Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 8022204 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Petraa
Zvoncica Mia
Beograd

Član broj: 307421
Poruke: 17
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.10.2012. u 19:30 - pre 142 meseci
Zorice,

Hvala Vam na savetima. Da li to znaci da mogu da uzmem stazerku knjizicu, prijavim se u nekoj ustanovi na to sestomesecno staziranje kao med. tehnicar i da, kada saljem dokumentaciju u Norvesku, posaljem staz.knjizicu kao dokaz prakse, a da polozim drzavni za lekara i to dostavim? Da li ce mi drzavni za med.tehnicara faliti mozda ako budem zelela da tamo jednog dana budem med.sestra?
Hvala puno na pomoci.
 
Odgovor na temu

vikibjorg

Član broj: 255829
Poruke: 123
*.dialup.ice.net.



+93 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.10.2012. u 19:39 - pre 142 meseci
Bambiji GRATULERER !!! <3<3<3
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.10.2012. u 19:41 - pre 142 meseci
Svaka cast, cestitke i puno srece. Pet bambija za Vas ;)


 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.10.2012. u 19:42 - pre 142 meseci
Zoki123,

Svedjani dolaze da rade u Norvesku kada god mogu da dobiju permisjon a i jedan deo godisnjeg odmora koriste pa preko vikarbyrå-a dolaze.Tokom boravka na Islandu ove godine u martu sam upoznala jednog coveka koji radi u emigracionom tamo...nije to manje papirologije-mrtva trka.Standard Svedske je dobar,ali je ipak iza Norge.Konkretno zdravstvo-u startu ti kazem da je satnica razlicita.Pa mi smo sve letnje zamene imali iz Svedske i to celo leto.Njihova satnica je niza i od satnice norveskog bolnicara u obdanistu,a ona je ispod starackih domova ovde.Naravno tamo su i nesto nize cene,standard je nizi ali nikako i ni u kom slucaju nije isto.Da imas norvesku platu u Svedskoj,niti bi oni dolazili da rade ovde a i svi bi isli tamo.
Ovo ti je druze,iz licnih primera ljudi.
Naravno da je i u Svedskoj dobro.Niko ne spori.Ali njihov spl.ima platu ispod norveskog hj.pl. ili u tom rangu u nekim mestima.Dakle,to je sto se tice zdravstva.Kazem ti,celo leto radili ovde.Jedino tvrde da je Stokholm lepsi mnogo od Osla...

PS.U Malmeu ima dosta nasih,po recima jedne nase med.sestre,koja kaze da se ugnezdila u Svedskoj i da ne bi radila u Norge.
E da jos neke prednosti,ista med.sestra pomenuta,kaze da nalazi karte za Srbiju iz Malmea za 30 eura,radi nocne smene iskljucivo pa moze da kombinuje duze odlaske za Beograd a linija direktna.Onda prednost letova direktnih i jeftinih iz Geteborga preko Wizz-Air-a.To je naravno daleko bolja povezanost sa Srbijom nego Srbija-Norge sa norwegianom trenutno.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

boana81
Novi Sad

Član broj: 276775
Poruke: 7
*.bb.online.no.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.10.2012. u 19:52 - pre 142 meseci
Citat:
bambi84:
Svima koji se spremaju put Norveske, zelim dati punu podrsku jer su odabrali pravu zemlju sa milion mogucnosti...
Evo nakon sest meseci boravka u Norveskoj, smatram da sam stekao dovoljno iskustva koje mogu podeliti sa vama, i nadam se ce biti nekom od koristi, ili ce vas ohrabriti ukoliko se jos uvek dvoumite...
1. FAZA - PRIPREMA
U Norvesku sam dosao sa suprugom (i pisem sa njenog naloga), devet meseci nakon odluke da odemo na neko bolje mesto za zivot..
U tih devet meseci smo zavrsili kompletnu dokumentaciju,prevod,autorizacije i ucili jezik... Sto se jezika tice za tih devet meseci smo ucili blagim tempom (u proseku dvocas nedeljno) jer oboje smo radili i imamo sina 3 godine,pa smo tesko dolazili do slobodnog vremena. Naravno svako ko moze vise da uci,bice mu bolje kada dodje jer jezik je presudan kada odete na intervju. Svu dokumentaciju i potrebne stvari za put smo zasnali sa ovog foruma i zahvaljujemo se svom prijatelju Medicmanu na informacijama i naravno Mirjani koja je detaljno opisala svoja iskustva u Norveskoj kao i Dejanu. Kupili smo povratne karte u Lufthansi jer su bile povoljnije od drugih u jednom pravcu,a i za slucaj da ne uspemo imali bi kako da se vratimo.
2. FAZA - TRAZENJE POSLA
Najtezi period... Dosli smo krajem marta u Stavanger. Sin je ostao kod bake.. Svaki dan dok trazite posao,mislite da li cete uspeti ili cete se vratiti nazad,da li cete svom detetu obezbediti bolji zivot. Poslali smo preko 200 e-mailova,obilazili domove svaki dan. Svako jutro smo ustajali u 6h,poneli sendvice i ceo dan obilazili domove,najcesce po kisi,mokri do kole koze. Najcesce su odgovori bili nema slobodnih mesta,javicemo,a neki su nas poslali da prvo idemo u skolu jezika.... Glavu gore,jer ovo jeste najteze,moral padne kada vam za dan 3-4 doma zatvori vrata,ali posle kise uvek dolazi Sunce. Posle desetak dana,dobio sam prvu ponudu za posao 3 meseca 80%. Nasoj sreci nigde kraja. Dok sam zavrsavao administraciju oko tog posla prijavu u UDI, stize mi email iz drugog doma dobili ste posao FAST 100%... Naravno,prihvatio sam taj posao,i danas zadovoljno radim na istom radnom mestu... Supruga je posle dvadeset dana dobila poziv za tri intervjua.. Na dva intervjua je dobila posao,a na treci nije otisla,prihvatila je posao FAST 80% u okolini Stavangera...
3. FAZA - ADMINISTRACIJA
Dobili smo ugovore i jedva cekali da pocnemo da radimo,i da primamo platu jer su se rezerve novca brzo potrosile. Naravno u Rogalandu nema pocetka rada dok se ne dobije dozvola (nema tidligarbeidstarta),ja sam dobio dozvolu na 3 godine,a supruga 1 godinu (pretpostavljam zbog 80%) Od momenta kada smo dosli do prve plate proslo je skoro 4 meseca jer smo cekali skattekort. Mi smo dosli sa 3000e i pozajmili smo jos oko 4000e za taj period od 4 meseca od kada smo dosli pa do prve plate. Naravno to ne treba da vas brine jer kada se dobiju plate unazad,sve vratite od prvog primanja i jos vam lepo ostane. I to smo stedeli u tom peridu,placali smo stan,hranu i takse u Udi-u, nismo sebi nista kupovali. Naravno u nasem slucaju pricam o troskovima za dvoje ali i o dve plate.
4. FAZA - SREDJIVANJE ZIVOTA
To je faza koja ovde traje po recima drugih 3 godine,i ja se slazem jer ima puno posla uraditi. Oboje smo poslali molbe Safh-u za sykepleiere i cekamo odgovor. Treba da polazemo za vozacki. Ali to sve ide polako ovde... Supruga je za 6 meseci dva puta isla u Srbiju i ja jednom.
Za sada mi smo pronasli i iznajmili lep dvosoban stan u centru grada, sto nam je bilo neophodno da dovedemo sina. Sada kada smo finansijski ojacali i imamo stan mozemo da dovedemo sina,ostalo je da vidimo koliko moramo cekati na vrtic...
5. FAZA - UZIVANJE
Naravno kao i mnogi cekamo tu fazu u punom sjaju ( a to bi bilo posle te tri godine). Ali ta faza je vec pocela. Svaki mesec se obradujete plati,zivite normalno,imate za normalan zivot, mozemo da planiramo gde cemo na leto na more...

