Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Evo zašto je kupusara..

[es] :: Advocacy :: Evo zašto je kupusara..

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 15637 | Odgovora: 138 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Evo zašto je kupusara..23.01.2005. u 23:37 - pre 234 meseci
Šta da vam pričam..


Citat:
"Because the open-source projects are autonomous, it poses a challenge for enterprises because the components are not integrated," Sebastian said. "Customers said they felt like they had to do a lot of the testing themselves."
...


Citat:
"We wind up testing and integrating open-source components ourselves and paying the price in our schedule," said Peter Horadan, senior director of R&D at Concur Technologies Inc., a Redmond, Wash., maker of an open-source expense management solution. "When you're working to get your product to customers as quickly as possible, that's a price we don't want to pay."
...


A što se tiče onog "kad može Google da koristi kupusaru..":
Citat:
much of the value they receive in paying for technology isn't in the license but in the security of knowing there's somebody they can put pressure on in case something goes wrong
...


http://www.eweek.com/article2/0,1759,1753474,00.asp
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

Sundance

Član broj: 7510
Poruke: 2559
*.sava.sczg.hr.



Profil

icon Re: Evo zašto je kupusara..24.01.2005. u 01:38 - pre 234 meseci
linux mora da nema problema sa "kompatibilnošču unazad", kad su tu korisnici da sami kompajliraju i "štele maksimalne performanse kad imaju dostupan izvorni kod", hehehe ;)
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dial.InfoSky.Net.



+2789 Profil

icon Re: Evo zašto je kupusara..24.01.2005. u 13:43 - pre 234 meseci
Na šta ovo liči? I ja mogu da odem na pijacu, intervjuišem neke anonimuse, ili jednostavno nađem neke linuksaše ili svoje drugare i navedem njihove izjave. Po čemu te izjave imaju veću težinu od mojih, tvojih ili bilo čijih? Evo, recimo moja instalacija Windowsa XP ima oko nedelju dana i već se raspada. Upropastio mi je pored ostalog CD u pokušaju da nareže sadržaj na njega, kada hoću da dobijem pomoć iz helpa, prilikom klika na Enter računar proizvodi neograničen broj nepostojećih pritisaka na istu tipku (barem po zvuku koji ispušta) dok se prozor ne ugasi, zabada prilikom odjavljivanja/gašenja itd. Međutim, da li je to merodavno kada je Windows XP u pitanju? Ne. To može da znači da se ja u njemu ne snalazim najbolje, jer ima ljudi kojima isti OS sasvim lepo radi.

Po čemu sve aplikacije iz projekata GNU / KDE / GNOME, kao i one koje su bazirane na standardniim bibliotekama nisu integrisane? Ima ih sasvim dovoljno da bi se računar koristio za mnogo štošta. Isto tako mogu da nađem programe za Windows XP koji ne koriste sistemske fontove. Recimo MikTeX. Inače, ako direktor jedne kompanije to misli o FLOSS-u, to ne znači da isto misle i Sun i HP i IBM i Novel, pa i Microsofta. Recimo Stiv Balmer je izjavio da jedino GNU / Linux / OSS smatra ozbiljnom konkurencijom. Sve ostalo je buka, galama ( engl. NOISE = Netscape, Oracle, IBM, Sun and Everybody else).
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Sundance

Član broj: 7510
Poruke: 2559
*.ddc.dal.earthlink.net.



Profil

icon Re: Evo zašto je kupusara..24.01.2005. u 13:58 - pre 234 meseci
Citat:
Nedeljko: To može da znači da se ja u njemu ne snalazim najbolje, jer ima ljudi kojima isti OS sasvim lepo radi.


Fascinantno je Nedjeljko kako baš ti imaš tako užasnih problema sa kliktanjem na dugmiće i ikonice, a nije ti problem satima štelit u detalje conf skripte, da karikiram.

E sad, nije poanta da nekome nekad nije nešto radilo na jednom ili drugom OS-u, fora je da je statistički više ljudi win lakši za korištenje, da ga kompanije ozbiljnije percepiraju, da ima više specifičnog softvera i profesionalnija okruženja...

Citat:
Po čemu sve aplikacije iz projekata GNU / KDE / GNOME, kao i one koje su bazirane na standardniim bibliotekama nisu integrisane?


