Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7938559 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.10.2012. u 20:12 - pre 141 meseci
Jos jedan fantasticno placen posao je flytekniker,ili ti avio mehanicar/tehnicar u prevodu,leze na 800-950.000 kruna/godisnje.Dakle,kao lekari,mozda malo ispod...Koleginicin muz je tog zanimanja,pa mi pricala.
To je super placeno.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.10.2012. u 20:18 - pre 141 meseci
Citat:
zoki123:
Citat:
stefanpetra:
Pozdrav svima na forumu.Molio bih ako neko zna nesto o sledecem da mi odgovori i pomogne.Naime,imam zavrsenu gimnaziju i fakultetza poslovne studije na Megatrend univerzitetu.Sada bih zeleo jer kod nas naravno nema posla da idem negde dalje.Moje pitanje bi bilo sledece. Dali je neko autorizovao diplomu privatne srednje Medicinske skole skole 'Dositej Obradovic' iz Novog Sada ,opsti smer,prekfalifikacija.Planiram da zavrsim prekfalifikaciju za medicinskog tehnicara opsteg smer da bi autorizovao diplomu ali sam nacuo da mozda nece biti priznata.Unapred hvala svim ljudima na odgovorima.



EVO SPISKA PRIZNATIH I REGISTROVANIH SKOLA (POKRAJNskI SEKRETARIJAT ZA OBRAZOVANJE) PA AKO JE U SRBIJI PRIZNATA ZASTO BI BIO PROBLEM U NEMACKOJ FRANCUSKOJ SVAJCARSKOJ PA I U NORVESKOJ DA JE PRIZNAJU konkretno u Norveskoj se prekvalifikacije ili dokvalifikacije za helsefagarbeidera mogu zavrsiti preko i interneta ima razlicitih vrsta omskolering ili voksenopplæring znaci nesto kao kurs norveskog u Sagi preko Skypa i traje od 6 meseci pa do 2 godine sve zavisi od skole do skole stim sto morate da imate preko 25 godina i da ste permanet u norveskoj ............

http://www.obrazovanje.vojvodi...=62&Itemid=53&lang=srl


Pa to,Zoki123,i jeste problem.Kako do permanent-a?Da bi usao mora da bude "faglært",a do faglært-a moze preko prekvalifikacije redovne u Srbiji.Bilo koja skola ako ima akreditaciju u Srbiji i odradi se regularna prekvalifikacija od 1 godinu,ili vise...zavisi koliko treba,a ne za 2 meseca ili 3 nedelje,trebalo bi da je priznato.To oko nepriznavanja...se odnosi na diplome izdate u najkracem mogucem roku...Skola mora da ima akreditaciju!!!Recimo imas Visoku med.u Zemunu koja je drzavna,ali isto tako imas i Visan Visoku skolu koja je privatna i ima akreditaciju.Njene diplome su priznate kao i Zemunske...obe skole imaju akreditaciju.To je samo primer.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

zoki123
Zoran Milutinovic
Doktor

Član broj: 303713
Poruke: 30
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+8 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.10.2012. u 20:29 - pre 141 meseci
U potpunosti se slazem sa tobom Mirka za te prekvalifikacije koje traju kao skracena menstru.....hahahah, ni norvezani nisu razli u saksiji, redovna prekvalifikacija traje minimum 17 meseci za one sa gimazijom ekonomijom itd. konkretno ja imam gimnaziju i sta sa njom na medicini mi priznaju samo latinski jezik ,,nista vise,, sve strucne predmete moram da polazem i to mogu maksimalno dva ispita u ispitnom roku pa padnes par puta pa nema se para za prijavu ispita pa letnji raspust pa izadje to ohoho dzaba mi eksperimentalna fizika i hemija astronomija iz gimnazije
 
Odgovor na temu

sttefan
Mekanisk ingeniør
Norge, Hordaland, Bergen

Član broj: 10193
Poruke: 372



+50 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.10.2012. u 20:35 - pre 141 meseci
E, a ja se uvatio ovog mašinstva ko pijan plota...jedino ako me offshore spase!!!

