Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko

[es] :: Ekonomija :: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko

Strane: << < .. 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 205599 | Odgovora: 2103 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko24.03.2012. u 22:13 - pre 146 meseci
Citat:
Nedeljko:Vidi, ima još sličnosti - i komunisti i nacisti i kapitalisti koriste robno-novčanu privredu, imaju politički sistem, ustanove i ko zna šta sve ne.


... i dvije noge, dvije ruke, jednu glavu,.... jedino im se eto, ideoloska retorika medjusobno razlikuje,...

U slucajevima kada iz neke grupe treba identifikovati neku podgrupu, Nedeljko, onda se za identifikaciju te podgrupe ne koriste zajednicke osobine citave grupe, nego specificne osobine koje posjeduje samo trazena podgrupa. Nazzi retorika je dovoljno specificna da ih razlikuje i od komunista i od kapitalista. Ja nisam nikakve druge njihove osobine spominjao niti ih po bilo kakvim drugim kriterijumima negdje svrstavao.

Citat:
Braksi: ovom Odinu izgleda jos nije dosta ratova ! On bi opet da deli na ove i one. Pravo da vam kazem mene je najvise strah od takvih ostrascenih likova bez obzira kom ekonomskom pravcu pripadaju.

Ovdje podjele zagovarate vi, i to ne u smislu da hocete da djelite nego tvrdite da je svijet vec podjeljen: na robovlasnike i robove, na porobljivace i porobljene, na parazite i izrabljivane, na "jednake" i "nejednake", na mucitelje i mucene...
Meni pripisujete da hocu da djelim - a vi vec podjelili :) LOL!!! Ima li kraja ovome cirkusu :)

 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko24.03.2012. u 22:26 - pre 146 meseci
a sto ti Odine ne budes dosledan svojim pisanjima pa odes iz Austrije u neku zemlju gde je onako pravi kapitalizam, muski, npr sto neodes na Americki deep south ili recimo u neku tranzicionu zemlju gde vazi zakon jacega i gde nijedan cent neces dati na socijalna davanja ?

Sjasi malo iz socijalistickog raja pa onda pricaj o kapitalizmu ! Ili zavezi.
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko24.03.2012. u 22:37 - pre 146 meseci
Citat:
Braksi: a sto ti Odine ne budes dosledan svojim pisanjima pa odes iz Austrije u neku zemlju gde je onako pravi kapitalizam, muski, npr sto neodes na Americki deep south

Idem za 7-8 mjeseci. Zadovoljan?

A sto ti ne budes dosledan svojim pisanjima pa odes iz kapitalisticke zemlje u neku socjalisticku, npr. na Kubu, u Kinu, S. Koreju?

Citat:
Sjasi malo iz socijalistickog raja pa onda pricaj o kapitalizmu ! Ili zavezi.

Jel' ti mislis da ja ovdje sa radnom vizom zivim na socijali?
Ajde sram te bilo. Bolje da zavezes vec jednom, kad ne znas o cemu pricas.
Pretpostavljam da si ti u Italiju stigao sa nekom izbjeglickom, socijalnom, politickom, azilantskom... vizom, pa si sad ogorcen sto si stigao u zemlju ciji su fondovi za "pomoc" neradnicima prilicno tanki, pa te ubi sto moras od svog rada da zivis.
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko24.03.2012. u 22:41 - pre 146 meseci
Citat:
Idem za 7-8 mjeseci. Zadovoljan?


otidji prvo pa se onda javi.

Nisam znao da je Italija kapitalisticka zemlja, bar ne ona iz tvojih halucinacija.
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko24.03.2012. u 22:48 - pre 146 meseci
Citat:
Jel' ti mislis da ja ovdje sa radnom vizom zivim na socijali?


Ne mislim. Ni ne znam kako zivis, ali ono sto znam je da imas safety net. Tj. ako i ostanes bez posla primaces pomoc. Lecenje ti je besplatno, pokriven si verovatno i od nesrece na radu. Zena moze da ti se porodi, a deca da ti idu u obdaniste za simbolicnu cenu. Sutra te ceka sasvim pristojna penzija.

