Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Automatski pogon za kolica na masini za rezanje kamena

[es] :: Elektrotehnika :: Automatski pogon za kolica na masini za rezanje kamena

[ Pregleda: 1963 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

MisterMM
Milan Milosavljevic
Bg

Član broj: 322565
Poruke: 8
95.180.5.*



Profil

icon Automatski pogon za kolica na masini za rezanje kamena10.06.2014. u 11:17 - pre 120 meseci
Okacicu u toku dana fotografiju kako masina izgleda u pitanju je samogradnja, ali bih mogao da vam docaram, po horizontalnim vodjicama na tockicima kao za klizne kapije samo mnogo vecih gabarita krecu se kolica na koja se postavlja kamen za rezanje u pitanju su stanglice, odozgo je postavljen klip koji drzi kamen da se ne pomera.
Znaci testera je fiksna, a kolica se guraju rucno sa kamenom na testeru klasican cirkular.
Sta me interesuje imam ideju da automatizujem taj deo procesa kada se kamen reze...razmisljao sam sa elektromotorom sa reduktorom i regulatorom uz neki regulator obrtnog momenta kao lamela da prokliza u slucaju preopterecenja da ne preoptereti testeru ili da postavim horizontalno pneumatski klip u pravcu kretanja kolica i da uz pomoc regulatora pritiska regulisem napad kamena na testeru.
Da li je neko imao iskustva sa tako necim ili bi imao da predlozi jos neku ideju jer je za bilo sta da se odlucim u pitanju i vreme i novac...a niko sa kim sa pricao ne moze da garantuje da bi to tako i radilo.
Hvala vam na odgovorima.
MM
 
Odgovor na temu

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Moderator
Član broj: 7761
Poruke: 3875
adsl-31-33.teol.net.



+334 Profil

icon Re: Automatski pogon za kolica na masini za rezanje kamena10.06.2014. u 12:43 - pre 120 meseci
Ja bih mjerio struju koju vuce motor cirkulara i tom informacijom upravljao motor kolica.
 
Odgovor na temu

MisterMM
Milan Milosavljevic
Bg

Član broj: 322565
Poruke: 8
95.180.5.*



Profil

icon Re: Automatski pogon za kolica na masini za rezanje kamena10.06.2014. u 18:18 - pre 120 meseci
DObro merenje struje u odnosu na opterecenje, ili mozda merenje brzine rotacije testere tahometrom sa zlazom od 4 do 20 ma ili 0-10 v, ali koji pogon izabrati za guranje kolica hmmm tu je potrebna logika i mikrokontroler.
MM
 
Odgovor na temu

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Moderator
Član broj: 7761
Poruke: 3875
adsl-31-33.teol.net.



+334 Profil

icon Re: Automatski pogon za kolica na masini za rezanje kamena10.06.2014. u 19:38 - pre 120 meseci
Pogon kolica, reduktor i el. motor.
Mada, moze i hidraulika ali trazi skup linearni ventil. Ne moze sa on/off ventilom - na zalost.
Pored toga, sta god da mjeris, struju ili broj okretaja, ne moze direktno na motor ( mislim tu i na frekventni regulator).
Mora neki PID algoritam da se skocka.
Elem, ne moze bez uC.
 
Odgovor na temu

MisterMM
Milan Milosavljevic
Bg

Član broj: 322565
Poruke: 8
95.180.5.*



Profil

icon Re: Automatski pogon za kolica na masini za rezanje kamena10.06.2014. u 20:21 - pre 120 meseci
Ne moze bez mikrokontrolera da se dobije kvalitetna regulacija stim sto mi je potreban i frekventni regulator sa stujnim ili naponskim inputima, mislim da mi je najblize trenutno da postavim pneumatski klip hoda kolica to je kod mene 900mm jedan rucni razvodnik 1-0-2 i da u grani jedan priblizavanja kolica sa kamenom testeri stavim precizni regulator pritiska od 0-2 bara i rucni ventil, a iznad osovine postavim obican tahometar sa displejom gde mogu da posmatram promenu brzine i ako vidim da se povecava preopterecenje da smanjim ili pritisak ili protok na ventilu.
MM
 
Odgovor na temu

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Moderator
Član broj: 7761
Poruke: 3875
adsl-31-33.teol.net.



+334 Profil

icon Re: Automatski pogon za kolica na masini za rezanje kamena10.06.2014. u 21:36 - pre 120 meseci
Pneumatiku u startu zaboravi.
Vazduh ima neprijatnu osobinu da je stisljiv, pa pod opterecenjem
klip ide u trzajima i neravnomjerno.
Sjeti se vrata od autobusa.
Teskoo upravljivo.
 
Odgovor na temu

MisterMM
Milan Milosavljevic
Bg

Član broj: 322565
Poruke: 8
95.180.5.*



Profil

icon Re: Automatski pogon za kolica na masini za rezanje kamena10.06.2014. u 22:23 - pre 120 meseci
Ako bih isao na elektricni pogon onda bih morao da nabavim neki recimo halov senzor merenja struje ili strujni transformator ili pomocu tahometra sa izlazom koje bih kacio na kontroler a posle upravljao brzinom motora na reduktoru preko frekventnog.
A za hidrauliku mi je potreban klip, pumpa, linearni ventil verovatno upravljan elektronski u odnosu na potrosnju ili brzinu rotacije. Vidim da ovo nece moci bas jeftino da prodje kako okrenes..:)
MM
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektrotehnika :: Automatski pogon za kolica na masini za rezanje kamena

[ Pregleda: 1963 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.