Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kamen upretnik u Lepenskom viru

[es] :: Nauka :: Kamen upretnik u Lepenskom viru

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 14105 | Odgovora: 119 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

B3R1
Berislav Todorovic
NL

Član broj: 224915
Poruke: 794



+630 Profil

icon Re: Kamen upretnik u Lepenskom viru08.09.2021. u 13:02 - pre 31 meseci
Ovo poslednje mi stravicno lici na skandinavske rune ...
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1325
87.116.165.*



+557 Profil

icon Re: Kamen upretnik u Lepenskom viru08.09.2021. u 14:22 - pre 31 meseci
Baš stravično a? Pa sad, ako bi na slici jedan bio simboličan prikaz kalendara koji se koristi prilikom izlaska sunca, dve linije jer se tuda gledaju obe ravnodnevnice, na slici dva kalendar čitan iz oba pravca, sa svim tačkama i linijama, linija uz stenu se duplira jer se pri zalasku tuda gleda dugodnevnica .. sve ovo važi kod nas, u Peruu su druga pravila jer su blizu ekvatora, a mi na 45-toj paraleli .. čini mi se neko da se potrudi mogao bi sve da ih nađe od prve do poslednje .. al baš ne bi da se bakćem ..



Mogle bi biti neka uputstva za put, direkcije, ili još gore, zamisli neko ti da magijsku runu, a ti nepismen ne znaš da ih čitaš, i kaže ti Samo ti idi u Lepenski vir brajko moj, a kad dođeš tamo, a ono na tvojoj runi piše Ovog pošalji u Sibir, ili Prodaj ga u roblje, ili Daj mu vreću zlata, zaista stravično ..

Nemoj da pricas?
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

zzzz
milan kecman
bluka

Član broj: 11810
Poruke: 2145
..ppoe.dyn.broadband.blic.net.



+196 Profil

icon Re: Kamen upretnik u Lepenskom viru08.09.2021. u 19:57 - pre 31 meseci
Gradiška na Savi se grije drvima iz vode.Vitla su im na traktorima što je lijep napredak od vremena neolita.
http://mojagradiska.com/drvolo...poplava-hvataju-u-rijeci-foto/
Ove nove ideje MajorFatala su vrlo originalne,ali za čudo ne spominje kako su izgledali oluci.Iako je ekspert za to područje.
________________________________

Najbolja kritika formule za Sagnac effect:
https://www.omicsonline.org/op...090-0902-1000189.php?aid=78500

OK evo prave formule:P=2wft^2 [period]
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1325
87.116.165.*



+557 Profil

icon Re: Kamen upretnik u Lepenskom viru09.09.2021. u 03:09 - pre 31 meseci
Citat:
zzzz: Gradiška na Savi se grije drvima iz vode.Vitla su im na traktorima što je lijep napredak od vremena neolita.
http://mojagradiska.com/drvolo...poplava-hvataju-u-rijeci-foto/


Pa svaka čast, taj deo priče si dokazao. Pih de nađe ovaj snimak gde siromašni stanovnici imaju i čamac, i traktor sa vitlom, brnabič i šizoje ako čuju proglasiće nam rast bdp-a koren iz 3 puta 17 na kvadrat procenata ..

Citat:
Ove nove ideje MajorFatala su vrlo originalne, ali za čudo ne spominje kako su izgledali oluci. Iako je ekspert za to područje.


Pa ja nisam tip istraživača koji kad ne nađe oluk počne da izračunava koliko je vode mogao da prima, nego koji kaže nisam našao oluk :) Šalim se, izvini što sam ti uzurpirao temu, ako hoćeš mogu da otvorim drugu. Ako je za utehu trebala su im vitla ako su obrađivali vrh planine da im obeleži značajne datume ..

Trenutno gledam kako bih mapirao ovo područje .. ovo je nema laži nema prevare, ako zrak sunca prođe kroz dvostruki šiljak na dane ravnodnevnica, završava tačno na Boljevačkom groblju (plac sa kamenjem). Boljevčani gledali gde će groblje, tamo šipražje, vamo šuma, močvara, e vidi kaže ovde lepa čistina sama nastala, a u stvari odatle lepenskoviranci pratili astro fenomene. Ja se bio skoncentrisao na tačku gde se račvaju staze, ali ako hoćeš više ljudi da gleda treba ti plac ..