Za kraj malo o finansijama jer vidim da je to cesto pitanje.

Mesecno sa dve plate zaradjujemo od 40.000 - 45.000 kr u zavisnosti da li smo imali ekstra smena ili ne
Dvosoban stan 60m2 kompletno namesten sa obavezama je 15.000kr
Mesecne karte,telefoni,hrana i cigarete 7000kr
Da nesto kupite svaki mesec (jakna,patike,nesto garderobe i naravno u pocetku moze bez toga) 1500kr
Naravno sada kada nam dodje dete,ti troskovi ce biti malo veci,ali u proseku takva je finansijska projekcija. Saberite,oduzmite i ostane vam sasvim dovoljno. Ko je sam samo neka sve podeli na dva i platu i troskove...

Zakljucak...
Uz malo muke i truda moze se doci do sjajnog zivota ovde... Ovo je nasa prica,mozda ce neko reci nije bas tako sjajno,mozda i nije ako dolazi cela porodica a jedno radi u pocetku,ali i to prodje,i cim krenu dve plate sve je lakse... Nadam se da vas je ova prica ohrabrila,jer mi svima koji dolaze, zelimo puno srece i uspeha da imaju,najmanje koliko smo i mi imali. Pozdrav iz Stavangera









Cao,
mi smo se doselili u blizinu Stavangera i trenutno cekam radnu dozvolu i spajanje porodica, pa me zabrinulo ovo sto si napisao da ste 4 meseca cekali skattekort. Htela sam da te pitam jel to inace praksa da se toliko ceka ili moze da traje i krace? Hvala unapred

[Ovu poruku je menjao boana81 dana 05.10.2012. u 21:18 GMT+1]
 
Odgovor na temu

kreza26

Član broj: 303690
Poruke: 57
109.72.50.*



+6 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.10.2012. u 19:54 - pre 142 meseci
Citat:
zoki123:
ZA KREZU 26

Izvini sto radis prekvalifikaciju kad si medicinska sestra vaspitac!!!!!!!!!!!!

Svaka skola je duzna da na saitu okaci resenje i odobrenje za rad od ministarstva prosvete zato malo cesljaj tu skolu za koju pitas.......

Diplome se vise ne mogu kupiti na kilo ne ne bilo nekada sve se evidentira konkretno za prekvalifikaciju kad je pocela prekvalifikacija i skola salje spisak novih polaznika ministarstvu ima zakon pise lepo o redovnom i vanrednom skolovanju nema vise RETROAKTIVNO , cak ni volontiranje nema vise na lepe oci pisi da sam radio oa tad do tad RETROAKTIVA NEMA mora ugovor saglasnost od nadleznog ministarstva predavanje spiska volontera .....
http://www.besplatnapravnapomo...primenom-zakon-o-volontiranju/
Norveska je prestroga vezano za autorizacije u Svedskoj ne treba autorizacija za helsefagarbeidera (Undersköterska) dovoljno je da nadjete poslodavca i da vam je plata minimum 13000 kr sto sa platom Undersköterska imate i to duplo zarada je ista kao u Norveskoj oko 22000 kr i vise od toga e sad je razlika u odnosu kruna svedska norveska oko 2 dinara

http://allastudier.se/jobb-o-l...terska-v%C3%A5rdbitr%C3%A4de/#


evo i gde mozete pratiti oglase

http://www.arbetsformedlingen....=12.237ec53d11d47b612d78000171


evo sta kaze Svedsko migraciono za nas van EU

Krav för arbetstillstånd
För att få arbetstillstånd måste du ha blivit erbjuden ett arbete. Arbetstillståndet ska vara klart när du reser till Sverige. Du kan inte få arbetstillstånd för att komma till Sverige för att söka arbete.
För att få arbetstillstånd ska du:
•ha ett giltigt pass
•erbjudits arbete med arbetsvillkor som är i nivå med svenska kollektivavtal eller vad som är brukligt inom yrket eller branschen
•ha blivit erbjuden ett arbete i sådan omfattning att lönen är minst 13 000 kronor i månaden före skatt.
För vissa yrkesgrupper och vissa medborgare finns särskilda regler när det gäller arbete i Sverige. På dem ställs fler eller andra krav.
För arbete som varar kortare tid än tre månader måste medborgare i vissa länder ha både arbetstillstånd och visum. Läs mer om visum under Besöka Sverige.
Du kan läsa om vilka krav som gäller för din arbetsgivare under rubriken Arbetsgivare.
Om du ska arbeta i Sverige behöver du arbetstillstånd oavsett om du är anställd i Sverige eller utomlands, om du är anställd vid ett bemanningsföretag som hyr ut arbetskraft till ett företag i Sverige eller om du har förflyttas inom en koncern.

