Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zašto mladi danas nemaju posao

[es] :: Ekonomija :: Zašto mladi danas nemaju posao

Strane: << < .. 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 622402 | Odgovora: 2925 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

vladared
Vladimir Crveni
Sistem Administrator
Novi Sad

Član broj: 50291
Poruke: 1026
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.itpoint.rs


+394 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao06.08.2013. u 18:54 - pre 130 meseci
Citat:
cika dacha:
dule_ns@ komso sve je to posledica komunista tj socijalizma!

Pre će biti da je to posledica kapitalizma, gde kapitalisti sa što više rada, sa što manje davanja plata žele da akomuliraju što veću zaradu. Kao što sam davno rekao, većina "gazda" ne bi bili spremni da rade u svojim firmama kao radnici pod uslovima koje istima nude. Evo nudim nekom programeru da radi za 20000 - 40000 dinara (toliki je minimalac, ali je isto tako redovna pojava da recimo jednom dipl ecc-u nude toliku platu u knjigovodstvenim agencijama) da radi od ujutro u 8h do nekih 20h, a ponekad i duže. Generalno 1 mesečno se radi i subota, ali u stvarnosti svaka subota je radna. Da vidim koji bi se od programera javio na ovaj konkurs? Šta necenite rad?

Namerno sam izdvojio programera jer većina koji pričaju o vajnom životu i kako ima posla i kako, jel' te, su plate dovoljne za normalan život, a i ako nisu to su posledica tržišta. Još bolje primer posla je čuvanje ovaca na Šar Planini ili gde već hoće, pa evo neka taj isti programer ostriže ovce onako na brzinu, pošto je odrastao uz ovce i zna šta su one i koliko je to ustvari perspektivan posao.

Ne kažem da nema lenjivaca u omladini koji očekuju, ne znam šta, samo zato što su završili neki faks i onako naduvani lete kao da su luftbalon (dao Bog znam ih podosta), ali isto tako mladi nisu ni stimulisani da rade. Daj mladom čoveku 600 eura pa da vidiš kako će većina raditi. Ako mu daš 200, neka klupi nešto za jelo, neka plati topli obrok, neka plati prevoz, zato što radi mora nešto i da obuče, obuje (valjda se očekuje da izgleda lepo na poslu) i onda od tih 200 teško da mu ostane i za džeparac. I još ga kao pravi gazda dočekaš sa raznim dranjem, pretnjama, kaznama, nipodaštavanjem (dao Bog znam i mnogo bizmismena koji misle da su ne znam šta samo zato što eto oni imaju biznis i upravo se tako ponašaju prema svojim zaposlenima)... Zašto bi onda uopšte i bio stimulisan da radi?!?
 
Odgovor na temu

cika dacha

Član broj: 296868
Poruke: 1013



+2237 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao06.08.2013. u 18:58 - pre 130 meseci
kao sto si i sam lepo rekao da takvi poslodavci NUDE posao! kome se valja moze uvek otkaz da DA ili da potrazi bolji posao!

 
Odgovor na temu

vladared
Vladimir Crveni
Sistem Administrator
Novi Sad

Član broj: 50291
Poruke: 1026
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.itpoint.rs


+394 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao06.08.2013. u 19:01 - pre 130 meseci
Citat:
cika dacha: kao sto si i sam lepo rekao da takvi poslodavci NUDE posao! kome se valja moze uvek otkaz da DA ili da potrazi bolji posao!

Aha... Pod uslovom da potpiše ugovor o tome da isti ili sličan posao neće raditi narednih x godina i da sačeka da taj isti "gazda" nađe novog radnika, koga će ovaj obučiti, jer je otkazni rok 3 meseca prema ugovoru o radu... To su sve primeri iz realnog života, a ne fiktivni.
 
Odgovor na temu

ivan.mojsilovic
CEO @ Yanado.com
Novi Sad

Član broj: 277882
Poruke: 780
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.yanado.com


+1042 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao06.08.2013. u 19:11 - pre 130 meseci
Ne preteruj. Nema te sile koja nekog moze naterati da radi ako ovaj nece. Ispada da samo trujes ovde iz sebi znanih razloga.

A i sta ste zapeli za 200 eur platu ko da se samo za 200 eur radi.
 
Odgovor na temu

vladared
Vladimir Crveni
Sistem Administrator
Novi Sad

Član broj: 50291
Poruke: 1026
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.itpoint.rs


+394 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao06.08.2013. u 19:36 - pre 130 meseci
Citat:
ivan.mojsilovic: Ne preteruj. Nema te sile koja nekog moze naterati da radi ako ovaj nece. Ispada da samo trujes ovde iz sebi znanih razloga.

A i sta ste zapeli za 200 eur platu ko da se samo za 200 eur radi.

