Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Ej momci iz redmonda porastao vam je TCO

[es] :: Advocacy :: Ej momci iz redmonda porastao vam je TCO

Strane: < .. 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 10761 | Odgovora: 90 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Ej momci iz redmonda porastao vam je TCO 06.06.2004. u 17:41 - pre 242 meseci
Citat:
Gojko:
Drugo, navedi mi neki virus za linux?


Ima ih koliko i korisnika istog, u odnosu na Windows. Ja se u potpunosti slažem da ko neće da misli na viruse slobodno neka pređe na Linux i još dugi niz godina neće imati ovih problema. Nećeš imati ni Windows, pa ti vidi šta ti odgovara.

Citat:
I ne, ne bi ih bilo više da su svi xpovi sveta zamenjeni debianom na primer, jer on nema takav browser, takve activex komponente, takav outlook express, takav rpc, i tako dalje.


Sigurno je da MS ima svojih bisera kao RPC, ali ne treba ipak zanemariti činjenicu da je dovoljno imati uključen firewall koji postoji u XP. Dakle, rešenje je daleko nekoliko poteza mišem. Ili da imaš uključen AutoUpdate.
Dalje, virusi se u najvećem broju slučajeva šire preko maila i to tako što korisnik pokrene I_LOVE_YOU.exe. Teško će se tome stati na kraj, pogotovo što većina radi sa naloga administratora. Ali za to nije kriv samo Windows.

Citat:
I da ima bilo šta od toga slučajno, period do patchovanja svih sistema bi bio mnogo manji nego kod windowsa.


Kako to znaš?

Citat:
I ne bi morao proizvođač da uništava internet zbog svojih nesigurnih programa! Dobro ste pročitali, planiraju da osakate novi IE (i samim tim ostave 90% nefunkcionalnih sajtova na internetu), tj. lakše je izbaciti "features" nego popraviti bugove. Kad ti je ceo softver jedan veliki BUG onda je logično da je tako zar ne?


Link? O kojim promenama se radi, konkretno?
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
*.ipt.aol.com



+6 Profil

icon Re: Ej momci iz redmonda porastao vam je TCO 06.06.2004. u 18:15 - pre 242 meseci
U stvari, zombie je (skoro) tačno opisao problem. Preteče modernih Windowsa nisu imale nikakvu ugrađenu sigurnost i to je stvorilo naviku kod proizvođača softwarea da prave programe pod pretpostavkom da imaju neograničen pristup svim resursima kompjutera. Tavi programi jednostavno neće da rade ako korisnik nema administratorska prava (u stvari, ovo nije sasvim tačno, moguće je podesiti pristup samo neophodnim resursima, ali to nije nešto što bi prosečan korisnik hteo i umeo da radi). Posledica toga je da iako NT sistemi imaju daleko bogatije sigurnosne mehanizme nego Linux, 90% korisnika ih jednostavno zaobiđe i uvek radi pod administratorskim nalogom.

Recimo, ja nikad ne radim pod Admin nalogom i uopšte ne koristim AV (mada koristim FW) i nikad nisam imao problema sa virusima.

Problem je u tome što su lakoća korišćenja i sigurnost često oprečni zahtevi, a većina korisnika više ceni lakoću korišćenja. Uostalom, i Lindows (Linspire) koji ide na to da bude korisnički sistem po defaultu radi sa root nalogom.

 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Ej momci iz redmonda porastao vam je TCO 06.06.2004. u 18:19 - pre 242 meseci
Najsmešnije je što se ljudima preporučuje da promene operativni sistem. Pa šta je lakše: promeniti OS ili uključiti firewall i raditi kao ne-administrator?
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

Reljam
Relja Markovic
San Francisco

Član broj: 531
Poruke: 1793
*.client.comcast.net



+18 Profil

icon Re: Ej momci iz redmonda porastao vam je TCO 06.06.2004. u 18:26 - pre 242 meseci
SoBig - $37 milijardi dolara? To je, sta, 185 Boeinga 747, ili duplo vise od bruto nacionalnog dohotka Srbije i Crne Gore...

