Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

napravi sam video projektor

[es] :: Elektronika :: napravi sam video projektor
(Zaključana tema (lock), by guja011)
Strane: << < .. 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 251879 | Odgovora: 506 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

xerxes
Jagodinka Simeunovic
Beograd

Član broj: 20713
Poruke: 42
*.ptt.yu.

Sajt: titlovi.iz.rs


Profil

icon Re: napravi sam video projektor03.06.2006. u 01:27 - pre 217 meseci
Ne vidi se nista, kao da gledas kroz obican prozor prvi fresnel :) Analogija sa digitronom bez polarizatora. Ako se bas dobro zagledas i u tom trenutku ako postoji neka slika sa velikim kontrastima moza i vidis nesto ali nema sanse da prepoznas oblik.
 
0

pdusan
bukimoto

Član broj: 78186
Poruke: 9
*.maksnet.net.



Profil

icon Re: napravi sam video projektor03.06.2006. u 09:37 - pre 217 meseci
Evo napokon projekat se blizi kraju , zavrsio sam kutiju , ofarbao sam je u mahagoni crveno i prelakirao tako da sad izgleda ko neki starinski kovzeg.Unutra je temperatura odlicna ne verujem da prelazi 35 stepeni i to na samom staklu.To sam postigao tako sto sam radijalni ventilator postavio da duva direktno u staklo , a topli vazduh od gore izvlaci drugi ventilator od 8cm.Nervira me prigusnica od sijalice koji dosta zuji pa ako je neko to uspeo da resi nek napise ...
Ujedno nasao sam neko frenselovo socivo iz grafoskopa , ocajno je krivo ali za sad radi dok mi ne stigne porudzbina sa lumenlaba.Neko je ovde napisao da je kupio socivo u Knez Mihajlovoj u Optici , a tamo su mi rekli da to ne prodaju.Ako neko zna gde ima sociva molio bih odgovor.Kao socivo koristim neku lupu i sve to daje gledljivu sliku.Boje su malo blede, a slika se muti po krajevima.Kad sve zavrsim postovacu i neku sliku
Pozdrav!
bukimoto subotica
 
0

v_igor
cacak

Član broj: 19428
Poruke: 21
*.dial.b92.net.

Sajt: wnewline.8m.com


Profil

icon Re: napravi sam video projektor04.06.2006. u 01:54 - pre 217 meseci
Citat:
xerxes: Konacno proradio internet.
Ne znam ko rece da mu je fresnel savitljiv ali nazalost mislim da je kupio pvc fresnel a trebao je fresnel od akrila. Taj drugi je krtiji i naravno nije savitljiv. Akril je vrsta plastike takodje i bolji je opticki provodnik od pvc-a, negde oko 92% transmisija! Elem, sto se tice brazda na fresnelu to je normalno! To mu je osnovna osobina da mu te male ljuskice predstavljau zakrivljenje koje bi imalo ustvari obicno socivo koje bi bilo jako debelo. Evo slike: http://galeb.etf.bg.ac.yu/~pajcilo/projektor/Fresnel_lens.svg.png Prvo je fresnel a drugo normalno socivo.


znam da se frenel sastoji od dve poce(obe si izbrazdane i okrenute jedna ka drugoj) jedna skuplja svetlost ravnopravno po celoj povrsini a druga ga skuplja u jedni tacku tj.usmerava ka projekcionom socivu,posto je moj frenel sa jedne strane gladak a sa druge izbrazan zanima me da li je to samo jedna ploca(ona koja usmerava ka proj.socivu)
drugim recima da li sam se zjb pri kupovini?
Kakvi su oni koje ste narucivali preko 3dlens-a, lumenlab-a(posto za ove iz grafoskopa znamo)
dolaze li sastavljeni ili iz dve razdvojene ploce(sajt sa koga sam ja narucivao ima u ponudi samo jedan model)
Ako je "projekciono" mogu li da ga stavim iza monitora bez koriscenja ovog prvog dela
p.s. posle kupovine poslali su mi upustvo za montazu(neka njihova varijanta)nema veze s'mozgom www.ingb.it/proj
 
0

xerxes
Jagodinka Simeunovic
Beograd

Član broj: 20713
Poruke: 42
*.ptt.yu.

Sajt: titlovi.iz.rs


Profil

icon Re: napravi sam video projektor04.06.2006. u 03:14 - pre 217 meseci
v_igor uh zao mi je sto cu te razocarati, ali ono sto su oni uradili na sajtu je projektor za CRT monitor i slika je neuporediva sa ovom vrstom projektora koje smo mi zapoceli sa LCD-ima.