U Srbiji? Bogme to ti misliš. Da vidiš kakva čuda čini pretnja tužbom. Nasulušao sam se primera i primera.
Koliko je Srbija uređena zemlja sledeći primer sve govori. Znam ženi kojoj su uručili otkaz zato što je zatrudnela, pa onda pošto je odbila da radi potpisana 3 meseca, su kopali po dokumentaciji dokle god nisu uspeli da joj nameste da je nešto uradila što nije (jer gazda je taj koji naređuje, a ona je samo izvršavala naređenje, ali papirološki to ne postoji) i još uvek vagaju da li da je tuže ili da sačekaju da li će ona njih tužiti zato što su joj trudnoj uručili otkaz, pa da to iskoriste kao dokaze da zbog njene nemarnosti je dobila, a ne zbog trudnoće. Usput, to što su joj "namestili" je gubitak koji će neko morati da plati... Što ne ona, "gazde" svakako neće.

Usput zašto 200 eura? Zato što većina radi u tom nekom odnosu od 200 do 400 eura, jer ako ti je prosečna plata 41000 (a to mu dođe 362 eura), to ti dođe više od 2/3 zaposlenih u Srbiji rade za te pare, ako ne i više...

Lično nemam mnogo interesa da ovde trujem bilo koga, ali mi izuzetno smeta što gledam kako pojedinci ubeđuju masu kako ona ustvari je lenja i kako ne radi dobro, kako su im plate više nego dovoljne, pošto su po nekim njihovim računicama i realne, kako su Turci, komunisti i ne znam ko sve već kriv za tu lenjost i šta već ne... Imam posao, šta više imam više poslova, jedan sam od onih koji rade od jutra do sutra, tako da mene lično to ne pogađa zbog toga. Ovo je više zbog istine, jer sve što sam napisao su primeri iz prakse, a ne teorije...
 
Odgovor na temu

Branko Santo
Tu i tamo

Član broj: 57312
Poruke: 2232
109.75.149.*

Sajt: cz.linkedin.com/in/branko..


+600 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao06.08.2013. u 21:16 - pre 130 meseci
@VladaRed
Jel ti to ozbiljno? Znas li nekog ko je iskljucivo na osnovu znanja i umeca dobio posao i posteno svaki mesec zaradjuje 1.000e neto?
Ako znas, to znaci da postoji trziste i da je samo potrebno boriti se i biti bolji od konkurencije.
A sta to dipl ecc pa zna da radi? Molim lepo kad bude firmi mogao da prozivede vrednost tj. da zaradi vise nego sto potrosi ista ce imati interesa da ga zaposli. Ako trenutno su spremni da ga/ju zaposle za 200e/m znaci da vredi toliko.

 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao06.08.2013. u 21:18 - pre 130 meseci
Citat:
vladared: ... sa što manje davanja plata žele da akomuliraju što veću zaradu. Kao što sam davno rekao, većina "gazda" ne bi bili spremni da rade u svojim firmama kao radnici pod uslovima koje istima nude. Evo nudim nekom programeru da radi za 20000 - 40000 dinara ...
....

Daj mladom čoveku 600 eura pa da vidiš kako će većina raditi.


Ova tvoja davanja su izvor svih tvojih zabluda. Ti mislis da se ekonomija zasniva na tome da neko nekom nesto daje.
Nista se ne daje, sve se prodaje.

Kada ti dodjes na pijacu da kupis paradajiz, ti ne dajes seljaku onoliko koliko njemu treba za lagodan zivot, nego onoliko koliko mislis da taj paradajiz vredi.
Ako o toj cijeni mislite slicno, onda ti njemu platis tu cijenu i kupis paradajiz. A ako ti mislis da je precjenio, da li mu ti ipak dajes koliko on trazi ili odes da kupis kod seljaka na drugoj tezgi za onoliko koliko si spreman da platis ili gdje ti cijena bolje odgovara?

Ako paradajiz slabo rodi i ima ga manje nego sto je potraznja - cijena skace, a ako ga ima na svakom cosku, tri puta vise nego sto je potraznja - cijena opada.

Tako je i sa trzistem rada. Ako na svakom cosku mozes naci nekog za neku radnu poziciju i obuciti ga za pola sata za sisanje ovaca onda sisac ovaca nema visoku cijenu.
A ako ne mozes na svakom cosku naci programera i obuciti ga tako brzo za programiranje, onda ce takvi programeri imati vecu cijenu svog rada.

Zasto bi se onda iko uopste i mucio uciti i studirati kad bi poslodavci davali onoliku platu koliku ti hoces da imas da bi lagodno zivio, bez obzira koliko zalosne bile tvoje radne sposobnosti i koliko trivijalan posao obavljao?!?!?!

Ti licnu borbu za licni bolji zivot svaljujes na teret tamo nekog poslodavca koji je, jel'te, u obavezi da stvori takav biznis da svakome ko kod njega radi obezbedi neki lagodan zivot bez obzira koliko bezvezan posao taj neko radio i koliko bezvezne radne sposobnosti za tu poziciju bile potrebne.
Jok brajko. Poslodavac je svoj biznis stvorio iskljucivo zarad sebe i svog boljeg zivota, a ti ako mislis da on to radi, ili bi trebao da radi, zarad tebe ili bilo koga drugog - onda si se u startu zaejbao.