Nego Miro, nemogu ja ljude odredjenih profesija sve da ubacim u sličan koš, tj. da velika većina lekara ima podignut nos. Evo ovde u NO upoznao sam dvojicu lekara koji su radili kao specijalisti, za jednog sam siguran baš u BG, počeli kao bolničari, pa evo ovde nakon godina rade ponovo kao specijalisti, svaka ima čast. Po meni uradili su to za svoju decu, više nego za svoj džep. Pored njih znam još dvoje iz Osla, moji dobri prijatelji,...već i oni isplivali dobrano. Tu su četiri godine...stan, dva nova auta i najbitnije od svega deca!!!
Evo i moja supruga je lekar, a ovde radi kao bolničar, no svesna početka i ljubavi prema medicini ide dalje! No ne bodrim ja nju, ona ovaj forum i ne čita, posvađala se sa računarom, već sve ostale da ima sreće i van rodne grude!

Ali ima sreće i u rodnoj grudi...eto SMAK svira za Novu! Eto vidiš, ne može jare i pare!

Jeg har rett til å si min mening selv om du ikke er enig.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.10.2012. u 20:38 - pre 141 meseci
Ne moze cevapi i pare zajedno pa da ga jeb...!!!

90% lekara je ne necu ja to jer mi nije odmah priznato.U poredjenju sa ostalim nacijama ovde zastupljenim,nasih lekara je ovde jako malo.
Ja licno pozdravljam sve te koji su spremni da idu malo nazad kako bi kasnije krenuli mnogo napred.
A,tvoje zence je lekar...
Vidim ja tebe obuzele astronomske zarade...ha ha ha.Ti popravljas sve aparate u kuci a ona popravlja tebe...salim se malo...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

sttefan
Mekanisk ingeniør
Norge, Hordaland, Bergen

Član broj: 10193
Poruke: 372



+50 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.10.2012. u 20:56 - pre 141 meseci
Ma i to što kažeš...popravlja me samo tako...no ja se kao nešto koprcam...

Kad pogledaš realno taj start stvarno nije prijatan...cepaš u SRB 4 godine srednje medicinske, pa posle 6 faksa. E onda dodješ i budeš bolničar...i znaš već sama šta...no zažmuriš i pred očima imaš svoju decu...onda bude lakše.

A za lovu smo znali poodavno, pre ravno 4 godine, od kada su i počeli planovi. Zar misliš da bi se upustili u sve ovo sa klincima, da nije bio info kompletan. No glavni razlog je pošteniji život. Verujem i većini koja je ovde.
Jeg har rett til å si min mening selv om du ikke er enig.
 
Odgovor na temu

sttefan
Mekanisk ingeniør
Norge, Hordaland, Bergen

Član broj: 10193
Poruke: 372



+50 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.10.2012. u 21:03 - pre 141 meseci
E da Miro, kada ovako pričamo ti i ja...za ono pre neki dan čitao sam više puta šta sam ja pisao, više nego ono što ste vas dvoje pisali...I da znaš...preterao sam u onoj mojoj rečenici "...ne dajte da vas pokoleba"! Pa zašto bi nekog pokolebala tudja sreća!
Jesam ispao baš onako bezveze sa tim!
Jeg har rett til å si min mening selv om du ikke er enig.
 