I gledam da li je ovaj "mesečev kamen" iz muzeja mogao da bude mapa područja, ili kalendar za poneti ako ga dobro orijentišeš, onda su bili pametniji od mene, jer nemaju viška linija a ja imam, ja sam smeštao tačku za gledanje na rumunsku obalu, a očigledno sve može da se spakuje u trougao ... Ako te zanima samo kratkodnevnica na osnovu zalaska sunca, gledaš od platoa i zahtevaš da sunce zađe u pravcu groblja ..


Nemoj da pricas?
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1325
87.116.165.*



+557 Profil

icon Re: Kamen upretnik u Lepenskom viru09.09.2021. u 16:51 - pre 31 meseci
Nije kalendar :( Bar onaj kamen nije ..

Trebalo je ovako da radi kad ga orijentišeš da uz pomoć senki 3 štapa uhvati neke datume, ko da sam ćorav ove dve velike linije su pod oko 90 stepeni, a ne kako bi meni odgovaralo ... edit: da i zaboravio sam da sam ga rotirao za 180 po y da bi bio mapa područja :)



Da li sam ja jedini koji vidi problem sa snimkom "dvostrukog" izlaska sunca na dugodnevnicu, a koje se vidi iz Lepenskog vira?

Mislim, neolitski čovek je mogao posmatranjem da utvrdi da sunce čas izlazi skroz levo, čas skroz desno u zavisnosti od doba godine, mogao je i da nađe planinu, i da joj se približi, i natera sunce da izlazi tačno iznad nje .. Ali šta jedino nije mogao: Nije mogao da natera sunce, ni da pronađe takvu scenu "baš" na dugodnevnicu, a da pre toga nije imao nekakav kalendar ..

On je morao da zna da je 20 jun, a ujutru 21-og Juna, umesto u lov, da krene uz reku, i niz reku da bi ulovio .. ili savršenu scenu, i savršenu planinu, ili još gore, da otkrnji deo planine i natera je da sa baš dosta preciznosti prosija na par sekudi, zađe sunce a onda opet izađe, i tako definitivno potvrdi nekim budućim posmatračima da je to najduži dan, jer ako posmatraju prethodni dan i sledeći - ništa?

??

Nemoj da pricas?
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1325
87.116.165.*



+557 Profil

icon Re: Kamen upretnik u Lepenskom viru10.09.2021. u 16:31 - pre 31 meseci
I ovo moš komotno precrtati, za ono posmatranje sa rumunske obale, jesam lepo provukao linije, i jesu na približno sličnim rastojanjima, ali ugao uopšte nije kao za ovo podneblje, ovde je ugao kao sunce što zalazi u Peruu, kod nas je dosta širi, jedino ako su posmatrali samo od proleća do jeseni, sunce zimi i nije neko, tjah ...


Nemoj da pricas?
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1325
87.116.165.*



+557 Profil

icon Re: Kamen upretnik u Lepenskom viru11.09.2021. u 14:18 - pre 30 meseci
Doduše šta se ja brinem, kad i u onom Čankilo malo proizvoljno posmatraju, naročito zalaske, zbog onog blagog zaokretanja kula sa prave linije, kad zupci postanu gušći, na primer 3. i 18. Novembar, i 6. Decembar, i kakvi su to datumi uopšte, to nisu "meseci u godini" .. Do tad se računaju useci između kula, a od tad odjednom vrhovi kula?



Našao sam i ovaj spisak arheoastronomskih lokacija, ko da su svaka dva uspravna kamena proglasili za opservatoriju, ovaj moj je bolji od 90%, samo da dokažem da su ljudi obradili ono kamenje.

