Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Spremam prijemni - a ovo je iz prethodnog roka...

[es] :: Matematika :: Spremam prijemni - a ovo je iz prethodnog roka...

[ Pregleda: 1637 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Nemanja Jakovljevic

Član broj: 940
Poruke: 707
..a.nt.ngn2.ppp.infoweb.ne.jp.



+39 Profil

icon Spremam prijemni - a ovo je iz prethodnog roka...04.07.2012. u 07:33 - pre 143 meseci
Dakle da ne duzim...

U 3D prostoru ima 10 pravih koje zadovoljavaju sledece uslove:

a) prave 1-3 su medjusobno paralelne
b) prave 4-6 su medjusobno paralelne
c) medju pravama 7-10 nema dve prave koje su paralelne

d) prava 1 i prava 4 nisu paralelne
e) nijedna prava iz grupe 1-3 nije paralelna ni sa jednom pravom iz grupe 7-10
f) nijedna prava iz grube 4-6 nije paralelna ni sa jednom pravom iz grupe 7-10

Ako se nasumice odaberu tri prave iz ove grupe - koja je verovatnoca da ce da se formira trougao?

Hvala!
Nemanja Jakovljevic
 
Odgovor na temu

berazorica

Član broj: 246954
Poruke: 165
*.mynsn.net.



+127 Profil

icon Re: Spremam prijemni - a ovo je iz prethodnog roka...04.07.2012. u 09:45 - pre 143 meseci
Meni je na prvi pogled izgledalo da je ovo rešenje:

Od 120 mogućnosti da nasumice izvučeš tri prave ne odgovaraju ti mogućnosti da izvučeš sve tri ili dve iz prve grupe paralelnih(prave 1-3), niti sve tri ili dve iz druge grupe paralelnih(prave 4-6). Dakle, (120-1-3-1-3)/120.

Ali, nije. Nije dovoljno da prave ne budu paralelene, treba da su u istoj ravni. Nisam sigurna šta s tim. Izgleda mi da zadatak nije korektan. Moguće je da je svaka prava iz prve grupe mimoilazna sa svakom iz druge i treće grupe pravih, i prave iz treće grupe međusobno mimoilazne, pa je tada verovatnoća 0.



[Ovu poruku je menjao berazorica dana 04.07.2012. u 18:27 GMT+1]
"We are mathematicians, we are happy when we have a problem!"
 
Odgovor na temu

Nemanja Jakovljevic

Član broj: 940
Poruke: 707
..a.nt.ngn2.ppp.infoweb.ne.jp.



+39 Profil

icon Re: Spremam prijemni - a ovo je iz prethodnog roka...04.07.2012. u 16:57 - pre 143 meseci
Upravo i meni lici da verovatnoca tezi nuli... zato i pitam...

Ono sto sam propustio da kazem je - da se zadaci odgovaraju na tabli pred tri profesora... i stoga postoji mogucnost da su trik pitanja - cisto da bi profesori videli na koji se nacin razmislja....
Ali opet - od 30 pitanja koje sam nabavio - samo dva (ukljucujuci ovo) lice na neodgovoriva pitanja....

Tako da... ako neko ima ikakvu ideju da li ovo ima resenja - molim ga da se javi...
Nemanja Jakovljevic
 
Odgovor na temu

darkosos
Darko Šoš
Beograd

Član broj: 5053
Poruke: 1131
95.180.53.*



+64 Profil

icon Re: Spremam prijemni - a ovo je iz prethodnog roka...04.07.2012. u 17:21 - pre 143 meseci
I ja bih rekao da sve ove prave mogu da se postave tako da su mimoilazne sve koje nisu paralelne. Tako da nema trougla. Jedino ako se trazi da te tri prave ne budu medjusobno paralelne a ne da formiraju trougao.
 
Odgovor na temu

berazorica

Član broj: 246954
Poruke: 165
*.mynsn.net.



+127 Profil

icon Re: Spremam prijemni - a ovo je iz prethodnog roka...04.07.2012. u 17:31 - pre 143 meseci
Citat:
Nemanja Jakovljevic
Ono sto sam propustio da kazem je - da se zadaci odgovaraju na tabli pred tri profesora... i stoga postoji mogucnost da su trik pitanja - cisto da bi profesori videli na koji se nacin razmislja....


Ako je tako, onda postoji neka interakcija, možeš da tražiš pojašnjenje uslova, samo treba da budeš dovoljno analitičan i sve će biti u redu. Srećno!
"We are mathematicians, we are happy when we have a problem!"
 
Odgovor na temu

Nemanja Jakovljevic

Član broj: 940
Poruke: 707
*.bbtec.net.



+39 Profil

icon Re: Spremam prijemni - a ovo je iz prethodnog roka...08.07.2012. u 07:50 - pre 143 meseci
Hvala svima!
Bilo mi je potrebno da budem siguran da nisam nesto prevideo :)
Nemanja Jakovljevic
 
Odgovor na temu

[es] :: Matematika :: Spremam prijemni - a ovo je iz prethodnog roka...

[ Pregleda: 1637 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.