Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Access baza "Održavanje zgrade"

[es] :: Access :: Access baza "Održavanje zgrade"

Strane: << < .. 13 14 15 16 17 18 19 20

[ Pregleda: 78070 | Odgovora: 383 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

nenadmarkoni
zaposlen
Pljevlja,Crna Gora

Član broj: 268419
Poruke: 705
*.crnagora.net.



+3 Profil

icon Re: Access baza "Održavanje zgrade"29.04.2013. u 21:19 - pre 133 meseci
Naravno da se pitate!
Citat:
Zoran.Eremija

A da se ja pitam ukinuo bih entitet Delovodnik i sve njegove osobine preneo u entitet Dokument.


Malo sam "raduckao " i promjenio par stvari. Pored toga počeo sam uporedo sa tim da crtam flowchart-ove za module aplikacije.
Izmjenio sam i formu Sednica.
Ovde ću se zaustaviti dok ne dovedem ovo što je napravljeno do pravilnog funkcionisanja.
Sve sam fino smislio...
Još samo da propadne. :-)
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

nenadmarkoni
zaposlen
Pljevlja,Crna Gora

Član broj: 268419
Poruke: 705
*.crnagora.net.



+3 Profil

icon Re: Access baza "Održavanje zgrade"02.05.2013. u 21:56 - pre 133 meseci
Forma Sednica malo "dotegnuto".Odprilike prati realni sistem odrzavanja sednice. Međutim, nisam ubacio atribute : VremeOdrzavanja i MestoOdrzavanja tako da...opet izmjene.
Sve sam fino smislio...
Još samo da propadne. :-)
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

nenadmarkoni
zaposlen
Pljevlja,Crna Gora

Član broj: 268419
Poruke: 705
*.crnagora.net.



+3 Profil

icon Re: Access baza "Održavanje zgrade"05.05.2013. u 20:27 - pre 133 meseci
Definitivno JA ovo ne mogu odraditi valjano do kraja. Hvala Zoranu na nesebičnoj pomoći.
Zaista sam se trudio!!! :-(
Sve sam fino smislio...
Još samo da propadne. :-)
 
Odgovor na temu

Zoran.Eremija
Zoran Eremija
SYSTEM ANALYST
Freelancer
Beograd

Član broj: 251342
Poruke: 855
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.

Sajt: zoraneremija.wix.com/erem..


+47 Profil

icon Re: Access baza "Održavanje zgrade"05.05.2013. u 22:34 - pre 133 meseci
Hmmm... Kako kaze ona "Dao 1 dinar da udje, a 2 da izadje" ... :-) Pouka: dzaba se ne moze izaci ... :-)

Naravno da se salim, ali da vidimo sta je to sto Vas je dovelo do ove odluke. Pokusajte da se malo presaberete i da opisete sta je presudilo da sada odustanete.
 
Odgovor na temu

nenadmarkoni
zaposlen
Pljevlja,Crna Gora

Član broj: 268419
Poruke: 705
*.crnagora.net.



+3 Profil

icon Re: Access baza "Održavanje zgrade"05.05.2013. u 23:20 - pre 133 meseci
Pokusao sam sa „prekrajanjem“ baze. Izludjela me je forma Sednica. Pokusao sam da je uredim da prati realni sistem odrzavanja sednice, a to ide ovako otpirlike:
- na osnovu usmenih predloga i primjedbi , ili po redovnom postupku Predsjednik Skupstine odlucuje da treba sazvati Sjednicu
- zakazuje Sjednicu (obicno Nedeljom), i predlaze dnevni red na osnovu naprijed navedenog i mjesto odrzavanja( obicno u stanu nekog stanara ako zgrada nema prostorije za odrzavanje Sednice)
- stampa Obavestenje o zakazanoj sednici i objavljuje na oglasnoj tabli
- stanari se sakupljaju u zakazano vreme na zakazanom mestu
- ako je ispunjen Kvorum za donosenje odluka počinje sa sednicom
- ako nije ispunjen Kvorum sednica se odlaze i zakazuje nova( rijetko se desava)
- usvaja se predlog tacki dnevnog reda, i ako ima potrebe dodaju se nove tacke dnevnog reda
- rasprava po tackama , glasanje , usvajanje ili neusvajanje
- donosenje odluke
- zakljucivanje sednice
- stampanje zapisnika
- potpisivanje zapisnika od ucesnika( ovo nije obavezno)
- stampanje odluke
- Obavestenje, Zapisnik i Odluka se arhivira
- objavljuje odluke na oglasnoj tabli
- za sednicu na kojoj se bira Upravnik odluka se overava i zavodi u Opstini

