Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Ej momci iz redmonda porastao vam je TCO

[es] :: Advocacy :: Ej momci iz redmonda porastao vam je TCO

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 10758 | Odgovora: 90 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net



+7177 Profil

icon Re: Ej momci iz redmonda porastao vam je TCO 10.05.2004. u 16:55 - pre 243 meseci
Ne zelim da me neko pogresno shvati - znati podesavati TCP/IP, permissions, rekompajlirati kernel radi optimizacije je super - ali za onoga ko hoce da mu to bude posao ili hobi.

Gledati ljude koji samo hoce da klikcu da bi zavrsili svoje druge poslove kao na nesto lose je kretenizam - danas se prodaju iskljucivo kola sa kompjuterom.. pre neki dan smo zaglavili u nekoj vukojebeni negde kod nemacko-svajcarske granice jer je kompjuter odlucio da ugasi motor i "naredi" nam da ih parkiramo. Neko bi rekao da su ta nova kola za idiote.. al jbg, da ih nije ugasio, mozda bi mi zeznuli motor :)

A ima i ljudi koji nece da misle o tome da li moze da se vozi ispod nivoa ulja ili ne :)

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

VRider
Marković Damir
(BGD/SD Karaburma)/Pirot

Član broj: 1510
Poruke: 4132
195.178.35.*

Jabber: damirm | gmail | com
ICQ: 134002435


+13 Profil

icon Re: Ej momci iz redmonda porastao vam je TCO 10.05.2004. u 18:39 - pre 243 meseci
Citat:
Gledati ljude koji samo hoce da klikcu da bi zavrsili svoje druge poslove kao na nesto lose je kretenizam.

Ja to odavno govorim. Ali i gledati na ljude koji rekompjaliraju kernel 4 puta za pet dana da bi koristili bluetooth kao na ludake je isto kretenizam.
JaFreelancer.com
 
Odgovor na temu

popeye
Branko Ivanović
Beograd

Član broj: 3846
Poruke: 960
*.pristop.co.yu

Jabber: popeye@elitesecurity.org
ICQ: 18038966
Sajt: popeye.linuxo.org


Profil

icon Re: Ej momci iz redmonda porastao vam je TCO 10.05.2004. u 19:17 - pre 243 meseci
Pa jos skidaju 52MB veliko novo jezgro putem gprs-a. A rfcomm radi hebalo veka, a? :)
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.vdial.verat.net

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Ej momci iz redmonda porastao vam je TCO 10.05.2004. u 19:40 - pre 243 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
Ne zelim da me neko pogresno shvati - znati podesavati TCP/IP, permissions, rekompajlirati kernel radi optimizacije je super - ali za onoga ko hoce da mu to bude posao ili hobi.
Mozda se nismo razumeli ili ja nisam dobro izneo - ja upravo to i kazem: najnovije "idiotic" Linux distribucije se svode vec na to 'klik-klik-gotovo'! Pretpostavljam da ce ih biti sve vise i da ce biti sve bolje, jer apsolutno niko ne zamera ljudima - prosecnim korisnicima, sto ne obozavaju kompajliranje kernela i ostale 'akrobacije'. A Libranet je poseban slucaj jer ima specijalno dobro (ili dovoljno) tih dodatnih programa, pa je i kompajliranje kernela prosto smesno jednostavno.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

VRider
Marković Damir
(BGD/SD Karaburma)/Pirot

Član broj: 1510
Poruke: 4132
195.178.35.*

Jabber: damirm | gmail | com
ICQ: 134002435


+13 Profil

icon Re: Ej momci iz redmonda porastao vam je TCO 10.05.2004. u 19:42 - pre 243 meseci
Ma rfcomm radi. To nije bio bug, vec novi nacin pokretanja, koji nije dokumentovan u man stranici.
JaFreelancer.com
 
Odgovor na temu

popeye
Branko Ivanović
Beograd

Član broj: 3846
Poruke: 960
*.bitsyu.net

Jabber: popeye@elitesecurity.org
ICQ: 18038966
Sajt: popeye.linuxo.org


Profil

icon Re: Ej momci iz redmonda porastao vam je TCO 10.05.2004. u 22:19 - pre 243 meseci
It's not a bug, it's a feature! Yeah, right. ;)
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
..-chandran.sbs.auckland.ac.nz



+3 Profil

icon Re: Ej momci iz redmonda porastao vam je TCO 11.05.2004. u 05:06 - pre 243 meseci
Citat:
Reljam:
Ivan i Dejan su spomenuli nesto sto mi odavno 'smeta' oko Linuxa: ljudi provode suvise vremena konfigurisuci sistem, skidajuci najnovije verzije svega (koje izlaze na skoro dnevnoj bazi), itd., i nikad zapravo zbog toga ne napreduju bitno dalje od te faze.


