Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Šta (legalno) raditi u ovoj zemlji a da plata bude veća od 250 ili 300 eura?

[es] :: Vodič za posao :: Šta (legalno) raditi u ovoj zemlji a da plata bude veća od 250 ili 300 eura?
(Zaključana tema (lock), by Davor Vlajkovic)
Strane: << < .. 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 336972 | Odgovora: 853 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

MC_

Član broj: 63352
Poruke: 82
*.mxs.adsl.euronet.nl.



Profil

icon Re: Šta (legalno) raditi u ovoj zemlji a da plata bude veća od 250 ili 300 eura?29.07.2005. u 10:33 - pre 228 meseci
>Pa hocu cim se finansijski situiram (racunao sam oko 30.-te sto mi daje jos 6 >godina).

U zivotu ne moze sve da se proracuna. Ovaj "attitude" koji nam prezentujes cesto je znak straha. Z astotinak godina svi cemo biti mrtvi, finansijskui situirani do tridesete ili ne.
 
0

MC_

Član broj: 63352
Poruke: 82
*.mxs.adsl.euronet.nl.



Profil

icon Re: Šta (legalno) raditi u ovoj zemlji a da plata bude veća od 250 ili 300 eura?29.07.2005. u 10:41 - pre 228 meseci
>No, nemojte verovati bajkama da se u EU radi samo 8 sati. Imam puno
>prijatelja na raznim poslovima koji sagorevaju od posla.. rade recimo
>od 8:30 do 20 h 6 dana nedelji u Nemackoj... Nista neobicno... Ili

budale, sta reci.

ja zivim u EU i radim 36 sati nedeljno, ne mogu nista da ustedim, ali me boli uvo za to.
Toplo preporucujem svima da rade sto manje onoliko koliko im treba da bi zadovoljno prezivljavali.

Evo juce, gledam na TV, poslovne zene koje su u 38-oj, nemaju decu, dvoumne se da li da ih imaju, ako zatruden nece moci dovoljno da postignu i uspeju. Ako ne zatrudne, prosao im je voz. Budale sta reci, ako ovi likovi koji rade od 8-20h. Mogu samo da se nasmejem.

prekovremeni rad je i odraz unutrasnje praznine, kao kod ovog lika kome je kuci dosadno. to znaci da ga je drustvo uspesno redukovalo na robota (izvnjavam se zbog stilske figure) koji je u stanju samo da radi i da u zivotu nema nista drugo. Takvi roboti su prava stvar za ekonomiju i velike gazde.
 
0

caboom
Igor Bogicevic
bgd

Član broj: 255
Poruke: 1503
80.93.227.*

ICQ: 60630914


+1 Profil

icon Re: Šta (legalno) raditi u ovoj zemlji a da plata bude veća od 250 ili 300 eura?29.07.2005. u 10:56 - pre 228 meseci
MC_, mislim da ides u 2 krajnosti koje su podjednako glupe. u tvojoj racunici sa minimumom za prezivljavanje nedostaje par elemenata, a to su bolest i gubitak posla.
 
0

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Šta (legalno) raditi u ovoj zemlji a da plata bude veća od 250 ili 300 eura?29.07.2005. u 11:29 - pre 228 meseci
Takodje, da se nadovezem na caboomov post - MC_,

Citat:

Evo juce, gledam na TV, poslovne zene koje su u 38-oj, nemaju decu, dvoumne se da li da ih imaju, ako zatruden nece moci dovoljno da postignu i uspeju. Ako ne zatrudne, prosao im je voz. Budale sta reci, ako ovi likovi koji rade od 8-20h. Mogu samo da se nasmejem.


