Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Dinama kao elektromotor

[es] :: Elektronika :: Dinama kao elektromotor

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 70518 | Odgovora: 271 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

aca.jevtic94
Valjevo

Član broj: 247241
Poruke: 1293
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+32 Profil

icon Dinama kao elektromotor10.05.2013. u 07:07 - pre 133 meseci
Moze li neko da mi predlozi povezivanje diname da radi kao elektro motor,hteo bih je za pogon bicikle.Kada spojim DF i - na - pol a + na B+ vrti se ali nema snage.Video sam na jednom sajtu da treba izmeniti nesto oko namotaja,imate li kakav predlog?
Acca Electronic
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1571 Profil

icon Re: Dinama kao elektromotor10.05.2013. u 09:44 - pre 133 meseci
Uzmi elektromotor.

 
Odgovor na temu

aca.jevtic94
Valjevo

Član broj: 247241
Poruke: 1293
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+32 Profil

icon Re: Dinama kao elektromotor10.05.2013. u 09:56 - pre 133 meseci
Odakle?
Ako nista ne uradim prepravicu alternator da radi kao 3f motor,ali bih hteo da probam sa dinamom,otvarao sam je jutros i video da su dva dela statora redno vezani,vezao sam ih paralelno,i sad ima vise snage,ali i dalje je slabo,moze da se zaustavi rukom,a vuce 120W.(ili ja nemam osecaja za moment pri toj snazi).Ako nadjem neki alnaser,njega cu da stavim,samo neki manji.
Acca Electronic
 
Odgovor na temu

shadow88
shadow88
Tehnicar automatike i elektronike Dizel
elektro agregata
Energoglobal d.o.o
Novi Sad

Član broj: 217056
Poruke: 3065
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: ljubicicrobert@yahoo.com


+66 Profil

icon Re: Dinama kao elektromotor10.05.2013. u 16:48 - pre 133 meseci
kolike je snage ta dinama ? ako nije jaca od 200W onda zaboravi na to da ce ti terati bicikl.

alternator je dobra ideja da radi kao trofazni motor ali ti treba i dobar kontroler za to, pa ne znam koliko je isplativo...


na alnaseru se neces daleko navozati jer nije predvidjen za dug i konstantan rad jer ce da pregori, ja sam isto hteo alnaser da koristim kao motor pa sam brzo shvatio da ne moze tako...

mozda ti je jos nabolje da spregnes mehanicki 4-5 motora od ventilatora hladnjaka recimo jednim lancem, od lade nive ili tako nekih, pa da ih teras sa nekim jednostavnim PWM regulatorom.... svaki taj motor ima oko 100W a za neku normalnu vucu ti treba minimum 350W motor


ako na toj tvojoj dinami imas velike obrtaje a nemas momenat, onda zakaci neki reduktor pa onda ces imati i momenat i neophodne obrtaje za direktno teranje tocka 1/1
 
Odgovor na temu

aca.jevtic94
Valjevo

Član broj: 247241
Poruke: 1293
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+32 Profil

icon Re: Dinama kao elektromotor10.05.2013. u 18:02 - pre 133 meseci
Onda cu koristiti alternator,a promenom f. cu menjati brzinu,sema nije komplikovana.Hvala na pomoci
Acca Electronic
 
Odgovor na temu

zica49
Ivica Antolović E74ZI
44°50′N 18°03′E

Član broj: 3011
Poruke: 4673
*.team.ba.

ICQ: -27


+1146 Profil

icon Re: Dinama kao elektromotor10.05.2013. u 18:14 - pre 133 meseci
Aco onaj motor sto pokrece brisace ali na kamionima ili autobusima na 24V.
Taj motor ima dovoljnu snagu za pogon bicikla sad da li 200W ne znam ali duplo je jaci i veci nego u autima a i sofersajba je veca.
Izvedba istog je redni ili serijski istosmjerni(ako ne grijesim),kad prespojis paralelno rotor i stator eto ga na 12V.
Ja sam iz BiH sporo "kontam"pa molim za razumijevanje!
 
Odgovor na temu

aca.jevtic94
Valjevo

Član broj: 247241
Poruke: 1293
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+32 Profil

icon Re: Dinama kao elektromotor10.05.2013. u 20:59 - pre 133 meseci
E odlicno,samo je pitanje da li je po 12V na oba namotaja.Vec sam narucio 3 feta i IC za alternator.Gde da nadjem to,na otpadu nema,bio skoro.
Necu se javljati na foromu do ponedeljka,samo da se zna :)
Acca Electronic
 
Odgovor na temu

shadow88
shadow88
Tehnicar automatike i elektronike Dizel
elektro agregata
Energoglobal d.o.o
Novi Sad

Član broj: 217056
Poruke: 3065
*.color.rs.