Da, u principu ovde nema mnogo linux programera. Pored Dekija ima mozda 6-6 njih. Windows programera ima mnogo vise (oni koji programiraju u windowsu). Ima dosta njih na es-u koji koriste linux ali vecina njih zna da ga konfigurise i administrira a retko ko ga koristi za programiranje ili tako nesto.

Zato ako neko zeli da bude administrator bolje mu je da koristi linux jer tu svasta moze da se podesava i ima dosta alata koji mu olaksavaju administriranje a ako zeli da radi bez gubljenja vremena na konfigurisanje onda je moze bolje da koristi windows i alate koje ce moci da koristi sa par klikova.

Neko voli i kola sam da sklapa a neko voli da kupi gotov proizvod. Znam jednog lika koji pravi zvucnike koji su zaista bolji od bilo kojih komercijalnih serijskih ali to nije za svakoga. Ja nemam vremena da ucim kako da napravim sam svoj zvucnik.

Lepo kaze Gojko, svakom svoje. Jeste da windows izaziva hiperprodukciju korisnika koji znaju da klikcu ali linux izaziva hiperprodukciju administratora. Mnogi klinci koji koriste linux zato sto misle da je cool rade kao nekakvi administratori (a u stvari kad god nesto zapne pitaju nekog iskusnijeg) i time smanjuju cenu onim linux administratorima koje unix zaista zanima. Zato linux administratori razmislite oko propagiranja linuksa jer to smanjuje vrednost vaseg radnog mesta. Mozda ti klinci nisu direktna pretnja vasem radnom mestu ali indirektna pretnja jesu. Recimo klinci zauzmu neka mesta za koje ne treba bas toliko znanje, onda administratori odatle predju na vise pozicije, ovi na vise i tako onda neki vas kolega iz druge firme zauzme vase mesto jer manje para trazi.
 
Odgovor na temu

Dejan Lozanovic
Dejan Lozanovic
Beograd

Član broj: 691
Poruke: 2325
*.vdial.verat.net

Jabber: null@elitesecurity.org
Sajt: speedy-order.com


+75 Profil

icon Re: Ej momci iz redmonda porastao vam je TCO 11.05.2004. u 14:47 - pre 243 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
Ne zelim da me neko pogresno shvati - znati podesavati TCP/IP, permissions, rekompajlirati kernel radi optimizacije je super - ali za onoga ko hoce da mu to bude posao ili hobi.

Gledati ljude koji samo hoce da klikcu da bi zavrsili svoje druge poslove kao na nesto lose je kretenizam - danas se prodaju iskljucivo kola sa kompjuterom.. pre neki dan smo zaglavili u nekoj vukojebeni negde kod nemacko-svajcarske granice jer je kompjuter odlucio da ugasi motor i "naredi" nam da ih parkiramo. Neko bi rekao da su ta nova kola za idiote.. al jbg, da ih nije ugasio, mozda bi mi zeznuli motor :)

A ima i ljudi koji nece da misle o tome da li moze da se vozi ispod nivoa ulja ili ne :)

Odosmo off topic, ali to je uradjeno iz prostog razloga zato sto vozaci u proseku jako malo vode racuna o pravilnom koriscenju automobila(redovno menjanje ulja, filtera ulja, filtera vazduha itd...) i da bi sacuvali motor na kolima morali su da posegnu za ovakvim merama :)
 
Odgovor na temu

Dejan Lozanovic
Dejan Lozanovic
Beograd

Član broj: 691
Poruke: 2325
*.vdial.verat.net

Jabber: null@elitesecurity.org
Sajt: speedy-order.com


+75 Profil

icon Re: Ej momci iz redmonda porastao vam je TCO 11.05.2004. u 15:13 - pre 243 meseci
Citat:
srki:
Citat:
Reljam:
Ivan i Dejan su spomenuli nesto sto mi odavno 'smeta' oko Linuxa: ljudi provode suvise vremena konfigurisuci sistem, skidajuci najnovije verzije svega (koje izlaze na skoro dnevnoj bazi), itd., i nikad zapravo zbog toga ne napreduju bitno dalje od te faze.


