Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

SMPS za pojacalo

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: SMPS za pojacalo
(TOP topic, by 1OXB)
Strane: << < .. 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 959472 | Odgovora: 2536 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mikikg
System administrator
Srbija

Član broj: 3779
Poruke: 5059
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: yu3ma.net


+505 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo05.03.2014. u 07:35 - pre 123 meseci
Hmm, simpatican ovaj X konverter. Ovo mi lici potpuno na Cuk?! A i po opisu (duty vs buck/bust) radi isto kao Cuk …

Neko spomenu sinhroni ispravljac, evo jedan nov IC LT8309 predvidjen za sekundare kod Flayback:
http://www.linear.com/product/...al&utm_campaign=LT_Insider

Citat:
The LT8309 is a secondary-side synchronous rectifier driver that replaces the output rectifier diode in a flyback topology.

Features
- Works with DCM and BCM/CrCM Conduction Mode Flyback Topologies
- VCC: 4.5V to 40V
- Supports Up to 150V MOSFETs
- 26ns Turn-Off Propagation Delay
- Accurate Minimum On and Off Timers for Reliable Operation
- Adjustable and Accurate Trip Point: +5mV to –30mV
- 1Ω Gate Driver Pull-Down
- SOT-23 5-Lead Package

Site about Software Defined Radio – SDR
http://yu3ma.net/
https://github.com/yu3ma
On-line LM317 kalkulator
 
Odgovor na temu

Papak01
Inzenjer
Beograd

Član broj: 199988
Poruke: 445
*.dynamic.sbb.rs.



+37 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo05.03.2014. u 12:12 - pre 123 meseci
Jedino je ukrstanjem kondenzatora, i udvajanjem zavojnica dobijen benifit u smislu da nije naponski inverter kao Cuk... Ali da, u potpunosti su identicne topologije, barem idejno. :)
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.adsl.eunet.rs.



+1095 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo05.03.2014. u 15:54 - pre 123 meseci
Da.

X konvertor je nastao kao posledica izučavanja i modifikacije Ćuk konvertora, o čemu i sam autor govori...
 
Odgovor na temu

mikikg
System administrator
Srbija

Član broj: 3779
Poruke: 5059
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: yu3ma.net


+505 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo08.03.2014. u 00:56 - pre 123 meseci
A da li moze da se zameni ova dioda sa MOSFET kod X konvertera?

Tj pitanje bi bilo kako upravljati taj MOSFET, da li bi to bio mozda isti princip kao kod sinhronog buck-a (invertovan signal od glavnog tranzistora) ili je to vremenski "razdeseno/varira" od opterecenja ili nekog drugog faktora?
Site about Software Defined Radio – SDR
http://yu3ma.net/
https://github.com/yu3ma
On-line LM317 kalkulator
 
Odgovor na temu

Papak01
Inzenjer
Beograd

Član broj: 199988
Poruke: 445
*.dynamic.sbb.rs.



+37 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo08.03.2014. u 13:14 - pre 123 meseci
Moze da se zameni bez ikakvih problema, i tada se dobija konvertor koji radi 'dvosmerno' tj svejedno je gde je opterecenje a gde izvor napajanja. :)
Upravljanje tim mosfetom na mestu diode je kao kod sinhronog ispravljaca, dakle kada je na glavnom mosfetu impuls na njemu je pauza i obrnuto.
 
Odgovor na temu

mikikg
System administrator
Srbija

Član broj: 3779
Poruke: 5059
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: yu3ma.net


+505 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo08.03.2014. u 13:35 - pre 123 meseci
Aha, pa to je super onda, sinhroni X konverter :)
Zanimljivo, mozda probam nesto tako sa "digitalijom" za upravljanje posto imam neke simpaticne izolovane MOSFET drajvere ;)


Site about Software Defined Radio – SDR
http://yu3ma.net/
https://github.com/yu3ma
On-line LM317 kalkulator
 
Odgovor na temu

Papak01
Inzenjer
Beograd

Član broj: 199988
Poruke: 445
*.dynamic.sbb.rs.



+37 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo08.03.2014. u 18:21 - pre 123 meseci
Mikikg, pogledaj pred kraj onog dokumenta o X konverteru sisem za drive gejta sa dodavanjem namotaja na glavni induktivitet. Bice ti vise nego zanimljivo! :)
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.adsl.eunet.rs.



