Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Baza za vođenje djelatnosti Geodetske firme

[es] :: Access :: Baza za vođenje djelatnosti Geodetske firme

Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 28560 | Odgovora: 131 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2831



+45 Profil

icon Re: Baza za vođenje djelatnosti Geodetske firme05.11.2013. u 21:20 - pre 127 meseci
@ dzaga29
Da pojasnim. Komentarisao sam tvoj zadnji relacioni model: Relacija.pdf. Za evidenciju koju OUIG vodi važno je da na osnovu Narudzbe brzo pronađe Elaborat i obratno. Zato ti treba direktna veza 1:1. Ona je identifikujuća. Dobija se direktnim povezivanjem primarnog ključa jedne tabele sa primernim ključem druge tabele.

Konkretno spoji IDNarudzbe sa IDElaborata, pod uslovom da su kolone istog tipa. Recimo Long Integer.

Komentare oko partnera, pa specijalizacije na pravna i fizička lica, a potom ovih zadnjih na stranke, zaposlene i suradnike nisam hteo da ponavljam jer je Nenad to već izneo. Stojim na istom stanovištu kao i on.
 
Odgovor na temu

dzaga29
Davor Žagar
Komunalac d.o.o. Delnice
Delnice, Hrvatska

Član broj: 310438
Poruke: 243
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.komunalac.hr


Profil

icon Re: Baza za vođenje djelatnosti Geodetske firme05.11.2013. u 22:47 - pre 127 meseci
Sada sam više lud!!!
Citat:
@dzaga29 Da li ste sigurni da ste u stanju da uradite ovu aplikaciju ili zelite da to uradi neko drugi?

Idemo ispoćetka, sada više nisam siguran da znam postaviti NE relacije, nego i dovoljan broj tablica. Nenade, pošto mi svi govorite da nisam u pravu, ja sam sada odlućio krenuti od poćetka. Tvoju bazu sam iskopirao i ubacio svoju formu za stranke koju sam najednostavnije bio napravio iz tablice stranke. Molim te da pokušaš složiti formu iz tvojih relacija kako bi znao dalje. U relacijama je tolika gužva da sam se već izgubio, a još moram ubaciti tabela za evidenciju, ponude, fakture i dr.
Pretpostavljam da ću sve form morati raditi iz upita???

[Ovu poruku je menjao dzaga29 dana 05.11.2013. u 23:59 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

nenadmarkoni
zaposlen
Pljevlja,Crna Gora

Član broj: 268419
Poruke: 705
*.opera-mini.net.



