Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

MacbookPro frustracija

[es] :: Advocacy :: MacbookPro frustracija

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9

[ Pregleda: 54891 | Odgovora: 166 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip.t-dialin.net.



+7169 Profil

icon Re: MacbookPro frustracija01.07.2012. u 15:38 - pre 142 meseci
Citat:
bttp
Što se tiče brisanja sys fajlova, windows ti ne da da brišeš recimo Windows direktorijum, bez obzira ako si admin. Tako je sigurno i za neke critical fajlove - ne znam tačno nisam isprobavao.


Nope...

Windows zakljucava samo fajlove koji su u upotrebi - medjutim executive (ntoskrnl.exe & co) i drajveri nisu zakljucani, posto su ucitani u nonpaged pool pa nema potrebe da ih sistem drzi zakljucanim.

Inace, zakljucavanje fajlova nije tu zbog zastite, vec zbog paging sistema koji moze da page-outuje delove memorije pa kada bi u medjuvremenu .exe / .dll bio promenjen, doslo bi do haosa.

Tako da i na Windowsu mozes da onesposobis sistem - samo odes u /System32/Drivers i pobrises sve .sys fajlove, i ntoskrnl.exe i to ti je to. Za to ti je potreban administratorski nalog.

Inace, cudno je sto MSFT to nije zastitio, posto su vec krenuli gomilu fajlova i registry kljuceva da stite i od admin naloga stavljajuci kao owner-a "TrustedInstaller"... mada i to mozes lako da ukines, tako sto ces preuzeti vlasnistvo nad objektom i dodeliti sebi privilegije kao admin.

Na Linuxu je jos lakse urnisati sistem, posto root moze bez problema da dd-uje sve ili to sa rm komandom.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Marcus Naissus
Niš

Član broj: 291521
Poruke: 92
*.adsl-a-7.sezampro.rs.



+45 Profil

icon Re: MacbookPro frustracija01.07.2012. u 16:44 - pre 142 meseci
Citat:
mr. ako: K'o sto rekoh, masis poentu. Ne radi se o tome da li su firme iste (naravno da nisu), nego o mindsetu zealota
(ali i pomenutog stava: "jes' da kod mene ne radi, ali ne radi ni kod "njih", muhhahaha").
Moj stav nije "jes' da kod mene ne radi, ali ne radi ni kod "njih", muhhahaha"... MS mogu da kritikujem za brljotinu zvanu Registry (to je samo primer) jer se taj problem vuče još od Windows 95, a kako stvari stoje, verovatno će ga biti i na Windows 8 i ne znamo da li će MS ikada to da reši... a kada bi Apple godinama odlagao rešavanje toliko velike brljotine kao što je Registry na Windows, kritikovao bih i njih. Za neki sitan bug koji će najverovatnije vrlo brzo da reše nekim updateom ne mogu da kritikujem bilo koga, niti sam ja MS kritikovao samo zbog nekih sitnih bugova koje su popravili updateom.

Apple sam kritikovao što je odlučio da oteža popravljanje novog MBPa samo da bi on bio tanji i lakši... kritikovao sam ih i za još neke stvari... tako da nije da ja njih samo hvalim i da samo MS kritikujem, al' Apple se mnogo više trudi od MS-a da ispravlja svoje greške, tako da nemam toliko puno stvari za koje mogu da ih kritikujem.
Citat:
mr. ako: Sto se tice "istorijata" i pobrojanih stvari koje je Apple kobajagi PRVI izumeo, necu trositi reci.

Nisam rekao da je Apple sve ono prvi izumeo, nego da je mnoge od tih stvari prvi ponudio korisnicima (a neke je i izumeo). Evo, na primer, miš je postojao valjda još pedeset i neke godine ili početkom šezdesetih, pa nikada nije bio masovno korišćen (do tad je samo bio korišćen u pojedinim labaratorijama) dok Apple nije počeo da nudi računare sa mišem. Ni kada su u Xeroxu pokušali da prave GUI, uprava taj projekat nije shvatala ozbiljno i od toga ništa nije bilo (uopšte nisu imali nameru da prodaju to, nego im je samo stajalo onako bezveze u nekoj labaratoriji) dok nisu prepustili Appleu da uzme tu tehnologiju, a Apple je to usavršio (Xerox Alto je imao puno nedostataka koje je Apple popravio) i počeo da pravi svoj GUI. Što se fontova tiče, iako na Mac fontovi još odavno izgledaju onako kakvi jesu, Windows ni dan danas ne renderuje fontove onako kako oni izgledaju, nego ima neki svoj način (jedno vidiš na monitoru, drugo kad odštampaš), tako da je neka ozbiljnija priprema za štampu na Windowsu moguća samo ako aplikacija koju koristiš ima neki svoj sistem za renderovanje fontova koji je nezavisan od Windowsovog sistema za to.

Citat:
bttp: Vidim da ti je neki kao argument da je BIOS jako zastareo a UEFI jako napredan, premda Microsoft podržava UEFI još od Vista x64 SP1 i Server 2008. A od Windows 8 će biti mandatory

BIOS jeste bio zastareo i pre 20 godina (ne samo zbog zastarelog interfejsa, nego i što tera procesor u 16-bitni režim i što ima razna ograničenja... neka ograničenja su OS-evi za PC uspeli da zaobiđu kad se OS učita, ali neka ograničenja, kao što je ograničenje od 2 terabajta za particije, su ostala i kad se OS podigne), tako da je bilo krajnje vreme da MS napravi Windows za desktop računare koji ne traži BIOS. To je trebalo da urade još tokom devedesetih jer su proizvođači PC hardwarea tolike godine umesto EFI stavljali BIOS upravo zbog toga što je Windows tražio BIOS i nije hteo da radi sa EFI (osim na Mac, koji je uspevao da "prevari" Windows da taj računar ima BIOS). Potpuno je besmisleno bilo da Windows traži BIOS koji ga ograničava, pa da onda zaobilazi ta ograničenja (to je otprilike kao da imaš firmu i za šefa postaviš nekog nesposobnog koji samo ometa druge da rade posao, a onda zaposliš još neke radike da zamajavaju tog šefa dok drugi završe svoj posao), umesto da su lepo prešli na EFI.
Citat:
bttp: da li onda više Windows PC-eve nećeš nazivati IBM PC klonovima ili kako?