Da se mozda ne radi o antivirusnim kompanijama koje pumpaju cifre da bi bolje prodali svoje proizvode? :)
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
*.ipt.aol.com



+6 Profil

icon Re: Ej momci iz redmonda porastao vam je TCO 06.06.2004. u 18:28 - pre 242 meseci
Nekom bi možda i odgovaralo da promeni OS. Meni (i većini ostalog sveta) Windows najbolje vrši posao i tu se priča završava. Kad se pojavi nešto što mi više odgovara, prelazim na to nešto. Prosto, jednostavno i bez ikakvih političko-socijalno-navijačkih pozadina.
 
Odgovor na temu

Reljam
Relja Markovic
San Francisco

Član broj: 531
Poruke: 1793
*.client.comcast.net



+18 Profil

icon Re: Ej momci iz redmonda porastao vam je TCO 06.06.2004. u 18:39 - pre 242 meseci
Nazalost to nije toliko jednostavno. Ma koliko neko tvrdio da je agnostican po tom pitanju, on ipak ima ulozeno vreme u neku platformu. Bilo to da zna kako se konfigurise mrezna kartica, cuveni skener, ili kako se izbacuje prozor na ekran - investicija postoji.

Odredjen stepen inercije postoji. Ne kazem da je to kao stepen inercije kod ljudi sa Amigama koji su se i u vreme Pentiuma kunuli u ovo prvo, ali je ipak definitivno tu.

 
Odgovor na temu

Gojko Vujovic
Amsterdam, NL

Administrator
Član broj: 1
Poruke: 13651



+165 Profil

icon Re: Ej momci iz redmonda porastao vam je TCO 06.06.2004. u 19:50 - pre 242 meseci
Amigu da mi ne dirate ja i dalje tvrdim da je workbench upotrebljiviji od explorera

A one procene troškova su "worst case estimate". Ali pošto i vi (windows only tabor) uzimate za procene worst case slučajeve (čitaj sekretarice za računarima), onda je i ovo valjda dozvoljeno.
 
Odgovor na temu

VRider
Marković Damir
(BGD/SD Karaburma)/Pirot

Član broj: 1510
Poruke: 4132
195.178.35.*

Jabber: damirm | gmail | com
ICQ: 134002435


+13 Profil

icon Re: Ej momci iz redmonda porastao vam je TCO 07.06.2004. u 14:04 - pre 242 meseci
Citat:
evo ja ovde ne zlopatim sa virusima, imam hw firewall na ruteru, sw firewall na svakoj masini sa zabranom outbound saobracaja, aktivni virus skener, virus skener na mail serveru... setovane dozvole pristupa fajlovima na masini koja je sharovana sa drugim ljudima i sl..

Ni ja se ne patim sa virusima, a sve sto imam je Linux...

JaFreelancer.com
 
Odgovor na temu

axez

Član broj: 1021
Poruke: 1388
*.sbb.co.yu



Profil

icon Re: Ej momci iz redmonda porastao vam je TCO 07.06.2004. u 23:24 - pre 242 meseci
Citat:
degojs
Ima ih koliko i korisnika istog, u odnosu na Windows. Ja se u potpunosti slažem da ko neće da misli na viruse slobodno neka pređe na Linux i još dugi niz godina neće imati ovih problema. Nećeš imati ni Windows, pa ti vidi šta ti odgovara.



Hohoho, ovo si rekao ko da je neka velika tragedija nemati windows....ja sam savrseno srecan zbog cinjenice da nemam windows i da ne moram da radim sa njim pa sto ne bi mogli i drugi ljudi biti srecni zbog toga.
 