+3 Profil

icon Re: Baza za vođenje djelatnosti Geodetske firme06.11.2013. u 09:05 - pre 127 meseci
@Dzaga29, nema zurbe i nema nerviranja. Iz toga niko dobra nije vidio. Kolega je do sad radio bez aplikacije pa neka saceka jos malo.
Nekad sam malo trenirao boks. Znate koga je bilo najteze uvesti u osnove boksa? One koji su dosli sa nekim predznanjem, tj. oni su smatrali da ga imaju. Zasto? Jer je njih prvo trebalo nauciti da sve zaborave, pa tek onda da nauce ispravno. Ovde je slican slucaj.
I niste jedini. I ja sam isto radio. Ako prodjete prvih nekoliko strana teme "Odrzavanje zgrade" uvjericete se u to. Iako tema nije urodila plodom, naucio sam mnogo.
Ali da se vratimo na problematiku. Dobro ste primjetili, izvor podataka ce biti upiti. Nista strasno. Ali nece moci da budu izvor za vasu formu. Zasto? Zato sto prvo treba da razmislimo o principu funkcionisanja ovog dijela sistema. Dacu jedan slikoviti prikaz.
Dolazite u banku i na salteru kazete da zelite da otvorite racun. Sluzbenik vas pita da li ste ranije koristili neke usluge banke. Niste? Dobro, moramo najprije 'umaticiti' Vase podatke- unijeti ih u bazu... i unosi... sistem izbacuje upozorenje da lice sa vasim podacima vec postoji...jer ste nekad bili zirant ali ste to zaboravili i vasi podaci vec postoje u bazi. Znaci Vasi podaci se nece nanovo unositi, sve sto treba je da se kljuc zapisa u kojem su ti podaci veze sa racunom.
Slazete li se? Isti je slucaj i u ovoj kao i u bilo kojoj drugoj bazi podataka pa i Vasoj. Iako nisam uz racunar i nisam pogledao prilog iz vaseg posta predpostavljam da je forma koju ste ubacili za unos i prikaz podataka. i to podataka 'Stranke'. Nece moci tako. Znaci slozili smo se da se sva lica koja se javljaju u sistemu mogu generalno podjeliti na Pravna i Fizicka lica. I to tako da mogu biti ili jedno ili drugo, dok kod podjele na stranke,saradnike i zaposlene to nije slucaj, vec jedno lice moze u istom momentu biti u vise kategorija. Naravno ogranicenje postoje tako da pravno lice ne moze biti zaposleni. Sto dalje govori da ni kod mene nije dobro projektovan ovaj dio.
ako mogu biti ili jedno ili drugo zasto nisu u 2 nego u 3 tabele? Zato sto se dio polja i za pravna i za fizicka lica preklapa- isti su: adresa, mjesto, telefon... znaci sve ono sto je zajednicka osobina ici ce u jednu zajednicku tabelu a ono sto je specificno samo za jednu vrstu ce biti atributi posebnih tabela koje su u odnosu 1:1 vezane sa zajednickom tabelom. Tabela Partner je na taj nacin generalizacija svih lica, a tabele Fizicko lice i Pravno lice su njeni specijalizanti. Tu se javlja pojam diskriminatora. U ovom slucaju diskriminator ce biti TipPartnera koji je definisan u istoimenoj tabeli.Kada se rjesava ovaj tip veze najlakse je to uraditi na taj nacin sto se za svakog specijalizanta napravi po jedna forma za unos i prikaz. Zasto naglasavam unos i prikaz? Zato sto nam uvjek pored ove forme treba nesto da pronadjemo zapis koji zelimo da prikazemo. Vi ste to vjerovatno radili tako sto ste na formi ,koju sam vidio na prikazanoj slici, izborom iz kombobosa pronalazili zapis koji bi se onda ucitavao u formu. Postoji mnogo bolje rjesenje, a to je da se napravi datashet ili Tabular forma koja ce sluziti za grupni pregled i pretragu. Sve ovo ce doci kasnije na svoje i bice Vam jasno. Ono sto prethodi svemu je dobro sagledati sistem koji se posmatra tj analizirati sistem. @Zidar to radi na drugaciji nacin od @Zoran.Eremija ali u sustini rade istu stvar.
Znaci prije svega potrebno je dobro analizirati sistem koji se posmatra i to nacrtati, a ne napisati. Obratite paznju da je isto to radio @Zidar u temi investicije- crtao. @Zoran.Eremija je poceo, pa onda da nastavimo da crtamo.....
Sve sam fino smislio...
Još samo da propadne. :-)
 
Odgovor na temu

nenadmarkoni
zaposlen
Pljevlja,Crna Gora

Član broj: 268419
Poruke: 705
*.opera-mini.net.



+3 Profil

icon Re: Baza za vođenje djelatnosti Geodetske firme06.11.2013. u 10:50 - pre 127 meseci
Mada nisam kompetentan, evo da malo pojasnim i 'crtez' koji je dao @Zoran. IDEF0 metoda koristi kvadrate i strelice da bi dala opis sistema. Kvadrati predstavljaju proces dok su strelice nosioci informacije. strelice sa lijeve strane predstavljaju ulazne informacije, ulazne dokumente. Strelice sa desne strane su izlazne informacije. Procesi koji ne daju izlaz se ne projektuju. strelice sa gornje strane su kontrole, a sa donje mehanizmi, tj. izvrsioci procesa.
Sad konkretna 'slika'.
Prva ulazna informacija je Zahtjev za ponudu koju daje stranka. Njome se otvara proces 'Izrada ponude' . Iz tog procesa izlazi gotova 'ponuda'. Prikazana je kao strelica prema desnoj strani slike sto znaci da izlazi iz granica sistema koji se posmatra- ide stranci
Sledeca ulazna informacija je potvrdaa o prihvatanju ponude. Ona dolazi kao i zahtjev za ponudu sa lijeve strane slike., znaci izvan granica sistema koji se posmatra- od stranke. Ulazi u proces Evidentiranje narudzbe' . U taj proces kao "kobtrolna strelica" ulazi i strelica ' Ponuda' sto znaci da mora postojati ponuda da bi bila prihvacena i evidentirana kao narudzba. Dalje po istoj logici strelice iz ovog procesa uticu na evidentiranje radnog naloga.... i tako do konacnog rezultata- elaborata.
@Zoran nije predstavio nivi koji se nalazi iznad prikazanog, a koji prikazuje granice sistema.
Dalje se svaki od ovih procesa posmatra samostalno i razgradjuje se na podprocese... i sve tako do najnizeg nivoa- primitivnog procesa. Tek tada se sa fonkcionalnog prelazi na informacioni model.
Sve sam fino smislio...
Još samo da propadne. :-)
 
Odgovor na temu

nenadmarkoni
zaposlen
Pljevlja,Crna Gora

Član broj: 268419
Poruke: 705
*.opera-mini.net.



