Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Davanje dokumentovanog mišljenja o nekom radniku od strane poslodavca

[es] :: Vodič za posao :: Davanje dokumentovanog mišljenja o nekom radniku od strane poslodavca

[ Pregleda: 5296 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Predrag Krstic
Beograd

Član broj: 30388
Poruke: 210
212.200.65.*



+11 Profil

icon Davanje dokumentovanog mišljenja o nekom radniku od strane poslodavca14.08.2009. u 10:43 - pre 178 meseci
Dobio sam otkaz zbog manjka posla u firmi. Nekoliko puta sam ih pitao kakvo je njihovo mišljenje o meni i oni su mi rekli da sam dobar radnik i da nemaju zamerki, ali da je udarila kriza i da nema posla, što je i činjenica. Pa otkaz dobijam kao tehnološki višak.

E sad, ja želim da dobijem od njih to na papiru, da sam dobar radnik ali da otkaz dobijam iz razloga manjka posla. Mislim da je to uobičajeno na zapadu, a i značiće mi kad budem konkurisao na novi posao.

Može li mi neko pomoći da mi kaže kako bi takav tekst izgledao i u kojoj formi. Ja sam ga tražio od poslodavca ali oni kažu da ga nikad nisu pravili i nemaju pojma šta hoću, pa da im nekako pomognem i pokažem kako bi to izgledalo.
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Davanje dokumentovanog mišljenja o nekom radniku od strane poslodavca14.08.2009. u 11:01 - pre 178 meseci
U principu, treba ti preporuka. Pogledaj ovde:

http://znanje.infostud.com/saveti/Kako_napisati_preporuku/40
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1907
*.dynamic.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Davanje dokumentovanog mišljenja o nekom radniku od strane poslodavca14.08.2009. u 17:16 - pre 178 meseci
Da, to je preporuka i ona nije zakonom obavezna. Slobodna je volja poslodavca da li zeli da ti da preporuku. Ako je neka normalna osoba u pitanju i ako je zatrazis na fin nacin (objasnis da ti treba zbog sledeceg posla) nema razloga da ti je ne daju.

Inace, zakon o radu kaze da je poslodavac duzan da pisanim putem obavesti radnika o razlozima njegovog otkaza i da mu da rok od 5 dana na zalbu pre nego sto mu da otkaz. Ako ne uradi tako, mozes da ga tuzis za nezakonit otkaz. Medjutim, to ne vazi ako je u pitanju otkaz "kao tehnoloski visak". Treba napomenuti da otkaz "kao tehnoloski visak" nije isplativ za poslodavca jer:

(1) Poslodavac je dužan da pre otkaza ugovora o radu, u smislu člana 179. tačka 9) ovog zakona ("tehnoloski visak"), zaposlenom isplati otpremninu u visini utvrđenoj opštim aktom ili ugovorom o radu. Otpremnina ne može biti niža od zbira trećine zarade zaposlenog za svaku navršenu godinu rada u radnom odnosu za prvih 10 godina provedenih u radnom odnosu i četvrtine zarade zaposlenog za svaku narednu navršenu godinu rada u radnom odnosu preko 10 godina provedenih u radnom odnosu.

(2) Ako otkaže ugovor o radu zaposlenom u slučaju iz člana 179. tačka 9) ovog zakona, poslodavac ne može na istim poslovima da zaposli drugo lice u roku od šest meseci od dana prestanka radnog odnosa. Ako pre isteka roka nastane potreba za obavljanjem istih poslova, prednost za zaključivanje ugovora o radu ima zaposleni kome je prestao radni odnos.

Zbog ove dve stvari poslodavci retko kao razlog navode "tehnoloski visak" vec se trude da te nagovore na sporazumni raskid radnog odnosa. Ako ti nije bitna otpremna, napravi dogovor sa njima, dajes im sporazumni raskid radnog odnosa ukoliko ti napisu lepe preporuke.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: Davanje dokumentovanog mišljenja o nekom radniku od strane poslodavca

[ Pregleda: 5296 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.