Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Korporacijski principi i procedure

elitemadzone.org :: MadZone :: Korporacijski principi i procedure

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 18112 | Odgovora: 118 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Onaj

Član broj: 260000
Poruke: 131
*.adsl.eunet.rs.



+196 Profil

icon Re: Korporacijski principi i procedure24.07.2011. u 21:32 - pre 155 meseci
Citat:
konislav: Nije tacno da ja zagovaram da moras da platis skupo pa kako ti bude. Ja zagovaram mehanizam koji ce spreciti da zbog nekih koji su zalutali u posao dodjemo u situaciju da radimo za dzabe ili jos gore da moramo da zatvaramo firme, samo zato sto je neko pomislio da je otkrio toplu vodu kako ce on nenormalnim spustanjem cene da se probije na trzistu.


Sta je po tebi nenormalno spustanje cene? Niko ne moze da opstane da radi a da bude na gubitku sto dovodi do zakljucka da verovatnije nije njegova cena nenormalno niska vec da je cena kod njegove konkurencije mozda nenormalno visoka. Ukoliko postoji razlika u kvalitetu usluge ili proizvoda to ce vec u zavisnosti od svakog konkretnog slucaja trziste kazniti ili nagraditi.
Slobodan i otvoren internet = elementarno ljudsko pravo
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Korporacijski principi i procedure24.07.2011. u 21:49 - pre 155 meseci
Citat:
konislav: ....

Razume Scekic lepo sto ja pricam. Dok se nije desilo da svako moze da snima muziku i da svako ko je prodao kravu da moze da otvara studija, nije bilo ni ovolikog skarta od muzike niti je bilo manjka para u tom poslu. Sad imamo slobodno trziste i samo je sljam isplivao.


Apsolutno! Licno dozivljeno i dozivljavam svakodnevno. Vrlo cesto su mi se obracali da popravim ono sto su neki drugi uradili, u mom slucaju smiksali. Ranijih godina sam imao dilemu da li uopste da prihvatam tako nesto da radim jer je rec bila o kolegama, odnosno, drugovima koji su spustili cena do ludila pa onda dobili uzasno puno posla i kako to biva, nisu uspevali sve da smiksaju kvalitetno jer nema vremena kad se posao odjednom poveca visestruko a zna se postupak miksanja nekog materijala. Vremenski moze brze ali iskljucivo na ustrb kvaliteta! Tako je to u muzici! Ja nisam hteo dugo vremena da spustam moje cifre za koje sam radio ali posle nekoliko godina sam dosao do momenta da odlucim ili manje da 'kostam' ili da batalim taj posao. I uradio sam kompromis - prestao sam da radim sa 'narodnjacima', samo radim sa bendovima koji nisu narodnjaci i nista ne programiraju vec sve instrumente imaju i sviraju ih! Ali dobro, ne zalim se. Elem, ako ponovo smiksam - bice bolje od ortaka koji je to uradio na brzinu. Klijent ce da mu nabije to na nos (to se desava u muzici), ortak ce popreko da me gleda (doziveo puno puta). Sto je najgore, klijent ce i za sledeci projekat (to se tako moderno kaze za snimanje ploce kako se nekada govorilo) opet da radi sa najjeftinijim pa ce opet da dodje kod mene jer je nezadovoljan onim sto je taj jeftiniji uradio. I tako u krug. Ja sam to prekinuo da radim jer nemam vise zivaca da slusam naklapanja nikad zadovoljnih narodnjaka koji stalno kukaju kako im je skupo. Malo je ruzno ovo sto pricam ali je cista istina! To se desilo sa muzikom. Red velicine - pre 5 godina je moj rad (mix) kostao 250 eura po pesmi sto je skoro duplo manje nego pre deset godina. Sad ne mogu da naplatim vise od 150 eura po pesmi za isti posao. Razlog je ta vasa trzisna varijanta, svaki klinac koji ima kompjuter misli da moze da udje u posao sa muzikom i to i radi za besmislene cifre! Klijenti su povedeni desavanjima u drustvu prihvatili ono sto i vi ovde zagovarate tako da traze samo manju cenu, kvalitet i sami mozete da cujete svakodnevno! Da ne mislite da se zalim, ne, ni u kom slucaju! Samo navodim primer necega u cemu se ja nalazim. Inace moj posao u inostranstvu kosta, za vas pojam, zapanjujuce puno i niko mi ne veruje (od stranaca sa kojima sam po pitanju posla u kontaktu) kad kazem kolike su cifre kod nas! :) I tako... Ako vas nesto interesuje...

Pozdrav!

[Ovu poruku je menjao Sceka dana 24.07.2011. u 23:02 GMT+1]
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Korporacijski principi i procedure24.07.2011. u 22:12 - pre 155 meseci
Citat:
Onaj: Sta je po tebi nenormalno spustanje cene? Niko ne moze da opstane da radi a da bude na gubitku sto dovodi do zakljucka da verovatnije nije njegova cena nenormalno niska vec da je cena kod njegove konkurencije mozda nenormalno visoka. Ukoliko postoji razlika u kvalitetu usluge ili proizvoda to ce vec u zavisnosti od svakog konkretnog slucaja trziste kazniti ili nagraditi.