Tvoj remark je ipak debelo pogresan - Vidis, u USA vlada daleko veci stres sto se gubitka posla tice (za razliku od EU, oni nemaju toliko jaku zastitu radnika u zakonima), daleko je veca kompeticija za radna mesta i svi su manje ili vise career-oriented, daleko vise nego u EU, svi zele da budu nekakvi VP, CEO, CTO, CIO, senior manageri i sl... u proseku se presele nekoliko puta u zivotu i promene ko zna koliko poslova (sve to drasticno utice na stres) - pa je ipak prirodni prirastaj vrlo zdravih 2.08 dece po domacinstvu, za razliku od 1.66 u Holandiji, ili 1.39 u Nemackoj (izvor CIA world factbook)

Razlozi za smanjen prirodni prirastaj u EU su u daleko vecoj socijalnoj sigurnosti i udobnosti zivota (da, tvojih cuvenih zasticenih 36 sati nedeljno zagarantovanih tokom radnog staza (mahom po drzavnim sluzbama i velikim korporacijama) , poprilicna teskoca u EU da dobijes otkaz na nacin kao u USA recimo, garantovana socijalna i zdravstvena zastita i obavezna i zagarantovana penzija kad prestanes da budes radno sposoban, velike ustedjevine za razliku od USA gde su veliki dugovi, itd...) - koliko god surovo zvucalo, covek kad postane opskrbljen svim ovim i, jos vaznije, od svog rodjenja bude akomodiran u takvom sistemu, okrece se nekim svojim licnim uzivanjima i planovima - a decu ostavlja u drugi plan, jer ima interni osecaj negde u glavi da je siguran do kraja zivota, i posle prestanka radne sposobnosti.

Ovako stvari stoje u proseku, treba ih nazvati pravim imenom - a ne okolisati i praviti teorije da tezak rad cini prirastaj manjim.

Kao sto vidis - ni jedna krajnost ne valja... kao sto ne valja da budes previse nesiguran i da panicno juris posao u strahu da ga ne izgubis (cuveni prozak koga svi pominju), tako isto i kada se covek oseca preterano siguran, zakazuje interni nagon za bioloskim nastavkom vrste koja je u klasicnoj radnoj porodici sluzila i kao specificna vrsta socijalne pomoci roditelju kad prestane da bude radno sposoban kao sto vec rekoh.

Misljenja sam da covek treba ipak da da svoj maksimum izmedju 20 i 35 godina, a kasnije da se to kompenzuje iskustvom i edukacijom mladih. Otaljavanje poslova "u minut" i dovodi do degradacije drustva pre ili kasnije - sto se uvek jako lepo iskaze kroz neke cifre;-) Na ovaj nacin je civilizacija napredovala i cisto sumnjam da su se ta pravila promenila u XX veku ;-)


[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 29.07.2005. u 12:48 GMT+1]
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
0

Branko Santo
Tu i tamo

Član broj: 57312
Poruke: 2232
*.dial.InfoSky.Net.

Sajt: cz.linkedin.com/in/branko..


+600 Profil

icon Re: Šta (legalno) raditi u ovoj zemlji a da plata bude veća od 250 ili 300 eura?29.07.2005. u 11:56 - pre 228 meseci
MC_

Pa moze li neko tebi da ugodi? Ne bih ovde da podizem tenziju ali kao prvo ja nisam "onaj lik kome je kuci dosadno" mogao si da se potrudis bar malo da pogledas.

Ako ces samo da prezivljavas onda uzmi 50.000€ stavi na banku i imas 200€ mesecno u Srbiji pa prezivljavaj.

MC_ nisi li ti kompjuteras ili si mozda i psihologiju zavrsio pa znas da je prekovremeni rad znak unutrasnje praznine? I znas da je moj "attitude" znak straha. Koliko imas godina?
Cini mi se da sam negde video 36. Ja imam 23. Da li si ti od kako znas za sebe ziveo u teskoj finansijskoj situaciji i da li su oko tebe besneli ratovi, da li ti je otac isao da ratuje da li su ti rodjaci poginuli. Kako mislis da to moze da se odrazi na mladu osobu. Gledas sta se desava i ne razumes uopste. To sto je tebi dosta 36 sati nedeljno da radis i da prehranis porodicu to je super ali u Srbiji to i nije bas tako lako zato neki od nas moraju da rade, uce i da pokusavaju sa privatnim biznisom sa strane da namaknu neku kintu. A ti ako se "plasis" da radis pa ti nemoj raditi sedi lepo i kuliraj.

