Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)

[es] :: Advocacy :: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)

Strane: << < .. 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 294811 | Odgovora: 3024 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Space Beer
ISS

Član broj: 325788
Poruke: 107
87.116.163.*



+93 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)07.01.2021. u 16:30 - pre 39 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:Poredjenje sa Qualcomm+Microsoft varijantom je jos... tuznije (u stvair ne znas vise ni sta je tuznije): https://www.youtube.com/watch?v=OhESSZIXvCA -- idi na 7:31 i pazi zlo, ucitaj Windows 10 ARM verziju u QEMU, i M1 je 1.5x brzi u MT ili 1.9x u ST od native Surface masine!!!!

Ponovicu: 1.5x - 1.9x brzi, trceci Windows 10 u QEMU na M1... :-)

Zlo :d Ne znam ni šta da kažem na ovo.
 
Odgovor na temu

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.dynamic.sbb.rs.



+498 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)07.01.2021. u 16:59 - pre 39 meseci
Imam Atom tablet, iz negde 2014-2015 god, placen nekih 250-300EUR. Asus Vivotab 8 valjda, nisam ga dirao godinama. Ima Windows 8.1 i mislim da su mi to najbacenije pare ikada. Tablet mod je mozda okej, ali je Windows 8.1 toliko siromasan sa tim tablet aplikacijama da ga nema smisla koristiti. Sa druge strane, desktop aplikacije rade toliko lose da kopiranje sa SD kartice na eMMC!!!! ubija CPU. Secam se da sam pokrenuo GTA 3 jednom na njemu i bio u fazonu okej... ovo nece gurati igrice. Bukvalno moze da se koristi samo kao sveska i nista vise.

A M1... pa iskreno po svemu sto vidim, i po tome da ima fanless dizajn koji je po meni +5 bodova od max 10 za ocenjivanje uredjaja, moguce da ce MBP ili eventualno Air biti sledeca kupovina. Verovatno vise jer su me Win apdejti toliko odbili od koriscenja Windowsa na dalje, kao i UZASAN zvuk koji se kvari sve vise i vise na vec dovoljno uzasnim zvucnicima vecine laptopova sa svakim win apdejtom. MBP koliko znam ima 2x3 zvucnika, pa lepo moze da se koristi i za posao i multimediju. A M1 Air je, koliko sam video, kod nas oko 150k, sto nije ni toliko strasno. MBP ne znam koliko ce kostati. Air je nekih 50% skuplji od nekog HP Probooka onda, ili u rangu Elitebooka, sto je skroz korektno.
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
..31e1:dd00:34a4:bcd:1bcb:cddc



+7173 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)08.01.2021. u 01:27 - pre 39 meseci
@Space Beer,

Verovatno nista, zato i postoji minut cutnje :-) Intel Atom je bilo vanbracno dete Intel-a - a to je samo malo bolja sudbina od... usvojenog (XScale)? :-)

Da bi se to razumelo, treba se vratiti u prvu polovinu 2000-tih - Intel je 1997-me kupio StrongARM od DEC-a kao deo poravnanja za patentne tuzbe. Intel je hteo zameniti svoje RISC procesore i860 i i960 sa StrongARM arhitekturom. Prva generacija je tavorila po raznim kablovskim risiverima i prvim PDA uredjajima od Compaq-a (iPAQ) i HP-a (Jornada).

Sledece dve generacije, pod brendom XScale, su bile ozbiljnija stvar - Intel je u XScale napakovao SIMD instrukcije zvane WMMX (kombo MMX i integer SSE), uveo SpeedStep, razne periferije i SRAM kes. XScale je duze vremena bio najjaci ARM procesor za ovo trziste.

Na vrhuncu XScale brenda, Intel je izbacio drugu generaciju "Monahans" koji je klokovan do 1.25 GHz, ali su imali per/watt poteskoca. Ukombinovano sa UMTS (3G) cipsetom, takvo pakovanje je bilo zanimljivo samo za vrlo high-end uredjaje. Marvell koji je preuzeo ovo je kasnije pravio i nize SKU-ove.

Btw, to su bila vremena: "Nero Mobile will be demonstrated at 3GSM at the Intel booth (Hall 1 booth C49). " :) Taj 3GSM je bio nenormalan, ne zelim ni da zamisljam marketinski budzet koji je isao u to.

XScale je uvek imao problem "nije izmisljeno ovde" i, u skladu sa tim, su imali i prioritet. Bas negde u to vreme je Intel imao studije oko ultra-niske potrosnje za x86 i odlucili su da oko x86 ogranizuju ceo biznis. XScale je otisao Marvell-u, Apple-ov zahtev je za iPhone CPU odbijen (tako pisu novine).

