Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)

[es] :: Advocacy :: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)

Strane: << < .. 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 294893 | Odgovora: 3024 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)25.07.2020. u 20:15 - pre 45 meseci
Gledaj, ti likovi su to radili prvo sebi. Oni su radili 18 sati dnevno - pa tek onda to ocekivali od drugih.... Takodje, to je bio prilicno no-bullshit pristup svemu, nije to bilo samo "my way or the highway", ali si, ako si hteo da imas stav, da imas i cime da ga podrzis. Linus se jos koliko-toliko drzi, ali cela ova "code of conduct" i slicno prica i meni ide na ganglije iz sto razloga....

Ali da, kad pomesas "code of conduct", SJWs, razne "special snowflakes" i quotas sa biznisom koji vode glorifikovani bean counters dobijes.... recimo intel. :/ Videcemo dokle ce ovo da ide i kako moci da gura, ali ja se plasim da ce Moore-ov zakon zakopati ne ogranicenja fizike, vec ogranicenja biznisa da uradi sta treba....

Skoro sav moguci razvoj u IT-u se desava u startupima jer tu jos ima kulture ovakvog nacina rada. Aman, dobili smo fenomen spun-out kompanija gde gigant bukvalno napravi 100% funded startup, finansiran od strane velikog igraca, sa ljudima koji vec rade u toj firmi i samo ih prebace u startup, samo da bi im skinuli gluposti sa grbace.... i kupili ih za par godina nazad.

Problem je sto ovo ne moze da se radi sa pravljenjem foundry-ja.... Zato TMSC i gura, oni imaju model servisiranja startupa.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
..1e1:dd00:ccf5:9248:4701:d414



+7173 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)25.07.2020. u 20:56 - pre 45 meseci
Cak i daleko ispod stvari koje bukvalno menjaju svet, za pravljenje necega sto je referenca u bilo kojoj industriji sta god da je - 15+ sati dnevno rad je norma (a za visine o kojima se ovde prica... haha, mogu da zamislim dane Intel ekipe koja je radila na Conroe projektu kad je trebao sprint da se radi).

Kome se to ne svidja, moze uvek da radi na ostalih >99% problema. Ili da ne radi uopste na problemima.

Bas sam jutros gledao YT video o iPhone projektu u Apple-u - https://www.youtube.com/watch?v=24O00Jz8R04

Odlican video, celu situaciju gleda iz sasvim druge perspektive umesto uobicajene: projekat je bio pakao na zemlji, imao vise laznih pocetaka, finalni "proof of concept" za SJ-a je bio 2 nedelje kampovanja na poslu, par h spavanja u obliznjem motelu i sve ostalo sto ide uz ovakve stvari. Komercijalni razvoj je razbio N brakova, neke ljude doveo skoro do nervnog sloma zbog nemogucih rokova i natprirodnih zahteva.

A sta bi drugo ocekivali? Ljudi su radili na necemu sto ce izmeniti zivot na planeti jbt. Necemu sto u toj formi nije postojalo. Sigurno to nece raditi od 9 do 5 i uz "code of conduct". To imaju danas, zato nemaju Steve Jobs-a i revolucije koje je Apple pod njim pravio.

Najjaci deo je za vreme samog predstavljanja iPhone-a svetu - za one koji nisu pazljivo gledali: pred ocima solidnog dela planete je Steve Jobs obrisao telefon Tony Fadell-a (SVP iPod divizije) sa jednim pritiskom prsta ("Tony menja telefon, mogu lako da se oslobodim ovoga, samo obrisem Tonija. Bum"). Nekima u publici je bilo smesno i verovatno niko osim Apple zaposlenih nije ukapirao "salu" koja je bila suptilni "savet" Fadell-u da je vreme da pakuje stvari. Da ne bi bilo nikakve zabune, Steve-ova lista su bili samo visoki Apple menadzeri. Premotajte gornji video na ~25 minuta. Za neupucene, Fadell-ov koncept telefona je izgubio u internoj trci.

