Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7886247 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

suncokret3
andjelas
profesor
Banja Luka

Član broj: 312823
Poruke: 2
*.teol.net.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.03.2013. u 09:23 - pre 135 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Citat:
suncokret3:
Nova sam na ovom forumu i prici o odlasku u Norvesku. Ni muz ni ja nismo medicinske struke, ali planiramo da zavrsimo srednju, za god.dana se dobije diploma i za to vrijeme da ucimo jezik. S obzirom da u Banjoj Luci radimo sa fakultetskim diplomama, on pravnik, ja prof. muzičkog/klavira, razmisljali smo i o upisu mozda nekog doktorskog ili master studija tamo, pa pokusati i ostati, jer mislim da nase fakultetske dipl.nisu priznate i ne bi mogli sa njima da dobijemo dozvolu za rad. Sta vi mislite da je najpametnije ciniti, sta je sigurnija varijanta za odlazak? Imamo i klinca od 3 god.,nismo sami :)


Taj put sto si navela je utaban...srednja med.skola ali godinu dana je prekvalifikacija ako si bila na smeru medicinske nekom drugom...ovako zna biti cesto i dve godine ali dobro to sada nije bitno.Uzmi u obzir i pripravnicki koji nakon toga moras da odradis jer SAK sada i to trazi kako bi dobila autorizaciju za helsefagarbeidera...dakle 6 meseci posle...i ne bi bilo lose neko iskustvo iz nekog doma starackog u Srbiji da se prilozi kao iskustvo...imaj to u vidu sto se tice papira.Dakle,to je deficitarno zanimanje i to jeste put ali jezik je isto tako vazna instanca...moras jezik i deficitarno zanimanje.Dakle barem jedno od vas,a ostatak da se spaja na pripoj porodice...
Srecno...put je to mukotrpan ali isplativ.


Mirjana, hvala mnogo na odgovoru, nadam se da cemo uspjeti. Išli bi na što sigurniju varijantu, znaci sa srednjom med. Znam ljude koji su otisli sa raznim fakultetskim diplomama, dobili autorizaciju, ali ne mogu dobiti stalan posao i papire ili oni bar tako kazu!? Nadam se da cemo za godinu i po-dve uspjeti savladati i jezik i skolu i staziranje :))) Pa put pod noge...Život pocinje u tridesetoj! Pozdrav
IR
 
Odgovor na temu

erviNHL
Ervin Nedecki
Zrenjanin

Član broj: 310887
Poruke: 32
*.dhcp.as2116.net.



