Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Sta je to svetlost, kako nastaje i prolazi kroz materiju, ima li sta brze???

[es] :: Fizika :: Sta je to svetlost, kako nastaje i prolazi kroz materiju, ima li sta brze???
(Zaključana tema (lock), by NicholasMetropolis) (TOP topic, by Aleksandar Marković)
Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 73830 | Odgovora: 155 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mmilan

Član broj: 20653
Poruke: 168
195.252.80.*



Profil

icon Re: Sta je to svetlost, kako nastaje i prolazi kroz materiju, ima li sta brze???17.04.2004. u 13:05 - pre 242 meseci
Ma tako mogu i ja da citiram bilo sta. Trazio sam nesto o tome po internetu i sa izuzetkom par sajtova koji bas nemaju mnogo veze sa naukom nisam nasao nista. Znaci umesto sto pises citate lepo napisi autor teksta, datum objavljivanja i gde je to objavljeno. Skoro sve sto je u fizici ikada objavljeno moze da se nadje na internetu (ako ne celi clanci bar abstrakti i mogucnost za kupovinu celih clanaka).

A sad o ovom "naseg". Mozda on jeste bio odavde, ali jednostavno su ga isterali, e sada kad je uradio sta je uradio (a daleko od toga da je malo uradio, samo o onome sto je stavrno radio ljudi nista ne pricaju) onda se setili novinari, astrlozi i proroci i ko zna ko sve vec da izmisljaju sve i svatsa i na tome zaradjuju.

Tesla jeste radio sa specificnim talasima ali prostiranje tih talasa je bilo apsolutno u skladu sa teorijom relativnosti i brzinom svetlosti u vakuumu kao maksimalnom brzinom prenosenja informacije (ono sto prilicno zbunjuje kod "prekoracenja" brzine svetlosti je postojanje fazne i grupne brzine talasa, jedna od njih i po TR moze da bude vece od brzine svetlosti ali ova druga ne sme).

Rezultat koji si naveo za izmerenu brizinu je pre svega u granici eksperimentalne greske i ne potvrdjuje nista (osim mozda loseg merenja) a uz to nema veze sa procentom koji si pomenuo
O zivotu, univerzumu i svemu ostalom
http://www.mmilan.com
 
0

mmilan

Član broj: 20653
Poruke: 168
195.252.80.*



Profil

icon Re: Sta je to svetlost, kako nastaje i prolazi kroz materiju, ima li sta brze???17.04.2004. u 13:08 - pre 242 meseci
Setih se - pre cini mi se dve godine izvrsen je eksperiment u kome jeste prestignuta brizina svetlosti (i to ne bas malo, prvo u Italiji nekih 105% a zatim u USA nekih 140%) Ali rezultati tog experimenta uopste nisu bili u suprotnosti sa Ajnstajnovom teorijom relativnosti upravo zbog pomute razlige izmedju fazne i grupne brzine talasa.
(ako treba navescu i gde je objavljen clanak :)

I jos nesto - ako toliko cenimo nase naucnike, zasto onda 95% ljudi nema pojma za Milutina Milankovica i sta je on radio? Zar ne mislis da je dostojan bar onolikog priznanja koje je dobio Tesla ?
O zivotu, univerzumu i svemu ostalom
http://www.mmilan.com
 
0

Lord Storm

Član broj: 853
Poruke: 291
*.ptt.yu



Profil

icon Re: Sta je to svetlost, kako nastaje i prolazi kroz materiju, ima li sta brze???17.04.2004. u 17:19 - pre 242 meseci

Dok nadjem pravo mesto(imam 11 knjiga o Tesli+10-tak koje sam jos procitao) evo da spomenem knjigu "Tesla - pronalazac na treci milenijum", Aleksandra Milinkovica(Beoknjiga, Beograd,2000) Odeljak "Svetlo, prostor, vreme". Navodi se celokupna Teslina zamisao po kojoj je Ajnstajnova teorija relativiteta samo jedan specijalan slucaj. Po toj Teslinoj teoriji su radjeni eksperimenti 2000. godine u Firenci i zabelezeno je kretanje brzinom koja je za 25% veca od brzine svetlosti, odnosno 375000 km/s.
U tom odeljku se navodi iz Teslinih spisa da je izmerio 1900. godine brzinu talasa koje je poslao iz svog odasiljaca od 475000 km/s. Ako treba prekucacu ceo odeljak. Pre toga je izmerio brzinu od 3.14x10na8 m\s, sto ga je zainteresovalo pa je dosao do jos vecih brzina.
Sto se tice, Milutina Milankovica, i on i drugi nasi naucnici su zasluzili ogromne pohvale i cestitke i veliku slavu za ono sto su uradili. Medjutim, u nasoj zemlji se cene samo oni "bez mozga", npr. pevaci, sportisti... a rad i delo naucnika se obezvredjuje i omalovazava.
 