http://www.migrationsverket.se/info/6092.html

Nemam ja nista protiv Norveske mnogo dobra zemlja ali Svedska je tu odmah do nje, a manje birokratije pozdrav i sretno



zoki, ja sam zavrsila srednju umetnicku, i prekvalifikovala se na sestru-vasspitaca... da bih pre nasla posao ovde, u Srbiji... ali, onda sam imala sudar sa realnoscu, i shvatila da ne mogu dobiti posao bez 5000eu... toliko je bar mesto kod nas u Sapcu... iz tog razloga, resih se za norvesku, a pri tom mi je i sestra tamo... pozzz!!!
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.10.2012. u 19:57 - pre 142 meseci
Ako je verovati,a videcemo...(nisam proveravala ali akzu da su i karte pustene vec u prodaju),od 31.maja 2013.-e ponedeljkom i petkom bice direktni letovi Oslo-Beograd i obrnuto.

http://spring.rs/2012/09/01/wi...-uvodi-nove-linije-i-beograda/

Dakle,to je bolja marsuta nego norwegian koji je imao u sred nedelje,pa je uvek bilo potrebno kombinovati vise slobodnih dana.Ovako ce moci da se pokriva vikend uz jedan slobodan dan-ponedeljak.
Da li ce ovo stvarno biti tako-ostaje da vidimo.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

boana81
Novi Sad

Član broj: 276775
Poruke: 7
*.bb.online.no.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.10.2012. u 20:12 - pre 142 meseci
Citat:
boana81:
Citat:
bambi84:
Svima koji se spremaju put Norveske, zelim dati punu podrsku jer su odabrali pravu zemlju sa milion mogucnosti...
Evo nakon sest meseci boravka u Norveskoj, smatram da sam stekao dovoljno iskustva koje mogu podeliti sa vama, i nadam se ce biti nekom od koristi, ili ce vas ohrabriti ukoliko se jos uvek dvoumite...
1. FAZA - PRIPREMA
U Norvesku sam dosao sa suprugom (i pisem sa njenog naloga), devet meseci nakon odluke da odemo na neko bolje mesto za zivot..
U tih devet meseci smo zavrsili kompletnu dokumentaciju,prevod,autorizacije i ucili jezik... Sto se jezika tice za tih devet meseci smo ucili blagim tempom (u proseku dvocas nedeljno) jer oboje smo radili i imamo sina 3 godine,pa smo tesko dolazili do slobodnog vremena. Naravno svako ko moze vise da uci,bice mu bolje kada dodje jer jezik je presudan kada odete na intervju. Svu dokumentaciju i potrebne stvari za put smo zasnali sa ovog foruma i zahvaljujemo se svom prijatelju Medicmanu na informacijama i naravno Mirjani koja je detaljno opisala svoja iskustva u Norveskoj kao i Dejanu. Kupili smo povratne karte u Lufthansi jer su bile povoljnije od drugih u jednom pravcu,a i za slucaj da ne uspemo imali bi kako da se vratimo.
2. FAZA - TRAZENJE POSLA
Najtezi period... Dosli smo krajem marta u Stavanger. Sin je ostao kod bake.. Svaki dan dok trazite posao,mislite da li cete uspeti ili cete se vratiti nazad,da li cete svom detetu obezbediti bolji zivot. Poslali smo preko 200 e-mailova,obilazili domove svaki dan. Svako jutro smo ustajali u 6h,poneli sendvice i ceo dan obilazili domove,najcesce po kisi,mokri do kole koze. Najcesce su odgovori bili nema slobodnih mesta,javicemo,a neki su nas poslali da prvo idemo u skolu jezika.... Glavu gore,jer ovo jeste najteze,moral padne kada vam za dan 3-4 doma zatvori vrata,ali posle kise uvek dolazi Sunce. Posle desetak dana,dobio sam prvu ponudu za posao 3 meseca 80%. Nasoj sreci nigde kraja. Dok sam zavrsavao administraciju oko tog posla prijavu u UDI, stize mi email iz drugog doma dobili ste posao FAST 100%... Naravno,prihvatio sam taj posao,i danas zadovoljno radim na istom radnom mestu... Supruga je posle dvadeset dana dobila poziv za tri intervjua.. Na dva intervjua je dobila posao,a na treci nije otisla,prihvatila je posao FAST 80% u okolini Stavangera...
3. FAZA - ADMINISTRACIJA
Dobili smo ugovore i jedva cekali da pocnemo da radimo,i da primamo platu jer su se rezerve novca brzo potrosile. Naravno u Rogalandu nema pocetka rada dok se ne dobije dozvola (nema tidligarbeidstarta),ja sam dobio dozvolu na 3 godine,a supruga 1 godinu (pretpostavljam zbog 80%) Od momenta kada smo dosli do prve plate proslo je skoro 4 meseca jer smo cekali skattekort. Mi smo dosli sa 3000e i pozajmili smo jos oko 4000e za taj period od 4 meseca od kada smo dosli pa do prve plate. Naravno to ne treba da vas brine jer kada se dobiju plate unazad,sve vratite od prvog primanja i jos vam lepo ostane. I to smo stedeli u tom peridu,placali smo stan,hranu i takse u Udi-u, nismo sebi nista kupovali. Naravno u nasem slucaju pricam o troskovima za dvoje ali i o dve plate.
4. FAZA - SREDJIVANJE ZIVOTA
To je faza koja ovde traje po recima drugih 3 godine,i ja se slazem jer ima puno posla uraditi. Oboje smo poslali molbe Safh-u za sykepleiere i cekamo odgovor. Treba da polazemo za vozacki. Ali to sve ide polako ovde... Supruga je za 6 meseci dva puta isla u Srbiju i ja jednom.
Za sada mi smo pronasli i iznajmili lep dvosoban stan u centru grada, sto nam je bilo neophodno da dovedemo sina. Sada kada smo finansijski ojacali i imamo stan mozemo da dovedemo sina,ostalo je da vidimo koliko moramo cekati na vrtic...
5. FAZA - UZIVANJE
Naravno kao i mnogi cekamo tu fazu u punom sjaju ( a to bi bilo posle te tri godine). Ali ta faza je vec pocela. Svaki mesec se obradujete plati,zivite normalno,imate za normalan zivot, mozemo da planiramo gde cemo na leto na more...