Izvinjavam se, nisam ovo video!

Nenormalno spustanje cene je to kad moj posao u inostranstvu kosta minimum 1000 eura po pesmi, ja naplacujem 150 eura po pesmi a klinac koji od iskustva i 'alata' ima kompjuter koji kosta maximum 600 eura a od iskustva ima 'volim muziku', radi u svojoj sobi i to sto radi naplacije 20 eura po pesmi! Ja radim sa opremom koja kosta par stotina hiljada eura, u studiju koji je zgrada predvidjena za to (nesto od toga moze da se vidi na linku iz mog potpisa iako nije azurirano mnogo godina), imam 30 godina iskustva, radio sam sa svima koji su, ma ne mogu da nabrajam, sa svima koje vidjate u medijima...! To je cista istina i to se desava sada i ovde kod nas a sve zahvaljujuci 'trzisnoj utakmici'! Ali, opet ponavljam, ja licno se ne zalim! Shvatite to kako hocete ali stvarno se ne zalim, samo posmatram sa strane i smeskam se... Moze mi se... :))

Pozdrav!
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

Onaj

Član broj: 260000
Poruke: 131
*.adsl.eunet.rs.



+196 Profil

icon Re: Korporacijski principi i procedure24.07.2011. u 22:13 - pre 155 meseci
Citat:
Sceka: Tako je to u muzici!



E sad, ja ne znam kako je u muzici... Ali gledao sam jedan film o tome (Kirk Daglas je u glavnoj ulozi):


Slobodan i otvoren internet = elementarno ljudsko pravo
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Korporacijski principi i procedure24.07.2011. u 22:18 - pre 155 meseci
Citat:
Onaj: E sad, ja ne znam kako je u muzici... Ali gledao sam jedan film o tome:



:)) Nije bas tako, mnogo je gore! :) Boris Bizetic je moj dobar prijatelj, i on je osetio posledicu nenormalnog spustanja cena od raznih vrsta ljudi...

Pozdrav!
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Korporacijski principi i procedure24.07.2011. u 22:20 - pre 155 meseci
Jak je to posao kad morate da se zastitite zakonom od nekih klinaca koji rade od kuce.
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Korporacijski principi i procedure24.07.2011. u 22:23 - pre 155 meseci
Citat:
DaliborP: Jak je to posao kad morate da se zastitite zakonom od nekih klinaca koji rade od kuce.

Jak, mnogo jak posao... :) I ne moramo da se stitimo ni od cega! Zato i kazem, ne zalim se, nikako se ne zalim! Samo dajem primer drasticnog obaranja cena! Inace jako lepo zivim, hvala na pitanju! :))

To sto rade klinci od kuce, to slusate na medijima, YT, TV-u... I niste zadovoljni kad uporedite sa inostranim radovima, nikako niste zadovoljni... :)


Pozdrav!
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

Onaj

Član broj: 260000
Poruke: 131
*.adsl.eunet.rs.



+196 Profil

icon Re: Korporacijski principi i procedure24.07.2011. u 22:31 - pre 155 meseci
Citat:
Sceka: Jak, mnogo jak posao... :) I ne moramo da se stitimo ni od cega! Zato i kazem, ne zalim se, nikako se ne zalim! Samo dajem primer drasticnog obaranja cena! Inace jako lepo zivim, hvala na pitanju! :))

To sto rade klinci od kuce, to slusate na medijima, YT, TV-u... I niste zadovoljni kad uporedite sa inostranim radovima, nikako niste zadovoljni... :)


Pozdrav!


Otkud ti znas da li smo zadovoljni onim sto cujemo?

Nego, bas lepo sto lepo zivis i sto si zadovoljan.

Bas lepo sto su i ti klinci zadovoljni.

Bas lepo sto su zadovoljni tvoji klijenti.

Bas lepo sto su zadovoljni klijenti tih klinaca.

To je lepota mogucnosi izbora!
Slobodan i otvoren internet = elementarno ljudsko pravo
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Korporacijski principi i procedure24.07.2011. u 22:44 - pre 155 meseci
Citat:
Razlog je ta vasa trzisna varijanta, svaki klinac koji ima kompjuter misli da moze da udje u posao sa muzikom i to i radi za besmislene cifre!

A zasto ne bi smeo da udje ako ima ljudi koji su spremni da ga angazuju? Sta je tu tacno vas problem?
Mnogo ste pametni ti i konislav. Ako neko radi, bolje, losije, jeftinije, skuplje - sta je tu tacno vasa briga?
Zasto kupac ne moze sam da izabere kakva mu usluga odgovara? Ako vi tvrdite da garantujete kvalitet i bolju uslugu logicno je da ima ljudi koji ce to ceniti.
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Korporacijski principi i procedure24.07.2011. u 22:57 - pre 155 meseci
Citat:
Onaj: ...