0

mmilan

Član broj: 20653
Poruke: 168
*.smin.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Sta je to svetlost, kako nastaje i prolazi kroz materiju, ima li sta brze???17.04.2004. u 19:10 - pre 242 meseci
Nisam mislio na izvor iz naucno-popularnih knjiga, nego na neku vise naucnu leteraturu, neki strucni clanak gde se pominje taj ekesperiment ili nesto njemu slicno. Ja sam nesto trezio po Interentu, ima vrlo malo sajtova o tome i nijedan mi bas ne deluje naucno. Znaci popularna nauka je jedno a prava objasnjenja tih istih pojava su sasvim druga prica :))

Nisam uspeo da pronadjem tacne podatke o eksperimentu u Italiji, iz 2000 godine ali je te iste godine u Americi izvrsen eksperiment na slican nacin i "prekoracenje" brzine svetlosti je bilo mnogooo vece.
Clanak (Transparent Anomalous Dispersion and Superluminal Light Pulse Propagation at a
Negative Group Velocity; autori su A. Dogariu, A. Kuzmich, and L. J. Wang) o tom eksperimentu objavljen je u casopisima Nature i Phys. Rev A (takodje se ceo moze naci i na sajtu http://xxx.lanl.gov). Vise informacija o tome na nesto popularaniji naci http://external.nj.nec.com/homepages/lwan/ (narocito FAQ).
Na osnovu svega ovoga prozilazi samo jedan zakljucak - ovakvo prekoracenje brzine svetlost je posledica tzv. anomalne disperzije koja nasjate u nekim materijalima. Ovo opet ima veze sa faznom - uvek manja od brzine svetlosti, i grupnom brzinom talasa - moze da bude i veca od brzine svetlosti. Ono sto je za teoriju relativnosti bitno je upravo fazna brzina talasa, tj brzina kojom je moguce preneti neku informaciju. Eksperiment se u potpunosti slaze sa svim sada vazecim teorijama (Maksvelova, Ajnstajnova, kvantan itd).

Znaci, cak i da je na ovaj nacin Tesla uspeo da prestigne svetlost to ni najmanje nije bilo u suprotnosti sa Maksvelom i Ajnstajnom.
O zivotu, univerzumu i svemu ostalom
http://www.mmilan.com
 
0

Lord Storm

Član broj: 853
Poruke: 291
*.ptt.yu



Profil

icon Re: Sta je to svetlost, kako nastaje i prolazi kroz materiju, ima li sta brze???17.04.2004. u 20:55 - pre 242 meseci
Citat:
mmilan:
Ovo opet ima veze sa faznom - uvek manja od brzine svetlosti, i grupnom brzinom talasa - moze da bude i veca od brzine svetlosti. Ono sto je za teoriju relativnosti bitno je upravo fazna brzina talasa, tj brzina kojom je moguce preneti neku informaciju. Eksperiment se u potpunosti slaze sa svim sada vazecim teorijama (Maksvelova, Ajnstajnova, kvantan itd).


Napravio si gresku kada si rekao da eksperiment slaze sa Ajnstajnovom teorijom! Zasto?
Jedan od Ajnstajnovih postulata na kojima se zasniva njegova teorija kaze da je brzina svetlosti maksimalna moguca brzina. Odatle sledi da ne postoji veca brzina, protiv cega su izneti do sada razni eksperimentalni podaci.

Citat:
mmilan:
Znaci, cak i da je na ovaj nacin Tesla uspeo da prestigne svetlost to ni najmanje nije bilo u suprotnosti sa Maksvelom i Ajnstajnom.


Ja i ne kazem da je u suprotnosti sa Maksvelovom i Ajnstajnovom teorijom! Ono sto ja kazem je da su ove teorije samo poseban slucaj Tesline zamisli.

