Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

SMPS za pojacalo

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: SMPS za pojacalo
(TOP topic, by 1OXB)
Strane: << < .. 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 955441 | Odgovora: 2536 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Papak01
Inzenjer
Beograd

Član broj: 199988
Poruke: 445
*.dynamic.sbb.rs.



+37 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo13.05.2013. u 05:46 - pre 132 meseci
Emisar...
Imas oko za detalje svaka cast!!! Mada je samo pitanje tesko trolovanje...
Ja sam odusevljen tom spravicom sa pocetka teme. Niti veceg g*****a, a da su se ljudi vise raspravljali o tome! Setio se seljak da proda flip-flop i multivibrator zapakovan u kuciste za 10 Ojra... Dobro istina ima i low/high side driver, ali i dalje ne vredi toliko.

Za buck je definisan maksimalni napon za DC=1 i iznosi Vin (da zanemarimo onih 0,5V na diodama). Vin je 'pik' napon sekundara, i DC je 95%. I da, onaj smps sa pocetka teme ima DC od 50% (dobro nesto manje jer se ne prklapaju), pa ako znas da je DC npr 47,5%, a pauza traje 1,2uS, onda je i frekvencija definisana. Jer je 1,2uS=5% od perioda. Naravno moze HB da radi i bez storage-a, Aca patentirao. (Tako se dobijaju maksimalni naponi, jednostavno uzmes i napravis HB sa EI33 koji daje 100MW snage, a ako se potopi u ulje moze da radi kao pretvarac za HVDC energetske sisteme.) Samo je problem koliko radi. Sto je veci elektrolit to radi krace.

[Ovu poruku je menjao Papak01 dana 13.05.2013. u 07:00 GMT+1]
 
Odgovor na temu

aca.jevtic94
Valjevo

Član broj: 247241
Poruke: 1293
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+32 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo13.05.2013. u 11:33 - pre 132 meseci
E papak,sad bi ti reko jel znas?
Izvini,ali nemoj da ........
Pa ti uopste nisi razumeo odgovor,mislio sam da posto iole nesto znas (vise od nas) da bi mogao i sebe ubaciti u taj skup,u pozitivnom smislu,a ne to sto ti mislis,slabo vidis,ima i jedan smajlic na kraju.Izvinjavam se upravi ako nesto krsi pravila,samo neka on vidi pa brisite ako je potrebno.
Acca Electronic
 
Odgovor na temu

Sleepwalkerbg
Sleepwalker
Service Technician

Član broj: 170649
Poruke: 209
*.cpe.vektor.net.

Sajt: promusicbg.weebly.com


+87 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo13.05.2013. u 12:27 - pre 132 meseci
Citat:
Papak01: Prvo, Aco, nisam NIGDE SEBE pomenuo (a cini mi se ni tebe). Drugo, Sleepwalkere, mi jesmo drugari itd, ali elektrodinamiku/elektromagnetizam nemoj da me ispitujes, jer cu da te oborim na ispitu za vrtic. Uz duzno postovanje prema tvom prakticnom znanju iz elektronike. :) I poslednje, procep je na JEZGRU nije defekt praznog prostora niti je na namotajima (izuzev kad ti motas, pa zadrhte ruke od vinjaka...)

Emisar, 1,2uS je Toff sto je jedino sto figurise u proracunu bilo kog buck konvertera, tako da ne vidim sta je problem, i takodje figurise minimalna a ne maksimalna struja tako da ce kod starta zapravo induktivni otpor odredjivati brzinu (odnosno broj impulsa) potreban da napuni elektrolite na radnu vrednost napona. Naravno u prvom momentu je struja tolka da jezgro storage ide ka saturaciji (ali se to prakticno ne desava) jer su ta jezgra tako konstruisana da kao sto je Macola jedno 1000000 puta ponovio prilicno monotono upadaju u zasicenje. Ako bi sam pravio procep jezgra onda bi figurisala ta maksimalna struja definisana 'otporom' koji pruza dioda i induktivnim otporom samog sekundara trafoa. A i kako bi to radio HB kada ne bi bio HB. Ili sta ako bismo mesto ispravljacke diode stavili krompir!?!