A ova izjava za stotinak godina cemo svi biti mrtvi..... hahahaha pa sta sad treba da sedim kuci i cekam grim reapera da dodje po mene da me vodi. E pa NECU ima da ustanem svako jutro i da radim i svaki dan da naucim nesto novo i svaki dan da budem bolji vredniji i pametniji.

Imas li ti zenu, decu? Verovatno ne cim ti je dovoljno tek da prezivljavas.
I zasto treba uopste praviti decu? To je filozofsko pitanje i za neku drugu temu.

MC_ a zasto ti zivis izvini ako je malo cudno pitanje ne mislim nista lose, koji je tvoj razlog opstanka ako si tako pesimistican, imas li ga?

Ja nisam ni blizu robota, meni je dosadno da sedim kuci i da gluvarim ako sam se pogresno izrazio u prosloj poruci i mnogo mi je dosadno da pogledam 2 filma u istom danu cak i onaj jedan ako pogledam ubrzavam. A sto se tice robota kako to da si radio tako bajne poslove i pitas se da li mozes da se vratis u Srbiju, kako to da nisi nista ustedeo, pa onda ili pijes ili se drogiras ili imas prepune ormane garderobe, mozda skupa kola. Mozda te je neko i pokrao stvarno ne znam. Neka nam kaze recimo Ivan dobri moderator posto zivi i radi u Nemackoj i otprilike na jednako bajnom poslu kao po tvojoj prici
Ivane koliko je tesko ustedeti u tvojoj situaciji?

Izvini osuo sam malo paljbu, ali kad neko nije prosao ono sto smo mi ovde i onda hoce da nam soli mozak kako mi treba da se ponasamo u nasoj drzavi, aaaaaaaaaaaaaaaalo bre pa mi smo ovde i znamo kako je.

Izvinjavam se i modovima na tempreamentu ovog posta.
 
0

MC_

Član broj: 63352
Poruke: 82
*.mxs.adsl.euronet.nl.



Profil

icon Re: Šta (legalno) raditi u ovoj zemlji a da plata bude veća od 250 ili 300 eura?29.07.2005. u 12:43 - pre 228 meseci
> budem bolji vredniji i pametniji.
bravo, bravo, bravo,
milioni koji hoce to isto svakodnevno unistavaju svet putem ekoloske katastrofe.

recimo, svi bi da imaju kola, ali ne mogu svi da imaju kola, putevi ne mogu d aprime sve automobile, rast nije eksponencijalan, to je ona mala finta koju zaboravljaju pitomci raznih univerziteta...

Takodje molim da me se ne uci o razlici usa/evropa jer sam radio i za americku firmu. Upravo otpustaju visak radne snge worldwide. Troskovi im rastu jer su primenili najnovije metode za managemet.

Sta vi zapravo hocete? americki san, kuca kola zena decica, protestanski bog u vama koji vas terorise da bi ste radili sto vise?

Procitajte recimo knjigu "Status anxiety", ta knjiga ce vam objasniti o cemu je stvar. I jos mnostvo drugih knjiga. Ali, uspeh u zivotu je fenomenalna stvar, marocito posle 150-godine. Svi te se secaju...


Sve to sto se desava u Srbiji je vec vidjeno. Narodi na ex-yu prostorima sami su krivi za svoj rat i bez obzira na privatni bol zrtava iporodica zrtava mase su slepo stajale iz a vojih "lidera". Mesta za zaljenje tu nema.

 
0

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Šta (legalno) raditi u ovoj zemlji a da plata bude veća od 250 ili 300 eura?29.07.2005. u 12:56 - pre 228 meseci
MC_, ja te jos jednom upozoravam da ES ne koristis za lansiranje tvojih ideja o zivotu.

