Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

MacbookPro frustracija

[es] :: Advocacy :: MacbookPro frustracija

Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 55118 | Odgovora: 166 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

cheetah
BGD

Član broj: 267494
Poruke: 36
77.243.22.*



+57 Profil

icon Re: MacbookPro frustracija13.05.2012. u 21:19 - pre 145 meseci
Nemoj se covece nerviras, samo pokusavam da te diskreditujem
 
Odgovor na temu

mr. ako

Član broj: 65959
Poruke: 2367



+2294 Profil

icon Re: MacbookPro frustracija14.05.2012. u 01:43 - pre 145 meseci
Citat:
cheetah: ... ... Jedini (mozda malo preterujem, ali samo malo, siguran sam) doprinos firme Apple siroj IT/Technology bransi, je svakako to sto dobar deo hardcore IT firmi koje proizvode hardware, ... ...


Kad si vec pomenuo, o doprinosu kompanije Apple u IT/Tech sferi smo diskutovali u jednoj drugoj temi ranije:
http://www.elitesecurity.org/t434782-32#3065267
- Il n'est pas important qui, importe c'est quoi!
 
Odgovor na temu

cheetah
BGD

Član broj: 267494
Poruke: 36
*.static.sbb.rs.



+57 Profil

icon Re: MacbookPro frustracija14.05.2012. u 08:57 - pre 145 meseci
Za Apple:
Citat:
A i ono sto su patentirali je u rangu : pravougaonik, kocka, pravougaonik za zaobljenim ivicama, kocka sa zaobljenim ivicama, klizanje prstom po ekranu ulijevo, klizanje po ekranu ukoso, klizanje po ekranu udesno, klizanje ukrug (zahtjev odbijen, neko vec patentirao), izduzeni pravougaonik, zdepasti pravougaonik, aluminijumski poklopac, dugme kod donje ivice, ikonica velicine 8x8mm, ikonica velicine 9x9mm, ikonica velicine 10x10mm ...


Pazi ovaj lik (Odin D.), kao da mi je brat :))))))
 
Odgovor na temu

madamov
Milan Adamov
vlasnik
Adamov Konsultacije d.o.o.
Beograd, Srbija

SuperModerator
Član broj: 21939
Poruke: 4413
*.mts.telekom.rs.

Sajt: www.adamov.rs


+138 Profil

icon Re: MacbookPro frustracija14.05.2012. u 18:29 - pre 145 meseci
A da se vi momci lagano preselite u Advocacy forum?
 Certified Trainer Mojave 101 macOS Support Essentials 10.14
http://www.adamov.co.rs http://milan.adamov.rs http://www.infinitum.rs
 
Odgovor na temu

Darko Selakovic
Čačak

Član broj: 17289
Poruke: 499
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: darkoselakovic@gmail.com


+5 Profil

icon Re: MacbookPro frustracija14.05.2012. u 19:48 - pre 145 meseci
Citat:
mr. ako: Kad si vec pomenuo, o doprinosu kompanije Apple u IT/Tech sferi smo diskutovali u jednoj drugoj temi ranije:
http://www.elitesecurity.org/t434782-32#3065267


Broj prijavljenih patenata nije pokazatelj inovativnosti:

Forbes: Apple's Biggest Innovation: The Swipe?
Darko Selaković.
 
Odgovor na temu

cheetah
BGD

Član broj: 267494
Poruke: 36
217.65.192.*



+57 Profil

icon Re: MacbookPro frustracija14.05.2012. u 19:53 - pre 145 meseci
Ja... no fckn comment.
Daj bre covece, daj nesto ozbiljno, please.
 
Odgovor na temu

Darko Selakovic
Čačak

Član broj: 17289
Poruke: 499
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: darkoselakovic@gmail.com


+5 Profil

icon Re: MacbookPro frustracija14.05.2012. u 20:34 - pre 145 meseci
Hajde opustite se malo, nemate smisao za humor
Darko Selaković.
 
Odgovor na temu

Marcus Naissus
Niš

Član broj: 291521
Poruke: 92
*.adsl-1.sezampro.rs.



+45 Profil

icon Re: MacbookPro frustracija08.06.2012. u 04:14 - pre 144 meseci
Hteo bih da odgovorim ovom cheetahu.

Ja nisam oduvek bio Mac korisnik, ali sam pre oko 4 godine prešao na Mac i ne nameravam da se ikada više vraćam na Windows.