[Ovu poruku je menjao Papak01 dana 13.05.2013. u 06:56 GMT+1]


Izvinite gospodine profesore sto vas dirnuh u bolno mesto. Tje ljubim da prodje :)

Odo ja na vinjak .. hehehe
 
Odgovor na temu

MILANAN
MILAN ANDRIC
OPERATRER,PCRACUNARA
SVRLJIG,SRBIJA

Član broj: 257039
Poruke: 876
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+10 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo13.05.2013. u 14:31 - pre 132 meseci
Ajde ako moze bez stare nase tradije "najedomo se napismo se pa ce se bijemo" U ovom pa i u drugim poslovima svako ce svakog u necemu da "zakopa" nek ide tema kao do sada pa da joj salvimo i drugi rodjendan
MILAN ANDRIC
 
Odgovor na temu

Sleepwalkerbg
Sleepwalker
Service Technician

Član broj: 170649
Poruke: 209
46.240.171.*

Sajt: promusicbg.weebly.com


+87 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo13.05.2013. u 17:19 - pre 132 meseci
Naravno kolega Milanne, ja sam tu da razmenim iskustva , ucim od iskusnijih i pomognem mladjima (po znanju) jer su i meni mnogi pomagali. Nisam tu da bih merio "kome je duzi" .. pa sad , bio to radni staz , nivo znanja ili nesto trece ;)
Ali to pojedini mladji clanovi teze kapiraju izgleda..
Jer , najpametniji se jos nije rodio ..
 
Odgovor na temu

aca.jevtic94
Valjevo

Član broj: 247241
Poruke: 1293
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+32 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo13.05.2013. u 17:22 - pre 132 meseci
Citat:
MILANAN:
Ajde ako moze bez stare nase tradije "najedomo se napismo se pa ce se bijemo" U ovom pa i u drugim poslovima svako ce svakog u necemu da "zakopa" nek ide tema kao do sada pa da joj salvimo i drugi rodjendan

U pravu si,mada izgleda da kolega papak nije dobro shvatio moj post,mislio sam u pozitivnom smislu,ali nema veze,oprastaju se greske ;)
Acca Electronic
 
Odgovor na temu

MILANAN
MILAN ANDRIC
OPERATRER,PCRACUNARA
SVRLJIG,SRBIJA

Član broj: 257039
Poruke: 876
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+10 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo13.05.2013. u 18:19 - pre 132 meseci
-Sleepwalkerbg- Treba oprostiti,bar po meni i to mladjima ali sto ima lik ali je na drugim temama koji i meni moze da bude deda a kamo li tebi i kakvo ponasanje ima da prosto pozelis da te nagazi pa da mu s"merak obrises eprom bez uv lampu,e takvima ne treba oprostiti.Ide ova tema lepo i nekim izdvajanjem tekstova bas se lepa knjiga moze sastaviti i to neverovatno korisna i poucna.
MILAN ANDRIC
 
Odgovor na temu

Sleepwalkerbg
Sleepwalker
Service Technician

Član broj: 170649
Poruke: 209
46.240.171.*

Sajt: promusicbg.weebly.com


+87 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo13.05.2013. u 19:16 - pre 132 meseci
Citat:
MILANAN: -Sleepwalkerbg- Treba oprostiti,bar po meni i to mladjima ali sto ima lik ali je na drugim temama koji i meni moze da bude deda a kamo li tebi i kakvo ponasanje ima da prosto pozelis da te nagazi pa da mu s"merak obrises eprom bez uv lampu,e takvima ne treba oprostiti.Ide ova tema lepo i nekim izdvajanjem tekstova bas se lepa knjiga moze sastaviti i to neverovatno korisna i poucna.


