Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)

[es] :: Advocacy :: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)

Strane: << < .. 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 296119 | Odgovora: 3024 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
109.72.51.23



+1064 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)20.08.2020. u 16:12 - pre 44 meseci
mjanjic:"ali Intel može da potera svih 8 jezgara na 5GHz,"

Veoma gresis. to je boost clock za single jezgro. Poterati svih 8 jezgara na toliko povlaci ne vodeno hladjenje, nego pod led.
Mislim mozes da teras 8 jezgara na toliko jedno 10 sekundi :P
E da to je *AVX*, bez AVX, moze bez problema.... merio moj proggy na 2700X ladno bustuje na 4.15Ghz sa svih 8 jezgara,
a temp ispod 60C. No kad pustim AVX to ide na 80C sa 3.7Ghz ;)
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
109.72.51.23



+1064 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)20.08.2020. u 16:24 - pre 44 meseci
Ivan:"Zanimljivo je da su radili na boljoj kontroli AVX-512 limita, tako da su sad daleko vise dinamicni i vezani za pravu potrosnju (tj. workload)."

too little too late, nece avx512 izvuci CPU clock nego memorijski clock. Dokle CPU ceka da se prenesu podaci iz memorije efektivno ne dobijas
nista. Moze za neke specificne optimizacije gde su podaci u L1 ajde al veliki je to smor pisati samo za jednu iz n serija procesora....
Osim toga, to znaci rucno pisati intrinsice i ne koristi auto vektorizaciju kompajlera...
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)20.08.2020. u 17:41 - pre 44 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
Zanimljivo je da su radili na boljoj kontroli AVX-512 limita, tako da su sad daleko vise dinamicni i vezani za pravu potrosnju (tj. workload).

Da, i bfloat16 je zanimljiv - ali ako pogledas IBM Power10, koji jeste niche, oni imaju 1000 flops per clock cycle, per cpu core, i jos je memorija mnogo, ali mnogo bolja nego na Intel/AMD, sto Bane cesto spominje vezano za ove arhitekture.... Power10 ima memory bw oko 1TB/s - tako da moze da bude i iskoristi tih 1000 flops/core-u - plus ima neke besne fore za deljenje memorije izmedju masina i slicno
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.dynamic.sbb.rs.



+498 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)20.08.2020. u 18:56 - pre 44 meseci
Bez preterano high-tech talk-a, po onome sto sam ja video, i7 10070k je identican kao 9900K. Takodje sam gledao overklok, 5GHz je dostizno u 50% slucajeva i nije zagarantovano kao ranije. AMD nema poente overklokovati, to sam i ja video koji sam od 2003. overklokovan. Svi izvlace maksimum bukvalno iz fabrike.

Tuzno je vise ovo sto Intel radi. Imaju malo poboljsanje performansi na laptop 10th gen, ali ovaj i7 je stvarno po svemu sto sam video identican i9, i performansama i ceni. Znaci ako nesto hocemo od intela, mi koji to kupujemo za sebe, hocemo ili vece performanse ili nize cene. Pa od Skylakea se nista ne menja. Per-core cene ostaju iste, ono sto dobijas za novac ostaje isto... nema smisla vise.

Ne uzimam definitivno sada. Sacekacu ili normalizaciju cena ili ici i AMD smeru, verovatno sacekati 4th gen. Sto se posla tice, izgleda cu biti primoran da predjem na MBP. Ovo je vise za moju dusu, a Intel i domaci prodavci nisu popravili situaciju. Od Skylakea treba da odvojim 45-50k za njihov consumer grade top proizvod, sad kad konacno nude nesto "drugacije" to i kosta 50% vise. Kad sam gledao 6700K bio je 45-47 hiljada. Maltene 4 godine kasnije i7ica koja treba da prati trziste kosta 65k. Opala je cena po jezgru koliko, 20%.... a ako ces da guras 5GHz, pa i Skylake nije mnogo drugaciji ako gledas IPC.