+3 Profil

icon Re: Baza za vođenje djelatnosti Geodetske firme06.11.2013. u 14:49 - pre 127 meseci
@Dzaga29 Pokusajte na isti nacin kao sto je to uradio Zoran da identifikujete procese i informacije koji se javljaju daljom razradom ovih procesa. Znaci svaki ovaj proces koji je prikazan sastoji se od nekih podprocesa. Pokusajte da ih opisete(nacrtate) na ovaj nacin.
Sve sam fino smislio...
Još samo da propadne. :-)
 
Odgovor na temu

dzaga29
Davor Žagar
Komunalac d.o.o. Delnice
Delnice, Hrvatska

Član broj: 310438
Poruke: 243
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.komunalac.hr


Profil

icon Re: Baza za vođenje djelatnosti Geodetske firme06.11.2013. u 17:12 - pre 127 meseci
Došao sam sa posla, pa ću sada pokušati. Meni je ovo sasvim drugačiji pristup, tako da ću vidjeti kako će to ići. Koliko sam shvatio vi za "crtanje" i razradu sistema koristite neke Cad alate ErWin ili sl. Ja nažalost, ne znam raditi u tim Cad alatima i meni je puno lakše opisati proces. Pošto nisam u početku očito shvatio ispravan postupak izrade funkcionalnog modela, vjerojatno nisam kolegu niti upitao za dovoljno informacija, ali vidio sam njegove dokumente i iz toga mogu zaključiti neke stvari.
Krenimo od ponude: Zahtjev za ponudom podnosi stranka koja osim svojih osobnih podataka mora navesti svoje potrebe - jedan od poslova koji su specificirani u tablici Radovi-DGU ( to su radovi koji su specificirani od strane Državne geodetske uprave i moraju se voditi pod tim nazivima - ima ih ukupno 29). Tabela Radovi-UOIG nestaje i nju treba zaboraviti. Uz svoje potrebe stranka mora objasniti na kojoj se parceli ili parcelama vrše radovi ( daje katastarsku općinu i katastarske čestice ).
Nakon toga se izrađuje ponuda koja se evidentira pod određenim brojem u Evidenciju. Sama ponuda u sebi sadrži opis i naziv posla (Radovi-DGU), podatke o stranci, vrijednost posla, i datum - rok dovršetka posla.
Nakon što stranka odlući i eventualno ne prihvati ponudu, sve se zaboravlja, ali ponuda i podaci o stranci ostaju u evidenciji.
Ako stranka prihvati ponudu onda se otvara narudžba ili radni nalog ( broj, datum, svi podaci iz ponude i broj ponude, vanjski suradnik (ovisno ne mora ga biti ali i može), zaposlenik koji je preuzeo radni nalog, dodaje se poslovni broj (samo za poslove vještačenja i broj se dobiva od suda), upisuju se prilozi koje je priložila stranka (npr. vlasnički listovi, kupoprodajni ugovor, darovnica i sl.), mjesto/lokacija izvođenja radova, eventualno plaćena akontacija, datum i rok izvršenja, ured za katastar.
Ovako otvoren radni nalog automatski se unosi u Evidenciju i na kraju godine se iz evidencije preko reporta šalje popis svih radnih naloga u DGU.
Da li opis na ovakav način pomaže, ili je preopći???
Instalirao sam ERwin Data Modeler r7 i Model Navigator r7. Sada ću malo pokušati peckati po tome, alaj će tek sada biti cirkusa.
Pozdrav!

Ajjooooojjjjjjjj! Bolje da nisam instalirao.

[Ovu poruku je menjao dzaga29 dana 06.11.2013. u 18:43 GMT+1]
 
Odgovor na temu

nenadmarkoni
zaposlen
Pljevlja,Crna Gora

Član broj: 268419
Poruke: 705
*.crnagora.net.



+3 Profil

icon Re: Baza za vođenje djelatnosti Geodetske firme06.11.2013. u 22:29 - pre 127 meseci
Citat:
dzaga29:

Ajjooooojjjjjjjj! Bolje da nisam instalirao.

