Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Da li biti programer? Buducnost profesije

[es] :: Vodič za posao :: Da li biti programer? Buducnost profesije
(TOP topic, by Nebojsa Milanovic)
Strane: << < .. 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 263543 | Odgovora: 1523 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

7.scena

Član broj: 324066
Poruke: 125
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: https://www.kupacikostimi..


+355 Profil

icon Re: Da li biti programer? Buducnost profesije10.05.2018. u 08:43 - pre 71 meseci
Ako si investirao 2 godine da nešto naučiš, bilo bi glupo da to prokockaš. U tvojoj situaciji ja sam savetovao prijatelja da prelomi i pređe u privatni sektor.
Ipak on je kao programer iz državne firme, bleja, stres 0%, prešao u privatnu za gotovo 2x veću platu, radi se mnogo, ima stresa. Dan danas mi zahvaljuje na pritisku koji sam napravio na njega.

Sa druge strane, da li ćeš uspeti i uživati u novom poslu, zavisi samo od tebe i firme u koju pređeš. Koliko imaš elana da radiš, učiš, trpiš pritiske, koliko je firma perspektiva, organizovana, itd...
Činjenica da ćeš više zarađivati ne znači da ćeš obavezno biti srećniji!

Ja znam "matore developere" koji imaju astronomske plate za srpske uslove, a žive isto kao kada su bili juniori i imali 6x manju platu.
Jedu isti doručak, puše iste cigare, nose istu garderobu i patike, voze prosečna kola. Gde nestaju pare?
Pa vremenom dođu žena, dete, drugo dete, nekome razvod. Mnogo je lako potrošiti silne pare svaki mesec na decu i porodicu, kredit za stan i kola, pomoći starim roditeljima koji imaju bednu penziju, platiti lečenje, itd...
Vremenom ti se sj*u leđa, a verovatno počnu druge hronične bolesti, na koje ćeš lako trošiti pare, jer ćeš ih imati.

Fiks ideja da npr. 2000 evra plata u Srbiji znači bogovski život je obična fantazija. Ako ti je jedina motivacija novac, na pogrešnom si putu.


 
Odgovor na temu

balavi

Član broj: 175011
Poruke: 797
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+104 Profil

icon Re: Da li biti programer? Buducnost profesije10.05.2018. u 09:24 - pre 71 meseci
@7.scena

šta podrazumevaš pod stresom?
 
Odgovor na temu

brux002
Goran Blazin
Web Developer
Svuda po malo

Član broj: 280339
Poruke: 251
79.101.13.39

Sajt: goranblazin.com


+98 Profil

icon Re: Da li biti programer? Buducnost profesije10.05.2018. u 09:48 - pre 71 meseci
Citat:
Činjenica da ćeš više zarađivati ne znači da ćeš obavezno biti srećniji!


Vise novca ne znaci automatski srecu ali nedostatak novca u 90% slucajeva izaziva jos veci stres i nesrecu. Drugim recima za srecu je potrebno puno parametara od kojih je novac samo deo ali bitan deo. Ja licno ne znam nikoga ko prima manje od 400e mesecno a moze da kaze za sebe da ima srecan zivot.

Ziveo sam i bez novaca (dok nisam poceo da radim) i sada imam fina primanja i mogu vam reci da mi je zivot mnogo srecniji jer znam kako da uzivam u tom novcu. Samim tim sto mogu da pomognem najblizima, sto sam pomogao bratu da zavrsi studije, majci da kupi drva za zimu, sto mogu da putujem, mogu da izadjem na veceru, mogu da priustim privatnog lekara za svoje dete i mogu da zaradim nekretninu za manje od 10 godina ili nov auto za 2 mene licno cini izuzetno srecnim.

Citat:
Ipak on je kao programer iz državne firme, bleja, stres 0%, prešao u privatnu za gotovo 2x veću platu, radi se mnogo, ima stresa. Dan danas mi zahvaljuje na pritisku koji sam napravio na njega.