Tebi je možda nelogično što se neke stvari drugačije rade na Mac, ali je činjenica da je Apple proizvodio računare sa grafičkim okruženjem još u vreme dok Windows nije ni postojao, a i mnoge stvari su se pojavile prvo na Mac, pa tek kasnije na Windows, tako da nije Apple taj koji kao "izmišlja toplu vodu" i prepravlja nešto da bi bilo drugačije, nego Apple pravi onakav interfejs kakav je Mac korisnicima najlogičniji, a kad kasnije Windows dobije neke slične opcije, one često ne funkcionišu na isti način. Znači, za te razlike pitaj MS zašto su prepravljali nešto.

A evo ukratko da ti napišem šta mi se desilo kada sam počeo da koristim računare. Tada je Windows 98 bio aktuelan, a ja sam tek počinjao da učim da koristim računare. Kada sam hteo da prebacim jedan program sa jednog računara na drugi, ja još nisam znao kako to funkcioniše na Win, ali sam išao nekom logikom da ako mogu da prekopiram neku sliku sa jednog računara i da je onda otvorim na drugom ili neki dokument, da bih na isti način mogao i da prekopiram neki program. Kao što verovatno možeš pretpostaviti, nakon jednostavnog kopiranja programa, taj program nije hteo da radi. Nije mene pre toga neko navikavao na Apple filozofiju, pa da neko kaže da sam zbog toga očekivao da se programi instaliraju na taj način i na Win. Tek kasnije (dosta kasnije) sam saznao da se programi na OS X instaliraju jednostavim kopiranjem na hard disk (mada se mogu koristiti i bez toga). Ako posmatramo desktop računara kao površinu radnog stola, što bi desktop računara i trebalo da predstavlja, onda je valjda logično da desktop i funkcioniše kao radni sto.

Znači, nije poenta da ti moraš da se navikavaš na OS X, nego da bi trebalo da se odvikneš od Windowsa.

Apple je starija firma od Microsofta i nema potrebe da se prilagođava nekim MS "standardima".

A imam jedno pitanje za tebe... ako ti smatraš da je OS X toliko "loš", kako objašnjavaš, na primer, što je Windows 7 izbacio takozvani "Taskbar" u dobio nešto slično Docku? Dok Windows nije imao Dock, Windows korisnici su pljuvali Dock i veličali Taskbar, a sada koriste nešto što je skoro isto kao Dock na OS X.

To sa Dockom je samo jedan od mnogih primera kako Windows korisnici pljuju nešto na OS X, pa im je posle to super kad i Windows dobije nešto slično.

A imamo i primer sa Menu Bar... evo od skoro je Windows počeo da uklanja Menu Bar iz prozora, pa sad prozori na Windows izgledaju slično kao i na OS X, ali iako na OS X to olakšava rad (kada je Menu Bar u okviru prozora, onda je teško raditi s njim kada prozor nije razvučen preko celog ekrana jer onda korisnik mora da klikće na one strelice da bi došao do opcija koje ne mogu da stanu u taj prozor), na Windows je to mnogima otežalo rad jer Windows nema Menu Bar pri vrhu ekrana, tako da je korisnicima Windowsa otežan pristup opcijama koje su ranije imali u Menu Baru.

Da ne pričam sad o tome što programi za Windows često imaju vrlo različite korisničke interfejse jedni od drugih, pa, na primer, postavke (settings) nisu na istim mestima (jedan program to stavi pod "Tools", drugi na nekom drugom mestu...), programi izgledaju različito, ponašaju se različito... tako da jednom Mac korisniku takva situacija na Windows izgleda haotično.

Meni je Mac uštedeo mnogo vremena i živaca. Čak i kad sam kupio svoj prvi Mac, ja se nisam osećao izgubljeno kad bi trebalo da se nešto podešava jer ono što mi je potrebno vrlo lako pronađem baš zbog Apple filozofije, iako nisam išao na neke kurseve za korišćenje Maca. Na Windows to nije slučaj i kada me korisnici Windowsa zovu da im nešto namestim (mnogi od njih ne umeju sami da podešavaju Windows iako ga koriste godinama), ja onda imam problem da nađem gde je koja opcija za podešavanje nečega jer na Windows razne opcije premeštaju iz vezije u verziju, tako da to što sam nekada koristio Windows XP i što sam nekada išao na kurseve za korišćeje Win98 i DOS-a mi i ne pomaže puno jer mnoge opcije više nisu na istim mestima, pa nekad i nekoliko minuta tražim gde je neka opcija na Windowsu. Programi na Windowsu su mi takođe nešto teži za korišćenje baš zbog toga što skoro svaki program na Win ima neku svoju filozofiju, pa ne mogu uvek da predpostavim gde bi koja opcija mogla da bude, nego moram da je tražim po raznim menijima. Nisam ja neko ko je lenj za učenje, ali neću da svoje vreme trošim zezanje s Windowsom kad to vreme mogu na bolji način da iskoristim.

