Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7890341 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

srdjanm3

Član broj: 68298
Poruke: 491
*.208.174.156.getinternet.no.



+60 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.12.2012. u 20:18 - pre 139 meseci
Aj da napisem ii ja nesto glede ovih posredinka ...

Ako je neko citao moj opsirniji post, video je da sam ja imao zelju da napustim srbiju..vrlo vrlo davno... razne psihicke faze sam prolazio...bio sam spreman na svakave posredinke..itd..

Cak sam se i registrovao na tom goeuropego sajtu,i cini mi se da sam se tamo i prijavio za nesto ne znam... ali sam shvatio da sam se zaj... jer samo treba gurati finn.no

Koliko god ocajni bili, manite se tih posrednika... doduse, u neke je firme tesko uci direktno, mora se ici preko posrednika...ali tu je tesko biti pametan ko je dobar ko ne..

Recimo, Necon je ok..bar bi trebalo...covek iz Bergena, kontaktirao sam sa njim, radi kod njih kao konsultant.. AKer Advantage, isto..oni su posrednici za Aker Solutions.. Bragd Engineering... Manpower i Experis Engineering... IC Compagniet (tako nekako)..

Pazite, te firme...oni ce vas zaposliti kod sebe, ali vas "rentiraju"...klijentu..e sad je tu trik izabrati da upadnete kod nekoga ko bi vas posle primio za stalno... Naravno, tu puno zavisi od vas kako se pokazete... te firme opet koje sam naveo, bar ja mislim, su proverene...jer su mi ih savetovali ljudi odavde...

A te nase srpske varijante, manite se..

Najbolje je ako mozete upasti direktno u firmu, bez posrednika...

I da, da ne bude zabune..postoje i ljudi..koji rade "za sebe"...takav jedan je mene doveo u NO...znaci lik me zvao kaze "imam kompaniju, treba joj to i to..jel hoces"...ja sam na svu srecu pored toga imao jos jednu varijantu, pa sam bio siguran...ali sam ipak prihvatio to njegovo..i ispalo je ok..

Takvih ljudi imate po linkedin-u koliko vam volja..i oni svi sede svaki dan pregledaju FINN.no...linked in itd...

Pazite samo nesto... Ja sam u jednom periodu bio deaktivirao moj CV na finn.no...i kad sam ga aktivirao u naredna 2 dana sam dobio nekoliko poziva od headhyntera...

Tako da posvetite malo vremena i tome... Ovo najvise govorim za masince..jer je masinsko trziste prilicno vruce u NO..posla ima puno.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

cveyoni

Član broj: 226810
Poruke: 229



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.12.2012. u 20:20 - pre 139 meseci
Gogi77,
verovatno si trazio nesto zauzvrat,ono dam ja tebi,a ti meni :-).Setio se sad skolskih dana i pokrajinskog takmicenja iz Istorije u osnovnoj skoli,molio sam jednu curu da mi pomogne oko testa,nije htela,ne znam sto,...I dan danas mi tesko kad se setim toga,zato donekle mogu i da razumem biki sto je kivna na masince :-)
Mirka idem u subotu na julebord,ovde je sve moguce,kapiras sta mislim :-)ta nova prijateljstva i tako.Odnecu im i sljivovicu da vide Norvezani kakav venac ima...
Odo da gledam Kad porastem bicu kengur i omiljenog lika BARONA :-)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.12.2012. u 20:31 - pre 139 meseci
Kapiram druze...
Julebord-sve je moguce...mi imamo u petak za ceo personal i ja nosim pitu sa jabukama od kora sto mi Kelly kupila jos u martu...sacuvala sam dva pakovanja za ovu priliku...
Pa ako ne zapalim kuhinju,ce vide sta je pita od jabuke made in Turkey,sto se kora tice,ali nacin pravljenja cisto serbski...

Inace ovaj sada period...je festa do feste.Dakle,proslavljaju Bozic vec od sredine/kraja novembra bez obzira sto je tek 24.og decembra Julaften.I naravno,cuveno pravilo svako nosi alkohol za sebe u kesici...
A ovo je sezona kada se samo planira gde ces na festu.Kod nas na tabli u vaktrom,okaceno 10-tak festi.U cetvrtak imali festu personal,pacijenti i njihove porodice-svi zajedno i deda mraz bio delio poklone...
Drz se Cveyoni i ako ti "traze neku belesku(svesku)" daj,druze...ne brukaj nas...pazi samo da te "ne usnime" jer najvaznije je izbeci youtube.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

vikibjorg

Član broj: 255829
Poruke: 123
*.dialup.ice.net.



