Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zašto mladi danas nemaju posao

[es] :: Ekonomija :: Zašto mladi danas nemaju posao

Strane: << < .. 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 622455 | Odgovora: 2925 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8375
*.dynamic.sbb.rs.



+1349 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao07.08.2013. u 10:53 - pre 130 meseci
@Marko_L

Nemilosrdan, ali odličan post
 
Odgovor na temu

vladared
Vladimir Crveni
Sistem Administrator
Novi Sad

Član broj: 50291
Poruke: 1026
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.itpoint.rs


+394 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao07.08.2013. u 11:00 - pre 130 meseci
Citat:
ivan.mojsilovic: Nego jesi ti siguran u to baljezganje kako radnik moze bez razloga da dobije otkaz? Radnik moze da prihvati da dobije takav otkaz, ali ako ne zeli onda moze jako dugo da se nateze da ne radi a da prima platu a da mu poslodavac ne moze nista.

I kad do suda dodje, kad tad, radnik odnosi pobedu.

Nagledao se za svojih 20 godina rada, samo tako. Bilo je radnika koji su tužili i dobili na sudu, ali većina otkaza sledi kao tehnološki višak, promeni se naziv radnog mesta i prime nove radnike. Komotno, bez problema.
 
Odgovor na temu

ivan.mojsilovic
CEO @ Yanado.com
Novi Sad

Član broj: 277882
Poruke: 780
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.yanado.com


+1042 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao07.08.2013. u 11:12 - pre 130 meseci
Kao tehnoloski visak dobijes i otpremnimum i sto imas vise godina staza vise para dobijes tako da nije bas da si isteran na ulicu.
 
Odgovor na temu

vladared
Vladimir Crveni
Sistem Administrator
Novi Sad

Član broj: 50291
Poruke: 1026
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.itpoint.rs


+394 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao07.08.2013. u 11:14 - pre 130 meseci
Pa i ne dobiju se baš neke pare kada se pogledaju kakve su nam cene, ali generalno u zavisnosti od godina radnog staža može da se preživi od nekoliko meseci do godinu dana. Šta posle? Stalno se preskače da van ITa ima jako malo slobodnih radnih mesta, a gde ima na jedno mesto po nekoliko stotina, da ne kažem i hiljada ljudi konkuriše... Teško je danas u Srbiji dobiti posao.
 
Odgovor na temu

ivan.mojsilovic
CEO @ Yanado.com
Novi Sad

Član broj: 277882
Poruke: 780
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.yanado.com


+1042 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao07.08.2013. u 11:20 - pre 130 meseci
Citat:
vladared: Pa i ne dobiju se baš neke pare kada se pogledaju kakve su nam cene, ali generalno u zavisnosti od godina radnog staža može da se preživi od nekoliko meseci do godinu dana. Šta posle?


Stvarno ne znam sta posle...
 
Odgovor na temu

cika dacha

Član broj: 296868
Poruke: 1013



+2237 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao07.08.2013. u 11:25 - pre 130 meseci
vladared@ sa otpremninom stvoris sebi radno mesto!

kupis 1jutro zemlje,izbusis bunar, sto sve moze malo da te kosta i pocnes povrce neko da radis! Hrana uvek treba!
 
Odgovor na temu

vladared
Vladimir Crveni
Sistem Administrator
Novi Sad

Član broj: 50291
Poruke: 1026
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.itpoint.rs


+394 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao07.08.2013. u 11:32 - pre 130 meseci
Citat:
cika dacha: vladared@ sa otpremninom stvoris sebi radno mesto!

kupis 1jutro zemlje,izbusis bunar, sto sve moze malo da te kosta i pocnes povrce neko da radis! Hrana uvek treba!


Meni ne treba otpremnina i imam svoju (malu-porodičnu) firmu, a tebi čiča dačo kažema samo napred. Ja sam rođen u gradu, nikada nisam uzgajao voće i povrće, čuvao koze, ovce, moji roditelji su iz grada, svi koji bi mi i možda mogli nešto pokazati i naučiti su 2m pod zemljom, baš me interesuje kako misliš da postanem uspešan poljoprivrednik i to sa 1 jutrom zemlje :)
A ja mislio da zbog veće zarade i jeftinijih troškova ukrupnuju zemljište, ali eto, sada sam saznao da od 1 jutra se živi više nego dobro...