pokusao sam da napravim formu koja bi ovo pratila, ali nisam uspio. Pored toga forme treba da omoguće unosenje dokumenata iz arhive. Primjetili ste vjerovatno da su forme malih dimenzija. Aplikaciju radim na netbook-u , i na njemu ce se i koristiti, pa nema sirine za vece subforme vec se moraju otvarati u istom prozoru.
Baza je za mene preobimna da bih sve radio iz pocetka. I kada bih to pokusao svakako ne bi ispalo da valja jer nemam iskustva u dizajniranju formi. Vaša baza koju ste mi poslali kao primjer zahtjeva minimalni napor korisnika, sto kod mene nije slucaj. Kada sam probao da prepakujem forme dobijam neke greske koje ne mogu da pronadjem, ne znam sta nije u redu pa lutam i gubim vreme ( i zivce)....i kada zavrsim opet ispadne da nesto hvali....
Ma nisam odustao, ja to ne umijem! :-( Samo sam preumoran. A imam zelju da ovo ispadne dobro....



Sve sam fino smislio...
Još samo da propadne. :-)
 
Odgovor na temu

nenadmarkoni
zaposlen
Pljevlja,Crna Gora

Član broj: 268419
Poruke: 705
37.0.69.*



+3 Profil

icon Re: Access baza "Održavanje zgrade"08.05.2013. u 13:49 - pre 133 meseci
Iz knjige prof. Alempija
Sve sam fino smislio...
Još samo da propadne. :-)
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.100.46-69.q9.net.



+79 Profil

icon Re: Access baza "Održavanje zgrade"08.05.2013. u 18:26 - pre 133 meseci
E kad bi samo u zivotu sve bilo pravolinijski i sekvencijano kao u knjizi... Nije kriv profesor, sve su knjige takve, na svim jezicima, za sada, i tako ce ostati sledecih 20-30 godina, nazalost.

Problem pracenja sednice i svih dogadjaja u vezi sa sednicom je mnogo isuvise slozen da bi se resio jednom formom. Zasebna baza sa desetak tabela je potrebna da se na zadovoljavajuci nacin resi ovaj problem. U tom procesu stvorice se neki dokumenti (odluka o odrzavanju, poziv na sednicu, dnevni red, odluke o tackama dnevnog reda, zapisnik) i moraju da se obave neke radnje - kako si lepo naveo u opisu. Sistem koji podrzava ovu aktivnost - uptavljanje sednicama - treba da omoguci registrovanje radnji, stampanje dokumenata i na kraju prosledjivanje dokumenata glavnoj bazi- onoj koju si pravio svih ovih meseci. Mozes da imas dve baze za pocetak, jednu koaj s ebavi sikljucivo sednicaam, i iz koje prosledjujes dokumente u glavnu bazu, da se tamo cuvaju kroz Delovodnik i ostalo. A mozes i celu grupu tabela koje se bave sednicaam da cuvas u istoj bazi gde je delovodnik, kao nekakvu pod-shemu, ako zelis, ali se bojim da ces se izgubiti u moru tabela.