Nadam se da smo se konacno razumeli :)

 
0

Dr_Strangelove
Beograd

Član broj: 22418
Poruke: 42
*.vdial.verat.net



+1 Profil

icon Re: Sta je to svetlost, kako nastaje i prolazi kroz materiju, ima li sta brze???17.04.2004. u 21:12 - pre 242 meseci
To shto fotoni skrecju pod uticajem gravitacionog polja objashnjava se ne time da imaju masu nego time da gravitacija zakrivljuje prostor vreme oko sebe (model svemira kao gumene povrshi...)
...Or how I stopped worrying and learn to love the bomb.
 
+1

mmilan

Član broj: 20653
Poruke: 168
195.252.80.*



Profil

icon Re: Sta je to svetlost, kako nastaje i prolazi kroz materiju, ima li sta brze???17.04.2004. u 21:28 - pre 242 meseci
Citat:
Lord Storm:


Napravio si gresku kada si rekao da eksperiment slaze sa Ajnstajnovom teorijom! Zasto?
Jedan od Ajnstajnovih postulata na kojima se zasniva njegova teorija kaze da je brzina svetlosti maksimalna moguca brzina. Odatle sledi da ne postoji veca brzina, protiv cega su izneti do sada razni eksperimentalni podaci.



Nisam napravio gresku i prilicno dobro znam o cemu pricam. Pre svega izostavio si jednu stvar "brzina svetlosti u vakuumu". A drugo fazna i grupna brzina nemaju veze jedna sa drugom a i jedno je osobina talasa, pogledaj bilo koju knjigu iz elektrodinamike i videces razliku.

Trece - ako je ta Teslina teorija o kojoj pricas toliko dobra kako to da se ona nigde ne pominje u literaturi o teoriji relativnosti ili elektrodinamici?






[Ovu poruku je menjao mmilan dana 17.04.2004. u 23:33 GMT]
O zivotu, univerzumu i svemu ostalom
http://www.mmilan.com
 
0

mmilan

Član broj: 20653
Poruke: 168
195.252.80.*



Profil

icon Re: Sta je to svetlost, kako nastaje i prolazi kroz materiju, ima li sta brze???17.04.2004. u 21:31 - pre 242 meseci
Citat:
Dr_Strangelove:
To shto fotoni skrecju pod uticajem gravitacionog polja objashnjava se ne time da imaju masu nego time da gravitacija zakrivljuje prostor vreme oko sebe (model svemira kao gumene povrshi...)


Tacno. To skretanje svetlosti je bila prva exp potvrda opste teorije relativnosti (merenje je izvrseno 1919 godine, 4 godine nakon objavljivanja teorije, merenjem polozaja zvezda za vreme totalnog pomracenja Sunca).

Samo da bi fotoni "skrenuli", tj da bi na njih delovala gravitacija, oni moraju da imaju neku masu (ali SAMO kada se krecu)

O zivotu, univerzumu i svemu ostalom
http://www.mmilan.com
 
0

sslavko
Auckland, NZ

Član broj: 17156
Poruke: 81
*.smin.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Sta je to svetlost, kako nastaje i prolazi kroz materiju, ima li sta brze???17.04.2004. u 22:16 - pre 242 meseci
Citat:
mmilan:
Samo da bi fotoni "skrenuli", tj da bi na njih delovala gravitacija, oni moraju da imaju neku masu (ali SAMO kada se krecu)


Ne, oni uvek idu samo pravo, ne skrecu nigde. Skrece prostor u kome se fotoni krecu strogo pravolinijski.
 
0

Lord Storm

Član broj: 853
Poruke: 291
*.ptt.yu



Profil

icon Re: Sta je to svetlost, kako nastaje i prolazi kroz materiju, ima li sta brze???18.04.2004. u 13:52 - pre 242 meseci
Citat:
mmilan:

Trece - ako je ta Teslina teorija o kojoj pricas toliko dobra kako to da se ona nigde ne pominje u literaturi o teoriji relativnosti ili elektrodinamici?


Ovo sam vec objasnio u ranijim porukama, pa budi ljubazan i procitaj ih. Zaista nema vise svrhe da se raspravljamo jer smo obojca tvrdoglavi i ovo bi moglo predaleko da ode(a vec i jeste). Bolje da stanemo tu gde smo.
 
0

mmilan

Član broj: 20653
Poruke: 168
195.252.80.*



Profil

icon Re: Sta je to svetlost, kako nastaje i prolazi kroz materiju, ima li sta brze???18.04.2004. u 14:00 - pre 242 meseci
E sa ovim se u potpunosti slazem :) Verovatno smo vec svima dosadili.
Pozdrav
O zivotu, univerzumu i svemu ostalom
http://www.mmilan.com
 
0

marko37
Nera Networks
Novi Beograd

Član broj: 6545
Poruke: 714
195.252.87.*



+104 Profil

icon Re: Sta je to svetlost, kako nastaje i prolazi kroz materiju, ima li sta brze???18.04.2004. u 14:08 - pre 242 meseci
Citat:
Lord Storm:
Jedan od Ajnstajnovih postulata na kojima se zasniva njegova teorija kaze da je brzina svetlosti maksimalna moguca brzina.

