Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

MacbookPro frustracija

[es] :: Advocacy :: MacbookPro frustracija

Strane: << < .. 2 3 4 5 6 7 8 9

[ Pregleda: 54889 | Odgovora: 166 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.hsi.kabelbw.de.



+7169 Profil

icon Re: MacbookPro frustracija02.07.2012. u 12:18 - pre 142 meseci
Citat:

M$ evo ucenjuje proizvođače hardwarea sa "novim zaključanim certifikatima" na mašinama na kojima se ništa drugo neće moći instalirati sem Windowsa


Moze neki izvor za to?

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

bttp
Vračar

Član broj: 48840
Poruke: 1539
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 8285806


+155 Profil

icon Re: MacbookPro frustracija02.07.2012. u 14:13 - pre 142 meseci
To je samo zahtev da Secure Boot po defaultu bude enabled na x86 hardveru, ako hoće da nosi "Designed for Windows 8" logo. Naravno, postojaće opcija da se disejbluje.
Sell 'crazy' some place else. We're all stocked up here.
 
Odgovor na temu

cheetah
BGD

Član broj: 267494
Poruke: 36
89.216.56.*



+57 Profil

icon Re: MacbookPro frustracija02.07.2012. u 14:23 - pre 142 meseci
Ah, kako odmor prija, nije me bilo dugo...

Kakve sam sve gluposti ovde procitao, uh...

Citat:
vladared:  M$ evo ucenjuje proizvođače hardwarea sa "novim zaključanim certifikatima" na mašinama na kojima se ništa drugo neće moći instalirati sem Windowsa.

Glupost, da ne trosim reci.

Citat:
mr. ako: Naravno, u tom loodilu, ne treba zaboraviti ni patentiranje pravouganika... :)

Covece, nemoj da diras pravougaonik, neki Apple fanboy ce te sacekati iza coska :)

Citat:
Marcus Naissus: Tek kasnije (dosta kasnije) sam saznao da se programi na OS X instaliraju jednostavim kopiranjem na hard disk (mada se mogu koristiti i bez toga)

Totalno netacno, neke osnovne aplikacije se tako instaliraju, goooomila drugih aplikacija ima klasican installer, tj imas ceo setup, od MS OFFice za OSX, preko antivirusnog softvera (ah, da, na macu nema virusa...), preko Adobe paketa, i jos gomile mnogo manje glomaznog softvera.

Citat:
mikikg: Koristis pogresan mikrofon/slusalice. Za taj racunar ne mogu da idu "obicne" 3.5mm bananice sa 3 kontakta vec sa 4 kontakta. Pokusaj da nadjes ili pozajmi na probu slusalice/mikrofon od iPhone i videces da ce to da radi savrseno

U firmi imamo 20-ak macova - treba da svi kupuju 10x skuplje slusalice od "normalnih" ? Mada to je problem firme, ako cemo realno.

Citat:
mr. ako: ...tako jaka identifikacija sa nekom imaginarnom grupom moze da bude pogubno. Da stvar bude strasnija, nije potpuno ni jasno bas o kojoj se grupi radi tacno, da li su u pitanju useri Apple-a, consumeri, inzenjeri Apple-a koji imaju "dobre razloge zasto je to tako", vlasnici ili direktori koji o tome zaista i odlucuju... ili jednostavno neka imaginarna armija vernika i fanatika...
Slucaj u nastajanju za hospitalizaciju.

Amin

Citat:
Bokacio: Pokretac teme treba lepo da proda Mac i resi sebe te bede (ako vec nije prodao).

Planiram, da uvalim prvom sledecem novozaposlenom, a ja odoh na nesto ozbiljnije...

To be continued...
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.hsi.kabelbw.de.



+7169 Profil

icon Re: MacbookPro frustracija02.07.2012. u 15:13 - pre 142 meseci
Citat:
bttp: To je samo zahtev da Secure Boot po defaultu bude enabled na x86 hardveru, ako hoće da nosi "Designed for Windows 8" logo. Naravno, postojaće opcija da se disejbluje.


Ma naravno, nego pitam coveka odakle je to procitao - posto je ta glupost dosla iz jednog izvora (neki holandski ludi profesor).