+93 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.12.2012. u 20:38 - pre 139 meseci
Znam ja sta ovoj isfrustriranoj treba - Mirin Trømso u hiljadu boja, tamo je tako leeepo, ne trebaju ni lekovi ni trava ni alkohol,samo pogledas u nebo kad ono duga i aurora , 2 u jedan ! A Miro ? :)))) Cveyoni, ne sekiraj se, mi te volimo !!!
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.12.2012. u 20:43 - pre 139 meseci
Pa to ja tebi Viki pricam sve vreme...ovde je tretman vrlo jeftin,bez zakazivanja kod fastlege-a,obrazlaganja i placanja egenandel-a od 218 kruna...
Samo u nebo pogledas...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.12.2012. u 20:44 - pre 139 meseci
Finn.no - oglasi u okviru IT/Telekommunikasjon

Link:
http://www.finn.no/finn/job/fu...ORY%2FCATEGORY=5409&sort=1
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.12.2012. u 20:50 - pre 139 meseci
Hmm... inace danas je srbija vrlo popularna na TV u norveskoj zbog rukometa.
Cak i ja koji nemam veze sa sportom i nepratim nista zivo sam to sprimetio :D
 
Odgovor na temu

vesmil75
Dom Zdravlja

Član broj: 306876
Poruke: 41
*.mbb.telenor.rs.



+11 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.12.2012. u 21:08 - pre 139 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Finn.no - oglasi u okviru IT/Telekommunikasjon

Link:
http://www.finn.no/finn/job/fu...ORY%2FCATEGORY=5409&sort=1

Mirjana, da li mozes da mi kazes,potvrdu o radnom stazu uzimam u ustanovi gde radim ili.. ?Prevodim je na norveski? Referenca iz Srbije,da li moze prevedena na engleski,posto imam prevedenu,slala sam je za autorizaciju ili bi trebala i nju na norveski? Hvala unapred!
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.12.2012. u 21:48 - pre 139 meseci
Potvrdu uzimas iz Ustanove u kojoj si radila.To je logicno.Iz pravne sluzbe,najcesce.Dakle,verovatno vam ustanova ima pravnu sluzbu i tu trazis da ti daju.Po zakonu moraju da ti je izdaju.
Prevedi je na norveski iz razloga sto kada je predajes na poslu za dobijanje ansiniteta bolje je da je na norveskom.
Referansa iz Srbije je ok na engleski pa je prilozis kada konkurises za posao,ali ono sto se ovde najvise racuna jeste referansa iz Norveske,koju je logicno tesko imati za apliciranje pri prvom poslu.
CV,søknad-na norveskom.
Pozdrav!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

vesmil75
Dom Zdravlja

Član broj: 306876
Poruke: 41
*.mbb.telenor.rs.



+11 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.12.2012. u 22:03 - pre 139 meseci
Ok, hvala puno Mirjana! Do sada sam sve uradila kako je napisano na forumu i sve je ok, tako da nastavljam! Hvala punooo,jos jednom! Pozzz
 
Odgovor na temu

zosy
sykepleier
Beograd, Srbija

Član broj: 306924
Poruke: 30
*.dynamic.sbb.rs.



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.12.2012. u 22:27 - pre 139 meseci
Zar nije dovoljna radna knjizica i prevod na norveski kao kod apliciranja za autorizaciju?A ako je neko radio u privatnom starackom domu,isto uzima tu potvrdu o stazu ili to moze u fondu za penziono osiguranje?Pitam jer mi to nije jasno.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.12.2012. u 23:29 - pre 139 meseci
Kakav fond za penziono osiguranje?Ne...
Dakle,potvrda o stazu se uzima iz ustanove u kojoj se radilo,pa ako je vise ustanova uzme se iz svake,bilo da je rec o privatnoj ili drzavnoj praksi.Ovo je bitno samo kod priznavanja staza u ustanovi ovde u Norveskoj u kojoj cete da radite,dakle za dobijanje tzv.ansiniteta tj.povecanja plate.To je ovde u Norge prva stepenica na 4 godine,druga na 8 godina i treca stepenica na 10 godina.Jedan papir-jedna ustanova kratko jasno u 3 recenice.Ta i ta osoba je bila zaposlena u toj i toj ustanovi na odredjeno/neodredjeno vreme,na tom i tom polozaju od tog do tog datuma.Potpis i pecat ustanove.To je sve.Nista vise.
Nije obavezno ali je totalno nelogicno ne iskoristiti priliku za priznavanje staza u smislu dobijanja bolje plate.
Pozdrav.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.adsl.net.t-com.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.12.2012. u 06:28 - pre 139 meseci
Citat:


K'o sto rece gogi..U subsea bransi, uglavnom dominiraju solidworks i proengineer...jer im 3D modeli trebaju za ANSYS i FEM analize... Firma "sevan marine"...koristi dosta CATIA-u.. Ima i AVEVA, PDMS...(to su koristili kod mene u bivsoj firmi)... Ja sam radio kao subsea inzenjer, konstruisali smo te subsea strukture..nista posebno, obicni celicni profili..bezveze...

