Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 8050776 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

marijanik
Marija Nikolic
Pancevo

Član broj: 307350
Poruke: 23
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.10.2012. u 11:51 - pre 142 meseci
Hvala
 
Odgovor na temu

Petraa
Zvoncica Mia
Beograd

Član broj: 307421
Poruke: 17
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.10.2012. u 12:43 - pre 142 meseci
Citat:
tijanam:
Petraa, nisam radila staz posle srednje, isla sam pravo na fax. Posle faxa sam odradila staz, lekarski, i polozila drzavni. Vec skoro dve godine radim. POslala sam sve papire, i dobila autorizaciju za helsefaga i bez staza posle srednje. Pitaj sve sto te interesuje.


Hvala ti, Tijana. Malo mi je jos nejasno, iako sam dosta citala na ovom forumu, ali redje ovako da ljudi, kao ti i ja, idu bez radnog iskustva u Srbiji kao med.tehnicar, a sa zavrsenom medicinom. Jedna moja poznanica poznaje devojku koja je otisla, trenutno radi kao bolnicarka, ima faks i drzavni sa faksa, a sada, kada zeli da preda papire za med.sestru na obradu tamo u No misli da ce joj faliti drzavni za med.tehnicara. Posto sam pocetnik u ovoj prici, a opet, ima puno meseci do slanja mojih papira (bar 7 posto cu sad na staz) hocu da vidim sta je najbolje.
Citala sam da vec godinu dana ucis jezik. Da li si polagala NP3?
Puno pozdrava!!
 
Odgovor na temu

mada77
Marko Dimitrijevic
Torlak
Beograd

Član broj: 298710
Poruke: 180
95.180.8.*



+64 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.10.2012. u 19:42 - pre 142 meseci
Jaoj ljudi ajde mala pomoc od vas!!!
Sa svima sam se savetovao samo i vase misljenje da cujem pa da odlucim! :-)
Po profesiji sam laborant radim na Torlaku imam 1,5 god radnog staza radim na odeljenju za proizvodnju grip vakcine!To je rad sa zivim virusom u cistim(sterilnim) sobama radim na nekim centrifugama najsavremenije tehnologije koji se inace koriste u proizvodnji grip vakcine u celom svetu!Mogli bi da mi sklepaju odlican cv,ali vidim da mi to nista ne znaci!Imam i polozen drzavni za laboranta ali dzaba sve to kad se ne priznaje gore u norveskoj!
Zavrsio sam Fakultet sporta i fizickog vaspitanja i mogu da pripremim papire i posaljem NOKUT-u,ali ne znam koliko bi mi to znacilo u norveskoj!
Mogu da probam da zavrsim prekvalifikaciju za med sestru,ali posto je supruga dobila autorizaciju i planiramo dolazak u norvesku marta-aprila naredne godine ja bi taman do tad zavrsio tu prekvalifikaciju ali ne bi imao vremena za pripravnicki i drzavni!
Pa me zanima koja bi mi bila najbolja kombinacija za norvesku,da li da probam sa iskustvom laboranta,sa diplomom fakulteta ili da zavrsim prekvalifikaciju pa da probam bez drzavnog da dobijem autorizaciju!
Mene zabolese prsti od pisanja ovog predugackog pitanja a vas ce najverovatnije oci od citanja ali HVALA svakom ko mi da neki savet!
 