Postoje bi-konveksna sociva to su ta sa obe strane izbrazdana i plan-konveksna sociva, samo sa jedne strane izbrazdana. Bi-konveksna sociva kod Fresnela su cesto uradjena iz dva plan-konveksna sociva koja su spojena preko svojih ravnih stranica, tako da su im nabori spolja. Fresnel je samo uspeo da zbog tih nabora smanji debljinu kod sociva koja imaju veliku povrsinu i nista vise. Sve osobine i podele su kao kod obicnih sociva.

Postoje dva osnovna tipa projektora sto se tice tih fresnela. Tip sa samo jednim fresnelom i to koriste svi koji rade sa grafoskopom. Oni trapez slike regulisu sa ogledalom kod projekcionog sociva. Trapez slike nastaje zbog toga sto cesto grafoskop stoji nisko ili visoko u odnosu na normalu slike, pa umesto da projekcija bude pravugaonik ona bude trapez.

Drugi tip je sa dva fresnela plan-konveksna, tj. kao to sto ti imas. Jedan je ka sijalici okrenut, i zove se kolimator, tj. skuplja svetlost i salje je paralelno ka LCD-u da je ovaj sto bolje iskoristi(nema refleksije) i drugo fresnelovo socivo koje kasnije tu svetlost opet sabira u jednu "tacku" u koju se stavlja projekciono socivo koje ce dalje sliku baciti na zid.

U ovom drugom slucaju se koriste dva Fresnela razdvojena da bi se regulisao trapez sa drugim fresnelom tako sto ce on moci da se rotira oko svoje ose i tako izbegne koriscenje ogledala.

Saevtujem ti da obavezno skines ovaj fajl: http://galeb.etf.bg.ac.yu/~paj...b_DIY_projector_guide_v2.0.pdf

i pogledas bar slike a bilo bi dobro da sve procitas od pocetka do kraja.

Jos jedan savet kada se budes odlucio da uzimas sociva, gledaj da uzmes sve na jednom mestu lepo uparena, ne preporucujem ti da radis svoje proracune posto ima neverovatno puno detalja na koje treba voditi racuna i uzmi upareno sa fresnelom ili fresnelima i projekciono socivo koje treba da ima otprilike istu ziznu daljinu kao drugi gresnel, tj za par santimetara vise. (2, 3, 5cm) Dijametar je takodje bitan, sto vise to bolje, to skuplje :) I to socivo je bi konkavno ali sa razlicitim zakrivljenostima. Najbolje bi bilo da uzmes neko varifokalno, tj. da moze okretanjem kao kod fotoaparata da mu se menja zizna daljina, tako neces morati da budzis sitem ko mi smrtnici za kretanje celog sociva sto opet ima u pm problema. Druga solucija je da uzmes triplet socivo, a treca samo jedno socivo (najlosija solucija zbog aberacija sociva)
I na kraju videces i sam da je sipment skuplji od sociva, prema tome gledaj da nadjes mesto gde mozes sve da uzmes upareno a ne da kupis samo fresnele a posle da se nerviras sto ne mozes da nadjes u jugi projekciono. Iz tog razloga sam recimo ja uzeo sa lumenlab-a sve u kompletu.

Ako budes hteo da koristis grafoskop uzmi samo jedno bi- konkavno
Ako hoces kao ovi sa lumenlaba, onda dva plankonveksna f1=220 i f2-330.

Nadam se da sam ti malo pomogao.

Pozdrav

p.s. Dusane , sve magnetne prigusnice moraju da se cuju. Moja Philipsova se jako slabo cuje, u poredjenju sa fenom od 80mm je besumna a on ima 34dB nivo buke. Do zvuka u prigusnici dolazi usled oscilacija namotaja zbog promene magnetnog polja. Sto je starija prigusnica i vise se pregrevala recimo, to su izolatori na namotajima tanji i zice sve vise osciluju posto nisu ukljestene vise. Mozda bi mogao da recimo presvuces namotaje tim lakom, ali za to pitaj nekog elektricara, ovo neka ti bude samo ideja. Evo jos jedne ideje. Proveri koliko ti se greje prigusnica u izlovanom prostoru bez ventilacije. One inace rade na jako visokim temperaturama lagano(proveri na netu max temp. mislim da je izmedju 70-85 stepeni celzijusa), a ja mislim s' obzirom da je moja bila mlaka da bi lako mogao da je zvucno izolujes i da tako resis problem. Moj balast je odvojen od projektora 8m i stoji u zasebnom kucistu. Max razdaljina za Philipsa je oko 20m posto mu je maximalna dozvoljena kapacitivnost kabla 2nF, a tipicna vrednost poduzne kapacitivnosti kabla 100pF/m. C=poduzna_kapacitivnost*duzina_kabla; Imaj i to u vidu ;)