Pokusaj da razmisljas na taj nacin - divide at conquere - razbij problem na manje probleme od kojih je svaki resiv za sebe, nezavisno od rugih. Ja ne mogu da ti poazem oko toga, jos uvek dugujem Davoru pomoc oko pracenja investicija, ali sam siguran da ce Zoran moci nesto da smisli. Zoran je tu od pocetka i ne bi bilo pamethno da se sad menja stil rada, sto bi se neumitno desilo ako se neko drugi ukljuci u ovoj fazi.
 
Odgovor na temu

nenadmarkoni
zaposlen
Pljevlja,Crna Gora

Član broj: 268419
Poruke: 705
*.crnagora.net.



+3 Profil

icon Re: Access baza "Održavanje zgrade"08.05.2013. u 21:20 - pre 133 meseci
Svaki savjet je za mene velika pomoć.
Kao što Vi rekoste u temi sa kojom sam ušao u svijet Access-a: "Ne vredi da ti kazemo sta ne valja, ako ti ne kazemo kako valja. A to ne moze za kratko vreme. Zato sam preporucio ucitelja. Veruj mi, toliko toga ne valja da treba mnogo papira i vremena da se sve napise. Nema svrhe poceti od toga sta ne valja, treba poceti od toga kako valja. Ni u osnovnoj skoli nas nisu ucili prvo kako se ne pise, nego su nas ucili odmah kako se pise."
Zoran se velikodušno ponudio u ovoj temi da ,ne samo meni, već i svim drugim početnicima na ovom forumu pokaže kako "valja". To što aplikacija ovaj put nije doživjela uspjeh ne čudi, ovo je preveliki zadatak za jednog početnika. Ali i velika škola. Stekao sam znanja koja na početku teme nisam imao, razumijem stvari koje tada nisam razumio(iako sam mislio da razumijem). Zbog svega naprijed navedenog, i po Zoranovom savjetu, vraćam se na sami početak. Znam da sam mnogim iskusnim forumašima već poprilično dosadan pa neću mnogo daviti sa porukama ovaj put.
Sve sam fino smislio...
Još samo da propadne. :-)
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.100.46-69.q9.net.



+79 Profil

icon Re: Access baza "Održavanje zgrade"09.05.2013. u 16:05 - pre 133 meseci
Nemoj da se obeshrabris. Meni ne izgleda da ono stop je uradjeno "ne valja". Samo je fizicki veoma i treba mnogo detalja da se razresi na aplikaciji. Pokusaj da promenis strategiju. Nemoj sve odjednom da resavas. Parce po parce je lakse. U kapitalizmu sam naucio termin 'impact assessment', a prevodi se kao 'koja bi od svih nabrojanih funkcija dala njaveci efekat/ucinak na pocetku'. Iz iskustva, ono sto je developeru najvaznije i najinteresantnije, uglavnom nije interesantno korisniku. Korisnik ovde ne znaci onaj ko sedi za tastaturom i kuca, u tvom slucaju to je kucni savet. Koja je to funkcija koju moze sistem da automatizuje a ostavila bi najjaci utisak na kucni savet. Iz iskustva, bas ono sto si pomenuo na kraju - pracenje sednica i sastanaka. Ako aplikacija podrzi:
- unos osnovnih podataka o sednici (datum, gde se odrzava)
- unos stavki dnevnog reda
- stampanje poziva koji ce se kaciti na oglasnu tablu
- stampanje pojedinacnih poziva koji ce se postom ili e-mailom poslati svima koji se pozivaju
- upisivanje prisutnih/odsutnih
- upisivanje beleski o stavkama dnevnog reda (vodjenje zapisnika)
- upisivanje konacnih odluka po stavkama dnevnog reda
- slanje zapisnika na overu, ako je potrebno, onima koji treba da overe
- slanje overenog zapisnika kome treba
- kopiranje podataka o sednici, stavkama, zapisnicima u onu lepu veliku bazu koju si sa Zoranom napravio
ti si na konju. Kad clanovi kucnog saveta pocnu da dobijaju e-mailom pozive za satanke, i da primaju zapsinike i doluke kao PDF attachments, svi ce ozbiljnije shvatiti celu stvar.