He,he...Ma nije toliko strašno.
Ok. Pokušali ste dati objašnjenje, ali mi se čini da ste više opisali funkcionisanje aplikacije nego procese.
Ajmo se sada koncentrisati samo na proces 1. IZRADA PONUDE. Sta se to u ovom procesu događa da bi od zahtjeva stranke za ponudom dobili gotovu ponudu? Fokusiramo se dakle na procese unutar procesa. Prvi proces koji ja vidim je EVIDENTIRANJE STRANKE, sledeći je DEFINISANJE ZAHTJEVANIH RADOVA, sledeća DEFINISANJE KATASTARSKE PARCELE i na kraju DEFINISANJE ROKOVA I VRIJEDNOSTI RADOVA. Da li se slazete? Ja ovo zaključujem iz vaše priče, znači nemam blage veze o tom poslu, tek treba da saznamo. Ako se slazete onda da vidimo koje su to informacije koje definisu svaki od ovih procesa? Nastavak sjutra... večeras sam umoran i pod apstinencijalnom krizom ( Ostavljam cigarete )
Samo da Vam kazem da je i meni ovo prvi put da pokusavam izvesti funkcionalno modelovanje pa očekujem ispravke od iskusnih članova.

Sve sam fino smislio...
Još samo da propadne. :-)
 
Odgovor na temu

dzaga29
Davor Žagar
Komunalac d.o.o. Delnice
Delnice, Hrvatska

Član broj: 310438
Poruke: 243
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.komunalac.hr


Profil

icon Re: Baza za vođenje djelatnosti Geodetske firme06.11.2013. u 23:16 - pre 127 meseci
Odlično, malo ćemo onda zajednički stvarati bazu, pa da pokušam naučiti ispravni put. Do tada, ja ću ono što sam napravio prije ipak dati kolegi ( još ću urediti bazu do kraja ) pošto naslućujem da ovako baza neće biti gotova do min. proljeća 2014.
Ipak je bolje da kolega slaže podatke u mojoj bazi a ne u svojoj kakvu ima. Prikopćat ću njegovu arhivu koja je kompletno u jednoj tablici. Imao sam dovoljno muke dok sam izvukao tipElaborata i malo posložio stranke. Pisao je stranke negdje samo prezime, negdje samo ime i sl. U ovoj mojoj bazi barem će imati malo reda. Kada uspijemo zajednički složiti bazu prebaciti ću zapise uz malo upita i sl. Mislim da je to ipak najbolje.
Pozdrav do sutra!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

nenadmarkoni
zaposlen
Pljevlja,Crna Gora

Član broj: 268419
Poruke: 705
*.cpe.m-kabl.net.



+3 Profil

icon Re: Baza za vođenje djelatnosti Geodetske firme07.11.2013. u 09:14 - pre 127 meseci
Pa dobro jutro svima.
Da pokušamo nešta uraditi. Ajde da razjašnjavamo stvari. Iz price smo dosli do ovih pobrojanih podprocesa. Da uz crtez razjasnimo neke stvari u vezi ovog procesa koje su meni nejasne. Znaci dolazi stranka sa Zahtjevom za ponudu. Kod koga dolazi, odnosno kome daje zahtjev. Šefu, ovlascenom geodeti(vasem kolegi), radniku? Ko je mehanizam u ovom procesu? Ko unosi zahtjev? Da li moze da dodje stranka,koja nece da daje svoje podatke dok ne dobije ponudu? Da li u ovom slucaju moze dobiti ponudu? Ako moze, podproces EVIDENTIRANJE STRANKE ne pripada ovom procesu. Stranka dolazi sa 'Zahtjevanim radovima', ona ne zna koje je radove definisao DGU. Da li spisak radova koje je propisao DGU obuhvata sve moguće radove koji se mogu traziti. Moze li stranka svojim zahtjevom obuhvatiti vise definisanih radova iz tog spiska? Katastarska opstina, parcela i cestica koju nam daje stranka moraju odgovarati postojećim podacima u Katastru? Na koji način se ovaj podatak provjerava. Ima li geodeta neki direktan pristup katastarskim podacima da bi znao da podatak koji nam daje stranka stvarno postoji ili mora poći u Katastar da ovo provjeri? Na osnovu čega se utvrđuje vrijednost zahtjevanih radova? Postoji li neki cjenovnik? Kako se utvrđuje rok do kada se mora dati ponuda? Od čega sve taj rok zavisi? Moze li se desiti da se ne da ponuda? Da nešto spiječi davanje ponude? Šta? Da li rok radova zahtjeva stranka ili zavisi i od drugih faktora- obim posla, zauzetost izvodjaca, godisnje doba?

