Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Prirodni i celi brojevi, Celi i racionalni brojevi.

[es] :: Matematika :: Prirodni i celi brojevi, Celi i racionalni brojevi.

[ Pregleda: 2498 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mpop86
Milanko Popov
Beograd

Član broj: 52424
Poruke: 40
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.livescore.com


Profil

icon Prirodni i celi brojevi, Celi i racionalni brojevi.12.09.2012. u 17:44 - pre 141 meseci
Ima zadatak da dokazem koji skup brojeva je veci da li N prirodnih ili Z celih brojeva i da li je veci skup celih brojeva Z ili skup racionalnih brojeva Q?
Znam osobine svih ovih skupova kao i da je N c Z c Q, ali treba mi pomoc da dokazem kako je Z veci od N i kako je Q veci od Z.
Ako moze neka pomoc unapred zahvalan ;)
MILAN
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: Prirodni i celi brojevi, Celi i racionalni brojevi.12.09.2012. u 18:56 - pre 141 meseci
Ti skupovi su ekvipotentni. Pokušaj da nađeš bijekcije između njih.

Uputstvo: Beskonačan skup koji je prebrojiva unija konačnih je prebrojiv.

Recimo, možeš posmatrati cele brojeve koji nisu po apsolutnoj vrednosti veći od datog prirodnog broja i racionalne kojima brojilac i imenilac nisu po apsolutnoj vrednosti veći od nekog prirodnog broja. Takvi skupovi su konačni, a u uniji daju ceo skup Z, odnosno Q.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3453

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Prirodni i celi brojevi, Celi i racionalni brojevi.12.09.2012. u 18:59 - pre 141 meseci
Baš sam se zaprepastio da možeš ovako nešto da pitaš, s obzirom na godište i na ranije postavljana pitanja.

Da li ti zvuči poznato kada kažem kardinalnost skupa, ili alef nula, ili kontinuum? Pojmovi kao prebrojivo i neprebrojivo?
http://en.wikipedia.org/wiki/Cardinality
 
Odgovor na temu

mpop86
Milanko Popov
Beograd

Član broj: 52424
Poruke: 40
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.livescore.com


Profil

icon Re: Prirodni i celi brojevi, Celi i racionalni brojevi.12.09.2012. u 19:18 - pre 141 meseci
I ja sam se zaprepastio kad sam video sta je mladji brat napisao nije mogao mene da pita posto nisam bio tu a njemu je bilo hitno, naravno da znam :D, inace hvala vama sto ste odgovorili inace je prvo sto se radi iz matematike na fakultetima ;)
MILAN
 
Odgovor na temu

[es] :: Matematika :: Prirodni i celi brojevi, Celi i racionalni brojevi.

[ Pregleda: 2498 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.