Privatni poslodavac, tj. "gazda" kako ga ti nazivas, nije nikakava socijalna ustanova, pa da bi on nesto "trebao". Sve sto on treba je da drzavi plati odgovarajuce poreze. Ako je pametan, gledace da na trzistu sto jeftinije nabavi potrebne sirovine i potrebnu radnu snagu i da sto skuplje proda svoj proizvod. To su jedini zakoni ekonomije koji su za njega ispravni i koje treba da zna. Sve drugo ga vodi u propast.

Kao sto je tebi normalno da radnik iz firme A predje na jednako radno mjesto u firmu B zarad vece plate, tako je isto i normalno da poslodavac umjesto radnika C uzme jeftinijeg radnika D ako ovaj obavlja posao jednako dobro kao i C. Kupovati rad je isto sto i kupovati paradajiz ili kupovati sisanje. Ti kad ides na sisanje, onda si upravo u ulozi poslodavca - biras kojeg ces frizera uposliti na poslu sisanja svoje glave. Ako dva frizera sisaju isto, normalno je da ces angazovati onog je jeftiniji i prema tome koliko ti mislis da to sisanje vredi, a ne davati pare onom skupljem prema tome koliko on misli da njemu treba za nesto sto on smatra "pristojnim" zivotom. To ti je vjerovatno normalno i logicno, a kada to isto radi neko drugi na vecem nivou, onda je on nenormalan, pohlepan i lud.
 
Odgovor na temu

dule_ns
Novi Sad

Član broj: 123863
Poruke: 257
*.adsl.eunet.rs.



+690 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao06.08.2013. u 21:36 - pre 130 meseci
@vladared
Slobodno odgovori na pitanje o pekari.
 
Odgovor na temu

vladared
Vladimir Crveni
Sistem Administrator
Novi Sad

Član broj: 50291
Poruke: 1026
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.itpoint.rs


+394 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao06.08.2013. u 22:17 - pre 130 meseci
Mislim da ovde se razlikujemo u "razumevanju". Niko ne spori pravo poslodavcu da zarađuje pare, niko ne spori ni da treba da zarađuje dosta više od svojih radnika... Ovde je više prozivanje države, sindikata i samih radnika jer ništa ne rade na kontroli tih poslodavaca. Odin je upravu kada kaže da tržište diktira mnogo stvari, ali samo tržište bi trebala da gradi država, u ovom slučaju u saradnji sa sindikatima i poslodavcima. Država je ta koja bi trebala da ima u interesu da sve strane u ovoj priči budu ravnopravne i zadovoljne, jer drugačije vodi do nereda i poziva na bunt.

Ovde nije priča da neko želi da se obogati na račun poslodavaca, ovde je više reč o tome da u utakmici koja se trenutno igra imamo nameštene uslove, potplaćene sudije, za svaki slučaj i radnik na semaforu... Sve da bude samo kako jednoj strani odgovara. Koliko god se neki upljuvali, NIJE normalno da poslodavac ima 3-4 zaposlena, 2 vile, BMW džip, jahtu i gomilu para ko zna gde sve. Da ne zaboravim da ti zaposleni imaju minimalac, koji je trenutno u Srbiji oko 20000 dinara, što nije dovoljno ni za puko preživljavanje. Pogledajte kod vas u Češkoj i čini mi se u SAD i recite da je to normalno na zapadu. Nije nigde noramalno da poslodavac toliko dobro zarađuje, a da radnici od te njegove zarade nemaju ništa. Kada već pominjete bogaćenje i krađu, ovo je čist primer krađe, bogaćenja i bahaćenja na račun drugih, od strane poslodavca. Samo zato što može, ne znači da je normalno.

Znaš Odine, paradajz ima svoju cenu na tržištu, ali ljudski život je mnooooogo skuplji od toga da bi ga mogao porediti sa paradajzom. Ljudi žive od tih plata, a ako oni ne mogu da prežive, to je već veliki problem.

Priče tipa, ako nisi zadovoljan, pređi iz firme A u firmu B, pali u inostranstvu. Ovde jako teško. Npr. U Srbiji je donet zakon po kome država stimuliše zapošljavanje mladih, kako ga već zovu, do godinu dana. Znam gomilu firmi koja je "iskusne" radnike otpustila i mesto njih uzela omladinu. Znaš zašto? Zato što omladinu ne moraju da plaćaju prva 3 meseca i posle toga nisu dužni da im daju više od minimalca do godinu dana rada. Posle toga mogu firme da ih otpuste. Zamisli, firme to rade. I opet zapošljavaju novajlije. Oni "iskusni" sa početka otpuštanja, nisu mogli da pređu u firmu B, jer trenutno je stanje na tržištu da NEMA posla, sem za ove koji nas ubeđuju da ću na Šar Planini imati svetlu budućnost i ako nikada u životu nisam ni primirisao živu ovcu...
 
