevic
Torlak
Beograd

Član broj: 298710
Poruke: 180
*.bb.online.no.



+64 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.10.2013. u 18:16 - pre 128 meseci
Evo nekog snimka Np3 usmeni deo...ne znam da li je neko dosad izbacio ovo , mozda jeste, ali nije lose za videti...imate sa strane i Np2 pa mozete i to pogledati...

http://www.youtube.com/watch?v=s3oe16Tisro

Inace u Tromsu od sinoc cepa sneg!Danas malo zastao pa bila neka kisa ali evo ponovo snega...
 
Odgovor na temu

mada77
Marko Dimitrijevic
Torlak
Beograd

Član broj: 298710
Poruke: 180
*.bb.online.no.



+64 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.10.2013. u 18:29 - pre 128 meseci
Citat:
stefanko23:
u oslu jeste prohladno, ali greje sunce, ja kuliram napolju vec 2 dana pa vi skoknite na kafu :P

mirka, kako ti je bilo u tromsu sto se tice dijalekta?? imam kolegu iz tromza, mng kul decko ali ga 30% ne razumem kad prica...


Ti pitao Mirjanu a ja odgovaram...a mozda i nisam dovoljno strucan da pricam o tome...ali evo mog iskustva sa dijalektom koji se koristi u Tromsu...
Hva - Ka pa to zvuci Ka heter du?
Hvorfor - Kurfur
i morgen - i mora ajde sto se izgovara tako vec sam video i da pisu tako...
Hvordan går det? bi zvucalo Kušan gor de?
sju(7) je uvek siv
dere se izgovara uvek kao doker ili dokiš a video i da napisu doker
ikke vecina izgovara iše ili isje ili ikje
i jos mnogo toga ne mogu da se setim sada a mozda i ne znam...

Malo zvuci cudno u pocetku ali ok je kasnije!
Pre neki dan kaze zena pricala sa seficom i ona joj rekla kao zna da oni pricaju drugacije i da je ona to uvidela tek u knjigama na studijama!I kao tek je tad shvatila koliko je to drugacije!

Napisace ti Mira opsirnije i bolje 100% ali nadam se da ce i ovo posluziti nekom a i tebi!
 
Odgovor na temu

tijanam
Lekar opste prakse

Član broj: 299277
Poruke: 202
*.connect.netcom.no.



+156 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.10.2013. u 20:07 - pre 128 meseci
Da, da sam specifican slucaj to odgovara. Cekala na prvu platu malo vise od 3 meseca, zbog kasnjenja i radne dozvole i tidliga... Morali smo da im skocimo za vrat na kraju da obrade papire.

Forumasi, imam pitanje za vas. Interesuje me da li je neko skorije imao iskustva sa onim sto cu napisati. Citala sam neka ranija iskustva na forumu, interesuje me nesto svezije. Naime, danas sam bila na intervjuu za posao, nudi mi se fast. Posto ovde radim kao vikar. Prvo mi je jedan dom ponudio 50%, a zatim ovaj moj gde sam sad, kad je cuo da sam dobila punudu od drugog doma, ponudio visokih 40%. :) Oni presrecni zbog toga sto mi mogu ponuditi, a ja pomislila samo 40%? Da ne duzim, vise- moj potencijalni posladavac INSISTIRA da mi na ugovor napise 50% fast + 30% vikar i da da objasnjenje pored da cu ja sigurno zaradjivati toliko i toliko i da to tako prosledimo UDI-ju. Ja sam, sa druge strane, ozvalavila objasnjavajuci da to SIGURNO nece proci, da mora da pise 80%. Pokazivala joj sadasnji ugovor, istampanu stranicu UDIja gde pise da vanligvis heltid, arbeidstilbud, ali ona eto smatra da UDI nema razloga da to ne prihvati. I ja se sad razmisljam- da li da se napravim blesava, posaljem sve to tako kako je ona zamislila u UDI i onda sacekam odbijenicu i zakucam joj na vrata sa recima: ILi 80% ili moram kuci, sta cu ja jadna, kukala mi majka! I onda se oni zabrinu i daju mi na kraju tih 80%. Mislim, tako cu samo sebi napraviti problem, a i njima, i nisam za tu varijantu, ali mozda je to put do 80%.

AKo ostanem u ovom domu, i prihvatim tih 40%, i pri sledecem produzenju dozvole predamo arbeidstilbud gde je oznaceno fast i dole samo navedena plata koja odgovara 100%, mislim se da ce lakse proci jer ostajem u istoj komuni, i moze se desiti da mi nista drugo ne traze (mislim na ugovor) jer je to samo produzenje i isecci odgovaraju cifri od 100% plate.

Na kraju krajeva, mogu da odbijem obe ponude i ostanem ovde kao vikar sa 80% i nastavim sa potragom posla dok ne nadjem sto mi odgovara. TO je najsigurnija, ali i najmanje pozeljna opcija.