Sad radim kao HVAC inzenjer i hvala Bogu, radimo u ACAD-u... Onako, sve u svemu, u najvise oglasa sto sam ja video ti se trazi SolidWorks i ProE...ostalo, slabije..

ProE vazi kao za tezi, mada je to meni sve isto..sve je po istom principu, sto bi reko cut/extrude ... Lako je koristiti software ako imas imalo smisla za tehnicko crtanje i pravljenje crteza.

Ne znam sad koliko znas oko tih 3D programa, ali i oni se zasnivaju na obicnom 2D sketch-u, kojem posle samo kazes extrude ili revolve.

Moj konacni odgovor je: Solidworks ...

Svi ga vole, ne znam zasto..ja ga mrzim.. ocajan je za pravljenje crteza, koji su na kraju krajeva tvoj krajnji proizvod...

Pozdrav..



srđan, gogi, zahvaljujem, bolja polovica zadovoljna

Ja baš ne znam mnogo, nije mi struka, znam ono što čujem od m.m.
instalirao je solid, uči po nekom video tutorialu već neka 2 mjeseca, koliko bacim oko, već je dosta napredovao, veli da je solid ok, možeš vidjeti da li nešto funkcionira za razliku od auto cada di samo crtuckaš
instalirao i ANSYS, namučio se ko konj
skinuo i ProE,
navodno solid ima bagova dok je proE napredniji ( he he, ovo sam samo načula )
catiu ima ali neće se imati vremena u to upuštati, ide na ono što se najčešće traži...
pozzzz!!!
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.adsl.net.t-com.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.12.2012. u 06:37 - pre 139 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Kakav fond za penziono osiguranje?Ne...
Dakle,potvrda o stazu se uzima iz ustanove u kojoj se radilo,pa ako je vise ustanova uzme se iz svake,bilo da je rec o privatnoj ili drzavnoj praksi.Ovo je bitno samo kod priznavanja staza u ustanovi ovde u Norveskoj u kojoj cete da radite,dakle za dobijanje tzv.ansiniteta tj.povecanja plate.To je ovde u Norge prva stepenica na 4 godine,druga na 8 godina i treca stepenica na 10 godina.Jedan papir-jedna ustanova kratko jasno u 3 recenice.Ta i ta osoba je bila zaposlena u toj i toj ustanovi na odredjeno/neodredjeno vreme,na tom i tom polozaju od tog do tog datuma.Potpis i pecat ustanove.To je sve.Nista vise.
Nije obavezno ali je totalno nelogicno ne iskoristiti priliku za priznavanje staza u smislu dobijanja bolje plate.
Pozdrav.



poslušajte tetu Mirjanu i svakako si ovo nabavite
ako vam se neda kontaktirati s bivšim poslodavcima iz bilo kojeg razloga, samo se poštom pošalje službeni dopis : ono u stilu : poštovani bla bla molim vas da mi izdate potvrdu o stažu bla bla srdačan pozdrav.. i sve riješeno, poslodavac je po zakonu dužan u roku od 8 dana udovoljiti vašem zahtjevu i poslati potvrdu o stažu na vašu adresu, ja riješila sve tri potvrde u roku 2 tjedna
pozz!
 
Odgovor na temu

tijanam
Lekar opste prakse

Član broj: 299277
Poruke: 202
*.90-149-216.nextgentel.com.



+156 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.12.2012. u 09:47 - pre 139 meseci
Resih da se javim sa nekim informacijama koje bi mogle biti od znacaja onima koji tek planiraju dolazak. Dakle, posle pola meseca moram reci da sam se jako zainatila da ostanem ovde. ;) Posle one prve krize koju sam imala posle tri dana boravka u Norge sada sam ok. A naci posao nije nimalo lako. Da li sam stvarno dosla u pogresno vreme (iako nemam takav utisak) ili se toliko poostrilo ovde... Elem, da vam ispricam sta se trenutno dogadja u Vestfoldu.

Pre nekih pola godine ovde je bila velika frka sa Filipincima. Oni su navodno volontirali po domovima i po dve godine. Kada su dobili radnu dozvolu otisli su u Oslo i tamo se proculo za njihov radni status i ispala je velika frka kako su tako dugo radili ovde bez da dobijaju platu i sve ostalo. Ovu pricu mi je ispricalo troje ljudi, dva ledera i jedan nas covek odavde. Zato oni sada ovde toliko insistiraju na radnim dozvolama i beze od stranaca sto vise mogu. Jednostavno mi ne veruju kad im kazem da ja ne mogu dobiti radnu dozvolu bez arbeidsavtale. NE veruju! I onda svi pocnu pricu imali smo FIlipince i onda mene zaboli glava... :) Tako da cu ja od sad nositi istampan primerak sa sajta UDI-ja da im ga pokazujem.