Odgovor na temu

vladared
Vladimir Crveni
Sistem Administrator
Novi Sad

Član broj: 50291
Poruke: 1026
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.itpoint.rs


+394 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao06.08.2013. u 22:19 - pre 130 meseci
Citat:
dule_ns:
@vladared
Slobodno odgovori na pitanje o pekari.


Zavisi koliko para imam u džepu...
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao06.08.2013. u 22:44 - pre 130 meseci
Citat:
vladared:
Kao što sam davno rekao, većina "gazda" ne bi bili spremni da rade u svojim firmama kao radnici pod uslovima koje istima nude.

Da je taj neko voljan da radi za platu ne bi bio 'gazda', a isto tako taj dipl.ecc. što lomi kičmu radeći za tu bednu platu u svakom trenutku može da da otkaz, osnuje svoju firmu, postane gazda i nađe druge dipl.ecc. koji će da lome kičmu umesto njega. On štaviše može da pokaže drugima i kako je biti ekonomski odgovoran gazda, pa umesto 200 evra svojim radnicima može da da platu 2000 evra da žive kao u Nemačkoj, jer je ionako on sad gazda pa je njemu svejedno, ne mora ništa da radi.

Citat:
vladared:
Pod uslovom da potpiše ugovor o tome da isti ili sličan posao neće raditi narednih x godina...

Ti non-compete ugovori se potpisuju čisto razonode radi pošto i poslodavac i zaposleni znaju da to ima pravnu težinu koliko i iskorišćeno parče toalet papira.
 
Odgovor na temu

biciklista

Član broj: 17425
Poruke: 91



+722 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao06.08.2013. u 23:03 - pre 130 meseci
Prvo, nije mi jasno zašto je moderator nekoliko puta brisao moj prethodni post? To je bio odgovor na stav, bolje reći pozu "komunisti pu pu". Ovo mu dođe kao neka mantra koju kad izgovoriš sva pitanja dobijaju odgovor, a problemi krivce. Neće biti da je baš tako, za to je ipak potrebna neka malo dublja analiza. Da li su komunisti odgovorni za sva zla ovog sveta i koliko godina/decenija/vekova treba da prođe, pa da odgovornost više ne bude na njima? Treba li porediti parametre koji govore o industrijskoj proizvodnji, BDP-u i o nezaposlenosti, što je i tema ovog topika iz tog perioda i ove danas? Sve ovo je za posebnu temu.

Treba li da tek tako opljunemo na hiljade/desetine hiljada ljudi: neradnici, lenjivci...? Možda bismo mogli prvo da se zapitamo, kolika bi bila prihvatljiva stopa nezaposlenosti? Moje neko razmišljanje je 5%, plus - minus. Tu bi mogli biti svi oni koji tek ulaze u svet rada, čije su delatnosti u krizi, pa na kraju i oni kojima je teško da ustanu iz kreveta. Nemojte mi samo reći da je normalno, ma šta to značilo, da ovih iz poslednje kategorije bude 25% od radno sposobnog stanovništva? Dakle, svaka stopa veća od 5%, a naročito 20-25% kao što je danas u ovoj zemlji ukazuje na ozbiljne sistemske propuste u vođenju ekonomije. Ovo je po meni nepobitno, jer nas u suprotnom vodi u zaključak da u ovoj zemlji žive debili, nesposobnjakovići, ... mada koliko vidim, mnogi bi bili spremni da brane i takav stav.

A sad da se osvrnem na ove "argumente" koji se bave cenom rada. Kao što vam je poznato, to je tema za sindikate, kolektivne ugovore i slično. Međutim, postoji kvaka 22, u zemlji sa već pomenutom stopom nezaposlenosti, u kojoj su i mnogi koji rade na ivici egzistencije govoriti o tržištu rada i radne snage postaje malo degutantno. Uostalom, baš sam danas na putu do grada slušao neku radio emisiju o ovoj temi. Ne znam ko su bili učesnici, ali je jedan dobro primetio da se neke naše strategije u vezi ove problematike svode na "jeftinu radnu snagu" ili je to bar glavni činilac. Niko normalan ne smatra da radnik ovde i u Nemačkoj ili Francuskoj treba da bude plaćen isto, zbog mnogo objektivnih okolnosti, ali, da li to znači da moramo biti prodati u belo roblje?
 