To je lepota mogucnosi izbora!


Vrlo tacno, zato se i ne zalim!


Citat:
DaliborP: A zasto ne bi smeo da udje ako ima ljudi koji su spremni da ga angazuju? Sta je tu tacno vas problem?
Mnogo ste pametni ti i konislav. Ako neko radi, bolje, losije, jeftinije, skuplje - sta je tu tacno vasa briga?
Zasto kupac ne moze sam da izabere kakva mu usluga odgovara? Ako vi tvrdite da garantujete kvalitet i bolju uslugu logicno je da ima ljudi koji ce to ceniti.


Pa ko kaze da ne sme da udje? Nista nije moj problem, kad sam rekao da ja imam problem? Moja briga se sastoji u tome sto sam autoritet u muzickoj produkciji tako da se visoko vrednuje moje misljenje o kvalitetu u toj oblasti. Znaci ne radi se o ukusima, da li se nekome nesto svidja ili ne, rec je o kvalitetu a o vrednovanju tog kvaliteta ja sam merodavan. Kvalitet nam se srozao na najnize grane a uglavnom zahvaljujuci tome sto je dopusteno da se svako bavi muzikom. Nazalost, ili na srecu, to nikako nije mogla drzava da regulise, nikada nije i nikada nece ni moci. I to je razlika u odnosu na sve drugo sto nije muzika. Vrlo je tesko objasniti i zato i necu vise pricati o tome. Naravno, ako nekoga nesto interesuje pokusacu da objasnim.

Pozdrav!

EDIT
Laku noc, obecao sam sebi da necu kuckati po tastaturi posle ponoci! Do sutra!
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Korporacijski principi i procedure24.07.2011. u 23:14 - pre 155 meseci
Tu negde proviruje istina, ali niko nece, ne zeli da je sroci i pokaze.

Na korisniku usluge je da napravi izbor, a davalac usluge je, pomalo u obavezi, i profesionalno i esnafski, da konacno napravi spisak troskova, ukljucujuci i radno vreme, odnosno vreme angazovanja, da ne kazem garze.
Kupovati preskupu opremu bez analize, trenutno, nije bas profesionalno, mora da se izgradjuje posao, da se krene sa nekog nivoa, pa da se nadogradjuje, delom zarade koji se naziva investicijom.
Mnogi vole da pazare, kao fanovi, neke komade opreme i alata, a onda, visokom cenom opreme, "opravdavaju" neku visoku cenu usluge.

Sto nije ni ekonomsko ni trzisno poslovanje. Sta bi trebao taksista sa Mercedesom, da ima desetostruku cenu usluge taksiste sa Ladom?

Princip je prost, zna se kolika je cena strucnog radnog sata(u okruzenju u kojem se zivi, a ne preko tarabe), a vrsta opreme je splet okolnosti i mogucnosti.

Da se osvrnem na "klinca". Verovatno je njegova cena trostruko manja od realne, zbog skoro besplatnog vremena, rada na crno, odnosno za dzeparac. Kvalitet je srazmeran ceni, kupac usluge je covek sa novcem i odlukom. Pa ako mu odgovara, amaterski rad na crno, njegova stvar, ocigledno nece uzdrmati trziste optereceno nekim monopolima. Ali bi i on i "klinac" trebali da strepe od poreznika...npr...kao jedan vid regulative...

Poz
 
Odgovor na temu

Onaj

Član broj: 260000
Poruke: 131
*.adsl.eunet.rs.



+196 Profil

icon Re: Korporacijski principi i procedure24.07.2011. u 23:25 - pre 155 meseci
Citat:
Sceka:Moja briga se sastoji u tome sto sam autoritet u muzickoj produkciji tako da se visoko vrednuje moje misljenje o kvalitetu u toj oblasti.


Ako je tako kako je onda moguce ovo da vecina na domacoj sceni ne uvazava tvoje misljenje - i sam si dao opis stanja u domacim medijima koji to potvrdjuje:

Citat:
Sceka
To sto rade klinci od kuce, to slusate na medijima, YT, TV-u... I niste zadovoljni kad uporedite sa inostranim radovima, nikako niste zadovoljni... :)


Citat:
Sceka:Znaci ne radi se o ukusima, da li se nekome nesto svidja ili ne, rec je o kvalitetu a o vrednovanju tog kvaliteta ja sam merodavan. Kvalitet nam se srozao na najnize grane a uglavnom zahvaljujuci tome sto je dopusteno da se svako bavi muzikom.