Trac najobicniji. Secure Boot (trusted boot) nema nikakve direktne veze sa Windowsom, vec je opcija da UEFI OS bootloader ne prihvati ucitavanje nepotpisanih bootloadera.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.hsi.kabelbw.de.



+7169 Profil

icon Re: MacbookPro frustracija02.07.2012. u 16:06 - pre 142 meseci
Citat:

Evo gledam sad slike da vidim na šta je to ličilo... ružno ko Windows 1... a i pošto je BIOS ograničen ko terasa, mogu da zamislim koliko je "ugodno" bilo koristiti takav BIOS :D


Razmisljam se da li uopste ima smisla odgovoriti na ovo..

Vidi, UEFI blage veze nema sa tim koliko "ugodan" firmware moze da bude. Istu stvar mozes uraditi i sa BIOS-om, posto ni BIOS ni UEFI ne standardizuju ama bas nista sto se GUI-ja tice. I UEFI i BIOS koriste identicni graficki mod, a sama GUI implementacija nema veze ni sa jednim ni sa drugim, vec je cisto stvar implementacije.

Dakle, to sto imas lep boot manager je Apple feature, ne UEFI feature. Apple je, pretpostavljam, imao graficki boot manager i pre UEFI-ja posto im je to core-design-philosophy ili stagod.

A sto se veselih sedamdesetih tice, vidi - ja preferiram da ne vidim ama bas nista na ekranu u firmware fazi, osim ako ne stisnem F8, a tada zelim da vidim jednostavnu listu boot uredjaja sa njihovim imenima, a ne nekakve ikone.

Ako ti volis da ti i tu skacu ikone, pa onda je Apple za tebe idealna masina, sto je valjda i jasno. Meni je graficki firmware potpuno nebitna stvar u zivotu stavise ne vidim ni jedan razlog zasto bi firmware trebao da ucitava graficke assete (bitmape i sl...) za operaciju koja se radi u <1% boot-ova i koja se svodi na izbor iz liste.

U svakom slucaju, svakako ne nesto zbog cega bih menjao odluku o kupovini. A i da nije tako, imas PC sistema sa grafickim UEFI shell-ovima (imao sam neku ASUS-ovu plocu sa tom idiotarijom, mozes misliti koliko lezi graficki shell i, na primer, podesavanje VCCSA voltage offset-a za CPU... ma obavezan feature :-)

Citat:

To nikako ne može da bude "dobra strana" BIOSa jer je besmisleno da BIOS ograničava neki moderan 64-bitni OS, samo da bi neko imao opciju da na računaru iz 2012. godine instalira 16-bitni DOS, koji i ne može da iskoristi hardware tog računara. Ako neko baš hoće da tera neki zastareli 16-bitni OS iz osamdesetih, ima virtuelne mašine. A nikakav pad performansi u DOS-u nećeš da osetiš zbog toga što ga teraš u virtuelnoj mašini pod nekim drugim OS-em iz prostog razloga što taj DOS ioanko ne bi mogao da iskoristi hardware nekog modernog računara.


Vidi, ovo sto ti pricas je razlog zasto Apple nema sta da trazi u poslovnom svetu, i sto je Apple-u zapravo i isplativije.

Takav nacin razmisljanja nije kompatibilan sa svetom gde su nekad potrebne stvari koje tebi ocigledno nisu jasne. Nema potrebe uopste ulaziti u raspravu zasto je u 2007-toj recimo bilo bitno da DOS radi i zasto VM nije uvek optimalno resenje i zasto je nekad potrebno da DOS trci na hardveru direktno.

Koliko puta treba da se ponovi? Sa PC industrijom imas izbor, imas i UEFI a imas i BIOS pa sta ti vec vise treba. jos od 2007-me godine na desktopima (ili od 2002-ge na 64-bitnim serverima). Niko te ne bije da koristis legacy, samo sto te niko ni ne bije da prelazis na nesto sa cim ti firmina infrastruktura nije kompatibilna. Zbog toga postoji razlika izmedju masina za poslovnu upotrebu i masina za consumer/prosumer upotrebu.

Zato lepo, Apple pravi consumer opremu, i to odlicnu consumer opremu - ostali prave i uredjaje za velike poslovne kupce. I svima lepo.