Odgovor na temu

nerminz
Nermin Zejnilović

Član broj: 80975
Poruke: 144
37.203.98.*



+107 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao06.08.2013. u 23:08 - pre 130 meseci
Suvise je ocigledno da neki nisu rascistili s tim da kapitalizam ima svoji principe po kojim funkcionise.
Rad je roba kao i bilo koja druga. Cijena rada je stvar ponude i potraznje, kao sto je neko navo primjer Paradajza.
Socijalne probleme treba da resava Drzava a ne poslodavci.
U tome je sustina problema.
Vecina toga je vec recena, ali ocigledno ovdje svako cita ono sto mu odgovara i tumaci onako kako mu odgovara.
Sasvim je normalno da poslodavac trazi sto jeftiniju radnu snagu. Ko toga nije svjestan, nije svjestan u kom vremenu zivi.
To sto je radna snaga jeftina, posljedica je toga sta vecina nezaposlenih nezna nista konkretno.
Samim tim, takvih kadrova ima na pretek, pa je takva radna snaga jeftina.
Nijedan radnik koji relativno dobro radi neki konkretan posao, nije u toj situaciji.
Nisi to samo programeri ili ti IT strucnjaci, tu se moze naci i nemali broj kojekakvih zanatlije i td.....
Da bi trezio vecu platu na trzistu rada, moras da budas iznad vecine u bilo kojoj profesiji.
Time eliminises konkurenciju i imas vece sanse za bolji posao i vecu platu.
To sto vecina nezna da radi nista a uz to hoce vece plate i bolji standard je OK ali je u sferi socijalne politike ne trzista rada.
Za tako nesto treba kriviti Drzavu a ne Poslodavce.

I po ko zna koji put:
Posla nema za sve, nece ga ni biti, ucenje, trud i rad su jedini recept za opstanak.
Dok god se bude raspravljalo na nacin po kojem Poslodavci treba da poveceju plate samo zato sto je plata mala i nedovoljna za zivot.
Sve dotle ce situacija kod vecine biti ovakva kakva jeste.
Nezaposleni i slabo placeni mogu :
- da se bore, da sto vise napreduju i time sebi podizu cijenu
- da cekaju da se bitno poveca broj radnih mjesta za one koji neznaju nista,
- da cekaju dotle dok se bitno ne smanji broj nezaposlenih, pa da poslodavci moraju da zaposljavuju bilo koga ko hoce da radi jer nemaju izbor.
- da sruse Kapitalizam i vrate Socijalizam (ako misle da je to bolja opcija).

Pisao sam vec o tome da se ne ponavljam.

[Ovu poruku je menjao nerminz dana 07.08.2013. u 00:39 GMT+1]
 
Odgovor na temu

missortr

Član broj: 210741
Poruke: 364
92.36.177.*



+69 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao06.08.2013. u 23:24 - pre 130 meseci
-da ih vecina emigrira u npr. EU radi "poslove" odrekne se par kg mesa (po EU cijenama) mjesecno i posalje ovima sto su ostali u zemlji da bude bar za rezije tako da mogu nastavit "disati"
:D
 
Odgovor na temu

deedee5

Član broj: 74722
Poruke: 788
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+323 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao06.08.2013. u 23:55 - pre 130 meseci
Citat:
missortr: -da ih vecina emigrira u npr. EU radi "poslove" odrekne se par kg mesa (po EU cijenama) mjesecno i posalje ovima sto su ostali u zemlji da bude bar za rezije tako da mogu nastavit "disati"


Kada se ode u EU živi se veoma teško, ova opcija otpada. A i meso je jeftinije...
Everything will be okay in the end. If it's not okay, it's not the end.

 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao06.08.2013. u 23:58 - pre 130 meseci
Citat:
vladared:Znam gomilu firmi koja je "iskusne" radnike otpustila i mesto njih uzela omladinu. Znaš zašto?

Znam. Zato sto ti "iskusni" radnici nemaju nikakvog iskustva ili ne obavljaju nikakav posao za koji je potrebno iskustvo ili posebna znanja i sposobnosti.
Ako te nakon x godina rada u nekoj firmi u svakom trenutku moze zamjeniti neplaceni omladinac na probnom radu onda treba da stavis prst na celo i porazmislis malo o sebi, svojoj "strucnosti" i svojoj vrednosti na trzistu rada.

U mojoj bivsoj firmi kada ode radnik koji je radio 10, 15, 20... godina u toj firmi, to je medju zaposlenima glavna tema za razgovor po hodnicima u sledecih mjesec dana, a glavesine se sastaju x puta na dnevnoj bazi da vide kako ce da saniraju nastalu supljinu. To znaci iskusan i za firmu vredan radnik. A ti "radnici" o kojima ti pricas su na nivou bitnosti usisivaca ili aparata za espreso kafu. Kad izadje bolji ili jeftiniji ti ga kupis, bacis stari i vise o tom ne razmisljas.

Oni sebi mogu dati na dodatnoj vrednosti samo revolucijom: pobiju svakog ko ih ne cijeni i sami sebi silom daju tu neku "vrednost" po politickom zakonu zanemarujuci ekonomske zakone. I to traje dok ne potrose ono sto su u revoluciji oteli ili dok zaludjena omladina ili proleterijat stvaraju visak vrednosti tako sto bivaju placeni manje nego sto rade, ili rade za dzaba na nekim radnim akcijama. Na kraju istina o pravim vrednostima ipak izbije na sunce, pa ako mogu sa njom da se suoce oni se opamete, a ako ne oni opet sve ispocetka.