@ivan.mojsilovic
puni biroi radnika koji nisu uspeli da nađu posao i po nekoliko godina, a znam ljude koji ne rade već deceniju ili više...
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.static.isp.telekom.rs.



+6455 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao07.08.2013. u 11:42 - pre 130 meseci
Citat:
vladared:
Nagledao se za svojih 20 godina rada, samo tako. Bilo je radnika koji su tužili i dobili na sudu, ali većina otkaza sledi kao tehnološki višak, promeni se naziv radnog mesta i prime nove radnike. Komotno, bez problema.

U Srbiji ne možeš da otpustiš radnika čak ni kad ga uhvatiš u krađi (ali zato možeš lepo da ga zamoliš da vrati novac), već mora disciplinska komisija, pa opomena, pa tek ako krađu ponovi i drugi put onda opet putem disciplinske komisije možeš da ga suspenduješ i eventualno daš otkaz.

Ovo znam da je tako jer se to desilo mom ćaletu u firmi, samo što su na njegovu žalost te dve radnice našle advokata koji je tužio firmu na sudu, pa je firma morala da ih vrati na isto radno mesto sa istom platom, plus da im isplati neisplaćene 'zarade' u prethodne dve godine koliko je prošlo od tog otkaza nakon krađe. A ona lova koju su te dve radnice maznule, e pa to nikom ništa, ako moj ćale hoće tu lovu nazad, onda on njih treba da tuži, pa preko suda da ispuni potraživanje... Tako da kad mi neko izlupa da radnici u Srbiji nisu uopšte zaštićeni, a poslodavci imaju sva prava, taj zaslužuje šamarčinu da mu se glava okrene bar tri puta... Uostalom, ne morate da verujete ovoj mojoj priči, potražite po novinama šta se desilo onim likovima koji su iz jata maznuli par stotina hiljada evra, iako su već i ranije mažnjavali, pa se ispostavilo da to prethodno mažnjavanje nije bio dovoljno dobar razlog za otkaz...
 
Odgovor na temu

nerminz
Nermin Zejnilović

Član broj: 80975
Poruke: 144
37.203.101.*



+107 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao07.08.2013. u 11:44 - pre 130 meseci
Citat:
vladared:
@nerminz
Ja i te kako znam kako funckioniše kapitalizam. Možda nisam stručnjak, ali živim i radim u njemu. Ljudi, za kapitaliste, su roba i ništa drugo. Zbog toga je i bilo silnih buna na početku prošlog veka, koje su postepeno, a uz pomoć straha da se ne dogodi novi SSSR, ali i jačanja radničkog pokreta, dovelo do toga da u većini kapitalističkih zemalja funkcioniše mehanizam država-poslodavci-sindikati. Dakle, postoji socijalni dogovor, ne pravi od kapitaliste socijalnu instituciju, ali omogućava da ljudi koji žive i rade u njoj ipak imaju neki minimum zagarantovanih zarada i prava. U Srbiji to ne postoji. Mogao bi da razglabam ovu temu, ali glavni krivac su država, koja je na strani isključivo poslodavaca (koji usput novcem obezbeđuju svoju nedodirljivost) i slabi sindikati koji su ili previše slabi ili korumpirani da bilo šta urade u korist radnika. Kada bi se uspostavio socijalni minimum, i "gazde" bi imali svoju zaradu (manju nego sada, ali dovoljne da budu gazde), ali i radnici koji rade bi od svog rada mogli da prežive.


Ako znas kako funkcionise Kapitalizam, onda bi trebalo da znas da je Kapitalizam jedan od nacina na na koji je uredjena Drzava.
Isto bi trebalo da znas da su Kapitalisti Poslodavci, a Poslodavci, kao kategorija ne poznaju Ljude nego Radnike.
Radnici su roba a ne Ljudi, i to je tako. Ljudi su problem drzave a ne Kapitalista.
Covjeka nemozes da kupis, ali njegov Rad mozes, kao i paradajz na pijaci.
Cijena tog rada je stvar ponude i potraznje, kao i kod svake druge robe.
Veliki broj radnika a malo radnih mjesta neminovno obara cijenu rada.

Drzava ima obavezu da obezbijedi socijalni mir.
Poslodavci da placaju Poreze, doprinose itd.
Sindikat da se bori za prava radnika, vece plate, socijalna i druga davanja.
Ti nije nimalo lako uskladiti na zadovoljstvo svih. Pogotovo u ovako siromasnim drzavama.
Kapitalisti koje pominjes, oni si totalna manjina.
Najveci dio poslodavaca su male firme sa po nekoliko zaposlenih, koje jedva sastavljaju kraj s krajem i koje jedva uspijevaju da isplate i minimalac.
Jedan od poslodavaca je i Drzava ne zaboravi to.