[Ovu poruku je menjao nenadmarkoni dana 07.11.2013. u 11:02 GMT+1]
Sve sam fino smislio...
Još samo da propadne. :-)
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

dzaga29
Davor Žagar
Komunalac d.o.o. Delnice
Delnice, Hrvatska

Član broj: 310438
Poruke: 243
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.komunalac.hr


Profil

icon Re: Baza za vođenje djelatnosti Geodetske firme07.11.2013. u 13:53 - pre 127 meseci
Citat:
Znaci dolazi stranka sa Zahtjevom za ponudu. Kod koga dolazi, odnosno kome daje zahtjev. Šefu, ovlascenom geodeti (vasem kolegi), radniku? Ko je mehanizam u ovom procesu? Ko unosi zahtjev? Da li moze da dodje stranka,koja nece da daje svoje podatke dok ne dobije ponudu? Da li u ovom slucaju moze dobiti ponudu? Ako moze, podproces EVIDENTIRANJE STRANKE ne pripada ovom procesu. Stranka dolazi sa 'Zahtjevanim radovima', ona ne zna koje je radove definisao DGU. Da li spisak radova koje je propisao DGU obuhvata sve moguće radove koji se mogu traziti. Moze li stranka svojim zahtjevom obuhvatiti vise definisanih radova iz tog spiska? Katastarska opstina, parcela i cestica koju nam daje stranka moraju odgovarati postojećim podacima u Katastru? Na koji način se ovaj podatak provjerava. Ima li geodeta neki direktan pristup katastarskim podacima da bi znao da podatak koji nam daje stranka stvarno postoji ili mora poći u Katastar da ovo provjeri? Na osnovu čega se utvrđuje vrijednost zahtjevanih radova? Postoji li neki cjenovnik? Kako se utvrđuje rok do kada se mora dati ponuda? Od čega sve taj rok zavisi? Moze li se desiti da se ne da ponuda? Da nešto spiječi davanje ponude? Šta? Da li rok radova zahtjeva stranka ili zavisi i od drugih faktora- obim posla, zauzetost izvodjaca, godisnje doba?
Stranka dolazi i firmu UOIG, netko od djelatnika (zato postoji polje "Ponudu izradio") nije bitno koji preuzima stranku i radi ponudu (uzima podatke od stranke i ostalo). Stranka mora dati svoje podatke, inače ne može dobiti ponudu koja se šalje poštom i koja se mora izraditi - u pravilu ne može biti isti dan. Stranka normalno ne zna koje radove je definirao DGU, ali znaju djelatnici - svi radovi su obuhvaćeni popisom DGU. Npr. stranka traži iskolčenje objekta, niti ja ne znam pod kojim je to opisom u popisu DGU, ali to zna djelatnik. Stranka zahtjevom traži samo jedan posao, ali taj posao može zahtjevati više radova, ovisi od potreba, isto tako za neki zahtjev se na teren izlazi jedanputa, a za neki i 10-20 puta. Katastarska opstina, parcela i cestica koju nam daje stranka moraju odgovarati postojećim podacima u Katastru - o tome brigu vodi zaposlenik, a ne stranka. Ima slučaja kada stranka niti ne zna koja je čestica - tada zaposlenik odlazi u Katastar i u Katastru vadi podatke i određuje čestice. Što se tiče vrijednosti radova NE POSTOJI cjenik koji je evidentiran - cijenu isključivo kroz ponudu određuje vlasnik firme ( ima slučajeva kada se i izbjegne PDV - uostalom kao i svugdje, a posebno za fizička lica ). Ne postoji rok do kojeg se mora dati ponuda, rok se odnosi za izvršenje svih radova i on je orjentacioni - određuje ga UOIG, stranka može samo reći željeni rok, nikako ga ne može uvjetovati.
Za sada ovoliko,
Pozdrav!
 
Odgovor na temu

nenadmarkoni
zaposlen
Pljevlja,Crna Gora

Član broj: 268419
Poruke: 705
*.cpe.m-kabl.net.



+3 Profil

icon Re: Baza za vođenje djelatnosti Geodetske firme07.11.2013. u 14:37 - pre 127 meseci
Ok. Razjasnili smo ovaj dio, pa ćemo to što smo saznali docrtati. Molio bih @Zorana.Eremiju ako ima vremena da prekontroliše.
Sve sam fino smislio...
Još samo da propadne. :-)
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

nenadmarkoni
zaposlen
Pljevlja,Crna Gora

Član broj: 268419
Poruke: 705
*.crnagora.net.



+3 Profil

icon Re: Baza za vođenje djelatnosti Geodetske firme07.11.2013. u 23:41 - pre 127 meseci
Recimo da smo rješili prvi proces i rasčlanili ga na primitivne procese. Idemo na sledeći proces EVIDENTIRANJE NARUDZBE
Citat:
dzaga29
Ako stranka prihvati ponudu onda se otvara narudžba ili radni nalog ( broj, datum, svi podaci iz ponude i broj ponude, vanjski suradnik (ovisno ne mora ga biti ali i može), zaposlenik koji je preuzeo radni nalog, dodaje se poslovni broj (samo za poslove vještačenja i broj se dobiva od suda), upisuju se prilozi koje je priložila stranka (npr. vlasnički listovi, kupoprodajni ugovor, darovnica i sl.), mjesto/lokacija izvođenja radova, eventualno plaćena akontacija, datum i rok izvršenja, ured za katastar.
Ovako otvoren radni nalog automatski se unosi u Evidenciju i na kraju godine se iz evidencije preko reporta šalje popis svih radnih naloga u DGU.