Za kraj malo o finansijama jer vidim da je to cesto pitanje.

Mesecno sa dve plate zaradjujemo od 40.000 - 45.000 kr u zavisnosti da li smo imali ekstra smena ili ne
Dvosoban stan 60m2 kompletno namesten sa obavezama je 15.000kr
Mesecne karte,telefoni,hrana i cigarete 7000kr
Da nesto kupite svaki mesec (jakna,patike,nesto garderobe i naravno u pocetku moze bez toga) 1500kr
Naravno sada kada nam dodje dete,ti troskovi ce biti malo veci,ali u proseku takva je finansijska projekcija. Saberite,oduzmite i ostane vam sasvim dovoljno. Ko je sam samo neka sve podeli na dva i platu i troskove...

Zakljucak...
Uz malo muke i truda moze se doci do sjajnog zivota ovde... Ovo je nasa prica,mozda ce neko reci nije bas tako sjajno,mozda i nije ako dolazi cela porodica a jedno radi u pocetku,ali i to prodje,i cim krenu dve plate sve je lakse... Nadam se da vas je ova prica ohrabrila,jer mi svima koji dolaze, zelimo puno srece i uspeha da imaju,najmanje koliko smo i mi imali. Pozdrav iz Stavangera







Cao,
mi smo se doselili u blizinu Stavangera i trenutno cekam radnu dozvolu i spajanje porodica, pa me zabrinulo ovo sto si napisao da ste 4 meseca cekali skattekort. Htela sam da te pitam jel to inace praksa da se toliko ceka ili moze da traje i krace? Hvala unapred

[Ovu poruku je menjao boana81 dana 05.10.2012. u 21:11 GMT+1]

 
Odgovor na temu

tijanam
Lekar opste prakse

Član broj: 299277
Poruke: 202
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+156 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.10.2012. u 20:30 - pre 142 meseci
Petraa, nisam radila staz posle srednje, isla sam pravo na fax. Posle faxa sam odradila staz, lekarski, i polozila drzavni. Vec skoro dve godine radim. POslala sam sve papire, i dobila autorizaciju za helsefaga i bez staza posle srednje. Pitaj sve sto te interesuje. :)
 
Odgovor na temu

zoki123
Zoran Milutinovic
Doktor

Član broj: 303713
Poruke: 30
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+8 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.10.2012. u 20:39 - pre 142 meseci
Citat:
kreza26:
Citat:
zoki123:
ZA KREZU 26

Izvini sto radis prekvalifikaciju kad si medicinska sestra vaspitac!!!!!!!!!!!!

Svaka skola je duzna da na saitu okaci resenje i odobrenje za rad od ministarstva prosvete zato malo cesljaj tu skolu za koju pitas.......

Diplome se vise ne mogu kupiti na kilo ne ne bilo nekada sve se evidentira konkretno za prekvalifikaciju kad je pocela prekvalifikacija i skola salje spisak novih polaznika ministarstvu ima zakon pise lepo o redovnom i vanrednom skolovanju nema vise RETROAKTIVNO , cak ni volontiranje nema vise na lepe oci pisi da sam radio oa tad do tad RETROAKTIVA NEMA mora ugovor saglasnost od nadleznog ministarstva predavanje spiska volontera .....
http://www.besplatnapravnapomo...primenom-zakon-o-volontiranju/
Norveska je prestroga vezano za autorizacije u Svedskoj ne treba autorizacija za helsefagarbeidera (Undersköterska) dovoljno je da nadjete poslodavca i da vam je plata minimum 13000 kr sto sa platom Undersköterska imate i to duplo zarada je ista kao u Norveskoj oko 22000 kr i vise od toga e sad je razlika u odnosu kruna svedska norveska oko 2 dinara

http://allastudier.se/jobb-o-l...terska-v%C3%A5rdbitr%C3%A4de/#


evo i gde mozete pratiti oglase

http://www.arbetsformedlingen....=12.237ec53d11d47b612d78000171


evo sta kaze Svedsko migraciono za nas van EU

Krav för arbetstillstånd
För att få arbetstillstånd måste du ha blivit erbjuden ett arbete. Arbetstillståndet ska vara klart när du reser till Sverige. Du kan inte få arbetstillstånd för att komma till Sverige för att söka arbete.
För att få arbetstillstånd ska du:
•ha ett giltigt pass
•erbjudits arbete med arbetsvillkor som är i nivå med svenska kollektivavtal eller vad som är brukligt inom yrket eller branschen
•ha blivit erbjuden ett arbete i sådan omfattning att lönen är minst 13 000 kronor i månaden före skatt.
För vissa yrkesgrupper och vissa medborgare finns särskilda regler när det gäller arbete i Sverige. På dem ställs fler eller andra krav.
För arbete som varar kortare tid än tre månader måste medborgare i vissa länder ha både arbetstillstånd och visum. Läs mer om visum under Besöka Sverige.
Du kan läsa om vilka krav som gäller för din arbetsgivare under rubriken Arbetsgivare.
Om du ska arbeta i Sverige behöver du arbetstillstånd oavsett om du är anställd i Sverige eller utomlands, om du är anställd vid ett bemanningsföretag som hyr ut arbetskraft till ett företag i Sverige eller om du har förflyttas inom en koncern.

http://www.migrationsverket.se/info/6092.html

Nemam ja nista protiv Norveske mnogo dobra zemlja ali Svedska je tu odmah do nje, a manje birokratije pozdrav i sretno



zoki, ja sam zavrsila srednju umetnicku, i prekvalifikovala se na sestru-vasspitaca... da bih pre nasla posao ovde, u Srbiji... ali, onda sam imala sudar sa realnoscu, i shvatila da ne mogu dobiti posao bez 5000eu... toliko je bar mesto kod nas u Sapcu... iz tog razloga, resih se za norvesku, a pri tom mi je i sestra tamo... pozzz!!!