+1095 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo08.03.2014. u 18:33 - pre 123 meseci
I taj drive sa tercijernim namotajem važi podjednako za obe strane, tj. kada radi kao bidirekcionalni konvertor sa dva mosfeta (svaki na svom paru kalemova), tada se na oba može primeniti isti način za lebdeći drive, a pomoću tercijernog 1:1:1 namotaja, svaki na svom jezgru.

Sjajna prednost takvog drive je što može jednim krajem biti oslonjen na zajedničku masu, i pri tom pokretati mosfet kome je "lebdeći" source.

Nema potrebe za izolovanim driverima.

Ako se upotrebi EE jezgro, gde na srednjem stubu nema procepa a na oba bočna stuba ima, onda se na svakom bočnom stubu može namotati po triplet kalemova (oba L i drive namotaj ,sa tvrdom spregom).
Tako se X konvertor može napraviti sa jednim jezgrom, tj. integrisanom magnetskom strukturom.

 
Odgovor na temu

mikikg
System administrator
Srbija

Član broj: 3779
Poruke: 5059
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: yu3ma.net


+505 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo08.03.2014. u 20:25 - pre 123 meseci
Aha, dakle moze i taj prost drajv preko transformatora, pa to je jos lepse :)
Super, moracu da napravim neki prototip da ga malo tridzim :)
Nemam trennutno nikakvu specilanu potrebu/primenu, vise me interesuje kako to sve radi, mozda zatreba u neka doba …

Meni je interesantno da to probam sa FB gde bih njegovu prenosnu karakteristiku resavao sa FIR ili IIR DSP filterima.


[Ovu poruku je menjao mikikg dana 08.03.2014. u 21:36 GMT+1]
Site about Software Defined Radio – SDR
http://yu3ma.net/
https://github.com/yu3ma
On-line LM317 kalkulator
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.adsl.eunet.rs.



+1095 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo08.03.2014. u 20:56 - pre 123 meseci
Da. Oba konvertora (Ćuk i X konvertor) su vrlo zahtevni po pitanju frekventne kompenzacije. Baš zanimljiv posao za digitaliju.

Inače, analogno se značajno lakše rešavaju pomoću OCC i jednostavnog PID koji deluje u vrlo ograničenom opsegu greške.

U svakom slučaju bitno zahtevnije od dosta drugih topologija, upravo zbog no-ripple osobine.

Pozz
 
Odgovor na temu

mikikg
System administrator
Srbija

Član broj: 3779
Poruke: 5059
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: yu3ma.net


+505 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo08.03.2014. u 21:41 - pre 123 meseci
Posebno mi je to sa DSP interesantno jer moze da se snimi konkretna prenosna karakteristika pojedinacnog sklopa (kakav god da je ispao) preko sweep-a i onda se rezultat pretvori u koeficijente koji kompenzira FB.
E sad moze tako a moze i da se radi interpolacija filtera pa da se napravi "slican" odziv. Razlika je u tome sto za prvi slucaj bi morao mnogo koeficijenata da imam (posledicno spor racun = spor FB odziv) a drugi pristup je vec drasticno brzi. To je koliko ja kontam ustvari auto-tuning neki koji moderni digitalni pretvaraci primenjuju.

Off topic, od kad sam ovo video sta sve ljudi prave sa DSP i kako "kopiraju" prenosne karakteristike a usput jos daju mogucnost da se to menja po zelji, ovo je jos i za***cija :) Ista mucak, Cortex M4 neki unutra kuva …
http://www.youtube.com/watch?v=sZWMzwwsVe0
Imam i ja neku audio spravu koja ima jedan opak HW plugin, zove se Asimilator, prakticno slicnu stvar radi a ponasa se kao klasican graficki EQ ali nema 5-10 bandova nego 2000 i to ljudi stvarno moze da "iskopira" neku "boju" :) Dakle snimi krivuljicu i onda je okrene naopako tj primeni je na input signal pa se dobije boja (boja=prenosna karakteristika) koja je iskopirana sa nekog drugog instrumenta :)

Site about Software Defined Radio – SDR
http://yu3ma.net/
https://github.com/yu3ma
On-line LM317 kalkulator
 
Odgovor na temu

jamamoto
kurir-vozač
AKS

Član broj: 322707
Poruke: 20
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo14.05.2014. u 18:42 - pre 121 meseci
Pozdrav, mnogo mi da premotavam ovih 300+ strana, pa ako imaš druže urađen PCB izgled za ovo napajanje bio bih krajnje zahvalan.
 