"Ako stranka prihvati ponudu onda se otvara narudžba ili radni nalog"??? Da li je narudzba i radni nalog jedno te isto?
Ja bih rekao da je Narudzba ustvari prihvaćena ponuda, te da se u ovom procesu obzirom da je izvodjenje radova izvjesno dodaju ostali potrebni elementi za izvodjenje , a radni nalog bih više definisao kao nešto što proizilazi iz narudzbe i više je kao naredba za izvršenje definisanih radova na terenu i da se u njoj definiše zaposleni koji se odredjuje da izvrsi neki posao. Ako smo u procesu davanja ponude već evidentirali i precizirali radove, mjesto izvođenja(katastarsku parcelu) i rokove nećemo to u ovom procesu ponavljati to već imamo. Da vidimo šta se dodaje u ovom procesu da bi narudzba bila kompletna, tj da kao izlaz iz ovog procesa dobijemo kompletnu narudzbu.
Koji se to podprocesi javljaju u ovom procesu? Ja bih rekao : EVIDENTIRANJE SARADNIKA, EVIDENTIRANJE PRILOGA, EVIDENTIRANJE AKONTACIJE
Sad par pitanja. Šta je poslovni broj? Da li je nešto kao djelovodni broj, broj predmeta? Ako se samo za poslove vještačenja dobija od suda, od koga se dobija ako se ne radi o vještačenju. Ured za katastar- Zar ga nismo definisali pri definisanju katastarske parcele u IZRADI PONUDE?

Sve sam fino smislio...
Još samo da propadne. :-)
 
Odgovor na temu

dzaga29
Davor Žagar
Komunalac d.o.o. Delnice
Delnice, Hrvatska

Član broj: 310438
Poruke: 243
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.komunalac.hr


Profil

icon Re: Baza za vođenje djelatnosti Geodetske firme08.11.2013. u 09:37 - pre 127 meseci
Citat:
Ja bih rekao da je Narudzba ustvari prihvaćena ponuda, te da se u ovom procesu obzirom da je izvodjenje radova izvjesno dodaju ostali potrebni elementi za izvodjenje , a radni nalog bih više definisao kao nešto što proizilazi iz narudzbe i više je kao naredba za izvršenje definisanih radova na terenu i da se u njoj definiše zaposleni koji se odredjuje da izvrsi neki posao. Ako smo u procesu davanja ponude već evidentirali i precizirali radove, mjesto izvođenja(katastarsku parcelu) i rokove nećemo to u ovom procesu ponavljati to već imamo. Da vidimo šta se dodaje u ovom procesu da bi narudzba bila kompletna, tj da kao izlaz iz ovog procesa dobijemo kompletnu narudzbu.
Koji se to podprocesi javljaju u ovom procesu? Ja bih rekao : EVIDENTIRANJE SARADNIKA, EVIDENTIRANJE PRILOGA, EVIDENTIRANJE AKONTACIJE
- Ispravno
Poslovni broj mora biti neobavezan unos, on se upisuje SAMO za poslove vještačenja i to je broj koji dodjeljuje sud (pod tim brojem se vodi vještačenje) u ostalim slučajevima ovo polje ostaje prazno.
Citat:
Ured za katastar- Zar ga nismo definisali pri definisanju katastarske parcele u IZRADI PONUDE?
Ne, definirali smo česticu i katastarsku općinu, nismo definirali Ured za katastar (PUK, odjel i ispostava)
 
Odgovor na temu

nenadmarkoni
zaposlen
Pljevlja,Crna Gora

Član broj: 268419
Poruke: 705
*.opera-mini.net.



+3 Profil

icon Re: Baza za vođenje djelatnosti Geodetske firme08.11.2013. u 10:01 - pre 127 meseci
"Ne, definirali smo česticu i katastarsku općinu, nismo definirali Ured za katastar (PUK, odjel i ispostava)"
Moracete malo bolje objasniti sta je posao tog Ureda i u kakvoj je vezi sa poslom firme UOIG . Zar to nije mjesto na koje je isao radnik da izvadi katastarske podatke koji su nam potrebni za ponudu?