Stani polako da li ti vec imas srednju medicinsku sestra vaspitac pa si sad radila prekvalifikaciju ponovo za medicinsku sestru tehnicar ako jesi ZASTO? to te ja pitam citaj zadnji post Zorice iz Sage ko moze da dobije autorizaciju ti ako si vec imala skolu medicinska sestra vaspitac zasto si radila prekvalifikaciju mogla si kao MSVaspitac da dobijes atorizaciju za helsefagarbeidera!!!! ili te ja nisam razumeo


Mirjana treba biti realan vezano za cenu stanova cenu vozila u Svedskoj u odnosu na Norge nebo i zemlja
www.blocket.se

i nasa vozacka vazi 1 godinu
 
Odgovor na temu

cveyoni

Član broj: 226810
Poruke: 229



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.10.2012. u 20:53 - pre 142 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Ako je verovati,a videcemo...(nisam proveravala ali akzu da su i karte pustene vec u prodaju),od 31.maja 2013.-e ponedeljkom i petkom bice direktni letovi Oslo-Beograd i obrnuto.

http://spring.rs/2012/09/01/wi...-uvodi-nove-linije-i-beograda/

Dakle,to je bolja marsuta nego norwegian koji je imao u sred nedelje,pa je uvek bilo potrebno kombinovati vise slobodnih dana.Ovako ce moci da se pokriva vikend uz jedan slobodan dan-ponedeljak.
Da li ce ovo stvarno biti tako-ostaje da vidimo.


Da Miro,ali ja mislim da ce letovi biti iz Sandefjorda*,a ne iz Osla...
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.10.2012. u 21:54 - pre 142 meseci
Da,vidim i ja sada...
To je 170 km od Gardermoena,i 120 km od Oslo S...do Sandefjorda...
Ali dobro je sto ima voz od Gardermoena do Torp-a,i stize se za 2h i 12 min,za 199 kr moze da se najde...Pa resenje je ako covek moze da uklopi samo jedan slobodan dan ili dva...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

kreza26

Član broj: 303690
Poruke: 57
109.72.50.*



+6 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.10.2012. u 23:02 - pre 142 meseci
Citat:
zoki123:
Citat:
kreza26:
Citat:
zoki123:
ZA KREZU 26

Izvini sto radis prekvalifikaciju kad si medicinska sestra vaspitac!!!!!!!!!!!!

Svaka skola je duzna da na saitu okaci resenje i odobrenje za rad od ministarstva prosvete zato malo cesljaj tu skolu za koju pitas.......

Diplome se vise ne mogu kupiti na kilo ne ne bilo nekada sve se evidentira konkretno za prekvalifikaciju kad je pocela prekvalifikacija i skola salje spisak novih polaznika ministarstvu ima zakon pise lepo o redovnom i vanrednom skolovanju nema vise RETROAKTIVNO , cak ni volontiranje nema vise na lepe oci pisi da sam radio oa tad do tad RETROAKTIVA NEMA mora ugovor saglasnost od nadleznog ministarstva predavanje spiska volontera .....
http://www.besplatnapravnapomo...primenom-zakon-o-volontiranju/
Norveska je prestroga vezano za autorizacije u Svedskoj ne treba autorizacija za helsefagarbeidera (Undersköterska) dovoljno je da nadjete poslodavca i da vam je plata minimum 13000 kr sto sa platom Undersköterska imate i to duplo zarada je ista kao u Norveskoj oko 22000 kr i vise od toga e sad je razlika u odnosu kruna svedska norveska oko 2 dinara

http://allastudier.se/jobb-o-l...terska-v%C3%A5rdbitr%C3%A4de/#


evo i gde mozete pratiti oglase

http://www.arbetsformedlingen....=12.237ec53d11d47b612d78000171


evo sta kaze Svedsko migraciono za nas van EU

Krav för arbetstillstånd
För att få arbetstillstånd måste du ha blivit erbjuden ett arbete. Arbetstillståndet ska vara klart när du reser till Sverige. Du kan inte få arbetstillstånd för att komma till Sverige för att söka arbete.
För att få arbetstillstånd ska du:
•ha ett giltigt pass
•erbjudits arbete med arbetsvillkor som är i nivå med svenska kollektivavtal eller vad som är brukligt inom yrket eller branschen
•ha blivit erbjuden ett arbete i sådan omfattning att lönen är minst 13 000 kronor i månaden före skatt.
För vissa yrkesgrupper och vissa medborgare finns särskilda regler när det gäller arbete i Sverige. På dem ställs fler eller andra krav.
För arbete som varar kortare tid än tre månader måste medborgare i vissa länder ha både arbetstillstånd och visum. Läs mer om visum under Besöka Sverige.
Du kan läsa om vilka krav som gäller för din arbetsgivare under rubriken Arbetsgivare.
Om du ska arbeta i Sverige behöver du arbetstillstånd oavsett om du är anställd i Sverige eller utomlands, om du är anställd vid ett bemanningsföretag som hyr ut arbetskraft till ett företag i Sverige eller om du har förflyttas inom en koncern.

http://www.migrationsverket.se/info/6092.html

Nemam ja nista protiv Norveske mnogo dobra zemlja ali Svedska je tu odmah do nje, a manje birokratije pozdrav i sretno



zoki, ja sam zavrsila srednju umetnicku, i prekvalifikovala se na sestru-vasspitaca... da bih pre nasla posao ovde, u Srbiji... ali, onda sam imala sudar sa realnoscu, i shvatila da ne mogu dobiti posao bez 5000eu... toliko je bar mesto kod nas u Sapcu... iz tog razloga, resih se za norvesku, a pri tom mi je i sestra tamo... pozzz!!!

Stani polako da li ti vec imas srednju medicinsku sestra vaspitac pa si sad radila prekvalifikaciju ponovo za medicinsku sestru tehnicar ako jesi ZASTO? to te ja pitam citaj zadnji post Zorice iz Sage ko moze da dobije autorizaciju ti ako si vec imala skolu medicinska sestra vaspitac zasto si radila prekvalifikaciju mogla si kao MSVaspitac da dobijes atorizaciju za helsefagarbeidera!!!! ili te ja nisam razumeo


Mirjana treba biti realan vezano za cenu stanova cenu vozila u Svedskoj u odnosu na Norge nebo i zemlja
www.blocket.se

i nasa vozacka vazi 1 godinu

prekvalifikovala sam se sa umetnicke na medicinsku sestru vaspitaca, u aprilu ove godine sam zavrsila, a samo skolovanje je zavrseno za nekih 11 meseci... u umetnickoj su predmeti manje vise kao i u gimnaziji, samo sam imala strucne medicinske iz oblasti nege, pedijatrije i pedagogije... razlika nekih 15 ispita...
 