Dobio sam i primedbu da je preveliko da bi ljudi obradili, to je 1,5 Km od prvog do poslednjeg zupca, Elora pećine su 1 Km al zato izrezbarene filingranski rad .. kod njih se i ne zna gde je završio materijal koji su izvukli, a bilo bi ga za kineski zid da sagradiš, a ovde se bar lepo vidi i na snimcima da je završio u Dunavu, i da su tako poravnjali plato ispred zubaca.

https://en.wikipedia.org/wiki/...oastronomical_sites_by_country

Takođe zaboravio sam da sa one predložene lokacije na rumunskoj obali kad bi se gledalo, sama lokacija muzeja Lepenski vir nekako baš pada kao da bi obeležila kratkodnevnicu pri zalasku .. a dugodnevnica linija prolazi pored grebena ..


Nemoj da pricas?
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1325
87.116.165.*



+557 Profil

icon Re: Kamen upretnik u Lepenskom viru11.09.2021. u 21:01 - pre 30 meseci
Ovde ako su stvarno dimenzije r/3 i r, kao što je zaokruženo crvenim, ladno je mogao i monolit da bude poboden, on je dimenzija 1 : 3 : 9, pa tačno koliba je 9 metara široka, a vidiš ti onaj Artur C. Clark umeo da prepisuje, a nije umeo da izreklamira u knjizi Misterije sveta. Pa i nije kad je lokacija očerupana u odnosu 1 Muzej : 3 Muzeji u Austriji, birali bolje primerke : 9 Crna berza .. A i da nije Artura kako bi znali za likove u krajoliku i orijaše .. ali mislim da je očigledno da je razmišljao na temu, zato je ono kamenje onoliko ojačano na ognjištu, da se ne preturi monolit bogati :)

edit: 1/9 monolita je upala dole u ognjište, dimenzije su dobre



Citat:
zzzz:
Ja mislim da je kao stručnjak Peđa dobro pretpostavio postojanje vitla,ali ne i svrhu.Umjesto velikih riba ili divljači vjerovatnije je da su iz vira izvlačili plutajuća debla stabala.Sa ovim su ih mogli danima polako navlačiti na vatru tokom izgaranja.Sve kuće su usmjerene ka Dunavu i niko ne ometa ostale.


Sve kuće su usmerene prema Dunavu (i Treskavcu), ali Dunav na tom potezu teče skoro pravcem sever - jug, tako da su istovremeno sve usmerene i prema istoku, a koliko skica kuće liči na Sunrise, area ... zonu gde izlazi sunce od zime do leta, mislim da možemo da bez problema zamislimo da je bila i opservatorija, par kočića u ćoškovima morali bi senke da poravnaju sa zidovima na karakteristične datume u godini, ili samo jedan kočić na mestu odakle je crtana kružnica, za praćenje zalaska, ili recimo ako bi imali dva prozorčeta kod vrata, na ravnodnevnicu bi sunce kroz njih prosijalo i obasjalo direktno ona dva idola, zgodno zar ne? A ako bi imali prozor i prema jugu, tačno u podne veći (levi gledano odavde) idol bi bacio senku na manji (desni) idol i pomračio ga načisto?



Eh sad upretnik, šta upretnik? Ako hoćeš da objasnim upretnik moram malo da skrenem u pravcu Ancient aliens scenarija, nadam se da ti neće smetati, a i materijala bi imalo ohoho, trebaće nam pare za istraživanja, to će najbolje dati Ancient aliens, taman može još neko u međuvremenu da prokomentariše ovo što sam do sad napisao .. *ebem ti najveći bdp, ni do susednog sela ne mogu da priuštim da odem, a kamoli na ovu lepu lokaciju da posetim.
Nemoj da pricas?
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1325
87.116.165.*



+557 Profil

icon Re: Kamen upretnik u Lepenskom viru12.09.2021. u 00:50 - pre 30 meseci
Ujutro rano, na ravnodnevnicu, oko 20 minuta posle svitanja, dok sunce odskoči iznad brda Treskavac, kroz dva prozorčeta na zidu kolibe prvo bi bila obasjana dva idola. Bila bi to fantastična igra svetla, senke, i lajt šou ..



Ali kako odmiče dan snop svetla bi se pomerao, da obasja i upretnik.

