Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kamena ploča za picu

elitemadzone.org :: TechZone :: Bela tehnika :: Kamena ploča za picu

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 35183 | Odgovora: 95 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mrkii

Član broj: 60791
Poruke: 520
*.dynamic.vipmobile.rs.



+843 Profil

icon Kamena ploča za picu26.01.2021. u 21:46 - pre 38 meseci
Tražio sam da nadjem povoljan kamen za picu, za rernu, poželjno većih dimenzija. Ono što sam izguglao je prilično skupo, preko 50 evra i uglavnom piše da nije na stanju.

Imate li neko iskustvo u vezi kamenih ploča za picu? Gde kupiti? Mozda neka jeftina zamena?
Da li kamen zaista čini veliku razliku kad se pravi pica?

Hvala 🙂
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16341



+2920 Profil

icon Re: Kamena ploča za picu26.01.2021. u 23:44 - pre 38 meseci
Ja prvi put cujem za "kamen za picu"?
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8064



+1747 Profil

icon Re: Kamena ploča za picu27.01.2021. u 00:29 - pre 38 meseci
Primer :

https://www.dudico.com/Gorenje...je-pice-pbs02s/proizvod/29642/

Ali nisam nikada probao niti znam nekog ko ima pa da probam
 
Odgovor na temu

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 712
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+592 Profil

icon Re: Kamena ploča za picu27.01.2021. u 01:08 - pre 38 meseci
Citat:
mrkii:
Tražio sam da nadjem povoljan kamen za picu, za rernu, poželjno većih dimenzija. Ono što sam izguglao je prilično skupo, preko 50 evra i uglavnom piše da nije na stanju.

Imate li neko iskustvo u vezi kamenih ploča za picu? Gde kupiti? Mozda neka jeftina zamena?
Da li kamen zaista čini veliku razliku kad se pravi pica?

Hvala 🙂


Možeš kod kamenorzca da ti izreže. Verujem da će biti jeftinije. Ja sam probao sa 4 crepa koje sam malo obradio. Možeš i da nadješ neku pločicu većih dimenzija, samo heće da puknu.
Naravno ako hoćeš kamen lopata za picu ti je takodje obavezna.

Citat:
bakara:
Ja prvi put cujem za "kamen za picu"?


Koristi se kako bi se u običnoj rerni postigao efekat zidane pica furune. Fora je u tome što kad je staviš sa plehom dok se on ugreje gornja starna se već isuši, takodje dobijaš hrskavu koru koju sa plehom ne možeš dobiti.
 
Odgovor na temu

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 712
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+592 Profil

icon Re: Kamena ploča za picu27.01.2021. u 01:44 - pre 38 meseci
Sad si me ponovo zagrejao za ovo. Naišao na ovu socijalnu varijantu koja izgleda funkcioniše. Moraću da probam. Za hrskavost je takodje bitno da se pica izvadi na rešetku (žicu) dok je vruća. Takodje primetio sam da je testo bolje kad odstoji jedan dan.

 
Odgovor na temu

dlalic
Novi Sad

Član broj: 24116
Poruke: 374



+118 Profil

icon Re: Kamena ploča za picu27.01.2021. u 09:32 - pre 38 meseci
Citat:
dusanboss:

Koristi se kako bi se u običnoj rerni postigao efekat zidane pica furune. Fora je u tome što kad je staviš sa plehom dok se on ugreje gornja starna se već isuši, takodje dobijaš hrskavu koru koju sa plehom ne možeš dobiti.


Imas plehove bas za picu, od inoxa, izbusene kao sito sa donje strane, lagane kao perce, u raznim velicinama. Nasao sam u Metrou na profesionalnom posudju, a kosta par stotina mozda hiljadu.
Bude ravnomerno peceno, hrskavo sa svih strana i gotovo za cas. Slikacu ako se setim...
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16341



+2920 Profil

icon Re: Kamena ploča za picu27.01.2021. u 11:54 - pre 38 meseci
aha sad razumem, posto cesto sam pravim testo za picu, ovde je u stvari razlika u tehnici pecenja.

Cela fora je ako sam dobro razumeo da se testo spusti na vrelu podlogu, a cisto sumnjam da testo razlikuje da li je kamen ili metal ispod.

ja inace imam rernu sa dva ventilatora i usijam je pre stavljanja testa (u plehu naravno) i to bude gotovo za nekih 10 minuta, i bude mi hrskava, ali moracu sada da probam sa pecenjem na obrnutom plehu.