Odgovor na temu

kreza26

Član broj: 303690
Poruke: 57
109.72.50.*



+6 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.10.2012. u 21:40 - pre 141 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Citat:
kreza26:
mirka, jedno pitanje za tebe... zanima me kolika je godisnja plata helsefagarbeidera na godisnjem nivou, isla sam na ovi stranicu.. http://utdanning.no/yrker/beskrivelse/helsefagarbeider
a za asistenta u vrticu je plata http://utdanning.no/yrker/beskrivelse/barnehageassistent... koliko sam shvatila iz vasih postova, plate su vece ako radite u bolnici ili u starackom domu, nego u vrticu... zalosno je sto sve moram tebe da smaram, i sve informacije koje sam do sada dobila mogu samo vama da zahvalim.. a sestra koja mi tamo zivi i radi 12 godina, pruza samo dezinformacije... nemam pravo ni da se ljutim ako me iskulirate... hvala u svakom slucaju!!!


Krezo,pod jedan ne smaras me,ali stvarno to mislim.Ja sam na forumu dobrovoljno.
Drugo,tako ti je to sa rodbinom.
Trece,ja znam da se ti sekiras kako ces da prezivis kada dodjes,ali Krezo,opusti se po tom pitanju.Od plate helsefagarbeidera mnogi ovde izdrzavaju celu porodicu.Dakle,jedna plata.
tacno je to da su vrtici slabije placeni po satu u odnosu na staracki dom.Isto je sektor,opstina.Mada imas i vrtica u privatnom sektoru.
Napisala sam ti najnize plate u tom sektoru par strana pre.A zaradi se vise,jer u tu cifru (izmedju ostalog i to sto si nasla u ta dva clanka) je napisana osnovica bez dodataka koje nosi zdravstveni turnus za popodne,noc i vikende plus Bozic,Uskrs i Pince...Dakle,Krezo,veruj mi preziveces cak sta vise normalno ces ziveti.Od jedne plate se ne moze stedeti,ali se zivi sasvim normalno ako je rec o porodici.
Dakle,onih 307.000 najnizih dodaj dodatke jos i praznike i bice oko 400.000.Otprilike.Sve zavisi gde ces raditi,koliko kako je reseno pitanje overtida itd...
Ali,draga moja Krezo,veruj mi ziveces od te plate.I nemoj da se sekiras toliko.
Kasnije ce i muz da se zaposli,pa ce vam sve biti lakse.Kada te uhvati panika,ti uzmi pa citaj postove ove poslednje od BAMBI84,i kako su se njih dvoje zaposlili.

Kaze Karl Gustav Jung:"Strah nas cini glupim u odnosu na ono od cega imamo strah".
A sa druge strane straha je sloboda.
Zato...samo ti uci jezik.Dakle,okvirno sam ti napisala za rad u starackom domu.
Krezo,ne daj se...sve ce to da bude dobro.Popij pivo,ladan Jelen...tebi je bar dostupan,kada meni nije.Odmah ce da bude bolje.
Pozdravljam te puno.

Uuuuu... Mirka, dodjem ti karton Jelena za ovo!!! Veliki pozdrav za tebe!!
 