Neznam kako je to regulisano u Srbiji ali znam da u BiH postoje nekakva rjesenja u vidu "Kolektivnih Ugovora".
Kako da drzava prihvati neki veci zagarantovani minimalni dohodak kad ona sama kao poslodavac ne moze da ga isplati.
Jadino da Drzava primjenjuje dvostruke arsine, jedan za Kapitaliste kao poslodavce a drugi za sebe kao poslodavca.
To bi tek bio cirkus...

Ako bi Drzava i mogla da isplati vece plate svojim radnicima, vecina malih firmi ne moze.
Mogo malih firmi bi propalo a time bi se povecao broj nezaposlenih. I tako dalje.....

Uz to, ma koliko mala bila zagarantovana minimalna plata, niko ne zabranjuje firmama koje dobro posluju da povecaju plate.
Na kraju krajeva, visina plate bi trebala da zavisi od poslovanja firme.
Nekima ni to ne odgovara, citao sam ovdje.
Opet i tu bih postavio pitanje: "Ako firma izuzetno dobro posluje i podijeli izuzetno visoke plate, svi zadovoljni, dali bi se isti ljudi zalili ako bi ista firma drugi mjesec uzasno poslovala pa da ne dobiju nista?"
Bunili bi se svi, onda bi pominjali inimalac, zagarntovane plate isl...
E vidis prijatelju, taj poslodavac, bio on kapitalista ili ne, mora i o tome da misli, on mora da obezbijedi plate bez obzira na to kako je firma poslovala.
Takvu situaciju ovi "Nazovi Kapitalisti" maksimalno koriste i sad imamo to sto imamo.

Nisu stvari ni jednostavne ni crno bijele. Ovdje vecina diskutuje svako sa svog aspekta. Ne vrti se sve oko pojedinca.
Nemam namjeru da pravdam Drzavu, ona je u svakom slucaju najodgovornija, ali zelim da kazem da nema jednostavnog rjesenja za ovako krupne probleme.
 
Odgovor na temu

ivan.mojsilovic
CEO @ Yanado.com
Novi Sad

Član broj: 277882
Poruke: 780
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.yanado.com


+1042 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao07.08.2013. u 11:51 - pre 130 meseci
Citat:
vladared:
@ivan.mojsilovic
puni biroi radnika koji nisu uspeli da nađu posao i po nekoliko godina, a znam ljude koji ne rade već deceniju ili više...


I tako se vratimo na temu zasto ne rade i ono sto je najinteresantnije KAKO prezivljavaju :))))

 
Odgovor na temu

cika dacha

Član broj: 296868
Poruke: 1013



+2237 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao07.08.2013. u 11:57 - pre 130 meseci
vladared@ od 1jutra povrca kao sto sam ti rekao npr paradajza, b.luka,salate, itd pa i malina, kupina mozes imati vecu zaradu od tih 200e mesecno a jos si svoj Gazda!

ivan.mojsilovic@ valjaju drogu i prodaju telo :-)
 
Odgovor na temu

vladared
Vladimir Crveni
Sistem Administrator
Novi Sad

Član broj: 50291
Poruke: 1026
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.itpoint.rs


+394 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao07.08.2013. u 11:59 - pre 130 meseci
@ventura
Teorija je jedno praksa je drugo. U bankama na ovaj fazon je na hiljade ljudi dobilo otkaze, neki su tužili, neki su dobili, ali većina ič. Dakle u teoriji radnici su zaštićeni, u praksi daleko od toga. U teoriji postoji instucije mobinga, zabrana otpuštanja trudnica, zabrana otpuštanja radnica koja imaju decu mlađu od... U praksi, skoro da ništa ne funkcioniše.

Pa i ne dobiju se baš neke pare kada se pogledaju kakve su nam cene, ali generalno u zavisnosti od godina radnog staža može da se preživi od nekoliko meseci do godinu dana. Šta posle? Stalno se preskače da van ITa ima jako malo slobodnih radnih mesta, a gde ima na jedno mesto po nekoliko stotina, da ne kažem i hiljada ljudi konkuriše... Teško je danas u Srbiji dobiti posao.