Ljude ovde zanima kako da zarade vise - to je njihovo pravo. Ako ti smatras da to nije OK, samo izvoli - postavi temu "kako da zaradim manje od 250/300 evra u Srbiji" - i sa istomisljenicima razglabajte o idejama kako sto jednostavnije ziveti uz sto manje rada, i to moze biti zanimljivo verujem. Cuveno "ne mogu oni toliko malo da me plate koliko ja mogu malo da radim"

Tvoj problem je sto zivis i radis u drustvu koje su stvorile neke prosle generacije teskim radom i odricanjima - ne, oni nisu radili 36h nedeljno + 30 dana odmora + benefits, sick leave i obavezno dozivotno health insurance, ti to ne vidis - jer te i ne zanima da vidis, a i to je tvoje pravo. Radis svojih 36 sati nedeljno i uzivas - ako, tako treba, trosis ono sto mozes...

Medjutim, takvi kao ti ce prvi kukati protiv globalizacije i kriviti "menadzere" (ma nemoj), jer nisu u stanju sa neuronima u svojoj glavi skontati kako drustvo bazirano na proizvodnji i razmeni dobara, a to je nasa civilizacija u bar poslednjih 5000 godina u stvari funkcionise, i da ne zive u zamrznutoj etapi koja ce trajati 100000000000 godina.

Shvati jednu stvar - kao sto rekoh, ti danas radis 36h nedeljno zato sto su predjasnje generacije u zemlji u kojoj zivis akumulirale bogatsvo te nacije koje im omogucava takav zivot kroz visak dobara i izvezene servise. To bogatstvo se danas smanjuje - ne globalizacjom, ona je samo logicna posledica promene industrije i pojeftinjenja transporta i logistike - vec kaskanjem u adaptaciji na nove uslove - a to su da i jedan Kinez ume da sastavi TV bolje i jeftinije od Holandjanina ili da proizvede pantalone i kosulju jeftinije i brze od Francuza.

Naravno da ce onda kapital ici u Kinu, i treba da ide u Kinu - ako jedan covek tamo radi isti posao kao, recimo, i ti ili ja za 10 puta manje para, onda nesto nije OK u nasem radu i mora da se menja ako hocemo i dalje istu kolicinu novca - i mora biti drugaciji, inace mi propadamo.. ne zato sto "gazda" ili titular kapitala tako hoce, vec zato sto je to prost zakon, skoro kao fizicki - samo ovog puta ekonomski - stvari se prelivaju tamo same po sebi, i 10000 zakona to nece spreciti. Da je tvoj titular kapitala "dobar" pa ti i dalje nastavi davati istu platu za taj posao - neko drugi ce outsourcovati posao i pokopati i tebe i tvog "gazdu'.

Ti naravno imas puno pravo da ocekujes da ce takav sistem u kojem danas zivis zauvek vaziti tu gde jesi - ali to nece biti tacno onog momenta kad / ako Holandija potrosi svoj akumulirani visak - a smanjeni prirodni prirastaj i sve veca zelja ljudi da rade manje ce uciniti svoje - a onda ces i ti morati da radis 40, a mozda i vise sati da bi imao za normalan zivot. Tvoji roditelji nisu radili 36 sati - njihovi roditelji su svakako o tome mogli da sanjaju - a ovih 20 godina se uziva u tome zbog magicne dominacije industrijalizovanog sveta... game over, to vreme polako prolazi - dolazi do globalne nivelacije vrednosti rada.

To ti je prosta ekonomija - a ti filozofiraj protiv toga koliko hoces, nece ti pomoci, funkcionisalo je 5000 godina, i ne sumnjam da ce funkcionisati i u sledecim stolecima, samo je malo drugima trebalo vremena da nauce to sto i ti i ja umemo.

I nema puno veze sa japijima, menadzerima i sl... a ko hoce, moze uvek da ide u kolhoz ili kibuc i da uziva. Kibuci su jako kul... proizvodis koliko ti treba, visak delis sa tvojim drugovima koji rade to isto - i super svima.

PS - protestantski "bog" je tu vise bio zbog radne etike, i lepo je odradio posao... vidim i ti i ja uzivamo u darovima iste danas - Ali zato kad te neko onako, (nazovi) "pravoslavno" srpski, zajebe i naplati za nesto sto nije uradio u Srbiji, a to ti hitno treba za zivot - recimo krov na kuci, ili kola u kojima ces da prevezes bolesno dete, onda bi verovatno voleo da bar malo zivis u tom nekada "protestatskom" a danas "paklu"... give me a huge break....