PC koji umesto BIOS ima EFI nije IBM PC compatible klon iz prostog razloga što više nije "IBM PC compatible"... a kako ću da zovem te non-Apple računare kad budu prešli na EFI... zvaću ih ili Windows mašine ili non-Apple računari... a one kojima žice vire na sve strane i sklapaju se bez nekog detaljnog testiranja ću zvati "šklopocije", "frankenštajni", "kante", kao i do sada što sam ih zvao. :D

Citat:
calimero: Commodore PET je stariji od Apple II. Apple I mu vise dodje kao prototip...
Jeste Apple I bio nešto kao prototip, al' ipak su ga prodavali širom zemlje, tako da je mogao da posluži kao inspiracija drugima da i oni počnu da prave nešto slično. Zaslužan je i Commodore PET što su neki počeli da shvataju da je računaru potrebna tastatura, iako je nešto kasnije izašao. Poenta toga što sam napisao Apple I je što su kompjuteri tog vremena imali neke prekidače i sijalice kao Altair 8800 umesto tastature i monitora, tako da su bili praktično neupotrebljivi za neku kućnu upotrebu. Samo je bilo potrebno da počnu da se prave računari sa tastaturom i monitorom da bi svi shvatili koliko je besmisleno da kompjuter ima neke razne prekidače umesto tastature.

Citat:
calimero: Atari ST je napravljen za 6 meseci (hardware i software). Apple je pravio Mac tri godine. Pored toga, ST je bio superiorniji od Machintosha u svakom pogledu ;) (osim GUIa...)

Slažem se da Mac osamdesetih hardwareski nije bio ništa naročito... mnogo su štedeli na hardwareu da bi ga učinili jeftinijim. Čak ni Mac OS ispod haube nije bio nešto baš bolji od DOS, al' je zato imao mnogo bolji GUI od konkurencije... dok Steve Jobs nije napravio NeXTSTEP (koji im je tad bio konkurencija).

Nisam baš neki ljuditelj Applea iz devedesetih, dok se Jobs nije vratio u Apple. Bez Jobsa su devedesetih bili samo jedan od mnogih proizvođača računara, mada su PowerPC Macovi tada bili hardwareski dosta napredniji od PC klonova, a i tad su bili više user-friendly od Windowsa, iako je Mac OS tada ispod haube bio kupusara kao i tada popularni Windowsi (mada je Windows NT tada bio superiorniji od Mac OSa, ali ne i od Jobsovog NeXTSTEPa).

Citat:
bttp: Nemam ja šta da branim registry samo kažem da to što ti pričaš jednostavno nije tačno.

Kako "nije tačno" kad postoji mogućnost da loše napravljena aplikacija zezne Registry ili da ti ručno zezneš Registry ako sâm čačkaš nešto po njemu jer, na primer, pokušavaš da izbrišeš neki program ručno?
Citat:
bttp: Prvo ti non stop mešaš aplikacije i OS.

Ne mešam ih ja, nego ih meša Windows jer Windows deli taj jedan Registry sa još mnogim aplikacijama koje su instalirane, bilo da su to MS-ove ili 3rd party aplikacije. Nije Registry isključivo za Windowsove stvari.
Citat:
bttp: Teško da će neka krštena aplikacija da "ugrozi stabilnost celog OS-a".

Neke poznate aplikacije koje su dobro istestirane pre puštanja u javnost ne bi trebalo da ugroze stabilnost celog OS-a, al' šta ako aplikacija nije dovoljno testirana za verziju Windowsa koju koristiš i ako je developeru promakla neka greška zbog koje aplikacija pravi neke brljotine? A i zašto da ti stabilnost OS-a zavisi od toga da li su 3rd party developeri istestirali neku aplikaciju dovoljno?
Citat:
bttp: Štaviše, mnoge aplikacije nemaju ni potrebu za pisanjem po registry-ju, i mnoge aplikacije i igrice rade i bez instalacije - dovoljno da prekopiraš sadržaj instalacionog foldera s drugog kompa i voila.

Ako su takve aplikacije za Windows počele da se pojavljuju u većem broju, onda je to dobro, ali opet postoji mnogo aplikacija koje upisuju nešto u registry i koje jednostavno neće da rade ako se ne instaliraju kroz neki installer i upišu nešto u registry.
Citat:
bttp: Znači radiće većina aplikacija čak i ako ih pobrišeš iz registry.

Je l' si siguran? Pa zar nisi napisao da nešto može da se pokvari ako se obrišu neki bitni ključevi? Evo šta si napisao: "To mogu eventualno ako čačkaju nešto unutra, a ne znaju šta rade, pa obrišu neke bitne ključeve".

Da li neka aplikacija može greškom developera da ti obriše nešto što "ne bi trebalo"?
Citat:
bttp: Jer i na Windowsu apps čuvaju svoje podatke u \users\username\application data.

Ali mnoge ne čuvaju svoja podešavanja samo tu, nego i guraju svašta u registry.

Citat:
bttp: Dalje, registry se svaki put kad se izloguješ ili ugasiš sistem bekapuje, tako da u slučaju da se neki failure i desi, imaš u boot meniju last known good configuration. Tako da realno jako jako teško možeš da onesposobiš sistem.

Al' to rešava problem samo ako je sve bilo u savršenom redu i onda odjednom nastane neki problem nakon tog backupa. Kako ćeš da središ problem ako se on pojavi pre backupa i sistem bude backupovan tako, pa i taj last known good configuration već bude zeznut?


Citat:
bttp: Što se tiče brisanja sys fajlova, windows ti ne da da brišeš recimo Windows direktorijum, bez obzira ako si admin. Tako je sigurno i za neke critical fajlove - ne znam tačno nisam isprobavao.

Na Linuxu samo udaris rm -fr /* (ako si root) i aj ćao.

Pa i na Windows možeš iz terminala da brišeš sistemske fajlove jednom komandom ako si admin, ali obrati pažnju šta si napisao za Linux... možeš to da uradiš AKO SI ROOT, a na većini Linux distribucijama ti podrazumevano NISI ROOT (možda ima neka custom distribucija na kojoj jesi, ali pričam za ove popularne kao Ubuntu) i ne možeš ništa važno da obrišeš ako iz terminala ne zatražiš root privilegije za tu akciju i ne ukucaš šifru.

Citat:
bttp: Znači sve te tvoje priče su teoretske i nemaju veze s praksom a usmerene su na pljuvačinu Windowsa kao OSa a sve na osnovu nekih worst case scenarija koji se u realnosti ne dešavaju a imaju i fallback opciju.

Pa ako je se to "ne dešava" u realnosti, odakle onda onoliko članaka o tome na internetu i odakle onoliko ljudi po raznim forumima koji se žale da im je nešto pobrljavilo nakon deinstalacije nekog programa? Je l' svi ti ljudi kao "izmišljaju"?

Potraži, na primer, na Google da vidiš šta su sve ljudi pisali koliko su problema na Windowsu imali sa MS Office nakon deinstalacije Google Chromea, iako to jedno s drugim ne bi trebalo da ima veze. Koliko vidim po onome što su pisali, Office bi se zbunio što su određene stvari bile registrovane da ih Chrome otvara, a Chrome je deinstaliran... i onda bi Office počeo da brljavi. Isto tako neka druga aplikacija nenamerno može da zezne neku sasvim drugu aplikaciju, koja nema nikakve veze s njom. To nije nikakva retkost i prilično često može da se vidi po forumima da se Windows korisnici žale na takve stvari.