Jedino vi, Apple zealoti, smatrate da je vas world-view (tj. ne vas, vec poslovna strategija vase omiljene firme) univerzalan i da vazi za sve oko vas toliko da mozete tek tako da iznosite stvari kao sto su ova citirana.

A koje jednostavno nisu univerzalno tacne vec imaju smisla za trziste na koje se Apple fokusira. Ali to trziste != kompletno trziste (ni iz daleka).

Zasto uopste ulaziti u to, kada to uopste nije ni primarni biznis Apple korporacije?

[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 02.07.2012. u 17:16 GMT+1]
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Zoran Milovanovic

Član broj: 45186
Poruke: 1206
*.exe-net.net.



+159 Profil

icon Re: MacbookPro frustracija02.07.2012. u 16:25 - pre 142 meseci
Da zakljucimo, bolji je onaj OS koji ima lepsu boot animaciju?

Katastrasno. :/
 
Odgovor na temu

cheetah
BGD

Član broj: 267494
Poruke: 36
89.216.56.*



+57 Profil

icon Re: MacbookPro frustracija02.07.2012. u 17:01 - pre 142 meseci
@ Marcus:
Covece, da li si ti svestan sta pricas? Ne, ozbiljno, da li si svestan sta si sve napisao u jednom postu ???

Citat:
Marcus Naissus
Evo, na primer, odem na Chromeov sajt da skinem Chrome... i zašto onda moram da pokrećem nekakav installer da bi ga Windows "registrovao", pa posle nekakav uninstaller da bi Windows shvatio da Chromea više nema? I zašto ja ne bih smeo da premeštam Chrome po folderima ili samo da ga bacim u kantu bez pokretanja nekog uninstallera, a da Windows ne počne da se ponaša u stilu "Imam Chrome! Znam da ga imam! Rekao mi je Installer! Al' gde je Chrome?!"?

Zasto bi bre, aman covece, zasto bi, premestao chrome iz foldera u folder, jel ti to mozda linux dozvoljava? Kakva su ovo proser***nja ?

Citat:
Marcus Naissus
Nema svaka stvar i dobre i loše strane. Registry možda ima dobrih strana u poređenju sa onim kako su neke stvari pre 30 godina bile rešene na DOS, ali u poređenju sa onim kako je to rešeno na savremenim operativnim sistemima Registry nema ni jednu dobru stranu jer je i MS mogao da sve to da napravi bez onih mana koje je Registry doneo, samo da su hteli

...

Mislim da sam već dao link za onaj članak gde onaj piše o tome kako Registry nakuplja đubre i kako vremenom počne da usporava sistem ako se ne čisti i da ako se duže ne čisti da može da napravi i ozbiljne probleme kao što su problemi sa bootom... a i to da mnogi Windows korisnici često reinstaliraju Windows jer im se Windows znatno uspori ili počne da brljavi je opštepoznata stvar koju često pominju po raznim forumima. Moguće je da ti nemaš takve probleme, ali ne možeš da porekneš sve ono što Windows korisnici pišu po forumima i po raznim člancima na Internetu.
...

Kao da imaš podstanara koji će da ti pravi deponiju od dvorišta... ako bi ti onda čistio đubre da se ne biste porazboljevali, to ne bi rešilo glavni problem (to što on pravi deponiju od dvorišta). Još gore bi bilo ako ti ne bi znao šta on dozvoljava da se baci, a šta ne, pa da počne da se dere ako mu baciš nešto što on smatra da mu je potrebno, kao što u Registry korisnik uglavnom nema pojma šta je šta (jer oni "ključevi" uglavnom izgledaju nerazumljivo... kao da gledaš neki md5 hash), nego je prinuđen da koristi posebne aplikacije koje će kao da "procene" nekako šta treba, a šta ne, da nešto ne bi pobrljavilo zbog menjanja Registryja.