Pa nema sta tu da se oprasta, meni niko nista nazao nije ucinio takvim ponasanjem , niti me je naljutio.
Ja sam samo dao savet takvim osobama da moraju spustiti loptu radi sebe jer niko ne voli "pametne" , a i zivot im pre ili kasnije pokaze da nisu bas uvek u pravu ma koliko bili nadareni i vesti u necemu. To je jednostavno zakon prirode kao i svi zakoni fizike i elektrotehnike kojima podlezu i ove nase spravice ;)

Znaci to je bio SAVET a ne ljutnja.

Kada bih sve primao k srcu mislim da bih odavno bio obrisan UV lampom ili jos gore - bez njuma :)))
 
Odgovor na temu

Papak01
Inzenjer
Beograd

Član broj: 199988
Poruke: 445
*.dynamic.sbb.rs.



+37 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo13.05.2013. u 19:35 - pre 132 meseci
Ne ne MILANAN, pazi Sleepwalker i ja smo drugari godinama. I on mi je veoma drag i dobar covek i pre svega neko od koga sam JAKO mnogo naucio o elektronici. Iskreno Sleepwalker me je preveo od cevi preko tranzistora do ic kola i sad mikrokontrolera, na cemu sam mu ja veoma zahvalan. Njegov problem i razlog zasto se ovde objasnjava sa TV mehanicarima a ne radi za Teksas instruments jeste nerazumevanje izvesnih teorijskih pojmova i jedna velika rupa tamo gde treba da bude matematika. I to ne zato sto je glup vec zato sto je ekstremno lenj. I kao sto ja njega volim drugarski da nagazim za rupe u fizici, on meni voli da prebaci da mi svaki pojacavac radi kao oscilator i obrnuto... :P

Nema ljutnje, zaista, posebno na njega!

 
Odgovor na temu

MILANAN
MILAN ANDRIC
OPERATRER,PCRACUNARA
SVRLJIG,SRBIJA

Član broj: 257039
Poruke: 876
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+10 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo13.05.2013. u 19:37 - pre 132 meseci
Ma uredu je,ja nisam ciljao da je tebe neko uvredio i td jednostavno sam to kroz "razgovor" napisao kao uopsteno da ide sve kao do sada bez svadje i tako
MILAN ANDRIC
 
Odgovor na temu

Sleepwalkerbg
Sleepwalker
Service Technician

Član broj: 170649
Poruke: 209
46.240.171.*

Sajt: promusicbg.weebly.com


+87 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo13.05.2013. u 19:41 - pre 132 meseci
Citat:
Papak01:
Ne ne MILANAN, pazi Sleepwalker i ja smo drugari godinama. I on mi je veoma drag i dobar covek i pre svega neko od koga sam JAKO mnogo naucio o elektronici. Iskreno Sleepwalker me je preveo od cevi preko tranzistora do ic kola i sad mikrokontrolera, na cemu sam mu ja veoma zahvalan. Njegov problem i razlog zasto se ovde objasnjava sa TV mehanicarima a ne radi za Teksas instruments jeste nerazumevanje izvesnih teorijskih pojmova i jedna velika rupa tamo gde treba da bude matematika. I to ne zato sto je glup vec zato sto je ekstremno lenj. I kao sto ja njega volim drugarski da nagazim za rupe u fizici, on meni voli da prebaci da mi svaki pojacavac radi kao oscilator i obrnuto... :P

Nema ljutnje, zaista, posebno na njega!




Nemoj ti meni sad da se vadis..
Pomenuo si vinjak - sad ima da ga stvoris! ne zanima me :))))
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.adsl.eunet.rs.



+1095 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo13.05.2013. u 20:03 - pre 132 meseci
He he deco :-).

Polako sa skakanjem...

Neko ime za nešto moramo žargonski da usvojimo.

Papak, ti bar ne moraš da skačeš zbog akumulacije u jezgru/procepu.

Za običnog čoveka je to što akumulira kod flybacka trafo, neće se preterano baviti baš suštinom gde se krije zeka :-).