Da, u principu ovde nema mnogo linux programera. Pored Dekija ima mozda 6-6 njih. Windows programera ima mnogo vise (oni koji programiraju u windowsu). Ima dosta njih na es-u koji koriste linux ali vecina njih zna da ga konfigurise i administrira a retko ko ga koristi za programiranje ili tako nesto.

Zato ako neko zeli da bude administrator bolje mu je da koristi linux jer tu svasta moze da se podesava i ima dosta alata koji mu olaksavaju administriranje a ako zeli da radi bez gubljenja vremena na konfigurisanje onda je moze bolje da koristi windows i alate koje ce moci da koristi sa par klikova.

E ljudi linux je sa nekim distribucijama stvarno dosegao jako veliki stepen lakoce koriscenja. Doduse nisam imao priliku da probam sve ove silne distribucije koje tdjokic spominje. Ali za mandrake mogu stvarno da kazem da bi svako umeo da ga instalira i podesi bez problema jer je sve moguce postici uz pomoc misa iz mandrake control centra. Mislim da bi svako ko je koristio racunar barem mesec dana mogao da ga instalira i podesi. Jedino sta sumnjam jeste da bi mozda preopteretio masinu sa gomilom servera koji dolaze uz njega pa bi startovao dva sql servera, web server itd.... sto naravno jede resurse a on to ne koristi ili ne zna cemu sluzi. Ali za sve ostalo nemate brige. A sto se tice update-a pa moram da kazem da je i tu linux mnogo otisao od onoga sto mislite, postoje barem tri razvijena resenja. apt-get sa debijana koji koristi i fedora, suse, i mdk. Otprilike fora je sledeca uz instaliran linux dobijete pre-podesene ftp mirore sa mogunoscu da dodate svoje. Startujes update program, on pogleda sve nove verzije paketa uporedi sa onima sto imas instalirano i ti samo odradis next, next finish sto bi rekli ;) i sve vreme sistem u top formi. S tim sto imate jos i da pravite selektivni update tj da mu kazite da samo security vazne programe updajtuje ili da sami rucno izaberete sta hocete da updatujete.


Citat:

Lepo kaze Gojko, svakom svoje. Jeste da windows izaziva hiperprodukciju korisnika koji znaju da klikcu ali linux izaziva hiperprodukciju administratora. Mnogi klinci koji koriste linux zato sto misle da je cool rade kao nekakvi administratori (a u stvari kad god nesto zapne pitaju nekog iskusnijeg) i time smanjuju cenu onim linux administratorima koje unix zaista zanima. Zato linux administratori razmislite oko propagiranja linuksa jer to smanjuje vrednost vaseg radnog mesta. Mozda ti klinci nisu direktna pretnja vasem radnom mestu ali indirektna pretnja jesu. Recimo klinci zauzmu neka mesta za koje ne treba bas toliko znanje, onda administratori odatle predju na vise pozicije, ovi na vise i tako onda neki vas kolega iz druge firme zauzme vase mesto jer manje para trazi.


Ima takvih ovde na forumu :)) prepoznali su se vec koji rade ko profi admini i kriju svoje znanje :)
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.dialup.xtra.co.nz



+3 Profil

icon Re: Ej momci iz redmonda porastao vam je TCO 11.05.2004. u 15:36 - pre 243 meseci
Dobro je sto postoji linux jer takmicenjem izmedju windowsa i linuxa i jedan i drugi sistem postju bolji. Windows stalno hoce da bude prvi a linux distributeri traze kontra meru kao sada sto gledaju sta da rade po pitanju patenata i longhorna (a i ponesto novo sami dodaju pa tu ideju MS moze da "pozajmi").

Linux ima sansu da se rasiri do pojave Lonhorna. Sada distribucije jesu uznapredovale, jedino im fali bolja podrska proizvodjaca hardvera. Ali posle pojave Longhorna ce tesko da napreduje ako programeri budu morali da koriste MS resenja jer ce manji broj programa onda moci da se prebaci na linux.

