Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Upravljanje investicionim projektima

[es] :: Access :: Upravljanje investicionim projektima

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 38353 | Odgovora: 210 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

dzaga29
Davor Žagar
Komunalac d.o.o. Delnice
Delnice, Hrvatska

Član broj: 310438
Poruke: 243
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.komunalac.hr


Profil

icon Upravljanje investicionim projektima12.01.2013. u 00:56 - pre 137 meseci
Imam problem vratiti početno stanje???
Forma se sastoji iz dvije podforme; u prvoj je grafikon a u drugoj sumarna lista aktivnosti za pojedine osobe.
Otvaranjem programa prikažu se sve djelatnosti na obje podforme ( sve djelatnosti svih korisnika sa prikazom na grafikonu ).
Kada iz kombo boxa sa glavne forme odaberem pojedinog korisnika dobijem na obje podforme željene podatke sa prikazom samo za odabranog korisnika i sve radi ok, međutim ne znam osvježiti podatke da ponovno dobijem zapise za sve korisnike, tj. početno stanje sa svim zapisima i praznim kombo poljem. To bi želio postići 'klikom' na komandno dugme.
Pomoć...
 
Odgovor na temu

dzaga29
Davor Žagar
Komunalac d.o.o. Delnice
Delnice, Hrvatska

Član broj: 310438
Poruke: 243
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.komunalac.hr


Profil

icon Re: Upravljanje investicionim projektima12.01.2013. u 10:16 - pre 137 meseci
Još jedan problem????
Kreirao sam upit i na temelju njega izradio formu ali kada želim upisati podatke u formu ne mogu, nego dobijem poruku - "Vrijednost se ne može dodavati u novi redak prije njegove rezervacije. Najprije rezervirajte redak i zatim mu pokušajte dodati vrijednost."
POMOĆ ... Kako rezervirati redak za unos podataka ?
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2831



+45 Profil

icon Re: Upravljanje investicionim projektima12.01.2013. u 10:31 - pre 137 meseci
Proveri da li ti je osobina forme Allow Additions postavljena na Yes. A moguće je i da query nije editabilan. I postavi primer možda neko pokuša da reši.
 
Odgovor na temu

dzaga29
Davor Žagar
Komunalac d.o.o. Delnice
Delnice, Hrvatska

Član broj: 310438
Poruke: 243
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.komunalac.hr


Profil

icon Re: Upravljanje investicionim projektima12.01.2013. u 11:15 - pre 137 meseci
Citat:
Getsbi: Proveri da li ti je osobina forme Allow Additions postavljena na Yes. A moguće je i da query nije editabilan. I postavi primer možda neko pokuša da reši.

Postavio sam primjer i query nije editabilan - ali normalno ne znam to ispraviti.
Na primjeru forma o podacima za projekat javlja grešku pošto nisam u primjer uvrstio ostale upite i tablice, inače radi normalno.
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2831



+45 Profil

icon Re: Upravljanje investicionim projektima12.01.2013. u 12:45 - pre 137 meseci
Editabilni su: obični SELECT , Find Duplicates i Find Unmatched.
Neditabilni su;
1. Crosstab Query
2. Group by (oni sa kolonom Total)
3. Akcioni (Make, Update, Append, Delete jer i ne pokazuju rezultujuće record setove)
4. Ako SELECT query sadrži kolone koje su posledica neke funkcije ili uslova.
5. Ako postoji veza INDETERMINATE (atribut sa atributom, a da nisu ključevi)
6. Union Query

Možda još koji ali ne mogu sad da se setim. Moraćeš da nađeš drugi izvor podataka za tu formu ili još verovatnije da pretreseš model podataka i utvrdiš šta nevalja. Što reče Zidar, nije to baš naivan poslovni problem.