Razocaran sam, samo ne znam da li domacim prodavcima ili Intelom. 10700k nije ooravdana kupovina. A extreme verzije mi nemaju poentu za moj workload i kostaju 1000eur+. HEDT.
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
109.72.51.23



+1064 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)20.08.2020. u 19:22 - pre 44 meseci
AMD ne moras da overklokujes jer sada ima overklok ugradjen. U zavisnosti od hladjenja bustovace maksimalno koliko moze i da nista ne uradis...
svakako da je kupovina Intela sada jedino zbog avx512 logicna, bar po meni...
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.sartory.de.



+7176 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)20.08.2020. u 20:17 - pre 44 meseci
@Branimir Maksimovic,

Ma jasno je sta je glavni problem AVX-512, doduse i power management sa preciznoscu drvosece je parao oci.

Nova strategija nece AVX-512 uciniti manje zahtevnim u slucajevima kada su AVX-512 jedinice solidno opterecene, ali ce smanjiti besmisleno obaranje frekvencija zbog sporadicnih AVX-512 instrukcija ili AVX-512 poslova koji ne povecavaju bitno potrosnju energije.

Naravno, to i dalje ne resava glavni problem AVX-512 instrukcija: brzu memoriju. Ali mislim da Intel planira to da adresira sa HBM2 memorijom koja ce verovatno biti L4 kes ili ce je biti toliko da ce izigravati bafer za procesiranje kao kompletan VRAM na GPU akceleratorima.

Citat:
nkrgovic
Da, i bfloat16 je zanimljiv - ali ako pogledas IBM Power10, koji jeste niche, oni imaju 1000 flops per clock cycle, per cpu core, i jos je memorija mnogo, ali mnogo bolja nego na Intel/AMD, sto Bane cesto spominje vezano za ove arhitekture.... Power10 ima memory bw oko 1TB/s - tako da moze da bude i iskoristi tih 1000 flops/core-u - plus ima neke besne fore za deljenje memorije izmedju masina i slicno


Nemam pojma koliki je niche uopste taj segment koji gadja Intel sa AVX-512.

Nemam direktna iskustva sa Intel-ovim sales pitch-om za ove proizvode, pretpostavljam da je stari dobri "Ubrzajte svoj x86 kod bez $$$$$$ za portovanje" koji nije sljakao sa Xeon Phi-jem.

Iskreno, ne vidim nikakav smisao ovoga osim ako HPC nema neki skriveni segment u x86 industriji (u sta cisto sumnjam). Na DC x86 procesorima se vrte baze podataka, kojekakvi servisi bazirani na TCP/IP-u (web i l.) i gomila virtuelnih masina / kontejnera. Ne vidim ni u jednoj od ovih stvari neki masivni HPC gde bi AVX-512 bio resenje, osim za stari dobri "niche" matorog i komplikovanog x86 koda koji niko ne zeli da baci pa se snalaze.

Ako nije tako, IBM verovatno gadja dobar deo trzista kojima treba takva topologija sistema. Ostalo NVIDIA brise sa svojim CUDA resenjima koja su se nametnula kao de-facto standard vec duze vreme (za AI/ML odavno, kao i za gomilu HPC aplikacija).

Mislim da je i Intel, na visoko-strateskom nivou, to ukapirao jos pre nekoliko godina - kada su startovali svoj GPU (Xe) projekat.

U principu, Intel-ova buduca ponuda (ako uspeju da je zavrse) za HPC ce biti kombinacija tesno integrisanih Xeon procesora kao "pumpi" i Xe akcelearatora (Ponte Vecchio kao prva generacija). Zbog za*era sa 7nm, Intel je verovatno morao da se tali sa TSMC - inace bi imali totalni fail: Aurora superkompjuter.