Diskretno, "you're fired" pred verovatno stotinama miliona ociju i to uzivo bez edit-a. Sta bi Code of Conduct rekao o tome ;-) Nije bilo predhodnog HR razgovora, paznje na psihologiju, "well-being"... direkt onako kako jeste. Strahota!

Ironicno, uvek PC Tim Cook (koji je otpustio Forstall-a) je 2015-te priznao da jos uvek ima Jobs-ov telefon u kontaktima. Jbg, iPhone ne moze da zove mrtve.

Citat:

Skoro sav moguci razvoj u IT-u se desava u startupima jer tu jos ima kulture ovakvog nacina rada. Aman, dobili smo fenomen spun-out kompanija gde gigant bukvalno napravi 100% funded startup, finansiran od strane velikog igraca, sa ljudima koji vec rade u toj firmi i samo ih prebace u startup, samo da bi im skinuli gluposti sa grbace.... i kupili ih za par godina nazad.

Problem je sto ovo ne moze da se radi sa pravljenjem foundry-ja.... Zato TMSC i gura, oni imaju model servisiranja startupa.


Zamisli budalastine a-la "hajde da obrisemo master i slave iz koda" i ostalih milion budalastina danas u vreme ranog Apple-a ili Intela pod Grove-om?

Jobs je imao urodjenu iskrenost za dobro kandidata za posao i bio je ispred vremena u HR praksi davanja 360" feedback-a aplikantu :-)

https://www.zdnet.com/pictures...our-next-resignation-letter/8/

Citat:

Likewise, Steve shook up social norms in an effort to bring the best out of people. During a job interview, he started pressing a candidate on when he had lost his virginity and when he didn’t answer, correctly surmised he was still a virgin from his red face and asked him to acknowledge that reality. Not every boss would be so considerate but Steve was. He even asked him about drug-taking, and interrupted him while he was responding to a technical question by shouting "gobble, gobble, gobble, gobble" over his answer.

It's a technique that all Fortune 500 companies are expected to include in their recruitment process in future as a way of helping candidates realize for themselves whether they are a good cultural fit for a company. Steve, as ever, was years ahead of his time.


Andy Grove je imao epitet najstrozijeg sefa u 'Dolini. Sto nije bas nesto sto se lako dobija uz ozbiljnu konkurenciju...

Citat:

“Grove was always the toughest, in terms of asking pointed questions that would basically put you on the spot in front of your peers, ” he said. “A strategy you had spent months on would fall apart in five minutes if you weren’t prepared.”


Strasno! Tako da ubije necije mesece rada u roku od par minuta... Nepravda! Diskriminacija! Mrznja! :-)

Definitivno diskriminacija: diskriminacija glupih ideja i losih i nedomisljenih strategija. Skandal! Pravda i jednakost za glupe ideje! I glupe ideje su ideje!

[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 25.07.2020. u 22:11 GMT+1]
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
109.72.51.23



+1064 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)25.07.2020. u 22:27 - pre 45 meseci
Nikola:"Oni su radili 18 sati dnevno - pa tek onda to ocekivali od drugih...."

Generalno ja radim po 12 sati kada nesto zelim da resim, tj kada sam prilicno nestrpljiv i ne zelim
da ostavim neki interesantan problem za sutra. No generalno kada nesto zapne, ipak je bolje
da prenoci (ili predani), pa onda sutradan svez lakse resis problem. Tu je onda i neminovan
razvoj koji nekada zahteva jednostavno da izgruntacis ono sto imas. No nikada to nije
konstatno nego u brstovima koji su onda kada preguras vratis se u rutinu kuca poso poso kuca :P

Ivan:
"Kome se to ne svidja, moze uvek da radi na ostalih >99% problema. Ili da ne radi uopste na problemima."