To ti je ono kad skidaš paket pa imaš podužu listu dependecy-a, pa kad skidaš preko recimo apt-get on ti intalira sve i svašta, a što uopće nemaš pojma da imaš. I kad ponešto pukne u stilu:

Code:

error: failed dependencies:
        libdblib6.so(libdblib6.so) is needed by  myPackage
        libdblib6_r.so(libdblib6_r.so) is needed by  myPackage
        libdbserv6.so(libdbserv6.so) is needed by  myPackage
        libdbtasks6.so(libdbtasks6.so) is needed by  myPackage
        libdbtasks6_r.so(libdbtasks6_r.so) is needed by  myPackage
        libdbtools6.so(libdbtools6.so) is needed by  myPackage
        libdbtools6_r.so(libdbtools6_r.so) is needed by  myPackage



Citat:
Isto tako mogu da nađem programe za Windows XP koji ne koriste sistemske fontove.


Možeš naći i iglu u plastu sijena, pa opet nečeš dokazati da svatko to može, what's your point?

Citat:
Inače, ako direktor jedne kompanije to misli o FLOSS-u, to ne znači da isto misle i Sun i HP i IBM i Novel


Da...da njihov CEO nešto prismrdi protiv linuxa, odmah bi na /. OSS bukači počeli vrištat "uaaaaa, dolje HP, dolje Sun..korporacijska gamad.."
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dial.InfoSky.Net.



+2789 Profil

icon Re: Evo zašto je kupusara..24.01.2005. u 18:18 - pre 234 meseci
Prvo, verujem se da nisi hteo da kažeš da ne iznosim istinu, već samo da imam neuobičjena iskustva. Da, ja sam vrlo specifičan slučaj, pa mi na Win XP ne radi ni kliktanje na dugmiće i ikonice. Eto, na primer, ne mogu da se konektujem klikom na ikonu konekcije na desktopu (jer ne reaguje), već moram na start dugme, pa na konekcije ne bih li izabrao tu konekciju. Takođe, kada mi nakon desnog klika na My Computer iskoči meni, pa kliknem na properties, ne iskoči mi nikakav dijalog. Posle nekoliko pokušaja počne da hoće. Pod drugim nalogom klikovi mi rade bolje.

Sinoć sam za pomenuto CD rezanje koristio softver ugrađen u Win XP (drag & drop metodom). Pošto disk nije mogao da se pročita, otišao sam u Slackware Linux 10, i bez GUI-ja kao što je k3b, pomoću običnih konozolnih komandi mkisofs, scanbus i cdrecord bez ikakvih teškoća rešio problem. Ne smeta meni da otkucam poneku komandu, jedino što želim je funkcionalnost. No, ja to i dalje ne pripisujem kvalitetu tih sistema, već činjenici da sam izuzetno glup! Ja i dalje smatram da je Win XP daleko nabolji OS za desktop, a Win 2003 za servere (u najvećem broju slučajeva), ali se NE SLAŽEM S TIM DA JE WINDOWS LAK, OČIGLEDAN, INUUITIVAN itd., već smatram DA TU IMA DOSTA TOGA DA SE UČI.

Što se tiče statistika, voleo bih da navedeš izvor, da ne bude opet "zna se", "opšte je poznato" itd. Tačno je da većina korisnika računara nikada nije sela niti za jedan Linux sistem u životu, pa da samim tim ne mogu ni da procenjuju šta je jednostavnije. Ne vidim zašto je za nekoga ko nikada ranije nije koristio ni Win ni Lin recimo, Win XP jednostavniji od Knoppix-a. Ubaciš CD i voziš . Dobro de, ima fora sa dozvolom pristupa particijama, ali to je sve. Nema instalacije, podešavanja itd. Ako govoriš o ljudima koji imaju na Win-u iskustva, a na Lin-u nemaju, pa naravno da im je lakši Win.

Sa druge strane, ako je neko ranije koristio Win98 SE, Win NT4 i Win 2000, a nikada nije ni video Win XP, zašto misliš da mu je on jednostavniji nego Lin? Meni je sa prethodnim iskustvom sa RH i Mdk, kao i malopre pomenutim sistemima bio mnooogo laši prelazak na Slackware, nego na Win XP. Verovatno zato što u Win XP imam vrlo malo iskustva, jer sam ga vrlo malo podizao, a sasvim je drugačiji od svih prethodnih Windows sistema (bar za mene).