Maksimalna moguća brzina čega? :)
Poenta ti je u odgovoru na to pitanje... :)
 
0

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.dialup.xtra.co.nz



+3 Profil

icon Re: Sta je to svetlost, kako nastaje i prolazi kroz materiju, ima li sta brze???18.04.2004. u 15:26 - pre 242 meseci
Citat:
Lord Storm:
Izvor su Tesline beleske i svedocanstva ljudi koji su radili sa Teslom(mogu i da citiram ako zelis).

Svasta. Pa postoje svedocanstva da je Tesla bio vanzemaljac i da je mogao da se teleportuje u druge svetove.

Citat:
Problem u sledecem: Kad je Ajnstajn izneo teoriju i kad su industrijalci videli neke pare od njene primene, oni jednostavno nisu hteli da finansiraju dalje istrazivanje nekog ko rusi novi izvor prihoda.

Na ovo sam se bas slatko nasmejao. Pa kako moze da im rusi izvor prihoda? Pa ako od toga sto finansiraju imaju veci prihod onda im ne rusi izvor prihoda. A ako to ne donosi vise para onda znaci da im ta stvar ne rusi izvor prihoda.

Svakih 5-6 godina se nadje grupa naucnika koja navodno otkrije talase koji se krecu brze od svetlosti i posle ne bude nista od toga jer uglavnom bude greska u merenju.

Evo pogledaj ovu poruku:
http://www.elitesecurity.org/poruka/272284

Poslednji put su pre cetiri godine su neki italijanski naucnici navodno otkrili te talase
http://www.cnn.com/2000/TECH/space/07/20/speed.of.light.ap/

...ali naravno nista od toga posle nije potvrdjeno od naucnog sveta.


Citat:
Ali ipak je vise od 3x10na8 m\s. To je Teslin dokaz, koji nije bio usvojen, zbog vec navedenih razloga. Taj dokaz rusi Ajnstajnovo tvrdjenje o maksimalnoj brzini - brzini svetlosti.

Ma daj, to su gluposti. Gde je publikovan taj dokaz? Sta sve ljudi nece izmisljati o Tesli. On jeste bio genije i izmislio je mnogo toga ali neki stvarno preteruju.
 
0

mmilan

Član broj: 20653
Poruke: 168
195.252.80.*



Profil

icon Re: Sta je to svetlost, kako nastaje i prolazi kroz materiju, ima li sta brze???18.04.2004. u 16:05 - pre 242 meseci
Citat:


Poslednji put su pre cetiri godine su neki italijanski naucnici navodno otkrili te talase
http://www.cnn.com/2000/TECH/space/07/20/speed.of.light.ap/

...ali naravno nista od toga posle nije potvrdjeno od naucnog sveta.




Cela prica o Tesli i talasima brzim od svetlosti je po mom misljenju, kao sto sam evc par puta napisao, totalno besmislena. Ali ovo sto je uradjeno u NECu 2000 god je sasvim druga prica - nije uopste u suprotnosti sa relativnoscu i maksevlovom teorijom i efekat se bez ikakvih problema objasnjava pomenutim teoprijama. Rezultati su objavljen u casopisima Nature i Physics Review (i to je sasvim dovoljna potvrda, linkove sam vec naveo ranije).
Naravno sustina svega je u razlici fazne i grupne brzine, i anomalnoj disperziji.
Cuvena Ajnstajnova racenica (ali u punoj formui) - brzina svetlosti u vakuumu je maksimalna moguca brzina prenosenja infomacije - jos uvek VAZI i sa stanovista danasnje fizike je neomoguce osporiti.

p.s. Novinarska objasnjenja experimenta u NECu su smesna i samo unose zabunu. Koga interesuje neka pogleda clanak iz Phys Rev (ima ga u bazi http://xxx.lanl.gov/) ili sajt jednog od autora (i tu adresu sam vec napisao)
O zivotu, univerzumu i svemu ostalom
http://www.mmilan.com
 
0

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.dialup.xtra.co.nz



+3 Profil

icon Re: Sta je to svetlost, kako nastaje i prolazi kroz materiju, ima li sta brze???18.04.2004. u 16:37 - pre 242 meseci
Citat:
mmilan:
Rezultati su objavljen u casopisima Nature i Physics Review (i to je sasvim dovoljna potvrda, linkove sam vec naveo ranije).