Tvoje vrednovanje se dakle razlikuje od vrednovanja drugih tvojih konkurenata (mladjih, ovde nazvanih klincima) kao i od vrednovanja vecine muzicara koji se po tvojim navodima uglavnom tj. najcesce opredeljuju za njih.
Slobodan i otvoren internet = elementarno ljudsko pravo
 
Odgovor na temu

Onaj

Član broj: 260000
Poruke: 131
*.adsl.eunet.rs.



+196 Profil

icon Re: Korporacijski principi i procedure24.07.2011. u 23:29 - pre 155 meseci
Citat:
vladd:  Pa ako mu odgovara, amaterski rad na crno, njegova stvar, ocigledno nece uzdrmati trziste optereceno nekim monopolima. Ali bi i on i "klinac" trebali da strepe od poreznika...npr...kao jedan vid regulative...


Zar se ovde uopste govori o radu na crno? Zasto je neshvatljivo da covek koji radi legalno moze u skladu sa svojim sposobnostima i racunicom da ponudi uslugu po nesto nizoj ili cak znatno nizoj ceni?

[Ovu poruku je menjao Onaj dana 25.07.2011. u 00:55 GMT+1]
Slobodan i otvoren internet = elementarno ljudsko pravo
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Korporacijski principi i procedure24.07.2011. u 23:37 - pre 155 meseci
@konislav
Čitajući neke tvoje postove (ne samo na ovoj temi), stekao sam utisak da imaš mali problem sa samopouzdanjem i da se užasno plašiš konkurencije u bilo čemu. Eno na onoj temi o vrednovanju intelektualnog rada veličaš nekakve excel sertifikate (makar i one dobijene na freelance sajtovima, koji se btw dobijaju bez pomuke), kao da neko ko nema nikakav sertifikat ne treba ni da priđe Excelu, a ne daj Bože da uzme neke pare radeći u istom. A evo sad ovde pričaš o nekakvim regulativama koje treba da odrede minimalnu cenu rada i ograniči broj onih koji bi da se bave nekim poslom. Čemu to ? Da bi se ti osećao sigurnije ?

A zašto ne bi probao da tu sigurnost obezbediš trudom, zalaganjem i radom kako tržište nalaže. Mislim, ok, ja se slažem da neki poslovi ne mogu i ne treba da se rade bez licence, recimo lekari, arhitekte, elektroinžinjeri i slično bi svakako trebali da imaju nekakvu licencu, jer greške u tim poslovima mogu nekoga da koštaju života (mada free market ima leka i za to, al nećemo sad o tome), ali čemu minimalna cena ? Ako se nekome isplati da radi ispod te cene, jer recimo ima bolju tehnologiju, bolje je organizovan, bolje motiviše radnike, pa za manje vremena odradi više posla... zar to nije nešto što treba podržavati, a ne ograničavati.

Uostalom, svaka roba (i usluga) ima svog kupca ma koliko ona bnila skupa ili jeftina. Jednostavno, ne treba svima expert u nekoj oblasti. Na primer, nekome treba da se zameni sijalica, a neće da radi sam... za koj će njemu neki elektroinžinjer, kada mu je za to dovoljan neki priučeni haus majstor ili običan električar, koji će to odraditi za neku siću. Ili, recimo moj primer. Jednom mesečno odem sa društvom na fudbal. U te svrhe, kupio sam neke patike kod Kineza za 1.000 dinara, koje brat bratu traju evo duže od godinu dana. I šta je problem sa tim ? Jel treba da postoji minimalna cena patika od 10.000 dinara, pa da moram da iskeširam toliko za nešto što ću koristiti jednom mesečno ? Da je takav slučaj, onda radije ne bih ni igrao fudbal. E sad ide najbolji deo. Ako ja ne idem na fudbal jer mi je minimalna cena patika preskupa za ono što meni treba, time gubi vlasnik balona za mali fudbal i lokalni kafe u kome posle svake partije ostavimo ko zna koliko para za piće. To dugoročno svakako nije dobro za ekonomiju.

Dakle, poenta je da su potrebe ljudi različite. Ne treba svima expert iz neke oblasti, niti najkvalitetnija roba ili proizvod koji se može napraviti danas. Kao što meni nisu trebale vrhunski kvalitetne i skupe patike, jer ih koristim jednom mesečno na sat vremena, tako nekome ne treba električar expert jer samo treba da mu se zameni sijalica. Sa druge strane, nekome ko recimo trenira košarku, svakako trebaju kvalitetne patike, jer će ih verovatno koristiti barem 3-4 puta nedeljno, a ove kineske bi se iscepale posle mesec dana.

Tako da, na tebi je da odrediš svoju ciljnu grupu (ili više njih) i da ponudiš kvalitet/cenu u skladu sa tim. Ako tebi kao nekom expert električaru konkurenciju pravi neki hobista, onda to znači ili da ti nisi baš toliki expert kakav misliš da jesi ili da tržište na kome nudiš svoje usluge nema potrebu za expertima iz te oblasti, već su im dovoljni i priučeni hobisti. To naravno ne znači da na tom tržištu nema posla koji zahteva experta, već možda ne postoji dovoljna platežna moć za njih. Ne vidim kako bi minimalna cena to mogla da reši, osim da svi ostanu bez posla.