Citat:
Sundance: E sad, nije poanta da nekome nekad nije nešto radilo na jednom ili drugom OS-u, fora je da je statistički više ljudi win lakši za korištenje, da ga kompanije ozbiljnije percepiraju, da ima više specifičnog softvera i profesionalnija okruženja...


Poenta je vrlo subjektivna stvar. Nekome je poenta u slobodi nad softverom. Meni ne.

Citat:
Sundance:To ti je ono kad skidaš paket pa imaš podužu listu dependecy-a, pa kad skidaš preko recimo apt-get on ti intalira sve i svašta, a što uopće nemaš pojma da imaš. I kad ponešto pukne u stilu...


To nije problem nastao zbog neintegracije, već naprotiv, baš zbog integracije. Toga ima i na Windows platformi. Probaj da instaliraš neki noviji Matlab i neku video igru koja koristi OpenGL na istom Win XP sistemu.

Citat:
Sundance: Da...da njihov CEO nešto prismrdi protiv linuxa, odmah bi na /. OSS bukači počeli vrištat "uaaaaa, dolje HP, dolje Sun..korporacijska gamad.."


Tačno. No, poenta mog prethodnog posta je bila da dokumentovan citat ne dokazuje ništa, osim da je neko nešto izjavio. Ipak mi nije jasno zašto držiš na mašini to đubre od Linux sistema.

[Ovu poruku je menjao Nedeljko dana 24.01.2005. u 19:31 GMT+1]
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Evo zašto je kupusara..24.01.2005. u 18:29 - pre 234 meseci
Citat:
said Peter Horadan, senior director of R&D at Concur Technologies Inc., a Redmond, Wash., maker of an open-source expense management solution

Stvar je u tome da je to izjavio neko ko se tim bavi, a dobar deo ljudi koji se javlja na Advocacy ili Slashdot, pitanje je čime se bavi. U tome je VELIKA razlika.

Citat:
Sa druge strane, ako je neko ranije koristio Win98 SE, Win NT4 i Win 2000, a nikada nije ni video Win XP, zašto misliš da mu je on jednostavniji nego Lin?

Samo me interesuje koliko čovek treba biti zaluđen nečim pa da napiše ovakve stvari..

Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dial.InfoSky.Net.



+2789 Profil

icon Re: Evo zašto je kupusara..24.01.2005. u 18:42 - pre 234 meseci
Pa dobro, na RH je renderovan "Gospodar prstenja". Valjda i oni od nečega žive. Postoje indicije da i tamo možda eventualno čuče neki ljudi za koje eventualno postoji neka mogućnost da znaju bar nešto o razlozima opredeljivanja za izabrano rešenje. Ali šta to pokazuje? Ništa!

Dobro, možda sam zaluđen, ali ne mislim da prednjačim u tome. Za razliku od toga, uz svo dužno poštovanje tvog pokazanog znanja, mislim da si po zaluđenosti ravan axezu. U svakom slučaju, preneo sam neka lična iskustva i mišljenja. Valjda i suprotna mišljenja mogu da se obrazlože.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Evo zašto je kupusara..24.01.2005. u 18:45 - pre 234 meseci
Pa čekamo obrazloženje, kako je to prelazak sa Win 9x ili 2000 na XP isti kao i na Linux.
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Evo zašto je kupusara..24.01.2005. u 18:50 - pre 234 meseci
Citat:
mislim da si po zaluđenosti ravan axezu

Paaa.. ne baš. Ako pratiš Advocacy, mogao si da čitaš da ja često kad imam vremena skinem i pogledam neku Linux distribuciju i slično tome. Čak sad lepo imam i coLinux/Debian na Windowsu. Mislim da i većina iz Windows tabora koja se ovde javlja, ima vrlo sličan stav. Uglavnom su svi prijavili da pogledaju neku distribuciju i slično tome (Cygwin, SFU). Axeza ima daleko radiklaniji stav po tom pitanju.

Evo, kako rekoh, kompletna coLinux/Debian kupusara lepo može da se smesti zajedno sa ostalim zezalicama:


Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

Sundance

Član broj: 7510
Poruke: 2559
*.sava.sczg.hr.