Kakve su ovo gluposti ? Ajde malo ozbiljnosti, please :)
Moja baba drzi instaliran Registry Cleaner - to je ono sto pravi vise problema nego sto resava, ceprkanje po regoistryju pravi probleme...
MS registry ~ Linux conf fajlovi (vrlo grubo poredjenje), u cemu je tebi tu razlika ? Sta bre imas protiv registryja ?
Jesi li ikad deinstalirao npr apache, ili neki drugi program, da vidis koliko fajlova ostane na disku ne obrisanih ?
U zivotu nisam imao problema zbog registryja, a instalirao sam i klijentskih i serverskih windowsa ne znam ni sam koliko, i jako dugo odrzavam i Windowse, pored Linuxa.
Naprotiv resavao sam povremeno probleme, isto kao sto bi menjao npr httpd.conf i resio neki "problem" tj podesio nesto (ne koristis valjda GUI na Linuxu ?)

Citat:
Marcus Naissus
Da vidiš kako lepe slike imamo u EFI-ju kada biramo sa čega da bootujemo OS... kao što OS X ima različite ikonice za različite stvari, tako imamo i u EFi onako velike i krupne ikonice za hard disk, za eksterni hard disk

Majko mila, sa kim se mi raspravljamo... ovo kao da je moja zena pisala, lepo ovo, lepo ono - covece ovde pricamo o inovacijama, tehnioloskim stvarima a ne o fancy ikonicama - jel si zato dao 2000 evra ???

Vezano za instalaciju programa, neko je pomenuo da ti ne tebaju ROOT privilegije na MAC-u, kad god nesto cackam i instaliram, UVEK mi trazi moj user pass (izvrsi valjda sudo u pozadini verovatno), tako da necemo o tome.

Citat:
Ivan Dimkovic

Jedino vi, Apple zealoti, smatrate da je vas world-view (tj. ne vas, vec poslovna strategija vase omiljene firme) univerzalan i da vazi za sve oko vas toliko da mozete tek tako da iznosite stvari kao sto su ova citirana.


Nemoj covece da se nerviras, raspravljas se sa klasicnim Apple fanboyom... nije vredno nerviranja... :)
 
Odgovor na temu

bttp
Vračar

Član broj: 48840
Poruke: 1539
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 8285806


+155 Profil

icon Re: MacbookPro frustracija02.07.2012. u 19:12 - pre 142 meseci
Citat:
cheetah: Nemoj covece da se nerviras, raspravljas se sa klasicnim Apple fanboyom... nije vredno nerviranja... :)

Ovaj fanboy je extremely annoying i indoktrinisan, pa je ova tema pod tim teretom prebačena u Advocacy :)
Sell 'crazy' some place else. We're all stocked up here.
 
Odgovor na temu

vladared
Vladimir Crveni
Sistem Administrator
Novi Sad

Član broj: 50291
Poruke: 1026
*.mynsn.net.

Sajt: www.itpoint.rs


+394 Profil

icon Re: MacbookPro frustracija02.07.2012. u 19:15 - pre 142 meseci
Citat:
bttp: To je samo zahtev da Secure Boot po defaultu bude enabled na x86 hardveru, ako hoće da nosi "Designed for Windows 8" logo. Naravno, postojaće opcija da se disejbluje.

Jeste upravo je o tome reč. Na žalost ne mogu da nađem zadnju vest u kome stoji da MS ostao pri tome da ova opcija ne može da se disabluje a bilo je vezana za vest da je Ubuntu rešio ovo tako što će poturiti neke svoje certifikate. Inače onako iz malog mozga, beše odnosi se na ARM procesore, ali po meni ne menja radnju. (update, našao sam je)
Citat:
cheetah: Citat:
vladared: M$ evo ucenjuje proizvođače hardwarea sa "novim zaključanim certifikatima" na mašinama na kojima se ništa drugo neće moći instalirati sem Windowsa.

Glupost, da ne trosim reci..


Samo pokazuje da si totalno neinformisan:
Uefi linux lock out row latest
Secure boot firmware linux exclusion fears
Windows 8 secure boot the controversy continues

E da... Evo našao sam i originalnu vest:
[url=http://www.pcworld.com/businesscenter/article/258153/windows_8_secure_boot_two_linux_distros_respond.html ]Windows 8 secure boot two linux distros respond[/url]

 
Odgovor na temu

bttp
Vračar

Član broj: 48840
Poruke: 1539
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 8285806


+155 Profil

icon Re: MacbookPro frustracija02.07.2012. u 19:25 - pre 142 meseci
Da, za ARM platformu Majkrosoft ostaje pri tome da ne dozvoljava ništa osim Windows 8 RT, ali ARM nije Intel/x86 platforma.
Sell 'crazy' some place else. We're all stocked up here.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip.t-dialin.net.