 
0

v_igor
cacak

Član broj: 19428
Poruke: 21
*.com
Via: [es] mailing liste

Sajt: wnewline.8m.com


Profil

icon Re: napravi sam video projektor04.06.2006. u 07:44 - pre 217 meseci
>
HVALA na poruci
procitao sam upustvo sa lumenlab-a jos pre 10-ak dana(najbolje upustvo do
sada)
sto se tice frenela (f=300mm) hteo sam da ga uparim sa triplet socivom
VEGINAR 2.8/85
ps jeste li culi za takozvane hladne sijalice?
U toku sedmice uzecu jednu od 300w na probu pa cu vam javiti rezultate.
sve sto do sada znam o njima je da se ne greju mnogo i da imaju svoje
kuciste koje usmerava svetlost u jednom pravcu i sto je jako zanimljivo
kostaju oko 1000 din.
pozzzzzz

 
0

zani
Komercijalista

Član broj: 84592
Poruke: 8
212.200.219.*



Profil

icon Re: napravi sam video projektor04.06.2006. u 12:29 - pre 217 meseci
Pozdrav Svima i svaka cast na pokretanju ove teme.Ja sam jako dugo pratio desavanja na ovu temu i usput dosao do jednog grafoskopa,i kupio polovan tft,naravno sve to spojio i sve je proradilo.Posto je kuciste grafoskopa bilo malo ja sam u njemu stavio metal halogenu sijalicu od 150w,i dobio neku sliku koja je vidljiva u mraku.Ono sto me interesujeje sledece.Posto sam u mogucnosti da napravim kutiju cije su slike okacene na forumu,interesuje me da li bi sa sijalicom od 400w dobio poboljsanje i kakvo,i da li bih mogaou tu svrhu da iskoristim frasnel sa grafoskopa i Vegino socivo sa epidiaskopa.Ako postoji mogucnost nekog objasnjenja kako se to ogledalima gubi trapezna slika a dobija pravougaona na grafoskopu.Pozdrav
 
0

xerxes
Jagodinka Simeunovic
Beograd

Član broj: 20713
Poruke: 42
*.ptt.yu.

Sajt: titlovi.iz.rs


Profil

icon Re: napravi sam video projektor04.06.2006. u 17:57 - pre 217 meseci
V-igore proveri da li su te "hladne" sijalice ustvari fluorescentne. Ako jesu onda nemoj kupovati jer su neupotrebive za projektor jer imaju jako veliki ARC, tj nisu ni blizu tackasti svetlosni izvori!

zani, moze da se iskoristi jedno fresnelovo socivo ako ti je projekciono socivo lepo upareno sa tim fresnelom, tj ako su sa istog tipa grafoskopa! (zbog ziznih daljina i dijametara sociva da ne bi lupao glavu, a veruj mi ima neverovatno puno promenjivih. Ovaj opticki sistem nije ni malo naivan iako tako izgleda).

Sto se tice trapeza pogledaj ovu animaciju sto sam napravio:

http://galeb.etf.bg.ac.yu/~pajcilo/projektor/trapez1.swf

Vidis kako dva gornja zraka imaju krace putanje od dva donja zraka sto dovodi do toga da je donja ivica slike duza od one gornje i tako nastaje trapezoid. Projektor emituje pravougaonu sliku, a projekcija slike je trapezoid. E sad zamisli kada bi projektor napravio trapezoid sliku u suprotnom smeru i tako je emitovao ka zidu. Taj trapezoid ce kompezovati krivljenje slike i projektovana slika ce sad biti pravougaonik. Nadam se da sam bio jasan.

Kod lumenlab-ovog projektora trapez se regulise rotacijom drugog fresnela oko svoje ose. Maksimalan ugao koji moze da se kompezuje je 15 stepeni. Znaci rotacija fresnela je 15 stpeni sto povlaci da projektor moze da emituje sliku pod ulgom od 15 stepeni ka zidu, sto ti dalje govori koliko ga mozes postaviti u odnosu na osu slike gore ili dole.

Pogledaj njihov pdf fajl i mocices da vizualizujes ovo sto sam napisao

Pozdrav


 
0

zani
Komercijalista

Član broj: 84592
Poruke: 8
212.200.218.*



Profil

icon Re: napravi sam video projektor04.06.2006. u 20:20 - pre 217 meseci
Hvala na trudu i odgovoru ,i dalje me interesuje sta dobijam sa jacom sijalicom.Konkretno metal halogena oa 400 w.da li ce slika biti malo ostrija?
 