O svemu tome mogao bi samo da sanjas da nije bilo socijalne borbe u zapadnoj evropi. Sada naravno posto to sve imas lako ti je da izigravas kapitalistu sto najverovatnije i nisi.

Ali ono najcrnje u tvojim postovima je sto besomucno vredjas one nase jadnike, zamarce tranzicije koje smo ostavili u upropastenoj Srbiji. Kao da je narod blesav pa ti sad treba da mu saberes 2 i 2.
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko24.03.2012. u 23:04 - pre 146 meseci
Citat:
Braksi:  Tj. ako i ostanes bez posla primaces pomoc. Lecenje ti je besplatno, pokriven si verovatno i od nesrece na radu. Zena moze da ti se porodi, a deca da ti idu u obdaniste za simbolicnu cenu. Sutra te ceka sasvim pristojna penzija.

Nista od toga.
Necu primati nikakvu pomoc, ja radim honorarno. Ljecenje mi nije besplatno, dosad sam u zdravstveni fond uplatio oko 200 puta vise nego sto sam potrosio za popravku dva zuba. Zena mi nema nista sa austrijskim zdravstvenim sistemom, nikakva penzija me ovdje ne ceka od ovog rada.
Dakle, nemam nista od svega sto si pretpostavio da imam i ciji nedostatak je tebi razlog za kuknjavu, pa eto vidimo - ja ne kukam bez svega toga, a ti kukas - iako to vjerovatno imas, posto kazes da ne zivis u kapitalistickoj zemlji.

A i da imam sve to, to samo znaci da bih - prema trenutnim izdvajanjima - u mom radnom vijeku od moje zarade odvojio drzavi 8 puta vise nego sto bi me kostalo da sam sebi stekam za penziju, placam zdavstveno po svom izboru i saljem djecu u vrtic, prema onome koliko bi to samo mene trebalo da kosta. Ona razlika od 7 puta bi otisla zna se kome - sigurno ne onima sto rade.

Citat:
Ali ono najcrnje u tvojim postovima je sto besomucno vredjas one nase jadnike, zamarce tranzicije koje smo ostavili u upropastenoj Srbiji. Kao da je narod blesav pa ti sad treba da mu saberes 2 i 2.

Ne vredjam ja nikog. To je bezobrazluk od imputiranja.
Oni koji pricaju tim "zamorcima tranzicije" u jednoj maloj zemlji da je njihov spas u propasti Amerike su ti koji mu prave problem.

Ova tema je otisla u besmislenost van granica reverzibilnosti.
Ja se odjavljujem.
Pozdrav svima i srecno sa vaskrsavanjem socjalizma!

Laku noc!
 
Odgovor na temu

mist
Milos Stanic
Kragujevac

Član broj: 4871
Poruke: 210
*.dynamic.sbb.rs.



+190 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko24.03.2012. u 23:10 - pre 146 meseci
Braksi je jedino u pravu kad kaže da je današnja EU socijalistička tvorevina par ekselans. A Italija (i Francuska) najsocijalističkije u njoj (ne bih uzimao u usta Grčku, oni su kategorija za sebe).

Ne znam šta još treba da urade Odin D., Devangari i mmix da vam nacrtaju šta je to kapitalizam?
Očigledno su decenije socijalističke indoktrinacije u SFRJ dale odlične rezultate.