+12 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.03.2013. u 09:25 - pre 135 meseci
Sleteo sam u Bergen u jednom komadu, smestio se u hostel. Avantura pocinje!
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.03.2013. u 09:55 - pre 135 meseci
Da rezimiramo malo razliku na relaciji bolnica-staracki dom...
Dakle bolnice su pod drzavnim sektorom,a staracki domovi pod opstinskim sektorom.
Neko vreme sam radila na tome da udjem u bolnicu,i nije to tako jednostavno ali vodis pacijente iz doma u bolnicu pa malo snimis situaciju,napises dobru propratnu dokumentaciju,kako bi oni bili zadovoljni,upoznas ljude i tako upadnes na neki od stillinga u turnusu koji nije javno objavljen.To je ona prica od ranije...
Naime,ja sam prihvatila posao na kreft avdelingu,odeljenju za tumore u Univerzitetskoj bolnici u Tromsu pored mog posla...i to je za sada raspad sa vremenom ali dobra organizacija stigne se sve...
Komunalni sektor tj.domovi se malo bave tom dosadnom problematikom za nas kao sto je demencija i psihijatrija i pise se puno,prica se davi se,raspreda se filozofija i moral i etika i mi cesto donesemo sud o njihovom zdravstvu na osnovu toga,dakle samo na osnovu tog komunalnog sektora...a postoji i druga strana price,bolnicki sektor.U tom komunalnom sektoru,je mnogo nekompetentnih norveskih sykepleiera koji krv ne znaju kako treba da izvade jer se potpuno izgube rutine kada se ti bavis starim ljudima i njihovom problematikom.Sve akutno sto moze da ti bude u tom komunalnom sektoru nije ni prici bolnici.Realno i da se ne lazemo...Ali u tom sektoru je svaki nas pocetak.Kasnije se ulazi u ove vode i to je ok.To nije tema price sada.
Naime,ovde na kreftu gde ja sada dodatno radim je jako puno bas strucnih sykepleiera koji nemaju problem da kazu E,ja to ne znam ali hocu da naucim i stvarno su strucni.Relativno mlada ekipa,a strucna.Za svaku pohvalu.Dakle,ima i ta druga strana.
Oni otvoreno kazu da sve sto su naucili u struci,naucili su na odeljenju kada su poceli da rade jer im je bila ocajna praksa tokom skole i celokupna skola im se zasnivala na moralu,etici i pravima pacijenata i zd.radnika.Malo je tu bilo pravog faga i to otvoreno kazu.Ali su naucili u bolnici.
Radno veoma,i svi kao muve lete...nema puno price na raportima,i ne pisu se ti tipovi raporta kakvi se vode u komunalnom sektoru...Mnogo vise prave medicine.Na kreft odeljenju je atmosfera kao kod mene na rendgenu u Beogradu,moze i da se odmori nadje se vremena za to,ali uzurbano,velika frekvencija ljudi,ludi ponedeljak imaju i oni ovde kao i mi tamo i generalno bolnica je svuda bolnica u bilo kojoj zemlji.To je ta cista medicina i ona medicina kojom smo se mi svi bavili u Srbiji pre nego sto smo dosli ovde.Cesto smo zakljucivali samo na osnovu opstinskog sektora i starackih domova o celokupnom zdravstvu ove zemlje a treba sacekati da udjes u bolnicu i vidis i drugu stranu i sagledas sliku objektivno.Imaju i dobru opremu i dobar kadar.Kao i kod nas,negde su manje strucni negde vise.Definitivno vise "lufta za odmor" imam na mom starom poslu koji sam jos uvek zadrzala do stalne dozvole i tu se popije i duga kafa i produzena kafa...
Treba ici stepenicu po stepenicu ali konacni zakljucak donositi samo kada sagledas oba sektora zdravstva i drzavni i opstinski.
U bolnici vreme prosto leti,okrenes se i vec je podne...e sad dobro kreft je takvo odeljenje ali sve u svemu je ok...Za ulazak u medisinrom sam predala medikamentregning da je polozen i dobila sifru.Nekih se pravila drze i tako i treba.Ali ona prica tvang,i zakoni i pisanje do sutra na raportima nema ovde...i najbolje je kombinovati ta dva posla.da na jednom imas laganiju zaradu,u domu a znanje medicinsko da zadrzis time sto radis u bolnici,i na taj nacin pravis sebi dobre referanse i punis CV na pravi nacin...To je neko moje misljenje,ali sve to ide stepenik po stepenik...
Toliko o razlikama...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.03.2013. u 10:03 - pre 135 meseci
Citat:
boban 13:
Dobio sam neki link preko koga Norvežani daju oglas gde traže radnike a za uzvrat imaš stan i hranu i mogućnost učenja jezika. Da li je neko koristio tu varijantu i kakva su iskustva.