+7169 Profil

icon Re: MacbookPro frustracija02.07.2012. u 19:29 - pre 142 meseci
@vladared,

Naravno da menja radnju - ARM uredjaji su CE igracke koje se kupuju bas kao igracke tj. potrosacka elektronika, i to sto MS radi nije nista drugacije od Apple-a ili carrier-locked Android telefona koji imaju trusted-boot zbog Netflixa i sl...

Na ne-igrackama: citaj, Intel masinama, ces moci da iskljucis trusted-boot ili ces moci da integrises svoje sertifikate na workstation sistemima posto se od ne-igracki (citaj: PC racunara) ocekuje da podrzavaju multi-OS konfiguracije i da nisu locked-down.

Jednom recju - nista novo. Taj Windows 8 na ARM-u je i ovako i onako vise mobilni nego PC operativni sistem (osakacen feature-set, trci na telefonskim CPU-ovima, ogranicenja tipa app-store only deployment i sl...). A lockovani i potpisani bootloaderi nisu nista novo u tom svetu - svakako ih nije izmislio MSFT.

Secam se dok sam imao onaj bedni HTC Sensation da je on imao signed-bootloader i da je morao da se ceka root (i to ne obican root, vec bootloader exploit) da bi se eliminisala ta zastita.

Tako ce isto biti i sa Win RT tabletima - ako uopste budu popularni do te mere da se neko zlopati sa time da ih rootuje.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

vladared
Vladimir Crveni
Sistem Administrator
Novi Sad

Član broj: 50291
Poruke: 1026
*.mynsn.net.

Sajt: www.itpoint.rs


+394 Profil

icon Re: MacbookPro frustracija02.07.2012. u 19:55 - pre 142 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: @vladared,

Naravno da menja radnju - ARM uredjaji su CE igracke koje se kupuju bas kao igracke tj. potrosacka elektronika, i to sto MS radi nije nista drugacije od Apple-a ili carrier-locked Android telefona koji imaju trusted-boot zbog Netflixa i sl...

Na ne-igrackama: citaj, Intel masinama, ces moci da iskljucis trusted-boot ili ces moci da integrises svoje sertifikate na workstation sistemima posto se od ne-igracki (citaj: PC racunara) ocekuje da podrzavaju multi-OS konfiguracije i da nisu locked-down.

Jednom recju - nista novo. Taj Windows 8 na ARM-u je i ovako i onako vise mobilni nego PC operativni sistem (osakacen feature-set, trci na telefonskim CPU-ovima, ogranicenja tipa app-store only deployment i sl...). A lockovani i potpisani bootloaderi nisu nista novo u tom svetu - svakako ih nije izmislio MSFT.

Secam se dok sam imao onaj bedni HTC Sensation da je on imao signed-bootloader i da je morao da se ceka root (i to ne obican root, vec bootloader exploit) da bi se eliminisala ta zastita.

Tako ce isto biti i sa Win RT tabletima - ako uopste budu popularni do te mere da se neko zlopati sa time da ih rootuje.

Pa upravo je moja tvrdnja i bila da u principu M$=Apple i da tu nema nikakvih razlika sem marketinga i "ciljnog" tržišta. Inače, M$ je prvobitno želeo da ovo ide i na intel arhitekturi (u onim linkovima se vidi), ali je relativno brzo odustao.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip.t-dialin.net.



+7169 Profil

icon Re: MacbookPro frustracija02.07.2012. u 20:11 - pre 142 meseci
To je cisti nerafinisani SF.

Znas zasto?

Zato sto MSFT nema ni najmanje sanse da natera PC OEM-e da zakljucavaju njihove PC masine na jedan OS u danasnjem dobu. Ne samo to, nego bi to znacilo gotovo momentalne tuzbe koje bi vrlo lako prosle na sudu.

Ovde se samo radi o nerazumevanju nekih stvari.