Pa samo su objavili njihove rezultate ali ne i potvrdu iz drugih instituta.

Citat:
Cuvena Ajnstajnova racenica (ali u punoj formui) - brzina svetlosti u vakuumu je maksimalna moguca brzina prenosenja infomacije - jos uvek VAZI i sa stanovista danasnje fizike je neomoguce osporiti.

Ali kako su onda videli da se svetlost brze krece ako je brzina informacije jednaka brzini svetlosti? Ako mogu to da detektuju to je isto neka informacija, zar ne?

Citat:
Koga interesuje neka pogleda clanak iz Phys Rev (ima ga u bazi http://xxx.lanl.gov/)

Ali gde? Je l' mozes da ostavis tacan link?
 
0

mmilan

Član broj: 20653
Poruke: 168
195.252.80.*



Profil

icon Re: Sta je to svetlost, kako nastaje i prolazi kroz materiju, ima li sta brze???18.04.2004. u 16:51 - pre 242 meseci
Citat:

Ali gde? Je l' mozes da ostavis tacan link?

http://xxx.lanl.gov/abs/physics/0012060
Malo popularnije objasnjenje na sajtu jednog od autora:
http://external.nj.nec.com/homepages/lwan/gas.htm


U vezi ostalih pitanja, ne mogu bas najbolje da odgovorim pre svega jer ni sam ne razumem bas sve do kraja a i trazi dosta matematike :)

Inace u navedenim casopisima se objavljuju stvari koje imaju bar neku potvrdu i objasnjenje, ipak ne moze bas da pise ko sta hoce i kako hoce. Postoji detaljan opis eksperimenta i svaka labaratorija koja zeli moze da ga ponovi (naravno ako ima dovoljno para i dovoljno opreme, mada je to prilicno povezano :))
Eksperiment jeste ponovljen a sada gde sve i kada za to treba malo potraziti po internetu (uz clanak ima gomila literature pa treba pogledadi sta pise u tim drugim clancima, takodje treba potraziti i citate za ovaj clanak). Inace ovakav efekat je predvidjen jos 1993 godine (prof. R Y Chiao, University of California, Berkeley).

Sto se same detekcije i merenja tice mislim da je sve dovoljno dobro napisano u samim clancima pa da ne prepricavam sada da ne bi izazvao neku dodatnu zabunu

U svakom slucaju mislim da je o ovome vec dovoljno raspravljano pre oko 3 godine, i u popularnim i u naucnim krugovima. Ozbiljnih protivljenja rezultatima nema, tako da je sa eksperimentom sve Ok.
O zivotu, univerzumu i svemu ostalom
http://www.mmilan.com
 
0

icemaja
BGD-Vracar

Član broj: 24854
Poruke: 23
*.beotel.net

ICQ: 213308771


+1 Profil

icon Re: Sta je to svetlost, kako nastaje i prolazi kroz materiju, ima li sta brze???20.04.2004. u 02:31 - pre 242 meseci
posto vidim da su se svi "malko" udaljili od teme evo samo na brzinu par stvari vezanih za originalno pitanje. ako ga se ne secate

Citat:
DzoA:
Interesuje me sta su to fotoni, ili bolje nije mi jasno sta je to svetlost? Svetlost nisu ni elektroni ni protoni ni neutroni pa sad sta je onda? Kako ta svetlost prolazi kroz prostor (materiju) i zasto je ona bas naj brza? Ima li sta brze?



postoji 6 leptona 6 kvarkova i njihove anticestice. od toga su ti sazdani protoni, neutroni...

pored toga imas jos i nosioce 4 osnovne sile:
slaba nuklearna- gluoni
jaka nuklearna- Z i W (bozoni)
gravitacija- gravitoni
elektromagnetna- fotoni

samo sectice koje nemaju masu mirovanja putuju brzinom svetlosti. takve cestice se zajedno zovu luxoni. oni koji putuju sporije se zovu tardioni, a brze tahioni.
tahioni su predvidjeni teorijom tj ne kose se ni sa cim, ali koliko znam jos niko nije dokazao.

inace sam prosle godine gledala nesto, verovano na discovery o usporavanju svetlosti. naime su uspeli da uspore svetlost na nekih 50 km/h?! cini mi se, pri temp bliskim 0K, a kasnije i na mnogo visim. ako neko zna nesto vise o tome nek zbori.