0

xerxes
Jagodinka Simeunovic
Beograd

Član broj: 20713
Poruke: 42
*.ptt.yu.

Sajt: titlovi.iz.rs


Profil

icon Re: napravi sam video projektor04.06.2006. u 20:56 - pre 217 meseci
Bice ti puno vruce u kusictu ako budes koristio metal halogenu od 400W posto je njeno iskoriscenje jako malo.
A ako mislis na metal-halogenidnu e to je vec druga prica, ima da sija k'o Sunce! Sjajnost se dobija sa dobrom sijalicom i kontrast, a sa optikom ostrina.

Poz
 
0

dj bojan
dj bojan

Član broj: 15239
Poruke: 949
212.62.51.*



+5 Profil

icon Re: napravi sam video projektor05.06.2006. u 03:27 - pre 217 meseci
Citat:
xerxes: Bice ti puno vruce u kusictu ako budes koristio metal halogenu od 400W posto je njeno iskoriscenje jako malo.
A ako mislis na metal-halogenidnu e to je vec druga prica, ima da sija k'o Sunce! Sjajnost se dobija sa dobrom sijalicom i kontrast, a sa optikom ostrina.

Poz


Aj sad objasni razliku izmedju METAL HALOGENE I METAL HALOGENIDNE?
Koliko sam se raspitivao postoje samo metal halogene!
 
0

xerxes
Jagodinka Simeunovic
Beograd

Član broj: 20713
Poruke: 42
*.ptt.yu.

Sajt: titlovi.iz.rs


Profil

icon Re: napravi sam video projektor05.06.2006. u 10:56 - pre 217 meseci
Razlika je drasticna tj. metal HALOGENE sijalice su sijalice sa uzarenim vlaknom, a onaj mali baloncic u kom se uzareno vlakno nalazi je ispunjen nekim inertnim gasom a sad koliko sam mogao da vidim postoje i ispunjene gasom koji jos potpomaze stvaranju svetlosti. Znaci uzareno vlakno i ne koriste prigusnicu i upaljac!

Metal HALOGENIDNE sijalice ili kako ih Englezi zovu Metal Halide sijalice su gasno punjene sijalice. Videcete da ono burence unutra nema razapeto vlakno, sto znaci da radi na principu gasno punjenih sijalica. Kao neonke npr., s' tim sto je naravno gas kojim su punjene drugaciji. Metal - potice od, nemojte me drzati za rec, sitnih zrnaca metala koji su izdrobljeni i nalaze se u burencetu. Oni se valjda rastope, pretvore u paru i tako stvaraju ambijent za pojavljivanje varnice. Potrebna im je prigusnica i upaljac za rad naravno.

Metal Halogenidne sijalice imaju mnogo vece iskoriscenje od Metal Halogenih sijalica. Sto znaci da se po watu utrosene energije dobije mnogo vise svetlosti a mnogo manje toplote, sto je nekako logicno zar ne? :) Proverite koliko lumena imaju metal-halogene sijalice. Metal Halogenidne od 400w imaju >35 000 lumena.

"Temperatura" boje kod Metal Halogenidnih sijalica je obicno specificirana jer se cesto koriste za uzgajanje povrca pa je bitno da imaju dovoljno sirok spektar, dok kod ovih drugih to nije navedeno. Ja nar nisam nasao na Philipsovom sajtu. Kod DIY projektora tezi se da temperatura boje bude od 4500K-6000K. Ispod 4500K zuckasta boja, iznad 6000K tezi plavoj.

Pozdrav





[Ovu poruku je menjao xerxes dana 05.06.2006. u 12:15 GMT+1]
 
0

zani
Komercijalista

Član broj: 84592
Poruke: 8
*.adsl.sezampro.yu.



Profil

icon Re: napravi sam video projektor05.06.2006. u 16:39 - pre 217 meseci
U pitanju je sijalica sa prigusnicom i upaljacem,pretpostavljam da je onda u pitanju metal-halogenida.
 
0

mmsp
Cuprija

Član broj: 89869
Poruke: 35
194.106.174.*



Profil

icon Re: napravi sam video projektor06.06.2006. u 16:01 - pre 217 meseci
xarxes i ja sam zainteresovan za onaj polarizator koji bi trebalo da ti stigne imam tft od 14 inca i skinuo bih mu onaj prednji sloj mislim da je samo on zatamljen.
 
0

xerxes
Jagodinka Simeunovic
Beograd

Član broj: 20713
Poruke: 42
*.ptt.yu.