Odgovor na temu

jens stoltenberg
tu i tamo

Član broj: 294538
Poruke: 179



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.10.2012. u 22:32 - pre 141 meseci
Ta bruto osnovna plata nema veze s mozgom, jer kao sto rece Mira ona ne podrazumeva sve te dodatke za noc, vikende, praznike i prekovremeni rad. Samo moje prve dve bruto plate plus 1/3 cine bezmalo trecinu tog iznosa od 307000 kruna. God bless overtid. :-) Mada kako rece moj komsija Deki :-), nije leto 365 dana u godini, to jest ne moze stalno da se racuna na overtid. I moze itekako da se ustedi od jedne plate ako covek zivi sam i ako to zeli. Moji ukupni troskovi koji ukljucuju kiriju, struju i hranu su do 6000 NOK. I imam tu srecu da ne moram da placam prevoz do posla i nazad. To je moja trenutna situacija.
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
95.70.9.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.10.2012. u 23:49 - pre 141 meseci
srbi nikad ne spavaju vidite kako dok vi na zapadu krecete na lalanje mi na dalekom istoku krecemo sa poslom, gledao sam sinoc one oglase sto mi je poslao steffan i vec pocinjem da se pomalo nerviram najvise jer nista ne razumem sta oni tamo pisu, i opet moram da ucim novi jezik, 3. put prvi put za 4 godine od kojih sam 4 meseca proveo u zemlji Srbistanu, i opet necu moci citati lokalne novine, ni gledati lokalni tv, jos mi samo kazite da su im filmovi sihronizovani na norveski pa da zaplacem.
Gledajuci one oglase dosao sam do zakljucka da je ipak najbolje primeniti taktiku ''bambi84'' te sam je vec predocio zeni, ali ono sto me tu zbunjuje je sledece: ulazim-o u norvesku koristeci sengen, trazimo posao i posle 10-tak ili 20-tak dana mokri od kise i nadjemo neki poslic, i kako onda? moramo izaci iz zemlje i srediti radne papire ili to mozemo uraditi bez izlaska iz zemlje, ovo nisam bas najbolje razumeo.
najbolje bi bilo kada bi usao u norvesku sa vec nadjenim poslom ali je u mom slucaju je to skoro nemoguce, nalazim se par stotina kilometara od japana, u drugoj vremenskoj zoni, trenutno sam zaposlen i ne mogu bas trkuti do norveske na neki info razgovor, a sa druge strane ne smem se mnogo kockati i dati otkaz najvise zbog finansiranja trazenja posla u norveskoj, iako sam siguran da cu lakse naci posao u norveskoj od moje zene bolje je napraviti strategiju nego primeniti taktiku , sa trenutnim poslom sam zadovoljan po pitanju finansija ali kako je rekao neko u predhodnim postovima moramo da mislimo na decu, porodicu te je ovo moj najvazniji razlog sto sam se odlucio na ovaj korak i sto sam krenuo u ovu akciju.
zeni je trenutno najveci problem opcija da mora da ostavi klinca u srbiji na par meseci, kada sam joj samo ovo spomenuo dobio sam momentalno spustanje slusalice sa njene strane (skype), odradio sam copy/paste taktike ''bambi84'' i iskreno se nadam da ce razumeti, ukoliko ne razume (u ovo sam ubedjen) koja je varijanta da se dete ostavi u jaslicama tipa privatnim i koliko bi to kostalo (moze i po danu, ili na mesec) posto ne bi zeleo da ljude koji nam pruzaju gostoprimstvo dodatno opterecujemo cuvanjem deteta od 2.5 godine (koje je krenulo da ''uci'' norveski uz zenu posto sam pre neki dan citao iskustva decka koji je imao mali problema kada je doveo porodicu u norvesku najvise zbog klinca koji se teze navikao na promenu sredine najvise zbog jezika te se nadam da ranijom pripremom klinca ne bi trebao da ima vecih problema ).

tnx za odgovore to bi bilo sve za danas
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

dejann73

Član broj: 217742
Poruke: 150
...50.207.tmi.telenormobil.no.



+25 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.10.2012. u 00:41 - pre 141 meseci
Ovaj Jens samo na pare misli...
 
Odgovor na temu

medicman

Član broj: 266486
Poruke: 288



+121 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.10.2012. u 00:52 - pre 141 meseci
Citat:
dejann73: Ovaj Jens samo na pare misli...


Hehe... Pa dobro Deki, svi smo mi tako u pocetku. :-)

Samo jedan savet Jens. Ako radis dosta over, nikako ne pokusavaj da imas nizu skatt kartu. Sto vise im placas, to bolje. Znam da je cudno, i meni je bilo, ali je uvek bolje pretplatiti nego potplatiti, kako ja to kazem. Znaci samo napred, i ne kukaj na porez. Isti je kao i u Srbiji, samo sto ces to vremenom uvideti. :-)

Pozdrav narode, odoh ja da spavam, sutra se radi...
Laku noc
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.10.2012. u 01:11 - pre 141 meseci
Citat:
dejann73:
Ovaj Jens samo na pare misli...