A da li ja mogu da updateujem BIOS na nekom serveru preko mog MacBooka mi je potpuno nebitno jer ja nemam potrebe da održavam Windows servere, niti poznajem nekog ko se time bavi. Meni kompjuter služi za kreativne poslove (fotografija, posanje tekstova, pravljenje nekih klipova... ali nije to za zezanje, nego ja od toga zarađujem) a Mac mi je za to pogodniji od Windowsa zbog iLifea i olakšanog rada sa većim brojem datoteka.
 
Odgovor na temu

calimero
calimero

Član broj: 14608
Poruke: 415



+34 Profil

icon Re: MacbookPro frustracija08.06.2012. u 09:02 - pre 144 meseci
svaka cast Marcus Naissus, ni ja ga ne bih bolje napisao
 
Odgovor na temu

bttp
Vračar

Član broj: 48840
Poruke: 1539
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 8285806


+155 Profil

icon Re: MacbookPro frustracija24.06.2012. u 21:12 - pre 144 meseci
Citat:
Marcus Naissus:
A imam jedno pitanje za tebe... ako ti smatraš da je OS X toliko "loš", kako objašnjavaš, na primer, što je Windows 7 izbacio takozvani "Taskbar" u dobio nešto slično Docku? Dok Windows nije imao Dock, Windows korisnici su pljuvali Dock i veličali Taskbar, a sada koriste nešto što je skoro isto kao Dock na OS X. :D

To sa Dockom je samo jedan od mnogih primera kako Windows korisnici pljuju nešto na OS X, pa im je posle to super kad i Windows dobije nešto slično.

Ovo uopšte nije tačno, Windows 7 Taskbar veze nema sa OS X Dockom. Da ne ulazimo u detalje koliko je napredniji i sa askpekta window managementa i sa aspekta application managementa, jednostavno veze nemaju jedno s drugim, osim što tebi možda vizuelno više liči na Dock u odnosu na stariji Windows Taskbar. U tom smislu, Microsoft unapređuje funkcionalnost Taskbara u skladu sa vremenom (više istovremeno pokrenutih aplikacija, aktivnih prozora u odnosu na ranije sisteme sa manje snage i memorije), dok Dock ostaje manje više isti koliko je meni poznato.

Tako da nemoj da tvrdiš nešto što prosto nije tačno.
Sell 'crazy' some place else. We're all stocked up here.
 
Odgovor na temu

calimero
calimero

Član broj: 14608
Poruke: 415



+34 Profil

icon Re: MacbookPro frustracija25.06.2012. u 01:23 - pre 144 meseci
Citat:
Ovo uopšte nije tačno, Windows 7 Taskbar veze nema sa OS X Dockom. Da ne ulazimo u detalje koliko je napredniji i sa askpekta window managementa i sa aspekta application managementa...

Tako da nemoj da tvrdiš nešto što prosto nije tačno.

vidi, to je cisto subjektivna stvar.

npr. Atari pored close, maximize i minimize dugmeta ima i dugme za guranje prozora u pozadinu - dakle imas vise kontrole nego u Windowsu.

pored toga, minimizovani prozori se stvarno redjaju u dnu ekrana kao mini prozori sa ikonom tako da mozes i dalje da ih premestas okolo...

ali sve je to subjektivna stvar - sto ljudi, sto cudi. cinjenica je da je Windows doneo MDI interfejs koji je mozda imao smisla na Amigi (gde je npr. svaka aplikacija mogla da otvori posebnu radnu povrsinu koja je imala odredjen broj boja a onda unutar te radne povrsine aplikacija je mogla da otvara prozore za dokumenta). Dok je sve ovo imalo smisla na Amigi zbog ogranicenog hardwarea, slican, MDI princip na Windowsu mi nema ama bas nikakvog smisla! Ali najpre ce biti to da je Microsoft kopirao sve sto je nasao na drugim grafickim operativnim sistemima i trpao sve u Windows bez ikakvog reda i smisla.

dakle, po meni je Windows 9x/XP GUI krs teski (koji ni posle 15 godina ne bi unapredili da ih Apple nije pritisnuo).
za Vista/Windows 7 GUI ne znam, nisam nikada nista ozbiljnije radio u njemu.