Mene je nekad vatala frka kada sam imao probleme za resavanje, a sada kako ima dete i dosta iskustva, nekako
nema problema da me baci u stres. Jednostavno isplaniram, doklle sta treba da uradim i tako kako sam matoriji
sve mi to deluje kao obican posao.
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)26.07.2020. u 08:50 - pre 45 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
Zamisli budalastine a-la "hajde da obrisemo master i slave iz koda" i ostalih milion budalastina danas u vreme ranog Apple-a ili Intela pod Grove-om?

Ja i dalje ne smem da mislim na koliko mesta je hardkodirano

git checkout origin master

I koliko je bolelo promeniti to.... Tu ima stvari koje je radio neko cija zamena nije vec godinama u firmi. :) Ali, da, slazemo se: Intel je sam kriv za ovo gde je sad.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

Space Beer
ISS

Član broj: 325788
Poruke: 107
87.116.167.*



+93 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)26.07.2020. u 11:21 - pre 45 meseci
Citat:
nkrgovic:
edit: Da se razumemo, nas najveci problem je sto intel nema konkurenciju na nekoliko vrlo bitnih trzista - pre svega low-power x86/x64. AMD se pravi mrtav na tom segmentu, ne znam da li mi je tuznije na sta lici Jaguar ili na sta lici Epyc 3000. Ima bas, bas dosta primena gde su te nise bitne, a AMD-a nema nigde. Intel sa druge strane ima odlicne proizvode i kao Atom i kao Xeon-D. Ako ti treba low-power plafroma za router ili za storage (sa ECC podrskom), ili nesto slicno - intel je vise-manje jedini izbor - ako neces da portujes ama bas brdo koda na npr. Arm od svojih para.... Plus, ima stvari koje se jako tesko portuju, ili cu closed source, ali zgodne za ovakve primene, ili jednostavno nemaju ekvivalent (Arm nema low-power ECC plaftorme - ne lako dosutpne bar).


Ovo je najmanje bitno tržište trenutno u IT svetu. Nikome ne treba, zanimljivo je samo (nama) entuzijastima. x86 je izgubio low-power trku od ARM-a kada je Intel odustao od Atom telefona. S razlogom. Za specifične zahteve koje navodiš (ruter, storage, low-power serveri...), mala x86 jezgra su ili besportebna (lošija od ARM-a) ili lošije rešenje od ULV velikih jezgara (npr. Core M ima TDP od 5W). Fokusirati se na to tžište kada ARM polako ulazi na serversko/HPC i PC, bio bi najveći promašaj bilo kog menadžmenta

X86 kompatibilnost low power uređaja je sjajana stvar. Problem je što su takvi uređaji besmisleni za posao koji zahteva standardne x86 programe. Imam Atom + Win 10 tablet i to mi je najbolje potošen novac za neki hardver. Ali je realno daleko od bilo kakve zamene za PC. Za mene su i ULV računari (ultrabook, NUC, AiO...) (TDP ~15W) glupost, rad na takvom računaru je patnja. Bez 35W i aktivnog hlađenja nema ništa :D
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
2a00:20:9021:b202:8cd5:5a6d:..



+7173 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)26.07.2020. u 11:47 - pre 45 meseci
@Branimir Maksimovic,

Ako si dobar u poslu, sto verujem da jesi, i ako si zdrav mentalno i brzo ucis, kako postajes stariji imas manje stresa iz prostog razloga sto se povecava kolicina stvari koje si "vec video".

Naravno ne do detalja (inace bi to znacilo da radis na nekom dosadnom i ponavljajucem poslu), vec grubo na nivou procesa i puta do cilja. Iznenadjenja uvek ima ali grubo proces izgleda uvek isto (i sastoji se od puno rmbanja u burst-ovima koje si pomenuo).

Kao Feynmanov algoritam za resavanje problema - #1 zapisi problem, #2 duboko razmisljaj i #3 zapisii resenje :-)

@Space Beer,

Intel je za*ao sa Atomom ne zbog nepotrebnosti x86 instrukcijskog seta vec zbog "mi znamo bolje" mentaliteta koji nije mogao da prihvati da je mobilnim proizvodjacima DALEKO bitnije da imaju SoC sa integrisanim komponentama a ne CPU sa cipsetom kao u PC industriji. Dok je Intel to ukapirao prosao je brzi voz.

