Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 8023068 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
95.70.12.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.10.2012. u 23:01 - pre 141 meseci
ubi me ova vremenska razika kada sam ja budan izlgeda da svi spavaju , ajde neka nam se neko raspise za koga treba taj lekarski i sta sve gledaju

miki dok si okruzen pingvinima nema problema problem je kada dodju mede
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.10.2012. u 23:53 - pre 141 meseci
Jos po nesto o budzetu za 2013-tu!

Saft i brus (gazirano) ce biti skuplje za 7,4%.
Alkohol i tobakk ce biti skuplji za 1,9%,ali ako se koristi snus onda 2,2% skuplja cena.
Ako im je verovati kazu da ce auta i registraciju reducirati sa 12% nizim cenama.
E sad...licenca za NRK poskupljuje za 100 kruna na godisnjem nivou.
Nestaje skatte klasse 2,ali ce se naci drugi nacin za dobijanje nekih povlastica.
Topp skatt za 2013-je 509.600 za Trinn1,a 828.300 za Trinn 2.
Takodje fagforenings kontigent za selvangivelsen se podize za 2,7%.
Ovo je ono prethodno napisano samo prevedeno sta to konkretno u praksi znaci.



MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.10.2012. u 00:05 - pre 141 meseci
http://www.statoil.com/no/Care...s/CareerPRO/Pages/default.aspx

Na gore postavljenom linku su razne mogucnosti za inzenjere.Traze se razliciti smerovi...elektro,masinski itd...Ja sam samo povrsno bacila pogled.Ali inzenjeri koji se spremaju put Norge...neka malo pretraze i ovo ako vec nisu.
Mozda ima nesto bas za vas...u pitanju su razlicite lokacije,Bergen,Oslo,Stavanger,Harstad,Hammerfest...svasta nesto...Na engleskom je.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
95.70.12.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.10.2012. u 00:17 - pre 141 meseci
tnx miro upravo je to za mene, i ranije sam gledao a i steffan je par strane ranije dao jos par dobrih firmi, statoil je slicna kompaniji u kojoj sam sada malo je manja ali su uslovi siguran sam mnogo bolji, tako da ce mi ona biti prioritet za ulazak u norvesku (statoil je manji da se razumemo )


opet nocna
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.10.2012. u 00:29 - pre 141 meseci
Eto Zoki "Levo od Japana",ubode tebe direkt u glavu...
Onda se skoncentrisi na Harstad,ha ha ha...to je sever,druze...egzotika.Nema tu laznih vremenskih prognoza i neispunjenih ocekivanja.
Ocekujes sneg,dobijes ga,ocekujes led,eto ga,ne ocekujes Sunce,nece ga ni biti.Ma,kad ti kazem...sva ocekivanja ispunjena...he he he!
Sedam za redom nocnih,ali od kuce pokrivam na poziv ako treba tako da nije strasno.

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
95.70.8.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.10.2012. u 00:39 - pre 141 meseci
e miro druze mene uopste nije tesko pogoditi u glavu veruj mi i za sada ne mogu birati gde cu se smestiti kada dodjem u tu norvesku, dom ce mi privremeno biti oko 100 km od stavangera tako da moram odatle krenuti

ajde nadji ti koji min pa baci odgovor za taj lekarski, jer je obavezan za sve, kada se radi i sta se radi


tnx
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.10.2012. u 00:48 - pre 141 meseci
Koji lekarski?
Mislis tuberkulozni test,snimak pluca i to?
Jel na to mislis?
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
85.26.241.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.10.2012. u 00:58 - pre 141 meseci
pa da pisalo se o tuberkulozi i jos nekom ispitivanju tipa mars ili tako nesto (nista opasno svi imaju ali eto norvezani to bas ne vole), jbg nisam medicinski radnik pa da detaljnije objasnim

jos mi je rano da konkurisem preko neta za posao, za ovu kompaniju me ugovor veze do kraja 11 meseca, te nema sanse da skoknem do stavanger ako bude nesto trebalo (14 sati leta + presedanja D: ) tako da sada slobodno vreme trosim na nalazenje kompanija koje imaju potrebu za mojim profilom, i citanjem ovog foruma (unazad), mada mogao bi naci posao i u nekoj da kazem normalnijoj kompaniji koja nema veze sa ekspoataciom nafte.