U svakom slucaju i linux i windows zagovornicima treba da bude drago da bilo koji od tih sistema napreduje jer konkurencija moze samo da koristi operativnom sistemu koji preferiras.
 
Odgovor na temu

Dejan Lozanovic
Dejan Lozanovic
Beograd

Član broj: 691
Poruke: 2325
*.vdial.verat.net

Jabber: null@elitesecurity.org
Sajt: speedy-order.com


+75 Profil

icon Re: Ej momci iz redmonda porastao vam je TCO 11.05.2004. u 18:45 - pre 243 meseci
A znas li ko se tu najvise nervira u celom tom takmicenju ? tipovi kao sa sajta www.voidnish.com :) tj placaju lepo skupa resenja da bi pravili programe, a onda se pojave open source resenja koja rade isto sto i oni nude, sto im u mnogome obara cenu. Sa M$ se takmiciti je u neku ruku tesko jer on ima isto sto i open source, ima source i sam planira tj novi office moze da se oslanja odma u razvoju na novi api. Dok ostala buranija ipak kaska na neki nacin.
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Ej momci iz redmonda porastao vam je TCO 11.05.2004. u 18:56 - pre 243 meseci
Citat:
Linux ima sansu da se rasiri do pojave Lonhorna. Sada distribucije jesu uznapredovale, jedino im fali bolja podrska proizvodjaca hardvera.

Rekao bih da im pre nedostaje bolja podška proizvođača softvera (AutoDesk, Adobe..). Programi koji se nude kao zamena su ili lošiji (nisu "izglancani") ili ipak slabo rašireni.

[Ovu poruku je menjao degojs dana 11.05.2004. u 14:58 GMT]
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

Reljam
Relja Markovic
San Francisco

Član broj: 531
Poruke: 1793
*.microsoft.com



+18 Profil

icon Re: Ej momci iz redmonda porastao vam je TCO 11.05.2004. u 18:58 - pre 243 meseci
Citat:
srki:Dobro je sto postoji linux jer takmicenjem izmedju windowsa i linuxa i jedan i drugi sistem postju bolji.
Tako je! To je dobro za sve.
 
Odgovor na temu

caboom
Igor Bogicevic
bgd

Član broj: 255
Poruke: 1503
*.vdial.verat.net

ICQ: 60630914


+1 Profil

icon Re: Ej momci iz redmonda porastao vam je TCO 11.05.2004. u 22:56 - pre 243 meseci
Citat:
srki:
Jeste da windows izaziva hiperprodukciju korisnika koji znaju da klikcu ali linux izaziva hiperprodukciju administratora. Mnogi klinci koji koriste linux zato sto misle da je cool rade kao nekakvi administratori (a u stvari kad god nesto zapne pitaju nekog iskusnijeg) i time smanjuju cenu onim linux administratorima koje unix zaista zanima.


vidis i ja sam tako mislio dok nisam shvatio prostu cinjenicu da je to prosto nemoguce iz prostog razloga sto mesta koja zahtevaju takav nivo znanja i imaju nizak stepen kriticnog faktora (citaj, ako pukne - nije strasno) jednostavno nikada nisu bila, niti ce biti dobro placena. mislim da to samo kristalise odnos izmedju poslodavca i zaposlenog, jednostavno, ako radno mesto zahteva coveka koji "kosta" $20K godisnje, nema razloga na njegovo mesto stavljati coveka koji "vredi" $100K. ovakva situacija samo forsira konstatno ucenje i napredovanje sto je u neku ruku i neizbezno. takav je posao, ni ja ga ne volim.

Citat:

Zato linux administratori razmislite oko propagiranja linuksa jer to smanjuje vrednost vaseg radnog mesta. Mozda ti klinci nisu direktna pretnja vasem radnom mestu ali indirektna pretnja jesu. Recimo klinci zauzmu neka mesta za koje ne treba bas toliko znanje, onda administratori odatle predju na vise pozicije, ovi na vise i tako onda neki vas kolega iz druge firme zauzme vase mesto jer manje para trazi.


u sustini, propagiranje linuxa ide na ruku unix administratorima zato sto se stvara velika koncentracija linux cowboy-a koji cesto grese i time poslodavcima prave stetu. u slucaju da poslodavcu downtime nije kritican, takodje mu nije kriticno ni da ima i placa osoblje koje je u stanju da osmisli, postavi i podesi sistem sa odredjenim stepenom redudancije i visokim stepenom paranoje. matematika je jednostavna... vezivanje za takvog poslodavca svakako nije dobra stvar.