- Ahh, trudna sam, rekla bi boginja proleća Vesna, kada bi na upretniku videla artefakt koji "na žalost" "nije u muzeju" ..

ili još gore:

- Ahh, zar je već 7 sati, moram na posao da ne zakasnim, izem ti ovaj neolitski život


Nemoj da pricas?
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1325
87.116.165.*



+557 Profil

icon Re: Kamen upretnik u Lepenskom viru13.09.2021. u 11:21 - pre 30 meseci
... to ujutru, a kasnije u toku dana, kad sunce promeni položaj, to jest tačno u podne, sijajući kroz vrata .. veći idol bi senkom pomračio manji .. i onda bi bog zime rekao: "Prošlo podne, gotov radni dan .. " i ode dalje u tom pravcu, da obasja upretnik .. jer ako je koliba orijentisana prema istoku, onda su ova dva kamena uvek orijentacije sever - jug, pa bi ovako svaki dan znali kad je podne ..



To zimi naravno, dok je sunce niže na obzorju, a leti ga ne bi pomračivao .. jer ne bi dobacivao do njega ..



Mada ja bih najradije makao ovu kolibu, jesu li oni sigurni da je tu bila koliba, jer ako nije, ovo bi bio super kalendar i sunčani časovnik u isto vreme, čak bi senke od većeg i manjeg kamena kružile kao veća i manja skazaljka .. pa bi se znalo i ko je napravio proto časovnik, a ne samo prvi mehanički .. šta su našli od dokaza da su tu bile kolibe, samo jedno parče ugljenisanog drveta, i malo pepela na dnu jednog ognjišta?
Nemoj da pricas?
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1325
87.116.165.*



+557 Profil

icon Re: Kamen upretnik u Lepenskom viru14.09.2021. u 00:12 - pre 30 meseci
Zašto mislim da je zgodno i lako da su bili kalendar (i sunčani časovnik), pa ovaj recimo izgleda baš kao da je neko lupao zareze od 21. Decembra (najgornji - sunce najniže na obzorju, a baca tu najvišlju senku), do 21. Juna (najdonji) i nazad ...



Prva generacija zabeleži pojavu ..



Pa neka tamo kad baš dobro nauči šta koji zarez znači ukrasi ili doda mapu područja ..


Nemoj da pricas?
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1325
87.116.165.*



+557 Profil

icon Re: Kamen upretnik u Lepenskom viru14.09.2021. u 00:24 - pre 30 meseci
.. a onda se tamo neka treća posvađa:



- Senka je pala na peti zarez, lepo vam kažem da treba da skupimo letinu!

- Ne, deda, izlapeo si, senka je pala na četvrtu tačku pored reke, treba da idemo kod tetka Ruže u Vlasac ..

Ne znam u koliko je sati napravljena fotka, ali par minuta ranije ili kasnije, sudeći po kamenju okolo, senka većeg idola pašće na manji ..



Ova školska predstava sunca i njegovih putanja "oko zemlje" leti i zimi je zgodna, ali ne prikazuje baš realistično šta se dešava na zemlji, ako imaš idol od 62 Cm visine, da bi zabeležio na samoj zemlji gde pada senka vrha tog idola pri zimskom suncu, u podne, kad je sunce pod 22 stepena na nebu, trebala bi ti stena, ili stazica, ili nešto dugo par metara, zato lepo uspravili drugi idol, i uhvatili senku ..


Nemoj da pricas?
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1325
87.116.165.*



+557 Profil

icon Re: Kamen upretnik u Lepenskom viru14.09.2021. u 08:40 - pre 30 meseci
Šta ja pričam da ne znam u koliko sati je nastala fotka kad baš znam: U 13:00h popodne. U zoru je bilo loše osvetljenje, veći deo prepodneva je senka padala na lice manjeg idola, u podne ga pomračila, fotograf je sačekao 13h da može lepo da uslika oba idola.



Samo sad ispada kao da su idoli bili okrenuti prema zadnjem delu kolibe, oće to kad vrata od kolibe nisu tamo gde bi ti voleo ..