Odgovor na temu

Nikola0230
Kikinda, Srbija

Član broj: 296895
Poruke: 12
*.84-48-39.nextgentel.com.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.10.2012. u 20:35 - pre 142 meseci
Konacno i ja dobio Skattekort, ali me nesto interesuje ako moze neko da odgovori. Meni su rekli iz moje firme, da trazim tax card 7350 i da mi ta poreska karta obezbedjuje da placam neki nizi porez i da svi stranci treba da startuju sa tom kartom a ne sa 7150 koja nosi 36 % poreza. Kad sam otisao u Skatt vest i trazio tu kartu oni su kao nesto rekli da oni odredjuju koju ja kartu treba da imam i kad sam im rekao da mi je ovo prva godina i po zakonu imam prava na ovu kartu narednih 2 godine i manji porez, ovaj sluzbenik je otisao u neku od kancelarija da se raspita i kad se vratio rekao da ce mi izdati tu kartu 7350 i nije nista komentarisao. Sad ponovo cekam Skattekort sa manjim porezom, ali bar imam Fødselsnummer. Inace pre koji dan sam dobio i prvu platu, posle 2 meseca i posto nisam imao Skattekort morao sam da platim 50 % poreza (jos jedna informacija koju moraju da znaju oni koji planiraju uskoro da dodju ili su tek stigli).
Interesuje me da li je neko malo vise upoznat sa ovim poreskim kartama i pravima, da me ne zavrne ona iz moje firme pa da posle moram da vracam pare poreskoj (mada ako mi skinu i sa druge plate 50 % imace zaliha za to) i koliko je manji porez za tu 7350 kartu, da li ima neka tabela ili nesto gde moze da se informise?
Inace ljudi kad nadjete stan i preselite se odmah prvi dan menjajte adresu u postu i stavite svoje ime na postansko sanduce, ja ga nisam odmah stavio, racunao sam kad postar vidi broj i adresu samo ce ga ubaciti u to zajednicko sanduce, ali on covek ko zna sta uradi sa njim i sad vec tri nedelje tragam za prvom Skattekort, nostrifikacijom iz NOKUT-a (sreca pa sam dobio skeniranu kopiju), pismo sa pin kodom za visa karticu (morao da trazim novi u banci) i jos nekim pismima, totalno sam izludeo sa ovim, niti su se pisma vratila, niti su u nekoj posti, na kraju treba da ulovim postara kad prolazi da ga pitam sta je radio sa pismima i da ga umlatim ako ih je bacio.
Jos nesto svaka preporuka za Sparebank1, dobio sam sve sto sam trazio bez ikakvih problema, vrlo ljubazni, usluzni i tacni.
Pozdrav svima
 
Odgovor na temu

Nikola0230
Kikinda, Srbija

Član broj: 296895
Poruke: 12
*.84-48-39.nextgentel.com.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.10.2012. u 21:30 - pre 142 meseci
Evo uspeo sam nesto da nadjem, pa mislim da su to te tabele.

https://skort.skatteetaten.no/...=sideIdSoek&sideNrNySide=1

Koga interesuje neka pogleda.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.10.2012. u 22:05 - pre 142 meseci
Moja tabela prve godine je bila 7350.Oni su mi je sami izdali,bez da sam ja trazila konkretno tu tabelu.
U slucaju kada se dobije tabela 7150,ima se pravo da se trazi zamena na 7350,ako su to prve dve godine rada i boravka,ali to je samo zbog standardfradrag-a od 10% ili ti 40.000(maksimalno) umanjenja na oporezivanje glavnog bruto godisnjeg prihoda.
Tabela 7150 ne ukljucuje mogucnost trazenja standardfradrag,samo trygdeavgift 10 og 1/2 mnd.Malo cudno da si to dobio sada prve godine.No to sada nije ni bitno,ali druze poreska kartica 7350 je za regularnu platu tabela po kojoj se placa a za overtid se placa procenat koji prati tu tabelu od 36%.
Moras sam da trazis standardfradrag sifra 3.3.1. standardfradrag 10% for utenlandske arbeidstakere.I napises koliko si radio tokom cele godine(ako je cela godina pises hele året) ako nije napises koliko jeste.
Ali to tek kada ti sledece godine krajem marta,pocetak aprila dodje pismo u to tvoje sada obelezeno i adresirano sanduce,zvano selvangivelsen.Tu ce ti pisati razni podaci iz poreske uprave sto se konkretno tvog prihoda tice ali standardfradrag moras da trazis sam.One te nece podsecati na to.
Uglavnom,sada imas jos da cekas barem 4 nedelje za novu karticu.Sto znaci da ce ti i sledeca plata biti oporezovana sa 50%,ali taj novac ce da ti stigne nazad sledece godine.Ipak,selvangivelsen se mora pregledati dobro,zna da bude i greska,ali se ispravi ako se na nju ukaze.
Pozz,zemljak.