Da se razumemo, ne pokušavam ja ovde da nekom nabijam na nos to što nekog Windows zeza, ali ako neko kaže da se takve stvari "ne dešavaju u realnosti", možemo da potražimo na Google koji sve poznati programi nenamerno izazivaju registry probleme. Ima ih puno koji to nenamerno urade zbog nekog propusta developera ili zato što nisu dovoljno istestirani na svim verzijama Windowsa.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip.t-dialin.net.



+7169 Profil

icon Re: MacbookPro frustracija01.07.2012. u 16:53 - pre 142 meseci
Citat:
Marcus Naissus
jer su proizvođači PC hardwarea tolike godine umesto EFI stavljali BIOS upravo zbog toga što je Windows tražio BIOS i nije hteo da radi sa EFI (osim na Mac, koji je uspevao da "prevari" Windows da taj računar ima BIOS).


Malo tehnicke edukacije - posto se vidi da nije zgoreg, to sto Mac radi "da prevari Windows" je nista drugo nego tzv. Legacy UEFI modul. To je opcioni deo UEFI standarda, a ne nesto sto je Apple izmislio.

PC OEM-i su isto tako mogli da podrze Windows, stavise npr. Sony Vaio masine to rade od 2008-me godine - sistem ima UEFI, ali ima i Legacy modul koji omogucava starim verzijama Windowsa da se dizu bez UEFI podrske. Intelove ploce jos od 2007-me godine imaju UEFI firmware sa legacy modulom koji mozes da iskljucis (UEFI boot opcija)

Dalje, Windows podrzava UEFI boot:

- Za serverske sisteme, od 2002-ge godine (Windows 2000 Advanced Server)
- Za desktop sisteme, od 2007-me godine (Windows Vista SP1)

To sto PC OEM-i nisu podrzavali UEFI ima vise sa cinjenicom da UEFI ne donosi neke bog zna kakve dobitke za desktop sisteme (osim par stotina ms u poredjenju sa posteno pisanim BIOS-om do jedne sekunde boot vremena kod idiotski pisanih BIOS-a, konfiguracione sposobnosti UEFI specifikacije su apsolutno irelevantne na desktopu) i zbog fakta da su mnogi korisnici terali Windows XP koji nije UEFI kompatibilan, sto bi izazvalo support-probleme (citaj: troskove) jer cak i opcija da se to ugasi u firmware-u je dovoljan razlog da ti bar 2/3 ne-IT pro-ova zovu i kukaju.

Jednostavno, biznis model PC OEM-a i Apple-a nije isti. Apple je mogao da cisto uvede UEFI kada su odlucili da penzionisu "superiornu" PowerPC arhitekturu, posto nisu imali nikakve legacy probleme. PC OEM-i nisu u takvoj situaciji. A prilicno sam siguran da je mnogo vise korisnika u 2006/2007-moj godini cenilo sto mogu bez problema da instaliraju Windows XP nego sto imaju UEFI koji im brat-bratu ne sluzi nicemu osim ako nisu IT sistemasi sa konkretnim zahtevima koji traze UEFI.

Konacno, za UEFI mozes da se zahvalis Intelu i HP-u koji su napisali originalnu specifikaciju jos u vreme dok je oficijelna Apple PR masinerija nazivala Intelove sisteme inferiornim u odnosu na njihovo Power PC cedo.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

MacOS
ljubisha
Karaburma

Član broj: 18300
Poruke: 641
*.rs
Via: [es] mailing liste

Sajt: ljubisha.net


+12 Profil

icon Re: MacbookPro frustracija01.07.2012. u 17:06 - pre 142 meseci
> Konacno, za UEFI mozes da se zahvalis Intelu i HP-u koji su napisali originalnu specifikaciju jos u vreme dok je Apple i dalje brainwashovao svoje fanboye da su Power PC sistemi bolji (svi znamo kako se to zavrsilo).

sto volim ovakva konstruktivna poredjenja... :) aha, da, svi znamo da je VHS bolji od BETE...
Svako ima pravo na mišljenje a ima budala koje se tim pravom i koriste.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip.t-dialin.net.



+7169 Profil

icon Re: MacbookPro frustracija01.07.2012. u 17:25 - pre 142 meseci
Cinjenica je da je Apple pimpovao PowerPC i posle isteka njegovog roka trajanja i u vreme kada je vec bilo ocigledno da je PowerPC dead-end. Koliki je to RDF bio se videlo kada su se ljudi dokopali prvih development sistema za Mac OS X baziranih na Intel arhitekturi - odjednom je sve "letelo" u odnosu na PowerPC pa se i PR raspao u milione malih komadica. Steva je jako lepo odradio tranziciju i to je uopste primer kako je moguce totalno pokopati nesto sto si tvrdio do pre samo nekog vremena ako imas jaku fanboy bazu :)

Na svu srecu, performanse neke arhitekture je vrlo lako izmeriti, a IA arhitektura je PowerPC arhitekturu ostavila u prasini i po pitanju performansi, kao i po pitanju performansi po vatu.

Apple je na kraju ocigledno ukapirao da ne mogu da marketingom nadomeste performanse koje jednostavno ne postoje, i zbog toga su lepo presli na Intel, i danas prave vrlo kvalitetne Intel masine (MBP, Air i sl...) optimizovane za jednostavnost koriscenja ali bez kompromisa po pitanju performansi i kompatibilnosti sto ih cini jako dobrim kupovinama uopste.

Iskreno, ko god misli da je, recimo, Retina MBP skupa masina ocigledno ne vidi da je u pitanju najbolji (po pitanju performansi bez zrtvovanja portabilnosti) laptop 2012-te godine za heavy-pro upotrebu i da to jednostavno ima cenu.

Ah da, EFI specifikacija je u tom momentu ne samo bila gotova, vec i u upotrebi... Apple se lepo piggyback-ovao (sto uopste nije lose, naprotiv, EFI specifikacija je svakako veliki korak napred u odnosu na BIOS).

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Darko Selakovic
Čačak

Član broj: 17289
Poruke: 499
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: darkoselakovic@gmail.com


+5 Profil

icon Re: MacbookPro frustracija01.07.2012. u 17:31 - pre 142 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: ...jos u vreme dok je Apple i dalje brainwashovao svoje fanboye da su Power PC sistemi bolji (svi znamo kako se to zavrsilo).


Lično sam koristio nekoliko Mekova sa PowerPC arhitekturom, pre i posle Eplove tranzicije na Intel, uporedo sa PC-jevima i mogu ti reći da je "u svoje vreme" takav sistem zaista bio bolji.
Darko Selaković.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip.t-dialin.net.