Uzmite bilo koji udžbenik osnova ekonomije, a ima ih zaista zabavnih i ima ih prilagođenih laicima. U svakom od njih ćete pročitati zbog čega socijalizam ne valja. U svakom!
Naravno da ne postoji čist kapitalizam. Neke javne potrebe moraju da se finansiraju putem preraspodele (porezima). Čist socijalizam, s druge strane postoji npr. u Severnoj Koreji.
Ono što je karakteristično za socijalizam, fašizam, komunizam i sve ostale kolektivističke ideologije je da obavezno vode u ropstvo i diktaturu.
Individualističke ideologije, s druge strane, kao što je to kapitalizam, vode u prosperitet i demokratiju. Povećanje standarda običnih ljudi u poslednjih 200 godina kapitalizma je bez presedana u istoriji čovečanstva. Ono što danas običan čovek u kapitalističkim zemljama sebi može da priušti pre 200 godina nisu mogli ni kraljevi.
Problem sa slobodom je što ima onu drugu stranu -- odgovornost. To ne valja socijalistima i kolektivistima uopšte. Teško je to biti odgovoran za sebe i svoju sudbinu. Mora da se zapne.

Ni jedna društvena teorija nikada nije tako snažno opovrgnuta kao socijalizam.

Mnogo je lako biti socijalista. To je jedna slatkorečiva dogma koja svima obećava blagostanje. Samo ne kaže odakle to blagostanje. Ne kaže kome će da otme da bi svi živeli u blagostanju.

Tržište i cene, dragi moji, je ono što daje ekonomiji život. Cene određuju koliko će neka firma da proizvede proizvoda. Cene određuju koliko ćete vi od svojih plata da potrošite i šta ćete da kupite. Bez cena i tržišta nema ekonomije. Ko god pomisli da je pametan da reguliše cene i tržište uvek napravi glupost. Neverovatno je da i posle 200 godina i dalje ima onih koji misle da su pametniji od tržišta.

I nemojte Srbiju da uzimate za bilo kakav primer u bilo kojoj diskusiji o ekonomiji. Ovo je jedna nakaza od države gde se na socijalističko zakonodavstvo pokušava da nakalemi privid kapitalizma, ali tako da svi svuda drpaju, da dužnici imaju veća prava od poverilaca i... mogao bih da ređam do ujutro.

Izvinjavam se što sam malo zbrda-zdola, pokušavao sam da odgovorim na masu postova sa poslednje 4 strane.
http://www.kgonline.info - Prvi kragujevački portal i forum
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko24.03.2012. u 23:13 - pre 146 meseci
Opravka zuba ni u Italiji nije pokrivena, tj jeste ali se ceka duuugo.

Pa sta ako si honorarac ?

Bitno je da li te je poslodavac prijavio ili ne.
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko24.03.2012. u 23:29 - pre 146 meseci
@mist

Komunizam je propao, ali ideja socijalne pravde itekako postoji, pa ta dva ne treba brkati. Naravno, sad ces ti da ucis Francuze i Italijane sta je dobro, a sta ne, a sam zivis u sjb zemlji koja nema nikakve nade da se digne ako se ne osloni na druge izmedju ostalog i na Italiju.

Elem,

da si procitao bar neku od gomile knjiga video bi da su danas sve drzave mixed-economy manje vise. Socijalizam na zapadu je danas pitanje koliki ce nam biti safety net. Neke jako razvijene ekonomije kao Skandinavske opredelile su se da on bude visoko. Pa su tako placale i ljude koje nece da rade. Sad ce odmah da skoce kao opareni antisocijalisti "aha eto vidite, placaju dzabalebarose" a to je samo jedan vid preraspodele koji ako se pokaze kao nedelotvoran vrlo lako moze biti ukinut. Ili npr ponestane para...

Mozda je bolji npr Americki sistem koji je sprzio nekoliko triliona na besmislene ratove, a kad ih pitas sto im 50 miliona ljudi nema zdravstveno oni skoce i kazu: cuti ti, to je nas Americki san... Da, za neke san, a za neke nocna mora, reklo bi se...

Citat:
Povećanje standarda običnih ljudi u poslednjih 200 godina kapitalizma je bez presedana u istoriji čovečanstva. Ono što danas običan čovek u kapitalističkim zemljama sebi može da priušti pre 200 godina nisu mogli ni kraljevi.