@nkrgovic,

Ma uopste ideja da neko gubi vreme na to umesto da radi na necemu korisnom je bolesna. Da se Andy Grove digne iz groba verovatno bi takvu ekipu momentalno otpustio. Marketing moze da izigrava budale i titra kulturnim ratoviima, ali inzenjeri? Za*ebi ti to.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)26.07.2020. u 14:02 - pre 45 meseci
Citat:
Space Beer:
Ovo je najmanje bitno tržište trenutno u IT svetu. Nikome ne treba, zanimljivo je samo (nama) entuzijastima. x86 je izgubio low-power trku od ARM-a kada je Intel odustao od Atom telefona. S razlogom. Za specifične zahteve koje navodiš (ruter, storage, low-power serveri...), mala x86 jezgra su ili besportebna (lošija od ARM-a) ili lošije rešenje od ULV velikih jezgara (npr. Core M ima TDP od 5W). Fokusirati se na to tžište kada ARM polako ulazi na serversko/HPC i PC, bio bi najveći promašaj bilo kog menadžmenta

Hmmm.... Za rutere, ajde i nekako - to jeste za entuzijaste dobrim delom, mada vecina rutera i security gateway uredjaja zapravo ima x64 - pogledaj Cisco ISR i FirePower, FortiNet, Meraki, CheckPoint... svi su x64. Za neke specificne primene x64 je obavezan - kao sandboxing, mada, stoji, dosta ide u cloud ili u virtual appliances. Opet, i to je x64, pogledaj Dell i Cisco nameske "network function virtualization appliances".... Za storage se vec ne slazem uopste. NVMe storage ima jake procesore - neka "norma" je 2 core-a po NVMe drajvu, plus 25GBit ili brzi net. Treba ti 4xPCIe po uredjaju. EMC, NetAPP, PureStorage, svi imaju dual-Xeon kontrolere zbog performansi.

Arm naravno moze ovde, bez problema - ali x64 ima prednost u fleksibilnosti. Ako hocu appliance na kome mogu da poteram, kao virtual appliance, Palo Alto firewall, Cisco ruter i Fortinet Wireless, to mora da bude x64. Ove closed source sam imao na umu....
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

bigvlada
bgd

Član broj: 41095
Poruke: 325
87.116.191.*



+94 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)26.07.2020. u 17:23 - pre 45 meseci
Kad se već pominje Softbank, posle katastrofe sa We Work-om i predsednikom sveta i debelom rupom u finansijama zahvaljujući Uber-u, ozbiljno sumnjam u njihovu sposobnost odabira kvalitetnih investicija.

Moje mišljenje je da, šta god da se uradi sa Arm-om, Arm poslovni model će izgubiti trku sa otvorenim RISC-V modelom poslovanja. Samo je pitanje vremena.

 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
2a00:20:9021:b202:3866:f533:..



+7173 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)26.07.2020. u 17:37 - pre 45 meseci
WeWork i Uber su razlog zbog cega SoftBank pokusava da zavalja ARM.

Problem je sto ce ARM vredeti manje ako ga kupi bilo ko od strateskih musterija ARM IP-a.

Takodje, firme koje teorijski mogu da priuste ARM (Samsung, Apple, NVIDIA) bi imale ozbiljne probleme objasnjavajuci antimonopolskim komisijama kako takva kupovina ne predatavlja problem.

U principu za SB bi najbolja opcija bila IPO - ali se bas potrefilo da smo u sred globalne pandemije.

Zajeba*o.