@nerminz
Kapitalizam nije društveno nego ekonomsko uređenje, samim tim država može i ne mora da stoji iza kapitalista, zavisi šta joj je u interesu. Slažem se da nije sve crno-belo, ali isto tako smatram da nije uredu kako se pojedinci postavljaju i sole pamet drugima kako su ovakvi ili onakvi, a poenta čitave priče je da imamo državu i sindikate koji ne funkcionišu, višak radne snage zbog nedostatka mesta i sa druge strane poslodavce koje ne treba da interesuje toliko ta priča, ali onu prvu- državu, treba.

@ivan.mojsilovic
Ljude iz mog okruženja koji su došli u takvu neslavnu situaciju preživaljavaju ili tako što imaju nekog u inostranstvu ko im šalje pare, ili su na roditeljskoj grbači, ili kradu, ili na neki drugi način se dovijaju kako da dođu do para. Znam recimo dipl ecc-a koji radi u praking servisu već 20 godina, jer kada je bilo vreme nije mogao da nađe drugi posao, a sada pitanje je da li se više i sme nazvati dipl ecc-om...
 
Odgovor na temu

Homer J. Simpson
Zombilend

Član broj: 307921
Poruke: 688



+923 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao07.08.2013. u 12:18 - pre 130 meseci
Citat:
Marko_L:
Evo, ovo boldovano je majka svih zajeba. Poslodavac i radnik nikada ne mogu biti ravnopravni iz prostog razloga što je u startu poslodavac u lošijem položaju od radnika. Radnika odlazak na posao ne košta ništa osim vremena. A poslodavac pored toga što mora da uloži jednako, a neretko i mnogo više vremena nego radnik, mora da plati prostor, režije, plate, poreze i doprinose, kancelarijski materijal, i kojekakve druge troškove poslovanja, pa tek onda kada sve to namiri, možda mu nešto ostane, a možda mu ne ostane ništa nego još iz svog džepa mora da pokriva troškove, recimo ako je firma taj mesec generisala gubitak. A da ne pričamo o tome da i pronalaženje izvora prihoda pada na teret poslodavca, a ne radnika.

Dakle, radnik kada ustane iz kreveta prvog u mesecu, on je što se posla tiče na nuli i sve što taj mesec zaradi je njegovo. Poslodavac čim ustane iz kreveta tog prvog u mesecu, već je u minusu od nekoliko hiljada do nekoliko stotina hiljada ili miliona evra, zavisno od veličine firme, tako da on taj mesec mora prvo to da pokrije, pa tek onda može da računa i na nekakvu zaradu. Jednom rečju, radnik ima zagarantovanu zaradu, a poslodavac je nema.

Ovo mozda vazi za 1 mesec , ali ako firma pravi gubitke nekoliko meseci , itekako ce se to odraziti na radnike posto platu nece dobijati
Citat:
Samim tim, dobar prodavac i u Srbiji može da zaradi više hiljada evra mesečno, uz preuzimanje rizika da neki mesec možda ne zaradi ništa.

Prodavac cega ?! Pa i (retail) prodavac narkotika tesko da moze zaraditi 'vise hiljada evra' mesecno ...
Citat:
Ako je 3-4 radnika sposobno da zaradi svom poslodavcu milione evra, a pristaju da rade za 200 evra mesečno, onda se tu radi o totalnim retardima, jer da su normalni, prvo što bi uradili jeste da se udruže i osnuju svoju firmu i te silne milione izdele između sebe.

Sta mislis , da li se radi o retardima ili ljudima koji nemaju pocetni kapital i rodbinske-politicke veze za osnivanje firme i podelu miliona ?
 
Odgovor na temu

biciklista

Član broj: 17425
Poruke: 91



+722 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao07.08.2013. u 12:53 - pre 130 meseci
Citat:
ventura:
Uostalom, ne morate da verujete ovoj mojoj priči, potražite po novinama šta se desilo onim likovima koji su iz jata maznuli par stotina hiljada evra, iako su već i ranije mažnjavali, pa se ispostavilo da to prethodno mažnjavanje nije bio dovoljno dobar razlog za otkaz...


Sada ćemo se verovatno izgubiti u terminološkoj zbrci, ali radnici teško da su bili u stanju da urade ovako nešto, pre će biti da je to uradio deo menadžmenta i to na višim pozicijama. Postavlja se pitanje, jesu li oni vlasnici firme? Nisu, nego rade za vlasnika - državu, a proces koji si ti opisao ne govori o lenjim, nesposobnim i prezaštićenim radnicima, već o genezi kapitalizma na ovim prostorima, tj. o tome kako postati "gazda", upravo na račun tih radnika.