Citat:
Dejan Lozanovic:
Ima takvih ovde na forumu :)) prepoznali su se vec koji rade ko profi admini i kriju svoje znanje :)


jel? ja sam primetio da mnogo vise skupog znanja daju profi admini nego linux advokati. znanje se ne krije, znanje se stice i exp faktor se ne prenosi u formi zen koana, nazalost dolazi samo posle solidne kolicine frustracija.
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
..-chandran.sbs.auckland.ac.nz



+3 Profil

icon Re: Ej momci iz redmonda porastao vam je TCO 11.05.2004. u 23:36 - pre 243 meseci
Citat:
caboom:
vidis i ja sam tako mislio dok nisam shvatio prostu cinjenicu da je to prosto nemoguce iz prostog razloga sto mesta koja zahtevaju takav nivo znanja i imaju nizak stepen kriticnog faktora (citaj, ako pukne - nije strasno) jednostavno nikada nisu bila, niti ce biti dobro placena. mislim da to samo kristalise odnos izmedju poslodavca i zaposlenog, jednostavno, ako radno mesto zahteva coveka koji "kosta" $20K godisnje, nema razloga na njegovo mesto stavljati coveka koji "vredi" $100K. ovakva situacija samo forsira konstatno ucenje i napredovanje sto je u neku ruku i neizbezno. takav je posao, ni ja ga ne volim.

Da, ali pre ovolike pomame za linuxom cena administratora je ta i ta i ne moze onda taj da te plati malo jer niko nece da radi za takve pare. Ali sada kada postoji gomila klinaca on ce klinca da plati 20K a taj admin (koji je dobar) sto je tu radio ce da predje na drugo bolje placeno mesto, i tako na kraju istisnu i tebe. Veruj mi da to smanjuje vrednost radnog mesta jer iako su ti klinci zaposleni na dnu lestvice lancano oni uticu na sam vrh jer se pojavi vise administratora koji konkurisu za dobra mesta jer su ona losija zauzeli klinci. Pa u onom kvazi intervjuu od Bjarna Stroustrupa iako je sala u sali ima pola istine i prica kako je smanjena vrednost programera. Jer pre kada su dominantni bili C i C++ cena programera je bila ta i ta i ne moze neko da te plati malo jer ti neces da mu uradis posao za male pare ali sada posle pojave Visual Basica i sl. neki klinac ce da uradi te neke programe koji nisu toliko kriticni pa ce C++ programeri koji su nekada to radili da traze druge poslove i onda ce i za bolje poslove da bude bolja ponuda programera pa se smanjuje i njima plata. Tako se lancano svima smanji plata.

Neki moji drugovi su se zaposlili u nekim provajderima a nisu znali nesto bolje od mene o linuxu (a ja ne znam mnogo). Eto time su oni smanjili platu nekome ko zna i ko je radio tu za vece pare. Oni su pokupili linux na linux festu, malo se igrali sa njim i odmah trazili posao a nisu imali neko posebno znanje. Znali su da instaliraju prgrame.

Citat:
jel? ja sam primetio da mnogo vise skupog znanja daju profi admini nego linux advokati. znanje se ne krije, znanje se stice i exp faktor se ne prenosi u formi zen koana, nazalost dolazi samo posle solidne kolicine frustracija.

Ma nije poenta u znanju nego u broju korisnika linuxa. I oni koji malo znaju lancano smanjuju platu onima koji dosta znaju.
 