Hebi ga, evo da sad staviš u Srbiji minimalnu cenu krečenja od 1000 dinara po kvadratu, velika većina bi sama krečila kuće, jer im verovatno više znači da sačuvaju tih par desetina hiljada dinara, nego to što možda neće lepo izvući liniju između zida i plafona i što neće dobiti baš onu boju koju su hteli. To naravno znači i manje posla za molere. A ovako kad svako može da odredi svoju cenu, ima posla za sve... i ove što rade "500 dinara za celu kuću uz minimalno flekanje nameštaja" i ove što bez 100 evra neće da ustanu iz kreveta, samo što će imati različitu klijentelu. Pa sad, to što će i neko ko realno može da plati 100 evra za krečenje, unajmiti ovog za 500 dinara, to je njegov izbor, a po meni, svako treba da ima izbor kako će i na šta potrošiti svoj novac.
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Korporacijski principi i procedure25.07.2011. u 13:08 - pre 155 meseci
Citat:
Onaj: ...Ako je tako kako je onda moguce ovo da vecina na domacoj sceni ne uvazava tvoje misljenje - i sam si dao opis stanja u domacim medijima koji to potvrdjuje... .


Vecina na sceni vrlo uvazava moje misljenje ali je poenta u tome sto se ide onom logikom koja mene uzasava "Ma sta ima veze, narod ionako ne razume i ne cuje tu razliku"!!! Nazalost, protiv toga nemam resenje. Takvo misljenje nikako ne mogu da prihvatim ili da odobravam tako ponasanje! Moj princip u zivotu je da sve sto radim radim tako da dajem svoj maksimum i nije mi bitno koliko sam placen za to ako sam vec prihvatio da nesto uradim! A tako retko ko razmislja i skoro svi se povinuju onoj narodnoj "Koliko para - toliko muzike" pa tako i rade a rezultat je ocigledan! I u muzickoj industriji su se predali i gledaju samo svoj interes i nista vise, kvalitet je u trecem ili cak cetvrtom planu!


Citat:
Onaj: Tvoje vrednovanje se dakle razlikuje od vrednovanja drugih tvojih konkurenata (mladjih, ovde nazvanih klincima) kao i od vrednovanja vecine muzicara koji se po tvojim navodima uglavnom tj. najcesce opredeljuju za njih.


Naravno da se razlikuje a uzrokovano je time sto se muzikom bavim od svoje sesnaeste godine, kao svirac, a vec trideset godina radim kao snimatelj i producent. I samo da pojasnim, nemam ja konkurenciju, odavno sam ja dostigao vrh u mom poslu. Samo se taj vrh razlikuje od ostalih delatnosti u tome sto na vrhu nikada ne moze biti samo jedan covek vec je rec o bar desetqk ljudi koji su sve vrhunski strucnjaci ali se razlikuju po osobenostima. Na primer, nikada niko ko treba da snima Bluz nece doci kod mene da ja to radim jer ja ne radim tu muziku, meni je to uvek bilo sporo i dosadno dok sam svirao i to se nastavilo i do dan danas. Postujem i tu vrstu muzike i te muzicare ali nemam afiniteta prema tome i to ne radim! I to je sustina! Ovi danasnji 'klinci' rade svaku vrstu muzike samo da budu u poslu a to ne valja!To obara kvalitet, ne obara nego srozava kvalitet uzasno puno! Odlicna je ta nasa snalazljivost, ja znam sve da popravim u kuci, imam alata vise nego sto prosecnom coveku treba. Znam oko kola vise od prosecnog vozaca i imam u garazi alat na kome bi mi zavideo po koji automehanicar. Ali kad je trebalo da se preveze nesto na tabli sa osiguracima zvao sam elektricara da to uradi iako sam ja znao kako se to radi ali ja samo znam kako se to radi i nista vise! Isto tako kad treba da se menjaju plocice i pregleda rucna odem kod majstora iako to znam i sam da uradim! Nije isto znati uraditi i baviti se tim kao zanimanjem! Kod nas se uglavnom olako sve shvata i svi sve rade. Zato i ne moze da se vrednuje rad na pravi nacin!

Pozdrav!
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Korporacijski principi i procedure25.07.2011. u 13:38 - pre 155 meseci
Citat:
Vecina na sceni vrlo uvazava moje misljenje ali je poenta u tome sto se ide onom logikom koja mene uzasava "Ma sta ima veze, narod ionako ne razume i ne cuje tu razliku"!!! Nazalost, protiv toga nemam resenje. Takvo misljenje nikako ne mogu da prihvatim ili da odobravam tako ponasanje! Moj princip u zivotu je da sve sto radim radim tako da dajem svoj maksimum i nije mi bitno koliko sam placen za to ako sam vec prihvatio da nesto uradim! A tako retko ko razmislja i skoro svi se povinuju onoj narodnoj "Koliko para - toliko muzike" pa tako i rade a rezultat je ocigledan! I u muzickoj industriji su se predali i gledaju samo svoj interes i nista vise, kvalitet je u trecem ili cak cetvrtom planu!