[Ovu poruku je menjao calimero dana 25.06.2012. u 02:42 GMT+1]
 
Odgovor na temu

vladared
Vladimir Crveni
Sistem Administrator
Novi Sad

Član broj: 50291
Poruke: 1026
91.232.237.*

Sajt: www.itpoint.rs


+394 Profil

icon Re: MacbookPro frustracija25.06.2012. u 10:34 - pre 144 meseci
Kao korinik svih pomenutih OSova, da dodam aktivno, mogu neke stvari da primetim i nadam se ostanem neutralan u vašim očima (pošto ja smatram da jesam). OSX je definitivno sistem za korisnike koji ne žele ni najmanje da razmišljaju i cimaju se glupostima, jedna od intuitivnijih dodaću.
@cheetah
Ne razumem baš toliku tvoju frustraciju, koja je više izazvana mogućnosti tvog ne prilagođavanja Macu nego što je stvarno neki razlog za frustraciju. Neke stvari su objektivne, tipa grejanje, to što su možda i previše zatvoreni za druge (mada ovde opet može se naći neko opravdanje tipa žele da sigurno radi na njihovom hardwareu, da zadrže neki kvalitet i ono što je možda još bitnije žele da drže cene pod kontrolom) i tome sl.
Za neke stvari ti je već odgoreno, tipa kada zatvoriš računar klikni i aktiviraće se... Ne znam šta nema za system administraciju, možda bi bilo bolje da navedeš tačno šta te interesuje, jer za sada nisam naleteo da za ozbiljnije stvari nema na Macu napravljeno rešenje.
Što se tiče onih pobrojanih:
1. Cut koliko je meni poznato je obično prevlačenje mišem iz tačke A u tačku B. Ako želiš da bude copy pritisni opt dugme (Alt). Na Macu je pravljeno da većina radnji se radi mišem, a do nedavno desni klik nije ni postojao, odnosno mogao se proizvesti tako što držiš ctrl i klineš na objekt tako da je ovo mnogo lakše bilo.
2. Hmmm meni ova opcija ne nedostaje pošto koristim što više monitora za svoj posao (zbog preglednosti), no ako ti to predstavlja problem pretpostavljaam da je ovo rešenje, mada sam ukucao u googleu da vidim da li neko ima sličan problem i kako ga je rešio. Ne znam da li je ovo rešenje i za 3 ali vredi probati.
4. Po meni opravdano zapažanje sa tvoje strane (kao što sam već primetio ranije), mada sve to nagurati u tako malo kućište istaviti kao oplatu termoprovodni materijal i očekivati da se neće grejati...
5. Da li ti je VM non-stop dignuta ili po potrebi? Pogledaj u podešavanjima VMova šta je prioritet kada VM radi VM ili Mac?
6. Činjenica je da Mac "retko" izbacije update-e, samim tim je logično i da su veći nego da su podelili iste, međutim isto tako je činjenica da se preko Software updatea updateuje sve živo, a ne samo OS. Zašto? Možda im je to politika da spreče neki "corrupted" fajl da se pojavi ili otkud znam. Recimo činjenica je ako imaš instliran neki 3th party hardware (recimo preko usb-a) za koji je potreban dodatan kext (podržan od proizvođača), posle updatea moram da ga ponovo instaliram... Smešno, ali istinito. Meni ovo (recimo) ne smeta toliko, ali zna da bude iritantno. Našao sam neko programče (čini mi se da se zove KextBeast) koje ovo odradi "automatski", tako da posle updatea samo ga šibnem i gotovo za jedan restart (baš juče sam updateovao na Lion 10.7.4)
7. Generalno bilo koji sistem je siguran koliko i onaj koji upravlja njime. Deo ti je objašnjen, malo korisnika manje virusa, deo sa admin pravima isto tako. Ono što se ne slažem, a što je ovde neko izneo kao činjenicu, je da se Mac koristi bez antivirusa i bez firewalla. Generalno ovo se može uraditi i mašina je "sigurna", ali treba uvek misliti i na druge i delimično na sebe (po meni) i staviti neki AV i firewall. Fala bogu pa je Sophos besplatan za Mac-a (Home Edition)
9. Mislim da je ovo stvar navike, šta više meni je čak ovo jednostavnije uraditi na Macu nego u Windowsu gde osim Print Screena moram da otvorim recimo paint, pastujem u njega, pa da ga sačuvam. Ovde imaš 3 i 4 pa biraj šta želiš da slikuješ i rezultat odmah dobiješ na desktopu..
10. Ovo je malo nejasno. Koji firmware/bios i na kom serveru? Zašto ti je to potrebno?
11. Šta koristiš na Widowsu? Kakve servere odnosno kakve VMove? XServer? Parallels nudi kompletan set alata ?
12. Stoji šta si napisao, mada je to uglavnom vezane za sve All-in-One uređaje.
 