ARM je isto u nezavidnom polozaju: njihova dominacija trzistem je upravo zbog „specijalnog“ statusa gde nikom nisu konkurent i zbog vrlo razumnih licenci. Ali investitori hoce $$$ (vec neko vreme pritiskaju ARM menadzment da digne cene) + SB nema problem da ih zavalja nekom od najvecih musterija sto bi unistilo ARM-ovu nezavisnost i sasvim sigurno ubrzalo prelaz na RISC-V.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

mjanjic
Šikagou

Član broj: 187539
Poruke: 2700



+699 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)27.07.2020. u 00:20 - pre 45 meseci
Hm, a šta ako ulete kinezi sa parama i kupe ARM?
Setimo se da su svojevremeno hteli da kupe Opel, ako se dobro sećam, pa su ih nemci otkačili, pokušali su da kupe neke problematične objekte u SAD (neku veliku rafineriju ili tako nešto, pa je intervenisala Vlada), potom je neki kineski konzorcijum koji je čak bio registrovan u Australiji pokušao da kupi najveći ranč u Australiji, pa je intervenisala Vlada Australije i sprečila prodaju zbog nacionalnih interesa, dakle sve to može kad se pojavi neki kinez (koga je 99% poslala partija ili on hteo ne hteo mora da toj partiji čini usluge koje mu zatraži), ali kad zapadne kompanije kupuju po Africi, ili po bivšim republikama SFRJ i SSSR, onda je sve to u redu, odnosno to je tržišna ekonomija.
Dakle, tržišna ekonomija sve dok odgovara meni, ako treba, guram je i pomoću politike i vojno, a kad mi ne odgovara, onda to blokiram preko iste te politike.

Da se ogradim, nisam ni ja za bilo koju varijantu sa kinezima, dovoljno je pogledati dokumentarac "Chinese spy spills secrets to expose Communist espionage | 60 Minutes Australia", neka je deseti deo onoga tačno...

Blessed are those who can laugh at themselves, for they shall never cease to be amused.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+7173 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)27.07.2020. u 01:35 - pre 45 meseci
Kinezi da kupe ARM? U ovo doba otvorenog trgovinskog rata? Mozda pre nekoliko godina dok jos cela stvar nije eksplodirala, ali posle blokiranja Qualcomm transakcije ili zabrane izvoza Intel-ove robe?

Ne bi to bas islo lagano. OK, Kinezi ponude SB-u masnu kintu. Kako je u pitanju globalna firmetina koja je de-facto globalni lider stvar ne moze nikako da prodje bez da o tome ne sazna JP drzava, kako zbog antitrust pitanja a tako i zbog enormne transakcije sa strancima.

Takodje, ARM Holdings je registrovana u UK, u vlasnistvu SoftBank-a. Promena vlasnika bi, ocigledno bila poznata i u UK.

Ne znam sta UK moze da uradi, ali bi Japan svakako blokirao transakciiju najverovatnjie iz sopstvenih geopolitickih razloga.

Cak i ako ne bi, Japanci u ministarstvu ino poslova bi vrlo verovatno dobili telefonski poziv iz stejt departmenta USA gde bi im bilo lepo objasnjeno da nije bas najpametnije da ARM kupe Kinezi i gde bi bili lepo zamoljeni da popricaju sa SoftBank-om i isto tako im objasne zasto je sve to losa ideja.

Onda bi japanski MFA nazvao CEO-a SoftBank-a i lepo ga zamolio da fino Kinezima kaze "ne". Ako SoftBank CEO i dalje misli da je prodaja Kinezima pametna, postoje i manje suptilni nacini stopiranja transakcije :-) Naravno, do toga ne bi moralo da dodje posto, po definiciji, ako te nazove MFA i zamoli te da ne prodajes firmu Kinezima, mozes ocekivati da ce isto tako pozvati svoje kolege zaduzene za nadgledanje ovakvih transakcija.

Zasto bi Japanci to uradili? Za pocetak, Japanci i Kinezi nisu bas u najboljim odnosima, bez obzira na USA. A ako se USA umesa, Japanci nemaju puno izbora, osim ako ne zele da vide ledja USA vojsci. Uprkos popularnom misljenju u nekim delovima planete, Japanci nemaju entuzijazam da ostanu bez USA "ledja" posto su inace vrlo popularni medj' susedima. Pogotovu medju Kinezima i Korejncima iznad i ispod 38-me paralele.