Profil

icon Re: Evo zašto je kupusara..24.01.2005. u 19:06 - pre 234 meseci
Citat:
Sinoć sam za pomenuto CD rezanje koristio softver ugrađen u Win XP (drag & drop metodom). Pošto disk nije mogao da se pročita


Ako ti nije radio softver ugrađen u win, zašto nisi skinuo neki free alat za CD burning koji radi? Imaš ih lijepih šarenih. Sa puno dugmića.

Citat:
otišao sam u Slackware Linux 10, i bez GUI-ja kao što je k3b, pomoću običnih konozolnih komandi mkisofs, scanbus i cdrecord bez ikakvih teškoća rešio problem.


Jesi siguran da mkisofs i cdrecord nemaju port za win? :)

Citat:
Što se tiče statistika, voleo bih da navedeš izvor, da ne bude opet "zna se", "opšte je poznato" itd.


Pa statistički xy puta više ljudi koristi win nego linux.

Citat:
NE SLAŽEM S TIM DA JE WINDOWS LAK, OČIGLEDAN, INUUITIVAN itd., već smatram DA TU IMA DOSTA TOGA DA SE UČI....Ne vidim zašto je za nekoga ko nikada ranije nije koristio ni Win ni Lin recimo, Win XP jednostavniji od Knoppix-a. Ubaciš CD i voziš . Dobro de, ima fora sa dozvolom pristupa particijama, ali to je sve. Nema instalacije, podešavanja itd. Ako govoriš o ljudima koji imaju na Win-u iskustva, a na Lin-u nemaju, pa naravno da im je lakši Win.


Gle...Knoppix je distribucija namijenjena za upoznavanje sa linuxom, nitko nije lud koristiti je za išta ozbiljnije (mislim butabilnu verziju, jednom kad se instalira postaje debian :)

Evo baš nedavno je cimerova cura kupila komp. On joj je instalirao win, sve konfigurirao, stavio AV, FW, anti-spyware, FF, stegao malo sigurnost OS-a (sve kako sam ga ja naučio)... Nakon dva dana cura već zna kliknuti na dial-up ikonicu za spojit se na net, koristi Web za traženje informacija za pisanje seminara (tražilice, wikipedia), surfanje, zna pokrenit mIRC i ICQ, zna svirat muziku u Winampu i gledat filmove u BSplayeru, promijent screensaver. Mislim da više ništa ne zna. E sad, to je sve naučila (tj. netko joj je pokazao) nakon svega 2-3 dana!

Prije par mjeseci kad sam bio u "fazi" linux zealotizma, instalirao sam ga nekim svojim frendovima, nekim kolegama sa faxa (elektrotehnika i računarstvo), uglavnom natprosječno informatički sposobnim i intuitivnim ljudima. Mislim da sam dvojici stavio slackware, a trojici instalirao knoppixa. Usut je svaki od njih par sati se naslušao bajki o beneficijama open source-a, slobodan softver, join our hands...

Znaš koliko je trajao najduži od tih "eksperimenata"? 2 tjedna. Najkraći mislim < 10 sati. Mislim da je jednostavno ubitačan bio onaj dio "Q: A kako se instaliraju programi? A: Pa imaš ih na recimo sf, skineš, pokreneš konzolu i otikpaš <sad stanka u kojem me on gleda kao da sam pao s Marsa> ili ovaj klik i sl. Dotuklo ih je još kad su shvatili da će morati opet bootati win jer neki softver koji koriste win-only (Visual Studio). Ima još puno toga...

Uglavnom, svelo se na pitanje: "Q: A šta to linux ima a win nema" "A: možeš šteliti sve u detalje, uštedjeti par desetaka MB". "Q: A je li se mogu igrice na tome igrati? A: Mogu, ali za većinu njih ću ti ja trebati doći i šteliti emulatore..". - "Prekomplicirano to, vraćaj win".

Citat:
Meni je sa prethodnim iskustvom sa RH i Mdk, kao i malopre pomenutim sistemima bio mnooogo laši prelazak na Slackware, nego na Win XP.


Pričaj ti te priče nekom drugom...

Citat:
Poenta je vrlo subjektivna stvar. Nekome je poenta u slobodi nad softverom. Meni ne


Nekome je poanta u lakoći korištenja i gubljenju vremena ne opterećivanje sitnicama. Uglavnom većini. Tebi ne.

