Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7900868 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

blok63
Beograd

Član broj: 301398
Poruke: 349
*.mbb.telenor.rs.



+90 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.10.2013. u 21:23 - pre 128 meseci
Citat:
Dragana11:
Stefanko, nema potreba da se pravdas nikome, mozemo samo, bar svi mi iz prosvete, da se zahvalimo na nesebicnim informacijama koje si nam dao. Dok Stefanko nije dao informacije mi smo samo mogli da nagadjamo sta i kako u vezi skola i obdanista...
Veliki pozdrav i nemoj da te ovakve stvari obeshrabre da iznosis svoje stavove, uveranja pa cak i polovicne informacije jer nikoga nisi niti uvredio, niti nesto ruzno rekao :))))



Pridružujem se.Meni je najvažnija informacija od tebe koja mi je dala vetar u leđa-da se vaspitači traže.A ostalo je na meni.Sve ostale detalje ćemo valjda kad odemo na kafence.verovatno dolazim u gosti u januaru. :D

 
Odgovor na temu

tijanam
Lekar opste prakse

Član broj: 299277
Poruke: 202
*.connect.netcom.no.



+156 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.10.2013. u 21:29 - pre 128 meseci
Citat:
valeriamitic:
Citat:
tijanam:


4. Kada u SAK pristignu papiri iz Amerike pocinje proces obrade vasih papira od strane Norveske. Taj odgovor mozete cekati mesecima, a mozete cekati i 5 dana. Ja sam odradila sve, cekam odgovor od SAK-a. U medjuvremenu sam dobila pismo od SAK-a da moram poslati dodatne dokumente- dokaz o polozenom drzavnom ispitu, lekarsku licencu i DETALJAN PLAN I PROGRAM. Ovo velikim slovima napisano je problematicno. Beogradski fakultet to nema. Moraju se prevoditi neke male knjizice (ako ste statut 2004) ili samo jedna poveca, ako ste statut pre 2004. A to kosta.


6. Po dobijanju odgovora od SAK zavisi vam sled dogadjaja. Vecina nasih lekara je u zadnje vreme dobila licencu i uslov od 6 meseci prakse, uz nasjonalfag, da bi dobili autorizaciju. Sa licencom se ne moze naci posao, sanse ravne gotovo nuli. Licenca je problem. Neko je dobio sve ovo i fagprøve (ispit koji 85% ljudi pada i koji mozete polagati 3x u zivotu).


9. Pitanje turnusa, novog i starog je opet neka druga prica. Ukratko, oni koji dobiju od SAKA da moraju kroz turnus moraju sami da traze mesto u bolnici da odrade taj turnus i to je problematicno opet. Niko ne zeli lekara na turnusu jer njemu treba veileder (vodja) a to kosta. Pre je drzava rasporedjivala sama ko ce gde i kad.


Poz dobroj norveskoj emigraciji! :)


Tijana, imam pitanja u stavci broj 4 u tvom odgovoru, ako stignes. Da li onaj ko nije imao radnog iskustva treba da salje licencu iz Srbije u SAK. Logicno, licencu nije mogao dobiti jer nije zasnovao radni odnos. Pretpostavljam da to traze ako navedemo i dokumentujemo da imamo radno iskustvo, a ako ne, onda licenca ne treba.
Sto se odgovora u 6. delu tice pitanje je da li sam dobro razumela da ne moraju svi na fagbrev vec da je to individualno? Zavisi sta SAK proceni.
U stavci 9 me zanima da li na taj turnus moze da se ide iako se nema stalna radna dozvola tj ako se udje na vrata kao bolnicar da li moramo prvo docekati stalnu radnu dozvolu pa tek onda naci mesto na turnusu koje se, verujem, placa.
Hvala na trudu od srca!


Morala sam sve da iscitiram da bih videla sta treba da napisem, zaboravim dok odem par strana. Demencija krenula da sljaka. :)
Licenca se moze dobiti i bez radnog iskustva u Srbiji. Dovoljno je da das oko 10 000 din lekarskoj komori Srbije i oni ti izdaju taaaj veliki lepi papir u veeelikom lepom kartonu. Ja sam morala kupiti licencu jer sam se zaposlila, pa mi je trebala za posao. Logicno je da ako nisi radila i nemas radno iskustvo ne moras ni licencu da imas, po meni. Ne moras, a mozes. To moras SAK da pitas, sta bi bilo u tvom slucaju.