 
Odgovor na temu

dzaga29
Davor Žagar
Komunalac d.o.o. Delnice
Delnice, Hrvatska

Član broj: 310438
Poruke: 243
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.komunalac.hr


Profil

icon Re: Upravljanje investicionim projektima12.01.2013. u 13:08 - pre 137 meseci
Citat:
dzaga29:
Imam problem vratiti početno stanje???
Forma se sastoji iz dvije podforme; u prvoj je grafikon a u drugoj sumarna lista aktivnosti za pojedine osobe.
Otvaranjem programa prikažu se sve djelatnosti na obje podforme ( sve djelatnosti svih korisnika sa prikazom na grafikonu ).
Kada iz kombo boxa sa glavne forme odaberem pojedinog korisnika dobijem na obje podforme željene podatke sa prikazom samo za odabranog korisnika i sve radi ok, međutim ne znam osvježiti podatke da ponovno dobijem zapise za sve korisnike, tj. početno stanje sa svim zapisima i praznim kombo poljem. To bi želio postići 'klikom' na komandno dugme.
Pomoć...

Problem rješen jednostavnim makroom - zatvori formu i ponovno otvori formu - vrati početno stanje!
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2831



+45 Profil

icon Re: Upravljanje investicionim projektima12.01.2013. u 14:26 - pre 137 meseci
Ovaj drugi problem oko query-ja Situiranje ćeš rešiti tako da promeniš tip INER Join-a, jer ti hoćeš sve zapise iz Sutacija i samo neke iz Projekta koji su vezani za tu situaciju. Treba da stoji RIGHT Join ili u odabiru Join Properties postavi na 3. Tako će ti proraditi padajuća lista za Vrstu.
 
Odgovor na temu

Zoran.Eremija
Zoran Eremija
SYSTEM ANALYST
Freelancer
Beograd

Član broj: 251342
Poruke: 855
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.

Sajt: zoraneremija.wix.com/erem..


+47 Profil

icon Re: Upravljanje investicionim projektima12.01.2013. u 15:22 - pre 137 meseci
Ako m=dovoljavate da se ukljucim. Vas model baze nije dobar ni tehnicki ni logicki.

Vec smo mnogo puta govorili da treba izbegavati nazive objekata (Tabele, Query-je, Forme...) sa upotrebom simbola koji nisu iz engleskog analfabeta, kao i specijalne znake kao sto je razmaknica...

U prilogu Vam dajem predlog modela kako bi otprilike trebao da izgleda, svakako na osnovu informacija koje su date u Vasem primeru.


Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

dzaga29
Davor Žagar
Komunalac d.o.o. Delnice
Delnice, Hrvatska

Član broj: 310438
Poruke: 243
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.komunalac.hr


Profil

icon Re: Upravljanje investicionim projektima12.01.2013. u 18:28 - pre 137 meseci
Getsbi - promjenio sam na RIGHT Join i stvarno sve padajuće lista su proradile i mogu upisivati ali nakon što unesem unos kada ponovno otvorim formu zapisa nema tj. sada mogu pisati ali ne sprema zapis. Problem sam rješio sa formom koju pozovem preko komandnog dugma i upišem podatke za situaciju - ovako normalno radi....
Zorane, znam da si u pravu, međutim ovo je standardan predložak iz Accessa i pisan je u originalu ( imam Access na hrvatskom ) sa nazivima koji imaju razmake i naša slova. Pošto sam taj predložak preuredio za svoje potrebe i malo ga proširio, kada završim sa bazom sigurno ću na kopiji ( kada će sve raditi ) raditi preinake po tvom savjetu. Sada me malo strah zbog mnogo upita i makronaredbi koje nebi znao podesiti da ispravno radi...
Zahvaljujem na savjetu i pozdrav!
 
Odgovor na temu

Zoran.Eremija
Zoran Eremija
SYSTEM ANALYST
Freelancer
Beograd

Član broj: 251342
Poruke: 855
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.

Sajt: zoraneremija.wix.com/erem..