Jabber: ljubicicrobert@yahoo.com


+66 Profil

icon Re: Dinama kao elektromotor10.05.2013. u 21:55 - pre 133 meseci
moze da tera i na 24V ako stavi dve baterije na red, ali ne mora da komplikuje trazeci takav motor vec moze ubaciti dva ili tri motora od brisaca pa da spregne mehanicki osovine, samo ti motori imaju pusnu redukciju koja bas nije pogodna za teranje bicikla jer sam mehanizam ne trpi velik obrtni momenat jer su vecina izvedena sa plasticnim puzem ili zupcanicima...

druga stvar je sto nece moci da izvede dopunjavanje baterija pri spustanju nizbrdo sto ce vec imati kod primene alternatora kao trofaznog motora jer na mosfetima ima po paralelnu kontra diodu a tih 6 dioda ce se ponasati kao trofazni gretz koji ce struju generisanu pri kretanju bicikla po inerciji ili nizbrdo da upumava nazad u bateriju...

ne znam kako bi se moglo izvesti kocenje sa opterecenjem alternatora u generatorskom rezimu, mozda ako se ostavi kompletna elektronika istog pa samo jedan rele da uklapa akumulator da se puni tj da koci skalameriju pod elektricnim opterecenjem na alternator...

inace, ima li negde uputstvo kako preraditi alternator u trofazni motor? jel komplikovano ? pozz
 
Odgovor na temu

aca.jevtic94
Valjevo

Član broj: 247241
Poruke: 1293
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+32 Profil

icon Re: Dinama kao elektromotor10.05.2013. u 22:01 - pre 133 meseci
Postavicu sve sledece nedelje,sada moram da idem,pa dolazim u pon.,nije komplikovano uopste,poz.
Acca Electronic
 
Odgovor na temu

yt3mm
cuprija

Član broj: 221600
Poruke: 138



+16 Profil

icon Re: Dinama kao elektromotor10.05.2013. u 22:52 - pre 133 meseci
Evo link u pitanju je prepravka startera (anlasera) .http://homepages.which.net/~pa.../Motors/Starters/Starters.html
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.adsl.eunet.rs.



+1095 Profil

icon Re: Dinama kao elektromotor11.05.2013. u 09:42 - pre 133 meseci
Aco, može i dinamo raditi kao efikasan motor ako se promeni komutacioni ugao, tj. ugao četkica.

Da ne mozgaš previše koliki ti ugao treba, naći ćeš ga tako što će ti taj dinamo za jedan smer okretanja imati najmanju potrošnju struje rotora u praznom hodu.

Moraćeš malo mehanički da preurediš poklopac koji nosi četkice da bi se mogao zakretati.

Naravno, treba ti maksimalna struja pobude, i pri tom uglu ćes imati najniži broj obrtaja i najveći moment.

Efikasnost će biti ista kao i kod većine paralelnih DC motora, oko 70%.

Očekuj do 500W maksimalno iz uobičajenih dinamo koji su korišćeni kod starijih vozila.

--------------------------------------------

Kod alternatora imaš dve mogućnosti: sa kratkospojenim rotorom, gde će da "glumi" AC asinhroni motor, i taj režim se ne sme dugo upotrebljavati jer će ti pregrejati rotor zbog toga što najčešće jezgro nije od limova, već od punog gvožđa, i režim sa DC strujom u rotoru, gde je alternator sinhroni trofazni motor.

Prvi režim bi moždai bio koristan za pokretanje, a kada poraste broj obrtaja, onda ga moraš koristiti kao sinhroni AC trofazni motor, moraš napajati rotor DC strujom i moraš imati neku povratnu vezu makar od KEMS namotaja, da bi na osnovu nje mogao generisati progresivno obrtno polje.

Druga opcija ti je nekakav davač ugla rotora.

Pogledaj malo stariju Philipsovu dokumentaciju o pokretanju sinhronih motora (BLDC) sa povratnom vezom izvedenom sa njegovih sopstvenih namotaja.

Kod obe varijante se moraš pomiriti sa potrošnjom pobude koja uzalud odnosi izvestan deo energije.

Znaj samo da se maksimalna dozvoljena struja pobude postiže pri nižim naponima od 12V kod obe naprave.
Zaboravio sam koja je veličina u pitanju, ali mi se čini da je nešto oko 6-8V.