tnx

ako je samo za tuberkulozu nije problem to ionako za koji dan radim ovde zbog produzenja radne dozvole, i btw jer se taj test radi samo jednom ili kao ovde moras na svako produzenje da radis novi (meni je ako se ne varam 4), takodje ovde svaki put moram da donosim potvrdu da nisam krivicno gonjen u srbiji sto me mnogo nervira jer i da hocu ne mogu da stignem da napravim krivicno delo kada sam u srbiji 2 nedelje godisnje
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.10.2012. u 01:28 - pre 141 meseci
Druze,ovako.
Prvo to za kompaniju i posao-Mozes da apliciras vec jer u ovoj zemlji sve traje jako dugo.Ako je npr.søknadfrist do 15.okt,nece te mozda ni pozvati do pocetka novembra.Ti uvek imas mogucnost da kazes gde si i da obavite skajp intervju.Ja znam mnoge koji su imali skajp intervju,a ti imas razlog i to prilican za to.Neces valjda cekati da prodje ceo novembar pa da onda trazis.No,u svakom slucaju,druze "levo od Japana" ti znas sta ti valja ciniti,ja sam samo rekla da ovde sve traje.

Sto se lekarskog tice,radis ga kada se zaposlis.Tuberkulozni test,mogu i snimak pluca da traze,ali to tek kada se zaposlis.Sto se MRSA testa tice (nije mars),traze i to,meni nisu pa ne mogu blize da te orijentisem o tome,ali recimo Cveyoni je radio,on radi u bolnici.Oni kazu da stranci znaju biti pozitivni na tom testu,dok oni,Norvezani kao nisu.Mozda stvarno i nisu.
Strucan naziv je Methicillin-resistant Staphylococcus aureus,ali to ti ne znaci puno.Ili ti,zute stafilokokne bakterije koje su rezistentne na obicne antibiotike.U Norveskoj kaze statistika da svake godine na MRSA test je pozitivno oko 600 ljudi.Oni vode strogu evidenciju o tome i smatraju to zarazom.Kod 95% od ovih 600 koliko godisnje je pozitivno na testu prodje samo od sebe,a dok tih 3-5% ima ozbiljnu infekciju koja nece da prodje sama od sebe (dakle nekih 15-30 osoba) u celoj zemlji.

"Gule stafylokokker, resistente eller ikke, er en meget vanlig bakterie som sjelden gir sykdom hos friske personer. Utenfor Norden er MRSA så vanlig at vi kan støte på bakteriene over alt. I dag følger vi opp alle som har vært på utenlandske helseinstitusjoner og en rekke andre grupper dersom de skal inn på norske helseinstitusjoner. Men vi ser at importsmitte til den øvrige befolkningen i Norge er meget stor. Nordmenn reiser mye. Skal vi hindre spredning av MRSA i Norge så må vi stenge grensene. Både for innvandring og for nordmenn som vil ut i verden, og i så fall ville vi ha stengt grensene på grunn av en bakterie som normalt ikke gjør oss syke."-OVO KAZU NORVEZANI.Dakle,mnogo je MRSE u inostranstvu van Nordena,a kod njih nema i zato oni zele strogo da prate situaciju i kontrolisu je.

Uopste ne treba da znaci da ti imas MRSU.To shvati kao jedan obican test.Dakle,kada se zaposlis tuberkulozni test,pluca snimak i MRSA.
To se ovde ne radi kod svakog produzavanja dozvole,samo kada se zaposlis.Dakle,i ne treba ti svaki put papir da nisi osudjivan u Srbiji.To nije deo dokumentacije za produzenje dozvole.


MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
85.26.241.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.10.2012. u 01:39 - pre 141 meseci
hvala, nemam tuberkulozu posto svakih 9 mesci moram da snimam pluca ovde, a nemam ni sidu posto je i to obazan deo testa ovde, mrsa proverim u srbiji, jasno mi je da dugo traje ali ipak miro mislim da je jos rano, planiram da dodjem u srbiji oko 25.12 (29.12 smak u areni), moram da obidjem moje u srbiji (od 1-7.1) a i domacini dolaze tek 18.1 sa odmora (mislim na norvezane), tako da idemo po mojoj proceni oko 20.1 (danas ili sytra zena kupuje karte pa cu i znati tacan datum kao i sta sve mogu da ponesem medicalu).