Zanimljivo kako je povecanje standarda ostavilo neke i neciju svest na nivou od pre 200 godina. Autisticki, seljacki model gde svako ogradjuje svoju tarabu i ne brine ga niko drugi.
 
Odgovor na temu

mist
Milos Stanic
Kragujevac

Član broj: 4871
Poruke: 210
*.dynamic.sbb.rs.



+190 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko24.03.2012. u 23:44 - pre 146 meseci
Braksi, u malopređašnjem postu sam i rekao da ne postoji čist kapitalizam. Dakle svi su mixed-economy, tačno. Samo je pitanje društvenog konsenzusa (partije na vlasti) koliko će biti regulacije tržišta. Iskustvo je pokazalo da je ekonomija manje efikasna što je više regulisana. To su videli i Šveđani, a i Francuzi, a pogotovo Italijani. Performanse ekonomija su sve slabije što se ide od desnog ka levom.

Obama je sa bailoutom napravio od SAD socijalističku zemlju kada je socijalizovao gubitke banaka. Umesto da "okrutni kapitalisti" plate cenu što su naseli na navlaku države da svima obezbede kuće, sada to plaćaju svi poreski obveznici.

Veličina (ili debljina) safety-neta jeste merilo socijalističkog upliva u zapadne ekonomije. Ovo se posebno odnosi na zdravstveno osiguranje i na zaštitu od nezaposlenosti. Opet, i ovde je nedvosmisleno pokazano:
1. što je šira zdravstvena zaštita - to je manje kvalitetna ili manje dostupna (i sam kažeš da se dugo čeka na popravku zuba u Italiji - dakle džabe je, al' je slabo dostupno)
2. što je veća zaštita od nezaposlenosti - to je više džabalebaroša.

Međutim ovde se mnogi upinju da objasne kako je socijalizam bolji od kapitalizma. Nije! Sva ova kriza u svetu je upravo posledica uplitanja države u ekonomiju i pokušavanja života od nezarađenih para - dakle socijalizma.
http://www.kgonline.info - Prvi kragujevački portal i forum
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko24.03.2012. u 23:55 - pre 146 meseci
@mist,

najpre treba pogledati istoriju. Posle WWII desnicari u zapadnoj evropi dugo nisu smeli ni da pisnu, pa su bujali razni levi socijalisticki pokreti. Pored toga i elite su imale strah zbog sveprisutnosti Sovjeta i njihove moci pa se dobio ovakav model kakav imamo danas.

No, na svu srecu tako izdasan socijalni model pratio je nevidjen ekonomski i tehnoloski bum. Zapadne ekonomije su bukvalno eksplodirale. Bilo je 5 zaposlenih na 1 penzionera, primali su strance. U takvoj ekonomiji nikakav problem nije bio isfinansirati ma kakav socijalni program.

Amerikanci taj period nisu iskoristili da izgrade socijalnu drzavu i drustvo im je uprkos ekonomsko tehncikom napretku ostalo veoma primitivno. Amerika zato podseca na treci svet dok je zapadna evropa potpuno urbanizovana i gde je i u najmanjem seocetu osmisljen socijalno ekonomski sistem i zivot.

Citat:
Sva ova kriza u svetu je upravo posledica uplitanja države u ekonomiju i pokušavanja života od nezarađenih para - dakle socijalizma.


boing ! Predlazes povratak na pred kenzijansku ekonomiju ? Ili mozda ukidanje poreza, posto je i fiskalna politika domenu drzave ?
 
Odgovor na temu

Otto23

Član broj: 300024
Poruke: 4



+2028 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko25.03.2012. u 03:11 - pre 146 meseci
Ljudi izgleda zaboravljaju da je drustveni sistem, ili ti drustveno uredjenje, od najprimitivnijeg pa do sadasnjeg oblika, nastalo zbog:
1) Odrzavanja populacije u zivotu, uspostavljem odredjenih pravila
2) Lakseg razmnozavanja i rasta populacije
3) Zastite populacije
4) Ekonomskog i naucnog napredka u toku vremena - opet zarad lakseg ispunjavanje prve tri stvari

Dakle, liberalni kapitalizam/komunizam/socijalizam je nista drugo nego - set pravila - koja izvorno poticu od populacije, i koja se namecu celoj populaciji na odredjenom prostoru, a zarad optimalnog ispunjenja potreba i razvoja celog drustva.