Kako je kupac Argonne (citaj: DOE) koji je vec imao bliske susrete sa Intel za*erima, to bi verovatno odzvanjalo godinama.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)20.08.2020. u 20:26 - pre 44 meseci
Za AVX-512 nisam siguran, ali za bfloat mi se "javlja" da je cilj, pre svega, inference. Radis training na GPU-u, ali treniranu mrezu vrtis na CPU-u - sto bi trosio GPU da ga koristis 5%.... Pretpostavljam da se cilja na "cloud", tj na to da ce korisnici hteti intel za takve taskove. Koliko ima scenraija gde ti treba trenirana mreza za svaki dan, ceo dan ne znam.... Ja sam imao primene u praksi ali za obrade podataka u backendu, nisam imao ni jednu gde se vuce kroz neki user-facing interface... Sta ga znam.

Naravno, tu je i scenario "necu CPU sa vise od XX core-ova zbog cene po core-u"... Ovo, cini mi se, gura Intel trentuno najvise pored inercije koju generise brdo "verifikovanih" resenja.

edit: Meni je najveca tema kod IBM-a cinjenica da Samsung fab pocinje da pravi ovakve procesore. Oni su do sad vec imali 7nm proces, ali za procesore za mobilne - ovo je skroz druga liga.... I ovo je veci problem za intel nego sam CPU....
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.sartory.de.



+7176 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)20.08.2020. u 20:42 - pre 44 meseci
bfloat16 je ubacen za Facebook.

Nema ga u Ice Lake SP-u - sto verovatno samo potvrdjuje da Facebook nece da kupuje tu generaciju procesora.

Za Sapphire Rapids... ok, sad zbog curenja svi zainteresovani mogu da skinu komunikaciju i rane EDS volumene i vide sta i kako ce biti ili nece :-) Opet, kako god, ne deluje da je ovo stvar koja ce zapaliti DC trziste, ali mozda gresim.

Optimizacija za biznis modele po jezgrima deluje kao zanimljiva strategija, sve dok svi veliki sw. igraci to ne provale (sto je neizbezno). IBM ide isto na tu varijantu sa Power10 8-SMTom, mada koliko sam procitao Oracle je vec odavno to "normalizovao" tako da se ne dobija nesto kada se uzme cena procesora u obzir.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

mjanjic
Šikagou

Član broj: 187539
Poruke: 2708



+700 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)21.08.2020. u 10:55 - pre 44 meseci
Ne znam koliko je naše tržište reper, ovde su pre godinu ili tako nešto cene Intel procesora otišle u nebo, i nisu se baš nešto vraćale u normalu, sećam se da je i5 procesor 4-6. generacije koštao oko 25-27k dinara, sad je već 40k pa naviše. Koga briga koliko jezgara ima i što je možda cena manja po jezgru, pa ako bi imao isto 4 jezgra, zašto bih kupovao 10. generaciju, dovoljna mi je i 7. generacija, jer za prosečnog korisnika nema ničega što opravdava takvo povećanje cena.
Kome baš treba više jezgara, npr. obrada videa koja može da iskoristi sva jezgra, taj i zarađuje od toga pa mu nije toliki problem veća cena.

Da može tehnologija i arhitektura CPU-a da se menja malo brže nego inače, videli bismo stalno "rotiranje" Intel vs. AMD i stalne prelaske korisnika na jedan ili drugi brend, slično kao u fotografiji Canon vs. Nikon, s tim što su se u fotografiji pojavili i drugi igrači (Olympus, Sony, itd.) koji su na tržištu bezogledalaca preoteli većinu korisnika koji su do tada kupovali DSLR, jer su i Canon i Nikon ignorisali taj segment.
Može i ovde da se desi Intelu i AMD-u da im neko treći pomrsi račune, doduše ovde dosta zavisi od operativnog sistema i performansi procesora ako može da radi u x86/64 modu (kao npr. ruski Elbrus, koji ima odlične performanse po gigahercu ako radi u 'native' modu, ali ako radi u x86/64 kompatibilnom režimu, nije dovoljno konkurentan).
Blessed are those who can laugh at themselves, for they shall never cease to be amused.
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8092



+1755 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)21.08.2020. u 11:34 - pre 44 meseci
Nase trziste je relevantno u smislu da ono prati desavanja pre svega na EU trzistima .

