Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Windows vs. Linux? Iskustva?

[es] :: Advocacy :: Windows vs. Linux? Iskustva?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 78833 | Odgovora: 603 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
66.228.70.*



+6 Profil

icon Re: Windows vs. Linux? Iskustva?29.06.2004. u 13:21 - pre 241 meseci
Citat:
Gojko Vujovic: nego celokupnoj glomaznosti windowsa i lošem iskorišćenju hardvera.


Hehehe, a da li bi bio ljubazan da nama neukima objasniš šta tačno znači "celokupna glomaznost" i "loše iskorišćenje hardvera"?
 
Odgovor na temu

formeye
Ivan Čukić
KDE developer, Free Software Network
Serbia
BGD

Član broj: 5188
Poruke: 388
*.vdial.verat.net

Sajt: ivan.fomentgroup.org


Profil

icon Re: Windows vs. Linux? Iskustva?29.06.2004. u 16:01 - pre 241 meseci
Pre svega, postoje fortran kompajleri za windowse, tako da portovanje tih programa ne predstavlja problem.

Drugo: Za Earth simulator je pisan 90% nov software - nije bajati fortran program.

A i mislio sam na IBM-ov serverski software - sa njim ima veze, morate priznati.
While you were hanging yourself on someone else's words
Dying to believe in what you heard
I was staring straight into the shining sun
 
Odgovor na temu

formeye
Ivan Čukić
KDE developer, Free Software Network
Serbia
BGD

Član broj: 5188
Poruke: 388
*.vdial.verat.net

Sajt: ivan.fomentgroup.org


Profil

icon Re: Windows vs. Linux? Iskustva?29.06.2004. u 16:07 - pre 241 meseci
Citat:
srki: Pa sto ne koristis neke DSP procesore da surfujes internetom?

Zato sto nemam para da ih kupim. (Glupo pitanje => glup odgovor)

A i ne pricam o surfovanju netom, nego o ozbiljnoj upotrebi racunara. Vec sam napomenuo da je vecini desktop korisnika svejedno sta ce da koriste.

#NAPOMENA:
Ako je portovanje toliko skupo, otkud to da su americke 'berzanske firme' bile toliko lude da predju na Linux (4 od njih 5)? Puknu silne pare, a ne dobiju nista. Ne shvatam vam logiku.

Citat:
Ivan Dimkovic: Razlog je cist strateski, i potpuno logican za IBM. Kao i cinjenica da je suludo portovati mission-critical UNIX softver na Windows ako sve lepo funkcionise na *Nixu a ne bi dobio nista zauzvrat.

"ne bi dobio nista zauzvrat" - My point exactly

P.S. Cudo da ova tema jos uvek nije zakljucana...

[Ovu poruku je menjao formeye dana 29.06.2004. u 18:15 GMT]
While you were hanging yourself on someone else's words
Dying to believe in what you heard
I was staring straight into the shining sun
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net



+7177 Profil

icon Re: Windows vs. Linux? Iskustva?29.06.2004. u 16:14 - pre 241 meseci
Citat:
A i ne pricam o surfovanju netom, nego o ozbiljnoj upotrebi racunara. Vec sam napomenuo da je vecini desktop korisnika svejedno sta ce da koriste.


"Ozbiljna" upotreba je previse rastegljiv pojam.. ako ti je cilj da se "ozbiljno" bavis necim u tvom kontekstu, idi covece zavrsi doktorat (ako nisi) obuci beli mantil i radi na istrazivanju marsa ili atoma i sl... to nije trziste koje je napravilo Linux a boga mi ni svo tvoje znanje iz racunara, osim ako ne radis u nekoj labaratoriji.

Citat:

#NAPOMENA:
Ako je portovanje toliko skupo, otkud to da su americke 'berzanske firme' bile toliko lude da predju na Linux (4 od njih 5)? Puknu silne pare, a ne dobiju nista. Ne shvatam vam logiku.


Cuj, ovaj... IDC kaze da se Win i Lin bore za to trziste i tu jos nema jasnog pobednika - mozemo ti i ja sad da vadimo firme ono iz dzepa i da licitiramo ko je kad uzeo sta, ali cinjenice su jasne - na mid-range server trzistu ne postoji jasan pobednik jos.