Ako je workaway... mislim da nije to lose pre ulaska u ovu pricu doci tako turisticki na tri meseca i ziveti kod tih porodica,raduckati za uzvrat nesto,malo cuti jezik,oslusnuti ga to je skroz ok opcija.Da se razumemo i ta opcija kosta ali je skroz ok...
Nisam probala i nemam iskustva ali ja sam dosla vise grlom u jagode i veze nisam imala o mnogo cemu zato i pisem valjda ovoliko na forumu Prosto sada sa ove perspektive,puno toga sam mogla da pripremim i odradim bolje.Kljucnu stvar jesam ukapirala a to je da se mora doci sa jezikom ali sve ostale info nista...i moglo je u mom slucaju zbog te lose pripreme sto se nekih tehnickih detalja tice i drugacije da se zavrsi ali nije se zavrsilo srecom...zato treba oslusnuti taj puls na taj nacin preko workaway-a ako je to to na sta si mislio...Danas mislim drugacije u odnosu na 2009-tu kad sam usla u ovu pricu.Tada sam smatrala da je svaki sommerjobb los jer je to samo dva meseca...a zapravo na taj nacin oslusnes puls,zaradis neke parice,vratis se kuci ali imas cime da finansiras celu ovu pricu i imas i norvesku referansu pa je tada lakse za onaj pravi ulaz koji moze da usledi vec nakon 3 meseca od povratka kuci...Treba coveku tog iskustva da bi shvatio i zato pricam stalno ljudima da taj sommerjobb je skroz dobar ulaz i cak i ako vam kazu da ne mozete da produzite vec samo da radite ta 2 meseca...
Jer to je samo prva stepenica...a sada krecu sommerjobb-ovi u velikom talasu...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

icasj
med.tehnicar,dom zdravlja,sjenica

Član broj: 303196
Poruke: 23
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.03.2013. u 11:35 - pre 135 meseci
Pozdrav za sve,naime,da se nadovezem,htela sam jos pre da pitam kako je regulisan sezonski posao sto se tice dozvole,zatim znam da treba taj licni broj za otvaranje racuna u banci,zapravo kako tece isplata s obzirom da se nema taj broj,i kako se iznajmi stan,jer prateci forum cini mi se da i za to treba taj broj u banci,tj da norvezani ne izdaju stan bez tih registracija i da li je to uopste potrebno posto je u pitanju sezonski posao.Malo je konfuzno postavljeno pitanje,ali cini mi se da nisam naisla na odgovor na forumu,ako mozete pisite malo o proceduri oko sezonskog posla,hvala!
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.03.2013. u 11:55 - pre 135 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Citat:
boban 13:
Dobio sam neki link preko koga Norvežani daju oglas gde traže radnike a za uzvrat imaš stan i hranu i mogućnost učenja jezika. Da li je neko koristio tu varijantu i kakva su iskustva.


Ako je workaway... mislim da nije to lose pre ulaska u ovu pricu doci tako turisticki na tri meseca i ziveti kod tih porodica,raduckati za uzvrat nesto,malo cuti jezik,oslusnuti ga to je skroz ok opcija.Da se razumemo i ta opcija kosta ali je skroz ok...
Nisam probala i nemam iskustva ali ja sam dosla vise grlom u jagode i veze nisam imala o mnogo cemu zato i pisem valjda ovoliko na forumu :) Prosto sada sa ove perspektive,puno toga sam mogla da pripremim i odradim bolje.Kljucnu stvar jesam ukapirala a to je da se mora doci sa jezikom ali sve ostale info nista...i moglo je u mom slucaju zbog te lose pripreme sto se nekih tehnickih detalja tice i drugacije da se zavrsi ali nije se zavrsilo srecom...zato treba oslusnuti taj puls na taj nacin preko workaway-a ako je to to na sta si mislio...Danas mislim drugacije u odnosu na 2009-tu kad sam usla u ovu pricu.Tada sam smatrala da je svaki sommerjobb los jer je to samo dva meseca...a zapravo na taj nacin oslusnes puls,zaradis neke parice,vratis se kuci ali imas cime da finansiras celu ovu pricu i imas i norvesku referansu pa je tada lakse za onaj pravi ulaz koji moze da usledi vec nakon 3 meseca od povratka kuci...Treba coveku tog iskustva da bi shvatio i zato pricam stalno ljudima da taj sommerjobb je skroz dobar ulaz i cak i ako vam kazu da ne mozete da produzite vec samo da radite ta 2 meseca...
Jer to je samo prva stepenica...a sada krecu sommerjobb-ovi u velikom talasu...