Iako Atom nije imao iste izazove (tretman :-) kao XScale i dalje nije bas bio skroz "jednak" - na primer, bar prvih godina, za masovno trziste su bili proizvodjeni samo modeli sa 2.5W - 8W TDP-om ("Diamondville"). Samo za vrlo male uredjaje (MIDs) kao i za embedded/automotive upotrebu su proizvedeni Z modeli sa TDP-om od 0.65W - 2W.

Druga generacija je postala SoC. Ne znam sta se tacno desavalo, ali pretpostavljam da je Intel radio vrlo agresivnu segementaciju trzista sprecavajuci bilo koji Atom SKU da ugrozi Core SKU. Da stvar bude jos jasnija - periferije za CPU kao sto je I/O hub (pre SoC ere) su bile proizvedene na starom procesu izrade bukvalno bacajuci "vate" kao topao vazduh.

Takodje, Intel je SoC procese koristio za visoko-komercijalne aplikacije, pa je prioritet Atom cipova bio manji. Sve to je nekada bilo vrlo frustrirajuce ali sta je tu je. OoO Silvermont sa 22nm produkijom je bio prilicno velika novina (za Intel)

https://en.wikichip.org/wiki/intel/microarchitectures/silvermont
https://www.anandtech.com/show...getting-serious-about-mobile/3

Za razliku od prve generacije koja je bila in-order, Silvermont je OoO - i dalje 2-way, uprkos tome sto su novi dizajni Qualcomm-a, Samsunga i Apple-a vec presli na jos siri dizajn. Kako je i prva generacija bila brza od Cortex A9 i Krait 200, Intel nije nalazio za potrebno da Silvermont ucini jos zescim. Interesantno je da je Silvermont imao jako fleksibilno pakovanje - mogli ste da spakujete 8 jezgara ko vam treba. Sto smo u automotive primeni i uradili - sa nezdravom dozom video resursa :-)

I tu polako dolazimo do problema - za automobilsku industriju je ovo bilo super. Medjutim za 2 ostale bitne industrije, ili je Intel smatrao da zna bolje (mobilna, gde su trazili sve u jedan SoC a Intel gurao cipsete) - ili notebook/desktop, gde je Atom imao "cast" da bude naj-entry-level, ali nista vise od toga (bar tada).

Znas kako to ide odatle...
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
..31e1:dd00:34a4:bcd:1bcb:cddc



+7173 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)08.01.2021. u 01:59 - pre 39 meseci
Za to vreme, u PC Lendu...

Onaj Dell od ~4.5K upaljen nekoliko puta - nisam jos ni stigao da ga namestim.

Ne radi sleep, ne radi shut down :) ako ga zaboravite u rancu u takvom stanju i nadjete se na aerodromu, to vam je obezbedjen prevoz do zatvora za teroriste, posto nema sanse da objasnite poreklo spontane fisije koja dolazi iz komadine metala. Ozbiljno, XPS 17 i, jos vise, Precision 5750 mogu biti opasni, pogotovu ovaj drugi gde mozete da nabijete >180W opreme unutra. To + zatvoren ranac + Windows nesanica = moguc pozar ili opekotine.

Ako nista drugo, bar mi je unutrasnjost ranca sad dezinfikovana - bez tragova zivota baziranog na proteinima.

OK, to vec poznato - ali... pre neko vece uvece hocu da pogledam neki film... Precision 5750 ima jako dobar 4K ekran, pa reko' sto da ne... start, pusti film i...

PRRRRC!

Sta je sad? Nema zvuk... pogled dole, kad ono neka crvena mrlja kod volume control. Klik, neki idiotski troublsehooter koji nista ne radi... Device manager i... ima sta da se vidi, neki Intel Signal Processing Ovo Ono odbija da se startuje. Uninstall, install? Jok.

Dakle, laptop je bukvalno upaljen nekoliko puta, sve sto je instalirano je Firefox. I u toku mesec dana ili koliko god je USPEO DA SE SAMOUNISTI - AUTONOMNO, BEZ LJUDSKE INTERVENCIJE! (ovo mi je vec treci komad opreme iz 2020 koja se spontano unistava, nekad u prvih par sati vadjenja iz ambalaze - a nisam se ni trudio).

Sevnuo verovatno neki Windows Update i sahranio zvucni adapter :-) Resio sam danas to instalacijom audio drajvera iz Maja 2020...
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
p2-115.p59.bvcom.net.