Posle mozes napraviti podsistem za pracenje opravki u zgradi, ili placanje zajednickih dazbina i slicno, za sta vec imas tabele u bazi. Sad napravis aplikaciju koaj radi jednu relativno prostu funkciju. Na kraju zavrsis sa desetak aplikacija, koje sve napadaju istu bazu. Dotle ces imati dovoljno iskustva da procenis koje se aplikacije mogu spakovati u jedna paket, i dovoljno znanja da to i uradis. I eto posla do penzije :-)
 
Odgovor na temu

nenadmarkoni
zaposlen
Pljevlja,Crna Gora

Član broj: 268419
Poruke: 705
37.0.69.*



+3 Profil

icon Re: Access baza "Održavanje zgrade"11.05.2013. u 08:22 - pre 133 meseci
Da li sam nešto previdio?
Naravno da jesam. Mozda je ovo bolje resenje....

[Ovu poruku je menjao nenadmarkoni dana 11.05.2013. u 12:46 GMT+1]
Sve sam fino smislio...
Još samo da propadne. :-)
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

nenadmarkoni
zaposlen
Pljevlja,Crna Gora

Član broj: 268419
Poruke: 705
37.0.69.*



+3 Profil

icon Re: Access baza "Održavanje zgrade"29.05.2013. u 11:57 - pre 132 meseci
Malo reinzenjeringa. Parcijalno.
Novi model.
Sve sam fino smislio...
Još samo da propadne. :-)
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.100.46-69.q9.net.



+79 Profil

icon Re: Access baza "Održavanje zgrade"30.05.2013. u 21:21 - pre 132 meseci
Primecujem jednu stvar koju ne razumem: Tabela StatusSednice:{StatusSedniceID, SifraStatusaSednice,NazivStatusaSednice} Kakva je razlika izmedju zancenja StatusSedniceID i SifraStatusaSednice? Imas mnogo tabla sa itim problemom, sifra i ID postoje zajedno. Ako je nesto sifra, verovatno je jedinstvena, pa zadovoljava uslov za UNIQUE ili PRIMARY key. Dodavanje jos jednog ID samo komplikuje stvar nepotrebno.

Primedbu mnogu da prosirim i na postojanje tabela tog tipa uopste. Realna tabela je Sednica. OK. Na tu jednu realnu tabelu imas dva look-upa, TipSednice, StatusSednice. To pretrpava model. Isto se moze postici sa validacijom na nivou kolne. Recimo, TipSednice IN ('Redovna','Vanredna'). Nema nikakve posebne prednosti u koriscenju koda 1,2 i dodavanju lookup-tablele koje koja prevodi 1,2 u 'redovna','vanredna'. Mnogi ce reci ' a sta ako moramo da dodamo novi tip sednice'. Nista. Sa lookup labelom cemo samo dodati nopvi red. Ali, za svku tabelu nam treba forma, pa dugme da tu formu pozovemo. Znaci, ulazemo rad u formu i dugme da bi mozda nekad u buducnosti na jednostavan nacin dodali novu vrednost. Iskustvo sa sifranicima tipa 'vrsta sednice' pokazuje da se oni retko ili nikada menjaju, pa je mozda prihvatljivo reskirati da jednom u deset godina moramo da u validaciji kolone dodamo jos jednu vrednost, i u nekom combo boxu uradimo isto. Time cemo na duzi rok utrositi siti rad, ali necemo za uzvrat uloziti rad unapred. Ako bi prihvatili tu logiku, ponudjeni model bi imao 60% tabela manje i bio bi citljiviji i razumljiviji. Ne bi trosili vreme u programiranje prevodjenja sifri u citljive reci, ne bi pisali kod za odrzavanje silnih look-up tabela. Rad bi ulozili u resavanje problma 'sta ako se doda nova vrednost' onda kad se to desi.Oslobodjeno vreme mogli bi da upotrebimo da osnovne delove sistema nateramo da rade kako smo zamislili i akko treba.