Mogu Kinezi da probaju sa nekim "stealth" metodama, ali cisto sumnjam da mozes da "proteras" $40+ milijardi bez da se ne vidi odakle dolaze pare, pogotovu sto ce struktura vlasnistva biti pod lupom ljudi kojima je otkrivanje takvih mahinacija posao.

ARM nije vila sa lepim dvoristem ili propala fabrika, pa da neko moze da ih kupi sa koferom kesa ispod zita ili preko "stealth" firme na Sejselima.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Space Beer
ISS

Član broj: 325788
Poruke: 107
89.216.105.*



+93 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)27.07.2020. u 13:23 - pre 45 meseci
Citat:
nkrgovic:
Hmmm.... Za rutere, ajde i nekako - to jeste za entuzijaste dobrim delom, mada vecina rutera i security gateway uredjaja zapravo ima x64 - pogledaj Cisco ISR i FirePower, FortiNet, Meraki, CheckPoint... svi su x64. Za neke specificne primene x64 je obavezan - kao sandboxing, mada, stoji, dosta ide u cloud ili u virtual appliances. Opet, i to je x64, pogledaj Dell i Cisco nameske "network function virtualization appliances".... Za storage se vec ne slazem uopste. NVMe storage ima jake procesore - neka "norma" je 2 core-a po NVMe drajvu, plus 25GBit ili brzi net. Treba ti 4xPCIe po uredjaju. EMC, NetAPP, PureStorage, svi imaju dual-Xeon kontrolere zbog performansi.

Arm naravno moze ovde, bez problema - ali x64 ima prednost u fleksibilnosti. Ako hocu appliance na kome mogu da poteram, kao virtual appliance, Palo Alto firewall, Cisco ruter i Fortinet Wireless, to mora da bude x64. Ove closed source sam imao na umu....

Ali već postoje low-power X86 procesori (5-15W TDP), sa velikim jezgrima. Te namene koje si naveo su toliko malo tržište da je besmisleno razvijati Atom ili Jaguar za njih. Ok, ima pored toga još situacija gde bi dobro došlo, ali mnogo je lakše i jeftinije postojeći procesor optimizovati za malo nižu potrošnju nego bacati novac u bunar i voditi izgubljenu bitku. Znam da Zen ne može da zameni svaki Atom ili Jaguar uređaj, ali može sasvim dovoljno. Ko ne ume pasivnim hlađenjem razumnih dimenzija da ohladi 6W, ne treba ni da ga kupuje :D
https://www.amd.com/en/products/embedded-ryzen-r1000-series
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)27.07.2020. u 13:49 - pre 45 meseci
OK, ovo nisam znao da postoji.... Sasvim dovoljno, da, posebno u kombinaciji sa Epyc 3000 za ECC.

A to da "ne isplati se", cuj.... pogledaj koliko kosta jedan NetApp ili EMC storage, pa mi reci ponovo. :)
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
2a00:20:9032:18cc:348e:3ede:..



+7173 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)27.07.2020. u 13:57 - pre 45 meseci
Intel i dalje razvija Atome bas zbog toga. Dodatna pogodnost za Intel menadzment je odlicna segmentacija: Atomi nabijeni sa I/O IPom za mrezne, NAS i sl. uredjaje nisu konkurent Core-baziranim Xeonima koji su za druge segmente trzista.

Koristiti Core jezgra bi bilo bacanje prilike za neko ULV vadjenje ociju od cene + bacas eGPU. Koriscenje GPU-less Xeon jezgara je isto tako bacanje jezgra koje bi moglo da se zavalja kao skupi Xeon.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)27.07.2020. u 14:01 - pre 45 meseci
Da, to sam ja i razmisljao.... Imas Atom i Xeon-D. Epyc 3000 je relativno OK zamena za Xeon-D, mada bi mu prijao refresh, nisam znao sta sa Atom trzistem. Ovaj Ryzen R1000 deluje OK. 10G Embeded je nice, mada bi bilo fino videti malo vise od 8xPCIe 3.0.... Jaguar je low-low-power, previse za ovo, mada je matora platforma.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