+1064 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)08.01.2021. u 04:15 - pre 39 meseci
Ivan: "Sevnuo verovatno neki Windows Update i sahranio zvucni adapter :-) "

Windows-u hoce povremeno da nestane zvuk, reinstalacija drajvera pomaze. Jesi probao Linux za shutdown/suspend problem? Firefox mozes da vozis i pod Linux-om....
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
p2-115.p59.bvcom.net.



+1064 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)08.01.2021. u 04:16 - pre 39 meseci
Zlatni:"moguce da ce MBP ili eventualno Air biti sledeca kupovina."

ako ti ne treba Windows software...
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)08.01.2021. u 04:37 - pre 39 meseci
Ivane, ne piši gluposti.

Čuj, neko će da te otera u zatvor zato što si nosio laptop sa sobom, koji nije propisno isključen. Kako da ne.

Svaki laptop i svaki mobilni telefon ima bateriju, koja je eksplozivna naprava, pa nikoga ne hapse zbog toga.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

mstevic
Milan Stevic

Član broj: 28701
Poruke: 226
212.237.191.*



+10 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)08.01.2021. u 09:29 - pre 39 meseci
Meni je glupo poređenje MacBook sa M1 i sa Intelom. Svi Mac laptopovi su očajni što se tiče hlađenja. Procesor obara frekvencije, a kuler se ni ne uključuje.
Ono što je tragično u celoj PC industriji, je povećanje cena i opadanje kvaliteta.
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
p2-115.p59.bvcom.net.



+1064 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)08.01.2021. u 11:35 - pre 39 meseci
Ma M1 Air sad kosta 150k dinara, a 188k ako hoce jos 256GB SSD ;)
Mislim ono quad sa 8Giga rama. To svakako da ce da kupi neko kome bas treba, jer Intel za te pare (150k) moze sa duplo rama i duplo SSD + diskretna grafika
i veci ekran. M1 sam za sebe nije koristan ako nesto specificno nemas na umu, jer emulirani Windows softver ce svakako da radi bolje na native...

 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)08.01.2021. u 11:55 - pre 39 meseci
Mozes li, molim te, da mi nadjes taj "intel sa duplo ram-a i duplo SSD-a" koji je u slicnoj velicini i slicnom trajanju baterije?

Mislim, za 150K dinara moze i Ryzen 3900X sa 16GB RAM-a i nVidia 1070Ti u Tower kucistu i ostane za 27" monitor, ali onaj koji kupuje Air ga kupuje da ga nosi unaokolo, svaki dan, ceo dan - i da mu traje baterija. Super je to "e, ima mnogo bolje, samo je kilo tezi i hebiga moras trazis struju".... ;)
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
p2-115.p59.bvcom.net.



+1064 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)08.01.2021. u 12:10 - pre 39 meseci
Mislio sam na laptop za tu cenu, za 150k mozes takav desktop, da se ovo pusi ;)
Sto se tice trajanja baterije, moj Intel laptop od 50k iz 2015, izvuce 7 sati na bateriji....
Ne znam sta osim baterije ovo moze da ponudi? Za tu cenu se ne isplati....
 
Odgovor na temu

mjanjic
Šikagou

Član broj: 187539
Poruke: 2700



+699 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)08.01.2021. u 12:46 - pre 39 meseci
Zanimljiva je i politika cena... evo ovde iskače reklama za HP, integrisana grafika, 8GB ram i 256GB SSD, 150-180k dinara, a sa druge strane za te pare ima laptop sa RTX 2060 grafikom...
E, sad, nekome treba 7-8 sati autonomije, a nekome treba što jača grafika, drugi je problem što je percepcija kupca da razlika u ceni takva dva laptopa treba da bude otprilike kolika je i cena posebne grafičke za desktop, samo što to nije baš realno, jer posebna grafika ima malo veće troškove proizvodnje, dok sa druge strane laptop sa integrisanom je obično u nekoj slim varijanti, ima tu i tamo neke legure aluminijuma, radi se o modelima koji i nisu baš top-seller pa je i proizvodnja skuplja nego za onaj od 500-600€...

Ali, generalno, kad već pričamo o Intel-u, ko hoće laptop za određenu sumu, a ima 5 kriterijuma, teško da se uklopi i u 2500€. Kod Apple-a je bar čista situacija, nemaju laptopove za neki gejming, sama primena je vrlo specifična, tako da je tu praktično faktor odlučivanja uglavnom dijagonala ekrana, a za broj jezgara i ram zavisi koliki je budžet.
Blessed are those who can laugh at themselves, for they shall never cease to be amused.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
..31e1:dd00:34a4:bcd:1bcb:cddc



+7173 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)08.01.2021. u 13:23 - pre 39 meseci
Citat:
Nedeljko
Čuj, neko će da te otera u zatvor zato što si nosio laptop sa sobom, koji nije propisno isključen. Kako da ne.