Ne moraju svi na fagprøve (fagbrev se odnosi na srednjoskolce ili neka druga zanimanja, kao svedocanstvo kod nas posle srednje skole), zavisi sta ti SAK kaze.

Ovo u stavci 9 ne znam. MiSLIM da nema veze sa stalnom radnom dozvolom, u smislu da ti je to uslov, ali da ti stalna radna treba zbog vremena koje moras posvetiti tom turnusu. Jednom recju, bez stalne radne ti moras raditi onih 80% da bi imao pravu na privremenu radnu dozvolu. Pored tih 80% ostaje jos jako malo vremena da se ide i na turnus. U tome je caka. Nadam se da ova lepa Anci nece podici na svih 5... uh....

Turnus se placa, nesto manje nego lek.plata, ali se placa. Ovde se sve placa.

p.s. Ja se spremam za Bergens test, zaboravila sam kako se zovem od muke. :(
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
*.84-48-215.nextgentel.com.



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.10.2013. u 21:39 - pre 128 meseci
tijana, kako se spremas za bergens test?? kako ti ide?? ja hocu da ga polazem u januaru :D

blok, to je lepo cuti, drzim fige za autorizaciju i samo cepaj jezik :)
 
Odgovor na temu

SandraLukic
Gravdal

Član broj: 295281
Poruke: 4
..1-167-118.customer.lyse.net.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.10.2013. u 21:44 - pre 128 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Citat:
SandraLukic:
Pozdrav svima! :) Ima li nekog na Lofotenu za druzenje? :D


Ima ali mu stigla zena pa je zauzet :) Malo se strpi sad ce ona kuci pa eto kafice.Fin covek,i pametan...
Salim se,naravno...:)"stavasbriga"-clan foruma je u Lofotenu...






:) Ma znam da je on u Gravdalu, nego ga nema nesto na forumu, pa sam se ponadala da mozda ima jos neko :D
 
Odgovor na temu

batinić

Član broj: 308222
Poruke: 88
31.45.151.*



+15 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.10.2013. u 22:06 - pre 128 meseci
Evo u nekoj smo žestokoj raspravi nažalost kako to kod nas balkanaca biva jelte.
Molio bih sve Helsefagarbeider-e dajte molim vas napišite koliko vam ostane plate koju zaradite tokom mjeseca kada odbijete sve državne namete ali baš sve znaći ono što ostane raspolživo za život.

Ako nitko ne napiše ništa nema zamjerke jer je to neki vid privatnosti da ne bi kao stefanko bio prozivan za (((ništa))) ali nema veze ako netko želi podijeliti informaciju sa mnom bio bih zahvalan.

Može i na pp možda je lakše.
 
Odgovor na temu

tijanam
Lekar opste prakse

Član broj: 299277
Poruke: 202
*.connect.netcom.no.



+156 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.10.2013. u 22:12 - pre 128 meseci
[quote]stefanko23:
tijana, kako se spremas za bergens test?? kako ti ide?? ja hocu da ga polazem u januaru :D

blok, to je lepo cuti, drzim fige za autorizaciju i samo cepaj jezik :)

Privatno sam sa prof radila Det går bra, sto se radi u sommerskole u Oslu za trinn 3. Sad, na samom kraju prelazim testove koje sam pokupovala preko Folkeuniversiteta. Ima samo jedan deo testa koji mi zadaje probleme, ostalo sve prolazim na ovim probnim testovima. Imam i neke testove za trinn 3. Trinn 3 je zaista laksi test nego Bergens, uz postovanje svih koji su polozili trinn 3. Ne kazem da je lak, ali je laksi, definitivno. Ko moze da bira neka bira trinn 3. :)

Ako hoces u januaru na Bergens, javi se da ti posaljem svoje materijale, pod uslovom da zavrsim sa ovom pricom sledece subote. :)
 
Odgovor na temu

cvetanovicmarjan
Vranje-Aleksinac-Beograd

Član broj: 153905
Poruke: 142



+28 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.10.2013. u 22:13 - pre 128 meseci
Citat:
alex8103:
Tusen takk.
da nemas mozda i za stein på stein



Nemam. Ja sam trenutno na a1 tj knjiga pa vei.