Odgovor na temu

popeye
Branko Ivanović
Beograd

Član broj: 3846
Poruke: 960
*.bitsyu.net

Jabber: popeye@elitesecurity.org
ICQ: 18038966
Sajt: popeye.linuxo.org


Profil

icon Re: Ej momci iz redmonda porastao vam je TCO 12.05.2004. u 00:07 - pre 243 meseci
Cinilo mi se da sam samo ja primetio kako u onoj sali oko C/C++ evolucije ima i truncica istine, bar sto se plata tice. ;)

Pocetnici ce uvek raditi za manju platu i to nije vezano za administraciju Linuxa. Tacno je da povecanjem popularnosti neumitno dolazi i do istog trenda na trzistu radne snage. Bitno je znati da popularizacija povecava i traznju, u suprotnom bi bilo posla samo za vrlo mali broj odlicno placenih ljudi. Ne verujem da plate mogu pasti ispod odredjenog nivoa , jer ce se u tom slucaju ljudi orijentisati ka drugim, profitabilnijim poslovima (analogno profitnoj stopi u razlicitim privrednim granama).
 
Odgovor na temu

caboom
Igor Bogicevic
bgd

Član broj: 255
Poruke: 1503
*.vdial.verat.net

ICQ: 60630914


+1 Profil

icon Re: Ej momci iz redmonda porastao vam je TCO 12.05.2004. u 00:20 - pre 243 meseci
Citat:
srki:
Da, ali pre ovolike pomame za linuxom cena administratora je ta i ta i ne moze onda taj da te plati malo jer niko nece da radi za takve pare.


pazi, to stoji za bottom line poslove, ali za odredjenu kategoriju poslova je to tesko ostvarivo. hajde da damo odr. poredbeni faktor, imamo npr. pericu i mikicu, perica radi kao administrator/inzenjer u odr. instituciji u kojoj svaki trenutak downtime-a mnogo kosta i njegova kompanija npr. daje SLA koji garantuje 99.999% uptime-a, dok mikica npr. radi u malom provajderu usluga gde se vecina podesavanja radi kroz kliktalice (npr. ensim) i downtime nije pozeljan, ali nije i kritican (npr. nude 99.9% koji u neku ruku i probijaju, ali uspevaju to da prikriju). elem, mikica je kao kadar lako zamenjiv i svakako ce biti lako istisnut ako je u prvom trenutku bio placen kao i perica, ali ono sto sam hteo da napomenem je da je mala verovatnoca da ce mikica i u prvom trenutku biti dobro placen. sa druge strane, pericino vreme je daleko vrednije iz prostog razloga zato sto je i "vrednost" samog posla daleko veca izrazena u novcanim jedinicama i _rizik_ zamene perice nekim priucenim asistentom je prevelik. naravno, management je obicno najslabija karika u celoj it bajci i moze se desiti slucaj da management proceni da je perica previse skup, iako je to sustinski verovatno losa i rizicna procena, ali hej, svi gradimo svoje karijere, pa tako i management kojem je jedan od keyword-a za napredak u karijeri (cesto meren u dnevnoj potrosnji "belog") obicno sechenje budzeta. ok, sada vec igra postaje komplikovanija, ali iz licnog (i iskustva drugih) iskustva znam da se "istiskivanje" skupe i kompetentne radne snage u npr. provajderima odvijalo tako da "skup" kadar ode na jos bolje placena mesta, a da management ima problema sa novo-nastalom situacijom. jednostavnije receno, proste kliktalice ne mogu zameniti coveka koji poznaje odredjeni posao iz n-uglova i na m-nivoa, ukoliko sam posao diktira potrebu za takvim kadrom. jedino sto se sustinski desava je prestruktuiranje radnih mesta i definisanje i preorjentacija viska dobrog kadra na druga radna mesta i to je neizbezno, uvek je tako bilo.
mislim da trenutno vece probleme imaju developeri po pitanju autsorsinga.

Citat:

Ali sada kada postoji gomila klinaca on ce klinca da plati 20K a taj admin (koji je dobar) sto je tu radio ce da predje na drugo bolje placeno mesto, i tako na kraju istisnu i tebe.


ovo je malo verovatno, klinci obicno naprave vise stete nego koristi. a kada_i_ako klinci postanu dobri i njih moras dobro da platis posto smo svi podjednako alavi na pare.
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
..-chandran.sbs.auckland.ac.nz