Hvala tebi i cikaKosti, njemu što mi je dao link šta konkretno da tražim, tebi na savetima. Jeste u pitanju neka workaway varijanta i našao sam nekih 10-ak oglasa koji traže pomoć u poslovima u koje se razumem. Na jednom mestu su čak spominjali i neku platicu na ostalima nisu ali sam ja svakako planirao to da iskoristim za učenje jezika pa onda da se nađe nešto od čega bi se moglo živeti :-)
u kontaktu sam i sa erviNHL pa sve zavisi kako se stvari uklope. Nekoliko ljudi koje u životu nisam video su mi se javili na PP i mnogo mi pomogli oko shvatanja problematike "preživeti prvih par meseci".
Lično nemam nikoga kod koga bih mogao odsesti dok se neki posao ne nađe pa ovo zvuči kao odlična varijanta.

Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

zosy
sykepleier
Beograd, Srbija

Član broj: 306924
Poruke: 30
*.dynamic.sbb.rs.



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.03.2013. u 12:40 - pre 135 meseci
Da li neko zna da mi kaze kako je najlakse i najjeftinije stici iz Osla(Gardermoen) do Bergena?
 
Odgovor na temu

zosy
sykepleier
Beograd, Srbija

Član broj: 306924
Poruke: 30
*.dynamic.sbb.rs.



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.03.2013. u 12:44 - pre 135 meseci
Da li neko moze da mi kaze kako najlakse i najjeftinije stici iz Osla (Gardermoen) do Bergena?
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.03.2013. u 12:48 - pre 135 meseci
Citat:
zosy:
Da li neko zna da mi kaze kako je najlakse i najjeftinije stici iz Osla(Gardermoen) do Bergena?

Norwegian.no
najjeftinije i najbrze.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.03.2013. u 13:38 - pre 135 meseci
Citat:
zosy:
Da li neko moze da mi kaze kako najlakse i najjeftinije stici iz Osla (Gardermoen) do Bergena?


Dve opcije...Prati nsb.no i vidi vozne karte ide voz od aerodorma do Oslo S pa presedas na drugi voz za Bergen ali jedna cena kupis jednu kartu za to.Prati tu cene karata znaju biti i 299 kruna...ali ja sam letela sa norwegianom za tu istu cenu od 299 kruna Oslo-Bergen za 55 minuta leta...To su ti dve najjeftinije opcije...dakle samo ako pratis karte mozes da prodjes najjeftinije...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.03.2013. u 13:44 - pre 135 meseci
Samo sto se vozom putuje 8h od Osla do Bergena, Trondhajma i Stavangera. Ista je duzina vremena trajanja puta.
Evo npr. za 28.03.2013. mini pris je 499NOK.
https://www.nsb.no/category273...senger_extras_animalsallowed=0
Avion je zakon!
 
Odgovor na temu

celavy
Becskerek-Norway

Član broj: 299756
Poruke: 52
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.03.2013. u 13:46 - pre 135 meseci
@zosy

Ako kupis kartu minimum dan ranije putem net-a po minipris-u mozes do Bergen-a za 300-400 kr,putuje se oko 8h.

http://www.nsb.no/?lang=en_US
 
Odgovor na temu

celavy
Becskerek-Norway

Član broj: 299756
Poruke: 52
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.03.2013. u 13:48 - pre 135 meseci
preduhitrise me mihaleks i mirjana
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.03.2013. u 14:14 - pre 135 meseci
Ta sta ces, Banacani :)
 
Odgovor na temu

Jocaendo
Jovan Stankovic
Avdeling sykepleier

Član broj: 272098
Poruke: 137
188.124.134.*



+32 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.03.2013. u 14:16 - pre 135 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Citat:
Jocaendo:
Ljudi, razmisljam o selidbi u Tromsø :)))))
Imam opasnu ponudu za posao :)))))
Miro mozes li mi pomoci malo oko smestaja i tome slicno?