Sajt: titlovi.iz.rs


Profil

icon Re: napravi sam video projektor06.06.2006. u 18:08 - pre 217 meseci
Ok, kad stigne javicu vam ovde pa cemo da secemo kako kome odgovara.

Nazalost, dobio sam poruku od prodavaca da do Srbije nema expres mail-a pa ce mi slati obicnim air mail-om. To je nesto duze ali avaj sta da radimo kad nismo Nemci :)

Poz
 
0

Grof_mo
BiH

Član broj: 69632
Poruke: 50
80.71.151.*



Profil

icon Re: napravi sam video projektor06.06.2006. u 20:16 - pre 217 meseci
E ljudi svaka cast na temi evo bacio sam se u potragu za grafoskopom pa kad prikupim djelove malo cu se bolje ukljuciti sad za sad samo citam :)
Nego ljudi sta vi mislite kakve su sanse da se nesto uradi sa ledicama jeli to izvodljivo
evo neko je dao ovaj link
http://www.diyprojectorcompany...oduct_info.php?products_id=120
pa me zanima bilo to tako proradilo
 
0

xerxes
Jagodinka Simeunovic
Beograd

Član broj: 20713
Poruke: 42
*.ptt.yu.

Sajt: titlovi.iz.rs


Profil

icon Re: napravi sam video projektor06.06.2006. u 22:01 - pre 217 meseci
Ljudi su svasta pricali na tu temu po forumima i na kraju vecinski zakljucak je bio da su jos nedovoljno efikasne za ovu upotrebu.

http://www.diyprojectorcompany.com/theory/lighting.php

Isti sajt, drugi link - teorija, pisu da su nedovoljno efikasne ;)

Najbolje je da se uzmu tackaste metal halogenidne sijalice. Imaju arc par milimetara, mislim da je oko 3mm, traju 2000 sati, kostaju 150$ cini mi se bez poreza i carine. Koriste se za projektore takodje.

Sledece su metal halogenidne sa velikim arc-om. Traju preko 8000 sati i kostaju oko 35 evra. Vidite razliku :)

Ostalo ne radi kako treba zbog: male efikasnosti (toplota i slaba osvetljenost), velikog arca- fluorescentne, led diode slab intezitet jos uvek ....

LED diode su dolazile u razmatranje, cini mi se, samo kod malih monitora, valjda do 8 inca. To je bila neka razumna velicina do koje nije bilo potrebno puno didoda, i za male monitore je nepovoljnija situacija sa prikupljanjem svetlosti tackastih izvora posto im je povrsina mala. Iz tog razloga pokusali su diodama da rese problem ali cvrc :)

Caos


 
0

dj bojan
dj bojan

Član broj: 15239
Poruke: 949
*.zrenjanin.beotel.net.



+5 Profil

icon Re: napravi sam video projektor08.06.2006. u 00:59 - pre 217 meseci
Zavrsio sam projektor,i sutra idem da ga izdam u kladionicu.
Taman da sebe isplati,jedino nisam kupio filter staklo jer mi je auto bio u k....cu ali planiram da odem do bg-a da uzmem pa cu ga naknadno ugraditi. Evo nekih fotki u zip-u.
Prikačeni fajlovi
 
0

dj bojan
dj bojan

Član broj: 15239
Poruke: 949
*.zrenjanin.beotel.net.



+5 Profil

icon Re: napravi sam video projektor08.06.2006. u 01:25 - pre 217 meseci
i drugi deo zip-a
Prikačeni fajlovi
 
0

v_igor
cacak

Član broj: 19428
Poruke: 21
212.102.135.*

Sajt: wnewline.8m.com


Profil

icon Re: napravi sam video projektor08.06.2006. u 02:07 - pre 217 meseci
bravo
svaka cast;)))
 
0

dj bojan
dj bojan

Član broj: 15239
Poruke: 949
*.zrenjanin.beotel.net.



+5 Profil

icon Re: napravi sam video projektor08.06.2006. u 03:09 - pre 217 meseci
Citat:
v_igor: bravo
svaka cast;)))


Hvala !

Bice meni "bravo" ako podhitno ne nadjem filter staklo.


KO GOD IMA NEKE INFORMACIJE GDE SE MOZE NABAVITI FILTER STAKLO NEKA OSTAVI POST.

Sutra bih dosao do beograda u staklopan ali nisam siguran da li je to odgovarajuce staklo da ne bacam pare bezveze.
Oni koji su uzeli od njih neka se jave i kazu koju rec o simptomima u radu sa tim filter staklom.
 
0

[es] :: Elektronika :: napravi sam video projektor
(Zaključana tema (lock), by guja011)
Strane: << < .. 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 251879 | Odgovora: 506 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.