Odgovor na temu

Sleepwalkerbg
Sleepwalker
Service Technician

Član broj: 170649
Poruke: 209
46.240.171.*

Sajt: promusicbg.weebly.com


+87 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo30.07.2014. u 13:24 - pre 118 meseci
Ekipa , zna li neko gde se kod nas moze nabaviti UCC3895 - nema ga u Bg.
Ili mozda neka alternativa.
Pozz
 
Odgovor na temu

lazyman
Sajt za moj biznis
Kula

Član broj: 183021
Poruke: 215
*.adsl.eunet.rs.

Sajt: www.sajtzamojbiznis.com


+5 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo05.09.2014. u 10:22 - pre 117 meseci
Može li neko da mi preporuči šemu za jedan mali SMPS koji će od baterije 9V praviti + - 12V za napajanje jednog operacionog pojačavača? Zahtevi su da potrošnja bude što manja i da pravi što manje smetnje... Poželjno da radi iznad 65 khz pošto hoću da napajam izlazni stepen generatora funkcija. Takođe da se može pokrenuti bez osciloskopa pošto ga nemam.
http://www.sajtzamojbiznis.com/
Pomoć prilikom implementacije Fortumo sistema SMS naplate, SMS glasanje, prodaja, naplata kredita.
 
Odgovor na temu

Papak01
Inzenjer
Beograd

Član broj: 199988
Poruke: 445
*.dynamic.sbb.rs.



+37 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo12.09.2014. u 16:07 - pre 117 meseci
Pitanje je koliko mali sum ti treba... Ako uredjaj mora da bude ultra low noise, onda ces morati da konstruises rezonantni pretvarac. Pre godinu dana sam pravio pretvarac sa 9 na 48V za 'fantom' napajanje, i koristio sam rezonantni rojerov oscilator, sa linearnim predregulatorom, obzirom da je potrosnja bila svega par miliampera. Ako je kod tebe slicna potrosnja, mozes da prodjes cak i bez predregulatora, vec samo na izlazu stavi stabilizatore sa otporom i zenericom i to je to. Obzirom da napajas op-amp to ce biti sasvim dovoljno.

Naravno, za to sto ti hoces, nema potrebe za toliko malim sumom, koliko za stabilnoscu napona, pa ti dajem semu flybacka koja radi iz prve, osim ako ne okrenes krajeve namotaja na izlazu. Onda nece raditi nikako.

Inace originalna shema je konstrukcija Sleepwalkera, a ja sam je modifikovao za tvoje potrebe!
Primetices da je stabilisan napon od 24V (tj stabilizacija je izmedju +/_12V), ovo se NE RADI ovako, osim za op-ampove I TO U SLUCAJU POTPUNO SIMETRICNE POTROSNJE!!!!
Posto ti imas simetricno opterecenje, ovo je najjednostavnije i daje stabilnih +/-12V.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Sleepwalkerbg
Sleepwalker
Service Technician

Član broj: 170649
Poruke: 209
46.240.171.*

Sajt: promusicbg.weebly.com


+87 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo12.09.2014. u 17:39 - pre 117 meseci
Citat:
lazyman:
Može li neko da mi preporuči šemu za jedan mali SMPS koji će od baterije 9V praviti + - 12V za napajanje jednog operacionog pojačavača? Zahtevi su da potrošnja bude što manja i da pravi što manje smetnje... Poželjno da radi iznad 65 khz pošto hoću da napajam izlazni stepen generatora funkcija. Takođe da se može pokrenuti bez osciloskopa pošto ga nemam.


Kolega Lazyman, moram da upozorim na jednu sitnicu - ako si se bacio na pravljenje SMPS (prekidackog napajanja) bilo kog tipa - osciloskop je OBAVEZAN!
SMPS je specificna sprava cije smetnje zavise i od nacina motanja trafoa, vodova na ploci , primenjenih komponenti kao i njihovog kvaliteta itd.

Za napajanje op-ampova koji ce raditi u audio opsegu moze bez problema i ovo moje instant-resenje sto je postavio kolega papak.

Pravio sam ga za jednu externu zvucnu kartu kojoj ne radi interni pretvarac sa 12v na +-12V , 5V i 48V.

Mane ovog resenja su to sto frekvencija varira i sto nije za velike snage. Ako se konstruise kako valja - smetnji nema..

Evo kako to izgleda kod mene ..


Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

lazyman
Sajt za moj biznis
Kula

Član broj: 183021
Poruke: 215
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.sajtzamojbiznis.com


+5 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo13.09.2014. u 19:48 - pre 117 meseci
Znam. Nikako da se skupi budžet za neki osciloskop, trenutno po oglasima sveneke ponude od 150+ evra, i to od 150 neke starudije.
http://www.sajtzamojbiznis.com/
Pomoć prilikom implementacije Fortumo sistema SMS naplate, SMS glasanje, prodaja, naplata kredita.
 