Slazem se...nema ga,nema...na portalu gastarbajterskom...i mislim se ja kako da se oglasi...i setim se,rekoh ako spomenem porez jos lupim neku cifru,doci ce...Kad ono,eto njega...
E,nekada se svaki dan javljao,i serije nam je prevodio...a sada samo slaze one crvendace od 1000 kr...
Deki,idi kod njega na kafu,kao fol...i dok bude kuvao ti ceprkaj po dokumentima i provali sifru na Visi,da ga opljackamo...Ha ha ha ha!!!
Vidis cak je izracunao i razliku medju tabelama,i to ne okvirno,vec precizno...
Mole se svi forumasi koji imaju nedoumice oko poreza i toga koliko ce isti placati,da se jave sa svojim matematickim zagonetkama Jensu Stoltenbergu na pp ovde na forumu.

A imam i neproverenu informaciju,ali rekla bih dosta tacnu,da po neki mesec cak i ne mora da plati porez uopste.Kazu,dobro obavesteni izvori,kada smo videli kako voli pare,ovi iz skattekontor-a mu rekli...druze,nema veze za ovaj mesec uzmi bruto zaradu celu...Zato on vec cepa trecinu godisnje planirane zarade.

Jeeeens,druze moj,kolega...svi te mi ovde volimo zato se malo salimo na tvoj racun.Dobro,ja te sa razlogom volim malo vise...al mi krivo sto zbog overtida ne dodje u Oslo na kafu...ne mogu da prezalim...pa zar da nas prodas za jednog crvendaca...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.10.2012. u 01:20 - pre 141 meseci
Citat:
sttefan:
E da Miro, kada ovako pričamo ti i ja...za ono pre neki dan čitao sam više puta šta sam ja pisao, više nego ono što ste vas dvoje pisali...I da znaš...preterao sam u onoj mojoj rečenici "...ne dajte da vas pokoleba"! Pa zašto bi nekog pokolebala tudja sreća!
Jesam ispao baš onako bezveze sa tim!


Ma skontala sam ja da je tu neko lekar...vidim imas taj licni odnos prema lekarskim milionima...ha ha ha.To je,kume,mnogo crvendaca razumem ja tebe.
A druga opcija mi je bila...upravo se vratio iz Srbije,pa uvezao prsutu,cepa po rakiji domacoj nasoj,ufatilo mu mozak pa nas provocira...
Ha ha ha...
Sve ok,tu smo da pisemo...reci se nekada shvate drugacije od zeljenog.Portal je to...

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.10.2012. u 01:24 - pre 141 meseci
Deki 73,zelim ti GOD VAKT ! A znam druze da imas mnogo da crncis...valjda ces preziveti nekako noc...

E,Jens...covek razvozi autom do kucne adrese i znane i neznane(malo falilo da i mene odbaci do Tromsa),a ti i prevoz si imao i prodao si nas turnir na Aker Brygge za jednog crvendaca utbetalt.Lele,leleeee sto bi rekao Jocaendo...

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
95.70.9.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.10.2012. u 01:29 - pre 141 meseci
evo ja sam prvi spreman da placam porez koliko god mi odrezu

u nasem SrBistanu placam onaj porez na prihod posto mi je godisnja plata preko te donje granice, a zauzvrat ne dobijem nista ali nista

odem da konkurisem za onaj subvencionisani kredit za stan i kazu mi : ne moze imate prosek plate veci od maksimalno dozvoljenog

odem da podnesem zahtev za deciji dodatak : ne moze imate prosek plate veci od maksimalno dozvoljenog (ja sam uvek mislio da je to deciji dodatak tipa to SrBistan daje deci )

odem da podnesem zahtev za oslobadanje PDV na bebi opremu : ne moze imate prosek plate veci od maksimalno dozvoljenog (opet sam pogresno mislio da je to uradjeno zbog beba)