[Ovu poruku je menjao Odin D. dana 07.08.2013. u 01:14 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Aleksandar Klickovic
Owner
Daedalus Outsourcing
Beograd

Član broj: 204183
Poruke: 344
46.240.147.*

Sajt: petsq.me


+67 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao07.08.2013. u 01:13 - pre 130 meseci
Baš me zanima koliko ljudi ovde je spremno da prihvati u svojoj glavi/umu sledeću ponudu za posao i da konkuriše:
Citat:

Potrebna je jedna, više ili neograničeno mnogo osoba.

Opis posla: Sedenje u kafiću 2-5 sati dnevno, ispijanje kafe (limunade, soka, kisele, bilo čega sem alkohola) i razgovaranje sa prijateljima, poslovnim saradnicima, porodicom, nepoznatim ljudima, itd.. o svakodnevnim temama (politika, novac, sport, zdravlje, život, porodica, problemi, posao i slično).

Zahtevi: Stariji od 16 godina, nije bitan pol, nije bitno radno iskustvo, nije bitno školovanje, nije bitna stručnost, nije bitno predznanje, nije bitna boja kože, nije bitna nacionalnost.

Plata: Od 1000 - 10 000 evra mesečno + beneficije za "posvećenije" (kola, putovanja, treninzi, itd..)

Dodatno: Posao je legalan, zakonit... i moralan, ako je to još nekom bitna stavka (navodim samo da neko ne počne da troluje da tražim dilere, kockare ili prostitutke, zamolio bih uzdržavanje od takvih komentara), funkcioniše, "obuka" je obezbedjena.


Postoji samo jedna mala "kvaka 22" ili začkoljica (koja je nekima najveći problem). Treba u svojoj glavi prelomiti i odgovoriti na jednostavno pitanje:

Šta je meni lakše, da sledećih 40 godina radim za platu od 200,300,500 evra (i kukam na sve živo oko sebe) ILI da zarađujem i više nego dovoljno novca i ispunim sve svoje želje i snove.

Ajde sad da vas vidim, ko ima repliku na ovo?


Daedalus Outsourcing | Web Development | SEO | Instagram Followers - http://daedalus.co.rs
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao07.08.2013. u 02:26 - pre 130 meseci
Citat:
Mislim da ovde se razlikujemo u "razumevanju". Niko ne spori pravo poslodavcu da zarađuje pare, niko ne spori ni da treba da zarađuje dosta više od svojih radnika... Ovde je više prozivanje države, sindikata i samih radnika jer ništa ne rade na kontroli tih poslodavaca. Odin je upravu kada kaže da tržište diktira mnogo stvari, ali samo tržište bi trebala da gradi država, u ovom slučaju u saradnji sa sindikatima i poslodavcima. Država je ta koja bi trebala da ima u interesu da sve strane u ovoj priči budu ravnopravne i zadovoljne, jer drugačije vodi do nereda i poziva na bunt.

Evo, ovo boldovano je majka svih zajeba. Poslodavac i radnik nikada ne mogu biti ravnopravni iz prostog razloga što je u startu poslodavac u lošijem položaju od radnika. Radnika odlazak na posao ne košta ništa osim vremena. A poslodavac pored toga što mora da uloži jednako, a neretko i mnogo više vremena nego radnik, mora da plati prostor, režije, plate, poreze i doprinose, kancelarijski materijal, i kojekakve druge troškove poslovanja, pa tek onda kada sve to namiri, možda mu nešto ostane, a možda mu ne ostane ništa nego još iz svog džepa mora da pokriva troškove, recimo ako je firma taj mesec generisala gubitak. A da ne pričamo o tome da i pronalaženje izvora prihoda pada na teret poslodavca, a ne radnika.

Dakle, radnik kada ustane iz kreveta prvog u mesecu, on je što se posla tiče na nuli i sve što taj mesec zaradi je njegovo. Poslodavac čim ustane iz kreveta tog prvog u mesecu, već je u minusu od nekoliko hiljada do nekoliko stotina hiljada ili miliona evra, zavisno od veličine firme, tako da on taj mesec mora prvo to da pokrije, pa tek onda može da računa i na nekakvu zaradu. Jednom rečju, radnik ima zagarantovanu zaradu, a poslodavac je nema.