Mene licno ne interesuje previse ko ce tu da pobedi i koji sistem koristi NASDAQ - iz prostog razloga sto to trziste nikakav uticaj na desktop i workstation trziste nema, a tu ipak lezi najveci novac a i to je na kraju krajeva okruzenje na kome najveci broj ljudi radi - ukljucujuci i mene.

Inace posle dotcom crasha svi CIO-ovi obozavaju "cost reduction" izraz, pa je Linux ugrabio to trziste upravo posle y2k - razlozi su bili krajnje ekonomske prirode a to je stednja - a i to je argument, sto da ne.


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

formeye
Ivan Čukić
KDE developer, Free Software Network
Serbia
BGD

Član broj: 5188
Poruke: 388
*.vdial.verat.net

Sajt: ivan.fomentgroup.org


Profil

icon Re: Windows vs. Linux? Iskustva?29.06.2004. u 16:19 - pre 241 meseci
Da neces mozda da kazes da si cuo da je neka firma presla sa Linuxa na Windows? Ja nisam jos uvek.
While you were hanging yourself on someone else's words
Dying to believe in what you heard
I was staring straight into the shining sun
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net



+7177 Profil

icon Re: Windows vs. Linux? Iskustva?29.06.2004. u 16:22 - pre 241 meseci
Cuj, formeye - mislim da je malo ipak smesno da se ovako naglabamo ko je kada presao na sta - imas firme tipa IDC i sl, ciji je to posao da rade - i koji lepo u godisnjem izvestaju izbace % koji kaze to i to.

Ono sto ja tvrdim je da u mid-range trzistu nema jasnog pobednika i da Windows i Linux profitiraju na uzmanju kolaca od drugih Unix resenja - i da su tu jos i dalje ujednaceni.

Ko je kada presao sa Linuxa na Windows, ili obrnuto me bas i ne zanima, mislim da korporacije to ne objavljuju tek tako po internetu.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.dialup.xtra.co.nz



+3 Profil

icon Re: Windows vs. Linux? Iskustva?29.06.2004. u 16:25 - pre 241 meseci
Citat:
formeye: Pre svega, postoje fortran kompajleri za windowse, tako da portovanje tih programa ne predstavlja problem.

Ma nacini na koji su pisani ti programi predstavljaju problem. Programi su cesto pisani na neportabilan nacin, koriste gomilu tcsh skripti itd....

Citat:
Drugo: Za Earth simulator je pisan 90% nov software - nije bajati fortran program.

Pa oni i dalje koriste fortran, verovatno zbog tih 10% programa koji su nadogradjivali. Ali opet, lakse je nesto nadograditi u unix OS-u ako je to vec radjeno za unix OS.

Cak i da dobiju neke malo bolje performanse na windowsu ipak im se ne isplati da prelaze na windows i gube vreme na portovanje programa i obuku ljudi da iste te programe koriste na windowsu.

Citat:
A i mislio sam na IBM-ov serverski software - sa njim ima veze, morate priznati.
Kao da je IBM serverski softver bitan za superracunare? Tu je bitan samo softver koji naucnici prave.
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
66.228.70.*



+6 Profil

icon Re: Windows vs. Linux? Iskustva?29.06.2004. u 16:28 - pre 241 meseci
Citat:
formeye: Da neces mozda da kazes da si cuo da je neka firma presla sa Linuxa na Windows? Ja nisam jos uvek.


Slabo si obavešten ;)

http://enterprise-windows-it.n...com/story.xhtml?story_id=22290

Citat:
I think the Linux community would be shocked that any site would switch from Linux to Windows Server 2003," said Netcraft director Mike Prettejohn. "But they are."


Inače, u firmi u kojoj radim su pre par godina izbačeni svi Unix i Linux serveri i standardizovali smo se na Windows-u.

Citat:
Ivan Dimkovic: Mene licno ne interesuje previse ko ce tu da pobedi i koji sistem koristi NASDAQ


Pa Windows 2003, naravno :)

http://www.microsoft.com/resou...owFile.asp?FileResourceID=2575
 
Odgovor na temu

formeye
Ivan Čukić
KDE developer, Free Software Network
Serbia
BGD

Član broj: 5188
Poruke: 388
*.vdial.verat.net

Sajt: ivan.fomentgroup.org


Profil

icon Re: Windows vs. Linux? Iskustva?29.06.2004. u 16:31 - pre 241 meseci
Citat:
Kao da je IBM serverski softver bitan za superracunare? Tu je bitan samo softver koji naucnici prave.