Citat:
To nije problem nastao zbog neintegracije, već naprotiv, baš zbog integracije. Toga ima i na Windows platformi. Probaj da instaliraš neki noviji Matlab i neku video igru koja koristi OpenGL na istom Win XP sistemu.


Probaj instalirati koliko god hočeš različitih verzija .NET asemblija, možeš i frameworka.

Citat:
Ipak mi nije jasno zašto držiš na mašini to đubre od Linux sistema.


Napad je najbolja obrana.
 
Odgovor na temu

axez

Član broj: 1021
Poruke: 1388
*.nat-pool.nsad.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Evo zašto je kupusara..24.01.2005. u 19:27 - pre 234 meseci
Citat:
degojs: Paaa.. ne baš. Ako pratiš Advocacy, mogao si da čitaš da ja često kad imam vremena skinem i pogledam neku Linux distribuciju i slično tome. Čak sad lepo imam i coLinux/Debian na Windowsu. Mislim da i većina iz Windows tabora koja se ovde javlja, ima vrlo sličan stav. Uglavnom su svi prijavili da pogledaju neku distribuciju i slično tome (Cygwin, SFU). Axeza ima daleko radiklaniji stav po tom pitanju.



Eto, ja sad ispade radikal.......:)
Ja samo smatram da bi nam bilo bolje bez firme zvane microsoft.....:):):):)
 
Odgovor na temu

axez

Član broj: 1021
Poruke: 1388
*.nat-pool.nsad.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Evo zašto je kupusara..24.01.2005. u 19:30 - pre 234 meseci
Citat:
Sundance: ."Q: A je li se mogu igrice na tome igrati? A: Mogu, ali za većinu njih ću ti ja trebati doći i šteliti emulatore..". - "Prekomplicirano to, vraćaj win".



...hehe, jest....sve natprosecno informaticki pismeni...:):):):)
 
Odgovor na temu

Sundance

Član broj: 7510
Poruke: 2559
*.sava.sczg.hr.



Profil

icon Re: Evo zašto je kupusara..24.01.2005. u 19:35 - pre 234 meseci
Tebi možda jest trivijalno, nakon što si nekoliko tjedana već koristio linux. Nekome tko ga vidi prvi put u životu to baš i nije tako.

A prije toga mora proći mučnu proceduru instaliranja drivera za svoju ATI grafičku karticu.
 
Odgovor na temu

axez

Član broj: 1021
Poruke: 1388
*.nat-pool.nsad.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Evo zašto je kupusara..24.01.2005. u 19:46 - pre 234 meseci
Citat:
Sundance: Tebi možda jest trivijalno, nakon što si nekoliko tjedana već koristio linux. Nekome tko ga vidi prvi put u životu to baš i nije tako.

A prije toga mora proći mučnu proceduru instaliranja drivera za svoju ATI grafičku karticu.



Mislim ajde da se ne lazemo.
Ko nije video windows isto se ne bi nimalo snasao tako da je svejedno sta mu das.
Ti sam si ovde opisivao neke svoje frendove koje treba lopatom tuci da bi kliknuli i instalirali apdejt koji je vec skinut...tako da.....sta vise reci.

Svakome je lakse ono na sta se navikne.
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.vdial.verat.net.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Evo zašto je kupusara..24.01.2005. u 19:48 - pre 234 meseci
Evo, na primer, ja volim XP. Toliko, da bih uzeo od nekoga Live Windows XP da ga malo probam! Ima li to gde? Ali ne nesto u stilu "XP u 15 minuta" nego kao Knoppix, da sve radi i da se moze instalirati na hdd.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

Sundance

Član broj: 7510
Poruke: 2559
*.sava.sczg.hr.



Profil

icon Re: Evo zašto je kupusara..24.01.2005. u 19:53 - pre 234 meseci
Citat:
tdjokic: Evo, na primer, ja volim XP. Toliko, da bih uzeo od nekoga Live Windows XP da ga malo probam! Ima li to gde? Ali ne nesto u stilu "XP u 15 minuta" nego kao Knoppix, da sve radi i da se moze instalirati na hdd.


Nema jer MS takve zezancije ne izdaje.

Pogledaj recimo BartPE ako si sklon eksperimentiranju :)

[Ovu poruku je menjao Sundance dana 24.01.2005. u 21:01 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Sundance

Član broj: 7510
Poruke: 2559
*.sava.sczg.hr.