 
0

DzoA
Cacak

Član broj: 23952
Poruke: 292
62.108.100.*

ICQ: 120045396
Sajt: opusteno.rs


+13 Profil

icon Re: Sta je to svetlost, kako nastaje i prolazi kroz materiju, ima li sta brze???20.04.2004. u 13:19 - pre 242 meseci
Sve do sad sam cekao ovakav odgovor jer sam ocekivao da ce diskusija teci ovim pravcem....
Naravno da mi nista nije jasno jer sam sad cuo mnogo stvari za koje do sad nisam...
Voleo bih da se ovo malo detaljnije i slikovitije razjasni.
Naravno da me i interesuje ovo oko usporavalja svetlosti (koga to nebi interesovalo).
O sveto nebo! O moćne sile! Bacite jedno pečeno pile!
http://opusteno.rs
 
0

icemaja
BGD-Vracar

Član broj: 24854
Poruke: 23
*.rcub.bg.ac.yu

ICQ: 213308771


+1 Profil

icon Re: Sta je to svetlost, kako nastaje i prolazi kroz materiju, ima li sta brze???20.04.2004. u 15:05 - pre 242 meseci
ovako. to je bilo jos u februaru 1999.

nisam se udubljivala u text ali ukratko: koristen je Bose-Einstein condensate (BEC) kao medijum koji je ohladjen na nekoliko milijarditih delova iznad 0K. na tako niskim temp se atomi grupisu u superatome koji oonda imaju ogroman index prelamanja- oko 100 biliona puta veci nego kod optickih vlakana. znate da je brzina svetlosti manja u bilo kojem medijumu u odnosu na onu u vakuumu zbog prelamanja. e pa ovde je novo to sto su uspeli da dobiju takve clustere atoma koji su imali dovoljno veliki n. kroz to se propusti puls svetlosti koji se uspori. pri izlasku moze biti "uskladistena" oko 1 milisekund.
kondenzat inace mora da bude konstantno pod svetloscu lasera da bi bio transparentan tj da bi uopste propustio onaj puls svetlosti.

da ja vise ne bih lupala pogledajte:

http://www.msnbc.com/news/242698.asp?cp1=1
http://www.news.harvard.edu/gazette/1999/02.18/light.html

http://www.nature.com/cgi-taf/...97/n6720/full/397594a0_fs.html ------------ najpotpuniji text


sve ovo ne znaci da mozemo da prestignemo svetlost, tj mozemo ali pored tog medijuma. kad bismo se nasli unutra brzina svetlosti bi i dalje za nas bila max moguca.

a proverite i SF pricu:
http://www.scifi.com/scifictio...assics_archive/shaw/shaw1.html
 
0

salec

Član broj: 6527
Poruke: 1738
*.rcub.bg.ac.yu



+25 Profil

icon Re: Sta je to svetlost, kako nastaje i prolazi kroz materiju, ima li sta brze???20.04.2004. u 15:08 - pre 242 meseci
@ DZoA: Ako je tako, da pokušam da ti odgovorim kao da si starogrčki fizičar (koji slučajno razume srpski) koji je sad sišao ovde sa vremeplova:

Sav svet nije kao što nam izgleda na prvi, pa ni na stoprvi pogled. Posle mnogih vekova istraživanja, fizičari danas smatraju da se sve sastoji od više vrsta elementarnih čestica (na žalost, nismo mogli da ih svedemo na jednu vrstu, za sada). Te elementarne čestice nisu kao zrnca prašine, nego uz to imaju i neke osobine talasa. Ono što mi zovemo svetlošću je kretanje jedne vrste tih elementarnih čestica, onih koje zovu "fotoni". Problem sa daljim objašnjavanjem svetlosti je u tome što je to najprostije objašnjenje. Fotoni postoje i to je to. Ono što je čudesno i neočekivano je da oni učestvuju i u nekim drugim očiglednim svakodnevnim pojavama koje naizgled nemaju veze sa svetlošću, kao što su sile elektriciteta, magnetizma i elastičnosti.
 
0

[es] :: Fizika :: Sta je to svetlost, kako nastaje i prolazi kroz materiju, ima li sta brze???
(Zaključana tema (lock), by NicholasMetropolis) (TOP topic, by Aleksandar Marković)
Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 73830 | Odgovora: 155 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.