A evo i zasto:

Citat:

M$ je prvobitno želeo da ovo ide i na intel arhitekturi (u onim linkovima se vidi)


Ne, ne vidi se. Vec neko zeli da vidi ono sto misli:

Citat:

Garrett said that Windows 8 certification requires that hardware ship with UEFI secure boot enabled. A feature allowing secure boot to be disabled – necessary to run Linux and FreeBSD on certified systems – is not required for certification. "We've already been informed by hardware vendors that some hardware will not have this option," Garrett writes in a flow-up blog post to his original critique of the technology.


To sto MSFT zahteva da secure-boot bude ukljucen ne znaci da je MSFT trazio da NE POSTOJI opcija iskljucivanja secure-boota.

To su dve VRLO razlicite stvari.

- Prva stvar bi znacila da Microsoft trazi zabranu instalacije 3rd party OS-eva
- Druga stvar (tacna) je da je Microsoft hteo da njihov OS bude uvek ucitavan u trusted-boot modu

Prva stvar je cist kriminal dok je druga stvar savrseno legitiman zahtev.

Zasto OS vendor ne bi smeo da trazi da njihov kernel bude ucitavan u trusted modu?

Ni jedan ozbiljan PC OEM ne bi svoje trziste urnisao time sto bi eliminisali mogucnost instalacije drugih OS-eva, to sto ovaj lik prica je spinovanje (cuj, sigurno ce se naci neki OEM da uradi takvu glupost, sto ne znaci da to ima bilo kakvog smisla - eno Sony je do skora lockovao virtualizaciju, pa osim njih niko drugi to nije radio... sad treba reci da je mogucnost lockovanja virtualizacije na OFF nekakva uzurpacija). To nema nikakve poslovne logike + to Microsoft svakako od njih nije trazio.

Fakat da je Linux komuni uopste smetala opcija da trusted boot bude ON po defaultu i fakat da je Microsoft odustao i od toga samo pokazuje koliko je PC trziste danas nezavisno od MSFT-a i njihovih ideja.

Da se ne lazemo, mislim da je Win 8 djubre i da ce taj ARM lockdown biti samo jos jedan ekser u kovcegu ideje "MS Tableta" - ali to ne znaci da je MSFT u stanju da menja PC trziste na taj nacin.

Niti da su to hteli, posto bi samo "htenje" znacilo anti-monopolsku tuzbu.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

bttp
Vračar

Član broj: 48840
Poruke: 1539
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 8285806


+155 Profil

icon Re: MacbookPro frustracija02.07.2012. u 20:18 - pre 142 meseci
Majkrosoft postavlja te uslove za one koji hoće da nose "Designed for Windows 8" sertifikat. To nije deal-breaker, jer ko ne želi da pristane na uslove - ne mora da ima taj sertifikat, što ne znači da neće moći da fura Windows 8 i bez njega.
Sell 'crazy' some place else. We're all stocked up here.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip.t-dialin.net.



+7169 Profil

icon Re: MacbookPro frustracija02.07.2012. u 20:24 - pre 142 meseci
Ma ne samo to, nego Microsoft uopste ne trazi da trusted boot bude JEDINA opcija.

Niti Microsoft trazi da njihov sertifikat bude jedini.

Samo su (neuspesno) trazili da se njihov OS dize u kriptografski verifikovanom modu. Njihov OS, ne neki drugi.

Linux fanatici su to skapirali kao nekakav atak na "slobode", ako nigde u tim zahtevima ne trazi smanjivanje njihovih sloboda.

Jeste, neki laptop vendori bi mozda to ostavili kao jedinu opciju - tipa Sony, posto je Sony poznat po idiotskim ogranicenjima. Ali ti isti laptop vendori i danas imaju kastomizovan hardver bez Linux podrske koji je ziva muka podrzati na Linuxu, u mnogim slucajevima i potpuno nemoguce adekvatno. Ne vidim uopste kako bi njihovi ograniceni uredjaji bili nekakav gubitak sloboda kada oni i nisu uopste podesni da se na njima trci neki drugi OS.

Sa druge strane, svi senzibilni PC OEM-i (Lenovo, Dell, HP, ...) vec godinama prave sisteme koji su multi-OS friendly kako po pitanju specifikacija tako po pitanju drajvera.