Mogu da razumem da postoji milion argumenata pro et contra, u vezi nekog pitanja, ali hajde da se zapitamo: zašto je stopa nezaposlenosti u Srbiji preko 20%, a u nekim drugim zemljama ispod 5%? Ko to ne vidi kao veliki društveni problem,rekao bih da nije korektan, kao što nisu korektni svi oni koji celu priču svode na cenu rada, nestručnost, neposvećenost, odnos poslodavac - zaposleni i slično.

http://en.wikipedia.org/wiki/L...countries_by_unemployment_rate


Na kraju, opet moram da postavim pitanje. Skoro četvrtina radno sposobnog stanovništva je nezaposleno, a veliki deo ekonomskih tokova je u sivoj zoni. Ko je za to odgovoran?
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao07.08.2013. u 14:01 - pre 130 meseci
Citat:
BEOGRAD, 7. avgusta 2013. (Beta) - Poslovni ljudi u Srbiji ovog leta planiraju više da rade nego da se odmaraju i uklapaju se u globalni prosek, pokazala je anketa koju je radila kompanija Regus.

Kako se navodi u saopštenju te kompanije, 38 odsto poslovnih profesionalaca iz Srbije u anketi se izjasnilo da će ovog leta poneti posao sa sobom i da će tokom odmora raditi neznatno smanjenim tempom od uobičajenog, 42 odsto je izjavilo je da će radnim aktivnostima posvetiti izmedju jedan i tri sata dnevno, dok je 12 odsto anketiranih kazalo da će to biti više od tri sata.

Dodaje se da je na globalnom nivou, 41 odsto anketiranih poslovnih ljudi izjavilo da rade izmedju jedan i tri sata dnevno dok su na odmoru, 39 odsto planira da radi malo smanjenim tempom u odnosu na uobičajeni, dok je 17 odsto izjavilo da će raditi više od tri sata dnevno.

Anketa je pokazala i da na globalnom nivou žene malo lakše ostavljaju radne aktivnosti od muškaraca na odmoru, tačnije 42 odsto profesionalaca muškaraca tokom odmora radi malo smanjenim tempom u odnosu na uobičajeni, nasuprot 34 odsto profesionalaca žena.


Sta o ovome misli nezaposlena srpska omladina?

Da li oni, ako nista drugo, rade sami na sebi barem 1 sat dnevno dok su na odmoru ili dok su bez posla uopste?
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao07.08.2013. u 14:06 - pre 130 meseci
Citat:
Kao prvo poslodavac ne mora da bude obavezno taj koji će tražiti posao radniku. Može da zaposli i menadžere, ali i radnike čiji će taj posao biti. Poslodavac ulazi sa rizikom da neće ništa zaraditi, ali isto tako i radnik da neće dobiti platu.

Čekaj, jel ti to pokušavaš da izjednačiš te dve vrste rizika ? Da nije smešno, bilo bi žalosno, ili obratno.

Poslodavac ne ulazi samo sa rizikom da ništa neće zaraditi. Poslodavac ulazi i sa rizikom da možda neće povratiti investiciju koju je napravio, a ta investicija može biti i više stotina hiljada evra. I kako to onda može da se poredi ? Jedan nije uložio ništa i ostao bez zarade, a drugi uložio 200.000 evra i ostao bez zarade. I po tebi je to isto ? :)
Citat:
Država je ta koja kreira propozicije, ta koja bi trebala da ima u vidu i jednu i drugu stranu, tako da kada se kreiraju socijalni dogovori svi bi trebali da budu ravnopravni u razgovorima i svojim pravima, što ovde Srbiji to nije slučaj.

Pa vidiš, ja se sa tim slažem u potpunosti. Ali ima jedan problem. Radnici ne pristaju na to. Ne samo u Srbji, nego bilo gde. Da pristaju, ne bi bili radnici, nego poslodavci. Evo, ja sam i konkretno pokušao da napravim takav ravnopravan dogovor sa delom svojih radnika, bez da me država tera na to.