Sifriranje brojevima vuce korene iz vremena busenih kartica, kada je bilo lakse busiti ,1,2, nego 'redovna','vanredna' i kad je prostor na disku i u RAM memoriji bio jako skup. Danas sve to ne vazi. A i integer i=1 uzima 8 bajta najmanje, a string 'redovna' uzima 7 bajta, jedan manje nego integer. Upotreba kodova podrazumeva prevodjenje kodova u citljive pojmove, pa i taj rad treba uzeti u obzir.

Ne kazem da treba menjati postojeci model, samo da je moguce malo pojednostaviti celu stvar i posmatrati iz istog, samo malo drugacijeg u
gla. Pri tome imamo istu garanciju integriteta podataka, na jednostavniji nacin - umesto FK upotrebili bi CHECK constraints.

 
Odgovor na temu

nenadmarkoni
zaposlen
Pljevlja,Crna Gora

Član broj: 268419
Poruke: 705
94.102.226.*



+3 Profil

icon Re: Access baza "Održavanje zgrade"31.05.2013. u 08:55 - pre 132 meseci
Kao što znate , ja sam u fazi početnika sa "osnovnim" znanjem. Sifriranje sa ID i Sifra, sam usvojio od Zorana, i po njegovom savjetu sve sifarnike odradio na taj nacin. To je valjda sistem paralelnog označavanja koje dozvoljava da se promjeni sifra a da ID ostane kao nesto sto se ne mijenja. Da se ne bi bilo greske koja bi uticala na buduci rad programa , i da bih lakse unosio tacne podatke,cak sam i sifarnike ogranicio da prakticno sami unesu osnovne sifre koje se javljaju. Sigurno da nije dobro, i sigurno da moze mnogo bolje ali za sada je tako. Model iz prethodnok posta je opet promjenjen, ali i na ovome ima jos dosta gresaka. Razdvojio sam po fazama i lagano, koliko to vrijeme dozvoljava pokusavam da to sredim. Problem je sto ima dosta stvari koje se ne daju razdvojiti. U moj BE unosim stvarne podatke tako da ga ne mogu ovde zakaciti, pa kacim praznu kopiju.
Erwin mi pravi neke greske pri prebacivanju podataka u Access, pa su moguće greske na ovom BE kojih inače nema u ER modelu. Trenutno pokusavam osmisliti forme za Sednicu i Odluku. Odluka je razdvojena od sednice. Moze postojati i kao zaseban dokument, ali moze biti donijeta i na Sednici pa je i model tako napravljen. Stampace se posebna odluka za svaku tacku dnevnog reda. To daje mogucnost da se pisanom saglasnošću(potpisivanjem na odluku) donese odluka.

[Ovu poruku je menjao nenadmarkoni dana 31.05.2013. u 10:29 GMT+1]
Sve sam fino smislio...
Još samo da propadne. :-)
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

nenadmarkoni
zaposlen
Pljevlja,Crna Gora

Član broj: 268419
Poruke: 705
89.207.199.*



+3 Profil

icon Re: Access baza "Održavanje zgrade"31.05.2013. u 09:41 - pre 132 meseci
Mogu da zakacim pdf sa prikazanim subject area-ma pa da zajedno raspravimo i dođemo do konačnog modela, obzirom da kako ste rekli da ne koristite Erwin. Ukoliko imate vremena meni nije problem.
Sve sam fino smislio...
Još samo da propadne. :-)
 
Odgovor na temu

Zoran.Eremija
Zoran Eremija
SYSTEM ANALYST
Freelancer
Beograd

Član broj: 251342
Poruke: 855
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.

Sajt: zoraneremija.wix.com/erem..