Sto se tice kamena, mislim da je najjednostavnije da se nabavi jedna mermerna plocica to ima skoro svuda da se nabavi, ali mislim da ne moze biti narocita razlika.
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 712
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+592 Profil

icon Re: Kamena ploča za picu27.01.2021. u 12:42 - pre 38 meseci
Citat:
dlalic:
Citat:
dusanboss:

Koristi se kako bi se u običnoj rerni postigao efekat zidane pica furune. Fora je u tome što kad je staviš sa plehom dok se on ugreje gornja starna se već isuši, takodje dobijaš hrskavu koru koju sa plehom ne možeš dobiti.


Imas plehove bas za picu, od inoxa, izbusene kao sito sa donje strane, lagane kao perce, u raznim velicinama. Nasao sam u Metrou na profesionalnom posudju, a kosta par stotina mozda hiljadu.
Bude ravnomerno peceno, hrskavo sa svih strana i gotovo za cas. Slikacu ako se setim...

Šta znam. Nije fora da se samo pleh brže ugreje i da dozvoli cirkulaciju vrućeg vazduha od dole već i da se testo spusti na nešto već vruće i da ga to prži od dole tj. da mu predaje akomuliranu toplotnu energiju.

Citat:
bakara:

aha sad razumem, posto cesto sam pravim testo za picu, ovde je u stvari razlika u tehnici pecenja.

Cela fora je ako sam dobro razumeo da se testo spusti na vrelu podlogu, a cisto sumnjam da testo razlikuje da li je kamen ili metal ispod.

ja inace imam rernu sa dva ventilatora i usijam je pre stavljanja testa (u plehu naravno) i to bude gotovo za nekih 10 minuta, i bude mi hrskava, ali moracu sada da probam sa pecenjem na obrnutom plehu.

Sto se tice kamena, mislim da je najjednostavnije da se nabavi jedna mermerna plocica to ima skoro svuda da se nabavi, ali mislim da ne moze biti narocita razlika.


Upravo tako. Ko što sam gore napisao. U slučaju kad testo razviješ na hladan pleh, ubaciš u rernu, dok se pleh ugreje do tih 250 C° pica je skoro gotova. U ovom drugom slučaju gde testo spuštaš na vreo kamen (metal) možeš odma sir da nardaš pošto će ista ta pica biti gotova za 5 umesto za 10 min. Inače za 10 min sir izgori.

Razlika izmedju metala i kamena ... Ja bih rekao da nema, nekom je bolje jedno, nekome je bolje drugo, ali postoji razlika izmedju kamena, deblje (da kažemo oko 7 mm) ploče od livenog gvoždja i obrnutog pleha. Razlika je u tome što zbog debljine pleha testo brzo izvuče akomuliranu energiju što se sa druge dve varijante ne dešava.

Probaj u svakom slučaju. Primeti se razlika. Čak i obrnut vruć pleh je mnogo bolji nego hladan pleh. I po meni obavezno testo bar dan ranije. Kao i vadjenje na rešetku jer se u protivnom testo od dole upari i shebe hrskavost.
 
Odgovor na temu

component

Član broj: 182885
Poruke: 1242



+442 Profil

icon Re: Kamena ploča za picu27.01.2021. u 13:40 - pre 38 meseci
Mislim da nije isto kamen i metal, pošto metal brže predaje toplotu od kamena. Mada koliko vidim i nije neka velika razlika. Meni je ovaj video najbolje pojasnio zašto bi koristio nešto drugo u odnosu na običan pleh:


"Nadam se da će aktuelna vlast, kada se sve ovo završi imati pošteno i fer suđenje."
 
Odgovor na temu

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 712
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+592 Profil

icon Re: Kamena ploča za picu29.01.2021. u 01:42 - pre 38 meseci
Da odličan mu je kanal. Gledao sam dosta njegovih videa.
 