Sve sam fino smislio...
Još samo da propadne. :-)
 
Odgovor na temu

dzaga29
Davor Žagar
Komunalac d.o.o. Delnice
Delnice, Hrvatska

Član broj: 310438
Poruke: 243
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.komunalac.hr


Profil

icon Re: Baza za vođenje djelatnosti Geodetske firme08.11.2013. u 11:22 - pre 127 meseci
Citat:
Zar to nije mjesto na koje je isao radnik da izvadi katastarske podatke koji su nam potrebni za ponudu
Da, to je taj ured, ali ako stranka donese vlasnički list ili izvod iz katastra, onda ne mora ići radnik. Dakle nije pravilo da to mora obaviti radnik, ali to nije bitno - važno je da se upiše čestica i kat. općina u Ponudi. Kod Definiranja radnog naloga onda upišemo i koji je to ured za katastar. To je u biti podatak koji treba samo za statistiku u godišnjem izvješću.
 
Odgovor na temu

nenadmarkoni
zaposlen
Pljevlja,Crna Gora

Član broj: 268419
Poruke: 705
*.opera-mini.net.



+3 Profil

icon Re: Baza za vođenje djelatnosti Geodetske firme08.11.2013. u 12:46 - pre 127 meseci
@Dzaga29 Cijelo vrijeme ste koncentrisani na aplikaciju koju ste pravili i polja te aplikacije. Ako pazljivo pogledate prethodnih nekoliko poruka i slike koje smo uradili primjeticete da sam Vas fokus pokusao premjestiti sa aplikacije na FUNKCIONISANJE REALNOG SISTEMA koji posmatramo. To je upravo zadatak ovog modelovanja, da PRESLIKA funkcionisanje realnog sistema i to onim hijerarhijskim redom kako se odvijaju radnje-procesi i da se identifikuju informacije i mehanizmi koji se u tim procesima javljaju. Zbog toga se ovaj dio i zove FUNKCIONALNO MODELOVANJE.
Nije uopste bitno ko je gdje isao, u dijelu davanja ponude niko ne mora nigdje ici. Sve informacije koje im po ovom pitanju trebaju za ponudu imaju na www.katastar.hr. Poenta je da primjetite da logicki ova informacija koju ste ubacili ne pripada ovom procesu vec podprocesu DEFINISANJE KATASTARSKE PARCELE procesa IZRADA PONUDE.
Pokusajte promjeniti fokus posmatranja.
Sve sam fino smislio...
Još samo da propadne. :-)
 
Odgovor na temu

nenadmarkoni
zaposlen
Pljevlja,Crna Gora

Član broj: 268419
Poruke: 705
*.crnagora.net.



+3 Profil

icon Re: Baza za vođenje djelatnosti Geodetske firme08.11.2013. u 22:09 - pre 127 meseci
Ako smatrate da smo definisali ovaj proces onda da to docrtamo- slika a2. Nisam siguran da sam dobro riješio tok informacija u ovom procesu. Svakako ne očekujem da ćemo potpuno ispravno sve identifikovati i nadam se da će nam iskusniji članovi kasnije pomoći da to dotegnemo.
U model sam uveo i proces IZVOĐENJE TERENSKIH RADOVA i hijerarhijski ga postavio iza IZRADE RADNOG NALOGA. Predpostavljam da iz tog procesa proizilaze neka mjerenja ali nisam siguran.-slika a0
Kad smo već kod radnog naloga. Da li njega treba dekomponovati na podprocese? Šta se dešava u procesu izrade radnog naloga? Rekli smo da se u njemu odredjuje zaposleni-djelatnik koji će izvršiti neke od radova koji su definisani kroz procese IZRADA PONUDE I EVIDENTIRANJE NARUDZBE , kada će i na koji način to izvesti. Da li se njime definiše i kojim će se alatom izvršiti ti radovi? Da li se za jedan posao izradjuje više radnih naloga- za svaki izlazak na teren po jedan? Sad nisam siguran šta se evidentira u evidenciji radova koju pominjete- radovi ili radni nalozi?
Sve sam fino smislio...
Još samo da propadne. :-)
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

dzaga29
Davor Žagar
Komunalac d.o.o. Delnice
Delnice, Hrvatska

Član broj: 310438
Poruke: 243
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.komunalac.hr