Cuj zatvor, zatvor za teroriste i to zbog spontane fisije :-)

@mstevic,

Moze da se poredi naravno ako masina A i masina B imaju isti termalni dizajn. Jedna od najbitnijih stvari je da imas fer poredjenje. Naravno da je moguce poveceti kapacitet hladjenja kroz povecavanje protoka vazduha, vece hladnjake koji primaju toplotu od procesora, dodatne inovacije it. Svakako da masina od 16 inca moze mnogo vise po tom pitanju da uradi ako se zrtvuje prenosivost na koju je Apple ciljao.

Sa druge strane, ovo ne menja stvari da sa M1 procesorom i sa Apple termalnom solucijom, mozes da imas mnogo vise od Intel konfiguracije. Delom to nije nikakva vest posto vec sa potrosnjom procesora znas kako ce stvari stojati sto se hladjenja tice. Ali ako se to ukombinuje sa M1 performansama koje su iz druge dimenzije, dolazi se do situacije koju je malo ko ocekivao: da Macbook Air (npr) razvaljuje 16" rMBP u nekim poslovima, bez pregrevanja i sa mnogo manjim trosenjem baterije.

Citat:
Branimir Maksimovic
Windows-u hoce povremeno da nestane zvuk, reinstalacija drajvera pomaze. Jesi probao Linux za shutdown/suspend problem? Firefox mozes da vozis i pod Linux-om....


Haha, da mi je neko rekao :-) Inace nije to uopste los savet ovde, Linux bi trebalo da je podrzan sa ovom masinom "out of the box" - posto je u pitanju "workstation" qr-pal-ovo-ono.

https://www.delltechnologies.c...sion-5750-spec-sheet-final.pdf --> Ubuntu 18.04 LTS je zvanicno podrzan

Probacu da ga bootujem kad stignem... Ovo sa sleep/shutdown insomnia-om izgleda kao totalno sumanut problem: "Modern Standby" ili "Modern Sleep" (MSFT.), umesto S3 to je sad kul zato sto krpez nije kompatibilan sa "instant ON" ocekvianjima usera.

Mozes misliti kako je to islo - dosta vendora su samo "tiho" iskljucivali CS preko registry-a... do Windows 10 revizije 2004... u kojoj je Microsoft odlucio da izbaci ta registry podesavanja :-))) Tako da "modern" vise nije moderan, vec obavezan. Problem je sto neke masine stvarno imaju problem sa ovim. Da stvar bude jos jaca, neke masine ne podrzavaju S3 uopste (mada, ocekivao bi covek da takve masine rade bez problema "moderni" standby), dok opet neke ne rade kako treba sa "modernim" (BSOD-ovi, racunar se ne gasi i tako).

Da se radi o nekom djubretu od $99 pa da covek kaze "jbg" (mada i tada, $99 je $99 - nisu to male pare niti iko zavredjuje da mu se prodaje defektna roba). Ali u masinama od $4K, $5K+ imati ovo je blam nevidjen, da ne kazem nesto drugo.

Citat:
Branimir Maksimovic
jer Intel za te pare (150k) moze sa duplo rama i duplo SSD + diskretna grafika i veci ekran.


Kako kome. Za mene, laptop se ne kupuje na kilo ili dzakove kao krompir. Apple masine nisu uvek najbolje ali su gotovo uvek u prvih 3 kada se uzme u obzir celokupan proizvod, za standardnu upotrebu.

Drugim recima, za "standardnu upotrebu", ultra-portabilni laptop proizvod je = masa + dimenzije + autonomija + performanse (CPU, GPU, I/O) + tastatura/trackpad + ekran + prosirenja + buka + podrska. Ne racunam tu uopste "specijalce" - ima ljudi kojima je potreban paralelni port i u 2021, ili VGA ili SD card citac pune velicine ili "gamerski" GPU pa makar to znacilo da laptop mora da bude u frizideru dok radi i..., stagod.

Apple je, tako, par godina imao ocajnu tastaturu i nista ih ne bi opralo od toga za developere. Ne sumnjam da mozes naci svasta "za iste pare" ali sam prilicno siguran da takva masina, sa duplo vise RAM-a, duplo vise SSD-a, dGPU, veci ekran ne moze nikako biti uporediva sa Apple-om, ako pricamo o masinama iz iste ere.