Ako su ta pravila losha ili su se degenerisala tokom vremena (kroz vishe generacija) - i npr. neko je postao "sposoban" da menja i koristi degenerisane zakone/pravila, na konto toga postane prebogat, i krene da gusi zivot ostatku populacije novim pravilima koje je on spoznorisao-lobirao-na silu uveo zarad licne koristi ili koristi uskog kruga ljudi kojem i on pripada po "statusu" - dok drugi clanovi tog istog drustva nemaju za lek i deca im gladuju - e onda je sistem losh, ma kako se on nazivao. Takvo drustvo je osudjeno na propast, jer sistem ne ispunjava ciljeve zbog kojih je izvorno ustanovljen - pa makar ta ekipa "sposobnih" slala ljude na mesec ili mars.

Tih npr. 3% prebogatih, koji su postali prebogati zbog odredjenih "pravila" i precica npr. "liberalnog kapitalizma", ce morati kad tad da puknu, a sa njima i ceo ustanovljen sistem pravila koji im ide na ruku, jer ce onih 97% nezadovljnih u jednom momentu jednostavno promeniti vazeci sistem pravila, ili ga barem vishe nece prihvatati, i izvrsiti reset (revolucijom, stepenom porasta zlocina i civilne neposlusnosti, pa sve do tacke anarhije i raspada drustva).

Dakle, sistem pravila je zamisljen da gura CELO drustvo u odredjenom pravcu, a dobar drustveni sistem treba da postuje i one "manje produktivne" clanove (koji su tako rangirani, izmedju ostalog, i zbog pravila vrednovanja koja vaze u tom sistemu). Sistem koji ne postuje drustvo kao celinu, i forsira shashicu pijavica iznad cele populacije, praveci zivot vecini sve manje prihvatljivim, je osudjen na propast i urusavanje - tj. radi sam protiv sebe i osnovne ideje zbog koje inace i postoji.

Taj socijalni deo, tj. minimum zagarantovanih prava/kvaliteta zivota za svaki jedinku populacije, je izuzetno vazan za stabilnost sistema, i posebno je vazno da velika vecina ima osnovne potrebe lako podmirljive (skola, obdanista, zdravstveno osiguranje, krov nad glavom, ne smrzavanje zimi itd.). Ali, to sve, zagovornici "liberalnog kapitalizma" i "dog eat dog" ideologije nisu u stanju da vide... sistem koji gura shashicu na ustrb velike vecine populacije je osudjen na propast - a sila u sprovodjenju pravila, i izmisljanje novih pravila, koja omogucavaju toj sasici da se odrzi na prestolu i bude "sposobna i pametna" ima svoj kraj.

Sistem mora da bude izbalansiran, i mora da ima tu neku nazovi socijalnu komponentu - koja ce cuvati i davati neki minimum kvaliteta zivota i onoj jedinki koja se ne uklapa/nije sposobna da po datim pravilima funkcionishe optimalno - jer je sistem tu zbog cele populacije, a ne populacija zbog sistema. Tj. ideja da deo populacije biva jednostvno ostavljen na vetrometini, ako nije "sposoban" da se uklopi u "pravila" sistema - je vishe nego pogresan.