U kraćem periodu (10-tak minuta) možeš koristiti i svih 12V za pobudu, sa ekstra momentom, ali posle toga možeš očekivati da ti se pregreju pobudni namotaji kod oba.

Potreban je neki predregulator (buck), što mislim da bar tebi neće biti problem :-).

Imaš negde jedan moj opširan post o motorima, pa pročitaj. Ne mogu sada to da tražim.

Pozz
 
Odgovor na temu

aca.jevtic94
Valjevo

Član broj: 247241
Poruke: 1293
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+32 Profil

icon Re: Dinama kao elektromotor12.05.2013. u 17:37 - pre 133 meseci
Hvala macola,koristicu ga kao sinhroni motor,buck nece biti problem,upravo trazim literaturu.
Znas li mozda u kojoj je temi tvoj post?
Acca Electronic
 
Odgovor na temu

aca.jevtic94
Valjevo

Član broj: 247241
Poruke: 1293
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+32 Profil

icon Re: Dinama kao elektromotor12.05.2013. u 19:43 - pre 133 meseci
macola,moze li taj sinhroni motorcic da se upravlja bez povratne sprege?
Znaci jedan 3f generator sa promenom f. tera 3 feta,sta kazes?
Acca Electronic
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.adsl.eunet.rs.



+1095 Profil

icon Re: Dinama kao elektromotor13.05.2013. u 11:03 - pre 133 meseci
Aco, ako misliš na alternator, da bi imao neku kakvu takvu efikasnost, moraće tri polumosta, tj. 6 mosfeta.

Sinhroni motor ne može da krene sam. Obrtno polje bi moralo "znati" ugao rotora.

Dinamo ti je mnogo jednostavnije rešenje a konačna efikasnost će ti biti slična uz mnogo manje glavobolje, jer ni malo nije jednostavno pokretati alternator kao sinhroni motor.

Takođe obe naprave nisu baš predisponirane da rade kao motori, pa efikasnost bude u svakom slučaju nešto niža nego kod "pravih" motora (ovo će posebno važiti za alternator kome je poveliki vazdušni zazor između rotora i statora pa će imati pristojnu efikasnost tek iznad 3-4000RPM).

Moraš imati povratnu spregu makar sa KEMS njegovih namotaja, i to sa "pametnom" logikom za odredjivanje smera pokretanja kod prvih par imulsa dok se ne dobije minimalna ugaona brzina.

Metod bez očitavanja ugla rotora pomoću foto davača ili hall senzora se koristi samo za sinhrone motore koji pri pokretanju imaju nikakvo ili lako opterećenje.

Philips je takav metod komutacije koristio na motorima za video glave kod VCR, a kod snažnih aplikacija, nekoliko firmi koje proizvode CNC glodalice, za motor radnog vretena koji uvek kreće bez opterećenja (radi se tom metodom i više desetina KW).

Suština tog principa je takva da se nekim sporim ritmom dovede struja u par namotaja, sačeka KEMS reakcija na onom slobodnom, na osnovu nje odredi trenutni smer kretanja rotora, a na osnovu toga se uključi odgovarajući namotaj koji će ili preusmeriti rotor u pravom smeru ili podržati njegovo kretanje ako je ispravno krenuo.

Posle toga se samo namesti ugao progresije obrtnog polja u odnosu na ono što se očitava sa KEMS na statoru i to je to.

Ne samo da nije naivno, nego i prilično složeno, ali metoda može pokretati bilo koji sinhroni motor bez ikakvog davača na rotoru.

Međutim, kao što rekoh, izvodljiva je samo kod lakih ili nikakvih početnih opterećenja, inače moraš imati davače ugla.
--------------------

Kod dinama je sasvim lako malo izbušiti/isturpijati bočni poklopac koji nosi četkice i podesiti njihov ugao, eventualno dodati komadiće lima da bi se mogli pričvrstiti zavrtnji koji su inače držali poklopac i celu strukturu dinama.

A ugao možes lako naći "iz ruke" tako što ćes dinamo držati rukom da se ne raspadne dok to radiš, pošto se moraju izvući zavrtnji.
 
Odgovor na temu

aca.jevtic94
Valjevo

Član broj: 247241
Poruke: 1293
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+32 Profil

icon Re: Dinama kao elektromotor13.05.2013. u 11:34 - pre 133 meseci
Sta mislis o 3 Hall da uradim kao u PC ventilatorima?
Takodje,moze li izmenom namotaja da radi kao klasican ventilator iz pc-a,sa jednim hall-om,koji bih stavio negde na stator?
Uzgred,cuo sam negde da ako dovedes 3f na stator,a rotor na dc,on ce krenuti,kao sto rade klasicni 3f. motori,da li je to tacno?
I sta mislis,da vezem u trougao ili zvezdu?
Koristicu dinamu,ali pitam za alternator.