odem da podnesem zahtev klincu za jaslice : ne moze imate prosek plate veci od maksimalno dozvoljenog

odem da podnesem zahtev banki za kupovinu auta na kredit : posle sumljivih pogleda bankarskog sluzbenika uz pitanje da li su slucajno u firmi greskom dodali nulu na prosek plate dobijem odgovor : vama ne treba ovaj kredit i odbijenicu a oni par dana od mene zahvalnicu za dosadasnju saradnju uz rukovanje i odlazak svako na svoju stranu

vidis druze ja placam porez a ne dobijam nista i treba da se zahvalim Srbistanu sto u datom trenutnu nemam ni jedan dug a ni jedan kredit na ime moje porodice a zeleo bi da moj sin a i moja buduca deca placaju porez svojoj zemlji i da znaju da ce mu ta zemlja dati nesto zauzvrat makar cestitku za novu godinu

pozdrav
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.10.2012. u 01:43 - pre 141 meseci
Zokiruma alias levo od Japana,

Dzabe tebi "plata veca od maksimalno dozvoljene",kada ti zena roka slusalicu na skajpu.E,moj Balkanac...ne daj se.Sreca pa je bilo preko skajpa,mogao si da prodjes i gore da si bio blize.Zahvali se toj drzavi "levo do Japana"...
Imam predlog za tebe...posalji je da plevi lucicu,arpadzik (sitan luk) u Vojvodini.Jedna duz je 1200 m,dok ode i vrati se ubila je 2,5 km,a radi se iskljucivo na plus 40 u julu.Nakon toga,ce da te moli da krenete za Norvesku i jos ce zvati bambi84 da pita za savet.
Ovako druze,dok ti saljes pare iz drzave "levo od Japana",spustace ti slusalicu.
Ha ha ha ha ha ha!

Sada konkretan odgovor (mada razmisli ovo za sitan luk,deluje na mozak,iz licnog ti iskustva govorim),ono sto si pitao...U Norvesku ulazis kao turista,trazis posao,nadjes ga i odlazis u policiju da predajes papire ugovor o radu i sredjujes dozvolu i svoj boravak u zemlji.Dakle,ne napustas Norvesku da bi to sredio.Imas fore 3 meseca da to sve obavis ili 3 plus 3 ako si "faglært".Onog momenta kada predas dokumenta,a na primer 3 meseca si trazio posao i tada si predao dokumenta ne moras da napustas zemlju iako ti isticu 3 meseca jer si predao i imas pravo da cekas odgovor u Norveskoj.
Pozdrav,druze!

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
95.70.9.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.10.2012. u 02:21 - pre 141 meseci
miro lupanje slusalice je bio cisto dramski moment u razgovoru (tako vi zene resavate nase nedoumice) veruj mi da je ona do sada iznela mnogo na svojim ledjima, ostavio sam je sa deteom od 2 meseca samu u stanu u gradu koji nije njen gde nikoga ne zna sa ne par stotina vec desetak evrica da zivi, inace njena je ideja i zelja norveska a ja kao pravi balkanac moram da slusam zenu mada mislim miro prijatelju da nisi razumela radi se o tome da ona hoce da ide tamo, da zivi i radi (spremna je ona za taktiku ''bambi84'' mada ne voli da kisne D: ) ali nece da ostavi klinca i trazi od mene kao Balkanca da nadjem resenje za to , posteno.

inace dok nisam dosao ovde ''levo od japana'' (i malo severnije) prosao sam par zemalja i upoznao par kultura i sa mog gledista zene sa Balkana su jedinstvene na ovom svetu i bolje da mi lupa slusalicu nego da se lupa sa nekim i dodje kuci mirna, mada sam siguran da niko na ovom svetu ne moze da te iznervira kao neko koga volis.