Odgovor na temu

mrkii

Član broj: 60791
Poruke: 520
87.116.160.*



+843 Profil

icon Re: Kamena ploča za picu29.01.2021. u 10:41 - pre 38 meseci
Odlični odgovori, hvala.
Super je ova fora da napraviš lopaticu od kartona i pek papira :)
Probaću definitivno sa obrnutim plehom
 
Odgovor na temu

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 712
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+592 Profil

icon Re: Kamena ploča za picu30.01.2021. u 15:05 - pre 38 meseci
Probao sam ovu foru sa obrnotim plehom. Odlično mi je ispalo. Nisam jeo hrskaviju koru u mnogim picerijama. Mislim da apsolutno nema poptrebe za kamenom ili pločom. Dobro ugrjen pleh odlično radi.

Jedino sam se zeznuo što sam u stavio u rernu skroz dole i odmah sam sir narendo. Trebao sam na srednju tu policu i sir na nekih pola pečenja. Druga će mi sad biti još bolja. Pekla se negde izmedju 5 i 10 min i mogla je još malo u gornjem delu. Taman to kad je dignem i ne stavim sir odmah.

Inače nisam mogo da je skinem sa kartona. Sreće nije mi heftalica radila pa nisam zaheftao papir tako da sam zajedno sa paprom skinuo na pleh. To bih preporučio i drugima da rade. Takodje mislim da nema potrebe da se pleh okreće naopako. Isto je i sa normalno postavljenim.
 
Odgovor na temu

mjanjic
Šikagou

Član broj: 187539
Poruke: 2679



+690 Profil

icon Re: Kamena ploča za picu30.01.2021. u 20:13 - pre 38 meseci
Vatra je ipak vatra :) https://www.youtube.com/watch?v=bwGE1Ggd2kQ

Ako imaš onaj dodatak za vrata od rerne (obično od aluminijuma, stavlja se kad se u rerni nešto peče sa malo otvorenim vratima, sprečava vreo vazduh i isparenja da oštete prekidače iznad rerne), staviš i držiš malo otvorena vrata od rerne (nekoliko milimetara ili koliko već treba.

Poenta je da se na testo stavi sve što treba, nema vađenja pa vraćanja u peć, ili u slučaju rerne otvaranja vrata i sl.
A i svakako je lakše nego da loviš momenat kad da staviš sir.


I NEMOJ da podižeš pleh na srednji nivo, onda će testo biti bliže gornjem grejaču pa će biti još gore po sir čak i ako ga dodaš kasnije, a sa gornje strane će da se ispeče maltene isto kao i sa donje. Poenta je da se sa donje strane peče na vreloj podlozi (najbolje kamen, ali može i neka zamena), a sa gornje strane samo vrelim vazduhom.
Zato bi možda, kad se već koristi rerna, bilo najbolje ako ima ventilator i ako gornji grejač može da se isključi (mislim da većina rerni ima mogućnost, tj. poziciju prekidača, da se uključi samo donji grejač ili bar da donji grejač greje dosta jače nego gornji).
Blessed are those who can laugh at themselves, for they shall never cease to be amused.
 
Odgovor na temu

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 712
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+592 Profil

icon Re: Kamena ploča za picu31.01.2021. u 14:11 - pre 38 meseci
mjanjicu taj liki čiji je video je onaj što je pojeo par tona vagu govedine? Stalno mi pravi zazubice i čini me ljubomornim.

Ne verujem da bi bilo dobro da se otvara rerna imalo. To bi drastično smanjilo temperaturu. Ove zidane peći su druga stvar. Naravno da ne može u rerni da bude nikad kao u njima, ali sam ovom metodom napravio picu dosta približnu toj iz furune.

Danas sam peko jednu i zezno sam stvar. Da li zato što sam okrenu pleh normlano, da li što sam digao na srednju ili što sam slučajno stavio na 250 umesto na max. Inače danas sam skontao da na max ne gasi grejače uopšte tako da verovatno napravi tmeraturu dosta preko 250 kad se dobro zagreje.

Ne vredi gasiti gornji grejač ostaće živa od gore. Isto tako previše nadeva spreči da se gornja strana ispeče. Mislim da je najviše do temperature. Juče mi mi se na testu stvorili oni lepi braon plikovi koji se vidjaju samu u furunama ili velikim profi pećima. Danas ništa... lebac
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16341



+2920 Profil

icon Re: Kamena ploča za picu31.01.2021. u 16:14 - pre 38 meseci
Znaci moraces jos da "vezbas"
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16341



+2920 Profil

icon Re: Kamena ploča za picu31.01.2021. u 19:32 - pre 38 meseci
Evo probao i ja sa "plehom"

bilo je prilicno bezuspesno, plus sto je sve mnogo komplikovanije nego spakovati picu u pleh i staviti u zagrejanu rernu, tako da mi je jasno zasto postoji taj kamen.