Odgovor na temu

VRider
Marković Damir
(BGD/SD Karaburma)/Pirot

Član broj: 1510
Poruke: 4132
195.178.35.*

Jabber: damirm | gmail | com
ICQ: 134002435


+13 Profil

icon Re: Ej momci iz redmonda porastao vam je TCO 07.06.2004. u 23:38 - pre 242 meseci
Sad ce poceti da ti prave psiholoski profil. Kakav je to covek za koga nemanje windowsa nije tragedija.
JaFreelancer.com
 
Odgovor na temu

Palma
Srđan Stević
sysadmin
Beograd

Član broj: 2773
Poruke: 741

ICQ: 244467577


+2 Profil

icon Re: Ej momci iz redmonda porastao vam je TCO 08.06.2004. u 00:32 - pre 242 meseci


Ne neće niko da mu pravi psihološki profil. To vi "Linux gurui" pravite razne profile, gledate nas sa visine i smatrate budalama samo zato što koristimo Njindonjs


This time next year we will be millionaires
- Dell Boy -
 
Odgovor na temu

VRider
Marković Damir
(BGD/SD Karaburma)/Pirot

Član broj: 1510
Poruke: 4132
195.178.35.*

Jabber: damirm | gmail | com
ICQ: 134002435


+13 Profil

icon Re: Ej momci iz redmonda porastao vam je TCO 08.06.2004. u 00:53 - pre 242 meseci
Pomesao si me s nekim.
JaFreelancer.com
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
*.ipt.aol.com



+6 Profil

icon Re: Ej momci iz redmonda porastao vam je TCO 08.06.2004. u 01:47 - pre 242 meseci
Citat:
Palma:vi "Linux gurui"


Pravi Linux gurui gledaju svoja posla i koriste Linux da zarade pare. Ovi što "prave profile" su umislili da su mnogo pametni zato što (ponekad) umeju da nameste Lucenta na Slacku, a u stvari nemaju veze.
 
Odgovor na temu

VRider
Marković Damir
(BGD/SD Karaburma)/Pirot

Član broj: 1510
Poruke: 4132
195.178.35.*

Jabber: damirm | gmail | com
ICQ: 134002435


+13 Profil

icon Re: Ej momci iz redmonda porastao vam je TCO 08.06.2004. u 17:20 - pre 242 meseci
Citat:
Ko uopste instalira Linux? Neko ko je ili IT profesionalac, administrator ili osoba koja zeli da nauci vise o sistem administraciji generalno - dakle ljudi koji vizuelno mogu da predstave sisteme zastita i prava nad fajlovima/objektima i koji generalno razumeju security probleme. Dakle, automatski na startu imas profiling korisnika gde je statisticka vecina ta koja dobro "razume IT".


Citat:
To moze da se pogleda i na ovaj nacin: ako prosecan sredjnoskolac koji se zanima za kompjutere i koji je zainteresovan za tehniku (dakle 'mlada nada Srbije' ) ima na raspolaganju 5 sati dnevno da potrosi na svoj hobi, na Linux platformi je mnogo veca sansa da ce on spucati 4 sata na konfigurisanje. Posle 5 godina, imamo nekoga ko ima mnogo iskustva na svim outdated verzijama svega i svacega, ali ko ne ume da radi neke druge stvari na kompjuteru.


Ko ovde koga profilise? Gurui....
JaFreelancer.com
 
Odgovor na temu

Dejan Lozanovic
Dejan Lozanovic
Beograd

Član broj: 691
Poruke: 2325
*.vdial.verat.net

Jabber: null@elitesecurity.org
Sajt: speedy-order.com


+75 Profil

icon Re: Ej momci iz redmonda porastao vam je TCO 26.08.2004. u 20:42 - pre 239 meseci
A ovako po tim "nezavisnim" studijama Windows ima nizi TCO nego linux.

http://www.theinquirer.net/?article=18067
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.yubc.net

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Ej momci iz redmonda porastao vam je TCO 27.08.2004. u 02:50 - pre 239 meseci
Jedna vest 'bajata' nekoliko dana: Cherry, fabrika odlicnih tastatura, pocela je da pravi "Linux" tastaturu, sa nekim specificnim tasterima itd., kao ono Win tastature. Sitna stvar, ali znaci da je industrija primetila sansu i pocinje da je koristi. Obrazlozenje: "Time izlazimo u susret korisnicima koji traze takve tastature..." Koliko sam ja svestan, obicno ti na razvijenom Zapadu industrija kaze sta "ti treba" pa ti odmah omoguci da to kupis. Ali, istovremeno znaci da su procenili da ce to imati kupce i zato su krenuli u to.