Vidis nekom je bleja super ali postoje ljudi kojima je to dosada i nesreca. Recimo u jednoj privatnoj firmi sam radio 40% kapaciteta (gazda mi da zadatak za celu nedelju, ja ga zavrsim u utorak uvece i trazim drugi, on mi kaze da pijem kafu do petka) i to me je ubijalo. Naravno da sam otisao iz te firme. Kad volis svoj posao i kad ti izazovi i resavanje zanimljivih problema / izrada kompleksnih aplikacija donosi zadovoljstvo onda je bleja losa alternativa ;)

Sto se tice stresa - meni bi bilo mnogo stresnije da moram da idem kod drzavnog pedijatra ili da zivim kao podstanar - nedostatak novca mi je cesto izazivao veliki stres. Taj stres je uglavnom mnoooogo veci od stresa koji teski i dobro placeni poslovi izazivaju.

A to sto ti se "zahvaljuje na pritisku" je glupost - pa nisi ga puskom terao da predje u privatnike... Sam je kriv :)
Violence is the last refuge of the incompetent.
 
Odgovor na temu

METABO
Beograd

Član broj: 329356
Poruke: 47
212.200.132.*



+7 Profil

icon Re: Da li biti programer? Buducnost profesije16.05.2018. u 11:59 - pre 71 meseci
Pozdrav svima, generalno bi izneo svoje utiske nekog ko je u srednjim 30 i krenuo da uci samostalno programiranje onako relaksirano (ne svaki dan i u danu ne vise od 1-3 sata), zadnjih pola godine.

Rezultati su NULA.

1.Samostalno je ROBIJA
2.Ako je motiv novac, i to sto svi kao uce i tu ima para to je jos gora ROBIJA.
3.Definitivno 30-te nisu godine za takav tip mentalnog naoprezanja i pocinjanja od nule, gde se ne zna ni u cemu se kuca kod a pojam objekta i klase nemo'z skapirati ni posle 3. meseca da si bog otac.
4.Tesko je naci kompletan materijal na jednom mestu od toga kako otvoriti neko razvojno okruzenje i podesiti ga, sta tu ispritiskati, kako iskucati besmislenu sintaksu i to na kraju iskompajliraiti, upakovati u izvrsnu verziju, i to kao nesto negde radi.
Da bi sve bilo smisleno i tecno i da to neko hoce da plati trebaju GODINE, to je jasna stvar.

Inace i pre dvadeset godina sam smatrao da su programeri cudaci i frikovi i to i danas mislim, kao i da je materija izuzetno suvoparna i smaranje.
O zdravstvenim tegobama tipa upaljena gusca posle visesatnog sedenja, hemoroidi i bolovi u ocima, bolovi atlasa i lumbalnog dela kao i trnjenje ruku ne bi ni komentarisao...

Eto vam iskreno i relaksirano misljenje, jednog koji to radi zato sto cuje na reklami da je placeno.

p.s

Inace isto radim za drzavu (tehnicki fax), naravno ne u struci, naravno podplacen, naravno bez licne satisfakcije i naravno frustriran...
I naravno da ce sve to tako trajati dok ne prelomim u sebi da sve napustim, batalim igrarije i pocnem tamo gde sam stao u osnovnoj a to je industriski dizajn (koji btw nisam ucio jel se zaboga to nigde nije moglo naplatiti), nego 20 godina sam ucio budalastine koje se kao naplacuju a ja nisam bio dovoljno tvrd da ozbiljno ucim i radim...

p.s

Prvo sebe covek da pogleda u ogledalo i bude iskren pa tek da trosi vreme na igrarije, a ja se jos igram ocigledno...

p.s 2

Pitanje je da li je to buducnost?
Ne znam kazu da jeste, ali da li je to buducnost onoga ko je postavio temu i onoga ko pise ovaj post to je vec astrolosko pitanje.

 
Odgovor na temu

balavi

Član broj: 175011
Poruke: 797
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+104 Profil

icon Re: Da li biti programer? Buducnost profesije16.05.2018. u 13:32 - pre 71 meseci
Kao nauciti kodiranje za tri meseca od tipa Koji je to Uradio gde opisuje kako to ppostici Sam

https://www.dropbox.com/s/ugg8...Book-UPDATED-MAY-2018.pdf?dl=0

[Ovu poruku je menjao balavi dana 16.05.2018. u 14:45 GMT+1]
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Da li biti programer? Buducnost profesije16.05.2018. u 13:39 - pre 71 meseci
Citat:
METABO:
Pozdrav svima, generalno bi izneo svoje utiske nekog ko je u srednjim 30 i krenuo da uci samostalno programiranje onako relaksirano (ne svaki dan i u danu ne vise od 1-3 sata), zadnjih pola godine.