Ono sto sam ja u stanju da vidim, je da trenutno opada socijalni aspekt zastite populacije, a jaca princip grabljenja resursa i bahatosti pojedinaca i raznoraznih "elitnih" grupa. Dakle, ako ekipa "sposobnih" ne dodje sebi - za par decenija nece imati gde da vozi taj svoj BMW, parkira jahtu, niti vishe koga da "lobira". Zivece verovatno okruzena mini armijom placenika, u svojevrsnim zlatnim kavezima... na kraju ce opet doci do reseta - jer je sistem nastao zbog/sluzi populaciji, a ne populacija sistemu. Zato smatram da je oblik "surovog kapitalizma" kakav hvata sve vishe zamaha i u ovoj zemlji, bez zastite nekog minimuma zivotnih uslova, vishe nego pogresan odabir.



[Ovu poruku je menjao Otto23 dana 25.03.2012. u 06:38 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Devanagari
Belgradesh, Srbistan

Član broj: 255755
Poruke: 52
*.shabakah.net.



+702 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko25.03.2012. u 03:40 - pre 146 meseci
Citat:
Braksi: a sto ti Odine ne budes dosledan svojim pisanjima

(…)

Sjasi malo iz socijalistickog raja pa onda pricaj o kapitalizmu ! Ili zavezi.

Vidi sta si ti sebi dozvolio, kako se obracas ljudima. Kazes da neko treba da zaveze - na javnom forumu. Pa sta se to tebi mota po glavi? I to ni manje ni vise ti koji si na ovoj temi ubedljivo najvise puta kukavicki izbegao da se izjasnis o pitanjima i po sugestijama koje su nepovoljne po besmislice koje ovde iznosis.

Ako vec koristis takav recnik, onda zaista ili idi i kupi taj auto i daj ga na koriscenje ljudima koji nemaju novca ili - zavezi.
Nakon velike svetske katastrofe, Srbija će biti u prilici da povrati Kosovo i Metohiju
 
Odgovor na temu

Holkan
Beograd

Član broj: 297495
Poruke: 9
*.adsl-a-7.sezampro.rs.



+176 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko25.03.2012. u 05:01 - pre 146 meseci
Eeee Odine,jadni li smo svi mi dok je ljudi kao ti....

Prica covek o kapitalizmu kao o necemu dobrom,a zivi i koristi se od Austrijskog socijalizma.

:-(((((((((
Usvajati svo znanje,uz prethodno odobrenje sopstvene logike.
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko25.03.2012. u 05:09 - pre 146 meseci
^ Nije lijepo lagati, izmisljati i biti bezobrazan.

Citat:
Eeee Odine,jadni li smo svi mi dok je ljudi kao ti....

Slazem se apsolutno. Tesko je zamisliti da ima jadnijih bica od onih koji su jadni zbog mog postojanja.
Ali sad bar znas uzrok svoje jadnosti, ako te neko pita.


[Ovu poruku je menjao Odin D. dana 25.03.2012. u 06:19 GMT+1]
 
Odgovor na temu

rade.zrnic

Član broj: 268990
Poruke: 217
93.87.45.*



+336 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko25.03.2012. u 07:50 - pre 146 meseci
@otto23,
svaka ti čast, nemam ništa ni da dodam a Bogami ni da oduzmem od onog što si sročio. Ko stanje i zakone u društvu vidi drugačije je ili lopov ili glupan. Od mene je onaj +.
Pozdrav svima dobronamernima.
 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko25.03.2012. u 08:08 - pre 146 meseci
@otto23

Citat:
Ako su ta pravila losha ili su se degenerisala tokom vremena (kroz vishe generacija) - i npr. neko je postao "sposoban" da menja i koristi degenerisane zakone/pravila, na konto toga postane prebogat, i krene da gusi zivot ostatku populacije novim pravilima koje je on spoznorisao-lobirao-na silu uveo zarad licne koristi ili koristi uskog kruga ljudi kojem i on pripada po "statusu" - dok drugi clanovi tog istog drustva nemaju za lek i deca im gladuju - e onda je sistem losh, ma kako se on nazivao. Takvo drustvo je osudjeno na propast, jer sistem ne ispunjava ciljeve zbog kojih je izvorno ustanovljen - pa makar ta ekipa "sposobnih" slala ljude na mesec ili mars.


Pravo u centar - to je upravo poenta cele price.