''bambi84'' je vise za mene, dodjes i uz kisnu kabanicu trazis onako kuc kuc na vrata


pozdrav


http://www.statoil.com/en/Care...ositions/Pages/1520006846.aspx <<<< kao napisan za mene majku mu

[Ovu poruku je menjao zokiruma dana 10.10.2012. u 03:31 GMT+1]
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

vikibjorg

Član broj: 255829
Poruke: 123
*.dialup.ice.net.



+93 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.10.2012. u 07:28 - pre 141 meseci
Zašto se patuljci smeju dok igraju fudbal?
Zato jer ih trava češe po mudima... ))) Patuljciiiii , jeste li spremni za subotuuuuu ? )
 
Odgovor na temu

moukoko

Član broj: 168931
Poruke: 171
*.80-202-49.nextgentel.com.



+55 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.10.2012. u 10:20 - pre 141 meseci
sad moram i ja da se požalim na čuvenu pretragu foruma
elem, hteo sam da pitam u vezi slanja novca u Srbiju, a na forumu sam uspeo da pronađem info od pre skoro godinu dana. Taj info kaže da se najviše isplati slanje iz DNB u Intesa Banku (što meni lično i najviše odgovara), da je provizija nekih 30 NOK bez obzira na iznos i da je postojala vest o nekih 20% poreza koji taj neko koji prima novac treba da plati državi Srbiji po podizanju novca..

Ima li nekih novijih iskustava po ovom pitanju? Ovo navedeno (DNB - Intesa) mi odgovara - važi li i dalje? Za WesternUnion piše da je provizija 100 NOK do iznosa od 1.000 NOK? Nije valjda stvarno da se oporezuju te pare primaocima??

 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.zg.cable.xnet.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.10.2012. u 10:42 - pre 141 meseci
http://savjeti.novac.net/blogo...-provizija-i-rok-za-podizanje/

nije baš isplativo.

banke u principu uzimaju 1% iznosa uplatitelju novca.
primatelj novca plaća porez državi ako dobitak prijavi poreznoj upravi, ako ne, a nije neki basnoslovni iznos, može se provući i bez toga ;-) . to šljaka kod privredne banke zagreb koja je ionako članica intesa grupe...

p.s. kuna=kruna po iznosu, za sad
 
Odgovor na temu

cveyoni

Član broj: 226810
Poruke: 229



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.10.2012. u 11:10 - pre 141 meseci
Viki,
zvanicno nam je prijavljena ekipa,igra se 5+1 tako da nam fali mozda jos jedan patuljak kao zamena...ima li ga JOCA ....Elitesecurity je naziv tima,i ako mi jos jednom onaj administrator-Gojko Vujovic obrise poruku,menjamo ime
 
Odgovor na temu

vikibjorg

Član broj: 255829
Poruke: 123
*.dialup.ice.net.



+93 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.10.2012. u 11:34 - pre 141 meseci
Ja saljem pare iz DNB internet banke za Srbiju u Intesa banku i skidaju 3 € bez obzira na iznos i nista vise.

Cveyoni, ne znam ova dva patuljka Dejan I Joca da li rade u subotu i da li ce doci. Ajde javite se vas dvojica !
 
Odgovor na temu

pikaso23

Član broj: 293040
Poruke: 31
*.dhcp.as2116.net.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.10.2012. u 12:52 - pre 141 meseci
A sta je sa tim testom (medicinskim) koji lekari moraaju da polazu? Zar to ne mora pre turnusa Mirjana? Vidim nisi ga pominjala u postu tijani, ili su ga mozda ukinuli:)))
Jel mogu da radim recimo natt i danju na turnus?Jel placen taj turnus nesto ili za dz.??
 
Odgovor na temu

srdjanm3

Član broj: 68298
Poruke: 491
*.nli.as.



+60 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.10.2012. u 13:07 - pre 141 meseci
Citat:
moukoko:
sad moram i ja da se požalim na čuvenu pretragu foruma :)
elem, hteo sam da pitam u vezi slanja novca u Srbiju, a na forumu sam uspeo da pronađem info od pre skoro godinu dana. Taj info kaže da se najviše isplati slanje iz DNB u Intesa Banku (što meni lično i najviše odgovara), da je provizija nekih 30 NOK bez obzira na iznos i da je postojala vest o nekih 20% poreza koji taj neko koji prima novac treba da plati državi Srbiji po podizanju novca..

Ima li nekih novijih iskustava po ovom pitanju? Ovo navedeno (DNB - Intesa) mi odgovara - važi li i dalje? Za WesternUnion piše da je provizija 100 NOK do iznosa od 1.000 NOK? Nije valjda stvarno da se oporezuju te pare primaocima??