Koliko daleko pada senka predmeta kad je sunce na 22 stepena zimi, do 61 leti, i gde treba postaviti drugi predmet da bi uhvatio senke ..
pošto nisu hteli da je jure po podu, izravnali onaj trouglasti kamen, i postavili upravno pod senku kad je sunce na ravnodnevnicu, otuda verovatno onaj prav ugao nacrtan na trouglastom kamenu ..
tad utvrdili da je ravnodnevnica tačno na pola puta (datumski, i kad postaviš upravno ravan kamen) između dugodnevnice i kratkodnevnice, na podu nije takva situacija ..


Nemoj da pricas?
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1325
87.116.165.*



+557 Profil

icon Re: Kamen upretnik u Lepenskom viru15.09.2021. u 16:50 - pre 30 meseci
Kad ga posle 2 minuta isprobavanja nateram da radi kao sunčani časovnik .. i to sa ravnom fotografijom (kamen je zaobljen, senka se malo drugačije ponaša na njemu ..) i pride stižem da se zezam, fotka u podnožju postavljena je tako da deluje "trapezasto" :)
I da utvrdim da je razlika 15 stepeni između svaka dva zareza .. Nisam bio nikad u muzeju, ili na lokaciji, ne znam da li su ovo samo tačke, ili rupe na kamenu, ali ovako bi mogao da radi ..



Ali ovo ako bi mi pošlo za rukom to bi tek bilo ekstra, opet kažem ne znam dimenzije ni kamenčuge ni "amuleta" ..



Izgleda da ni Indijana Džons nije pravljen napamet, sa ove lokacije samo mažnjavali bogati, da li su ikad išta vratili? Pa dobro nije loš film. Al neću da vam kažem visinu štapa, vrstu drveta, lokaciju i dan u godini :)


Nemoj da pricas?
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1325
87.116.165.*



+557 Profil

icon Re: Kamen upretnik u Lepenskom viru19.09.2021. u 11:03 - pre 30 meseci
Citat:
gilopile:
A i vidi se da je nesto bilo u centru i okolo taj krug, kao da je nesto za mlevenje gde bi valjak isao.
Samo sto je to malih dimenzija za tako nesto.


Kad sam to pročitao ja sam iz nekog razloga zamislio ovo, kao na slici, i stvarno bi delovalo malo čudno, jedino lasicu da upregnu pa da vrti u krug i melje:



A komotno bi moglo ovo:



Bilo bi isto kao dva kamena na današnjim vodenicama, donji je fiksiran, gornji se vrti, zrnevlje se ubacuje kroz rupu, na snimku čovek drži vodenični kamen sličnih dimenzija, misli da je iz 14-tog veka, koji ima rupu kao za štap, i da se vrteo ručno ..



Edit: mislim da mu je i alat poreklom iz neolita, nisu dva štapa jednake dužine, nego jedan, rascepljen na pola, i udarena prečka :)

Citat:
A i vrtlo mi je nekeko nelogicno. Suvise jadno izgleda za to. A i valjda bi ta rupa bila sira i dublja.


U tome je problem sa ovom lokacijom, oni su ovde živeli u kontinuitetu 2000 godina, od svega ima po nekoliko različitih modela, pa tako i upretnika sa širom i dubljom rupom ..



[Ovu poruku je menjao MajorFatal dana 19.09.2021. u 12:21 GMT+1]
Nemoj da pricas?
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

gilopile
Dragan Jovanovic

Član broj: 173855
Poruke: 11572



+2610 Profil

icon Re: Kamen upretnik u Lepenskom viru19.09.2021. u 11:26 - pre 30 meseci
E bas to zamislih.
Ipak deluje premalo za tako nesto.
Ko ce ga znati.
(c) 1982 sinclair research ltd
 
Odgovor na temu

zzzz
milan kecman
bluka

Član broj: 11810
Poruke: 2145
..ppoe.dyn.broadband.blic.net.



+196 Profil

icon Re: Kamen upretnik u Lepenskom viru19.09.2021. u 13:38 - pre 30 meseci
Major ode u kalendare gotovo kao i Englezi pri analizi Stonehendge-ova.