Profil

icon Re: Evo zašto je kupusara..24.01.2005. u 19:56 - pre 234 meseci
Ustvari napravi jedan, nakrcaj na njega open source softvera i daj Nedjeljku da proba, kad već kaže da ima dosta problema sa prelaskom na win, možda mu ovo olakša stvar.. ;)
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Evo zašto je kupusara..24.01.2005. u 19:57 - pre 234 meseci
@tdjokic:

Znamo svi da lažeš :)

Nema jer to nikog ne interesuje. Kad Linux bude imao preko 90%, a Windows 1%, onda ćemo o tome da razmišljamo.

Za sad, staviš coLinux i lepo na Windowsu ne probavaš, već, koristiš bilo koji Linux praktično. Ne moraš ni da resetuješ kompjuter i podižeš sistem sa live-CD.

Imaš i Windows i Linux, OpenOffice i MS Office, igrice, Firefox, IE.. sve imaš. Ima li to na Linuxu? Da SVE IMA BEZ RESETA?

O da, sistem se podigne za par sekundi. Sad sam pokrenuo coLinux-Debian unstable, lele.. ako je prošlo 3-4 sekunde. Šta će tek biti kad dođe do v.1.0..


[Ovu poruku je menjao degojs dana 24.01.2005. u 21:13 GMT+1]
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

Sundance

Član broj: 7510
Poruke: 2559
*.sava.sczg.hr.



Profil

icon Re: Evo zašto je kupusara..24.01.2005. u 19:59 - pre 234 meseci
Citat:
axez: Ti sam si ovde opisivao neke svoje frendove koje treba lopatom tuci da bi kliknuli i instalirali apdejt koji je vec skinut...tako da.....sta vise reci.


Da..jedan od njih upali komp, igra Championship Manager, ugasi komp :)

Drugi studira ekonomiju :) (yuck!)

Citat:
Svakome je lakse ono na sta se navikne.


Poanta je da se na win lakše navići nego na linux.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dial.InfoSky.Net.



+2789 Profil

icon Re: Evo zašto je kupusara..25.01.2005. u 01:27 - pre 234 meseci
@degojs

A šta će ti ta kupusara na tako divnom sistemu?

@Sundance

Sundance, poređenje u lakoći korišćenja sistema kod tvojih frendova ispade neadekvatno. Ta koja je trebala da koristi Win XP je trebala samo da zna da koristi par aplikacija. Znači, ništa od instalacije sistema, podešavanja, instalacije softvera, hardvera, emulacije drugih OS-ova itd. Sa druge strane, od linuksaša si sve to tražio, i koliko vidim, uopšte nisu potkovani, kao i da nisu ni korektno upućivani.

Evo, ja sam na Win98 SE znao žmureći da nađem mesto za isključivanjem čekanja dial-tona, dok nedavno na Win XP nisam uspeo (mada sam ranije to radio). Morao sam da zovem prijatelja telefonom. Ponavljam, ne smatram se natprosečnim ni u čemu sem u tupavosti. Sa druge strane, znam jednu damu koja na poslu ima (ili je imala) Mandrake pored Windows-a (na različitim mašinama), koja je po mokm mišljenju tipičan (prosečan) korisnik računara. Njoj je isto tako neko lepo namestio oba sistema i na oba je znala lepo da klikne na dugme za elektronsku poštu, internet i poneke aplikacije. Ne vidim razliku između kliktanja na ikonu u Win-u XP i u bilo kom Linux-u. Šta li je od toga teže? Imaš ikonu Outlook Express i ikonu KMail. Na koju li se teže klikće?

Sećam se svog prvog iskustva sa Win 95. Ranije sam radio na PC računarima pod MS DOS-om, 16-tobitnim Windows-ima 3.0, 3.11 i 3.11 for Workgroups i pod sistemom Windows NT 2.0. Dobro de, i na nekom UNIX-u sam upoznao komande ls, man i cc, a i na nekom Ataru-ju 1040 ST (TOS).