Pa nisi bas mnogo ni ucio, iskreno licno mislim da to mora mnogo vise. Ako ti je prosek bio 1-3 sata, reklo bi se da te tematika ne zanima bas, a teze se uci nesto za sta nemas interesovanja. Da je tebe to zanimalo bio bi cesto slucaj da pocnes da ucis u 7 uvece recimo i sledeci put pogledas na sat a ono 3 ujutro....
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
178.250.138.210



+1064 Profil

icon Re: Da li biti programer? Buducnost profesije16.05.2018. u 13:49 - pre 71 meseci
Citat:
balavi:
Kao nauciti kodiranje za tri meseca od tipa Koji je to Uradio gde opisuje kako to ppostici Sam

http://click.mlsend3.com/link/..._pz0XdHDxCGdZQK-D5HyKQBotO0A3s


Kad bi svako bez predznanja to mogao da nauci za tri meseca onda bi prosecna programerska plata pala sa 1000 na 200 evra.... posto za bilo koji zanat u srednjoj skoli treba bar 3 godine da se uci.
Ispada da je lakse biti tesar nego programer ;p
Dakle neko ko vec ima skolu i predznanje moze da se presaltuje, ali neko ko nikada nije cuo za bulovu algebru i algoritme tesko...
E sad za html nije potrebno, ali danas se trazi JS i niko vise nece staticke web strane, a za to ipak mora nesto da se zna ;p

 
Odgovor na temu

balavi

Član broj: 175011
Poruke: 797
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+104 Profil

icon Re: Da li biti programer? Buducnost profesije16.05.2018. u 13:58 - pre 71 meseci
čovek radi kao programer i od toga živi
ako je trebao da nauči bulovu algebru i algoritme sigurno je naučio

pročitaj knjigu
pa oceni da li ono što je napisao dobro
eto ti si u tim vodama pa ćeš da vidiš valja li to što kaže

ja krenuo malopre, nije dugačka, knjigu je stavio za skidanje pre manje od pola sata
pa sam je ja prosledio ovde
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
178.250.138.210



+1064 Profil

icon Re: Da li biti programer? Buducnost profesije16.05.2018. u 14:13 - pre 71 meseci
Znas kako, ovo me podseca na onu anegdotu kad je lik poslao na milion adresa pismo sa 'ako zelite da znate kako da se obogatite posaljite mi 1 dolar". Svima je odgovorio: "na isti nacin" ;)
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+710 Profil

icon Re: Da li biti programer? Buducnost profesije16.05.2018. u 14:26 - pre 71 meseci
toliko je dobar programer da mora da piše i prodaje clickbait "knjige" koje su zapravo samo poduži blog postovi.
 
Odgovor na temu

balavi

Član broj: 175011
Poruke: 797
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+104 Profil

icon Re: Da li biti programer? Buducnost profesije16.05.2018. u 14:35 - pre 71 meseci
Momci , ako Vam se knjiga need dopada obratite see autoru
Ili pisite recenzije po amazonu
Ako znate bolje , ispisite se negde na nekom blogu vlogu pa da vas zapratim
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+710 Profil

icon Re: Da li biti programer? Buducnost profesije16.05.2018. u 14:35 - pre 71 meseci
Evo nađoh za promenu jedan dobar post na sličnu temu: https://medium.com/udacity/how...to-code-in-my-30s-61ad21180208

Ovo je suština:

Citat:

- Don’t quit
- Find a mentor
- Work unpaid if the experience is good
 
Odgovor na temu

balavi

Član broj: 175011
Poruke: 797
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+104 Profil

icon Re: Da li biti programer? Buducnost profesije16.05.2018. u 14:59 - pre 71 meseci
@jablan