Zasto bi ti OEM-i sutra prestali da podrzavaju ne-Windows boot? Nema nikakve logike, ni poslovne ni tehnicke.

Ali zato paranoja....

Celom tom "borbom" su Linuxasi samo uspeli da se "izbore" da end-user masine sledece generacije imaju jedan stepen zastite manje jerbo, eto, odjednom ne bi bile "slobodne".
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

vladared
Vladimir Crveni
Sistem Administrator
Novi Sad

Član broj: 50291
Poruke: 1026
*.mynsn.net.

Sajt: www.itpoint.rs


+394 Profil

icon Re: MacbookPro frustracija02.07.2012. u 20:42 - pre 142 meseci
Ivane,
ne želim da se natežem oko gluposti. Da je želeo govore sledeći citat
Citat:
On x86 Windows machines, however, Microsoft did soften its stance to make that option possible; alternatively, users could be permitted to enroll their own keys.


Dodajem i ovo:
Citat:
Garrett isn't opposed to secure boot or UEFI as such but the way Microsoft is "misusing" the technology to "gain tighter control" over the desktop operating system market it already dominates.

"Microsoft's rebuttal is entirely factually accurate," Garrett writes. "But it's also misleading. The truth is that Microsoft's move removes control from the end user and places it in the hands of Microsoft and the hardware vendors. The truth is that it makes it more difficult to run anything other than Windows. The truth is that UEFI secure boot is a valuable and worthwhile feature that Microsoft are misusing to gain tighter control over the market. And the truth is that Microsoft haven't even attempted to argue otherwise," he concludes.

Elem, koliko "običnih" korinika će ovo znati da odradi? Jedva i ovako uspeju da odrade instalaciju, ovo je samo dodatna komplikacija koju će morati Linux zajednica da nekako reši. Ispada da većina ljudi, čak i ako žele da probaju nešto drugo, neće moći jer će verovatno imati enableovan Secure Boot, čak ni recimo live CD/DVD i to na intelu, na desktopu.
U svakom slučaju videćemo gde ovo sve vodi, ali definitivno mislim da M$ već duže vreme zakiva eksere u svoj kovčeg, pogotovu na tablet i mobile phone tržištu, gde kako trenutno stoji leži budućnost...

Update:
Hmmm. Malo si izmenuo svoj post pa moram i ja da dodam sitnicu. Nije problem sloboda radi slobode, nego je problem u nečemu drugom. M$ pokušava da uspostavi kontrolu pod izgovorom sigurnosti i na taj način istisne konkurenciju (nešto slično onome što se trenutno događa u SAD gde pod izgovorom terorizma polako se ograničavaju osnovna prava ljudi, toliko polako da ne primete,ali kada pogledaš na duže staze tek onda shvatiš šta su sve promenili). Da su oni zaista brinuli o sigurnosti nastupili bi drugačije, gde bi recimo otvoreno nastupili u priču sa većim proizvođačima, bilo hw bilo operativnih sistema, gde bi se recimo mogao naći univerzalan način potpisivanja, koje bi opet ostavilo mesto da svako ima svoj, ali OS da sam prepoznaje koji mu treba. Njih to nije interesovalo (neko bi rekao i zašto bi, njih interesuje njihovo čedo) ali nije baš tako. Kada radiš nešto što bi moglo da utiče na druge, valjda je uredu da se makar dogovoriš sa drugima kako to treba sve da funkcioniše. Ovako ispadneš samo napasnik koji tera po svome a za druge ga baš briga.
 
Odgovor na temu

bttp
Vračar

Član broj: 48840
Poruke: 1539
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 8285806


+155 Profil

icon Re: MacbookPro frustracija02.07.2012. u 20:58 - pre 142 meseci
Ma to će biti prosta opcija Enable/Disable s tim što će default setting biti Enabled, isto kao što je svojevremeno bio ACPI.

Ne vidim čemu čitava frka oko jedne opcije u firmwareu.
Sell 'crazy' some place else. We're all stocked up here.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip.t-dialin.net.



+7169 Profil

icon Re: MacbookPro frustracija02.07.2012. u 21:01 - pre 142 meseci
@vladared,

Koliko "obicnih" korisnika ce znati da se izbori sa nekompatibilnim laptopom koji ima custom hardver...