+47 Profil

icon Re: Upravljanje investicionim projektima12.01.2013. u 18:41 - pre 137 meseci
Ako nesto radi "NE DIRAJ" zlatno pravilo...:-)

Ali eto slucaj je hteo da kod mene nece da otvori prvu formu "Detalji o projektu". Moja verzija Accessa je "Microsoft® Office Access 2003 (11.8321.8341) SP3" :-(
 
Odgovor na temu

dzaga29
Davor Žagar
Komunalac d.o.o. Delnice
Delnice, Hrvatska

Član broj: 310438
Poruke: 243
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.komunalac.hr


Profil

icon Re: Upravljanje investicionim projektima12.01.2013. u 19:52 - pre 137 meseci
Citat:
dzaga29:
Na primjeru forma o podacima za projekat javlja grešku pošto nisam u primjer uvrstio ostale upite i tablice, inače radi normalno.

Znam, na postu sam napisao da ne otvara formu; ali primjer mi je bio važan zbog upita ....
Moja verzija Accessa je "Microsoft® Office Access 2010 (14.0.6024.1000) SP1 MSO (14.0.6129.5000)" sa hrvatskim jezikom - i help i VB.
Pozdrav!
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.100.46-69.q9.net.



+79 Profil

icon Re: Upravljanje investicionim projektima14.01.2013. u 15:54 - pre 137 meseci
Hteo sam da napisem kako koriscenje gorovih Microsoft tempates (predlozak?) nije dobra ideja, pa sam odustao, da se ne mesam, ako to vec radi. Medjutim, izgleda da ne radi kako treba.

Uspeo sam da otvorim aplikaciju i sve forme i tacno, forma "Detalji o projektu" nje editable, jer kveri "Situiranje" nije editable. Dobra vest je da ti taj kveri uopste ne treba. Record source za formu Situiranje treba da bude tabela Situacije i nista vise. Tabela Situacija ima kolonu Projekat, koju treba na glavnoj formi vezati za kolonu Projekti.ID. Da ne duzim, pogledaj kako sam napravio primer, moj fajl se zove Primjer_Z_01.mdb. Radjen je u verziji 2007, tako da ces sa svojom verzijom 2012 moci da otvoris primer.

Dodao sam dve forme:
frmProjekti_Split ("Split" znaci podljena forma, od engleskog "to split", to je forma koja je istovremeno i forma i datasheet
frmSituiranje_Z_DS - subforma u koju se upisuju vrednosti situacija

Aplikacija se otvara u frmProjekti_Split, gde vidis sve tvoje projekte kao datasheet. Pozicioniras se na koji hoces projekat i kad kliknes onaj mali plus sa leve strane, otvorice ti se kaskadno subforma frmSituiranje_Z_DS. Tu mozes da vidis postojece situacije i da dodas novu bez problema. Projekat ID = 3 ima neke situacije, pa to uzmi za primer.

Znaci, glavna, split fomase koristi za navigaciju po listi projekata, a situacije se dobijaju otvaranjem subforme klikom na + znak sa leve strane. Ako ti se dopada, mozes da zadrzis

Zapazi da nisam koristio makroe i nisam napisao ni jednu jedinu liniju koda. Cak ni jedan kveri nisam napisao jer mi nije trebalo. Kada Microsoft kaze da se u accesu mogu praviti aplikacije bez ijedne linije koda, to ne znaci "uzmi gotovi predlozak". To znaci da se mudrom konfiguracijm postojecih objekata zaista mogu pisati aplikacije bez koda i bez makroa (makroe ne treba UOPSTE koristiti, ako radisozboljno).

Inace, predlozak koji si koristio naoko deluje OK i privlacno, a u stvari ima ogromnih mana. Ako hoces, o tome mozemo u posebnom postu ili cak posebnoj temi.