Dakle, ponuda je bila sledeća. 49% od profita firme da ide njima da izdele u procentu u kome se dogovorimo. Znači, praktično je ponuda bila učešće u firmi + plata. Naravno, podrazumeva se da ako firma ode u minus, moraju iz svog džepa da izvade 49% tog minusa i da ga pokriju. Znaš li koliko njih je pristalo na to ? Nijedan :) Čak sam ponudio i varijantu bez plate, samo procenat, ali da ne moraju da pokrivaju minus. Ni to nikome nije odgovaralo. I o kakvoj ravnopravnosti mi onda pričamo kada radnici ne žele ravnopravnost ? Oni koji i pričaju o tome zapravo žele ravnopravnost u smislu "kada firmi ide dobro, to je moja zasluga i zaslužujem deo profita, ali ako firmi ne ide dobro, onda to nije moja krivica i ja i dalje očekujem svoju platu" :) Ravnopravnost ?
Citat:
Kvalifikacija da su to retardi, to govori više o tebi i tvom odnosu prema ljudima koji ne zarađuju kao ti, nego što su ti ljudi retartidi. Kada neko nema para, kada ga muka pritisne, pristaće da radi i za minimalac, pa makar donosio profit i milijarde drugoj strani. Ne može da menja posao, jer nema gde da ode, onda bolje išta nego ništa.

Aman čoveče, jel ti shvataš koliko je to što pričaš paradoksalno. Radnik koji može da donese firmi milionski profit je neko ko može da bira i platu i posao. Apsolutno je nemoguće da je neko sposoban da firmi zaradi toliko, a da istovremeno nije sposoban da ode da traži od poslodavca povišicu, otvori svoju firmu, pronađe drugu firmu koja će ponuditi veću platu, bilo šta od toga. Firme bi se otimale oko takvog radnika da ga dovuku kod sebe i ponude mu blanko ček umesto plate.

Uostalom, hajde da stavimo tu tvoju tvrdnju, a i moju, na test. Može ? Eto, dovedi te radnike koji su sposobni da zarade milione kod mene, koliko god da ih imaš, a ja ću im dati da biraju uslove (radno vreme kakvo žele, službeni auto koji žele, koliko god dana godišnjeg odmora traže, kancelariju sami da biraju, šta god hoće) + 50% od profita, a tebi 20% samo za to što si ih doveo. Meni ne treba jahta, ni 2 vile, tako da ću se zadovoljiti sa 30% od tog milionskog profita. Sve to dobijete napismeno, crno na belo sa potpisom i pečatom. Jedini uslov je da zarade te milione koje sada zarađuju tom beskrupulozniku. Ti si na potezu. Što se kaže, put your money where your mouth is.
Citat:
Poslodavac kupuje nečiji rad, ali taj neko živi od tog rada. Ako neko nema para da plati hranu, doktore i lekove, faktički nema prava na život. Upravo zbog toga sve vreme pričam o socijalnom minimumu, a vidim da su se "poslodavci" upljuvali da objasne kako 200€ je dovoljno za nečiji život i kako njih ne treba da to interesuje, a kada neko pomenje da je neki socijalni minimum oko 300-400 vau... I kuka i motika...

Gde si ti video poslodavca koji tvrdi da je 200 evra dovoljno za život ? Ja kao poslodavac i kao čovek se nikada ne bih usudio da tvrdim tako nešto, jer naprosto smatram da nemam prava da određujem šta je nekome dovoljno. Pogotovo što je to subjektivna kategorija i zavisi od toga ko kakav život živi ili želi da živi. Nekome je dovoljno i 300 evra, a nekome ni 2.000 evra ne može da pokrije samo osnovne troškove. Vodili smo već takve diskusije na ES-u i nikada nećemo postići konsenzus o tome šta je objektivno dovoljno.

Međutim, pogodi šta, to zaista poslodavca ne treba da zanima, jer cenu rada ne određuju poslodavci, već radnici. To je i logično jer su upravo radnici ti koji nešto prodaju, u ovom slučaju svoj rad, a poslodavci su tu samo kupci tog rada. A kao što ti je poznato iz života, uvek je prodavac bilo čega taj koji određuje cenu. Dakle, primer sa paradajzom koji su ti ljudi već dali je sasvim adekvatan. Ti kada odeš da kupiš paradajz na pijaci, seljak te neće pitati koliko si ti spreman da platiš taj paradajz, već on već ima neku svoju cenu, a ti eventualno možeš da se cenkaš i time probaš da spustiš cenu na odgovarajući nivo ili da odeš kod drugog kod koga je paradajz jeftiniji.