Drugi problem je taj stilling od 80%. Svi se smeju kad im kazem, i kazu da toliki stilling nisu imali vec godinama. Ili me lazu, mada sumnjam.
Treci problem koji je mene najvise i zabrinuo je da je ovde veliki priliv radne snage. Kaze za jedan njihov oglas je apliciralo 90 ljudi! Nitti! 90... Zena me otvoreno savetovala da idem gore na sever.

E, sad da kazem jedan savet. Biblioteka je mesto gde mozete dobiti racunar, internet, stampanje, skeniranje, knjige, citaonicu, mir i sve to besplatno. A plus mozete i da upoznate nekoga... Dakle, ako nemate tehnicke uslove, i sve vam to nedostaje uclanite se u biblioteku. Låne kort ili ti clanska kartica je besplatna, placate samo ako prekoracite vreme za vracanje knjiga. Ja najavise u Tønsbergu volim biblioteku jer tamo cujem svoje misli.

Na kraju imam jedno pitanje: da li moram da se prijavljujem u policiju cim dodjem ili to da ostavim za kraj trecem meseca? Mislim , na sajtu pise da treba, ali ja... Nesto mi se ne ide tamo. Ipak je to policija. :) :)

Puno pozdrava dobri ljudi!
 
Odgovor na temu

Marta 76

Član broj: 299292
Poruke: 82
*.tel.net.ba.



+23 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.12.2012. u 10:23 - pre 139 meseci


Da li se dobija povećanje plaće na staž- ako on nije stečen u struci za koju imaš priznatu diplomu u Norge?
Znači, ako imaš dosta godina staža, ali nevezanog za diplomu i posao koji bi radio?

[Ovu poruku je menjao Marta 76 dana 04.12.2012. u 17:06 GMT+1]
 
Odgovor na temu

zosy
sykepleier
Beograd, Srbija

Član broj: 306924
Poruke: 30
*.dynamic.sbb.rs.



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.12.2012. u 10:57 - pre 139 meseci
Hvala Mirjani za sve odgovore!Stvarno su zlata vredni!
 
Odgovor na temu

zvoncica25.08.
jelena z
strukovni fizioterapeut
Beograd , Srbija

Član broj: 306758
Poruke: 3
*.COOL.ADSL.VLine.Verat.NET.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.12.2012. u 14:32 - pre 139 meseci
Samo da se javim, poslali su mi odgovor iz Norveske vezano za fizio smer, ali ja sam zavrsila Visoku skolu za sport i zdravstvo , smer Strukovini fizioterapeut, 13.-og avg sam uplatila prekjuce mi je stigao odgovor, odnosno odbijenica, moram da vam priznam nije bas prijatan osecaj!
 
Odgovor na temu

milos_no
Milos Milosavljevic
strukovni inzinjer elektrotehnike za
racunarsku tehniku

Član broj: 237282
Poruke: 67
*.84-49-85.nextgentel.com.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.12.2012. u 15:16 - pre 139 meseci
Pozdrav svima, negde sam nacuo da ako neko dobije fast job ima olaksice da dovede porodicu. Ja sam trenutno u Oslu i trebao bi od januara da dobijem ugovor na godinu dana. Cuo sam da mi je onda olaksana procedura spajanja porodice. Ja vec imam radnu dozvolu,istice u Junu. Zna li neko kakva je sad procedura ako hocu da dovedem u mom slucaju suprugu i cerkicu. Cuo sam da mi nisu potrebna 3 zadnja izvoda plate? Da li je to tacno. Unapred hvala.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.12.2012. u 15:44 - pre 139 meseci
Vidi...fast jobb je onaj posao koji nije vremenski ogranicen a tvoj ce biti ogranicen ugovorom na godinu dana.Spajanje porodice mogu da dobiju i ljudi sa ugovorm od 6 meseci,i 1 godinu kao i oni koji imaju fast jobb tj.stalan vremenski NEogranicen posao.
To rekla-kazala...je jedna sfera.Imas sajt UDI-a kao najmerodavniji izvor informacija.Tamo pise da ti kao nosilac prilazes tri lønnslipp-a tj.isecka od plate.
To za stalan posao-jeste olaksica svakako,to je najsigurniji status koji jedan radnik moze dobiti.
Ovde je konkretno "Toi" na forumu napisao da ako neko dobije stalan posao,moze odmah da trazi pripoj porodice,ne mora da ceka tri meseca da dobije tri isecka od plate ali to znaci da imas permanent poziciju vremenski neogranicenu,dakle direktan fast,ne ovo sto ces ti dobiti na godinu dana.
Spisak dokumentacije imas na sajtu UDI-a pod delom spajanje porodice,koje ukljucuje i 3 isecka od plate.

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7890341 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.