NO COMMENT! Ali stvarno: NO COMMENT!

Imenjak (Dimkovic) ima normalne komentare i argumente, ali ovo...
While you were hanging yourself on someone else's words
Dying to believe in what you heard
I was staring straight into the shining sun
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.dialup.xtra.co.nz



+3 Profil

icon Re: Windows vs. Linux? Iskustva?29.06.2004. u 16:38 - pre 241 meseci
Pa ti serverski sistemski programi nisu okupacija naucnika nego njih zanima samo kako da njihovi programi dobro rade. Evo procitaj malo na zvanicnoj prezentaciji Earth Simulatora pa ces videti zasto koriste unix. Zato sto na windowsu nema High performanse fortran a vecina programa je napisana u fortranu jer ti naucnici koji pisu programe su prepravljali stare programe koji su pisani iskljucivo u fortranu. Jos kada nije bilo C-a. Ali u principu uopste nije bitan server i njegovi programi. Mi recimo koristimo ccp4 paket http://www.ccp4.ac.uk/main.html koji je pre nekog vremena portovan na windows pa to koristimo i na windowsu. Uopste nije problem sve dok imamo programe koji nam trebaju. Operativni sistem je tu najmanje bitan kada je u pitanju istrazivacki rad.

http://www.es.jamstec.go.jp/esc/eng/Programming/high.html

Ti naucnici nemaju pojma o paralelnom programiranju ili tako necem i tesko im je da pisu od nule sve programe. To ti kazem iz iskustva jer radim u jednom naucno-istrazivackom institutu i znam kako stoje stvari medju naucnicima. Svi su za vreme skolovanja ucili fortran i nista drugo.

Citat:
Principal users of ES are considered to be natural scientists who are not necessarily familiar with the parallel programming or rather dislike it


Mada ne razumem sto uopste pominjemo superracunare? Kakve to ima veze sa desktop upotrebom?
 
Odgovor na temu

caboom
Igor Bogicevic
bgd

Član broj: 255
Poruke: 1503
*.vdial.verat.net

ICQ: 60630914


+1 Profil

icon Re: Windows vs. Linux? Iskustva?29.06.2004. u 16:47 - pre 241 meseci
cuj formeye, gle ... ne znam kako da ti objasnim a da te ne razocaram, ali generalno se super-racunarima smatraju velike racunaljke cija je arhitektura dizajnirana posasvim drugacije nego kod klasicnih radnih stanica i servera i odista se na njima vrti software potpuno drugacijeg profila koji uglavnom sluzi da se modelira slozena situacija i jel' takav problem resava, a ne ono sto zovemo "serverski software". e sada tu zaista i JESTE najbitni sw koji je pisan od strane naucnika-programera i to najcesce u fortranu iz prostog razloga sto fortran postoji jedno 50-tak godina (eto, nastade cak u IBM-ovim laboratorijama) i spada u klasu jezika koje je lako optimizovati na nivou kompajlera te je stoga veoma popularan za resavanje slozenih matematickih modela na bogatim resursima (takodje je lako odraditi paralelizaciju). e sada, sve je to super, ali generalno najbitnija stvar u celoj prici jeste primena, a to je gore-pomenuti sw koji je razvijan decenijama unazad.
 
Odgovor na temu

impaque
Ivan Savčić
YUnet International
Beograd, Zvezdara

Član broj: 717
Poruke: 939
*.nat.sbb.co.yu

ICQ: 27215173
Sajt: www.imped.net


Profil

icon Re: Windows vs. Linux? Iskustva?30.06.2004. u 17:29 - pre 241 meseci
Citat:
degojs: "MS uveo monopol u sferi školstva" ???