hvala ti na odgovoru to je po meni jako dobra opcija i mislim da bi cak mogao da povecam odmor na 30-35 dana te ukoliko nadjem odgovarajuci posao '' levo od osla'' i ostanemo tamo zajedno (onda cu resiti problem spustanja slusalice jer se necemo zvati telefon ili skajpijem vec ce mi sve moci objasniti u spavacoj sobi a i ja njoj ).

arpadzik (sitan luk)< znam ipak sam ja dete sa sela







Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.10.2012. u 03:03 - pre 141 meseci
Ha ha ha ha...ma skapirala ja sve,nego se zezam,covece.
Za dete,jaslice,privatno obdaniste-zaboravi odmah ti kazem.To dobijas sa sredjenim boravkom,ono regularno obdaniste,dnevno vreme.A privatno da ti neko cuva-pa veruj mi onda ti se ne isplati da uopste radis u Norveskoj jer to je jako skupo.
Konkretno za dete-nemas resenje par meseci,ali i zena od bambi84 je majka koja voli svoje dete najvise na svetu,i zbog njega je i dosla da kisne ovde, to jest,prokisnjava...Dvoje ljudi koji dolaze da traze posao,imaju toliko posla sa tim "zadatkom" da prosto se neka zrtva mora napraviti.Nije to ne znam koliko,vec neko vreme,par meseci.
Ja nisam mama,ali evo primer bambi84,koja je mama,pa ako je ona mogla i mnoge druge ovde na forumu,moze i ona.Ne baca ga u kontejner a i ne daje ga u Zvecansku u dom za nezbrinutu decu,vec nekome u sigurne ruke par meseci dok ona sa tatom/muzem resava pitanje buducnosti.
Prosto,Balkanac,resenje deteta ovde u Norveskoj je bojim se izvan tvojih mogucnosti dok ne nadjes posao.
Osim ako mozda poznajes stari norveski penzionerski par koji poznajes dovoljno dobro da bi im ostavio dete na cuvanje i koji eto neku malu nadokandu hoce za to.Ali,iz iskustva nekoga ko zivi ovde...kazem ti da su takvi vec otisli u Spaniju da prozive penziju...tj.nema ih.

A to za slusalicu...ej,jes vala nekada gust...roknes mu slusalicu,pa nastavis da pricas sama sa sobom,i naravno onda mu sve po spisku...Steta sto ne moze da cuje...

HA HA HA!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
95.70.9.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.10.2012. u 04:37 - pre 141 meseci
vidis miro ima resenje treba naci par starijih penzionera koji ce za malu nadokandu pricuvati dete, treba samo javiti zeninim rodjacima da ih nadju na vreme hvala za savet
da sam ja sada blizu zene verujem da mi joj objasnio da taktika ''bambi 84'' moze u potpunosti da se primeni na nas slucaj te i stavka gde je ukazano da beba/dete ostane mesec ili dva u srbiji kod bakute, ali sada kada sam 10 000km od nje tesko da mogu da joj suptilno objasnim neke stvari (ne moze tata nikada biti isto sto i mama, sem u nekim slucajevima koji nisu kod nas jos dozvoljeni zakonom), a i sa druge strane kao pravi Balkanac moram da slusam zenu (makar to bilo i povremeno). Ako je problem nalazenja naseg posla ''levo od osla'' i dolaska jedino ko ce nam cuvati klinca moram se ponasati kao pravi Balkanac i ispuniti zelju zeni ( jednu od najtezih odluka u zivotu sam doneo gledajuci sina kada mu je bilo 2 meseca, i zbog toga sam danas ponosan).

citajuci ovaj forum kao i jos 2 bloga dobio sam dosta snage a pre svega odlucnosti da ovo uradim (ne smem da kazem koliko me zena nagovarala na ovaj potez da ne bi iz Balkanac presao u balkanac) te vam se jos jednom zahvaljujem.




Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7938559 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.