Ja samo znam da masine od Dell-a i Lenovo-a koje sam gledao da kupim, a mene zanima nesto u klasi brzih 15"/16" MacBook Pro modela, Dell i Lenovo cene su uporedive sa Apple masinama.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
..31e1:dd00:34a4:bcd:1bcb:cddc



+7173 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)08.01.2021. u 13:38 - pre 39 meseci
Citat:
mjanjic:
Zanimljiva je i politika cena... evo ovde iskače reklama za HP, integrisana grafika, 8GB ram i 256GB SSD, 150-180k dinara, a sa druge strane za te pare ima laptop sa RTX 2060 grafikom...
E, sad, nekome treba 7-8 sati autonomije, a nekome treba što jača grafika, drugi je problem što je percepcija kupca da razlika u ceni takva dva laptopa treba da bude otprilike kolika je i cena posebne grafičke za desktop, samo što to nije baš realno, jer posebna grafika ima malo veće troškove proizvodnje, dok sa druge strane laptop sa integrisanom je obično u nekoj slim varijanti, ima tu i tamo neke legure aluminijuma, radi se o modelima koji i nisu baš top-seller pa je i proizvodnja skuplja nego za onaj od 500-600€...

Ali, generalno, kad već pričamo o Intel-u, ko hoće laptop za određenu sumu, a ima 5 kriterijuma, teško da se uklopi i u 2500€. Kod Apple-a je bar čista situacija, nemaju laptopove za neki gejming, sama primena je vrlo specifična, tako da je tu praktično faktor odlučivanja uglavnom dijagonala ekrana, a za broj jezgara i ram zavisi koliki je budžet.


Efikasna segmentacija trzista.

Malo drugaciji primer ali je osnovni razlog isti: imas 2 kupca - i jedan i drugi su u stanju da pljunu vece pare.

- Jedan je neki biznismen, koji ce umesto $1500 platiti $3000+ ako tu masinu nece osetiti u svojoj torbi i ako ne mora da vidi punjac ceo dan - ali bez da zrtvuje performanse - tj. da mu se Excel fajl ne otvara celo popodne :-)

- Drugi je neki gamer, koji ce umesto $1500 platiti $3000+ ako ce imati max FPS dok igra (sto znaci: brz GPU i ekran) i minimalnu latenciju za multiplayer (mrezna, ...)

Znaci, obojica su spremni da pljunu $3000+ ali ce masine biti vrlo razlicite:

- Masina 1: Neki ultra-low voltage procesor (ili M1 ;-) spakovan kao SoC, maksimalno optimizovana maticna ploca vrlo skupe izrade (max. broj slojeva) kako bi stala na sto manje mesta kako bi ostalo maksimalno mesta za bateriju, delovi kucista od ugljenih vlakana zbog mase - ostatak aluminijum, itd.

- Masina 2: 3x deblja od masine 1 kako bi se maksimalno povecao protok vazduha, diskretna graficka kartica koja sama ima potrosnju kao masina 1, sistem za hladjenje koji je optimizovan za maksimum hladjenja po svaku cenu (buka je sekundarna stvar), ekran sa ultra-visokim osvezavanjem (300 Hz u 2019)

--

Kao prvo, verovatno i masina 1 i masina 2 imaju "taksu" za visoku poziciju na svojim trzistima, za sta su kupci spremni da plate $$$

Kao drugo - i jedna i druga su relativno skupe, ali iz razlicitih razloga: prva zbog specijalizovane izrade i optimizacije za nisku masu, malu potrosnju bez zrtvovanja performansi. Druga masina, sa druge strane, optimizuje za max. performanse u prihvatljivom pakovanju.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)08.01.2021. u 13:46 - pre 39 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic
Citat:
Nedeljko
Čuj, neko će da te otera u zatvor zato što si nosio laptop sa sobom, koji nije propisno isključen. Kako da ne.

Cuj zatvor, zatvor za teroriste i to zbog spontane fisije :-)

Kako da ne. Ima li primera da je neko zaglavio samo zbog laptopa koji nije propisno isključen? Gde se to desilo?

Svaki laptop, svaki tablet i svaki mobilni telefon imaju u sebi bateriju, koja je eksplozivna naprava, pa niko nije zaglavio samo zbog toga.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Space Beer
ISS

Član broj: 325788
Poruke: 107
87.116.163.*



+93 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)08.01.2021. u 14:18 - pre 39 meseci
Evo mene na R7 4800H + GTX 1660 Ti 6GB + 32GB RAM + 512 GB NVMe po ceni najjeftnijeg M1 Air modela (mada bez OS licence). Jad i beda kada je u pitanju baterija (4h max. za Office i CAD, sa osvetljenjem da mi oči ispadnu). Windows 10 radi kao pregažena mačka, ali srećom aplikativni softver (Autodesk pre svega) je još veće đubre, pa je sve ostalo nebitno. Nažalost, remote workstation u cloud-u je još uvek skuplja varijanta, ali je sasvim realna opcija kome to odgovara
https://develop3d.com/workstat...azure-nvv4-cloud-workstations/
Umesto kupovine radne stanice od 3000€ koja ne radi, cenim da je bolje uzeti neki MacBook (Pro) i sve moguće poslove obavljati iz macOS-a, a po potrebi se konektovati na remote WS i tamo odraditi ono za šta je Windows neophodan. Nekada mi ceo radni dan prođe u browseru, text editoru i mail/VoIP programima - što onda kupovati hardver koji sedi i ne radi ništa ;)
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)08.01.2021. u 20:39 - pre 39 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
Efikasna segmentacija trzista.