+47 Profil

icon Re: Access baza "Održavanje zgrade"31.05.2013. u 10:52 - pre 132 meseci
Citat:
Zidar:
Primecujem jednu stvar koju ne razumem: Tabela StatusSednice:{StatusSedniceID, SifraStatusaSednice,NazivStatusaSednice} Kakva je razlika izmedju zancenja StatusSedniceID i SifraStatusaSednice? Imas mnogo tabla sa itim problemom, sifra i ID postoje zajedno. Ako je nesto sifra, verovatno je jedinstvena, pa zadovoljava uslov za UNIQUE ili PRIMARY key. Dodavanje jos jednog ID samo komplikuje stvar nepotrebno.

Pokretac teme je dao odgovor na ovo Vase zapazanje, ali da dodam.
Nacelno se model baze definise primenom metode resavanja goruceg problema ili primenom Projektovanja. Ako je metod resavanja goruceg problema slazem se pitanje svrsishodnosti uvodjenja paralelnog sistema oznacavanja, da je to gubitak vremena, a sam zahtev da se nesto goruce brzo resi to ne dozvoljava. Buduci da smo se ranije slozili da je ova tema u neku ruku edukativna zbog drugih korisnika, primenjen je model projektovanja te sam savetovao pokretaca teme da primeni model paralelnog sistema oznacavanja i kao sto vidim pokretac teme je uspesno usvojio i savladao pravila.

Tacno je da ako neki atribut kada projektant uoci da ima dodatno tumacenje te sam sebi postavi pitanje da li ce prerasti u entitet, jedan od kriterijuma je koliko n-torki ce taj entitet imati i ako uoci da je taj broj n=2 eventualno 3 pitanje svrsishodnosti, proglasiti ga dodatnim entitetom. No u praksi kada se projektije model, ipak sam pristalica da se iako je broj n-torki jednak 2, taj atribut prosiri dodatnim entitetom iz vise razloga npr. Pol, znamo da je broj n-torki jednak 2 ("MUŠKO","ŽENSKO"), ako bi zeleli izvestaje po tom atributu kasnije ne bismo morali dodatno da tumacimo vec je tumacenje evidentirano u bazi, a iskoristio bih isti primer i za SifruPola ("M","Ž"), zgodno je prikazivati u nekim pregledima i po skracenom tumacenju koje je opet azurirano u tabeli.
Ako uzmemo pretpostavku edukativnosti opet takvo preslikavanje atributa u entitet je dobro iz razloga analitickog pogleda gde je u ovom slucaju atribut Pol prerastao u entitet Pol a on sada ima osobinu dimenzije kao jednu od osnovnih osobina OLAP.
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.100.46-69.q9.net.



+79 Profil

icon Re: Access baza "Održavanje zgrade"31.05.2013. u 15:23 - pre 132 meseci
Da se razumemo, i ja radim ove iste stvari koje dovodim u pitanje Potpuno je u skaldu sa teorijom da se dodaju novi entiteti koji definisu domen iz koga neki atribut moze uzeti vrednosti. Ja vidim potencijalni problem u dodavanju vestackog kljuca ID, kad vec postoji sifra. Posmatrajmo primer iz Zoranovog posta, (Musko, Zensko). Ovo je ono sto ocekujemo u bazi:
Code:

CREATE TABLE Pol
(
Pol varchar(6) UNIQUE -- varchar je istoi sto i text u Accessu
, SifraPola char(1) UNIQUE
, IdPola int PRIMARY KEY
)
;
-- Ovo se normalno ocekuje u atbeli Pol:
INSERT INTO Pol VALUEs ('Musko','M',1)
INSERT INTO Pol VALUEs ('Zensko','Z',2)
;
-- Evo sta imamo u tabeli Pol
SELECT * FROM Pol
;
Pol    SifraPola      IdPola
------ --------- -----------
Musko  M                   1
Zensko Z                   2

(2 row(s) affected)


Recimo da imamo tabelu Osobe, gde prenosimi IdPola iz tabele Pol. Tabela Osobe mogla bi d aizgleda ovako:
Code:

Osoba           IdPola
---------- -----------
Zivorad              1
Aleksandar           1
Zeljka               2
Anka                 2


Nenad kaze
Citat:
To je valjda sistem paralelnog označavanja koje dozvoljava da se promjeni sifra a da ID ostane kao nesto sto se ne mijenja. Da se ne bi bilo greske koja bi uticala na buduci rad programa , i da bih lakse unosio tacne podatke,cak sam i sifarnike ogranicio da prakticno sami unesu osnovne sifre koje se javljaju.