PS.Evo ti ovaj papir ovde pogledaj ali ipak nije od velike pomoci kada covek tek dodje,da sve razume!

http://www.skatteetaten.no/upl...rev/2008-02_Skattekort-NOR.pdf

Ako zaradis vise od planiranog sledece godine dobices 7300,ali i 7300 i 7350 su klasa 1,ali podlozna standardfradrag-u.
Pozz.

[Ovu poruku je menjao Mirjana Savicic dana 06.10.2012. u 23:17 GMT+1]
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

jens stoltenberg
tu i tamo

Član broj: 294538
Poruke: 179



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.10.2012. u 10:22 - pre 142 meseci
Pa zasto sam ja onda dobio tabelu 7100? Mogu li i ja da trazim zamenu tabele? Prema tabeli 7350 placao bih jedno 2000 kruna manje poreza na mesecnom nivou a to nije za bacanje. Da li moram da cekam taj prvi selvangivelsen, ili mogu i ranije da odem do Skatt-a i da trazim da mi zamene tabelu?
 
Odgovor na temu

zorica nikolic markovic
Zorica Nikolic Markovic
SAGATS , skola norveskog jezika
SAGA TST , Beograd

Član broj: 302829
Poruke: 102
212.178.233.*

Sajt: norveska.org


+40 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.10.2012. u 12:05 - pre 142 meseci
Citat:
mada77:
Jaoj ljudi ajde mala pomoc od vas!!!
Sa svima sam se savetovao samo i vase misljenje da cujem pa da odlucim! :-)
Po profesiji sam laborant radim na Torlaku imam 1,5 god radnog staza radim na odeljenju za proizvodnju grip vakcine!To je rad sa zivim virusom u cistim(sterilnim) sobama radim na nekim centrifugama najsavremenije tehnologije koji se inace koriste u proizvodnji grip vakcine u celom svetu!Mogli bi da mi sklepaju odlican cv,ali vidim da mi to nista ne znaci!Imam i polozen drzavni za laboranta ali dzaba sve to kad se ne priznaje gore u norveskoj!
Zavrsio sam Fakultet sporta i fizickog vaspitanja i mogu da pripremim papire i posaljem NOKUT-u,ali ne znam koliko bi mi to znacilo u norveskoj!
Mogu da probam da zavrsim prekvalifikaciju za med sestru,ali posto je supruga dobila autorizaciju i planiramo dolazak u norvesku marta-aprila naredne godine ja bi taman do tad zavrsio tu prekvalifikaciju ali ne bi imao vremena za pripravnicki i drzavni!
Pa me zanima koja bi mi bila najbolja kombinacija za norvesku,da li da probam sa iskustvom laboranta,sa diplomom fakulteta ili da zavrsim prekvalifikaciju pa da probam bez drzavnog da dobijem autorizaciju!
Mene zabolese prsti od pisanja ovog predugackog pitanja a vas ce najverovatnije oci od citanja ali HVALA svakom ko mi da neki savet!


Izabirate put koji je najlogicniji , a to je slanje dokumenata u NOKUT.Za cetiri meseca dobicete papir koji Vam omogucava da trazite posao . To Vas kosta samo overe i prevoda dokumenata koja casaljete . Sve drugo je ulaganje sa cekanjem Prekvalifikacija godinu dana najmanje , da radite kao laborant podrazumeva dodatno skolovanje u NO.
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
85.26.241.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.10.2012. u 13:16 - pre 142 meseci
ako znam da sviram gitaru da li mogu da nadjem posao u norveskoj?


morao sam da pitam ovo, bilo je jace od mene

elem ukoliko imam master diplomu da li je potrebna nostrifikacija iste u norveskoj? planirao sam da posetim norvesku januara 2013 sa zenom i klincom, dolazim u gradic blizu stavangera, i ukoliko je moguce da pogledam nesto vezano za posao. Iskreno ja trenutno nemam lose placen posao, medjutim nisam mesecima kuci, odvojen od zene i deteta te je ovo i najvazniji razlog zasto bi presao da zivim u norvesku. Sto se tice radnog iskustva imam ga nije da nemam. Poslednje 3 godine radim za jednu od najvecih naftnih kompanija na svetu, tj izgradnja naftovoda, rafinerija i sistema za prenos nafte, dosta sam radio sa skandinavcima (svedjani, finci, nazalost ne i norvezani), nemcima (siemens, westfalia). Govorim 4 jezika (racinajuci i spBski ) nazalost ne i norveski, english mi je vise manje kao maternji . Posto sam malo gledao na netu skontao sam da je vecina firmi koje se bave ovom granom industrije smestena bas u stavangeru te gledam na ovo kao na srecnu okolnost, i moj je plan (naivni) da pokucam na vrata tih firmi i uljudno pitam za posao. Zanima me da li moze na ovaj nacin da se dodje do posla ili su sanse mnogo male?