Danke
 
Odgovor na temu

malizekapeka
Balkanland doo

Član broj: 338571
Poruke: 1
87.116.190.*

Sajt: https://bit.ly/2L8nvDE


Profil

icon Re: Da li biti programer? Buducnost profesije16.05.2018. u 15:06 - pre 71 meseci
Citat:
balavi:
Kao nauciti kodiranje za tri meseca od tipa Koji je to Uradio gde opisuje kako to ppostici Sam

https://www.dropbox.com/s/ugg8...Book-UPDATED-MAY-2018.pdf?dl=0

[Ovu poruku je menjao balavi dana 16.05.2018. u 14:45 GMT+1]



Za tri meseca ne moze da se nauci programiranje ali moze da se nauci osnova na kojoj mozete dalje da se usavrsavate. Niko ne nauci sve odjednom, za programiranje je potrebno vreme i rad da se nauci. Minimum 2-3 godine rada. Ako vas nesto zanima jednostavno ce vas vuci da radite vise i ucite.
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
178.250.138.210



+1064 Profil

icon Re: Da li biti programer? Buducnost profesije16.05.2018. u 15:24 - pre 71 meseci
Mozda bi trebalo da pomenem da nekad, pogotovo 80ih, skoro svako ko je imao kompjuter znao je da programira. Zato sto je interfejs, recimo za ZX Spectruma i Commodor-a, bio BASIC. Casopisi su bili izuzetno korisni i puni source koda i referentne literature.
Sada postoji internet ali stvari su poprilicno komplikovanije nego sto su bile ranije. Znaci, znanje koje se danas trazi je mnogo vece nego znanje koje je bilo potrebno na jednostavnijim kompjuterima iz 80ih. Ono sto je tu najveci problem je postojanje tablet-a
i telefona te, GUI-ja, koji ne zahtevaju nikakvo znanje, a doci do programerskih alata zahteva napor.
 
Odgovor na temu

METABO
Beograd

Član broj: 329356
Poruke: 47
*.opera-mini.net.



+7 Profil

icon Re: Da li biti programer? Buducnost profesije16.05.2018. u 18:02 - pre 71 meseci
Za tri meseca ne mozes da naucis ni da malterises i da se snadjes u svakoj varijanti zida pa makar radio i po 12 sati dnevno.
Ovde se neprica o hobistickom znanju vec ekspertizi koju neko treba da plati.
Da je domasaj napravit digitron i promeniti fontove po htmlu i malo preurediti nesto po CSS-u pa to ne bi vredelo pet para.
Po meni sustinski problem je logicnost sintakse (meni barem) i logika razmisljanja, a ona je vasiona za sebe.
Prosto je neko seo i izmislio programski jezik sa svim svojim bagovima i sad ti sedi pa uci to...
Meni je motiv bolji zivot a ne ljubav prema programiranju sto odma na pocetku pokazuje svoje mane, ne moze se ici silom kada je u pitanju znanje.
Ali ide nekako, ja sam zbog specificnosti izabrao da radim VisualBasic i C#.
p.s

Svi se uvatili Jave ko pijan plota, a ja bas necu iz inata, drzacu se .Net tehnologija
 
Odgovor na temu

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: Da li biti programer? Buducnost profesije16.05.2018. u 19:04 - pre 71 meseci
Evo ja pod "matore" dane ucim pajtona, po 2h dnevno, iz razonode. Da vidimo da li cu da postanem programer za godinu dana :D

a sto odabrah pajton... izmedju ostalog svidelo mi se kako je nastalo ime programskog jezika
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Da li biti programer? Buducnost profesije16.05.2018. u 21:16 - pre 71 meseci
Sudeci po ovom,isplati se.Mada mi nesto tu nije sve na svom mestu.

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

METABO
Beograd

Član broj: 329356
Poruke: 47
87.116.182.*



+7 Profil

icon Re: Da li biti programer? Buducnost profesije17.05.2018. u 00:18 - pre 71 meseci
Ovaj iz oglasa ko da je u Android aplikacijama implementirao kod za krstarece rakete i bespilotne letelice, pa sebe toliko ceni.
Ako je i fragment toga definitivno se isplati goreti sebe do krajnjih granica.
 