Zamislite sada da dodje nova direktorka, koja hoce da promeni ID, pa da musko bude 2 a Zensko bude 1. jednim potezom pera Zivorad i Aleksandar postaju zensko. Ovako nekako:
Code:
Pol    SifraPola      IdPola
------ --------- -----------
Musko  Z                   1
Zensko M                   2

nemojte misliti da se ovakve stavri ne dogadjaju. Hocu da kazem da ponekad zaboravimo st u stvri radimo i budemo poneseni procedurama i pravilima, pa dobijemo suprotan efekat. Kljucni deo Nenadove recenice je
Citat:
.. koje dozvoljava da se promjeni sifra a da ID ostane kao nesto sto se ne mijenja. ..
Ja sam upravo to uradio, jer je sistem dizajniran da mi upravo to dozvoljava, i sve muskarce sam proglasio zenama i obrnuto.





[Ovu poruku je menjao Zidar dana 31.05.2013. u 17:57 GMT+1]
 
Odgovor na temu

nenadmarkoni
zaposlen
Pljevlja,Crna Gora

Član broj: 268419
Poruke: 705
*.crnagora.net.



+3 Profil

icon Re: Access baza "Održavanje zgrade"31.05.2013. u 15:58 - pre 132 meseci
Koliko sam ja razumio sistem, ID je nesto na sta korisnik nema uticaja-Programski formiran AutoNumber. Korisnik moze da mijenja Sifru i Naziv. Da bilo sta promjeni u njima to nece imati uticaja na rad programa. Moze da stavi da Zivorad bude Z(Zensko) ali i dalje ce biti ID=1.
Mada sam kroz programski kod sifarnika i to zabranio.
Eventualno moze u Zivoradovim podacima da promjeni pol u Z(Zensko) :-)
Moze jedino u formi FizickoLice gdje je evidentiran Zivorad da izabere Pol = Zensko, ali to je već odgovornost onoga ko unosi podatke.
Kao sto neko rece:"Racunar je mašina koja će uvjek dati tačan rezultat netačnih podataka"

Sve sam fino smislio...
Još samo da propadne. :-)
 
Odgovor na temu

nenadmarkoni
zaposlen
Pljevlja,Crna Gora

Član broj: 268419
Poruke: 705
*.crnagora.net.



+3 Profil

icon Re: Access baza "Održavanje zgrade"31.05.2013. u 18:51 - pre 132 meseci
Citat:
Zidar:  Ja sam upravo to uradio, jer je sistem dizajniran da mi upravo to dozvoljava, i sve muskarce sam proglasio zenama i obrnuto.

:-)

Ako ste probali preko Sifarnika i forme Pol , ovo niste mogli promeniti. :-)
Obzirom da sam i ja razmisljao sta ako.... pa sam zakljucao unos i promenu. Mozda je to glupo ali tako sam odradio

Sve sam fino smislio...
Još samo da propadne. :-)
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.100.46-69.q9.net.