zenina situacija je otprilike zavrsila fakultet, nema master, zna vise jezika od mene ali ni ona ne zna norveski medjutim krenula je da ga uci i kaze da joj je svidja (ovo me malo brine posto sam slusao i fince i svedjane kako pricaju na maternjem te se iskreno nadam da je norveski makar malo lepsi, ili je ova razdvojenost uticala na nju). i sta se desava ukoliko ne izvrsi nostrifikaciju diplome, jel moze da nadje odgovarajuci posao u struci racunajuci na iskustvo a ne na zvanje?


tnx na odgovorima
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

sttefan
Mekanisk ingeniør
Norge, Hordaland, Bergen

Član broj: 10193
Poruke: 372



+50 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.10.2012. u 13:40 - pre 142 meseci
Ne moraš da nostrifikuješ diplomu da bi tražio posao u branši koju navodiš. Ako već radiš sve to što kažeš, sa takvim iskustvom, ti ćeš ovde brzo da dodješ do posla. Naravno da ako imaš nostrifikaciju to daje dodatni poen, ali on ne mora da bude presudan. U svakom slučaju skupi sve što ti treba pa papire u medjuvremenu predaj NOKUT-u (pošalji ih npr. poštom), pa ako ti sve stigne pre datuma tvog dolaska utoliko bolje, a i ako ne stigne nije strašno, traži posao i bez toga.

I ako već imaš planiran dolazak predpostavljam da imaš nekog kod koga dolaziš. Ako je tako onda lepo neka ti on pošalje norvešku karticu, još dok si u SRB (stići će za nedelju dana) i neka ti da svoju norvešku adresu. To ti sve lepo upiši u svoj CV i šalji oglase još dok si u SRB. Tako će te norvežani zvati ladno na razgovor misleći da si već u NO...Ovo pišem iz ličnog iskustva. Ujedno ovakav način konkurisanja važi i za ostale struke...Može se npr. nazvati to kao "traženje posla iz fotelje", a ne direktno sa terena kako vidim da mnogi praktikuju (inače sam već pisao o ovakvom načinu pre 6-7 meseca).

E da, možeš i da nadješ posao i ako sviraš gitaru ...znam jednog lika (no mislim da on ima i školu za to).

Srećno!
Jeg har rett til å si min mening selv om du ikke er enig.
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
85.26.241.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.10.2012. u 14:25 - pre 142 meseci
hvala steffane

ideja je extra, koliko danas ce mi kupiti karticu i poslati, problem je sto sam ja trenutno 10 ili 11 vremenskih zona od norveske (9 od srbije), a organizovacu da se diploma sledece nedelje posalje za norvesku, inace ja imam i plan b, tj odemo tamo zena i klinac i ja, budem tamo 2-3 nedelje koliko imam placeni odmor i onda dodjem ovde gde sam sada na jos jedan ugovor od 6 meseci a njih ispratim tamo sa parama da imaju za stan i hranu dok zena ne nadje posao, tako sam i organizovao u sadasnjoj firmi jer mi rade radne papire do X 2013, a krecemo izgradnju rafinerije cija je vrednost oko 5 milijardi $, radim u top management i ako bi se i vratio posle janura nazad dodao bi jos jednu lepu stavku u CV i siguran sam da bi nasao lakse posao u norveskoj avgusta sledece godine.

mada sada samo razmisljam o onih plutajucim naftnim platformama, mogu da zamislim koja je ludnica to napraviti.