Zamisli nekog naučnika da ode u prodavnicu sa namerom da kupi čekić. Uđe lepo i pita prodavca: "izvinite molim vas, imate li inercione ubeđivače"? :-)

--------------------------

Inače, EmiSar je postavio zanimljivo pitanje.

Na primer, ja bih na primarnoj strani napravio neki sklopić sa vremenskom zadrškom, koji bi početno malom Ct pidružio posle izvesnog vremena dodatni Ct, gde bi se tek tada dobila normalna veličina Ct i normalna radna učestanost.

Prethodno bi učestanost bila značajno viša, gde bi se osim većih reaktivnih otpora storage, dobio i puno veći death time u odnosu na period, tj. niži pwm.

Sve to bi obezbedilo relativno pristojan soft start.

Pozz
 
Odgovor na temu

Sleepwalkerbg
Sleepwalker
Service Technician

Član broj: 170649
Poruke: 209
46.240.171.*

Sajt: promusicbg.weebly.com


+87 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo13.05.2013. u 20:21 - pre 132 meseci
@macola - istina, ali da se covek u zivotu nikad nije zapitao gde je zeka, ne bismo ni imali divne stvari kao SMPS ;)

U ovom slucaju zeka je u hiperreluktantnom delu magnetnog kola.
Iliti procepu ako ne gresim :)

E ovo je jedno sjajno resenje... sa Ct!!

To me podseti na rad vec pomenutih CFL (stedljivih sijalica).. Gde kolce startuje sa jednom a zavrsava sa drugom frekvencijom - jonizovana cev "kratko spoji" jedan od kondenzatora i ucestanost se pomeri nanize i ogranici struju na koliko treba ;)...
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.adsl.eunet.rs.



+1095 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo13.05.2013. u 21:10 - pre 132 meseci
Da batice.

Gde je zeka, to će se preispitivati ljudi koji se bave zekom :-).

Nije se rodio onaj ko može znati sve.

Kada bi se svaki korisnik mobilnog telefona samo zapitao šta se sve to krije unutra, poneki bi ga samo razbili, neki bi stigli do rada hardvera i softvera, a tek retki do računa iz kvantne fizike koji je neophodan da bi brzi procesor uopšte radio, a tek hemija, ima je tu koliko hoćeš, mozak da ti se "smrzne"...

Svako će "zagrebati" onoliko duboko koliko mu odgovara, i iz pravca koji mu odgovara, a neki će samo telefonirati, jer im samo to treba :-).


Opušteno samo...
-------------

Da, u CFL pretvaračima je to rešeno elegantno i "prirodno". Baš lepo.

A kod ovog sa IR, neki BCxxx sa kontradiodicom 1n4148 koji će u kolektoru imati dodatni Ct, i polako da mu se uključi baza sa zadrškom (neki elko i R ka +320). Tako nešto, da ga ne smišljam sada...

Videćeš na pdf kako uključujem gomilu mnajih transformatora na zajednički AC bus, i to već mnogo godina radim.

Tako isto Ct.

Shvataš ulogu kontradiode na tranzistoru.



Pozz
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Sleepwalkerbg
Sleepwalker
Service Technician

Član broj: 170649
Poruke: 209
46.240.171.*

Sajt: promusicbg.weebly.com


+87 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo13.05.2013. u 21:28 - pre 132 meseci
ALI JA VOLIM ZEKU! :))

Salu na stranu - apsolutno je tacno da postoje ljudi koji su placeni da se bave dubiozom , ali ima i nas koji zele do tancina sve da objasne... To nije stvar stro neko zeli da bude najpametniji vec neki nagon koji tera nekolicinu nas da istrazujemo..

Kao sto rece Papak , nemamo svi (narocito ja :) ) razvijen matematicki aparat, ali imam strahovito interesovanje ZASTO su neke stvari takve kakve jesu..
Nikad nisam bio jedan od onih "ma to ti je obican trafo , menja ga onaj sa oznakom d2083534..."..