Znaci nije vazno da li je cena veca kod nas 10 -20 % ili koliko vec za razlicite proizvode je razlicito i veca , ali prati trendove u EU . Kada tamo rastu cene , rastu i ovde , kada tamo eventualno opadaju , opadaju i ovde , samo sto kod nas uvek brzo idu gore , a sporije dole

Ali opsti trendovi su isti , jer smo mi suvise malo trziste da bi mogli van tokova .

To o kretanju cena Intela smo obradjivali na forumu . Tada je Intel proglasio navodnu nestasicu procesora 14nm ! Toliko velika navala bila ? Pa su podigli cene i do 50 % u odnosu na AMD . AMD svoje cene nije dizao .

Posle otreznjenja Intel je spustio cene , ali ne postojecim modelima odmah, vec je izbacio seriju F bez graficke , pa znatno oborio cene . Dok ta graficka fakticki sam Intel ne kosta nista , i modeli F imaju graficku samo je iskljucena , to je trik da se spuste cene .

Sada kod gen 10 . razlika imedju F modela i ne F modela je mizerna .
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
109.72.51.23



+1064 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)21.08.2020. u 11:47 - pre 44 meseci
ademare:"Pa su podigli cene i do 50 % u odnosu na AMD"

Tad sam kupovao novi proc, pa sam mislio da uzmem HEDT Intela (zbog avx512). Medjutim nigde u bgd-u se nije moglo naci,
pa sam revoltiran uzeo AMD/AMD :P
 
Odgovor na temu

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.dynamic.sbb.rs.



+498 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)21.08.2020. u 12:21 - pre 44 meseci
A sta vam tacno toliko igra ulogu u avx512? Koji su workloadi? Koji su performance hitovi kad ga nemas?

HEDT Intel u zivotu ne bih uzeo, deluje mi identicno kao consumer-grade, sa ECC supportom (kol'ko se secam), ring arhitekturom koja bi me ubila na drugim poljima i 2x jacom cenom.
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
109.72.51.23



+1064 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)21.08.2020. u 12:25 - pre 44 meseci
Zlatni:"A sta vam tacno toliko igra ulogu u avx512?"

Pa igranje ;)
Mislim ono da vidim kako se ponasa i da se igram sa time ;)
Mislim mogu i da iznajmim ali to meni nije to...
Kao sto sam ovaj AMD isprovavljivao kako i sta, tako bih i to...
No zaista dati 90k dinara za proc nije malo, ali ja ne trosim na druge
stvari :P
Svakako da sada to nije aktuelno, posto ne mislim da uzimam novi
proc pre nego sto pocne da se koristi DDR5...
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
87.116.176.*

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)21.08.2020. u 14:11 - pre 44 meseci
Intelov najveci problem kad je desktop po sredi je to sto za igranje ne treba vise od cetiri jezgra. Za server, za rad u zahtevnim grafickim programima i onim za obradu videa da, ali prosecan korisnik ima vajde samo od cetiri jezgra. Ne vise. Moderne igre ne zavise mnogo od brzine procesora, neko je mislim terao prepotopni Phenom sa 8Gb RAM i GTX 1070 i igrao relativno nove igre poput Shadow of the Tomb Raider sa zavidnim FPS. Ima na Youtube dosta slicnih konfiguracija.

Mada to dotice i AMD.
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
109.72.51.23



+1064 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)21.08.2020. u 15:10 - pre 44 meseci
Bojan:"za igranje ne treba vise od cetiri jezgra."

To sam i ja mislio dok nisam video Minion Masters 6 jezgara na 100% :)
Ali da, vecina igara vise opterecuje GPU nego CPU. No RTS i generalno
gde se toga dosta desava( i ima dosta toga na ekranu),
ne vezano samo za grafiku, itekako opterecuju CPU...

"prepotopni Phenom .... Shadow of the Tomb Raider"
Ne znam, generalno to je vise FPS, nek proba recimo X4 foundation, to ce da bude
slide show :)


 
Odgovor na temu

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.dynamic.sbb.rs.