obozavam naftovode, rafinerije tu vam je uvek ludnica, mozete misliti koliko kosta jedan dan kasnjenja u rokovima

da ne znate norveske firme kojima je ovo prashodna delatnost tj naftovodi, rafinerije, izgradnja tih platformi ? ja sam nasao statoil i prvo cu otici do njih pogotovo sto cu biti u njihovom komsiluku tamo. kada sam radio sa fincima odusevio sam se njihovim radom i ugovorom tipa mesec dana teren mesec dana kuci, plata veca od nase a uslovi milion puta bolji i smestaja i svega ostalog.

btw imam 32 godine nisam mnogo mator a i 29.12 SMAK sviru u Areni pa ce biti mnogo dobre gitare




Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

sttefan
Mekanisk ingeniør
Norge, Hordaland, Bergen

Član broj: 10193
Poruke: 372



+50 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.10.2012. u 14:41 - pre 142 meseci
Evo nekih: Odfjell-Drilling, Statoil, KCA Deutag Drilling...
Inače to radno vremene može da bude baš fino...npr. sin mog kolege radi dve nedelje van obale, pa nakon toga ima slobodno 4 nedelje!

BTW, nisam znao da SMAK svira pred Novu...extra!
Jeg har rett til å si min mening selv om du ikke er enig.
 
Odgovor na temu

sttefan
Mekanisk ingeniør
Norge, Hordaland, Bergen

Član broj: 10193
Poruke: 372



+50 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.10.2012. u 14:47 - pre 142 meseci
Evo ti link ka trenuto otvorenim oglasima u Rogalandu (to ti je oblast oko Stavangera)...pa ti pronađi nešto za sebe:

Olje / Gass Off- / Onshore / Maritim
Jeg har rett til å si min mening selv om du ikke er enig.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.10.2012. u 15:22 - pre 142 meseci
Citat:
jens stoltenberg:
Pa zasto sam ja onda dobio tabelu 7100? Mogu li i ja da trazim zamenu tabele? Prema tabeli 7350 placao bih jedno 2000 kruna manje poreza na mesecnom nivou a to nije za bacanje. Da li moram da cekam taj prvi selvangivelsen, ili mogu i ranije da odem do Skatt-a i da trazim da mi zamene tabelu?


Ma jok.Dobices selvangivelsen i traziti 3.3.1.standardfradrag,i sve sto si pretplatio ce ti se vratiti.Radis overtid,treba da obezbedis da si dovoljno poreza platio.
Ja tebe,druze razumem.I ja sam tako u pocetku,ma sta u pocetku...sve do skoro gledala stalno u tu cifru poreza koji placam i kako je to mnogo,ali ako pretplatis porez vrati ti se ta parica pa ti to bude kao mini stednja a tada je super kada dodje,jer to je para koju nisi racunao.Promenice se to vremenom u glavi.Ja idem ove godine po tabeli 7300 i 45% na overtid.Nije malo,ali znam da sledece godine ja njima sigurno nista ne placam,pogotovo sto imam i standardfradrag jos ovu godinu,pa ce biti povracaja poreza.Zar da mislis jos na to kako ti njima treba da vracas pare???
Ma jok...idi po tabeli koju si dobio,trazis lepo u selvangivelsenu 10% i imaces povracaj sigurno sledece godine,pa je to fina parica u junu ili avgustu.
Trazenje izmene kartice...je ok jedino ako mislis da ces zaraditi vise para pa ti se cini da ta kartica koju imas nece pokriti to dovoljno.Ali ako pretplacujes tj.ako smatras da placas puno poreza,vratice ti se.To gledaj kao na vid stednje.
Meni su to tako objasnili neki stari Norvezani,muz moje sefice,inace i gazda ujedno,i ima logike u tome.
A ako se vratis nazad,nacices moje postove gde sam davila o porezu i kukala strasno...i bezveze je to.sada na to gledam kao na gresku,jer kada sam dobila povracaj i novac na koji nisam racunala,bilo mi je suuuper.


MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

kreza26

Član broj: 303690
Poruke: 57
109.72.50.*



+6 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.10.2012. u 19:21 - pre 142 meseci
mirka, jedno pitanje za tebe... zanima me kolika je godisnja plata helsefagarbeidera na godisnjem nivou, isla sam na ovi stranicu.. http://utdanning.no/yrker/beskrivelse/helsefagarbeider
a za asistenta u vrticu je plata http://utdanning.no/yrker/beskrivelse/barnehageassistent... koliko sam shvatila iz vasih postova, plate su vece ako radite u bolnici ili u starackom domu, nego u vrticu... zalosno je sto sve moram tebe da smaram, i sve informacije koje sam do sada dobila mogu samo vama da zahvalim.. a sestra koja mi tamo zivi i radi 12 godina, pruza samo dezinformacije... nemam pravo ni da se ljutim ako me iskulirate... hvala u svakom slucaju!!!
 
Odgovor na temu

stefanpetra
nis

Član broj: 307550
Poruke: 1
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.10.2012. u 19:28 - pre 142 meseci
Pozdrav svima na forumu.Molio bih ako neko zna nesto o sledecem da mi odgovori i pomogne.Naime,imam zavrsenu gimnaziju i fakultetza poslovne studije na Megatrend univerzitetu.Sada bih zeleo jer kod nas naravno nema posla da idem negde dalje.Moje pitanje bi bilo sledece. Dali je neko autorizovao diplomu privatne srednje Medicinske skole skole 'Dositej Obradovic' iz Novog Sada ,opsti smer,prekfalifikacija.Planiram da zavrsim prekfalifikaciju za medicinskog tehnicara opsteg smer da bi autorizovao diplomu ali sam nacuo da mozda nece biti priznata.Unapred hvala svim ljudima na odgovorima.
 
Odgovor na temu

sttefan
Mekanisk ingeniør
Norge, Hordaland, Bergen

Član broj: 10193
Poruke: 372



+50 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.10.2012. u 19:53 - pre 142 meseci
Citat:
kreza26:
...isla sam na ovi stranicu.. http://utdanning.no/yrker/beskrivelse/helsefagarbeider...


Uuu dobar ti ovaj sajt...nisam znao za njega. Kažem ja, lekari ovde vladaju! A oni se još poneki i češkaju da li da dolaze ili ne...Hehehe
Jeg har rett til å si min mening selv om du ikke er enig.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.10.2012. u 20:00 - pre 142 meseci
Citat:
kreza26:
mirka, jedno pitanje za tebe... zanima me kolika je godisnja plata helsefagarbeidera na godisnjem nivou, isla sam na ovi stranicu.. http://utdanning.no/yrker/beskrivelse/helsefagarbeider
a za asistenta u vrticu je plata http://utdanning.no/yrker/beskrivelse/barnehageassistent... koliko sam shvatila iz vasih postova, plate su vece ako radite u bolnici ili u starackom domu, nego u vrticu... zalosno je sto sve moram tebe da smaram, i sve informacije koje sam do sada dobila mogu samo vama da zahvalim.. a sestra koja mi tamo zivi i radi 12 godina, pruza samo dezinformacije... nemam pravo ni da se ljutim ako me iskulirate... hvala u svakom slucaju!!!


Krezo,pod jedan ne smaras me,ali stvarno to mislim.Ja sam na forumu dobrovoljno.
Drugo,tako ti je to sa rodbinom.
Trece,ja znam da se ti sekiras kako ces da prezivis kada dodjes,ali Krezo,opusti se po tom pitanju.Od plate helsefagarbeidera mnogi ovde izdrzavaju celu porodicu.Dakle,jedna plata.
tacno je to da su vrtici slabije placeni po satu u odnosu na staracki dom.Isto je sektor,opstina.Mada imas i vrtica u privatnom sektoru.
Napisala sam ti najnize plate u tom sektoru par strana pre.A zaradi se vise,jer u tu cifru (izmedju ostalog i to sto si nasla u ta dva clanka) je napisana osnovica bez dodataka koje nosi zdravstveni turnus za popodne,noc i vikende plus Bozic,Uskrs i Pince...Dakle,Krezo,veruj mi preziveces cak sta vise normalno ces ziveti.Od jedne plate se ne moze stedeti,ali se zivi sasvim normalno ako je rec o porodici.
Dakle,onih 307.000 najnizih dodaj dodatke jos i praznike i bice oko 400.000.Otprilike.Sve zavisi gde ces raditi,koliko kako je reseno pitanje overtida itd...
Ali,draga moja Krezo,veruj mi ziveces od te plate.I nemoj da se sekiras toliko.
Kasnije ce i muz da se zaposli,pa ce vam sve biti lakse.Kada te uhvati panika,ti uzmi pa citaj postove ove poslednje od BAMBI84,i kako su se njih dvoje zaposlili.