E svašta.. :)))


Nisi u pravu. Svuda se viđa samo Windows, pa čak i na serverima, a pritom MS ne poklanja hardver koji može da izgura njihovo Windows server rešenje kako "treba". I ne, adminima nije dozvoljeno da menjaju išta sa kvalitetnijim GNU/Linux & *BSD server rešenjima... Sjebana hijerarhija i više instance + monopol = BU. Popričaj malo sa sysadminima na fakultetima BU...
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Windows vs. Linux? Iskustva?30.06.2004. u 17:53 - pre 241 meseci
Sve što smo saznali jeste dakle da MS porodaje softver ljudima koji hoće da ga kupe.

Ne razumem kako je MS tu nešto kriv i kako je to MS uveo monopol? Ili ćete opet da nam pričate bajke, teorije zavere i slično?

Citat:
I ne, adminima nije dozvoljeno da menjaju išta sa kvalitetnijim GNU/Linux & *BSD server rešenjima...


:)

Dobar dan Kolumbo, otkrili ste Ameriku. Ja sam mislio da je način razmišljanja po kom svi imaju prava da odlučuju o svemu zaista poražen, ali Linuxovci me baš uvek iznenade.

A o tome šta je kvalitetnije, moglo bi da se tek priča.
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

Gojko Vujovic
Amsterdam, NL

Administrator
Član broj: 1
Poruke: 13651



+165 Profil

icon Re: Windows vs. Linux? Iskustva?30.06.2004. u 18:34 - pre 241 meseci
Vrlo nezavidan polozaj za fakultete. Ovim potezom MS DIREKTNO SPUTAVA naucnoistrazivacki rad u tim institucijama.

Da imas linux/unix/whatever opensource, mogao bi iz koda i direktno na primeru da ucis o kernel i OS programiranju, da napises neki patch za kernel, rekompajliras delove ili ceo OS, itd. Sa Windowsom mozes samo da mlatis praznu slamu u aksesu i pauer pojntu.
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.dialup.xtra.co.nz



+3 Profil

icon Re: Windows vs. Linux? Iskustva?30.06.2004. u 19:30 - pre 241 meseci
Zar ne etf-u nema racunara sa linuxom? I ne znam sta je problem da na svakom racunaru bude instaliran i linux i windows?
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Windows vs. Linux? Iskustva?30.06.2004. u 19:37 - pre 241 meseci
Pa da..hehe

Ali kako za to optuživati MS? Zar su oni donelu odluku tipa "na BU da se pod obavezno instalira Windows" ? Ili još gore, ovo što kaže srki, da nije MS možda zabranio da se stavi više OS na jednom računaru ? :))

Mislim.. ko je kriv za takvo, po vama loše, stanje? Pa nije valjda MS?
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
66.228.70.*



+6 Profil

icon Re: Windows vs. Linux? Iskustva?30.06.2004. u 19:39 - pre 241 meseci
Citat:
Gojko Vujovic: Da imas linux/unix/whatever opensource


Unix nije opensource (osim onog komada koji su ukrali mangupi iz IBM-a i ugradili u Linux).
 
Odgovor na temu

impaque
Ivan Savčić
YUnet International
Beograd, Zvezdara

Član broj: 717
Poruke: 939
*.nat.sbb.co.yu

ICQ: 27215173
Sajt: www.imped.net


Profil

icon Re: Windows vs. Linux? Iskustva?30.06.2004. u 19:48 - pre 241 meseci
Citat:
srki: Zar ne etf-u nema racunara sa linuxom?


Ne znam, neka ETF-ovci odgovore na to.

Citat:
I ne znam sta je problem da na svakom racunaru bude instaliran i linux i windows?


Ne znam ni ja šta je problem, ali činjenica je da neko u tome vidi problem. Možda neko (ju ju, ne daj bože!) uvidi i da je nešto drugo sem Windowsa upotrebljivo.

Citat:
degojs: Sve što smo saznali jeste dakle da MS porodaje softver ljudima koji hoće da ga kupe.


Pre bih rekao da MS prodaje softver ljudima koji su na ovaj ili onaj način primorani da ga kupe. Čitaj: monopol. A do monopola sto putića, lalala...

Citat:
Ne razumem kako je MS tu nešto kriv i kako je to MS uveo monopol? Ili ćete opet da nam pričate bajke, teorije zavere i slično?