Odgovor na temu

emiSAr
penzioner
Sarajevo, BiH

Član broj: 286119
Poruke: 3681
46.36.189.*



+357 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo13.09.2014. u 21:54 - pre 117 meseci
Pogledaj da li u Srbiji neko prodaje SIGLENT opremu serija SDS1000. U BiH najjeftiniji 25.- MHz dvokanalni kosta oko 160€ bez PDV.
Kinez je (a sta od tehnike danas nije iz kine).-

pOz

Nebom stupa, nebom lupa moja generacija., jedan po jedan, srest ćemo se svi...

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

DooWop
Student
Zagreb

Član broj: 321325
Poruke: 9



Profil

icon Re: SMPS za pojacalo15.09.2014. u 18:37 - pre 116 meseci
Dobar dan svima!

Prije svog pitanja imam potrebu zahvaliti se svima vama na ogromnoj količini korisnih informacija koju jedan amater u elektrotehnici može pronaći na ovom mjestu!

Moje je pitanje vezano za zaštitu od kratkog spoja u pretvaraču izvedenom u polumosnoj izvedbi(half-bridge converter).
Zanima me, dali je običan rastalni osigurač koji se nalazi na ulazu ovog napajanja(tj. vodu 230VAC) dovoljna zaštita za ovakav pretvarač.

Tj., dali je netko izradio ovaj pretvarač(ili njemu sličan), kratko spojio DC izlaz, i nakon što se osigurač rastalio, zamjenio ga, te i dalje normalno koristio napajanje?
Naime, ne pronalazim ništa vezano za tu sigurnosnu tematiku ovdje(nemojte mi zamjeriti ukoliko griješim, tema je ipak jako široka).

Situacija koja se kod mene događa u ovom slučaju(kratkog spoja DC izlaza) je slijedeća:

-body diode mosfeta postanu propusne u oba smjera.
-sva tri pina mosfeta(G, D, S ) postanu kratko spojena. Mosfeti dakle postaju neispravni.
-zbog prethodne situacije i visokog napona u D-S krugu, oba osjetljiva push-pull izlaza IC-a IR2153 nisu više u funkciji, dakle i IC postaje neispravan.

Ovo rezultira konstantnim kratkim spojem prema pojnoj mreži. Nakon izmjene tih komponenata sve postaje opet ispravno.

Do sada sam u više navrata koristio mosfete modela: IRF740, IRFP360 i SiHG33N60E
I kod svih se javlja isti problem! Osigurači na ulazu su sporog tipa, 2A, postavljen na oba dolazna AC voda.

Krug je u osnovi ovakav, ali BEZ IZLAZNIH PRIGUŠNICA:
https://static.elitesecurity.org/uploads/3/1/3156109/SMPS.JPG

Ako je netko imao sličnih testova, postavljenih osigurača u sekundarnom krugu, uspjeha, neuspjeha, riješenja, bio bi izuzetno zahvalan ukoliko bi to podijelio ovdje!

Lijepi pozdrav!

"Karakter čovjeka je njegova sudbina"

"Moderni čovjek živi u obmani da zna što želi, dok u stvari želi ono što se od njega očekuje da želi."
 
Odgovor na temu

aca.jevtic94
Valjevo

Član broj: 247241
Poruke: 1293
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+32 Profil

icon Re: SMPS za pojacalo15.09.2014. u 18:52 - pre 116 meseci
Naponskom konverteru bez strujne zastite ne smes davati kratak spoj.Inace crkava.Naponski pretvarac ce se truditi da odrzi zadat napon na izlazu,ma sta mu ti nakacio kao opterecenje.Kada preteras sa strujom (dao si k.s. na sekundar) fetovi ce da izgore i gotova stvar.
A testova ima do mile volje.Dosta toga ces naci u temi,ima cak i zastita od kratkog spoja je razradjena.
Sve odgovore imas u temi,samo potrazi,cak i vise od toga...
A i batali IR kola uopste,kao eksperimentator na tom polju cu ti odmah reci da ga se okanis.Ima mnogo boljih resenja sa istim brojem elemenata,cak i sa zastitom od kratkog spoja...
Izolovan drive je majka SMPS,bilo opto,bilo BDT,bilo GDT ili nesto trece...
Acca Electronic
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: SMPS za pojacalo
(TOP topic, by 1OXB)
Strane: << < .. 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 959472 | Odgovora: 2536 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.