Bravo.

P.S. Koliko sam uspeo da primetim tokom ovih nekoliko decenija, izgleda da ni jedan
sistem nije imun na degeneracije ove vrste.

 
Odgovor na temu

negyxo
Aleksandar Perkuchin

Član broj: 29751
Poruke: 898
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+171 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko25.03.2012. u 08:19 - pre 146 meseci
U duhu teme:

http://www.b92.net/biz/vesti/s...03&dd=25&nav_id=594135

Citat:

Liberalni i neoliberalni koncepti zahtevaju efikasnost akonto pravičnosti, dok socijalno usmerene ideologije vuku na stranu pravičnosti. Sve je počelo od famozne 'nevidljive ruke' Adama Smita, koji je tvrdio da je tržište u stanju da samo po sebi uredi društvo. Naravno, to ono ne može. Ono utiče na razvoj društvenog bruto proizvoda koji vama i meni ništa ne znači, jer ako 50 posto društvenog proizvoda pripadne 15-torici ljudi, a 50 ostatku društva, onda očito nešto škripi. Ispada da je proizvodnja roba i usluga cilj, a ne samo sredstvo, a zapravo je raspodela cilj"


Citat:

Ja obožavam Đokovića, ali ako za prebacivanje žute loptice preko mreže zaradi dva miliona nečega, pa makar bio i prvak sveta, neka mu milion uzmu. Ili neka mu ostane 100.000 evra od turnira. Malo li je za dve nedelje tenisa? Pa će i profesor, lekar, inženjer... biti dobro plaćeni, i uspostavila bi se ravnoteža koju možemo zvati i pravdom.



Ovaj svet je poludeo.
 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+835 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko25.03.2012. u 09:02 - pre 146 meseci
Tenis je retka profesija, gde je kolicina sposobnosti direktno proporcionalna zaradi, tako da 'levo piskaralo' koji je to izjavio uzeo najgori moguci primer za svoje baljezgarije.

A sto se tice 'podesavanja' sistema da radi za 'narod', pa upravo masna socijalna pomoc, intervencija drzave i masni drzavni poslovi i privilegije su dovele do siromasenja populacije sa jedne i enormnog bogacenja 'elite' o kojoj se prica.
To sto kretivni deo velikog biznisa ide u Kinu i Indiju, nije zbog jeftine radne snage, koja btw u masovnoj i velikoserijskog proizvodnji ucestvuje sa par procenata, vec zbog tehnoloske i proizvodne baze, kao i zbog ambijenta i odnosa tih drzava prema biznisu.
Npr. Apple danas u americi nema ni mogucnost da proizvodi jer ne postoji potrebna tehnoloska baza i logistika, a da ne pricamo o mesanju drzave, kao sto je bio npr. Obamino insistiranje pokojnom Stevi da vrati posao u US, na sta ga je ovaj odj*bo sa konstatacijom da se ti poslovi vise nikada nece vratiti u US.
 
Odgovor na temu

Devanagari
Belgradesh, Srbistan

Član broj: 255755
Poruke: 52
89.47.40.*



+702 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko25.03.2012. u 09:22 - pre 146 meseci
Citat:
Ja obožavam Đokovića, ali ako za prebacivanje žute loptice preko mreže zaradi dva miliona nečega, pa makar bio i prvak sveta, neka mu milion uzmu. Ili neka mu ostane 100.000 evra od turnira. Malo li je za dve nedelje tenisa? Pa će i profesor, lekar, inženjer... biti dobro plaćeni, i uspostavila bi se ravnoteža koju možemo zvati i pravdom.

Zemlja koja ima Jovicu Djukica za sekretara za finansije ne treba da brine za svoju buducnost.
Nakon velike svetske katastrofe, Srbija će biti u prilici da povrati Kosovo i Metohiju
 
Odgovor na temu

[es] :: Ekonomija :: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko

Strane: << < .. 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 205599 | Odgovora: 2103 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.