Očigledno je da ti veruješ u jednu veliku bajku u kojoj svako ko kupi Windows zapravo želi (razlikuj htenje i moranje) da ga kupi i sa njim je 101% zadovoljan. Sunce sija, trava raste, svi srećni i zadovoljni, "Where are you forced to go today(TM)?"...

Iako to možda važi za veliki broj kućnih korisnika, obrati pažnju na gorenavedeni monopol nad BU i nad školama uopšte. Monopol = nema alternative. Deca se od malena uče kako je Microsoft jedino moguće rešenje, sve i svja. Naravno, Windows ima veliku "ulogu", ali toliku baš nema.

Citat:
Ja sam mislio da je način razmišljanja po kom svi imaju prava da odlučuju o svemu zaista poražen, ali Linuxovci me baš uvek iznenade.


Zaista čudne stvari tebe raduju...

Citat:
A o tome šta je kvalitetnije, moglo bi da se tek priča.


Moglo bi: ubedi me da su Windows server rešenja + hardver koji ih gura bolja/jevtinija od UNIXolikih i verovaću ti. Časna kapitalistička reč. Može i komunistička...
 
Odgovor na temu

impaque
Ivan Savčić
YUnet International
Beograd, Zvezdara

Član broj: 717
Poruke: 939
*.nat.sbb.co.yu

ICQ: 27215173
Sajt: www.imped.net


Profil

icon Re: Windows vs. Linux? Iskustva?30.06.2004. u 20:07 - pre 241 meseci
Citat:
degojs:
Ali kako za to optuživati MS? Zar su oni donelu odluku tipa "na BU da se pod obavezno instalira Windows" ? Ili još gore, ovo što kaže srki, da nije MS možda zabranio da se stavi više OS na jednom računaru ? :))


Verovao ti ili ne, tako je. Ne bih da navodim imena administratora, ali po njihovim rečima, sve se svodi na ucene od strane viših instanci, koje su, jeli, pod nečijim uticajem. Mora Windows. Tačka.

Citat:
Mislim.. ko je kriv za takvo, po vama loše, stanje? Pa nije valjda MS?


Jeste, zajedno sa vladom Srbije.
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
66.228.70.*



+6 Profil

icon Re: Windows vs. Linux? Iskustva?30.06.2004. u 20:33 - pre 241 meseci
Citat:
impaque: Mora Windows. Tačka.


http://uptime.netcraft.com/up/graph/?host=www.bg.ac.yu

Citat:

OS Server Last changed IP address Netblock Owner
Linux Apache/2.0.43 (Unix) 7-Jul-2003 147.91.1.116 Univerzitet u Beogradu
Linux Apache/1.3.22 (Unix) (Red-Hat/Linux) PHP/4.0.6 mod_perl/1.24_01 mod_throttle/3.1.2 ApacheJServ/1.1.1 4-Feb-2003 147.91.1.120 Univerzitet u Beogradu
Linux Apache/1.3.22 (Unix) (Red-Hat/Linux) PHP/4.0.6 mod_throttle/3.1.2 ApacheJServ/1.1.1 18-Mar-2002 147.91.1.120 Univerzitet u Beogradu
Linux Apache/1.3.22 (Unix) (Red-Hat/Linux) PHP/4.0.4pl1 mod_throttle/3.1.2 ApacheJServ/1.1.1 13-Feb-2002 147.91.1.120 Univerzitet u Beogradu
IRIX Apache/1.3.14 (Unix) 27-Dec-2001 147.91.1.129 Univerzitet u Beogradu
IRIX unknown 17-Dec-2001 147.91.1.129 Univerzitet u Beogradu
IRIX Apache/1.3.14 (Unix) 30-Oct-2001 147.91.1.129 Univerzitet u Beogradu
IRIX Apache/1.3.14 (Unix) 6-Jun-2001 147.91.1.143 Univerzitet u Beogradu
IRIX unknown 5-Jun-2001 147.91.1.143 Univerzitet u Beogradu
IRIX Apache/1.3.14 (Unix) 27-Nov-2000 147.91.1.143 Univerzitet u Beogradu


Sve sam M$ Windblowze, mamu im monopolističku jebem...
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Windows vs. Linux? Iskustva?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 78833 | Odgovora: 603 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.