+7169 Profil

icon Re: MacbookPro frustracija01.07.2012. u 17:44 - pre 142 meseci
Mozda, ako "u svoje vreme" izbacis bar jedno poslednjih par godina te arhitekture.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

bttp
Vračar

Član broj: 48840
Poruke: 1539
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 8285806


+155 Profil

icon Re: MacbookPro frustracija01.07.2012. u 19:25 - pre 142 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Nope...

Windows zakljucava samo fajlove koji su u upotrebi - medjutim executive (ntoskrnl.exe & co) i drajveri nisu zakljucani, posto su ucitani u nonpaged pool pa nema potrebe da ih sistem drzi zakljucanim.

Inace, zakljucavanje fajlova nije tu zbog zastite, vec zbog paging sistema koji moze da page-outuje delove memorije pa kada bi u medjuvremenu .exe / .dll bio promenjen, doslo bi do haosa.

Tako da i na Windowsu mozes da onesposobis sistem - samo odes u /System32/Drivers i pobrises sve .sys fajlove, i ntoskrnl.exe i to ti je to. Za to ti je potreban administratorski nalog.

Nisam rekao da ne možeš da brišeš stvari unutar Windows foldera, već da neće da briše sam Windows folder. Tako je još od XP-a, a možda i pre, sećam se da sam butovao u command prompt i pokušavao del Windows - nije hteo. To se doduše lako može zaobići ako ga prvobitno preimenuješ, ali samo po sebi neće.

Štaviše, Windows te smara i ako brišeš neke trivijalne fajlove tipa desktop.ini, upozorava te da je to sistemski fajl i pita "are you sure?". No nebitno...
Citat:
Marcus Naissus: Potpuno je besmisleno bilo da Windows traži BIOS koji ga ograničava, pa da onda zaobilazi ta ograničenja (to je otprilike kao da imaš firmu i za šefa postaviš nekog nesposobnog koji samo ometa druge da rade posao, a onda zaposliš još neke radike da zamajavaju tog šefa dok drugi završe svoj posao), umesto da su lepo prešli na EFI.

Pa ajde, ograničava u smislu da boot particija ne može biti veća od 2TB. S druge strane, moj stric koji je stari AutoCADovac, koji je navikao da radi u ACAD10 za DOS, nedavno dobije neki projekat da odradi iako je u penziji, i bez problema na relativno novom PC-u, bootuje DOS 6 i ACAD10 i odradi posao. Znači njemu to nije ograničenje nego prednost, a takvih ima kolko voliš. Nauk: sve ima svoje dobre i loše strane.
Citat:
Marcus Naissus: Pa ako je se to "ne dešava" u realnosti, odakle onda onoliko članaka o tome na internetu i odakle onoliko ljudi po raznim forumima koji se žale da im je nešto pobrljavilo nakon deinstalacije nekog programa? Je l' svi ti ljudi kao "izmišljaju"?

Opet mešaš OS i aplikacije. Šta je Windows kriv ako neka 3rd party aplikacija ima loš uninstaller. Granted, i sam MS Office 2007/2010 nekad ima problema sa deinstalacijom, pa Microsoft nudi poseban uninstaller na support sajtu za one koji imaju problem. Ali koliko ljudi realno deinstalira MS Office altogether? Vrlo mali.
Citat:
Marcus Naissus: Ako su takve aplikacije za Windows počele da se pojavljuju u većem broju, onda je to dobro, ali opet postoji mnogo aplikacija koje upisuju nešto u registry i koje jednostavno neće da rade ako se ne instaliraju kroz neki installer i upišu nešto u registry.

Nisu one počele da se pojavljuju nego je tako oduvek bilo. A šta ti misliš, da se prilikom instalacije kompajlira sors kod svake aplikacije? Pa naravno da ne, već se samo raspakuju binarni prekompajlirani fajovi i biblioteke i smeštaju na određena mesta.
Registry služi za aplikacije koje se delimično integrišu u sam OS i dele neke sistemske biblioteke ili 3rd party common files, ili koriste OLE (Object Linking and Embedding), no većina aplikacije će se pokrenuti i bez instalacije, prostim kopiranjem direktorijuma aplikacije sa drugog Windowsa i pokretanjem izvršnog fajla, što nije recommended način, ali nije da ne radi kako bi se dalo zaključiti iz tvog pisanija. Možda neće raditi svaka moguća funkcija u aplikaciji, ali će se ona pokrenuti i raditi.
Citat:
Marcus NaissusJe l' si siguran? Pa zar nisi napisao da nešto može da se pokvari ako se obrišu neki bitni ključevi? Evo šta si napisao: "To mogu eventualno ako čačkaju nešto unutra, a ne znaju šta rade, pa obrišu neke bitne ključeve".

Mislio sam na OS a ne na 3rd party apps. A i da neko toliko nema znanja i sreće pa da baš obriše neki critical ključ i onesposobi sistem, opet ima boot last known good configuration. I nema tu "a šta ako se pre toga nešto shebalo", pa ne može, jer ako se OS uspešno podigao i shutdownovao, u tom slučaju se registry bekapuje i to znači da je u tom trenutku radio. Da ne ulazim u System Restore itd. što ja ni ne koristim, ali postoji opcija.

Najzad, registry služi i za tvikovanje sistema koji na drugi način ne bi bio moguć. Dakle, daje ti praktično neograničene mogućnosti da tvikuješ sistem, a kad bi tebe čovek slušao mislio bi da je registry običan timebomb koji služi samo da ti pre ili kasnije uništi OS.

Itd itb. ostavi se worst case scenarija, shvati da sve ima dobre i loše strane. Registry ima više dobrih nego loših strana. Ti ključevi koji zaostanu ili koji se nakupe vremenom, jedino što eventualno možda vremenom usporavaju sistem, ali to je en general nebitno, i ako uložiš samo par minuta vremena svako toliko da malo počistiš sistem, Windows će raditi stabilno i brzo taman i da nadživi hardver na kome radi.
Sell 'crazy' some place else. We're all stocked up here.
 
Odgovor na temu

calimero
calimero

Član broj: 14608
Poruke: 415



+34 Profil

icon Re: MacbookPro frustracija01.07.2012. u 20:46 - pre 142 meseci
Citat:
Evo, na primer, miš je postojao valjda još pedeset i neke godine ili početkom šezdesetih, pa nikada nije bio masovno korišćen

klasican primer: Douglas Engelbart 1968.



gomila, ali gomila stvari koje je tek nakon 30 godina dosla u mase.

ja sam sklon tome da kazem da su PrC luseri koji su mindless sledeli IBM zasluzni sto se zakasnilo jos cca 10 godina sa naprednim idejama i tehnologijama.

kao sto su pre 20 godina trubili: "koji ce nam kobas mis" tako danas trube "koji ce nam kobas - uvelicani iphone". hocete da napisem ime za vas?