Ali vreme je gadan tiranin.. steta sto ga nema vise i sto ga neki uludo trose..

Sto se tice ovog resenja - zasto da ne? Ako se dobro secam , u kod nekih TV tunera se tako vrsi i promena celog band-a...

A diode - pretpostavka je da posto tranzistor ne provodi u oba smera - treba da postoji i druga poluprioda na tom trafou ? ;)
 
Odgovor na temu

aca.jevtic94
Valjevo

Član broj: 247241
Poruke: 1293
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+32 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo13.05.2013. u 21:35 - pre 132 meseci
@macola
Bio sam za vikend u KG,vidis mogli smo otici na pice i slicno ;)
Vec sam postavljao negde u temi to resenje sa promenom frekv. u malim BC-om
Acca Electronic
 
Odgovor na temu

MILANAN
MILAN ANDRIC
OPERATRER,PCRACUNARA
SVRLJIG,SRBIJA

Član broj: 257039
Poruke: 876
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+10 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo13.05.2013. u 21:52 - pre 132 meseci
Zeku da ne dirate.To je moj kucni ljubimac i zivi samnom u kuci.Zna da uziva i nebrine za nista,povremeno mi pregrize po neki kabal ali nema veze
MILAN ANDRIC
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.adsl.eunet.rs.



+1095 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo13.05.2013. u 21:55 - pre 132 meseci
@Aca Jevtic

Jbg., ja bio u B.Bašti :-(

@sleepwalker

Sve zavisi do koje mere će neko "kopati". Na kraju krajeva, moglo bi se kopati i po sastavu legura, plastike i laka na žici kod trafoa.

Može se napisati kompletan doktorat o najobičnijoj čaši za vodu. Hiljade strana literature kada bi se svi mogući aspekti uzeli u obzir.

Nego, život je prilično kratkotrajna pojava za baš sve "zeke" :-).

Svako će se baviti svojim "zekama".

Pozz
 
Odgovor na temu

Papak01
Inzenjer
Beograd

Član broj: 199988
Poruke: 445
*.dynamic.sbb.rs.



+37 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo14.05.2013. u 02:46 - pre 132 meseci
Citat:


@sleepwalker

Na kraju krajeva, moglo bi se kopati i po sastavu legura, plastike i laka na žici kod trafoa.



Sastav legura! Fizika cvrstog stanja...Mmmmmmm! Posebno interesantna oblast, posebno ako se uzme da je covecanstvo steklo jedva minimalno opisno znanje o tome kako radi gasovito stanje. O tecnom da ne pricam, jos uvek se spore oko osnovnih definicija, a o cvrstom stanju, se pored sve nauke i danasnjih isntrumenata koji posmatraju pojedinacne atome ne zna AMA BAS NISTA!

Zadatak za ekipu, ako znate nekog fizicara, trazite mu da Vam objasni feromagnetike! Posmatrati ih kako se koprcaju u sopstvenoj nemoci je neprocenjivo! :D
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.adsl.eunet.rs.



+1095 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo14.05.2013. u 10:18 - pre 132 meseci
Citat:
Papak01: Sastav legura! Fizika cvrstog stanja...Mmmmmmm! Posebno interesantna oblast, posebno ako se uzme da je covecanstvo steklo jedva minimalno opisno znanje o tome kako radi gasovito stanje. O tecnom da ne pricam, jos uvek se spore oko osnovnih definicija, a o cvrstom stanju, se pored sve nauke i danasnjih isntrumenata koji posmatraju pojedinacne atome ne zna AMA BAS NISTA!

Zadatak za ekipu, ako znate nekog fizicara, trazite mu da Vam objasni feromagnetike! Posmatrati ih kako se koprcaju u sopstvenoj nemoci je neprocenjivo! :D


Posle šezdesete godine života mnogi će se samo sećati čvrstog stanja :-)
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: SMPS za pojacalo
(TOP topic, by 1OXB)
Strane: << < .. 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 955441 | Odgovora: 2536 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.