Tako je i u odnosu poslodavca i radnika. Na radniku je da kaže koliko traži za svoj rad, a na poslodavcu je da tu cenu prihvati, da cenkanjem pokuša da je obori ili da traži drugog radnika koji traži manje para za svoj rad. Tako i treba da bude. Čak šta više, i taj neki minimalac treba ukinuti, s obzirom da povećava nezaposlenost. Zamisli da neko odredi minimalnu cenu paradajza, recimo na 300 dinara za kilogram. Pa prodaja paradajza bi se smanjila za 90%. Isto tako je i na tržištu rada. Minimalac ne koristi nikome, samo smanjuje broj radnih mesta.
Citat:
Što se predloga tiče, dovoljno je dodati rečenicu da je dozvoljeno firmama koje nisu otpuštale radnike u zadnjih nekoliko meseci. To što tebi nije relevantno radno iskustvo, nije problem radnika. Radniku je problem ako dobije otkaz bez bilo kakavog razloga, samo da bi "poslodavac ućario još koji dinar". Neka ga ućari boljom organizacijom i sa više posla za radnike, a ne tako što će bezveze otpuštati radnike.

Jeste, uvek je rešenje vezivati poslodavcu ruke. Znači, ako se desi da firma uposli nekoga za koga se ispostavi da je neradnik, krade po firmi, pravi probleme, negativno utiče na atmosferu... ne može da ga otpusti, jer time onemogućava sebe da uposli nekog omladinca. Šta je sledeće ? Firma u kojoj je minimalac ispod 1.000 evra, nema prava da naplaćuje svoje usluge na tržištu ? :)
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao07.08.2013. u 14:49 - pre 130 meseci
Citat:
Ovo mozda vazi za 1 mesec , ali ako firma pravi gubitke nekoliko meseci , itekako ce se to odraziti na radnike posto platu nece dobijati

Ali će se još više odraziti na poslodavca, jer pored toga što isto tako neće dobijati platu, ima još i par desetina ili stotina hiljada evra minusa koji mora da pokrije da bi uopšte razmišljao o plati. Opet nema ravnopravnosti.
Citat:
Prodavac cega ?! Pa i (retail) prodavac narkotika tesko da moze zaraditi 'vise hiljada evra' mesecno ...

Pa prodavac bilo čega. Procenti u prodaji idu od 15% do 50% od prodaje. Što znači da i sa minimalnim procentom, treba da obavi prodaju u iznosu od 10.000 evra da bi zaradio 1.500 evra. Mesečna prodaja od 10.000 evra je smešna za većinu firmi.

Ilustracije radi, jedno informatičko rešenje za vođenje magacina košta oko 50-60 hiljada evra da se realizuje. Minimum koji prodavac može da ostvari prodajom takvog rešenja je oko 20% iliti oko 12.000 evra. Znači, da napravi JEDNU takvu prodaju GODIŠNJE, zaradio je 1.000 evra mesečno.
Citat:
Sta mislis , da li se radi o retardima ili ljudima koji nemaju pocetni kapital i rodbinske-politicke veze za osnivanje firme i podelu miliona ?

Definitivno o retardima. Shvati da ne postoji iole normalan čovek koji može nekome da zaradi milione, a pristaje da radi za minimalc, pa čak ni za značajno više od minimalca. Takav će tražiti minimum šestocifrenu godišnju platu i dobiće je, jer nema tog poslodavca koji neće dati par stotina hiljada evra da bi zaradio par miliona evra. Nema, ne postoji.

Čak i da iz nekog suludog razloga ti "generatori miliona" ne mogu da nađu nekoga ko će im platiti više od minimalca, uvek mogu da dođu do kapitala za otvaranje firme. Ne moraju oni da krenu sa milionima. Ako su sposobni da zarade milione, onda je 50.000-100.000 evra za njih pi*kin dm, pa neka krenu odatle. Odu lepo njih 3-4 sposobnih u banku, neko od njih ima nekretninu, neko ima auto, neko ima prijatelja koji može biti žirant... izvuku kredit od makar par hiljada evra i započnu posao. Za početak neka zarade i 50.000 evra, pa to ulože dalje. Ako su stvarno toliko sposobni da radeći za nekoga i sa minimalcem generišu milione, sa tih 50 hiljada evra i radeći za sebe, trebalo bi vrlo brzo da dođu do tog nivoa da i sami sebi zarađuju milione. I šta je onda problem ?