Vidi, kvalitet je u onom planu kome treba da bude jer je takva potražnja od strane potrošača, a ti koji dođu kod tebe ili nekog klinca da im izmiksuješ pesmu žive upravo od tih potrošača. I za koga bi onda gurao taj kvalitet u prvi plan ? Za sebe ? Mislim, ok, nema ničeg lošeg u kvalitetnom radu, ali samo ako ima ko će taj kvalitet da plati. Ako nema, onda jednostavno radiš pogrešno. Ne možeš gurati kvalitet na silu, već samo ako postoji potražnja za tim kvalitetom.

Već sam pominjao primer sa patikama. Tačno je da su kvalitetne patike bolje jer duže traju, manje smrde i šta ti ja znam, ali da bi imalo smisla proizvoditi kvalitetne patike, mora da ima ko će taj kvalitet da plati. Srećom kada su patike u pitanju, tu su profesionalni i amaterski sportisti, rekreativci i slično koji su spremni na to. Međutim, ima i onih, kao ja na primer, kojima patike ustrebaju jednom mesečno i nisam spreman da plaćam nekakav kvalitet, već mi upravo treba parče krpe oko đona koje će da izdrže šutiranje lopte sat vremena mesečno.

Tako je i sa muzikom. Neko hoće najviši kvalitet produkcije, za šta je potrebna skupa oprema, adekvatan prostor i iskusan sound inžinjer, ekspert u svom poslu, koji će sve to da podesi kako treba i naravno da tako nešto košta. Sa druge strane, imaš onih kojima taj kvalitet nije bitan, jer je recimo svestan da će taj album odmah po izlasku neko pretvoriti u mp3 fajlove (čime se naravno gubi na kvalitetu i samim tim ta skupo plaćena produkcija ne dolazi do izražaja) i pokačiti po netu. Njegov "biznis plan" se recimo sastoji od toga da 99% prihoda dođe od koncerata i pevanja po svadbama. I šta sad njega tu briga za kvalitet mixa koji će izaći na CD-u ?

To nije ni dobro ni loše, već se to zove tržište. Potrošač kao potrošač bilo koje robe ili usluge ima određene zahteve. Na tebi kao ponuđaču te robe ili usluge je da najbolje što možeš udovoljiš tim zahtevima, ma koliko oni niski ili visoki bili, a na kvalitetu insistiraš samo ako među potrošačima ima onih koji bi taj kvalitet platili. U suprotnom, zarađuješ manje nego što bi realno mogao, a u najgorem slučaju ispadaš iz posla. To je mnogo bolje nego insistirati na nekom kvalitetu i minimalnoj ceni, pogotovo ako nema onih ili je malo onih koji su spremni da plate tu cenu i taj kvalitet.

Mislim, mogu i ja sad da odradim neki softver, recimo za vođenje hotela, vrhunskog kvalieteta i stavim da je godišnja licenca 5 miliona evra, ali ako nema onih koji su spremni to da plate, džaba sav kvalitet. I šta sad, treba da pljujem potrošače jer ih ne zanima kvalitet i pre će da uzmu nečiji manje kvalitetan softver za 5.000 evra, nego da kod mene kupe vrhunski kvalitet za 5 miliona. Hebi ga, tržište bato. E sad, tačno je da takav način rada može privremeno dovesti do pada cena i kvaliteta, ali ne treba zaboraviti da i taj hotel ima svoje potrošače od kojih dosta njih traži kvalitetnu uslugu, pa ako hotel ima loš softver i čeka se po pola sata na recepciji da se unesu podaci u bazu, gosti će prestati tu da dolaze, pa će i taj hotel pojuriti kvalitetniji softver. Tako tržište samo sebe reguliše. A svaka veštačka regulacija, pogotovo po pitanju minimalnih cena, samo dovodi do toga da kvalitet generalno opadne, jer zašto bi se neko trudio da poboljša kvalitet robe ili usluge, ako već postoji minimalna cena, pa i sa manje kvalitetnim proizvodom ili uslugom i uz dosta manje troškova (jer kvalitet obično zahteva i veći trošak, kao što si i sam rekao da ti radiš na opremi vrednoj stotine hiljada evra, dok "klinci" rade na računaru od 600 evra), a njemu je recimo ta zarada sasvim dovoljna.
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.ipb.ac.rs.



+5251 Profil

icon Re: Korporacijski principi i procedure25.07.2011. u 14:18 - pre 155 meseci
Sto se tice usluga, tu je jos najslobodnije trziste. I potrebno je, ako ni zbog cega, ono zarad slobode opredeljenja omoguciti vecu paletu cena i kvaliteta. Pa neka svako kalkulise svoje mogucnosti i potrebe.