Citat:
Windows ni dan danas ne renderuje fontove onako kako oni izgledaju, nego ima neki svoj način (jedno vidiš na monitoru, drugo kad odštampaš), tako da je neka ozbiljnija priprema za štampu na Windowsu moguća samo ako aplikacija koju koristiš ima neki svoj sistem za renderovanje fontova koji je nezavisan od Windowsovog sistema za to.

mislim da je Windows 8 poceo da koristi Mac nacin (posle 20 godina...)

Citat:
To je trebalo da urade još tokom devedesetih jer su proizvođači PC hardwarea tolike godine umesto EFI stavljali BIOS...

ne spominje EFI, sad ce ti objasniti kako nemas pojma sta pricas... :| BIOS je super i ne treba da se menja narednih 200 godina.

Citat:
Jeste Apple I bio nešto kao prototip, al' ipak su ga prodavali širom zemlje, tako da je mogao da posluži kao inspiracija drugima da i oni počnu da prave nešto slično.

jok. kad je Steve J. ponudio Jack Tramielu Apple I, Jack je vec imao u pipelinea Commodore PET i odbio je Steve-ovu ponudu da Commodore proizvodi Apple I.
Pored toga, Jack je u par navrata rekao da je poklonio saku 6502 CPU Steveu za eksperimentisanje... ;)

[qoute]"superiornu" PowerPC arhitekturu ... PowerPC dead-end[/quote]
ok je dimkovicu.

pozdravio te Morrowind ;)

Citat:
Konacno, za UEFI mozes da se zahvalis Intelu i HP-u koji su napisali originalnu specifikaciju...

mozes da zahvalis Sunu koji je to isto uradio 5 godina pre intela i HPa ;) ...

Citat:
Opet mešaš OS i aplikacije. Šta je Windows kriv ako neka 3rd party aplikacija ima loš uninstaller.

sve ce to lepo MacStore da resi... ;) ili WindowsStore...

Citat:
Registry služi za aplikacije koje se delimično integrišu u sam OS i dele neke sistemske biblioteke ili 3rd party common files, ili koriste OLE (Object Linking and Embedding), no većina aplikacije će se pokrenuti i bez instalacije, prostim kopiranjem direktorijuma aplikacije sa drugog Windowsa i pokretanjem izvršnog fajla, što nije recommended način, ali nije da ne radi kako bi se dalo zaključiti iz tvog pisanija. Možda neće raditi svaka moguća funkcija u aplikaciji, ali će se ona pokrenuti i raditi.

ovo mi je bila prva stvar koju nisam mogao da razumem: zasto ne postoji izvrsni fajl koji mogu jednostavno da startujem vec moram da "instaliram" aplikaciju u Windowsu... i sad, nakon20 godina - odjednom se svi trude da naprave "portabilne" aplikacije... :D :D koji smehotres od PrC lusera... treba im samo dve decenije da uvide neke ocigledne stvari.

Citat:
Najzad, registry služi i za tvikovanje sistema koji na drugi način ne bi bio moguć.

Registry je odlicna ideja ocajno izvedena.
 
Odgovor na temu

maksvel

Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: MacbookPro frustracija01.07.2012. u 20:47 - pre 142 meseci
Mislim da je na Advocacy-ju (gde bi i ova tema trebalo da završi) već elaborirano na temu registry vs. config fajlovi i registry tu nije ostao kratak.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip.t-dialin.net.



+7169 Profil

icon Re: MacbookPro frustracija01.07.2012. u 20:55 - pre 142 meseci
Citat:
calimero
ok je dimkovicu.

pozdravio te Morrowind ;)


Moze mene da pozdravlja ko god hoce, ali Apple je PowerPC zamenio Intelom a ne sa necim drugim :-) Apple, Inc. je naravno for-profit organizacija koja radi pametne odluke - samo je smesno koliko se fanboyi pecaju na PR fasade.

Kad odsrafite vase uglancane MacBook Pro-ove, Air-ove, Mac Proove, iMac-ove tj. svako parce Apple hardvera na kome moze nesto da se >radi< a ne samo da se gleda i tapka, a u njima kuca fini PC hardver, sa sve inferiornim Intel CPU-ovima.

Mislim, ako smete da ih otvarate - kontam da to nije kosher po Apple dogmi.

A i ako ne smete, uvek imate te vase istorije, kako je bilo za vreme moje babe, ko je prvi ciglu bacio i tako dalje... A za to vreme, vase browsere na laptopovima teraju X86 instrukcije :)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

calimero
calimero

Član broj: 14608
Poruke: 415
Via: [es] mailing liste



+34 Profil

icon Re: MacbookPro frustracija01.07.2012. u 21:15 - pre 142 meseci
Znas i sam koliko je PPC bio bio superiorniji u odnosu na x86. Sudeci po tvon CVju ne bi trebalo da ti bude previse tesko da vidis to.

Druga stvar su tvoji licni stavovi i razmisljanje. (opet pogresno; samo da bi satro zapljunuo Apple)

Na morrowind si vidim vec zaboravio... ;) (isto kao i intel)
 
Odgovor na temu

mr. ako

Član broj: 65959
Poruke: 2367



+2294 Profil

icon Re: MacbookPro frustracija01.07.2012. u 21:18 - pre 142 meseci
I dalje ne ubadas. :) Tvoja izjava je da ti eto ne mozes da se zalis, jer je to na Win jos gore. To je pogresno. To je besmisleno. To je zatrovan um. To je slepi fanboyizam.

Citat:
[url=]Marcus Naissus[/url]Moj stav nije "jes' da kod mene ne radi, ali ne radi ni kod "njih", muhhahaha"...

Citat:
Marcus Naissus: ... ... ...pošto bi se tako OS zaštitio i od korisnika koji nasedaju na svakakve stvari, ali Windows aplikacijama daje mnogo veće dozvole da upropaste nešto, tako da opet ne mogu da se žalim.
*tri tacke i boldovanje u quoteovima je moje.


@Dimkovic
I'm glad you're back! :)
(da si se izlecio od kratkotrajne zatrovanosti Apple filozofijom :P )

- Il n'est pas important qui, importe c'est quoi!
 
Odgovor na temu

bttp
Vračar

Član broj: 48840
Poruke: 1539
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 8285806


+155 Profil

icon Re: MacbookPro frustracija01.07.2012. u 21:25 - pre 142 meseci
Ajd da dodam na "during the war...", za "povjesničare", upravo je Bil Gejts tj. Majkrosoft bio taj koji je pozajmio Stevi Džobsu €150000000 (stopedesetmilionadolara) kad se vratio u Epl, da bi mogao da reanimira firmu koja je bila zrela za bankrot. Znači, zahvalite se Majkrosoftu što sad možete da pljujete Windows na sva usta :)
Sell 'crazy' some place else. We're all stocked up here.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip.t-dialin.net.



+7169 Profil

icon Re: MacbookPro frustracija01.07.2012. u 21:38 - pre 142 meseci
Citat:
calimero
Znas i sam koliko je PPC bio bio superiorniji u odnosu na x86. Sudeci po tvon CVju ne bi trebalo da ti bude previse tesko da vidis to.