Odgovor na temu

delija_sever031

Član broj: 72551
Poruke: 836
*.opera-mini.net.



+595 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.10.2012. u 23:04 - pre 142 meseci
Citat:
Nisam citala postove nekoliko dana , ako dobro shvatam opet se javljaju dileme sta treba posati od dokumenata u SAFH da bi se dobila autorizacija za helsefag.

neophodna dokumenta
diploma srednje med. / opsto , akuserski ili vaspitacki smer /
svedocanstva
fond casova
drzavni ispit
radna knjizica ili potvrda o volontiranju ili radu / 6 meseci/
pasos
vencani list - ako ima promene prezimena ili imena


Nedoumica je oko toga sto je Mirjana imala srednju opsti plus drzavni od vise sa radioloskog smera pa je pitanje da li je on i dalje dovoljan ili se moraju imati oba drzavna i oba staza odradjena,dakle da li je bilo promena oko toga,jer ja konkretno za srednju nemam nista a za visu pripravnicki,drzavni i par meseci radnog staza
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.10.2012. u 00:42 - pre 142 meseci
U Norveskoj su podigli "tata odsustvo" kada se rodi beba sa 12 nedelja koliko je bilo pre na 14 nedelja koliko je sada za sve oceve.To ce drzavu da kosta izmedju 580-650 miliona ali ima se,moze se.Naslov u VG-u kaze: "Idi kuci,pravi decu za vikend".Simpaticno...

http://www.vg.no/nyheter/innenriks/artikkel.php?artid=10046859

Imamo i ovde "nasih sveze ozenjenih" pa ljudi...vikend je,nemojte ga baciti,ha ha ha-savetuje vam i VG!

Na dnevnom nivou trudim se da bacim pogled uvek na VG norveske novine i na nase Vecernje Novosti.Problematika tekstova je kao da se radi o dva razlicita sveta,a ne da je rec o istom kontinentu.

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

bambi84
medicinska sestra, bolnica

Član broj: 284844
Poruke: 70
188.151.142.*



+21 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.10.2012. u 02:07 - pre 142 meseci
Citat:
boana81:
Citat:
bambi84:
Svima koji se spremaju put Norveske, zelim dati punu podrsku jer su odabrali pravu zemlju sa milion mogucnosti...
Evo nakon sest meseci boravka u Norveskoj, smatram da sam stekao dovoljno iskustva koje mogu podeliti sa vama, i nadam se ce biti nekom od koristi, ili ce vas ohrabriti ukoliko se jos uvek dvoumite...
1. FAZA - PRIPREMA
U Norvesku sam dosao sa suprugom (i pisem sa njenog naloga), devet meseci nakon odluke da odemo na neko bolje mesto za zivot..
U tih devet meseci smo zavrsili kompletnu dokumentaciju,prevod,autorizacije i ucili jezik... Sto se jezika tice za tih devet meseci smo ucili blagim tempom (u proseku dvocas nedeljno) jer oboje smo radili i imamo sina 3 godine,pa smo tesko dolazili do slobodnog vremena. Naravno svako ko moze vise da uci,bice mu bolje kada dodje jer jezik je presudan kada odete na intervju. Svu dokumentaciju i potrebne stvari za put smo zasnali sa ovog foruma i zahvaljujemo se svom prijatelju Medicmanu na informacijama i naravno Mirjani koja je detaljno opisala svoja iskustva u Norveskoj kao i Dejanu. Kupili smo povratne karte u Lufthansi jer su bile povoljnije od drugih u jednom pravcu,a i za slucaj da ne uspemo imali bi kako da se vratimo.
2. FAZA - TRAZENJE POSLA
Najtezi period... Dosli smo krajem marta u Stavanger. Sin je ostao kod bake.. Svaki dan dok trazite posao,mislite da li cete uspeti ili cete se vratiti nazad,da li cete svom detetu obezbediti bolji zivot. Poslali smo preko 200 e-mailova,obilazili domove svaki dan. Svako jutro smo ustajali u 6h,poneli sendvice i ceo dan obilazili domove,najcesce po kisi,mokri do kole koze. Najcesce su odgovori bili nema slobodnih mesta,javicemo,a neki su nas poslali da prvo idemo u skolu jezika.... Glavu gore,jer ovo jeste najteze,moral padne kada vam za dan 3-4 doma zatvori vrata,ali posle kise uvek dolazi Sunce. Posle desetak dana,dobio sam prvu ponudu za posao 3 meseca 80%. Nasoj sreci nigde kraja. Dok sam zavrsavao administraciju oko tog posla prijavu u UDI, stize mi email iz drugog doma dobili ste posao FAST 100%... Naravno,prihvatio sam taj posao,i danas zadovoljno radim na istom radnom mestu... Supruga je posle dvadeset dana dobila poziv za tri intervjua.. Na dva intervjua je dobila posao,a na treci nije otisla,prihvatila je posao FAST 80% u okolini Stavangera...
3. FAZA - ADMINISTRACIJA
Dobili smo ugovore i jedva cekali da pocnemo da radimo,i da primamo platu jer su se rezerve novca brzo potrosile. Naravno u Rogalandu nema pocetka rada dok se ne dobije dozvola (nema tidligarbeidstarta),ja sam dobio dozvolu na 3 godine,a supruga 1 godinu (pretpostavljam zbog 80%) Od momenta kada smo dosli do prve plate proslo je skoro 4 meseca jer smo cekali skattekort. Mi smo dosli sa 3000e i pozajmili smo jos oko 4000e za taj period od 4 meseca od kada smo dosli pa do prve plate. Naravno to ne treba da vas brine jer kada se dobiju plate unazad,sve vratite od prvog primanja i jos vam lepo ostane. I to smo stedeli u tom peridu,placali smo stan,hranu i takse u Udi-u, nismo sebi nista kupovali. Naravno u nasem slucaju pricam o troskovima za dvoje ali i o dve plate.
4. FAZA - SREDJIVANJE ZIVOTA
To je faza koja ovde traje po recima drugih 3 godine,i ja se slazem jer ima puno posla uraditi. Oboje smo poslali molbe Safh-u za sykepleiere i cekamo odgovor. Treba da polazemo za vozacki. Ali to sve ide polako ovde... Supruga je za 6 meseci dva puta isla u Srbiju i ja jednom.
Za sada mi smo pronasli i iznajmili lep dvosoban stan u centru grada, sto nam je bilo neophodno da dovedemo sina. Sada kada smo finansijski ojacali i imamo stan mozemo da dovedemo sina,ostalo je da vidimo koliko moramo cekati na vrtic...
5. FAZA - UZIVANJE
Naravno kao i mnogi cekamo tu fazu u punom sjaju ( a to bi bilo posle te tri godine). Ali ta faza je vec pocela. Svaki mesec se obradujete plati,zivite normalno,imate za normalan zivot, mozemo da planiramo gde cemo na leto na more...