Usput, sta se desilo sa vodomjerima, je li to jos uvek aktuelno?
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

dzaga29
Davor Žagar
Komunalac d.o.o. Delnice
Delnice, Hrvatska

Član broj: 310438
Poruke: 243
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.komunalac.hr


Profil

icon Re: Upravljanje investicionim projektima14.01.2013. u 19:05 - pre 137 meseci
Na žalost ponovno moram priznati da ste u pravu što se tiče gotovih Microsoft predložaka; kod mene radi izvrsno, a kada probam da je prebacim na 2003 (.mdb ) nastane problem zbog makroa, tako ne mogu otvoriti izvještaje i sl. U firmi na pola kompjutera je Office 2007, a na pola 2003. To je samo jedan od problema, a ima ih još. Nadam se da ću polako riješiti i te probleme, a posebno uz pomoć ovog foruma ( uz tebe, Zorana, Getsbija i dr. ) Predložak mi se svidio i želio sam ga iskoristiti za svoje potrebe u firmi ( dobra arhiva i praćenje poslovanja ) pošto program koji imamo koristi samo računovodstvo a tehnički sektor ništa.
Programćić za alatnicu kojeg mi je pomogao rješiti Zoran u postu "Pomoć za Upit na bazu... prikazuje što treba i što netreba !!!" već se vrti u firmi i alatničar je prezadovoljan ( Usput Zorane HVALA !!! ).
Što se tiče ove podjeljene forme, sviđa mi se i vjerojatno ću je upotrebiti jer ću se u originalnoj iz predloška izgubiti kada je počnem prepravljati.
Što se tiče vodomjera, aktuelno je i dalje, ali ponovno moram priznati da je Zoran bio u pravu. Morat ću malo saćekati i rješavati lakše zadatke pošto mi i ovaj sada, sa prepravljanjem gotovog predloška zadaje dovoljno problema. Očito prvo moram razraditi dobro shemu jer ovako u predlošku ima puno podataka koji mi ne trebaju, a podaci koje trebam nedostaju. Situiranje (naplatu) radova sam sam ubacio u predložak, međutim trebam još tablica ( interne situacije, podaci o ugovorima i sl. ) - sada će se Zoran nasmijati ako pročita ovaj post pošto je opet u pravu - PRVO MODEL BAZE (citat: "Model partnera sam vec vise puta prikazivao u raznim temama te pogledajte.")
Svakako ću se još javiti vezano uz ovaj predložak pošto ću probati iz njega izvući maksimalno što ću moći. Moj problem je i što kolege u firmi ( budući korisnici ) o informatici znaju veoma malo i moram im sve za unose napraviti veoma jednostavno - samo preko formi i komandnih dugmadi.
Za sada toliko.
Pozdrav!
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.100.46-69.q9.net.



+79 Profil

icon Re: Upravljanje investicionim projektima14.01.2013. u 19:36 - pre 137 meseci
Citat:
Predložak mi se svidio i želio sam ga iskoristiti za svoje potrebe u firmi
Potpuno te razumem i ne mislim da si nesto lose uradio. Microsft predlosci zaist izgledaju predivno, i sam sam se bar jednom upecao na izgled i mislio da cu za nesto jednostavnije samo malo popraviti predlozak i to je to. Na kraju sam zavrsio uvek radeci sve iznova, uz koriscenje ponekih lepo uradjenih elemanta sa formi iz predloska.

Ako su ti pola racunara na 2003, a pola na 2007, onda zaboravi 2007 - sta god uradis nece uglavnom raditi na 2003. U tom slucaju, zbogom split-forme, za neko vreme.

Ako hoces ozbiljno ovo da radis, pomoci cemo. I ja sam nekadasnji vodovodzija, pa znam kkao ti je. A i posao je interesantan, pa zasto ne bi uradili nesto korisno i nesvakidasnje.

Srecan rad
 
Odgovor na temu

Zoran.Eremija
Zoran Eremija
SYSTEM ANALYST
Freelancer
Beograd

Član broj: 251342
Poruke: 855
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.