Pa reći ću ti šta je problem. To što se frljate sa ciframa i izmišljate. Ti ljudi o kojima pričate, nisu sposobni da zarade milione nikome, jer da jesu zarađivali bi ih sebi, a ne bi radili za minimalac. Jedino ako pod "sposoban da zaradi milione" ne podrazumevate neku čistačicu u, na primer Delti, koja radi za minimalac, ali pošto firma barata milijardama, to znači i da je ta čistačica teoretski sposobna da zaradi milijarde, ali eto, gade joj se milijarde, pa će raditi i dalje za minimalac.
Citat:
Sta o ovome misli nezaposlena srpska omladina?

Da li oni, ako nista drugo, rade sami na sebi barem 1 sat dnevno dok su na odmoru ili dok su bez posla uopste?

Hehehehe... ne znam šta misli omladina u globalu, ali baš pre neki dan sam imao prilike da pričam sa jednim omladincem na tu temu.

Dakle, pričamo nešto o poslu i u nekom trenutku dođemo na temu godišnjeg odmora. Kada sam mu pomenuo da ove godine neću moći na godišnji odmor, već ću naprotiv zbog povećanog obima posla morati radim barem 16 sati dnevno, kao što sam uostalom i radio ostatak leta, izrazio je svoje mišljenje o tome koje je glasilo "Ti si budala" :) Uopšte ne sumnjam da dosta omladinaca deli njegovo mišljenje.
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao07.08.2013. u 15:18 - pre 130 meseci
Citat:
Marko_L: izrazio je svoje mišljenje o tome koje je glasilo "Ti si budala"

Pa tako ti je to.
Prvo ti 5-10 godina govore "Ti si budala", a posle ti govore "Lako je tebi", ili "Lako je tebi tamo", ili "Lako je tebi sada".
A prije si bio budala.
Oni bi da im 'odma bude lako, bez da prvo budu budale.
 
Odgovor na temu

ivan.mojsilovic
CEO @ Yanado.com
Novi Sad

Član broj: 277882
Poruke: 780
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.yanado.com


+1042 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao07.08.2013. u 15:39 - pre 130 meseci
Mislim da mozemo da utvrdimo novi termin u komunikaciji: odinizam - savrseno objasenje zivotnih situacija analogijama protkanim vrhunskih humorom.
 
Odgovor na temu

vladared
Vladimir Crveni
Sistem Administrator
Novi Sad

Član broj: 50291
Poruke: 1026
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.itpoint.rs


+394 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao07.08.2013. u 16:14 - pre 130 meseci
@Marko_L
Ti to ozbiljno. Samohranoj majci iz siromašne porodice, sa dvoje dece, o kom ti to početnom kapitalu pričaš? Možda se ti valjaš u parama, ali ona ne može da sastavi kraj sa krajem. Za ostale ne znam, možda su i nešto napravili, ali za ovu znam. Uspela se zaposliti u komunalnoj policiji nešto kasnije, jer je osećala da joj je zdravlje narušeno, ovde joj je ipak bilo sigurnije... Dodaću na žalost. Ovde se niko ne frlja sa parama, nego pare nekima previše svetle da vide koliko je siromašnih, gladnih i bolesnih na ulici. Misle ako sam ja uspeo to može svako. Ako se neko ovde frlja sa ciframa, to si ti. Znaš li ti šta je 10000e u Srbiji? Smešna je prodaja za tebe, ovde je smešna samo za velike ili si opet u IT svetu? Izvuci malo glavu iz ITa i ponovi ovu tvrdnju.

Kao što sam već jednom rekao, tvrdnja da je neko retard, više govori o tebi nego o njima. Nisu svi rođeni sa početnim kapitalom, vezama, pod sretnom zvezdom, na kraju krajeva, nemaju svi sklonosti da budu menadžeri, direktori i preduzetnici. Ili možda je crnogorski kompleks sa onim "viđu mene"...

Što se tiče kapitala za "otvaranje firme" ja nešto ne vidim da je mnogo ljudi "slobodnjaka" dobilo te pare. Kad god sam čuo da je neko pokušao da konkuriše ili bi dobio odgovor da nije još vreme ili da je vreme već prošlo za prijavu (pare su već preraspodeljene). Iskreno, sada ovako kada vrtim, ne znam još ni jednog ko je dobio pare, a da nije imao nekog da mu "pripomogne".
 
Odgovor na temu

[es] :: Ekonomija :: Zašto mladi danas nemaju posao

Strane: << < .. 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 622455 | Odgovora: 2925 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.