Profil

icon Re: Baza za vođenje djelatnosti Geodetske firme08.11.2013. u 23:53 - pre 127 meseci
POSLOVI GEODETE.bp1 - 20.46k ne mogu otvoriti ( sa kojim programom se otvara ekstenzija *.bp1 )
Citat:
Sad nisam siguran šta se evidentira u evidenciji radova koju pominjete- radovi ili radni nalozi?
Evidentiraju se narudžbe stranaka za radove; ovu evidenciju ne treba imati u posebnoj tablici nego se prikazuje kao običan report.
Citat:
U model sam uveo i proces IZVOĐENJE TERENSKIH RADOVA i hijerarhijski ga postavio iza IZRADE RADNOG NALOGA. Predpostavljam da iz tog procesa proizilaze neka mjerenja ali nisam siguran.-slika a0
Ovaj dio treba dobro osmisliti, kolega mi je rekao da bi želio imati mogućnost da se upisuje "dnevnik radova"; tj. za svaki izlazak na teren vodi se zabilješka - opis radova, datum radova, sat:minuta trajanja radova, vrijednosti mjerenja, izvršioci na terenu, oprema sa kojom se mjerilo. Taj podatak mu je bitan i zbog evidencije utrošenog terenskog rada. Ja sam taj "Dnevnik rada" bio osmislio kao podobrazac preko kojeg vršimo unose u tablicu Dnevnik_Rada.
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2831



+45 Profil

icon Re: Baza za vođenje djelatnosti Geodetske firme09.11.2013. u 05:28 - pre 127 meseci
Citat:
dzaga29: POSLOVI GEODETE.bp1 - 20.46k ne mogu otvoriti ( sa kojim programom se otvara ekstenzija *.bp1 ).


Instaliraj i BPwin 7. Ono što si prethodno instalirao je za informaciono modelovanje.
 
Odgovor na temu

nenadmarkoni
zaposlen
Pljevlja,Crna Gora

Član broj: 268419
Poruke: 705
94.102.226.*



+3 Profil

icon Re: Baza za vođenje djelatnosti Geodetske firme09.11.2013. u 08:28 - pre 127 meseci
Citat:
dzaga29: ... ovu evidenciju ne treba imati u posebnoj tablici nego se prikazuje kao običan report.

U suštini nijedna kolekcija informacija koja već postoji u bazi se ne prebacuje u posebne tablice već se dobija izdvajanjem upitom.
Citat:
dzaga29
Ovaj dio treba dobro osmisliti, kolega mi je rekao da bi želio imati mogućnost da se upisuje "dnevnik radova"; tj. za svaki izlazak na teren vodi se zabilješka - opis radova, datum radova, sat:minuta trajanja radova, vrijednosti mjerenja, izvršioci na terenu, oprema sa kojom se mjerilo. Taj podatak mu je bitan i zbog evidencije utrošenog terenskog rada. Ja sam taj "Dnevnik rada" bio osmislio kao podobrazac preko kojeg vršimo unose u tablicu Dnevnik_Rada.

Znači kao izlazna informacija iz procesa IZVODJENJE TERENSKIH RADOVA je 'Dnevnik radova'. Pri projektovanju procesa nepisano je pravilo da se kreće od izlazne informacije, obzirom da svaki proces treba da proizvede neku izlaznu informaciju.
Da pokušamo da najprije saznamo šta je prethodilo izlasku na teren. Po slici koju smo napravili to je IZRADA RADNOG NALOGA. Po logici stvari trebalo bi da se u ovom procesu i dokumentom koji iz njega proizilazi odredi šta će se raditi na tim terenskim radovima, ko će to uraditi, na koji način i uz pomoć kog alata. Potrebne radove smo definisali kroz DEFINISANJE ZAHTJEVANIH RADOVA. U tom procesu smo od 'Zahtjeva stranke' uz pomoć Spiska radova koji je propisala 'DGU' identifikovali koliko puta odprilike treba izaći na teren i šta će se raditi na kom terenu - prema tome je i šef formirao ponudu, zar ne? Ukoliko postoji dokument Radni nalog tebalo bi ga u ovom procesu konsultovati. Ovde se postavlja i pitanje da li je svaki zaposleni-djelatnik osposobljen za izvodjenje svih zahtjevanih radova?
Ako ste shvatili šta sam Vam sugerisao u prethodnom postu, na osnovu ovoga što smo konstatovali o radnom nalogu pokušajte da nacrtate podprocese IZRADE RADNOG NALOGA.- nije bitno moze i na papiru, a ako zelite ostavite email kroz privatnu poruku pa da Vam prosledim instalacije verzija programa koje ja koristim. Takodje pokušajte da identifikujete informacije koje ulaze i izlaze iz tih podprocesa, pokušajte identifikovati od čega su ti procesi zavisni tj. koje su im kontrole(strelice koje ulaze odozgo) i koji su Mehanizmi(Izvršioci- utiču na proces a sami se ne troše u tom procesu).

Sve sam fino smislio...
Još samo da propadne. :-)
 
Odgovor na temu

[es] :: Access :: Baza za vođenje djelatnosti Geodetske firme

Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 28560 | Odgovora: 131 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.