Druga stvar su tvoji licni stavovi i razmisljanje. (opet pogresno; samo da bi satro zapljunuo Apple)


Evo malo mojih licnih stavova:

MacBook Pro with Retina Display



Koji li je ovo CPU na ploci pitam se ja... Da li je PowerPC? Hmm... ne!

Intel?

SOKANTNO! JERES!

Da li ja pljujem Apple? Svasta, Apple radi odlican posao i pravi dobre masine. Samo sto toliko dobro rade marketing da i posle 6-7 godina Apple fanboyi ne mogu da izbace istrosene i zamenjene PR kampanje... emocije, sta li :)

E sad, to sto Apple fanovi misle da je prozivka njih u stvari prozivka njihove omiljene firme je patologija i nista drugo.

Dalje...

MacBook Air



Opet Intel? Ma nemoguce... PowerPC je superiorna arhitektura, rekao mi Apple 2001-ve bre! :)

Da vidimo iMac...



And the winner is... Opet Intel? U majq mu... gde su im se zaturili ti PowerPC-jevi...

A Mac Pro?

Tu bre mora da kucka Power, mislim... pro, power i tako to... idu zajedno, po starom Apple kanonu:



Cek cek... ne vidi se dobro... ima jos sanse.

Da uzumiramo malo... evo:



DOH! Ponovo Intel... pa sta je ovo dodjavola...

Jel moze neka pricica od pre 20 godina, mislim ko je kome nesto rekao u Bay Area-i, ko je prvi nesto smislio i tako to da se malo nasmejemo.

During the war...


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Marcus Naissus
Niš

Član broj: 291521
Poruke: 92
*.adsl-a-7.sezampro.rs.



+45 Profil

icon Re: MacbookPro frustracija01.07.2012. u 22:07 - pre 142 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Malo tehnicke edukacije - posto se vidi da nije zgoreg, to sto Mac radi "da prevari Windows" je nista drugo nego tzv. Legacy UEFI modul. To je opcioni deo UEFI standarda, a ne nesto sto je Apple izmislio.

Nisam ni rekao da je Apple to izmislio, ali taj firmware jeste pravio Apple (možeš da proveriš na Google, a može i da se zaključi iz toga što em što taj firmware ima interfejs tipičan za Apple, em što može da se njime upravlja preko onog daljinskog što dolazi uz Mac, em što ima još neke stvari tipične za Macove, ali ne i za non-Apple računare).
To su mogli i drugi proizvođači računara da naprave, ali su ipak uglavnom stavljali samo BIOS zbog Windowsa (da je Windows prešao na EFI, morali bi EFI da stavljaju).
Citat:
Ivan Dimkovic: UEFI ne donosi neke bog zna kakve dobitke za desktop sisteme (osim par stotina ms u poredjenju sa posteno pisanim BIOS-om do jedne sekunde boot vremena kod idiotski pisanih BIOS-a, konfiguracione sposobnosti UEFI specifikacije su apsolutno irelevantne na desktopu)

Ne donosi dobitke za desktop sisteme? Ajde jedno pitanje... Da li prosečan desktop korisnik može da naiđe na hard disk veći od dva terabajta? Ako može, onda bi valjda bio red da može i da ga koristi na svom računaru kako on hoće, a MBR (BIOS zahteva MBR... neće GUID) ne podržava particije veće od 2 terabajta, što bi značilo da ako ti, na primer, imaš hard disk od 6 terabajta (ima od WD jedan eksterni thunderbolt hard disk od 6 TB), da ćeš morati da ga "cepkaš" bar na tri posebne particije ako nemaš EFI. A to nije jedina prednost koju EFI ima nad BIOS. EFI može da ima i user-friendly GUI (tako da i neko ko se baš ne razume u računare može da ga koristi... a aj ti objasni nekoj tetki kako da podešava BIOS kad BIOS ima samo tekstualni režim), da prodržava moderan hardware (na primer, da bootuješ preko WiFi) i još svašta.
Citat:
Ivan Dimkovic: i zbog fakta da su mnogi korisnici terali Windows XP koji nije UEFI kompatibilan, sto bi izazvalo support-probleme (citaj: troskove) jer cak i opcija da se to ugasi u firmware-u je dovoljan razlog da ti bar 2/3 ne-IT pro-ova zovu i kukaju

Citat:
Ivan Dimkovic:A prilicno sam siguran da je mnogo vise korisnika u 2006/2007-moj godini cenilo sto mogu bez problema da instaliraju Windows XP nego sto imaju UEFI

Nema šta da se gasi u firmwareu... mogli su da naprave da i EFI radi kako treba, a i da Windows "misli" da je to BIOS, kao na Mac što i Windows XP može da se instalira bez zezanja oko nekih podešavanja firmwarea.
Citat:
Ivan Dimkovic: Apple je mogao da cisto uvede UEFI kada su odlucili da penzionisu "superiornu" PowerPC arhitekturu, posto nisu imali nikakve legacy probleme.

Nisu imali probleme jer su ih rešili na vreme.

Mogli su i MS i proizvođači PC računara da rešavaju svoje probleme na vreme... niko ih nije držao.
Citat:
Ivan Dimkovic: PC OEM-i nisu u takvoj situaciji.

Ako Apple može da napravi računar koji podržava i OS X i Windows, računar koji ima EFI, a opet Windows XP koji nije kompatibilan sa EFI može da se instalira bez zezanja, onda ne vidim zašto kao PC OEM-i "nisu mogli" da prave računare koji imaju EFI, a da opet na njima može da radi i Windows XP.

Pa ne pomažu Appleu Marsovci :)
Citat:
Ivan Dimkovic: za UEFI mozes da se zahvalis Intelu i HP-u koji su napisali originalnu specifikaciju jos u vreme dok je oficijelna Apple PR masinerija nazivala Intelove sisteme inferiornim u odnosu na njihovo Power PC cedo

Tad Intelovi desktop procesori i jesu bili inferiorni u poređenju sa PowerPC procesorima. Razlika u performansama je bila ogromna (PowerPC je u nekim slučajevima mogao da ima i duplo bolje performanse) i ne samo to, nego je PowerPC i pored toga što je bio dosta jači i mnogo manje trošio (znači, mnogo bolje performanse po vatu).

Ne zaboravi i da je '99. godine Američka vlada proglasila PowerMac za "superkompjuter" i "oružje" i izvoz u Kinu je bio zabranjen zbog toga (da taj računar ne bi "pao u pogrešne ruke"), što je Apple iskoristio i da napravi ovu reklamu: http://www.youtube.com/watch?v=lb7EhYy-2RE

Da li je neka vlada ikada smatrala da je neki IBM PC klon toliko moćna mašina da ga proglase za "superkompjuter" i "oružje"?