+3 Profil

icon Re: Ej momci iz redmonda porastao vam je TCO 12.05.2004. u 00:35 - pre 243 meseci
caboom nisi me shvatio. Mika nije direknta pretnja Peri ali indirektna jeste. Evo kako. Nekada kada nije bilo Mike nego su unix i linux koristili oni koji znaju posao i Mikino radno mesto se bolje placalo. E sada posto to mesto nije kriticno za firmu onda ce oni da zaposle klinca Miku a Laza koji je tu radio ce da trazi neki posao koji je placen prema njegovim sposobnostima pa ce da konkurise za mesto na kome radi Darko. E posto je za to radno mesto veca ponuda onda poslodavac smanji platu i zaposli Lazu a Darko koji je dobar konkurise za isto mesto gde radi i Pera i time smanji Peri platu.
Znaci indirektna pretnja (preko 5-6 kolena) postoji. Nece Mika da zameni Peru ali on ce da zameni Lazu, Laza ce da zameni Darka, Darko nekog petog i taj peti ce zameniti Peru. Tako je u svakoj industriji. Gomila Indijaca koji rade i one losije placene poslove u stvari indirektno smanjuju platu onim poslovima na vrhu. Tako funkcionise ekonomija. Nadam se da sam sada bio makar malo vise jasniji.
Mada objasnjavao sam to i sa programerske strane kako klinci koji znaju php i poplava Visual Basic programera smanjuje platu nekim strucnjacima koji ne rade to jer ce neki medium level strucanjaci koji su radili te poslove poceti da traze medium level poslove a i tu smanjivati platu pa ce neki odatle koji znaju malo vise traziti one jos bolje placene poslove pa na tom nivou smanjuju platu itd...
Radim kao programer i veruj mi da je mnogo opala vrednost programera.
 
Odgovor na temu

caboom
Igor Bogicevic
bgd

Član broj: 255
Poruke: 1503
*.vdial.verat.net

ICQ: 60630914


+1 Profil

icon Re: Ej momci iz redmonda porastao vam je TCO 12.05.2004. u 00:43 - pre 243 meseci
hm, pa pazi, radim i ja, ali pokusavam da ti kazem da se vremenom struktuiraju i druga radna mesta i da jednostavno moras da pratis promene ukoliko zelis da budes isto ili vise placen. takodje je takva priroda posla da se retko desava da ces ceo radni vek provesti u istoj kompaniji, radeci isti posao, na istoj platformi i npr. pisati u istom programskom jeziku.
ukoliko pera radi na "osetljivom" radnom mestu, male su sanse da ce biti istisnut osim ako tehnologija kojom se bavi ne postane prevazidjena. huh, zapravo mislim da baratamo sa suvise malo parametara u veoma slozenoj igri.
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
..-chandran.sbs.auckland.ac.nz



+3 Profil

icon Re: Ej momci iz redmonda porastao vam je TCO 12.05.2004. u 00:49 - pre 243 meseci
Citat:
caboom:
ok, sada vec igra postaje komplikovanija, ali iz licnog (i iskustva drugih) iskustva znam da se "istiskivanje" skupe i kompetentne radne snage u npr. provajderima odvijalo tako da "skup" kadar ode na jos bolje placena mesta

E pa bas o ovome pricam. Onda ce biti veca konkurencija na tim bolje placenim mestima pa ce se automatski smanjivati vrednost tog mesta.
Evo recimo ti radis za 30k godisnje i sada te prebace na neko mesto koje vredi 40k godinje. Ti ces biti srecan da radis i za 35k (ma i za 30k) a time smanjujes vrednost tog radnog mesta. Oni odatle koji su dobri ce zato da traze one jos bolje pozicije i tako dalje...

Citat:
jedino sto se sustinski desava je prestruktuiranje radnih mesta i definisanje i preorjentacija viska dobrog kadra na druga radna mesta i to je neizbezno, uvek je tako bilo.

Pa da. O tome pricam. Sto veca ponuda radnika u bottom line-u to ce biti i manja plata onima na vrhu.

Citat:
ovo je malo verovatno, klinci obicno naprave vise stete nego koristi. a kada_i_ako klinci postanu dobri i njih moras dobro da platis posto smo svi podjednako alavi na pare.


Ma kazem ti da imam dva druga koji su se zaposlili u provajderu i uopste nisu bili alavi na pare nego su samo spustili vrednost tog radnog mesta. A nisu napravili stetu jer mesto i nije bilo nesto kriticno. Taj sto je radio tu je trazio bolji posao cime dalje smanjuje vrednost tog boljeg posla jer je veca ponuda.
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Ej momci iz redmonda porastao vam je TCO

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 10758 | Odgovora: 90 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.