A esnafi su poprilicno mlacenje prazne slame, sustinski se vise i ne zna cemu sluze. Da li da zastite clanove, da li da pariraju drugim esnafima, ili da funkcionisu na stetu potrosaca-korisnika...

Razumem da je neka bransa napadnuta reketiranjem, ali tu nema mesta esnafu, vise sindikatu, koji se bavi problemima uslova rada. Ne formiranjem cene, iako je to najsladje, i sustinski smisao rada, vec uslovima poslovanja.

Sitna kartelizacija, kroz esnafska udruzenja je pogresan, bleferski pristup. Miksuje se sindikat sa kartelom. A kartelizacija je uglavnom potisnuta, do zabrane..

Minimalna cena je 0 novcanih jedinica, ostale cene, od najnizih do najvisih su prilagodjavanje uslovima poslovanja. Minimalna cena se moze aktivirati iz vise razloga, marketinga ili prociscavanje trzista, ali bi takvi potezi trebalo da imaju neki limit, od strane drzave, nije drzavi u interesu da ima jednog ili par davalaca usluga, koji talasaju trziste i prave nelojalnu konkurenciju za privredjivanje, vec sto vise aktivnih ucesnika u privredjivanju.

Poz
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Korporacijski principi i procedure25.07.2011. u 14:31 - pre 155 meseci
Citat:
Marko_L: Vidi, kvalitet je u onom planu kome treba da bude jer je takva potražnja od strane potrošača, a ti koji dođu kod tebe ili nekog klinca da im izmiksuješ pesmu žive upravo od tih potrošača. ....


Ne bih se slozio. Tako razmisljanje i srozava kvalitet na svim poljima. Kvalitet uvek treba da bude u prvom planu bez obzira na potraznju jer onda milion stvari vezanih za kvalitet gubi smisao. Zasto bi onda uopste postojao kvalitetan proizvod, ma kog tipa, ako 'moze da prodje' i nekvalitetan proizvod jer je takva potraznja? Zar ne bi bilo jednostavnije da postoje samo patike od 1000 dinara i eventualno od 1200 dinara (sa jacim pertlama) i resili smo to pitanje. Isto tako sa jaknama, odecom... Zasto bi uopste postojao skup automobil, zar nije trziste to koje kaze da nema potrebe da se proizvodi bilo koji cetvorotockas koji je skuplji od 3000 eura, toliko kod nas kazu da ljudi hoce da izdvoje za to (ne 'mogu da izdvoje' nego hoce kad bi mogli)?! Eto i sredili smo zivot u nekoliko recenica! I ne bi se tolike pare bacale za istrazivanja kvaliteta, bolje to podeliiti ljudima da mogu vise nekvalitetnih stvari da kupe! Pazi, karikiram ali se svodi na to sto si rekao "kvalitet je u onom planu kome treba da bude jer je takva potraznja od strane potrosaca"! Pa jel' tako?

Druga stvar, moram da nesto objasnim sto 'korisnici' muzike ne znaju iako se o tome s' vremena na vreme prica ali niko ne obraca paznju jer je usko vezano za izvodjace a ne spada u "senzaciju" pa nema veze.

Vec skoro dvadeset godina izvodjaci ne zaradjuju apsolutno nista od "ploca" koje izdaju! Kad kazem ploca mislim na CD, projekat... Znaci pevaci, kompozitori, tekstopisci, aranzeri, snimatelji, producenti, muzicari angazovani na snimanju materijala... ni dinara ne zaradjuju od izdatog CD-a vec dugi niz godina! Od svih nabrojanih samo pevaci (ili ako je bend u pitanju onda ceo bend!) zaradjuju na konto tog CD-a ali samo na svojim nastupima! Sve sto je u vezi snimanja CD-a nikakve veze nema sa potrosacima jer finansijski nikako nisu ni u kakvom odnosu sa tim! Kad potrosac kupi CD daje pare izdavacu, na primer PGP ili GRAND i slicno, ali toliko je mala potraznja takvog 'nosioca zvuka' da se cak ni izdavacima zadnjih godina to ne isplati (teskim mukama se povrati deo novca, nikada sve sto je ulozeno za izdavanje!). Zato sto se odmah pojavi na Internet-u pa ce svako pre da to skine dzabe i da podeli drustvu nego da udje u prodavnicu i da bilo koliko za to plati! Znaci ne diktira meni potrosac (kupac) kvalitet jer taj krajnji korisnik (potrosac, kupac) ni na koji nacin ni u kom obliku nema dodirnih tacaka samnom kao nekim ko je odgovoran za kvalitet proizvoda (CD-a)!!! Da li sad razumes koliko je to razlicito od onoga sto mislis?! Shvatas sad o cemu ja pricam?!