Znači, pričamo o tome šta je bilo tokom devedesetih jer su Intel i HP tad razvijali EFI...

Evo i jedan članak iz 98. godine: http://lowendmac.com/musings/pentiumii.shtml

Intel jeste kasnije napravio desktop procesore koji su bili brži od tada aktuelnih PowerPC procesora, ali to je bilo dosta kasnije, a ne za vreme devedesetih.

To što je Core i7 danas dobar procesor nikako ne znači da je i Pentium II svojevremeno bio jednako dobar.

Mnoge stvari se vremenom promene...

Citat:
Ivan Dimkovic: Cinjenica je da je Apple pimpovao PowerPC i posle isteka njegovog roka trajanja i u vreme kada je vec bilo ocigledno da je PowerPC dead-end.

A da li se odluka da se kompletan user-base prebaci na drugu arhitekturu donosi preko noći? Da li je MS ikada pokušao da kompletan Windows user-base prebaci na PowerPC dok je PowerPC bio jači procesor?

Pa normalno da Apple nije mogao da kaže "E, evo sad je izašao nešto jači Intelov procesor od ovog PowerPC procesora, ajmo mi odmah na Intel", nego su čekali da vide da li će neki još jači PowerPC da se pojavi jer uopšte nije mali posao prebacivati ceo user-base na drugu arhitekturu.

Apple je bar prešao na Intel kad su videli da je Intel počeo da pravi pristojne procesore, a nisu kao MS sedeli skrštenih ruku dok je njihov OS radio na inferiornim procesorima. Pa MS tolike godine nije prebacio svoj user-base sa BIOS na EFI iako je to mnogo lakši posao od prebacivanje celog user-basea na drugu arhitekturu.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip.t-dialin.net.



+7169 Profil

icon Re: MacbookPro frustracija01.07.2012. u 22:33 - pre 142 meseci
Citat:
Marcus Naissus
Nisam ni rekao da je Apple to izmislio, ali taj firmware jeste pravio Apple (možeš da proveriš na Google, a može i da se zaključi iz toga što em što taj firmware ima interfejs tipičan za Apple, em što može da se njime upravlja preko onog daljinskog što dolazi uz Mac, em što ima još neke stvari tipične za Macove, ali ne i za non-Apple računare).


Naravno da je firmware za svoj hardver napravio Apple, ali po standardu koji su napravili Intel i HP.

Ne znam koliko se razumes u UEFI, cini mi se ne puno - a posto se ne razumes, bolje ti je da ne koristis Google kao izvor, nego procitaj malo UEFI specifikaciju pa ce ti postati jasno da je 90% UEFI specifikacije cist standard, koji se samo dovrsava platform-specific modulima.

Zbog toga je jednostavno i "hackovati" UEFI firmware-ove bilo ciji da su, posto je ogroman deo koda zapravo cista 1-na-1 implementacija UEFI standarda. Stavise, mnogi komercijalni firmware-ovi se baziraju na otvorenom TianoCORE framework-u (koji je, opet, cista implementacija standarda) sa komercijalnim platform-specific dodatcima.

Dakle, Apple se piggybackovao na specifikaciju koju su napisale PC kompanije.

I njihovi fanovi danas koriste UEFI kao nekakvu pro-Apple argumentaciju. Ludilo.

Citat:

Ne donosi dobitke za desktop sisteme? Ajde jedno pitanje... Da li prosečan desktop korisnik može da naiđe na hard disk veći od dva terabajta? Ako može, onda bi valjda bio red da može i da ga koristi na svom računaru kako on hoće, a MBR (BIOS zahteva MBR... neće GUID) ne podržava particije veće od 2 terabajta, što bi značilo da ako ti, na primer, imaš hard disk od 6 terabajta (ima od WD jedan eksterni thunderbolt hard disk od 6 TB), da ćeš morati da ga "cepkaš" bar na tri posebne particije ako nemaš EFI. A to nije jedina prednost koju EFI ima nad BIOS. EFI može da ima i user-friendly GUI (tako da i neko ko se baš ne razume u računare može da ga koristi... a aj ti objasni nekoj tetki kako da podešava BIOS kad BIOS ima samo tekstualni režim), da prodržava moderan hardware (na primer, da bootuješ preko WiFi) i još svašta.


Err...

I, naravno, u vreme 2 TB diskova, gle cuda, PC sistemi podrzavaju UEFI.

Pretpostavljam da si ti te 2006-te, godinu dana pre pojave consumer verzije Windowsa sa UEFI podrskom kuci imao kamaru 2 TB diskova... Ludilo.

Citat:

EFI može da ima i user-friendly GUI (tako da i neko ko se baš ne razume u računare može da ga koristi... a aj ti objasni nekoj tetki kako da podešava BIOS kad BIOS ima samo tekstualni režim)


Err #2... Prvo, obican korisnik nema sta da trazi u UEFI podesavanjima.

Zbog toga Apple i nema ista na svojim consumer masinama. Ima sivi ekran. Za to je inace, neophodan UEFI :-))))

Drugo, niko ti ne brani da imas graficki BIOS i bez UEFI-ja. Int 10h bato, pa koji vec hoces VESA mod.

Postojali su oni WinBios-i jos 1995-te godine, sa sve "prozorima" i mouse pointerima. Pa su ih PC OEM-i zabatalili posto u BIOS-u takve gluposti samo smetaju, oni koji imaju sta da rade u firmware-u nisu dizajneri i ispijaci Frapucina.

Jel ima jos nesto sto ne znamo? :)

Citat:

Ako Apple može da napravi računar koji podržava i OS X i Windows, računar koji ima EFI, a opet Windows XP koji nije kompatibilan sa EFI može da se instalira bez zezanja, onda ne vidim zašto kao PC OEM-i "nisu mogli" da prave računare koji imaju EFI, a da opet na njima može da radi i Windows XP.


Tebi ocigledno neke stvari nisu najjasnije.

Mozda zato sto PC korisnici nisu toliko puni sr*nja pa se loze sa kompanijskim PR-ovima i hvataju se izgrgoljenih marketinsko-tehnickih detalja kao nekakvog svetog pisma koje onda prenose sa kolena na koleno.

Ponovicu:

- Sve Intel-ove ploce jos od 2007/2008 imaju UEFI

- Sony Vaio laptopovi imaju UEFI od 2008, kao i svi ostali koji koriste InsydeH20 UEFI framework (Acer da ja znam, a verovatno i mnogi drugi)

- Serverski sistemi kojima je UEFI zaista nesto i trebao ga imaju jos od pocetka prosle decenije

^ Na svim tim plocama radi XP u Legacy modu, na isti nacin na koji radi i na Apple masinama. Magicno!

Samo sto PC kompanije ocigledno od sitnog tehnickog detalja ne prave sektaski rat. Treba neko da ih obavesti da je tako najbolje praviti korisnicku bazu.