Za kraj malo o finansijama jer vidim da je to cesto pitanje.

Mesecno sa dve plate zaradjujemo od 40.000 - 45.000 kr u zavisnosti da li smo imali ekstra smena ili ne
Dvosoban stan 60m2 kompletno namesten sa obavezama je 15.000kr
Mesecne karte,telefoni,hrana i cigarete 7000kr
Da nesto kupite svaki mesec (jakna,patike,nesto garderobe i naravno u pocetku moze bez toga) 1500kr
Naravno sada kada nam dodje dete,ti troskovi ce biti malo veci,ali u proseku takva je finansijska projekcija. Saberite,oduzmite i ostane vam sasvim dovoljno. Ko je sam samo neka sve podeli na dva i platu i troskove...

Zakljucak...
Uz malo muke i truda moze se doci do sjajnog zivota ovde... Ovo je nasa prica,mozda ce neko reci nije bas tako sjajno,mozda i nije ako dolazi cela porodica a jedno radi u pocetku,ali i to prodje,i cim krenu dve plate sve je lakse... Nadam se da vas je ova prica ohrabrila,jer mi svima koji dolaze, zelimo puno srece i uspeha da imaju,najmanje koliko smo i mi imali. Pozdrav iz Stavangera









Cao,
mi smo se doselili u blizinu Stavangera i trenutno cekam radnu dozvolu i spajanje porodica, pa me zabrinulo ovo sto si napisao da ste 4 meseca cekali skattekort. Htela sam da te pitam jel to inace praksa da se toliko ceka ili moze da traje i krace? Hvala unapred

[Ovu poruku je menjao boana81 dana 05.10.2012. u 21:18 GMT+1]

Nismo cekali skattekort 4 meseca,vec platu... 1o dana trazenja posla pa posle 2o dana cekanja na online zakazan termin za predaju dokumenata. Do mesec dana cekanja na dozvolu i posle toga jos dve nedelje za skattekort. I kada sam dobio skattekort poslodavac mi kaze zakasnio si za ovaj obracun plate,bice sledeci mesec.. naravno ja sam poceo da radim cim sam dobio dozvolu.

[Ovu poruku je menjao bambi84 dana 06.10.2012. u 08:47 GMT+1]
 
Odgovor na temu

vera78
VERA PETROVIC

Član broj: 303665
Poruke: 121
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+103 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.10.2012. u 08:21 - pre 142 meseci
Bambi84 sve cestitke i veliko hvala na informacijama!

p.s. imate p.p :)

 
Odgovor na temu

boana81
Novi Sad

Član broj: 276775
Poruke: 7
*.bb.online.no.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.10.2012. u 09:56 - pre 142 meseci
[quote]bambi84:
Citat:
boana81:
Citat:
bambi84:
Svima koji se spremaju put Norveske, zelim dati punu podrsku jer su odabrali pravu zemlju sa milion mogucnosti...
Evo nakon sest meseci boravka u Norveskoj, smatram da sam stekao dovoljno iskustva koje mogu podeliti sa vama, i nadam se ce biti nekom od koristi, ili ce vas ohrabriti ukoliko se jos uvek dvoumite...
1. FAZA - PRIPREMA
U Norvesku sam dosao sa suprugom (i pisem sa njenog naloga), devet meseci nakon odluke da odemo na neko bolje mesto za zivot..
U tih devet meseci smo zavrsili kompletnu dokumentaciju,prevod,autorizacije i ucili jezik... Sto se jezika tice za tih devet meseci smo ucili blagim tempom (u proseku dvocas nedeljno) jer oboje smo radili i imamo sina 3 godine,pa smo tesko dolazili do slobodnog vremena. Naravno svako ko moze vise da uci,bice mu bolje kada dodje jer jezik je presudan kada odete na intervju. Svu dokumentaciju i potrebne stvari za put smo zasnali sa ovog foruma i zahvaljujemo se svom prijatelju Medicmanu na informacijama i naravno Mirjani koja je detaljno opisala svoja iskustva u Norveskoj kao i Dejanu. Kupili smo povratne karte u Lufthansi jer su bile povoljnije od drugih u jednom pravcu,a i za slucaj da ne uspemo imali bi kako da se vratimo.
2. FAZA - TRAZENJE POSLA
Najtezi period... Dosli smo krajem marta u Stavanger. Sin je ostao kod bake.. Svaki dan dok trazite posao,mislite da li cete uspeti ili cete se vratiti nazad,da li cete svom detetu obezbediti bolji zivot. Poslali smo preko 200 e-mailova,obilazili domove svaki dan. Svako jutro smo ustajali u 6h,poneli sendvice i ceo dan obilazili domove,najcesce po kisi,mokri do kole koze. Najcesce su odgovori bili nema slobodnih mesta,javicemo,a neki su nas poslali da prvo idemo u skolu jezika.... Glavu gore,jer ovo jeste najteze,moral padne kada vam za dan 3-4 doma zatvori vrata,ali posle kise uvek dolazi Sunce. Posle desetak dana,dobio sam prvu ponudu za posao 3 meseca 80%. Nasoj sreci nigde kraja. Dok sam zavrsavao administraciju oko tog posla prijavu u UDI, stize mi email iz drugog doma dobili ste posao FAST 100%... Naravno,prihvatio sam taj posao,i danas zadovoljno radim na istom radnom mestu... Supruga je posle dvadeset dana dobila poziv za tri intervjua.. Na dva intervjua je dobila posao,a na treci nije otisla,prihvatila je posao FAST 80% u okolini Stavangera...
3. FAZA - ADMINISTRACIJA
Dobili smo ugovore i jedva cekali da pocnemo da radimo,i da primamo platu jer su se rezerve novca brzo potrosile. Naravno u Rogalandu nema pocetka rada dok se ne dobije dozvola (nema tidligarbeidstarta),ja sam dobio dozvolu na 3 godine,a supruga 1 godinu (pretpostavljam zbog 80%) Od momenta kada smo dosli do prve plate proslo je skoro 4 meseca jer smo cekali skattekort. Mi smo dosli sa 3000e i pozajmili smo jos oko 4000e za taj period od 4 meseca od kada smo dosli pa do prve plate. Naravno to ne treba da vas brine jer kada se dobiju plate unazad,sve vratite od prvog primanja i jos vam lepo ostane. I to smo stedeli u tom peridu,placali smo stan,hranu i takse u Udi-u, nismo sebi nista kupovali. Naravno u nasem slucaju pricam o troskovima za dvoje ali i o dve plate.
4. FAZA - SREDJIVANJE ZIVOTA
To je faza koja ovde traje po recima drugih 3 godine,i ja se slazem jer ima puno posla uraditi. Oboje smo poslali molbe Safh-u za sykepleiere i cekamo odgovor. Treba da polazemo za vozacki. Ali to sve ide polako ovde... Supruga je za 6 meseci dva puta isla u Srbiju i ja jednom.
Za sada mi smo pronasli i iznajmili lep dvosoban stan u centru grada, sto nam je bilo neophodno da dovedemo sina. Sada kada smo finansijski ojacali i imamo stan mozemo da dovedemo sina,ostalo je da vidimo koliko moramo cekati na vrtic...
5. FAZA - UZIVANJE
Naravno kao i mnogi cekamo tu fazu u punom sjaju ( a to bi bilo posle te tri godine). Ali ta faza je vec pocela. Svaki mesec se obradujete plati,zivite normalno,imate za normalan zivot, mozemo da planiramo gde cemo na leto na more...