Sajt: zoraneremija.wix.com/erem..


+47 Profil

icon Re: Upravljanje investicionim projektima14.01.2013. u 20:24 - pre 137 meseci
Slozio bih se s kolegom @Zidar s time sto bih dodao da ozbiljno razmislite da Vam Back-end bude SQL Server, a Front-end svakako moze ostati Access s ogranicenjem verzije koju Vam je kolega @Zidar napomenuo.
 
Odgovor na temu

dzaga29
Davor Žagar
Komunalac d.o.o. Delnice
Delnice, Hrvatska

Član broj: 310438
Poruke: 243
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.komunalac.hr


Profil

icon Re: Upravljanje investicionim projektima14.01.2013. u 23:58 - pre 137 meseci
Citat:
Zidar: Hteo sam da napisem kako koriscenje gorovih Microsoft tempates (predlozak?) nije dobra ideja, pa sam odustao, da se ne mesam, ako to vec radi. Medjutim, izgleda da ne radi kako treba.

Stvarno ne radi, krećem kako si i predvidio - ISPOČETKA.
Da ne napravim ponovno nekakvu glupost prikvačio sam model pa da stručniji vide da li je dobro postavljen; shema bi trebala ići ovako:
1. Za određeni projekat sklapa se ugovor o financiranju između firme 'Vodoprivrede' i Komunalca ( može i između Županije ili jedinica lokalne uprave i Komunalca )
2. Komunalac sklapa ugovor sa nekim Izvođačem za taj projekat ( obično Javna nabava )
3. Sada Komunalac sa tim Izvođačem sklapa Kooperantski ugovor za poslove montaže i ispostavlja Interne situacije za napravljen posao na temelju tog kooperantskog ugovora.
4. Izvođač sada 'Komunalcu' ispostavlja situacije za kompletan posao, a Komunalac na temelju ugovora o financiranju povlaći sredstva od 'Vodoprivrede' za plaćanje Izvođača - CIKLUS ZAKLJUČEN
Nadam se da sam uspio razjasniti ciklus.
Zahvaljujem unaprijed za dobronamjerne savjete...
Pozdrav!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Zoran.Eremija
Zoran Eremija
SYSTEM ANALYST
Freelancer
Beograd

Član broj: 251342
Poruke: 855
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.

Sajt: zoraneremija.wix.com/erem..


+47 Profil

icon Re: Upravljanje investicionim projektima15.01.2013. u 10:21 - pre 137 meseci
Šta je granica Vašeg sistema? Da li je to Komunalac ili Vodoprivreda ili Županija ili lokalna samouprava? Pretpostavljam da je to Komunalac. Ako jeste šta želite u okviru tog sistema da posmatrate? Da li je to samo upravljanje projektima ili kasnije želite i ostale segmente poslovanja? Ovo je prvo što treba da odlučite.

A sada da malo analiziramo Vaš predloženi model.

1. U kojem su odnosu Projekat i Ugovor o finansiranju? Da li jedan projekat može imati više ugovora o finansiranju?
2. U kojem su odnosu projekat i javna nabavka? Da li jedan projekat može imati više javnih nabavki? Ili da li se za ceo projekat ide u javnu nabavku ili recimo samo za deo?
3. Da li je atribut Vlasnik u entitetu Projekti u stvari odgovorni Zaposlenik za taj projekat?
4. Da li izvođači mogu biti fizička lica? Ako mogu, da li se kroz vreme može dogoditi da recimo zaposlenik prestane to da bude i kasnije se pojavi kao izvođač?
5. Ako je Vaš sistem Komunalac, kakve veze ima koperantski ugovor izvođača sa Vašim sistemom?
6. Može li jedan projekat imati više situacija, ako može onda Vam veza između Projekti i Situacije nije dobra.
7. Šta predstavljaju Interne situacije? Čije su one da li to znači da jedna Situacija se sastoji iz više situacija? I ko kreira ili radi Situacije i interne situacije?