Malo drugaciji primer ali je osnovni razlog isti: imas 2 kupca - i jedan i drugi su u stanju da pljunu vece pare.

- Jedan je neki biznismen, koji ce umesto $1500 platiti $3000+ ako tu masinu nece osetiti u svojoj torbi i ako ne mora da vidi punjac ceo dan - ali bez da zrtvuje performanse - tj. da mu se Excel fajl ne otvara celo popodne :-)

- Drugi je neki gamer, koji ce umesto $1500 platiti $3000+ ako ce imati max FPS dok igra (sto znaci: brz GPU i ekran) i minimalnu latenciju za multiplayer (mrezna, ...)

Znaci, obojica su spremni da pljunu $3000+ ali ce masine biti vrlo razlicite:

- Masina 1: Neki ultra-low voltage procesor (ili M1 ;-) spakovan kao SoC, maksimalno optimizovana maticna ploca vrlo skupe izrade (max. broj slojeva) kako bi stala na sto manje mesta kako bi ostalo maksimalno mesta za bateriju, delovi kucista od ugljenih vlakana zbog mase - ostatak aluminijum, itd.

- Masina 2: 3x deblja od masine 1 kako bi se maksimalno povecao protok vazduha, diskretna graficka kartica koja sama ima potrosnju kao masina 1, sistem za hladjenje koji je optimizovan za maksimum hladjenja po svaku cenu (buka je sekundarna stvar), ekran sa ultra-visokim osvezavanjem (300 Hz u 2019)

Ja nisam biznismen, ali sam presao na MBP 13", doduse BTO sa 16GB RAM (intel masina). Vecinu vremena radim ili od kuce ili iz kanca. Imam tastaturu, imam misa, imam 27" monitor. Razlozi:

- Kad nosim masinu ne nosim punjac. Ko je ikad nosio ciglu za ThinkPad (ili Dell) zna o cemu pricam. Jeste, laptop je 1.5kg ali je punjac jos preko pola kila. Preporodila mi se ledja.
- Ako idem negde da radim remote (recimo kod klijenta), bilo da idem na sastanak, bilo da cackam mrezu, znam da mi pun laptop traje ceo dan. Ne razmisljam o bateriji. Ako bas, bas imam frku - samo mi treba USB-C, to obicno kod svakog ima, ali iskreno, nijednom nisam imao potrebu da trazim.
- Imam dovoljno RAM-a (mada bi mi prijalo 32GB) da pokrenem sve sto mi treba, cak i OpenShift ("Code Ready Containers", samo oni uzmu 9GB RAM) bez da se nerviram. Ako je frka, NVMe je jezivo brz.
- CPU je OK, jako mi se retko desi da mi se zaglavi nesto - ali bas jako, jako retko. Da, mogu da ga skucam, recimo pokrenem video call ssa 3-4 ucesnika kroz MS Teams, ali nisam siguran da je to do intel CPU-a. ;)
- Kad kucam, tastatura nije sjajna, ali za pola sata je OK. TouchPad je odlican, velik je, a opet, ako drzim dlanove na njemu ne pomera se mis. Ima super detekciju. Ekran je isto sjajan, jeste 13", ali mi radi skroz OK i za beleske i excell tabele (velike) i za git compare.... Ono, prezivljivo je.

Da li bi mi bolje radilo nesto drugo? Mozda, ali sumnjam. Dell XPS 13 sa nekim Linux-om bi mi bio OK, da radi MS Office, ali ne radi (ne, ne racuna se "kroz browser"). Windows mi ne prija, a uostalom, taj Dell kosta isto k'o Mac. Toliko kosta i ThnkPad X1 Carbon. Pri tom, da i ignorisem Office, ostaje PowerManagement kao "mozda" po Linux-om. Mada, vidim kako Ivan pise, ni pod Windows-om nije sjajno... ;)