Ja saljem novce preko raiffeisen banke jer sam tamo imao devizni racun kad sam otisao. Ovde sam u DNB...provizija je 30NOK do 50000e cini mi se... a prilikom podizanja, ne znam. znam da ima nesto, ali ne znam koliko. Ali mislim da ovo od 3e je manje od toga, tako da mislim da je to najisplativije.

Ne znam kako preko banke intesa, ali kad saljem novce preko RF banke, novci stignu u roku od 24h. Znaci posaljem u cetvrtak ujutro, u petak do 12h stignu. Stize mi SMS da su novci legli, isto mi stigne i SMS da su podignuti..tako da full control..

Nego, ako neko zna nekoga ko izdaje smestaj u oslu ako moze da da neki kontakt. Tj, kad kazem u Oslu, mislim na okolinu, Akershus..jer je oslo skup ko djavo..

Hvala unapred.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.10.2012. u 16:05 - pre 141 meseci
Citat:
moukoko:
sad moram i ja da se požalim na čuvenu pretragu foruma
elem, hteo sam da pitam u vezi slanja novca u Srbiju, a na forumu sam uspeo da pronađem info od pre skoro godinu dana. Taj info kaže da se najviše isplati slanje iz DNB u Intesa Banku (što meni lično i najviše odgovara), da je provizija nekih 30 NOK bez obzira na iznos i da je postojala vest o nekih 20% poreza koji taj neko koji prima novac treba da plati državi Srbiji po podizanju novca..

Ima li nekih novijih iskustava po ovom pitanju? Ovo navedeno (DNB - Intesa) mi odgovara - važi li i dalje? Za WesternUnion piše da je provizija 100 NOK do iznosa od 1.000 NOK? Nije valjda stvarno da se oporezuju te pare primaocima??



Moukoko,druze...
Ja saljem vec dve godine na relaciji DNB-BancaIntesa.Nikakav problem nemam i nisam imala.Provizija je 30 kruna na iznos,bilo koji.
Primalac ima neku proviziju ali malu,veruj mi zanemarljivu.
Ono za 20% provizije,je cista glupost koju je neko odvalio i ostao ziv.Dakle,to nije tacno.
Naravno da banka kao banka uzima malo provizije,ali kazem ti vec dve godine tako saljem,i tih 30 kruna nisu bog zna sta.Ako posaljes u ponedeljak ujutru,sreda pre podne je za podizanje,malo duze nego Raiffaisen,kako akze Srdjan.
Dakle,rec je o net bankingu,naravno.Sigurno je i bezbedno.
Na kraju krajeva na neki nacin covek mora da resi i to pitanje.
Na forumu "Pitanja i odgovori o Norveskoj" imas detaljno opisan postupak slanja novca-moj post negde jos letos napisan.
Pozz veliki!

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Jocaendo
Jovan Stankovic
Avdeling sykepleier

Član broj: 272098
Poruke: 137
*.dialup.ice.net.



+32 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.10.2012. u 16:18 - pre 141 meseci
Citat:
cveyoni:
Viki,
zvanicno nam je prijavljena ekipa,igra se 5+1 tako da nam fali mozda jos jedan patuljak kao zamena...ima li ga JOCA :-)....Elitesecurity je naziv tima,i ako mi jos jednom onaj administrator-Gojko Vujovic obrise poruku,menjamo ime :-)


Heheheh... Ima ga brate, slobodan je su subotu... ja sam ti se jos na pocetku javio da sam za i da igram desno krilo :)
Nisam citao poslednjih nekoliko postova , kakvi su planovi za subotu?
 
Odgovor na temu

Jocaendo
Jovan Stankovic
Avdeling sykepleier

Član broj: 272098
Poruke: 137
*.dialup.ice.net.



+32 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.10.2012. u 16:21 - pre 141 meseci
Citat:
vikibjorg:
Ja saljem pare iz DNB internet banke za Srbiju u Intesa banku i skidaju 3 € bez obzira na iznos i nista vise.

Cveyoni, ne znam ova dva patuljka Dejan I Joca da li rade u subotu i da li ce doci. Ajde javite se vas dvojica !


Hehehehe... Ja sam slobodan a Dejan mislim da radi, a i da je slobodan ne verujem da bi dosao , covek je premoren od posla , hehehe...
Jel tako Deki druze?
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 8023068 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.