Koliko takvih korisnika uopste trce Linux?

A evo najboljeg dokaza koliko je zlonamerna cela ta prica:

Citat:

Garrett isn't opposed to secure boot or UEFI as such but the way Microsoft is "misusing" the technology to "gain tighter control" over the desktop operating system market it already dominates.


Klasican zilot.

Koje on dokaze ima da MSFT hoce da nesto "misuse-uje" ???

Nema nikakve, naravno.

Ciste licne projekcije. Postoji puno sasvim normalnih razloga zasto bi Microsoft hteo trusted boot koji blage veze sa drugim OS-evima nemaju - najprostiji je da trusted-boot otezava pirateriju posto bi bilo teze patchovati Windows kernel. Samo taj razlog ima 100 puta vise smisla od besmislenog razloga da Microsoft hoce da spreci Joe Sixpacka da instalira Linux na svoju masinu.

Posto Joe Sixpack, inace - jako puno masta o tome da pre-instalira OS na kanti koju je kupio u Walmartu.

A Joe IT Sixpack, Joe-ov IT cousin, bi svakako znao da iskljuci trusted boot.


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: MacbookPro frustracija02.07.2012. u 21:10 - pre 142 meseci
Ma, jasno mi je da MS ima svoje interese, ali da li je interes opravdanje za neko ponašanje?

Samo neka oni trastuju podizanje njihovog sistema, nije problem, ali šta ako kupac hoće neki drugi sistem. Do sada je bilo - ako nećeš da koristiš njihov OS, plati im zulum za licencu na nekorišćen softver, preformatiraj OEM i stavi šta hoćeš, a sad nije dovoljno ni da platiš zulum, nego moraš i da koristiš nametnuti proizvod ili nema korišćenja računara uopšte.

Ja sam prvo za prava kupaca (gde ne spada piraterija, ali pravo na izbor da), pa onda za prava proizvođača. Taj trastovani UEFI može da uništi zdravu konkurenciju na polju softvera.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip.t-dialin.net.



+7169 Profil

icon Re: MacbookPro frustracija02.07.2012. u 21:16 - pre 142 meseci
Na osnovu cega mozes zabraniti Microsoftu da trazi nesto za >svoj i niciji drugi< OS?

Da je MSFT trazio da OEM-i stavljaju iskljucivo njihove kljuceve, ili da ne sme postojati neka druga opcija - to bi bilo klasicno anti-trzisno ponasanje koje je kriminalno i za momentalnu kaznu.

Medjutim, to nije ono sto je MSFT trazio.

Tzv. "potencijal da unisti trziste" je cista besmislica. Sam fakat da je Linux komuna uspela da natera MSFT da promeni svoj stav dovoljno pokazuje koliko je danas MSFT "uticajan" na tom polju i koliko im je zapravo stalo da se dr*aju oko toga. Nisu ovo 90-te, niti je MSFT super-sila po bilo cemu drugom osim inerciji, a i tu jako vredno rade da i to urnisu.

Citat:

Ja sam prvo za prava kupaca (gde ne spada piraterija, ali pravo na izbor da), pa onda za prava proizvođača. Taj trastovani UEFI može da uništi zdravu konkurenciju na polju softvera.


Nema nikakve trzisne logike da PC OEM-i koji prodaju poslovne racunare skrnave svoje firmware-ove i brane neki drugi OS. Time bi samo sebi stavili bedu na vrat i navukli nepotreban los publicitet.

Sa druge strane, PC OEM-i koji svoje masine odavno tretiraju kao consumer-electronic hardver za jednokratnu upotrebu (citaj: Sony) su i ovako i onako prakticno neupotrebljivi za bilo sta drugo osim onoga sto sami podrzavaju.

Citat:

Taj trastovani UEFI može da uništi zdravu konkurenciju na polju softvera.


Da jedna UEFI opcija moze da unisti "zdravu konkurenciju" - to bi samo znacilo da zapravo konkurencije i nema.

Sto naravno nije tako.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: MacbookPro frustracija

Strane: << < .. 2 3 4 5 6 7 8 9

[ Pregleda: 54889 | Odgovora: 166 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.