Odgovor na temu

mikikg
System administrator
Srbija

Član broj: 3779
Poruke: 5059
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: yu3ma.net


+505 Profil

icon Re: MacbookPro frustracija26.06.2012. u 02:25 - pre 144 meseci
Zasto se uvek ovakve teme pretvore u hejterske i na kraju u prepucavanje da li bolji Mac ili PC ... Stvarno ne kapiram ... Ko nije u mogucnosti da oceni kvalitet nekog HW ili SW sta da mu radim, skontace to tokom vremena ako nije tvrdoglav i zadrt ...

@cheetah
1) Koristis pogresan mikrofon/slusalice. Za taj racunar ne mogu da idu "obicne" 3.5mm bananice sa 3 kontakta vec sa 4 kontakta. Pokusaj da nadjes ili pozajmi na probu slusalice/mikrofon od iPhone i videces da ce to da radi savrseno.

BTW: Taj jedan jedini 3.5mm prikljucak na MBP je jedan od najpametnije iskoriscenih zvucnih konektora koje sam video do sad! Preko samo jedne "rupe" moguce je postaviti stereo liniski analogni izlaz, stereo liniski analogni ulaz, kombinovano analogni ulaz/izlaz sa digitalnom volume kontrolom ili opticki digitalni izlaz tkz TOS link! Ako to ima jos neka ne-Apple sprava ja skidam kapu!
Site about Software Defined Radio – SDR
http://yu3ma.net/
https://github.com/yu3ma
On-line LM317 kalkulator
 
Odgovor na temu

Marcus Naissus
Niš

Član broj: 291521
Poruke: 92
*.adsl-a-2.sezampro.rs.



+45 Profil

icon Re: MacbookPro frustracija26.06.2012. u 17:25 - pre 143 meseci
Citat:
bttp: Ovo uopšte nije tačno, Windows 7 Taskbar veze nema sa OS X Dockom. Da ne ulazimo u detalje koliko je napredniji i sa askpekta window managementa i sa aspekta application managementa, jednostavno veze nemaju jedno s drugim, osim što tebi možda vizuelno više liči na Dock u odnosu na stariji Windows Taskbar. U tom smislu, Microsoft unapređuje funkcionalnost Taskbara u skladu sa vremenom (više istovremeno pokrenutih aplikacija, aktivnih prozora u odnosu na ranije sisteme sa manje snage i memorije), dok Dock ostaje manje više isti koliko je meni poznato.

Tako da nemoj da tvrdiš nešto što prosto nije tačno.

Šta kao "uopšte nije tačno" od toga što sam ja napisao? Je l' ga kao "nisu" pljuvali? Ajde prelistaj malo teme na Advocacy od pre nekoliko godina, pa vidi kako su neki Windows korisnici pljuvali Dock jer umesto onih dugmića sa natpisima ima ikonice i što ima animacije. A ne možeš da kažeš da Dock koji Windows 7 ima nema sličnosti sa Dockom na OS X jer je mnogo sličniji Docku na OS X nego Vistinom Taskbaru i vizuelno i po funkcijama. Možeš ti i milion puta da napišeš da je "Jump Lists" neka super MS-ova inovacija, ali to opet izgleda vrlo slično meniju koji se na OS X dobija kad se desnim tasterom miša klikne na neku ikonicu, što je OS X imao i pre nego što je Vista izašla, tako da ne može neko da kaže da je to MS-ova ideja. To što je MS smislio neki novi naziv za to, kao što su Trash na Windowsu nazvali Recycle Bin (a Apple je prvi smislio da GUI ima kantu za đubre u koju će da idu obrisane stvari, a ne da se trajno izgube čim ih obrišeš... slobodno proveri ako ne veruješ), ili kao što se Widgeti na Windowsu zovu Gadgeti, ne znači da nema sličnosti.