Mozak mi je prokuvao od razmisljanja, tako bi mi sad dobrodosao Madjarski pasos!

Poz!
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.10.2013. u 20:18 - pre 128 meseci
e bre tijanam, napisi mail UDI i pitaj ih da li to moze ili ne

i posle 2 radna dana imaces odgovor

meni sada nije bilo jasno za ugovor o stanu, neki kazu ovako neki onako, lepo napisem mail i posaljem UDI, sutradan dobijem odgovor i tako i uradim


Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

JelenaiPedja
jelena i pedja mihajlovic
defektolog elektricar
skola
beograd

Član broj: 312561
Poruke: 22
*.dynamic.sbb.rs.



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.10.2013. u 20:29 - pre 128 meseci
Citat:
ivaa84:
Da li može mala pomoć? Iz Sage su mi odgovorili da spremanje kursa norveškog jezika za dvoje putem skajpa iznosi 300 e 3 meseca 2 časa po 2 puta nedeljno i da se za to vreme spremi A1 i A2 nivo...Ali meni to zvuči malo nerealno...Da li neko ima iskustva sa njima?

moze, sigurno, samo treba zagrejati stolicu...
 
Odgovor na temu

tijanam
Lekar opste prakse

Član broj: 299277
Poruke: 202
*.connect.netcom.no.



+156 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.10.2013. u 20:45 - pre 128 meseci
Citat:
zokiruma:
e bre tijanam, napisi mail UDI i pitaj ih da li to moze ili ne

i posle 2 radna dana imaces odgovor

meni sada nije bilo jasno za ugovor o stanu, neki kazu ovako neki onako, lepo napisem mail i posaljem UDI, sutradan dobijem odgovor i tako i uradim

:D

Zoki bre, poslala bre! I znam sta ce najverovatnije da kazu, ali me interesuju ono okolo... A bre! :-)
 
Odgovor na temu

Eean
Kristian
Designer
Bergen, Norway

Član broj: 87066
Poruke: 3
*.bb.online.no.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.10.2013. u 22:03 - pre 128 meseci
Citat:
tijanam:
... Morali smo da im skocimo za vrat na kraju da obrade papire.


Pozdrav svima :) jel moze mala pomoc,
kako to da im zaskocimo da brze obrade papire? :)
S obizrom da je firma aplicirala za mene i pre mesec dana su oni zvali za mene i rekli im iz UDI da je sve ok, ali potrajace koliko potraje...
Cetvrti mesec od termina u Bergenskoj policiji.

Hvala
 
Odgovor na temu

tijanam
Lekar opste prakse

Član broj: 299277
Poruke: 202
*.connect.netcom.no.



+156 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.10.2013. u 22:26 - pre 128 meseci
Zvati, zvati i zvati i dosadjivati. Malo im podviknuti. Neki ovde su zavrsavali stvar tako sto nisu hteli da odu iz policije dok ih neko ne saslusa. :) Ja sam to pokusavala, ali mi nije islo od ruke. Udjem naoruzana besom i papirima i sad cu im reci sve, kad ono na salteru sedi zena takva flegma, da je nista ne moze dotaci. Zao nam je, ali mi vam nista ne mozemo pomoci. Javite se UDI-ju.

Srecno!
 
Odgovor na temu

Eean
Kristian
Designer
Bergen, Norway

Član broj: 87066
Poruke: 3
*.bb.online.no.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.10.2013. u 22:43 - pre 128 meseci
Hvala, tako sam i mislio :)
Nista, idem sutra malo da ih zapitkujem...
 
Odgovor na temu

slanetorte
Kragujevac
Slane torte
Srbija

Član broj: 318319
Poruke: 2
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.slanetorte.com


Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.10.2013. u 07:06 - pre 128 meseci
Odlicna tema, poucna i korisno, hvala.
 
Odgovor na temu

kiza184
Trykker

Član broj: 313956
Poruke: 8
*.connect.netcom.no.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.10.2013. u 08:48 - pre 128 meseci
Citat:
losmid:
Citat:
kiza184:
Citat:
losmid:
Kako se kaze ofsetmasinista na Norveskom?

Hvala

Ako trazis posao probaj u pretrazivac da kucas "grafisk" ili "trykkeri".Predpostavljam da si ofset masinista kao i ja i mogu ti reci da se bas i necemo usreciti sa trazenjem te vrste posla u Norge.Ja sam u Norge vec par meseci i do sada nije ni jedan oglas izasao sa ofset masinistu sto naravno ne znaci da nece.
Puno srece sa trazenjem posla :)


Hvala Kizo

To sam trazio ali nista nisam nasao pa sam mislio da gresim. Sta radis dok trazis posao?

Poslao sam ti privatnu poruku
 
Odgovor na temu

losmid

Član broj: 318292
Poruke: 5
*.netrun.cytanet.com.cy.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.10.2013. u 11:21 - pre 128 meseci
ne mogu da ti odgovorim nije proslo 15 dana od ucljanjenja posalji mi email.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7844100 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.