Odgovor na temu

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.dynamic.sbb.rs.



+498 Profil

icon Re: Da li biti programer? Buducnost profesije17.05.2018. u 03:37 - pre 71 meseci
Ako pricamo o 3 meseca programiranja... da ne zvucim kao lekar, ali moj savet bi bio 3 x nedeljno po 4 do 6 sati. Bilo sta ozbiljnije ne moze da se resi za 4 sata, a ostaviti posao nedovrsen bas ne ide.

- NE MOZE RELAKSIRANO!

Mora da se shvati ozbiljno i mora da se zacrta cilj!

Poenta je sto mnogo ljudi uzima neke tutoriale po netu i samo njih se drzi. Ne ide tako. Prodje se odredjen broj tutoriala, koliko mozak ima kapaciteta tada. Nauce se recimo, rad sa promenljivim, unos podataka, ispis podataka, petlje, uslovi, i jos neke osnove.

ONDA SE NE IDE DALJE SA LEKCIJAMA I NE PRELAZI SE NA KLASE, METODE, OBJEKTE I SLICNO!

Napravi se prosta kalkulator aplikacija ako je desktop programiranje u pitanju. Onda se polako ubace dodatne funkcije u istu, unapredjuje se, unapredjuje... dok se ne dodje do zeljenog rezultata. Do tada - pomoc google-a. Slagace vas onaj ko kaze da ne drzi browser otvoren jer mu treba pomoc oko resenja problema. Niste na ispitu, niste u skoli, smete da koristite sve sto je potrebno da dodjete do zeljenog rezultata.

Ako je u pitanju web aplikacija, krene se sa nekom prostom stvari, tipa guestbook - standardan primer. Pa se predje na kompleksnije stvari, tipa mini-blog, malo se radi na sortiranju podataka, malo se usavrsava sa novim znanjem, pa se napravi nesto vece - recimo web shop.

E onda posle jedno godinu dana kada covek nauci da programira krene da se bavi OOP, klasama, metodama i slicno. Jer do tada nece znati sta ce mu.

Ne srljajte i dajte sebi vremena. Ako zaista ne budete u situaciji sto je neko vec spomenuo, da u resavanju problema ne primetite da je vec 3 ujutru, znaci da niste dovoljno fokusirani. U pocetku programeri izgube pojam o vremenu. Bukvalno treba onaj sat sa kukavicom da vas podseca da se protegnete svakih sat vremena. E tek kasnije dolazi menadzment vremena :) i ono kada nesto morate da stignete da uradite na vreme. Do tada... vreme ne postoji, nije bitna promenljiva. Ne obraca se paznja na sat. Samo se fokusira na problem.

Mnogi koji su odustali od programiranja nisu ni pokusali da naprave neku svoju, bilo kakvu, aplikaciju. Zbunili su se kod citanja gomile literature i skolskih primera, za 3 meseca (kapiram ukupno 30-40 sati) stigli do OOP i nista im nije bilo jasno. A OOP, bar po meni, kod nekoga ko se upoznaje sa programiranjem prvi put da stvarno zeli da uci, ne treba da se dira prvih godinu dana. Kad se sve ostalo skapira, OOP legne sam. Popuni praznine i ubrza produkciju. Pocetniku nista, ama bas nista ne znaci, sem da ga zbuni.

Slusam komentare mnogih ljudi kako u 2018. godini treba da se "skace" na OOP, kao, proceduralno programiranje je zamrlo skroz. Okej, verovatno jeste, ali to ne znaci da OOP nije baziran na istom i dok se ono ne savlada, nema skoka na OOP.

Ovo sam pisao bas zato sto je neko posle 3 meseca djene-djene ucenja rekao da ne moze da skapira klase i metode. Ne znam ni sto je zadirao tu. Nekad mislim da su nas PASCAL i BASIC terali s razlogom da ucimo da ne bismo dosli u takve situacije :)
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: Da li biti programer? Buducnost profesije
(TOP topic, by Nebojsa Milanovic)
Strane: << < .. 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 263543 | Odgovora: 1523 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.