Ovo su pitanja koja utiču na to kako ćete model podataka postaviti.
 
Odgovor na temu

dzaga29
Davor Žagar
Komunalac d.o.o. Delnice
Delnice, Hrvatska

Član broj: 310438
Poruke: 243
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.komunalac.hr


Profil

icon Re: Upravljanje investicionim projektima15.01.2013. u 12:16 - pre 137 meseci
Da odgovorim na upite: Granica sistema je Komunalac!
Vodoprivreda, Županija i lokalna samouprava se pojavljuju samo kao financijeri projekta ( plaćaju u pojedinim postocima koji se dogovore - može biti i da smo svi financijeri za pojedini projekat ). Želja mi je da promatram upravljanje projektima, ali kada spominješ, a bolje razmislim želio bi i bilancu stanja za pojedini projekat ( tablica troškovi po projektu ).
Pojašnjenja na moj predloženi model:
1. Projekat može imati više ugovora o financiranju
2. 1 Projekat - 1 Javna nabava
3. Atribut Vlasnik u stvari je zaposlenik zadužen da vodi projekat
4. Zaposlenik se ne može pojaviti kao izvođač.
5. Kooperantski ugovor Glavnog izvođača i nas sa našim sistemom ima tu relaciju što za ugovor sa izvođačem sklopljen za određeni projekat MI izvodimo dio radova ( monterski radovi ) i za izvođenje tih radova ( Izvođaču - po kooperantskom ugovoru naručiocu ) mi ispostavljamo situaciju ( To su INTERNE situacije ). Za određeni ugovor može biti puno situacija (mjesečnih računa) - Ako posao traje 5 mjeseci imamo 4 privremene i 1 okončanu situaciju. Dakle - Internu situaciju kreira Komunalac i ispostavlja ju Naručiocu ( u Kooperantskom ugovoru ). Naručioc sada postaje Izvođač i ispostavlja Situaciju ( u koju je ugradio i Komunalčeve radove iz interne situacije ) za radove izvedene u određenom mjesecu ( Projekat ima više situacija ). Na temelju OVE kumulativne situacije MI povlačimo novac prema financijskom ugovoru i plaćamo Izvođača radova.
Nadam se da sam pojasnio, malo je komplicirano i nije baš u skladu sa zakonom, ali je tako...
Pozdrav!
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.100.46-69.q9.net.



+79 Profil

icon Re: Upravljanje investicionim projektima15.01.2013. u 15:11 - pre 137 meseci
Mislim da je rano za crtanje bilo kakvih shema baze, dok ne sagledamo celu sliku. Neke stvari treba da bude jasne na pocetku:

1) necemo biti u stanju da damo finalni i gotov projektni zadatak
2) necemo moci da napravimo finalni sistem koji odgovara projektnom zadatku

Ovo nema veze s tim sto to radio na forumu, ovakva vrsta zadtaka se i u praksi resava iterativno i po modulima. Ono sto mozemo da se nadamo je da opisemo sistem kako valja, sa sto potpunijim ogranicenjima i da iz toga izadje nekakva shema baze (tabele i relacije). Na osnovu takve sheme trebalo bi biti moguce napraviti prve iteracije aplikacija koje ce raditi sa bazom. Ostaje da se nadamo da promene u buducnosti nece biti takve da nam potpuno poruse sistem.