Vidim li M1 u buducnosti? Mozda, mozda ne. Ne verujem da cu uzeti laptop bez 32GB RAM-a, videcemo da li su najave za 14" MBP tacne, to bi izdrzao (16" mi je golemo). Takodje, morale bi neke stvari da se portuju prvo: Antivirus (radi na Big Sur, bice valjda za M1), Virtuelizacija ("Stize..."), kontejneri (na zalost nema jos info). Ostalo mi je vec OK, van toga mi je vecina alata F/OSS ili takva da mi je skroz OK da rade kroz rosetta.... (ako novi vlasnik ne upropasi slack, sto moz' se desi ;) ). Zasto razmisljam uopste o M1? Zato sto mi trebaju aplikacije, prenosivost, baterija, kvalitet. Boli me uvce, ali onako zivo, da li je intel, AMD ili Apple, ali mi je bitno da radi dobro. Ne igram igrice na racunaru vec na Sony PS4, to mi je nebitno.

Zasto ovo pisem? Pa zato sto i vecina developera ima iste potrebe kao ja. Velika vecina ostalih corporate korisnika je vec pokrivena. Da, ima jos pomalo problema sa kompatibilnoscu, ail se brzo peglaju. OK, nek je M1 i sporiji od mobile intel-a (a nije, al' nebitno), samo baterry life ce prodati ove masine. Air, sa svojim trajanjem baterije je san snova svakog sales-a ili middle management-a. Lako je pricati o performansama diskretne grafike kad imate laptop koji nosite ponekad, tipa "na odmor, da igram igrice i na plazi", ali da nosite masinu ceo dan, svaki dan, 300 grama bi vam znacilo kao kuca, a da vas neko oslobodi besomucnonog trazenja pujnaca bi vam vredelo vise od 30% performansi. Jos ako je masina responsive u office i sl. - ihaaaa. Da ne spominjem da je taj Air sasvim uporediv po ceni sa corporate masinama.

Segmentacija je brutalno uradjena za M1. Pogodak tacno u metu.

</rant>

Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)08.01.2021. u 20:48 - pre 39 meseci
Citat:
Nedeljko:
Kako da ne. Ima li primera da je neko zaglavio samo zbog laptopa koji nije propisno isključen? Gde se to desilo?

Svaki laptop, svaki tablet i svaki mobilni telefon imaju u sebi bateriju, koja je eksplozivna naprava, pa niko nije zaglavio samo zbog toga.

Sprda se Ivan sa tobom, nije niko otisao u zatvor zbog laptopa - mada verujem da bi ga zaustavili ako bi termalna kamera (da ima ih na svim aerodromima, ili svim vecim) pokazala da nosis nesto na 70C u rancu i trazili da vide sta je. Ako si beo, govoris tecno engleski (ili lokalni jezik) i imas pasos neke zemlje prvog sveta ne bi te uhapsili. Doduse, da se zoves Muhamed Ahmed, da imas pasos Pakistana, nosis tunban i kufi i ne govoris ni rec nijednog jezika sem pastunskog.... paa....
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.dynamic.sbb.rs.



+498 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)08.01.2021. u 21:12 - pre 39 meseci
Citat:
Branimir Maksimovic:
Ma M1 Air sad kosta 150k dinara, a 188k ako hoce jos 256GB SSD ;)
Mislim ono quad sa 8Giga rama. To svakako da ce da kupi neko kome bas treba, jer Intel za te pare (150k) moze sa duplo rama i duplo SSD + diskretna grafika
i veci ekran. M1 sam za sebe nije koristan ako nesto specificno nemas na umu, jer emulirani Windows softver ce svakako da radi bolje na native...



Pazi, pogledaj neki relevantan laptop, tipa xps, spectre, mozda cak i envy, izmedju probook i elitebook klase, tu spada Air. Full-metal izrada, IPS ekran visokog kvaliteta... za programiranje je dusu dao, a i za multimediju. Opisao sam vec slucaj. Jesam vezan za Windows donekle, ali imaj u vidu da sve firme s kojima sam imao kontakt FORSIRAJU MB Pro. Zaposleni nemaju cak ni izbor - dobijes MBP i ima da ga koristis, neces da se igras sa windowsom i da jurimo za svakog posebno zasto nekome nesto ne radi na 10 razlicitih konfiguracija sa 10 razlicitih verzija OS-a, itd. Jeste, imamo docker i virtualizaciju, ali i to ume da zeza. Za developere Mac jednostavno daje neku unifikaciju. I bezao sam od meka poslednjih 10-15 godina, nisam imao potrebe - bas iz razloga sto "za taj novac ima uvek bolje", al' ne radi se o brojkama na papiru, radi se o zavrsnoj obradi, kvalitetu, kontroli kvaliteta i propratnim komponentama.