[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 01.07.2012. u 23:47 GMT+1]
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

mr. ako

Član broj: 65959
Poruke: 2367



+2294 Profil

icon Re: MacbookPro frustracija02.07.2012. u 02:44 - pre 142 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Samo sto PC kompanije ocigledno od sitnog tehnickog detalja ne prave sektaski rat. Treba neko da ih obavesti da je tako najbolje praviti korisnicku bazu.

Hehe, oni misle da masu ne treba tretirati kao zombije, ali to je definitivno najbolji nacin.

Kreiraj "brand" unutrar branda za uobicajene stvari, zastiti trademark/copyright i samo pici: Retina Display, System-wide drag and drop, PowerPC, FaceTime, AirDrop, AirPlay, iLife, Genius Bar, Magical, Magical, Magical, It just works, Magical, Incredible... I naravno ponavljati sve to sto vise puta!

Naravno, u tom loodilu, Apple nekad samo malo pretera... a naravno, ne treba zaboraviti ni patentiranje pravouganika... :)

- Il n'est pas important qui, importe c'est quoi!
 
Odgovor na temu

bigvlada
bgd

Član broj: 41095
Poruke: 325
46.240.145.*



+94 Profil

icon Re: MacbookPro frustracija02.07.2012. u 07:18 - pre 142 meseci
Citat:
A, mogao bih da napomenem i jednu stvar koja je bitna ljudima sa ovih prostora, a to je da je Apple nudio OS na
srpskohrvatskom ...


Bio je i TOS na srpskohrvatskom (kolale su priče da je postojala i slovenačka verzija) a Workbench je od A4000 imao opciju local preferences koja je omogućavala da se OS prevede na neki od domaćih dijalekata.

Citat:
"Necu da me masina tretira kao debila."


Dejan Ristanović

Tih petanestak miliona ljudi koji su tada koristili računare na globalnom tržištu koje je bilo stotinjak puta manje nego danas su najžešći kritičari Windowsa 8 i sličnih teletabis umotvorina. Trade off je imati debilniji softver koji će veći deo svetske populacije moći da koristi (cifra od milijardu aktivnih pc računara je dostignuta pre par godina) ali je zato hardver jeftin. Tada ti je za dobru mašinu trebalo 3-4000 maraka ili dolara. One stotine miliona fejsbuk zombija imaju važnu ulogu u današnjem IT ekosistemu: snižavaju cene monitora i komponenti za nas ostale.

Citat:
Sta je samo Balmer lupetao pre tri godine za iPad a evo ga sad sa Windows RTom na bini
.

Činjenica. Ali činjenica je i da je MS pre svetog steve imao tablet. Samo što ga je predstavljao tip sa masnom kosom i glasom tinejdžera koji još uvek mutira pa nije mogao dobiti status magičnog. Dobar za Youtube klipove i browsing bez mnogo kucanja, loš za sve ostalo.

Citat:
Pored toga, ST je bio superiorniji od Machintosha u svakom pogledu


Da, to je bila interesantna činjenica da je softver za mac pod aladinom radio brže i u višoj rezoluciji nego na meku (640*400 vs 512*384) i pored toga što su imali isti procesor.A ST je koštao četvorostruko manje. Nekim ljudima je još tada bilo jasno da je mekintoš hardver za buržuje ili one koji se osećaju tako, čast izuzecima.

Citat:
TT sam nedavno kupio samo da me zelja mine...


Realno, TT je bio težak promašaj, trebale su im godine da ga nateraju da radi a da se ne dimi.
Da su izbacili Falcona u kućištu od mege (ili nekom kapacitetnijem ala A2000) i koncentrisali se na njega a ne na Jaguara
poživeli bi mnogo duže. Imali desktop sa DSP-om a hteli da se kače sa Playstationom. Baš čudno što su se samoubili.

Citat:
Apple 2 (mislim c), ljudi iz PEL Varazdina (mislim da su oni bili zastupnici Apple-a za SFRJ


Zastupnik je bio zagrebački Velebit. Da nisi možda koristio Ivel Ultra? To je bio domaći Apple II kompatibilac, koristio se u
školama u Hrvatskoj. Meni je sa tih sajmova najviše ostala u sećanju Compaqova unix 486 zverina, Galaksija u raznm bojama i smešni tasteri na loli 8.
 
Odgovor na temu

vladared
Vladimir Crveni
Sistem Administrator
Novi Sad

Član broj: 50291
Poruke: 1026
*.mynsn.net.

Sajt: www.itpoint.rs


+394 Profil

icon Re: MacbookPro frustracija02.07.2012. u 10:26 - pre 142 meseci
Dakle svaka temaje osuđena na čiji je veći.
M$= Apple (sa moje tačke gledišta) i čitava ova priča je totalna debilana, jer Apple ne dozvoljava free hardware za svoj OS, M$ evo ucenjuje proizvođače hardwarea sa "novim zaključanim certifikatima" na mašinama na kojima se ništa drugo neće moći instalirati sem Windowsa. Marketing Applea= Marketing M$. Možda je jedan malo uspešniji od drugog, ali na isto se svodi. Omiljeno upoređenje sa automobilima Apple = Mercedes, Windows = VW, Linux=hmmm Mahindra. Sve su automobili, svi rade isto samo što svaki ima svoju klijentelu. Apple = buržuji ili oni koji žele izgled+karakteristike i pri tome ne žale za parama, Windows= široke narodne mase gde se mogu naći i oni sa plitkim džepom, ali i oni koji vole izgled+karakteristike i ne žale baš mnogo za parama, Linux= retko ko bi poželeo da sedne i da ga voza, ali oni koji sede uživaju u tome, ako ni zbogčega drugog što su drugačiji, što imaju nešto što drugi nemaju sa približnim k-kama, ako nešto zafali, pa sam napravi.
Šta god pričali fanboyevi, sve se vodi na upotrebljivost mašina i spremnost da se izvoje pare za određeni proizvod. Činjeninca je da Apple uglavno kvalitet gura u svoja kućišta, ali je isto tako činjenica da od "običnih proizvođača" možeš sklopiti "apple mašinu" za približne pare.
Što se softwarea tiče... Ma sve je to isto sr***e, samo je pitanje šta želiš da vidiš. M$ je bušan ko sito, sa problemima koje ni ne možeš da zamisliš, ali isto tako i MacOSX. Možda nisu identične rupe na tom situ, ali svodi se na isto...
Ove godine je tačno 30 godina mog bistvovanja za računarima i kada čitam ovo ponekada me baš dobro nasmejete, jer ne samo da se sećam pojedinih proizvoda nego sam i terao, ali to je toliko davna prošlost da je smešno sada bilo kakvo upoređivanje raditi. Em što nije aktuelno, em što ništa ne znači za sadašnje tržište...
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: MacbookPro frustracija

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9

[ Pregleda: 54891 | Odgovora: 166 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.