Joco ako priznas da je zbog mene,smestaj zagarantovan...Nemoj tu sada da se vadis na posao... :)
Videcemo...kako lopatas,od toga ti sve zavisi...bas danas sneg ubija u Tromsu,pa ako si jak u ruke dacu ti smestaj... :) :) :)


Ma nema problema Miro, otopicu glecere ako treba samo da mi das smestaj.. Nema tog snega koji ce me spreciti da dodjem :D
Vozicu 24 casa bez toalet pauze,bez hrane i vode...
Ovakva prilika za posao se ne propusta :)
 
Odgovor na temu

Jocaendo
Jovan Stankovic
Avdeling sykepleier

Član broj: 272098
Poruke: 137
188.124.134.*



+32 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.03.2013. u 14:29 - pre 135 meseci
Na pitanje sta je to novo u sistemu za dobijanje autorizacije za Srbe i Filipince stigao mi je mail


Hei.

Det har skjedd en endring for de som har utdanningen på videregående nivå. Dette gjelder ikke deg.

Du kan bare fortsette i ditt løp.

Med hilsen



Natalya Sepman

Rådgiver

Tlf. 21529700

www.sak.no
 
Odgovor na temu

Ivana Sovric
Norveska

Član broj: 312885
Poruke: 3



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.03.2013. u 14:31 - pre 135 meseci
Nabasah na ovaj forum u poslednje vreme...i bi mi odmah zao sto nisam u njemu ucestvovala od pocetka ideje za odlazak u Norvesku.
Elem, ja sam u Norveskoj nekih godinu dana, radim kao helsefagarbeider (inace sam u Srbiji dosla do zvanja doktor medicine). Imam problem, sa kim drugim nego sa SAK-om. Poslala sam dokumenta za dobijanje licence (trazila sam autorizaciju) kao sykepleier...ali sam od njih dobila potpunu odbijenicu. Znaci nema onoga nedostaje ti, npr. praksa, jezika, nasjonalfag...itd.
Imate li predlog kako da napisem zalbu...tj. ima li nekog ko je slicno prosao, ali je uspeo da se izvuce iz toga...i na koji nacin?

Puno hvala i srece svima!
 
Odgovor na temu

cveyoni

Član broj: 226810
Poruke: 229



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.03.2013. u 14:51 - pre 135 meseci
Citat:
Jocaendo:
Na pitanje sta je to novo u sistemu za dobijanje autorizacije za Srbe i Filipince stigao mi je mail


Hei.

Det har skjedd en endring for de som har utdanningen på videregående nivå. Dette gjelder ikke deg.

Du kan bare fortsette i ditt løp.

Med hilsen



Natalya Sepman

Rådgiver

Tlf. 21529700

www.sak.no



Znaci Joco,takav si odgovor dobio a...Ti bese imas Visu medicinsku skolu,opsti smer,ako se ne varam...Jel si im ti sam poslao mail ili...
Usrali su ovo sa ovim poslednjim izmenamma da nema gde vec,ocigledno da srednju medicinsku ne priznaju uopste vise vezano za sykepleiera,mozete zamisliti kako je ljudima koji su bili samnom na nasjonalfagu sada i dobili odgovor da im ne prizanju nista,a ljudi zavrsili sve,od prakse do ispita...

[Ovu poruku je menjao cveyoni dana 07.03.2013. u 16:28 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Jocaendo
Jovan Stankovic
Avdeling sykepleier

Član broj: 272098
Poruke: 137
188.124.134.*



+32 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.03.2013. u 15:02 - pre 135 meseci
Jesam Cveyo, poslao sam im pre par dana i odgovorili mi tako.

Dobro pa mi produzili licencu na 2 god..
 
Odgovor na temu

bojko peric
bojan peric
hirurgija,nis
nisZZ

Član broj: 306114
Poruke: 51
212.178.242.*



+11 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.03.2013. u 15:24 - pre 135 meseci
dali ce se te novine odnositi nesto za nas koji smo predli papire za autorizciju za bolnicara,?pozdreav.ne razumem nista
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7886247 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.