Upretnik kao dio mašine-vitla je realna pretpostavka.Predrag je došao u sukob sa tadašnjim timom arheologa jer je drukčije opisao nadgradnju na iskopanim temeljima.Zato je otišao u Beč i tamo doktorirao na toj temi.Kao arhitekta bolje poznaje geometrijske zakone gradnje od običnih arheologa.

Moguće je taj kamen služio i kao mali žrvanj.Ima još nekih stvari koje se krivo tumače.Naprimjer žrtvenici,idoli,božanstva,sahranjivanje.Preslikava se život iz mnogo kasnijih vremena u taj neolit što je besmislica.Nisu oni imali čak ni seoskog vrača pa ni totema.Nikome nisu prinosili žrtve niti se klanjali ili bojali.Imali su dovoljno svega.Kamene figure su nadgrobna obilježja.Porodične naivne izrade sa tužnim izrazom lica.Kuće su pravljene kad se stvori mlada porodica.Nema previše djece jer je matrijarhat.Djeca odrastaju i odlaze iz kuće te na kraju roditelji ostanu sami tu da umru.Tu ih i sahrane i naprave obilježje,a kuća se vremenom uruši i to niko ne dira.

Život u izobilju sa malo rada ostavlja mnogo vremena za razne kreacije.Mora da su često pravili gozbe,pekli jarad,kuhali riblje čorbe,pili pivo od ječma i pjevali do duboko u noć.

________________________________

Najbolja kritika formule za Sagnac effect:
https://www.omicsonline.org/op...090-0902-1000189.php?aid=78500

OK evo prave formule:P=2wft^2 [period]
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1325
87.116.165.*



+557 Profil

icon Re: Kamen upretnik u Lepenskom viru20.09.2021. u 01:21 - pre 30 meseci
Citat:
gilopile:
E bas to zamislih.
Ipak deluje premalo za tako nesto.
Ko ce ga znati.


Na koji način znaš da deluje premalo kad u kadru nije fotografisan metar? Sve su skladne po dimenzijama koje su geometrijski, matematički određene, u kadru može biti jedna pored druge i kućica za lutke, i koliba promera devet metara, neke naročite razlike u rasporedu i odnosima elemenata ne bi mogle da se uoče?



Ovde je skica sa razmernikom, deluje da je samo najveća koliba 9 metara, a većina oko 5 - 6 metara, u tom slučaju njihov upretnik bi bio oko 30 Cm, podsetio bih samo da i ono manje kamenje u kadru koje reklamira majstor Ferid, a koje deluje da odgovora po veličini ovoj situaciji, mora da podleže fizičkim zakonima, tvrdiš da deluje premalo, ali probaj da napraviš upola manji kamen nego kod majstora, verovatno ćeš utvrditi da više ne može da melje sopstvenom težinom, nego da moraš da uložiš dodatni napor i fizičku snagu da pritiskaš žitarice da bi ih samleo ..

Ne odustajem tako lako od ideje kalendara, možemo videti i prvi prelazak sa zimskog računanja vremena na letnje i obrnuto, (kao i za koliko su omašili pravi, geografski istok) njih dvojica okrenuli kolibe na jug, njih neće buditi jutarnje sunce leti, nego se bude tek u podne, to su vrač i poglavica. Ili baba rodonačelnica i glavni inženjer :)
Nemoj da pricas?
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1325
87.116.165.*



+557 Profil

icon Re: Kamen upretnik u Lepenskom viru26.09.2021. u 15:31 - pre 30 meseci
Citat:
zzzz:
Major ode u kalendare


A možda su i kalendari došli Majoru .. kod mene je dobro što na svake tri izjave, vraćam se pa popravljam bar dve .. :)

Mislio sam da su manje-više orijentisane istoku, ali kad dobro orijentišem kartu vidi se .. da je svaki južni zid skoro svih koliba orijentisan pravo prema istoku .. crvene linijice odgovaraju pravcu zapad istok ..