Samim tim, sasvim je normalno da ako neko snosi sav rizik lošeg poslovanja firme, najviše i profitira ako ta firma posluje dobro. Radnici uglavnom nisu spremni na taj rizik, jer da jesu, bili bi poslodavci, a ne radnici. Uostalom, postoji način da i radnici delom učestvuju u tom riziku, recimo radom na procenat. To je recimo jedan od uobičajenih načina plaćanja prodavaca. Samim tim, dobar prodavac i u Srbiji može da zaradi više hiljada evra mesečno, uz preuzimanje rizika da neki mesec možda ne zaradi ništa. Ali, jedan jako mali broj ljudi je spreman da radi na taj način, iako je rizik srazmerno manji nego onaj koji preuzima poslodavac (najgore što može da mu se desi je da bude na nuli za razliku od poslodavca koji može da ode i u minus). Većina ipak hoće da mu se zarada garantuje. I na osnovu čega onda da očekuje da mu prihodi budu u nekakvoj srazmeri sa onim što poslodavac prihoduje ?
Citat:
Ovde nije priča da neko želi da se obogati na račun poslodavaca, ovde je više reč o tome da u utakmici koja se trenutno igra imamo nameštene uslove, potplaćene sudije, za svaki slučaj i radnik na semaforu... Sve da bude samo kako jednoj strani odgovara. Koliko god se neki upljuvali, NIJE normalno da poslodavac ima 3-4 zaposlena, 2 vile, BMW džip, jahtu i gomilu para ko zna gde sve. Da ne zaboravim da ti zaposleni imaju minimalac, koji je trenutno u Srbiji oko 20000 dinara, što nije dovoljno ni za puko preživljavanje. Pogledajte kod vas u Češkoj i čini mi se u SAD i recite da je to normalno na zapadu. Nije nigde noramalno da poslodavac toliko dobro zarađuje, a da radnici od te njegove zarade nemaju ništa. Kada već pominjete bogaćenje i krađu, ovo je čist primer krađe, bogaćenja i bahaćenja na račun drugih, od strane poslodavca. Samo zato što može, ne znači da je normalno.

U pravu si, nije normalno. Zato tako nešto i ne postoji. Apsolutno je nemoguće da firma sa 3-4 radnika koje plaća 200 evra mesečno, prihoduje dovoljno da priušti svom vlasniku sve to što si ti nabrojao. To je totalno paradoskalno. Evo i zašto. Ako je 3-4 radnika sposobno da zaradi svom poslodavcu milione evra, a pristaju da rade za 200 evra mesečno, onda se tu radi o totalnim retardima, jer da su normalni, prvo što bi uradili jeste da se udruže i osnuju svoju firmu i te silne milione izdele između sebe. I sad ti hoćeš da kažeš da je 3-4 totalnih retarda sposobno da zaradi milione ? Nešto tu ne štima.

Ako negde i postoji takva situacija koju si opisao, budi siguran da taj poslodavac ima neke druge, mnogo veće izvore prihoda koji veze nemaju sa tom firmom. I zašto bi onda on te prihode delio sa nekim radnicima koji ni ne učestvuju u ostvarivanju tih prihoda ?
Citat:
Znaš Odine, paradajz ima svoju cenu na tržištu, ali ljudski život je mnooooogo skuplji od toga da bi ga mogao porediti sa paradajzom. Ljudi žive od tih plata, a ako oni ne mogu da prežive, to je već veliki problem.

Pa jeste, samo što poslodavac ne kupuje ničiji život, već nečiji rad. A ovaj sa svojim životom može da radi šta god poželi.
Citat:
Priče tipa, ako nisi zadovoljan, pređi iz firme A u firmu B, pali u inostranstvu. Ovde jako teško. Npr. U Srbiji je donet zakon po kome država stimuliše zapošljavanje mladih, kako ga već zovu, do godinu dana. Znam gomilu firmi koja je "iskusne" radnike otpustila i mesto njih uzela omladinu. Znaš zašto? Zato što omladinu ne moraju da plaćaju prva 3 meseca i posle toga nisu dužni da im daju više od minimalca do godinu dana rada. Posle toga mogu firme da ih otpuste. Zamisli, firme to rade. I opet zapošljavaju novajlije. Oni "iskusni" sa početka otpuštanja, nisu mogli da pređu u firmu B, jer trenutno je stanje na tržištu da NEMA posla, sem za ove koji nas ubeđuju da ću na Šar Planini imati svetlu budućnost i ako nikada u životu nisam ni primirisao živu ovcu...

Dobro, i šta je tu konkretno problem ? Šta bi ti predložio ? Da se zabrani zapošljavanje mladih ? Ne razumem.

Uostalom, kakve veze ima iskustvo sa bilo čim ? Nijedna firma ne plaća iskustvo samo po sebi, već ono što neko sa iskustvom može da uradi. Ako taj neko sa iskustvom može biti zamenjen sa nekim bez iskustva, a da se to ne odrazi negativno na poslovanje firme, znači da je to iskustvo totalno bezvredno za firmu u kojoj je radio. Vrlo prosta stvar.
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

vladared
Vladimir Crveni
Sistem Administrator
Novi Sad

Član broj: 50291
Poruke: 1026
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.itpoint.rs