Ako ima neko za Stein pa stein, bilo bi super ds ostavi.
 
Odgovor na temu

tijanam
Lekar opste prakse

Član broj: 299277
Poruke: 202
*.connect.netcom.no.



+156 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.10.2013. u 22:17 - pre 128 meseci
Citat:
batinić:
Evo u nekoj smo žestokoj raspravi nažalost kako to kod nas balkanaca biva jelte.
Molio bih sve Helsefagarbeider-e dajte molim vas napišite koliko vam ostane plate koju zaradite tokom mjeseca kada odbijete sve državne namete ali baš sve znaći ono što ostane raspolživo za život.

Ako nitko ne napiše ništa nema zamjerke jer je to neki vid privatnosti da ne bi kao stefanko bio prozivan za (((ništa))) ali nema veze ako netko želi podijeliti informaciju sa mnom bio bih zahvalan.

Može i na pp možda je lakše.


Evo, ja cu da napisem. Kad odbijemo stan, hranu, internet, telefone meni ostane od 10 000- 13 000 kruna u zavisnosti od plate tog meseca (ekstravaktovi, rad na crveno slovo). Imamo jos jedan krupan dug koji planiramo ovog mesec da vratimo i onda je cifra ta koja je gora navedena.
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
*.84-48-215.nextgentel.com.



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.10.2013. u 22:26 - pre 128 meseci
e tijana, super to zvuci, i ja upravo zavrsavam Det går bra, slusam norsk radio svaku dan, nrk nyhetter, u proseku 45 min do sat... pisem sastave i saljem profesorki na pregled i tako... koji ti deo zadaje problema? e bas ti hvala za materijale, aj uzdravlje da ti ne trebaju posle sledece subote :D

i da, ako to racunas stan i hranu za dvoje, tebi super ostaje od plate...

i da koliko vec dugo ucis norveski?
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.10.2013. u 22:27 - pre 128 meseci
Citat:
batinić:
Evo u nekoj smo žestokoj raspravi nažalost kako to kod nas balkanaca biva jelte.
Molio bih sve Helsefagarbeider-e dajte molim vas napišite koliko vam ostane plate koju zaradite tokom mjeseca kada odbijete sve državne namete ali baš sve znaći ono što ostane raspolživo za život.

Ako nitko ne napiše ništa nema zamjerke jer je to neki vid privatnosti da ne bi kao stefanko bio prozivan za (((ništa))) ali nema veze ako netko želi podijeliti informaciju sa mnom bio bih zahvalan.

Može i na pp možda je lakše.

Oko 3 soma evradi sa iskustvom od 10 g i 100% stillinga. Ako ubodes praznike, vikende, noci, ide i preko. Paradoks je da je bolje da imaš 80% + tilkaling recimo, jer onda mozes vise da radis prekovremeno, dok sa stotkom imas ogranicenje. Jos je gora situacija sa sykepleierima kojima je to ogranicenje prekovremenog rada mnogo stroze, navodno zbog daleko vece odgovornosti, koja je nesumnjiva, pa kad saberes i oduzmes, ta prednost sykepleiera i nije tako velika. Posle svih peripetija, pitanje je koliko se isplati ici na sykepleier varijantu.

 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.10.2013. u 22:32 - pre 128 meseci
Citat:
cvetanovicmarjan:
Citat:
alex8103:
Tusen takk.
da nemas mozda i za stein på stein



Nemam. Ja sam trenutno na a1 tj knjiga pa vei.

Ako ima neko za Stein pa stein, bilo bi super ds ostavi.

Misje Marjane, druže, a jesi li potražio u "mojim" materijalima, okačenim ovde još u doba krede?

 
Odgovor na temu

delija_sever031

Član broj: 72551
Poruke: 836
*.opera-mini.net.