Mada mislim da mi je mnogo bolje najnovije zapažanje da ove kolibe nemaju veze sa kružnicama, luk na prednjoj strani je toliko blag da .. ili je "treća tačka" povučena metrima unazad, pa odatle crtana kružnica .. ili još bolje, ovo je isečak od elipse, i to neke elipse konstruisane u pravcu sever - jug pa zarotirane za oko 30 stepeni .. na slici je obeležena jedna elipsa koja obuhvata nekoliko koliba, i jedna koliba - isečak .. mislim da se i kod velike kolibe može prepoznati još jedna elipsa ..



Da li su kalendari ne znam, ali mogle bi biti opservatorije, elipse, nešto u vezi sa kretanjem planeta, s tim u vezi, iako je samo jedan zid okrenut istoku, kompletna ova priča od pre nekoliko poruka stoji od reči do reči, samo zameniš termin ravnodnevnica terminom dugodnevnica

https://www.elitesecurity.org/t507004-2#4009899

I za onu fotografiju sam zabrljao, nastala je oko 10h pre podne u letnjem periodu, nisam video to ognjište ispred, jer je bledo na fotki, ispada da je manji kamen južno od većeg al opet .. ovo pokazuje da je i tako manji kamen mogao da baci senku na veći u zimskom periodu popodne, taman da mu prebroji rebarca, i objasni taj čudan položaj ruke, njegove leve ruke



Citat:
gotovo kao i Englezi pri analizi Stonehendge-ova.


Stonehenge je jedna dosadna, izvikana, turistička lokacija, ne baš mnogo zanimljiva, nisam ni znao da razmatraju da je kalendar :) šalim se, našli su neke grobnice kružne gde sunce prodre u zadnji kutak na zimski solsticij, pa je možda i ovo .. ali mi zbog nepravilnosti rasporeda kamenja, i delovanja da je nešto tu konusno .. nije bilo teško da preklopim sliku kolibe preko Stonehenga .. Peđa bi bio heppy da ima svoju "treću tačku", u jednom intervjuu kaže da je Sredojević uništio svih 56 trećin tački na svih 56 koliba :) U treću tačku upiru plave linije .. Koliko ja vidim ima mesta u Stonehengu da se opiše pravilna kružnica, samo ide između kamenja a ne preko njih, kružnica je zeleno ofarbana.. kamenje je unutar i spolja kružnice, ovo možda nikad i nije bilo izgrađeno kao pun krug ..

Ali svejedno, bilo tako ili ne, ovde se lepo vidi koliko lučni zid kolibe odstupa od pravilne kružnice, elipsa, 1,5 x promer Stonehenga, zarotirana za 30 stepeni ...


Nemoj da pricas?
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1325
87.116.165.*



+557 Profil

icon Re: Kamen upretnik u Lepenskom viru26.09.2021. u 18:24 - pre 30 meseci
Citat:
zzzz: Upretnik kao dio mašine-vitla je realna pretpostavka.


Jeste, mada ne znam kako je to naslutio, verovatno zbog velikog kamenja i stena okolo, ali evo stiže predlog mašine vitla jedan kroz jedan ..

Ako su oni imali i ovakve upretnike, koji dobro pasuju kugla plus ležište, mogli su da glume kug-lager za lakše baratanje monolitom,



mada ima i drugačijih viđenja, u koja uopšte ne sumnjam ..

https://www.youtube.com/watch?v=UnY7t8FfmSo

Kamen težak par tona, dok ga obrađuješ valja ga okrenuti preko lagera, sve viška materijala da se betonira patos, lakše se prebaci preko manjeg kamena, kad polugom digneš na kant dobro dođe veći kamen idol da ga zaustavi, nabaciš na upretnik sa lagerom, i vreme je za vitlo:



Njih četvorica okreću vitlo, još par njih pomaže polugama i rašljama, bitno je da ga usprave, ne moraju da ga odignu od zemlje, može jednim ćoškom da se oslanja na podlogu, dok ne uleti u žljeb ..



Ti si već računao snagu ovakvog vitla, i mislim da se uklapa, jedanput si rekao 2 tone, drugi put da svaki oslonac može da trpi 1,5 KN, to je otprilike to za ovakav kamen?
Nemoj da pricas?
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

[es] :: Nauka :: Kamen upretnik u Lepenskom viru

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 14105 | Odgovora: 119 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.