Inace mekano nafilovano testo se ne prebacuje bas lagano na pleh, treba dosta vestine za to.
Uz sve to testo mi sa donje strane nije ispalo onako kao sa pecatima i ako je dobra pica bila, podigli se klobuci.

Sto se mene tice previse truda, a ispekli smo bar dosta pica :)
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 712
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+592 Profil

icon Re: Kamena ploča za picu31.01.2021. u 21:56 - pre 38 meseci
Jeste komlikovano ubaciti bez lopate. Verujem da i sa lopatom treba malo vežbe. Zato sam i napisao da se razvije testo na papir za pečenje i karton pa samo svučeš zajedno sa papirom na pleh. Na kamen nije ništa jednostavnije staviti nego na pleh. Jedina razlika što kamen bolje drži toplotu al zato mora da ga greješ bar sat vremena. Ja sam skroz zadovoljan time što sam juče postigao sa plehom.
Ne treba da vežbam, znam šta sam zeznuo danas. Samo da ponovim kako sam juče pekao uz možda neke minimalne korekcije.

 
Odgovor na temu

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 712
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+592 Profil

icon Re: Kamena ploča za picu01.02.2021. u 11:22 - pre 38 meseci
Evo danas apsolutan uspeh. Ja lično nisam jeo bolju picu u domaćoj radenosti, a slobodno mogu da stanem na crtu mnogim picerijama (pogotovo pekarama).

Peć dobro ugrejana pola sata na najače. Ubacujem kad drugi put ugasi grejač. Pleh okrent i na najnižoj polici. Sir odma i ne otvara se ništa do kraja. Testo što je moguće tanje. Ubacuje se što brže i rerna se zatvara što brže. Prilozi minimalistički. Domaćinsku picu nema šanse da ispečete kako treba u običnoj rerni. Samo sirotinjsku.
Perverzija. Razlika izmedju one juče i ove danas je kilometarska a isto testo isti sastojci. Ostalo mi jedno parčence idem sad da ga pojedem

Treba malo vežebe i finesa, ali pre ili kasnije svako može da izpeče dobru picu u običnoj rerni pod uslovom da radi kako treba. (rerna i ti)
 
Odgovor na temu

mrkii

Član broj: 60791
Poruke: 520
87.116.166.*



+843 Profil

icon Re: Kamena ploča za picu01.02.2021. u 17:42 - pre 38 meseci
Bravo Dušane, reci mi par stvari...

Kakvo ti je testo, relativno tvrdo ili mekano da se lepi na pek papir? Ja sam pravio uvek što mekše testo jer mi u suprotnom ispadne kao hleb. Ne znam da li bi uspeo da prebacim tako mekano testo sa kartona na pleh, čak i ako zadržim pek papir ispod.

Da li pek papir smeta, odnosno snižava temperaturu? Kako ga cenite, ja bih rekao da ne bi trebalo.

Nešto se mislim, da li bi toliko mnogo smetalo da se uradi ovako:
- zagreješ pleh maksimalno
- izvadiš pleh na brzinu, zatvoriš rernu
- prebaciš picu za dve/tri sekunde, vratiš u rernu za par sekundi
Ovako bi mi bilo lakše jer bih mogapo da pridržim špek papir dok prebacujem mekano testo.
Nešto ne verujem da bi stigao ni pleh ni rerna toliko da se ohladi za to vreme


I da, pošalji neku sliku kako ispada pica tvojom metodom, odozgo i odozdo, please...


Ja inače čekam da mi stigne nova rerna, koja ima taj pica mod. Podrazumeva da radi donji grejač i ventilator sa grejačem...
 
Odgovor na temu

duca011
Znaci Zemun

Član broj: 278569
Poruke: 165
95.180.24.*



+37 Profil

icon Re: Kamena ploča za picu01.02.2021. u 21:59 - pre 38 meseci
Za pecenje pice u rerni preporucujem samot. Dva do tri santimetra debljine. Preporuka tri.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Bela tehnika :: Kamena ploča za picu

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 35183 | Odgovora: 95 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.