Nije mi bilo jasno kako da iskopiram fajlove. Nije mi pao na pamet drag & drop za koga nisam znao ni šta je (mada ga je imao TOS, ali dosta godina je prošlo od tad). Bio sam presrećan kada sam našao MS-DOS prompt. Vau, sada sam na poznatom terenu! Hteo sam najpre da obrišem sadržaj svoje diskete. Otkucao sam del *.*, računar me je pitao da li sam siguran da želim da obrišem sve fajlove iz tog direktorijuma. Pa naravno, nisam valjda otkucao slučajno komandu od 7 znakova (brojeći i prazninu). Odgovorio sam potvrdno, da bih tek onda shvatio da sam zapravo još uvek i Windows direktorijumu. Govorio sam posle sebi: "Kakva sam šeprtlja!". Jedan od sistem administratora mi je kasnije objasnio da nije bio problem u meni, ve' u projektantima sistema koji tako olako dozvoljava brisanje sistemskih fajlova. Toliko o drag & drop očiglednostima i nerazdvajanju korisničkog od administratorskog naloga.

E pa ja sam itekako ozbiljno koristio i Knoppix kada sam hitno trebao drugarici za sat vremena da otkucam neki LaTeX dokument i da joj odštampam, a silom prilika nisam imao u tom trenutku niti jedan instaliran OS. Itekako zna da bude koristan.

Što se tiče CD-a, bilo je bliyu pola noći, trebalo je to da narežem prijatelju, a nisam imao previše CD-ova za bacanje. Novi su mogli da se kupe tek ujutro. Uostalom, zašto bih se zezao sa bilo čime kada postoji proveren način koji RADI? I mnogo me zabole šta je portovano na Win. Neću valjda i to da skidam, kad na lindži već imam! Što se tiče statistike, za ono što si ranije izjavio bio bi relevantan procenat ljudi koji Win smatraju lakšim od onih koji su upoznali oba.

Inače, da je napravljen eksperiment sa učenjem Windows-a u kome bi se učeniku stalno govorilo "E, da bi programirao, moraš u Linux po gcc, g++, javac, java, gjc, g77 i ne znam šta sve još.", kao da ne postoje alati za programiranje pod Windows-om, ili "U stvari, moraš u Linux kad god režeš neki CD!" ili "Nemoguća je štampa iy Win-a, i za to moraš u Linux!" vrlo bi mu se brzo smučio Windows. Što ih nisi uputio da koriste ono što imaju na Linux-u? Sa onakvim QA je jedino i moglo da im se smuči. Inače, koristim karticu ATI Rage 128, i NIKADA NISAM IMAO PROBLEMA SA GRAFIKOM POD LINUX-OM. Drajveri trebaju samo onima koji žele da se igraju, a Linux platforma definitivno nije za to, pa samim tim ni za takve.

Što se tiče poente i gubljenja vremena, za mene je gubljenje vremena ono što si mi predložio za CD rezanje, a negubljenje da se ode u slek nareže i ne razmišlja. Inače, ne mislim da bi mi bilo kakav Live-Windows-a, ne verijem da bi mi olakšali život, jer bih opet trebao da se snalazim u tome. Ja, ponavljam, imam problema sa svojom sivom masom, koju bih morao da povećam da bi mi sve to bilo očigledno, prosto, jasno i trivijalno. To mi je daleko komplikovanije nego da sledim uputstva iz README fajla, i eventualno sa nekog foruma. Ja ne mogu da se trkam sa tvojom prijateljicom po intelektualnim mogućnostima.

Kada je slek u pitanju, niko ti ne brani da ideš na full install (mada i ne mora, ne preporučuje se kao zbog bezbednosti). kucaš startx i eto te u GUI-ju. Odeš u KDE Control Center i namestiš skoro sve. Umesto toga, možeš i da pročitaš priloženo uputstvo. Jedino što tako nisma uspeo da uradim su

fstab,
točkić miša,
gašenje komandom poweroff.

Malo obiđeš forume (recimo ES), i nađeš uputstvo za DEBILE (kao što sam ja). Sa druge strane, moja prva iskustva sa instalacijom XP-a su jako negativna: zabadanje instalacionog programa u sred instalacije (tri puta za redom). Valjda je nešto bilo zeznuto u particijama, ko će ga znati. Sad (kao) umem da ga instaliram, mada jednom štampač štampa strane u obrnutom redosledu (reverse order nije štiklirano), jednom ne može normalno da se klikće, jednom da se štampa, jednom da se koristi flash memorija. Uvek nešto. OK, znači meni to ne ide.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Evo zašto je kupusara..

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 15637 | Odgovora: 138 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.