Uzgred... to što si napisao da MS "unapređuje funkcionalnost taskbara", a da Dock ostaje manje-više isti... To što Dock nije potrebno drastično menjati (Dock je vremenom dobio razne dodatne mogućnosti i fancy izgled, ali funkcioniše na sličan način kao Dock na NeXTSTEP) je plus za Steve Jobsa i Apple jer je OS X još u vreme kada je Windows XP bio najnoviji Windows imao sasvim pristojan Dock (a i Dock na NeXTSTEPu je bio sasvim pristojan, samo što tad nije izgledao baš toliko "fancy")... a MS je gurao taskbar sličan onom iz Windows 95 (ako je tebi sadašnji Dock na OS X "manje-više isti" kao onaj od pre desetak godina, onda je i Vistin taskbar manje-više isti kao onaj na Windows 95) sve do skoro, tako da je bilo krajnje vreme da Windows dobije nešto bolje od taskbara. To što je Dock bio korišćen i pre nego što je MS napravio Windows 95 nikako ne znači da je Dock zastareo jer NeXTSTEP nije bio neki prosečan OS... i to nisu neke "bapske priče", kako si rekao na drugoj temi, nego možeš i sâm da se uveriš ako pogledaš kako je izgledao NeXSTEP iz '92. godine: http://www.youtube.com/watch?v=j02b8Fuz73A

A to što je tebi "napredan" window i application management da se aplikacija ugasi kad joj se zatvori zadnji prozor i slične stvari o kojima je bilo reči na onoj drugoj temi su samo Windowsaške navike i ništa drugo. Već ti je objašnjeno do detalja zašto na OS X klik na X ne znači da će cela aplikacija da se zatvori. To nikako nije zbog toga što Apple nije mogao da napravi da to radi kao na Windows, pa da kažeš da je Windows tu nešto "napredniji", nego je to jednostavno tako jer nam tako više odgovara i jer imamo jako dobre razloge da to ostane tako. Evo, na primer, i rad unutar Photoshopa funkcioniše na sličan način kao rad sa OS X aplikacijama, samo što je Adobe morao da napravi da Photoshop za Windows bude jedan veliki prozor koji ima manje prozore unutra, da se ne bi cela aplikacija gasila kada se zatvori neka slika. Da li ti misliš da bi se fotografima koji rade sa po nekoliko stotina slika odjednom svidelo da moraju ponovo da otvaraju aplikaciju i da čekaju dok se učita kada zatvore sliku? GUI na OS X je osmišljen da bude praktičan za multitasking i rad sa više datoteka. Aplikacije koje nisu native za OS X, nego su pravljene, na primer, za Linux (znači, kad neko instalira neku aplikaciju koja je baš za Linux) ili aplikacije za Windows koje se teraju preko Crossovera se i na OS X ponašaju isto kao na Windowsu i Linuxu, što znači da OS X može i jedno i drugo i da Winodows tu nije ni u kakvoj "prednosti" jer Windows čak ne može ni da tera aplikacije za OS X, a itekako ima jako važnih profesionalnih aplikacija koje rade isključivo na OS X (Final Cut Pro i Logic su neke od najpoznatijih, ali ima ima ih još dosta).

Ako se tebi ne sviđa OS X i ako misliš da je Windows kao "mnogo napredniji", niko tebe ne tera da koristiš OS X i ne znam zašto osećaš neko potrebu da na Mac delu foruma po raznim temama ubeđuješ ljude koji koriste OS X da je Windows kao nešto "bolji".

Mi koristimo OS X jer nam OS X jednostavno više odgovara. Većina nas je koristila i Windows nekada i imamo svoje razloge zašto nam se Windows ne sviđa, ali to ne znači da ću ja sad da odem na Windows podforum, kao što ti dolaziš na Mac podforum, pa da ubeđujem ljude da Windows ne valja, da MS ne valjda i da je Apple super.

Koristi ono što tebi najviše odovara, bez obzira koji je to OS i gotovo. Ako hoćeš, stavi i MS DOS na tvoj računar... to nije naš problem i mi nemamo ništa od toga da te teramo da prelaziš na OS X.

Eto... toliko od mene... i ne nameravam da ti više odgovaram ako budeš nastavio da pišeš kako je Windows kao "bolji" po nečemu... Pokušao sam da ti kao čoveku objasnim zašto Windows NAMA (koji koristimo OS X) nije "bolji", ali ne znam da li ima smisla odgovarati na tvoje poruke.
 
Odgovor na temu

borrko

Član broj: 48653
Poruke: 40
*.dynamic.sbb.rs.