Za kraj malo o finansijama jer vidim da je to cesto pitanje.

Mesecno sa dve plate zaradjujemo od 40.000 - 45.000 kr u zavisnosti da li smo imali ekstra smena ili ne
Dvosoban stan 60m2 kompletno namesten sa obavezama je 15.000kr
Mesecne karte,telefoni,hrana i cigarete 7000kr
Da nesto kupite svaki mesec (jakna,patike,nesto garderobe i naravno u pocetku moze bez toga) 1500kr
Naravno sada kada nam dodje dete,ti troskovi ce biti malo veci,ali u proseku takva je finansijska projekcija. Saberite,oduzmite i ostane vam sasvim dovoljno. Ko je sam samo neka sve podeli na dva i platu i troskove...

Zakljucak...
Uz malo muke i truda moze se doci do sjajnog zivota ovde... Ovo je nasa prica,mozda ce neko reci nije bas tako sjajno,mozda i nije ako dolazi cela porodica a jedno radi u pocetku,ali i to prodje,i cim krenu dve plate sve je lakse... Nadam se da vas je ova prica ohrabrila,jer mi svima koji dolaze, zelimo puno srece i uspeha da imaju,najmanje koliko smo i mi imali. Pozdrav iz Stavangera









Cao,
mi smo se doselili u blizinu Stavangera i trenutno cekam radnu dozvolu i spajanje porodica, pa me zabrinulo ovo sto si napisao da ste 4 meseca cekali skattekort. Htela sam da te pitam jel to inace praksa da se toliko ceka ili moze da traje i krace? Hvala unapred

[Ovu poruku je menjao boana81 dana 05.10.2012. u 21:18 GMT+1]

Nismo cekali skattekort 4 meseca,vec platu... 1o dana trazenja posla pa posle 2o dana cekanja na online zakazan termin za predaju dokumenata. Do mesec dana cekanja na dozvolu i posle toga jos dve nedelje za skattekort. I kada sam dobio skattekort poslodavac mi kaze zakasnio si za ovaj obracun plate,bice sledeci mesec.. naravno ja sam poceo da radim cim sam dobio dozvolu.

[Ovu poruku je menjao bambi84 dana 06.10.2012. u 08:47 GMT+1][/qu
Ok. Hvala jos jednom
 
Odgovor na temu

marijanik
Marija Nikolic
Pancevo

Član broj: 307350
Poruke: 23
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.10.2012. u 11:14 - pre 142 meseci
Da li i za Stavanger treba polagati jezik? Za Oslo znam .
 
Odgovor na temu

medicman

Član broj: 266486
Poruke: 288



+121 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.10.2012. u 11:44 - pre 142 meseci
Citat:
Mirjana Savicic: U Norveskoj su podigli "tata odsustvo" kada se rodi beba sa 12 nedelja koliko je bilo pre na 14 nedelja koliko je sada za sve oceve.To ce drzavu da kosta izmedju 580-650 miliona ali ima se,moze se.Naslov u VG-u kaze: "Idi kuci,pravi decu za vikend".Simpaticno...

http://www.vg.no/nyheter/innenriks/artikkel.php?artid=10046859

Imamo i ovde "nasih sveze ozenjenih" pa ljudi...vikend je,nemojte ga baciti,ha ha ha-savetuje vam i VG!

Na dnevnom nivou trudim se da bacim pogled uvek na VG norveske novine i na nase Vecernje Novosti.Problematika tekstova je kao da se radi o dva razlicita sveta,a ne da je rec o istom kontinentu.



Nema ovde ozenjenih Miro, odakle ti to sestro slatka???
P.S. Sreca pa mi lepsa polovina ne cita forum, inace nema izlaska iz kuce... Heheheh... Pa ugodan vam vikend forumasi. Uzivkajte.

P.P.S. Kao sto je vec vise puta receno, u Stavangeru jos uvek ne traze NP3, znanje jezika procenjuju sa intervijua.
Jos jedna stvar, ne znam da li ste znali, ali sledece godine u Stavangeru izlazi prva generacija norveskih hjelpepleiera. U sklopu propagande oko regrutovanja pre svega sopstvenih snaga u potrebama popunjavanja radnih mesta u zdravstvu otvoreno je jos jedno odelenje u Stavangeru. Sto znaci svake godine minimum 30 novih norveskih hjelpepleiera. To ce napraviti malo vecu konkurenciju nama, strancima, no nista nije, niti ce biti nemoguce...
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 8022204 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.