A gde su tu 'klinci'?! Pa oni mogu da rade to sto rade i da obaraju cene zato sto ni oni ne zavise od potrosaca (kupca) finalnog proizvoda ali imaju 'foru' zbog koje to i tako rade. Pa koji to mlad covek ne bi da se krece u drustvu poznatih licnosti pa makar i bez para?! Pa kad dodju u svoje drustvo pa pocnu price tipa "Bas pre neki dan sedim u Cinecita sa ********* i kazem ja njoj!" A ortaci gledaju... :))

Sve ovo sto sam napisao je 1000% cinjenica. Ako vas zanima jos po nesto mogu da napisem ali samo ako to nekoga interesuje!

Pozdrav!
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9516
89.216.32.*



+10255 Profil

icon Re: Korporacijski principi i procedure25.07.2011. u 14:55 - pre 155 meseci
Moram da se umešam.

Od jednog CD zarade mnogi, i to sve unapred ! Dakle, unapred naplaćuju i pri tome pristojno zarade: kompozitori, tekstopisci i aranžeri, jer pevač tj. nosilac projekta inače ne bi ni dobio pesmu. Zatim, zaradi studio tj. vlasnik studija, tehničari, snimatelji. Keš unapred, zna se koliko košta zakup studija na sat, dan, mesec. Onda, zaradi izdavač CD (City Rekords, na primer) zato što i oni uprade traže pare za izdavanje. Zna se koliki su fiksni troškovi, plus reklama (eventualna) plu koliko po komadu izdatog nosioca zvuka.

Ko to plaća ? Pevač / pevačica / grupa ili sponzor. Zašto ? Zato što ako se sve ovo lepo odradi, izvođač postaje popularan i počinje da radi tezge po zapadnoj Evropi.

To je cela poenta !
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Korporacijski principi i procedure25.07.2011. u 15:23 - pre 155 meseci
Citat:
Java Beograd: Moram da se umešam.

Od jednog CD zarade mnogi, i to sve unapred ! Dakle, unapred naplaćuju i pri tome pristojno zarade: kompozitori, tekstopisci i aranžeri, jer pevač tj. nosilac projekta inače ne bi ni dobio pesmu. Zatim, zaradi studio tj. vlasnik studija, tehničari, snimatelji. Keš unapred, zna se koliko košta zakup studija na sat, dan, mesec. Onda, zaradi izdavač CD (City Rekords, na primer) zato što i oni uprade traže pare za izdavanje. Zna se koliki su fiksni troškovi, plus reklama (eventualna) plu koliko po komadu izdatog nosioca zvuka.

Ko to plaća ? Pevač / pevačica / grupa ili sponzor. Zašto ? Zato što ako se sve ovo lepo odradi, izvođač postaje popularan i počinje da radi tezge po zapadnoj Evropi.

To je cela poenta !


Delimicno si u pravu a gde gresis: placa pevac / pevacica ili bend. Sponzora skoro da i nema vise, ne isplati im se. Izdavac skoro uopste ne zaradjuje na CD-u, preveliki su troskovi, oprema za 'stancovanje' CD-a kosta red velicine nekoliko miliona eura, repro materijal je skup... Samo narodnjaci imaju para jer samo oni zaradjuju ostali jedva prezivljavaju. Narodnjaci sada zaradjuju daleko manje nego pre samo pet godina. Kompozitori su minimalno placeni, aranzeri takodje, tekstopisci najmanje. Studio se od pre bombardovanja ne naplacuje na sat vec po pesmi ili cifra za ceo projekat. Nema vise unapred i to godinama vec! U najboljem slucaju do pola para tokom snimanja a ostatak 'kad bude', neretko se razvlaci godinama! Nije to bas tako ni tako jednostavno kako se tebi cini. A troskovi su uzasno visoki! Koliko kosta samo garderoba za izvodjace (za pevaca / pevacicu, bend) a garderoba je 'sredstvo za rad', kao sto je taksistima vozilo! Ozvucenje, bina.... Sve se to placa! Pa troskovi studija. Najjeftinija stavka u studiju (kod mene) je kompjuter koji kosta nekoliko hiljada eura, samo zvucna kartica kosta oko 2000 eura. Samo odrzavanje studija, tehnicka ispravnost uredjaja, se meri hiljadama eura a redovno mora da se odrzava. A gde je tu apgrejdovanje ili nabavka novog komada opreme (hardvera), samo jedan mikrofon kosta nekoliko hiljada eura... A sve crkava s' vremena na vreme... Mogao bih dugo ovako ali nema potrebe jer se inace ovo cime se ja bavim, muzika uopste, smatra kao 'zabava' i tako se i tretira. Pa sam si naveo par necega i zakljucio - to je cela poenta. :)) Pa neka bude tako!

Pozdrav!

[Ovu poruku je menjao Sceka dana 25.07.2011. u 17:11 GMT+1]
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Korporacijski principi i procedure

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 18112 | Odgovora: 118 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.