+4 Profil

icon Re: MacbookPro frustracija27.06.2012. u 11:39 - pre 143 meseci
^adobe je najzad ubacio da u osx u fotosopu bude jedan veliki prozor kao podloga za sve otvorene slike, kao u winu. bunili su se korisnici sto nema toga. inace i na irixu je bilo kao u osx-u: otvoris fotosop, a ono ti samo prozorce sa alatkama stoji.

koriscenje operativnih sistema i programa pod njima je sve, uglavnom, stvar navike. s' te strane nema puno sta da se kaze. valjda svi operativni sistemi imaju svoje prednosti i mane. ;)

@pokretac teme: tebi je osx ocigledno nuzno zlo, a po prirodi posla (firma te obavezuje da koristis), mislim da bi trebalo da se povinujes i nadjes nacin kako da se sto lakse priviknes, a ne da kukas. ;)


ono sto mene zanima je: zbog cega je izbacivanje brda modela telefona godisnje pozitivna stvar? tacnije, zbog cega je izbacivanje i jednog modela godisnje dobra stvar? valjda bi trebalo da se nesto kvalitetno razvija vise godina da bi to zaista bio nov i kompletan proizvod, a ne samo neka iteracija koja se vestim marketingom predstavlja kao ne znam ni ja kakva novotarija i usput prodaje za ogromne svote.

poz.
 
Odgovor na temu

-V-O-Y-A-G-E-R-
EU

SuperModerator
Član broj: 6086
Poruke: 8289

Sajt: MacOglasi.com


+349 Profil

icon Re: MacbookPro frustracija27.06.2012. u 11:47 - pre 143 meseci
Bad Borko, bad!
Ne postavljati food for thoughts u temu koja nema veze sa ovim što pitaš. Biće samo više off-topica :)
Otvori novu u mobilnoj telefoniji, pa ćemo rado učestvovati :)
d520 C35 A40 S45i SL45i ME45i 3650 6600 SX1 P800
S65 P910i Wizard W810i P990i BlueAngel
6280 E61 iPhone Treo750 MioA701 KG275 iPhone3G
5000 E51 iPhone3GS Desire DesireHD E71
7110 iPhone4 Note Nexus Bold9780
100 Nexus4 Nexus5 Q10 Z3C
iPhone5C OnePlus2 S4 S7E HT70 Power5 Mate20Pro S22U Fold4 S23U
 
Odgovor na temu

calimero
calimero

Član broj: 14608
Poruke: 415



+34 Profil

icon Re: MacbookPro frustracija27.06.2012. u 11:55 - pre 143 meseci
Citat:
Šta kao "uopšte nije tačno" od toga što sam ja napisao? Je l' ga kao "nisu" pljuvali? Ajde prelistaj malo teme na Advocacy od pre nekoliko godina, pa vidi kako su neki Windows korisnici pljuvali Dock jer umesto onih dugmića sa natpisima ima ikonice i što ima animacije.

ne vredi ti Marcuse, dzaba krecis ;)

kad PCjevcu kazes kako ikona Adiuma skakuce kad dobijes novu poruku i mase rukama, on kaze: "hahaha, patkica skace. to je bre crtani film, to je OS za debile"... a da je normalan, razumeo bi sta je kompozitni desktop i zbog cega je bitan.

Citat:
^adobe je najzad ubacio da u osx u fotosopu bude jedan veliki prozor kao podloga za sve otvorene slike, kao u winu. bunili su se korisnici sto nema toga.

odakle ti to?

oduvek u PhotoShopu na Mac OS Xu mozes da pritisnes taster F i da dobijes sivu ili crnu pozadinu (sto je po meni jedino bitno i ima smisla ako obradjujes fotografije). Ukoliko radis nesto gde ti trebaju fajlovi iz browsera ili nekog drugog progama neces stavljati sivu pozadinu vec ces koristiti prozore kako bi mogao da prevlacis grafiku iz npr. browsera ili illustratora direktno u photoshop. drag and drop princip u svim grafickim operativnim sistemima tradicionalno radi bolje nego na windowsu.

vec sam jednom objasnio: MDI je imao smisla mozda na Amigi zbog ogranicenog hardwera ali u modernom GUI OS-im je totalni debilizam i promasaj.

 
Odgovor na temu

borrko

Član broj: 48653
Poruke: 40
*.dynamic.sbb.rs.



+4 Profil

icon Re: MacbookPro frustracija27.06.2012. u 12:46 - pre 143 meseci
izvini Mario, nisam planirao skretanje sa teme... samo sam prokomentarisao jedan deo teksta koji je osnivac teme postavio. ako hoces, cenzurisi taj deo.