+595 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.10.2013. u 22:36 - pre 128 meseci
Citat:
tijanam:
Citat:
batinić:
Evo u nekoj smo žestokoj raspravi nažalost kako to kod nas balkanaca biva jelte.
Molio bih sve Helsefagarbeider-e dajte molim vas napišite koliko vam ostane plate koju zaradite tokom mjeseca kada odbijete sve državne namete ali baš sve znaći ono što ostane raspolživo za život.

Ako nitko ne napiše ništa nema zamjerke jer je to neki vid privatnosti da ne bi kao stefanko bio prozivan za (((ništa))) ali nema veze ako netko želi podijeliti informaciju sa mnom bio bih zahvalan.

Može i na pp možda je lakše.


Evo, ja cu da napisem. Kad odbijemo stan, hranu, internet, telefone meni ostane od 10 000- 13 000 kruna u zavisnosti od plate tog meseca (ekstravaktovi, rad na crveno slovo). Imamo jos jedan krupan dug koji planiramo ovog mesec da vratimo i onda je cifra ta koja je gora navedena.



Cekaj bre kol'ko vi bolnicari radite gore te prekovremene kad ti toliko ostane? il ti iz navike i dalje cepas onaj dzem na lebac pa se ustedi?:-)
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
*.84-48-215.nextgentel.com.



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.10.2013. u 22:37 - pre 128 meseci
Citat:
Nesh-co:
Citat:
batinić:
Evo u nekoj smo žestokoj raspravi nažalost kako to kod nas balkanaca biva jelte.
Molio bih sve Helsefagarbeider-e dajte molim vas napišite koliko vam ostane plate koju zaradite tokom mjeseca kada odbijete sve državne namete ali baš sve znaći ono što ostane raspolživo za život.

Ako nitko ne napiše ništa nema zamjerke jer je to neki vid privatnosti da ne bi kao stefanko bio prozivan za (((ništa))) ali nema veze ako netko želi podijeliti informaciju sa mnom bio bih zahvalan.

Može i na pp možda je lakše.

Oko 3 soma evradi sa iskustvom od 10 g i 100% stillinga. Ako ubodes praznike, vikende, noci, ide i preko. Paradoks je da je bolje da imaš 80% + tilkaling recimo, jer onda mozes vise da radis prekovremeno, dok sa stotkom imas ogranicenje. Jos je gora situacija sa sykepleierima kojima je to ogranicenje prekovremenog rada mnogo stroze, navodno zbog daleko vece odgovornosti, koja je nesumnjiva, pa kad saberes i oduzmes, ta prednost sykepleiera i nije tako velika. Posle svih peripetija, pitanje je koliko se isplati ici na sykepleier varijantu.


hjelpepleieri zaradjuju 3000 eu? svaka cast, za srednju skolu to je super para...ali i tezak posao svakako...
 
Odgovor na temu

tijanam
Lekar opste prakse

Član broj: 299277
Poruke: 202
*.connect.netcom.no.



+156 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.10.2013. u 22:48 - pre 128 meseci
Plata je oko 3000 evra kad samo malo radim prekovremeno, kako kaze Nesh-co. Pri svemu tome moja komuna najvise placa na sat u celom Vestfoldu.
Ne, ne cepam vise po dzemu (proteran iz frizidera zanavek!), jedemo svasta nesto ja i muz, i samo se gojimo, i sve to za oko 2000- 3000 kruna mesecno. A moze i vise, ali mi ne zelimo da preterujemo jer nam novac treba. Muz i ja nismo kupovali nista posebno do sad jer nam nije trebalo i hteli smo da ustedimo za vracanje dugova. Verujem da ce se u buducim mesecima situacija promeniti na bolje... :)

Jako, prvenstveno, fizicki tezak posao i treba da bude placen toliko. Meni ledja otpadose, dok se ne naucih pravim tehnikama podizanja.