Kaze Karl Gustav Jung:"Strah nas cini glupim u odnosu na ono od cega imamo strah".
A sa druge strane straha je sloboda.
Zato...samo ti uci jezik.Dakle,okvirno sam ti napisala za rad u starackom domu.
Krezo,ne daj se...sve ce to da bude dobro.Popij pivo,ladan Jelen...tebi je bar dostupan,kada meni nije.Odmah ce da bude bolje.
Pozdravljam te puno.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.10.2012. u 20:08 - pre 142 meseci
Stefane...ne bi verovao kada bih ti ispricala price nasih lekara...
Ja im ispricala o platama,o tome da kada vidis neku lepu kucu na ulici,pomislis da je sigurno jedno od supruznika lekar.Dok kod nas znas da je to u pitanju kuca kriminalca.
Ali im onda kazem...i da sto se naseg bg univerziteta tice da moraju te 3 godine da se strpe,da poloze Bergen test,i da odrade taj turnus staz...pa sta je 3-5 godina u odnosu na takve zarade...nista,po meni,Ali ne i po njima...
Da rade kao bolnicari...oni,specijalisti...a ne ni slucajno...da njih tamo neko ne gleda kao bogove od prvog dana...ovo se narocito odnosi na beogradske lekare.Naduvano a ludaci ne znaju kako tih 3-5 godina je nista naspram onoga sto ih ceka posle...zarada astronomska.Medjutim,to je mnogo vise problem kompleksa.I kao takvi,tu dnevnu dozu izivljavanja nad osobljem i hranjenja sopstvenih kompleksa mogu da nadju samo u Srbiji.Pa neka im je...
Cast izuzecima kao sto je Tijana na ovom forumu i slicnima njoj,koji su to ukapirali.
Dzabe covek prodje kroz fakultet kada fakultet nije prosao kroz njega-e tako se to kaze.

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

zoki123
Zoran Milutinovic
Doktor

Član broj: 303713
Poruke: 30
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+8 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.10.2012. u 20:09 - pre 142 meseci
Citat:
stefanpetra:
Pozdrav svima na forumu.Molio bih ako neko zna nesto o sledecem da mi odgovori i pomogne.Naime,imam zavrsenu gimnaziju i fakultetza poslovne studije na Megatrend univerzitetu.Sada bih zeleo jer kod nas naravno nema posla da idem negde dalje.Moje pitanje bi bilo sledece. Dali je neko autorizovao diplomu privatne srednje Medicinske skole skole 'Dositej Obradovic' iz Novog Sada ,opsti smer,prekfalifikacija.Planiram da zavrsim prekfalifikaciju za medicinskog tehnicara opsteg smer da bi autorizovao diplomu ali sam nacuo da mozda nece biti priznata.Unapred hvala svim ljudima na odgovorima.



EVO SPISKA PRIZNATIH I REGISTROVANIH SKOLA (POKRAJNskI SEKRETARIJAT ZA OBRAZOVANJE) PA AKO JE U SRBIJI PRIZNATA ZASTO BI BIO PROBLEM U NEMACKOJ FRANCUSKOJ SVAJCARSKOJ PA I U NORVESKOJ DA JE PRIZNAJU konkretno u Norveskoj se prekvalifikacije ili dokvalifikacije za helsefagarbeidera mogu zavrsiti preko i interneta ima razlicitih vrsta omskolering ili voksenopplæring znaci nesto kao kurs norveskog u Sagi preko Skypa i traje od 6 meseci pa do 2 godine sve zavisi od skole do skole stim sto morate da imate preko 25 godina i da ste permanet u norveskoj ............

http://www.obrazovanje.vojvodi...=62&Itemid=53&lang=srl
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 8050776 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.