@calimero: ne pricamo o istoj stvari. to sa F je druga stvar i stavlja ti jedan dokument u fokus, sklanjajuci sve ostale iza. taj MDI je ocigledno ono sto je dovoljan broj korisnika zeleo u fotosopu, te odatle je ubacen. inace, fotosop koristim od wina 3.1(1), preko irixa, do danas... sto win, sto mac platforma.

inace, da se vratim malo na srz teme: sto se tice navika, definitivno ljudi koji su manje "racunarski pismeni" se lakse prilagodjavaju mac-u nego winu. ovo ne ponavljam sta sam citao sa raznih strana, nego sta sam doziveo kod ljudi koje poznajem.

meni recimo na macu nedostaje sto gomilu stvari ne mogu da odradim preko tastature. npr. putovanje kroz menije... to u linuxu i winu nema problema. osx poput iskustva iz irixa... imas stvari koje mozes iskljucivo preko tastature (terminal), a ima stvari koje mozes samo misem da odradis. ja bih voleo da mogu da sve odradim preko tastature, a misem dodatno GUI stvari. preko tastature mi je za veci deo stvari brze. mene licno vise frustriraju neke stvari u okviru wina na koji sam navikao, poput registry baze i nekih raznih imbecilarija. ali ne mogu da kazem da nisam nailazio na stvari na meku koje poput wina ne zahtevaju isto kompletnu reinstalaciju sistema.

sto se tice dock/task bar rasprave tice. mislim da nema potrebe da ona postoji uopste. opet je stvar navike. meni odgovara taskbar + quick launch umesto novog pristupa sa zalepljenim aplikacijama.

svako ko brani bilo koji od navedenih sistema kao "savrsen", "nema bolji", u stvari brani svoje navike. ne postoji nista savrseno, a da ga je covek napravio (a mozda ni sire). ;)

poz.
 
Odgovor na temu

Backy
Branislav Đurković
Treptač svetala
Beograd, Zvezdara

Član broj: 54113
Poruke: 2303
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: backy@elitesecurity.org
ICQ: 231979809
Sajt: www.elitesecurity.org/o/p..


+121 Profil

icon Re: MacbookPro frustracija27.06.2012. u 13:27 - pre 143 meseci
Citat:
borrko
meni recimo na macu nedostaje sto gomilu stvari ne mogu da odradim preko tastature. npr. putovanje kroz menije... to u linuxu i winu nema problema.


+1

ovo me ponekad baš iznervira... pritisnem cmd+s i jedina opcija na tastaturi je enter, a ako hoću bilo šta da promenim moram da potežem za mišem...
ili cmd+q pa mi ponudi save nečega što nisam sačuvao u poslednjoj verziji, po defaultu stoji valjda cancel da bi bilo failsafe a ja nisam našao način da ga (iole intuitivno) promenim tastaturom...
aka Vitez Koja
::
日本光学工業株式会社 :: One photo out of focus is a mistake, ten
photo out of focus are an experimentation, one hundred photo out of focus are a
style.
 
Odgovor na temu

-V-O-Y-A-G-E-R-
EU

SuperModerator
Član broj: 6086
Poruke: 8289

Sajt: MacOglasi.com


+349 Profil

icon Re: MacbookPro frustracija27.06.2012. u 13:34 - pre 143 meseci
Trebalo bi da OS X ima mogucnost otvaranja menija preko tastature, samo nije toliko stimulisano kao na Windowsu, tj. nije legat nekog proslog vremena, pa se nekako i ne korisiti. Ako izgooglas, siguran sam da ces naci.

A za kretanje po prozorima pomocu Tab tastera, u System Preferences i Keyboard treba da se prebaci na All Controls (pisem po secanju), pa ce onda Tab i/ili strelice moci da setaju selekciju po elementima prozora.
d520 C35 A40 S45i SL45i ME45i 3650 6600 SX1 P800
S65 P910i Wizard W810i P990i BlueAngel
6280 E61 iPhone Treo750 MioA701 KG275 iPhone3G
5000 E51 iPhone3GS Desire DesireHD E71
7110 iPhone4 Note Nexus Bold9780
100 Nexus4 Nexus5 Q10 Z3C
iPhone5C OnePlus2 S4 S7E HT70 Power5 Mate20Pro S22U Fold4 S23U
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: MacbookPro frustracija

Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 55118 | Odgovora: 166 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.