[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 29.07.2005. u 14:25 GMT+1]
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
0

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Šta (legalno) raditi u ovoj zemlji a da plata bude veća od 250 ili 300 eura?29.07.2005. u 13:39 - pre 228 meseci
Slažem se sa MC_jem.

Jednostavno ljudi trče za novcem samo zato što ne shvataju šta je sreća (misle da je u novcu). Nažalost (onih koji ne shvataju), mnogi siromašni su mnogo srećniji od onih bogatih, i bili bi još srećniji da nema onih bogatih koji žele još da prošire svoje bogatstvo na tudju štetu, sve sa idejom da će im još malo više bogatstva popuniti tu prazninu u njihovoj duši.

Uzgred, ja živim "ovde", i ništa mi ne bi smetala plata od 300 evra (koju imam) da nije ovih navedenih ljudskih promašaja koji kvare tudje živote. (pri tome ne mislim na učesnike ovog foruma, da se neko ne uvredi greškom)


[Ovu poruku je menjao pisac dana 29.07.2005. u 14:47 GMT+1]
 
0

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Šta (legalno) raditi u ovoj zemlji a da plata bude veća od 250 ili 300 eura?29.07.2005. u 13:44 - pre 228 meseci
Aman, bre :-) ljudi pitaju kako da zarade vise od necega sto se zove "potrosacka korpa" (citaj: egzistencijalni minimum) - ne kako da budu vise srecni.

Zajebite tu pricu, probajte da hranite decu i izvedite ih na pravi put sa 250 evra mesecno.. za odrzavanje populacije je potrebno dvoje dece... ajde da vidim tu matematiku - najlakse je filozofirati i praviti demagogiju - naravno da ne treba juriti pare u zivotu kao jedini cilj, ali i ziveti na egzistencijalnoj granici i "potrosackoj korpi" je isti pakao kao i raditi 15h da bi bili sto bogatiji i vozili novog porsea koga ce te prodati da bi ste vozili jos novijeg porsea.

Cik da vidim da se neko sa 250 evra teze razboli ili da hoce deci da plati neku kvalitetniju skolu. Ili prosto da kad se ozeni/uda/stagod kupi jebeni namestaj za zivot.

Zasto se uvek mora ici iz krajnosti u krajnost ovde?


[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 29.07.2005. u 14:56 GMT+1]
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
0

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+711 Profil

icon Re: Šta (legalno) raditi u ovoj zemlji a da plata bude veća od 250 ili 300 eura?29.07.2005. u 13:51 - pre 228 meseci
Ne vidim potrebu za svađom ovde jer koliko se meni čini čak i ne postoji sukob mišljenja, već više ukusa: neko je zadovoljan sa manje para, neko nije... Ne vidim Ivane potrebu da čoveka opominješ što iznosi svoj stav na forumu, nisam primetio da je prekršio ijedno od pravila...

Što se tiče radnog vremena od 36 sati, nije ono to koje bi upropastilo neku ekonomiju... Jednostavno, globalna kretanja su takva, sad je dovoljno čoveku da radi 36 sati nedeljno da bi preživeo, sutra mu neće biti dovoljno ni 80... Ne možeš kriviti čoveka što želi da radi što manje... Ne vole svi svoj posao bespogovorno, neki imaju hobi koji više vole, neki imaju klince kod kuće kojima žure, neki imaju švalerku, neki se navukli na WoW...

I naravno, cela priča je offtopic...
 
0

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Šta (legalno) raditi u ovoj zemlji a da plata bude veća od 250 ili 300 eura?29.07.2005. u 13:55 - pre 228 meseci
A ne ne krivim coveka sto radi 36 sati, iskreno mu zelim da radi i 16 sati nedljno za isto kvalitetan zivot ako uspe, i ako to voli i zeli. Ovo najozbiljnije - nema niceg lepseg od toga da covek ostvari svoje snove.