Stefanko, u pitanju je leseforståelse, deo gde se zahteva da kratko odgovoris na pitanja a oni ispravljaju taj deo prema rettamalu ili fasitu (dakle, gotova resenja) i tu mi je jako tesko da napisem bas to sto oni nude kao tacan odgovor u fasitu. Moj je odgovor takodje tacan, ali nije kao njihov. Videces. :)

Posla za nas bolnicare i sestra ima toooooliko, da je to da ne poverujes. Da zakon ne sprecava mogli bi i svaki dan da radimo. Ja ponekad radim i 7 dana zaredom, letos sam radila i duple smene. Posla ima, samo treba uci u sistem. Posle posao dolazi sam, pogotovo ako si sposoban i zelis da radis. A nasi ljudi uglavnom to jesu...
 
Odgovor na temu

blok63
Beograd

Član broj: 301398
Poruke: 349
*.mbb.telenor.rs.



+90 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.10.2013. u 23:22 - pre 128 meseci
Da napravim malu digresiju .....Cambrige IELTS je po istom sistemu kao Bergens.Ima 4 dela ma sve isto. Hoću da dodam na ovo Tijanino, kod dela zvanog SLušanje, tako je napravljen da uvek može postojati neki odgovor koji je takođe tačan ali nije onaj koji su oni predvideli.Takođe je zeznuto u brzini ako izostaviš jedno slovce u reči odgovor je netačan. Hoću da kažem oni su ga napravili tako da uvek možeš da pogrešiš...jer tako održavaju kredibilitet svog nacionalng testa. Ja sam prvo mislila ma gluposti ali posle razgovora sa jednom profesorkom sa Oxforda koja mi je to potvrdila u stilu kakav bi to bio test kad bi svi imali rezultate sa 100% tačnim odgovorima.Meni je takođe bio težak taj deo sa slušanjem kad sam polagala IELTS a kao što sam rekla Bergens je po identičnom principu kao IELTS pa ko je od koga prepisivao 'bem li ga....

 
Odgovor na temu

Dragana11
skola

Član broj: 316716
Poruke: 47
213.133.11.*



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.10.2013. u 23:57 - pre 128 meseci
Stefanko, ja kao puz, polako, jos skupljam informacije...ucim norsk, ali sama (ne znam koliko je to dobro, al; bolje ista nego nista), iz knjige Teach Yourself koja je fenomenalna, bar meni..
Nesh-co je jos u 'doba krede' stavio sve od materijala, ja uredno jos tada skinula, al' najlakse mi bilo poceti od Teach Yourself.
Sto se tice NOKUT-a, necete verovati ali sam ja negde zaturila diplome srednje skole pa jos to jurim, inace sam sa birokratijom na ratnoj nozi, a bice mi sve teze sudeci po postovima i iskustvima ljudi koji su vec tamo. Vec razmisljam o nekommasteru iz pedagogije u slucaju da mi ne bude dovoljno pedagoskih kredita za priznavanje diplome, eto, nista u stvari :))) al' hvala na pitanju anyway.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.helsenord.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.10.2013. u 00:00 - pre 128 meseci
Prvo da napisem nesto za ove nove u sistemu koji su sad poceli da rade.
Ljudi,mnogo vam je vazno razumevanje platnog listica.Masirajte koga stignete za to.Mnogo je vazno da znate da ste dobili isplatu za sve sate koje ste odradili.Ukoliko ne razumete svoj listic necete moci ni da to kontrolisete.Ti pojmovi se moraju znati ako necete da radite za dzabe.Dakle,bas je bitno.
To je potpuno drugacije nego kod nas a ovde se platne greske desavaju ne zato sto vas neko hoce da zezne vec iz nemara,dekoncentracije.Greske su ceste.Proveri svoju stalnu platu mesecnu,pa dodatne sate pa dodatke za vikend/noc/popodne,pa porez.E sto se poreza tice.
Kada predajes poslodavcu karticu predajes karticu na kojoj pise tabela i procenat zajedno i koja glasi na hovedarbeidsgiver.Drugi deo kartice koji je vezan za biintekt je za one koji rade dva posla i po toj kartici se skida samo procenat i tu placate puno visi porez.Nemojte davati poslodavcu obe kartice pa da oni odaberu sta im treba.Ako naidjete na nekog koncentrisanog u platnom odeljenju,to je u redu uzece pravu karticu ali cesto su dekoncentrisani i uzece bilo koju,a za tim nema potrebe.Zasto da placate po procentu na celu zaradu.Nema potrebe za tim.To treba voditi racuna.
Informisi se,pitaj gnjavi tumaci svoj listic jer bices u gubitku ako ne proveravas.Grese ali ne namerno i hoce sve da isprave.To je bitno.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.helsenord.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.10.2013. u 00:06 - pre 128 meseci
I na to treba misliti jos samo malo...jer od 2014-te uvode elektronske kartice za porez...
Link: http://www.skatteetaten.no/no/...ektronisk-skattekort-fra-2014/