Space Beer
ISS

Član broj: 325788
Poruke: 107
89.216.105.*



+93 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)27.07.2020. u 14:52 - pre 45 meseci
Problem je što mi ne znamo koliko je para Intel dao na Atom (AMD na Cat) i koliko planiraju u budućnosti. Posebno imajući u vidu da je marža na tim procesorima namenjenim PC/mobile tržištu mala. Ostaje samo Enterprise. A nisam siguran da će čak i najveći kupci platiti R&D za dalju optmizaciju tih malih x86 jezgara. Ok, Intel ih dalje gura, serverski Atom P (Tremont) ima 8-24 jezgra, Lakefield 4, pored jednog velikog, priča se da će Alder Lake biti u 8+8 konfiguraciji, ali meni i dalje nije jasno kako im se isplati.

Meni se u ovom trenutku čini da bi x86+ARM (ugašeni AMD Skybridge projekat) bila bolja opcija za investiranje :d
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.unitymedia.biz.



+7173 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)27.07.2020. u 20:19 - pre 45 meseci
Racunica za Intel je jos komplikovanija.

Nije to jednostavna P&L racunica "prodamo XYZ komada", "troskovi razvoja: $MNQ po komadu" itd...

Intel mora da doda i potencijalni izgubljeni profit zbog "pogresne" segmentacije, recimo, Xeona - ako bi umesto Atoma lansirali Xeon i neki % trzista odlucio da koristi te jeftine Xeone umesto skupih, eto problema Intelu. Sa Atom-om je segmentacija jos intenzivnija zato sto razlika u hw. performansama pravi mnogo veci jaz izmedju segmenata i onemogucuje laku "arbitrazu" od strane kupaca.

Naravno, Intel je i te kako dobar i u "soft" segmentaciji uz pomoc e-osiguraca u procesorima (HEDT: moze overclock, nema ECC, nema multi-socket; Xeon SP: nema overclock, ima ECC, ima multi-socket ako platis :-) o paljenju i gasenju stvari kao sto su VT-d, Hyperthreading, AVX i sl. da ne pricam); ali i tu imas dodatne troskove zato sto bacas mnogo veca jezgra koja bi mogao da valjas za skuplje pare. "Soft" segmentacija ce spreciti kupce da profitiraju na tvoj racun, ali ti troskovi i dalje ostaju isti.

Zbog ovoga je za trece strane nemoguce da izracunaju da li Intel ovde dobija ili gubi. Uzevsi u obzir da kompaniju vodi ex-CFO, siguran sam da ne gube pare na ovome :-)

Inace nije ovo bilo ovako uvek.

Ja sam za "Atom" cuo 2006-te godine, tada procesor jos nije imao ime koliko se secam, ali je Intel-ova ekipa isla okolo i intervjuisala partnere. U tom momentu je prica zvucala nestvarno: zamisli mobilni procesor kao XScale (koji je tada upravo Intel prodavao) ali sa x86 instrukcijama na kome mozes da trcis sav x86 softver? Secam se mog odgovora "zvuci super, ali ne i realno - ali ako napravite to, posaljite mi katalog :-)".

Tada je bilo nezamislivo sa desktop arhitekturom (Conroe) postici potrosnju mobilnih procesora. Najbolje sto je Intel mogao da izvede u 2006 je bio ULV Core 2 na 1.2 GHz (U7600) koji ste mogli da kupite u Sony TZ laptopovima. Taj CPU je imao TDP od 10W.

Prvi Atom za CE uredjaje je bio Z500 (na modelu slicnom ovome samo za auto industriju smo lansirali prve sw. proizvode) - Z500 je imao TDP od 0.65W

OK, Core 2 je imao 2 jezgra, Z500 Atom je imao jedno - ali pomnozi sa 2, i dalje imas 1.3W vs. 10W.

Tek mnogo kasnije je postalo moguce imati ULV Core procesore sa potrosnjom slicnom Atomima za embedded/network potrebe.