Vidim da ne razuemo svi pojam 'situacija'. kada se izvode gradjevinski projekti (investicioni projekti), projektom se definisu vrste, kvalitet i obim radova, cesto i cen. Taj deo projekta zove se predmer i predracun radova. Izvodjac se ugovorm obavezuje da ce radove izvesti po predmeru i predracunu. Za razlicite vrste radova mogu se uzeti razliciti izvodjaci. Za komunalac (vodovod i kanalizacija, gradska cistoca, centralno grejanje, groblja, parkovi), vrste radova su obicno
'zemljani' - iskop za kanale i sahtove, temelje objekata
'momtazni' - polaganje i montiranje cevi,
'zidarski ili gradjevinski' - zidanje sahtova, zgrada crpnih stanica i slicno, i sve sto se radi ciglom,
'betonski' - betoniranje gde god treba
'masinski' - montaza crpnih stanica, kranova i sve stvari gde se radi klucem i srafovima
'elektro' - postavljanje instalacija jake struje, za crpne stanice
'telemetrija i monitoring' - elektronika za kontrolu i upravljanje sistemoma vode i kanalizacije

Spisak nije potpun, ali dobijate ideju. Elem, u predmeru pise sta , kako i koliko treba uraditi. Izvodjenje nekih radova traje dugo vremena. Ako izvodjenje traje duze od mesec dana, onda izvodjac svakog meseca investitoru dostavlja lsitu radova i uradjenih kolicina, da bi naplatio svoj rad. Ta lista uradjenih radova u datom periodu zove se situacija. Sledi da za jedna projekat, svaki izvodjac podnosi jednu ili vise situacija. Investitor pogleda situaciju i ako mu se ne svidi, moze da je odbije - da ne plati. Znaci, podneta situacija ne znaci automatski placanje. Obicno u ime investitora situaciju pregleda nadzorni organ, pa ko on potpise, tek se onda placa. Ovaj proces treba uzeti u obzir. Ne zaboraviti nadzornog organa (koji odbrava situaciju) i promenu stanja kroz koje prolazi situacija podnesena->odobrena->izdat nalog za placanje ili kako vec ide. Koliko se secam, za svaku vrstu radova u situaciji se daje kolicina za posmatrani mesec i kumulativna kolicina. To takodje treba nekako uhvatiti.

U ovom slucaju Komunalac sam radi deo radova, pa se pojavljuje kao podizvodjac glavnog izvodjaca. To znaci da nam je potreban sistem za generisanje i pracenje internih situacija (interna situacije = ona koju komunalac salje izvodjacu). Treba videti da li ce zajedno biti sacuvane interne i situacije koje primamo od izvodjaca. Toliko za sada od mene.
 
Odgovor na temu

dzaga29
Davor Žagar
Komunalac d.o.o. Delnice
Delnice, Hrvatska

Član broj: 310438
Poruke: 243
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.komunalac.hr


Profil

icon Re: Upravljanje investicionim projektima15.01.2013. u 15:48 - pre 137 meseci
Izvrsno! Upravo tako funkcionira sistem i ako se uzmu u obzir svi sudionici procesa koji sam prethodno naveo dobivamo kompletan sustav ¨tijeka" jednog projekta.
Ja čak nisam imao namjeru toliko detaljno razraditi radove iz ugovora, nego ih samo podjeliti prema ugovorima ili na 3 grupe koje su važne za situacije ( monterski - radi ih Komunalac , građevinski - to su oni koje si ti većinom naveo a radi ih glavni Izvođač s kojim se sklapa ugovor i eventualno ugradnja opreme zbog toga jer taj dio znamo raditi i mi i glavni izvođač) Normalno da je bolje što se više razradi, ali mislim da to ne utjeće na sistem osim što tablica za vrstu radova ( koju ja nisam predvidio ) ima više podataka. Želio sam ovaj sistem koji sam predvidio modelom čim prije napraviti jer sada u firmi imamo završne račune i obračune pa sam mislio da bi bilo izvrsno ove podatke ubaciti u bazu. Princip kako mi sada radimo u firmi veoma je loš pošto nažalost za svaki ovakav podatak moram vrtiti hrpe papira i registratora ili trčati po podatke u računovodstvo.
Nadam se da ću i taj problem preskočiti pomoću Accessa.
Pozdrav!
 
Odgovor na temu

[es] :: Access :: Upravljanje investicionim projektima

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 38353 | Odgovora: 210 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.