Dakle,na kucnu adresu ce u decembru slati pismo obavestenja o tvojoj zaradi na osnovu koje ti daju novu karticu za narednu godinu.Tada je vazno proveriti da li ta cifra zarade koju su ti poslali je tacna.Mozes elektronski da promenis karticu ako mislis da je previsoka ili premala a tvoj poslodavac ce morati sam da pokupi karticu i mi vise necemo nista predavati.Dakle,poslodavci ce narucivati poreske kartice za svoje zaposlene i mi sa tim nemamo vise nista.Sto je fino i opustajuce...za nas radnike!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.10.2013. u 00:24 - pre 128 meseci
U opstinskom sektoru je stednja veca i pravilo overtida strozije.Toga u bolnici nema.Ovde se mora stvoriti dovoljan broj ljudi za rad i ako ces imati 80 sati overtida za mesec platice ti.A za rad u bolnici uglavnom prolaze sykepleieri.Tako da ogromna razlika izmedju opstinskog i drzavnog sektora gde spada bolnica.To opet zavisi ko koliko moze da radi,jer onaj ko ima porodicu mora se posvetiti i tim pacicima malim,ne moze visiti samo na poslu kao sto ljudi koji su slobodni mogu.
Mnoge stvari su jako oscilatorne ali generalno Noskici se stalno cude kada neko hoce da radi vise.Nikako im to ne ide u glavu.Zasto ne sedis kuci,kada mozes...to je ta filozofija.Na sastancima kod nas na onkologiji 100% stilling...u pa to je tezak i mnogo visok procenat...sad je bila anketa da li postoji mogucnost da se radi i preko toga malo extra...nece,sunce ti ni malo.Ja naravno hocu...pa me pitaju sta mi to fali kada hocu...ja onda udarim onu njihovu filozofiju:"Jeg trives her så mye" i posle toga cute.Definitivno na odredjena pitanja dajem njihove odgovore i nakon toga tisina.To sam naucila za ove tri godine.
Jedina nacija na svetu koja smatra da je 100% mnogo za raditi,jer Svedjani se isto tome cude i Danci ovde kod mene na odeljenju a u Finskoj svi i rade 100%.To je neki normalan procenat ali Noskici kazu da je to puno...ako radis 100% nemas zivot-njihova je deviza.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.10.2013. u 00:36 - pre 128 meseci
Tijana...dobro bar nisam jedina kojoj je tesko bilo leseforståelse deo.A za to sam mislila da je najlaksi deo...kad ono oces djavola...najgori deo.I na gramatickom delu zna biti caka iako je njihova gramatika laka ali u formulaciji na Bergen testu gde recenicu treba da napises da ima isto znacenje i ne menja gramaticki oblik ali upotrebom druge reci zna biti caka.I nemas puno vremena za razmisljanje.Tako da na sve su mislili...kada su to sastavljali ali pauza od 40 minuta je ubitacna...Dakle,zavrsili mi tri prva dela i predali test i to je kao blok1 pa pauza 40 minuta pa prelazis na dva preostala dela gramatika i skriftlig produksjon...i ta pauza sav si u grcu razmisljas sta si napisao,sta nisi...a trebao si,sav si nesiguran na onom lytteprøve sta si cuo sta nisi...i na kraju izlazis iscedjen nakon 6 sati slogiran psihicki.Ali vise mi dramatizujemo nego sto to zaista jeste
Trazi koncentraciju ali mi se stresiramo previse.Dok je usmeni deo druga prica...tu je puno lakse...
Tico,drzim ti palceve i zelim sve naj naj...od srca!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7900868 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.