+394 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao07.08.2013. u 10:32 - pre 130 meseci
@nerminz
Ja i te kako znam kako funckioniše kapitalizam. Možda nisam stručnjak, ali živim i radim u njemu. Ljudi, za kapitaliste, su roba i ništa drugo. Zbog toga je i bilo silnih buna na početku prošlog veka, koje su postepeno, a uz pomoć straha da se ne dogodi novi SSSR, ali i jačanja radničkog pokreta, dovelo do toga da u većini kapitalističkih zemalja funkcioniše mehanizam država-poslodavci-sindikati. Dakle, postoji socijalni dogovor, ne pravi od kapitaliste socijalnu instituciju, ali omogućava da ljudi koji žive i rade u njoj ipak imaju neki minimum zagarantovanih zarada i prava. U Srbiji to ne postoji. Mogao bi da razglabam ovu temu, ali glavni krivac su država, koja je na strani isključivo poslodavaca (koji usput novcem obezbeđuju svoju nedodirljivost) i slabi sindikati koji su ili previše slabi ili korumpirani da bilo šta urade u korist radnika. Kada bi se uspostavio socijalni minimum, i "gazde" bi imali svoju zaradu (manju nego sada, ali dovoljne da budu gazde), ali i radnici koji rade bi od svog rada mogli da prežive.

@Odin D.
Nisi upravu. Kao što sam rekao znam mnogo ljudi koji imaju i te kakvo dobro znanje, ali su upravo zbog ovog pravednog rešenja dobili otkaze. Problem je što po trenutnom zakonu, što duže neko radi, poslodavac je dužan da mu isplati veća "obeštećenja" prilikom "tehnološkog" otkaza i onda poslodavci se najčešće odlučuju za broj radnika koji ili su novi u priči ili oni koji su nedavno iskoristili socijalnu pomoć, sa tim da ovi prvi su "isplativiji".

@Marko_L
Kao prvo poslodavac ne mora da bude obavezno taj koji će tražiti posao radniku. Može da zaposli i menadžere, ali i radnike čiji će taj posao biti. Poslodavac ulazi sa rizikom da neće ništa zaraditi, ali isto tako i radnik da neće dobiti platu. Ako je poslodavac nesposoban, dozvoliće da ima radnike koji ništa ne rade i parazitiraju na njegovoj grbači, isto kao što ako je radnik nesposoban, dobiće veoma lako otkaz. Kao što sam rekao, niko poslodavcu ne spori pravo da više zarađuje (logično vuče i veći rizik i odgovornost, samim tim i veću platu i obrnuto), nego spori pravo da iskorišćava radnike tako što će ih plaćati ispod socijalnog minimuma. Država je ta koja kreira propozicije, ta koja bi trebala da ima u vidu i jednu i drugu stranu, tako da kada se kreiraju socijalni dogovori svi bi trebali da budu ravnopravni u razgovorima i svojim pravima, što ovde Srbiji to nije slučaj.

To da li mi veruješ ili ne, tvoj problem. Moja drugarica zbog tog "gazde" je zaradila rak pluća (nekoliko godina kasnije se pojavio, jer je radila nezaštićena sa teškim hemikalijama) i sada kao samohrana majka dvoje dece se bori za život. Toliko o "gazdama". Kvalifikacija da su to retardi, to govori više o tebi i tvom odnosu prema ljudima koji ne zarađuju kao ti, nego što su ti ljudi retartidi. Kada neko nema para, kada ga muka pritisne, pristaće da radi i za minimalac, pa makar donosio profit i milijarde drugoj strani. Ne može da menja posao, jer nema gde da ode, onda bolje išta nego ništa.

Poslodavac kupuje nečiji rad, ali taj neko živi od tog rada. Ako neko nema para da plati hranu, doktore i lekove, faktički nema prava na život. Upravo zbog toga sve vreme pričam o socijalnom minimumu, a vidim da su se "poslodavci" upljuvali da objasne kako 200€ je dovoljno za nečiji život i kako njih ne treba da to interesuje, a kada neko pomenje da je neki socijalni minimum oko 300-400 vau... I kuka i motika...

Što se predloga tiče, dovoljno je dodati rečenicu da je dozvoljeno firmama koje nisu otpuštale radnike u zadnjih nekoliko meseci. To što tebi nije relevantno radno iskustvo, nije problem radnika. Radniku je problem ako dobije otkaz bez bilo kakavog razloga, samo da bi "poslodavac ućario još koji dinar". Neka ga ućari boljom organizacijom i sa više posla za radnike, a ne tako što će bezveze otpuštati radnike.
 
Odgovor na temu

ivan.mojsilovic
CEO @ Yanado.com
Novi Sad

Član broj: 277882
Poruke: 780
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.yanado.com


+1042 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao07.08.2013. u 10:43 - pre 130 meseci
Nego jesi ti siguran u to baljezganje kako radnik moze bez razloga da dobije otkaz? Radnik moze da prihvati da dobije takav otkaz, ali ako ne zeli onda moze jako dugo da se nateze da ne radi a da prima platu a da mu poslodavac ne moze nista.

I kad do suda dodje, kad tad, radnik odnosi pobedu.
 
Odgovor na temu

[es] :: Ekonomija :: Zašto mladi danas nemaju posao

Strane: << < .. 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 622402 | Odgovora: 2925 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.