Nego kritikujem ekstrapolaciju i generalizovanje - covek zivi u Holandiji, koja je - mehanizmom koji sam opisao, dostigla taj stadijum da ljudi mogu da rade 36 sati tamo... i sad to pokusava preneti na Srbiju, na koju se ovaj topic odnosi, koja je bukvalno u ranoj fazi trzisne ekonomije i gde je tako nesto ipak nemoguce.

Mislim, to je potpuno neprikladno poredjenje - u Srbiji ce uskoro da ukinu bilo kakvo naprednije zdravstveno osiguranje, ne daj boze da se teze razbolis, ima da puknes N hiljada evra za operaciju, a sa tih 250 evra - koliko je prosecna plata (ako nije ni manja) mozes damo da se obesis.

I sta sad? Da filozofiramo - i da ocekujemo da se tom filozofijom nesto samo od sebe rsi da i ljudi u Srbiji mogu da rade 7 sati dnevno u kancelariji i da gledaju fikus... i da primaju pare za lagodan zivot. How yes no.

Ili da gaje krompir i maline... sta ako nemaju zemlju, na primer... da je dobiju na poklon? :)

[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 29.07.2005. u 14:58 GMT+1]
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
0

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+711 Profil

icon Re: Šta (legalno) raditi u ovoj zemlji a da plata bude veća od 250 ili 300 eura?29.07.2005. u 14:15 - pre 228 meseci
Pa čoveče, znaš i sam da Srbiju iz go*ana ne može izvući ni 80-časovno radno vreme, već reforma celog sistema, pre svega sudstva, a zatim i svega ostalog. Posle toga će ljudi već sami skontati da moraju da zavrnu rukave da bi se održali. Ne možeš tražiti od Srba entuzijazam posleratnih radnih akcija, naravno da će se većina truditi da radi što manje, ali će shvatiti da nešto moraju da rade, što će biti kvantni skok u odnosu na ovo sad.
 
0

MC_

Član broj: 63352
Poruke: 82
*.mxs.adsl.euronet.nl.



Profil

icon Re: Šta (legalno) raditi u ovoj zemlji a da plata bude veća od 250 ili 300 eura?29.07.2005. u 14:26 - pre 228 meseci
Traznje posla vezano je za motive i stav o zivotu.
Onaj ko veruje u americke serije zahtevaca
nod posla jedno, onaj ko ne veruje drugo.
Te stvari su blisko povezane.

Postavlja se pitanje: zasto vestacki stvarati
uslove u kojima covek mora da radi
prekovremeno da bi preziveo?

Znaci covek zivi, recimo sa 4 sata rada dnevno i
sada to odjednom nije dobro, treba da radi 16 sati dnevno.
Zasto Samo da bi vlasnik firme ostvario veci profit

Zasto je vise rada dobro a malo rada lose?

(Jedini razlog za akumulaciju kapitala jeste mozda
izgradnja bolnica i slicnih ustanova. Druge razloge
ne vidim.)

Kad smo vec kod SRbije, duznicka kriza posle 05.2000. izazvana
je uglavnom nenormalnim skokom potrosnje i
platama koje su zapravo bile previsoke. A plate su bile previsoke jer je politicki bilo potrebno da narod pomisli da su svanuli boilji dani.
 
0

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Šta (legalno) raditi u ovoj zemlji a da plata bude veća od 250 ili 300 eura?29.07.2005. u 14:39 - pre 228 meseci
Citat:

Postavlja se pitanje: zasto vestacki stvarati
uslove u kojima covek mora da radi
prekovremeno da bi preziveo?


Zato sto ti uslovi nisu stvoreni vestacki vec ponudom i potraznom i cenom proizvoda i dobara u svetu, i stanjem ekonomije lokalno u Srbiji. To mozes da promenis jedino boljom proizvodnjom i vecom produktivnoscu, a ne filozofiranjem,

"Prekovremeno" je besmislen pojam - 40 sati nije prekovremeno u vecini zemalja u svetu. Prekovremeno je u par zemalja zapadne Evrope i Kanadi - to nije ceo svet... zapravo to je manje od jedne desetine sveta.