[Ovu poruku je menjao aca.jevtic94 dana 13.05.2013. u 13:03 GMT+1]
Acca Electronic
 
Odgovor na temu

zica49
Ivica Antolović E74ZI
44°50′N 18°03′E

Član broj: 3011
Poruke: 4673
*.team.ba.

ICQ: -27


+1146 Profil

icon Re: Dinama kao elektromotor13.05.2013. u 17:23 - pre 133 meseci
Macola je do dobar prijedlog sa pomjeranjem komutacije na dinamo masini..Jednostvnije i manje ces imati problema.
Ja bi isao na macolino rjesenje jer jednostavnija rjesenja su manje podlozna kvarovima i pouzdanija su.
Jos bi napravio jedan dodatak..zabiljeziti pocetni polozaj cetkica,pomjeriti ugao ili komutaciju da se dobije najvise u rezimu motor,dodati jos jedan par cetkica (tamo gdje je zabiljezeno)za rezim dinamo/generator..
Ako s ene imadne prostora zbog premlenog ugla onda recimo on line mehanicko pomjeranje ugla..
Ja sam iz BiH sporo "kontam"pa molim za razumijevanje!
 
Odgovor na temu

aca.jevtic94
Valjevo

Član broj: 247241
Poruke: 1293
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+32 Profil

icon Re: Dinama kao elektromotor13.05.2013. u 17:27 - pre 133 meseci
Odlicna ideja,mada necu moci ovih dana to da zavrsim,imam obaveze u skoli jer je kraj pa zato.
Mada mislim da bi mogao biti generator i sa pomerenim uglom?
Kao sto rekoh i koristicu dinamu.
Acca Electronic
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.adsl.eunet.rs.



+1095 Profil

icon Re: Dinama kao elektromotor13.05.2013. u 19:24 - pre 133 meseci
Da završimo priču oko ovog.

Alternator neće krenuti ako mu dovedeš na stator obrtno polje a u rotor DC, osim ako rotaciju polja ne započneš od nultog broja obrtaja i to polagano bez opterećenja.

Jednostavno, pročitaj o sinhronim AC motorima i o načinu kako se pokreću.

Kada to savladaš, onda ćeš i znati šta treba učiniti oko vučnog ugla i kako ih pokrenuti.
--------------------

Dinamo će raditi kao generator i sa novim uglom komutacije, naravno biće nesto manje efikasan jer si mu uglom pomerio efikasnost u drugom smislu.

Kod primene u automobilu, vodi se računa da (obrtni) moment opterećenja od strane alternatora ili dinama ne bude mnogo veliki, pa se ide na multiplikaciju broja obrtaja pri kome će generator raditi.

Dovoljno razloga za to je u igri.
Počev od manjeg momenta zbog jednog kajiša, preko bolje filtriranosti napona zbog frekvencije, pa do najnižeg broja obrtaja SUS motora, pri kome generator još uvek treba da bude dovoljno generator...

Da ne razglabamo čitavu studiju o tome, jer ima još nekoliko razloga, koga interesuje može lako naći literaturu.

Tebi je pak potreban mali broj obrtaja a veliki moment za to što želiš.

To se postiže promenom ugla komutacije i tačka.

Dalja razjašnjenja ćeš naći ako malo prostudiraš DC elektromotore sa četkicama, koji postoje još od Edisona. U tvom slučaju bi se radilo o DC elektromotoru sa paralelnom pobudom (radi lakšeg traženja info).

Sa promenom ugla komutacije, u oba režima (motor-generator), dinamo će ti biti prilagođeniji nižem broju obrtaja i većem momentu koji ti je potreban.

Jednostavno, isprobaj to. Nije teško.
Za 5 minuta ćeš videti sve ovo o čemu ja pišem i neću više imati potrebe da trošim vreme na to.

Pozdrav!
 
Odgovor na temu

aca.jevtic94
Valjevo

Član broj: 247241
Poruke: 1293
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+32 Profil

icon Re: Dinama kao elektromotor13.05.2013. u 19:44 - pre 133 meseci
U redu,sutra ide proba.
Acca Electronic
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.adsl.eunet.rs.



+1095 Profil

icon Re: Dinama kao elektromotor13.05.2013. u 21:30 - pre 133 meseci
Napiši iskustva zbog drugih.

Pozz
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Dinama kao elektromotor

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 70518 | Odgovora: 271 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.