Za koji dan se ocekuje u SAD izlazak konacne verzije Mepisa, koga pravi jedan workoholic. Bice knjiga, pa DVD, pa istovremeni izlazak u knjizarama sirom SAD, decko ocigledno hoce da udje u istoriju...

Uglavnom, zivahno je, ne radi se vise o sacici "knjiskih moljaca"...
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

Slobodan Milivojevic
One IT
Pirot / ni.ac.rs

Član broj: 7062
Poruke: 6383
*.mobtel.com

Jabber: poglavica@elitesecurity.org
Sajt: www.slobodanmilivojevic.i..


+363 Profil

icon Re: Ej momci iz redmonda porastao vam je TCO 27.08.2004. u 12:08 - pre 239 meseci
Sad sam iscitao celu temu, pa bi da se vratim na neke ranije pomenute stvari vezane za hiper-produkciju administratora.

Zašto bi neko ko ume da instalira linux bio szstem admin negde?? Sad ima ljudi koji po kućama instaliraju windows-e, pa ponovo neznaju da administriraju mreže, zašto bi sa povećanem broja linux korisnika došlo do hyper produkcije administratora?


Da se vratimo na sigurnost, priznajem da dok sam koristio windows, NT4, 2k pa i XP, radio sam pod admin nalogom, dok sad koristim root nalog samo preko su komande, kad trebam nesto da podesim ili instaliram.

Najbolje rešenje koje bi m$ mogao da primeni je da korisnik nema prava, a kad hoće nešto da instalira da sistem zatraži ovlašćenje od njega, or somrthing....
Čemu ovo služi, a uz to i ne radi?!?!?!?!
www.oneit.rs :: www.koktelbar.rs ::
www.fissoft.net

Fiber on steroids:
http://www.speedtest.net/my-
result/3821970146
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Ej momci iz redmonda porastao vam je TCO 27.08.2004. u 12:31 - pre 239 meseci
Citat:
tdjokic:
Cherry, fabrika odlicnih tastatura


Poznato je da najbolje tastature pravi Microsoft.
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
66.228.70.*



+6 Profil

icon Re: Ej momci iz redmonda porastao vam je TCO 27.08.2004. u 13:30 - pre 239 meseci
Citat:
Slobodan Milivojevic: Najbolje rešenje koje bi m$ mogao da primeni je da korisnik nema prava, a kad hoće nešto da instalira da sistem zatraži ovlašćenje od njega, or somrthing....


Pa upravo tako i radi. Ako radiš u user nalogu pa pokušaš da instaliraš nešto, pojavi ti se dijalog u kome se traži administratorska lozinka.
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Ej momci iz redmonda porastao vam je TCO 04.10.2004. u 01:21 - pre 238 meseci
Citat:
tdjokic:
razne totalno automatske ("idiotic") distribucije Xandros, Lycoris, Linspire (ex Lindows), Libranet i slicno.


Libranet ne ide u taj spisak. Verzija 2.8.1 ne može ni instalaciju da završi uspešno - zapetlja se sa paketima i samo ispiše "Package installation failed." Tako npr. neće da instalira ni GNOME ni KDE uspešno. Napominjem, to se odabere prilikom instaliranja sistema i 2 minuta kasnije - pukne.
Sistem može da se koristi onda pomoću IceWM, ali ako pokušaš da kasnije ukloniš paket koji je označio kao "broken" (GNOME u ovom slučaju) pomoću onog xadmin alata, krene sa poslom, pa ispiše gomilu nekih dependency problema i opet javi - FAILED. Neće da ga ukloni, neće da reinstalira, itd, itd. MD5 nije problem, kao ni hardver.

Svaka čast.
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Ej momci iz redmonda porastao vam je TCO

Strane: < .. 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 10761 | Odgovora: 90 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.