+79 Profil

icon Re: Access baza "Održavanje zgrade"31.05.2013. u 20:01 - pre 132 meseci
Citat:
Moze da stavi da Zivorad bude Z(Zensko) ali i dalje ce biti ID=1.
U tome i jeste problem. Meni nista ne znaci sto je Zivorad i dalje ID=1, ako sam promenio znacenje. Sad SVI rkordi u tabeli Osobe koji su ID=1 su zensko, a bili su musko. Znaci, SVE podatke u tabeli Osobe ucinio sam potpuno pogresnim, a da pri tome nisam ni pipnuo tabelu Osobe. Tvoju aplikaciju nisam ni otvorio, dobro je da imas u kodu nesto sto sprecava korisnika da pravi ovakve greske. Ali nista ne sprecava programera. I sta ako idem direktno u tabele? Uvek ima skorisnika koji znaju malo vise, ali ne dovoljno da ne bi pravili greske koje se tesko otkrivaju. Naravno da uvek mogu da kazem da je Zivorad zensko, u samoj tabeli Osobe, ali ta je greska u pojedinacnim rekordima i tu nema leka. Ovde se radi o promeni u drugoj tabeli, koju je tesko primetiti, a koja je SVE podatke u vaznoj tabeli ucinila potpuno pogresnim. A tu promenu smo omogucili upravo uvodjenjem kolone PolID koja je nezavisna i otporna na promene. Znaci, grsku smo ugradili u sistem. Tu vrstu promena treba uciniti sto tezom.

Bez lookup tabele, a sa validacijom u tabeli Osobe, kolona Pol IN ('m','z') ili cak Pol In (1,2) mnogo je teze okvariti SVE rekorde. Mozete pojedinacnim rekordima dodeliti pogresan pol, ali da jednim potezom pokvarite celu tabelu, to nije tako lako.

Bazu ne cinimo vise relacionom ako dodamo sto vise relacija. Radi se o tome da se podaci zastite od namernih ili nenamernih losih promena. Postavljanje relacija je lepa stvar, ali nije resenje za sve i treba paziti da ne unesemo vise problema nego sto resavamo.

U svakom slucaju, ovo je samo za razmisljanje. Nastavi i dalje sa radom, nista lose ne cinis, to je sve 'standardna' praksa, ali treba biti pazljiv.

Necu vise da komentarisem, nisam imao nameru da kritikujem, samo sam se setio nekih sopstvenih iskustava i patnji nastalih iz razloga koje sam opisao.
 
Odgovor na temu

nenadmarkoni
zaposlen
Pljevlja,Crna Gora

Član broj: 268419
Poruke: 705
*.crnagora.net.



+3 Profil

icon Re: Access baza "Održavanje zgrade"31.05.2013. u 22:41 - pre 132 meseci
Ne bih volio da prestanete komentarisati moje objave, naprotiv.
Po meni forum je i mjesto na kom treba razmjenjivati različite stavove. Ako sam išta naučio ,naučio sam od Vas i od gospodina Zorana - dva velika stučnjaka sa različitim pristupima načinu izrade aplikacije. Nadam se da sam do sada, a da ću i u buduće usvojiti od vašeg znanja i iskustva ono najbolje. Kao što uvažavam i poštujem Zoranovu, tako isto uvažavam i Vašu 'školu'. Sa Vašim primjerom izrade aplikacije za magacin sam i počeo učiti Access i baze podataka. Nemalo puta do sada ste dokazali koliko je ispravna stvar validacija na nivou tabela. Usvojio sam ovaj Vaš savet, i sigurno ću ga upotrebiti, ako ne na ovoj onda na nekoj budućoj bazi. Kao što vidite ni u ovom novom pokušaju reinženjeringa nisam do kraja došao do konačnog informacionog modela. Volio bih kada bih mogao dobiti Vaša mišljenja, jer mi kao početniku i sa mojim neiskustvom misli lutaju što se osjeća i na izradi ove aplikacije, a realni sistem u oblasti koju oslikava aplikacija nije do kraja dobro definisan pa to stvara još veći problem. Ako sam išta pogrešio javno se izvinjavam, a za savjete se od sveg srca zahvaljujem.
Sve sam fino smislio...
Još samo da propadne. :-)
 
Odgovor na temu

[es] :: Access :: Access baza "Održavanje zgrade"

Strane: << < .. 13 14 15 16 17 18 19 20

[ Pregleda: 78070 | Odgovora: 383 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.