--

Btw, pojavile su se glasine da je Apple doneo odluku da predje na ARM jos u vreme Skylake arhitekture koja je bila izuzetno puna bagova: https://www.zdnet.com/article/...m-intel-over-skylake-cpu-bugs/

Ako je ovo istina (za bug-ove a i za Apple), moze covek da zamisli sta se desilo kasnije sa 10nm totalnim f*ckfestom. Ovo poslednje 7nm kasnjenje vise ne zavredjuje ni komentar :(
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

mjanjic
Šikagou

Član broj: 187539
Poruke: 2700



+699 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)27.07.2020. u 20:53 - pre 45 meseci
Sa tim Atom ima jedan zanimljivost od pre nekoliko godina, naime 10" tableti za Androidom i Atom CPU su koštali tipa 100€ (oni najjeftiniji), a sa Windows-om oko 300€, i navodno je cena bila toliko veća jer je Intel davao Atom poprilično ispod cene za Android uređaje (ili je nabijao cenu za Win uređaje, šta god od to dvoje), i to mi nikad nije bilo jasno, jer apsolutno identičan uređaj u hardverskom smislu je 100€ sa Androidom i 300€ sa Windows-om, a tolika razlika nije zbog cene Win-a (koji je nekoliko desetina evra ili čak manje za OEM na veliki broj licenci).


Neko pomenu mrežnu opremu... eto, mi na poslu imamo neki ruter (ili svič, zaboravih šta je, ali mislim da je ruter), na portu ima mogućnost da umesto 1Gb/s gura 2Gb/s (ili je 4 umesto 2, ne sećam se), ali mora "softverski" da se otključa tako što se DOPLATI :)

Ne bi me čudilo da jednog dana i Intel krene tako, kupiš CPU u SoC varijanti za neku normalnu sumu $, a onda ako hoćeš HT, samo doplatiš da otključaš :)
Blessed are those who can laugh at themselves, for they shall never cease to be amused.
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)27.07.2020. u 21:14 - pre 45 meseci
Neces verovati ima ljudi kojima se ovo svidja. Logika:

Ruter kosta 20K$. Ja ga kupim za 15K$ a, kad mi treba full speed, doplatim jos 7K$. Platio sam manje, plus, kad radim upgrade ne moram da imam downtime, da saljem nekog u DC da montira opremu, da prebadam kablove....
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.unitymedia.biz.



+7173 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)27.07.2020. u 21:29 - pre 45 meseci
Sto da ne, it's turtles (software defined ovo ono) all the way down :-) Ne bi bio nikakav problem da unlock-ujes CPU na mesec, dva ili jos krace, recimo za vreme Black Friday-a i sl.

Sto je najludje, mislim da Intelovi procesori vec odavno imaju tehnicke mogucnosti za ovo (video sam ih na delu) samo sto to koriste iskljucivo za debug potrebe.

OK, treba da naprave billing, front-end, back-end, drugacije sertifikate koje moraju da "utisnu" u procesore, ovo-ono - ali u principu stvar je izvodljiva. ME sistem na ploci i procesor vec imaju mogucnost za dinamicku rekonfiguraciju (do neke mere verovatno) uz pomoc odgovarajucih sertifikata.

Nego Bob Swan-ovo priznanje da postoji i "plan B" u Intelu za koriscenje 3rd Party fab-ova baca sasvim novo svetlo na vest od pre 2 meseca da USA i TSMC pregovaraju o 5nm fabrikama u USA.

Da li je ovde u pitanju dil u najavi i da li ce najveca musterija 5nm fab-ova biti INTC?

Ludje stvari su se desavale... sta reci.

Inace INTC akcije su zaronile sa $61 na $49 (trenutno) u proteklih 7 dana, uprkos povecanju prihoda YOY.

https://seekingalpha.com/artic...-intel-in-turmoil-dont-buy-dip

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)

Strane: << < .. 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 294893 | Odgovora: 3024 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.