Bukvalno probaj da poredis zvuk na laptopovima jer je on "sekundarna" stvar pored "brojki". Koji laptop ispod 100k ima preko 2 zvucnika? Da ima bar neki mini-vufer i 2 tvitera? Ili jedan srednjetonac i jedan visokotonac na primer? Evo svi traze jeftine lapove za multimediju, pa ako ces da gledas Netflix sto je neka primarna stvar onda, valjda ti je sem kvaliteta slike druga primarna stvar kvalitet zvuka? Ako se cuje kao iz bureta preko telefona iz 1900. godine, kakvo ce to uzivanje da pruzi?

Imam Bang & Olufsen na HPu, po zvucnik sa svake strane, a B&O nema slusalice ispod 500EUR kod nas, kamoli zvucnike. Ako na nesto mogu da se zalim na lap topu, to je UZASAN zvuk, koji Win10 + win drajveri jos vise je*avaju. I onda dobijes laptop neupotrebljiv za multimediju ili bez eksternog zvucnika (probaj da napravis stereo zavaljen u krevet pred spavanje?) koji ce jos windows sound rendering da ti zeza i preko toga. Blagi uzas!

I kako bih ti rekao, nije do Intela, nije do AMDa, do Microsofta je. Oni prave cirkus. Umesto da ovaj "rolling release" Win10 bude sa unapredjenjima kvaliteta postojecih stvari (opet kazem, neka krenu od primarnih) oni se igraju slicica po start meniju i "uparite vas bt uredjaj brze jer smo ubacili inovativno dugme u neki tamo meni koji postoji, jerbo nismo to uradili 5 godina kad je trebalo jer... je*iga". A do proizvodjaca tih laptopova je drugi deo krivice, jer forsiraju Win10, i tu delom upadaju AMD i Intel jer ne podrzavaju nista sem Win10 (cik probaj na laptop 2017+ da stavis Win8), a linux podrska je, po mom licnom iskustvu do sada, mnooooooooogo losa jer "mora specijalni drajver za to i to" inace ce, evo opet uzecu zvuk kao primer, da zvuci kao da iz jednog bureta ide u drugo bure pa se onda odbija o plast sena da dodje do tebe jer B&O softver uz drajvere postoji samo za Win10, a proprietary drajveri ne rade posao maltene nikako.

Znaci, prvo malo da se klepi M$ po celendri, pa onda malo da se klepe proizvodjaci laptopova, pa AMD i Intel pa ce mozda nesto pozitivno da se promeni. Ovako svako radi sta misli da je najbolje za sebe, neki kvazi-modularni sistem, gde kada svako po malo ispadne pametan, krajnji proizvod ispadne glup. Super, M$ ce mi napraviti OS sa svim opcijama kako misle da treba, bice lepo i sve to, Intel ce raditi na power managmentu procesora na primer, realtek ce se truditi da napravi sto bolji drajver, HP ce satro u saradnji sa B&O da napravi softver za low ili high level komunikaciju sa drajverima, i dovoljno jedna karika da zariba i ode sve u q. Toga kod meka nema, sta god pricali. I jesu skupi, ali kad krene da te zeza nesto pa potrosis 10-20 sati na debagovanje, isprobavanje ovog i onog drajvera, druge buildove os-a, pa i druge os-ove/distroe/kernele, pa tu nabijes jedno 100 sati, ako ti je vreme imalo bitno, a uz to i zivci, pa nece bas taj mek biti toliko skup.

A sto se tice konfiguracije quad-core sa diskretnom grafikom i 8 GB RAMa, pa uzimas lap top, ne workstation. Ajde, kome treba, 16GB RAMa ce dobro doci. Diskretna grafika? Ako ces da igras igrice. Hexa/octa core? Cime da hladis to? I da ohladis, po koju cenu, buka, temperature, gabariti? SSD... pa ako ga koristis samo za posao, tesko ces i 250GB napuniti. Obrada videa mora da bude iskljucena iz ovog poredjenja doduse, jer nemam predstavu kakav hw njima treba, a i externi hard bi bio neophodan.
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
p2-115.p59.bvcom.net.



+1064 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)08.01.2021. u 21:30 - pre 39 meseci
Zlatni:"Zaposleni nemaju cak ni izbor"

Zaposleni nemaju, ali sam govorio za kucnu varijantu.

"za programiranje je dusu dao"

Zavisi sta programiras. Ja ne bih mogao nikad da radim na laptopu.
Laptop ti treba samo ako si mobilan, i radis u putu. Inace moze sa
pravom tastaturom i monitor-em ;)
E sad, dodaj na to da radis za Linux ili Windows, M1 svakako otpada
u mom slucaju.
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)

Strane: << < .. 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 294811 | Odgovora: 3024 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.