Citat:

Znaci covek zivi, recimo sa 4 sata rada dnevno i
sada to odjednom nije dobro, treba da radi 16 sati dnevno.
Zasto Samo da bi vlasnik firme ostvario veci profit


Covek u poslednjih 300 godina razvijenog drustva nikad nije radio 4h dnevno, cak i ako proizvodis sve sam za sebe - moraces raditi vise od 7 sati dnevno. Ta prica je jednostavno mit za prosecnog stanovnika velike vecine zemaljske kugle, i ne treba puniti glave ljudima sa tim.

Ako ne verujes, probaj kupiti svoju zemlju - pa da vidis koliko treba rada da bi se prezivelo onako vrlo realno.

Citat:

Kad smo vec kod SRbije, duznicka kriza posle 05.2000. izazvana
je uglavnom nenormalnim skokom potrosnje i
platama koje su zapravo bile previsoke. A plate su bile previsoke jer je politicki bilo potrebno da narod pomisli da su svanu


Duznicka kriza je postojala i pre 05/2000, i pre 1989 - samo ti namerno neces da je primetis kako bi imao nekakvu poentu. Takodje su i tada mnogi ljudi radili prekovremeno da bi preziveli u Srbiji.

Ako je tebi nenormalan skok potrosnje u Srbiji zivot u stanu sa roditeljima i mesecni rad da bi imao za hranu i deterdzent, mislim da imas ozbiljan problem u percepciji.

Sto se povecanja plata 05/2000 tice, ova ti je jos bolja ;-) Elem, ako pogledas statistiku, plate su vrlo srazmerne drustvenom proizvodu - ne vidim da su politicki povecane. Vise je nego ocigledno da je za vreme pre 05/2000 taj "ekstra" deo GDP-a cureo negde drugde... necu da kazem gde, nije za ES, a i gadi mi se da pomenem.

Koliko dece imas? Hoces da probas na nekoliko meseci da sebe i njih hranis "osnovnom potrosackom korpom" - koliko dobijas za lagan posao od 7h dnevno u Srbiji. Pa da vidis kako to izgleda.



[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 29.07.2005. u 15:51 GMT+1]
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
0

caboom
Igor Bogicevic
bgd

Član broj: 255
Poruke: 1503
80.93.227.*

ICQ: 60630914


+1 Profil

icon Re: Šta (legalno) raditi u ovoj zemlji a da plata bude veća od 250 ili 300 eura?29.07.2005. u 14:52 - pre 228 meseci
MC_ a sta bi ti konkretno radio u srbiji, osim, naravno, sto bi pricao o globalnom sveCkom poretku, nepravdi i iskoriscavanju radne snage?
dakle, konkretno pitanje, konkretan odgovor? kako ti zamisljas da to funkcionise i kako mislis da srbija dodje do odr. nivoa socijalne zastite i socijalnog programa - dakle, ne pricamo o "hromiranim liftovima" vec o nekim elementarnim stvarima, neophodnim da bi ziveo dostojanstven zivot, koje trenutno ne postoje (pocevsi od zdravstva, skolstva, opismenjavanja, socijalnog programa, zastite radnika...)?

[Ovu poruku je menjao caboom dana 29.07.2005. u 15:53 GMT+1]
 
0

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Šta (legalno) raditi u ovoj zemlji a da plata bude veća od 250 ili 300 eura?29.07.2005. u 15:01 - pre 228 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Mislim, to je potpuno neprikladno poredjenje - u Srbiji ce uskoro da ukinu bilo kakvo naprednije zdravstveno osiguranje, ne daj boze da se teze razbolis, ima da puknes N hiljada evra za operaciju, a sa tih 250 evra - koliko je prosecna plata (ako nije ni manja) mozes damo da se obesis.


Evo vam zanimljiva informacija koju sam saznao pre nedelju dana: Da bi žena koja se poradja koristila epiduralnu anesteziju (koja omogućava bezbolni porodjaj), mora da plati anesteziju preko 10.000 dinara (što je sasvim u redu), i mora da plati anesteziologa koji joj radi anesteziju (na ruke, privatno, mito odnosno korupcija) 250evra, jer od njega zavisi koliko dobro će da joj dozira anesteziju, pa ako on slučajno ne bude zadovoljan jer nije dobio pare, onda i anesteziija "neće delovati".