+498 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)21.08.2020. u 15:25 - pre 44 meseci
Sada kada se radi na paralelnom procesiranju i vecoj kolicini AI-ja u igri, ima itekako potrebe za vise procesorske moci. Nema GPU vremena da radi taj posao, njegovo je da obradjuje grafiku. Ali uzmi Europu universalis, Civilization... to je show sta ti radi sa procesorom. Takodje ako imas igricu poput GTA sa otvorenim svetom i 500 NPCjeva u blizini, nesto mora da im daje zadatke sta ce da rade... ali ovo stvarno vise zavisi od endzina do endzina nego sto je do developmenta. U svim novijim programskim jezicima paralelno procesiranje ide ultra lako, rust, golang... cak i python iako je skripting. Mora da se skalira. Brzine donekle imaju smisla kod lose optimizacije endzina. I jeste sad takva situacija da je Intel u prednosti jer je ekstremno tezak proces da raspodelis resurse po jezgrima za igricu kad pises endzin ali ce i to jednog dana da se desi.

Ono sto oni satro koriste je to sto se i dalje igra najvise igara do 2015. godine kada je standard bio da imas 4 jaka jezgra. Meni to nije zadovoljavalo potrebe, jer onda moram da razmisljam sta mi radi u pozadini i jede jezgra cija snaga mi treba da normalno igram igricu. Zato ce *mozda* i dalje njihovi low end 4c/4t procesori sa vecim klokovima od AMDa biti brzi za klasicne 1080p/60fps scenarije gde na primer ja ni staru GTX970 ne mogu da koristim na 100% sa vsync. GTA V mi od 2015. radi na max podesavanjima na 950MHz a karta bustuje do 1500. Znaci imamo bottleneck tu za 60fps gejming.

Ali gejming nije jedina stvar koja se radi na kompu i ako igrica radi na 4 threada, nije razlog da se imaju samo 4 vec bar 6 da scheduler odradi svoje i pozadinske taskove, networking itd baci na preostala 2...
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
109.72.51.23



+1064 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)21.08.2020. u 15:33 - pre 44 meseci
Zlatni:"i ako igrica radi na 4 threada"

Dignu oni i po 30 threadova ali zbog sinhronizacije to ne bude efektivno vise od 4 jezgra utilizovano. No fora je da je sada 6 jezgara norm,
pa sada sto izlazi racuna na to.
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
87.116.176.*

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)21.08.2020. u 15:52 - pre 44 meseci
Tesko da ce u dogledno vreme osam jezgara i vise biti neki minimum za gejming. A radi se o sledecem, u interesu je developera da igra radi i na low-end kompjuteru, koji nema vise od 4 jezgra, a i na skromnom hardveru koji poseduje konzola za igru, tako da se nista nece promeniti. Zamislite da R3 3300X sa RX 5600 nije dovoljan za igru, makar na low podesavanjima? Ne bi se developer najeo hleba onda!

Mozete da kazete da neke igre koriste vise od cetiri jezgra, ali pitanje je koliko su one mejnstrim i relevantne za prosecnog gejmera, recimo Civ i Europa Universalis su niche igre u svakom pogledu.

Recimo XBOX One, ima osmojezgarni AMD APU na 1.75 GHz to je tako jadan CPU da je to strasno, R3 3300X je neuporedivo brzi! A igra mora da radi na konzolama inace od zarade nema nista, i to sa zavidnim detaljima.

[Ovu poruku je menjao bojan_bozovic dana 21.08.2020. u 17:09 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
109.72.51.23



+1064 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)21.08.2020. u 16:05 - pre 44 meseci
Bojan:"makar na low podesavanjima?"

jedino je grafika limiting factor tu, zato sto neke igre traze minimum 4GB vrama...
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
87.116.166.*

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)21.08.2020. u 16:16 - pre 44 meseci
Branimire, nije problem napraviti scenu u Blenderu da zahteva 11 GB VRAM sa 2080Ti i 1080Ti. Toga u igrama, medjutim, nema, i nece ni biti, svakako, dok 11GB VRAM ne bude neki low-end.
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)

Strane: << < .. 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 296119 | Odgovora: 3024 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.