E, to je ono o čemu vam pričam. To je društvo u kome živimo, to je posledica želje za novcem i gubitka svakog dostojanstva, jer eto neko tamo (a ima ih mnogo, većina u ovoj zemlji) smatra da je zakinut od države, i da je njegovo pravo da "svoj rad" naplati adekvatno (po njegovim standardima). A inače, i jeste zakinut od države, baš zato što i državu čine isti takvi (ljudi iz društva), sa istim takvim razmišljanjem kako nekog da opelješe da bi oni živeli bolje.

u stvari, pretaču iz šupljeg u prazno, a stradaju pošteni kojima je ispod časti da se tako ponašaju
 
0

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Šta (legalno) raditi u ovoj zemlji a da plata bude veća od 250 ili 300 eura?29.07.2005. u 15:09 - pre 228 meseci
Ne, to nije posledica samo zelje za novcem (vecina ljudi ipak zeli novac za posao koji rade), vec je posledica potpunog nepostojanja adekvatne zdravstvene zastite - privatnici ne uplacuju adekvatne doprinose (jer ih krade neko drugi), drzavne firme to odavno ne rade - pa verovatno da se ocekuje samo od drzave da plati anesteziju i doktora, vrlo verovatno ne bi ni bilo love za to.

Probaj ti da operises nekog od "socijalne zastite drzave" koja ti nece dati ni za zavoje, kako se cesto desavalo (posto ce to da mazne neko drugi) - pa onda reci toj zeni da ode kod vraca da smucka anesteziju. To je alternativa. Ne sumnjam da ima i lopova tu, kao sto ih ima i svuda drugde, ali ono sto dobijaju od drzave i u materijalu i u kompenzaciji je nedovoljno za taj posao.

Znam, dubok je to problem - nije samo taj doktor kriv, vec cela hijerarhija. Poenta nije u zelji za novcem, vec u gazenju zakona i opstoj korupciji.


[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 29.07.2005. u 16:12 GMT+1]
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
0

caboom
Igor Bogicevic
bgd

Član broj: 255
Poruke: 1503
80.93.227.*

ICQ: 60630914


+1 Profil

icon Re: Šta (legalno) raditi u ovoj zemlji a da plata bude veća od 250 ili 300 eura?29.07.2005. u 15:17 - pre 228 meseci
pisac, ovaj problem se resava samo na jedan nacin, povecas plate lekarskom osoblju i uvedes strogu kontrolu, koja je opet dobro placena i motivisana ... i zar ne vidis odredjene parametre koji su neophodni? da bi bilo koji pravni/socijalno sistem funkcionisao potrebni su resursi. u nasem sadasnjem drustvu oni se mere kroz novac.
 
0

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Šta (legalno) raditi u ovoj zemlji a da plata bude veća od 250 ili 300 eura?29.07.2005. u 15:18 - pre 228 meseci
A novac je direktno zavistan od proizvodnje dobara i izvoza servisa neke drzave.

Tako da... ;-) Sa 4h dnevno to ima da razbija... :(
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
0

caboom
Igor Bogicevic
bgd

Član broj: 255
Poruke: 1503
80.93.227.*

ICQ: 60630914


+1 Profil

icon Re: Šta (legalno) raditi u ovoj zemlji a da plata bude veća od 250 ili 300 eura?29.07.2005. u 15:39 - pre 228 meseci
sa 4h dnevno, sa pauzom za kafu od 3h dobijas anesteziologa kojeg moras da "sponzorises" 250E kako tvoja zena ne bi vristala u bolovima...
 
0

[es] :: Vodič za posao :: Šta (legalno) raditi u ovoj zemlji a da plata bude veća od 250 ili 300 eura?
(Zaključana tema (lock), by Davor Vlajkovic)
Strane: << < .. 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 336972 | Odgovora: 853 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.