Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Korporacijski principi i procedure

elitemadzone.org :: MadZone :: Korporacijski principi i procedure

Strane: 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 18139 | Odgovora: 118 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

milivoje t

Član broj: 230055
Poruke: 270
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+726 Profil

icon Re: Korporacijski principi i procedure21.07.2011. u 23:59 - pre 155 meseci
Citat:
mmix
Postoji fundamentalna razlika u tome kako funkcionisu interesne grupacije ovde i tamo. Najkonkretnija razlika je da interesna grupacija nema pravo da kontrolise trziste...
Fundametalna razlika nije u interesnim grupama vec u pristupu drzave koja sannkcionise njihove kartelske porive, interesne grupacije po strukturi i ciljevima svugde su iste i pokusavaju isto, manje ili vise uspesno.

Sto se tice tvog misljenja o veterinarima, stoji, ali ne moze biti odgovor na moje misljenje jer problematika o kojoj pricamo nije ista. Sto se tice esnafa, pokusaj da otvoris veterinarsku kliniku u beogradu sa cenama daleko nizim od proseka, mogu ti reci da se neces dobro provesti.

Sto se tice veterinara i lekara kao profesije. Pricam o sistemu koji profesije i zanimanja u cijoj je definiciji i obavezi sluzbovanje humanosti, dehumanizuje. Posto si u pogresnom kontekstu upotrebio rec dehumanizacija, da pomognem. To je ono kada vidite pored puta da covek visi sa litice, a vi stanete i pruzite mu ruku ili mu je ne pruzite. Danas lekar u SAD zove pacijenta musterija. ako imas novac pruzice ti ruku. To jeste dehumanizacija. nije obavezno tako, ali je sistemski trend. Ovu civilizaciju nisu zaduzili lekari ciji je osnovni cilj da zarade, vec oni koje je vodio visi cilj. Veterinare sam uzeo kao primer oblasti u kojoj sam radio (prodavao) i gledao ljude koji su apsolutno izgubili prvobitni razlog bavljenja tim pozivom, redukovali sve na zaradu, uz obilno gazenje etickih principa, kao i zakonskih i zdravstvenih normi o brzi i lecenju zivih bica. Sve to u bezumnom pokusaju da se zaradi koji dinar vise...
neko misli da je "free market" lek za sve drustvene bolesti, ja se ne slazem.
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Korporacijski principi i procedure22.07.2011. u 00:27 - pre 155 meseci
konislave, apsolutno nisi u pravu

nemoj brkati licencirane zanatlije sa ovim sto ti zagovaras jer nije isto. Licenciranje se uglavnom uvodi tamo gde je neophodno liability osiguranje i to sto ti zoves esnafom je zapravo drzavna organizacija pri loklanoj vlasti koje postavlja uslove (libailty osiguranje, strucna sprema, iskustvo, itd), testira i POD ISTIM USLOVIMA dodeljuje licence. Nije udruzenje gradjana koje tajnim glasanjem sacice oligarha odlucuje ko sme a ko ne sme i za koje pare i u osnovi je oogranicena u delovanju i ustavom i zakonima (ponajvise o konkurentnosti, kartelima i diskriminaciji). Primeti razliku. Te organizacije isto mogu da daju PREPORUKU za cenu rada ali ne mogu da sprece licencirane majstore da idu ispod te cene, a same cene formira trziste. Isto tako tebe kao musteriju NIKO ne moze da natera da unajmis licenciranog radnika, ali onda moras ti da snosis rizik njegovog rada kao sto si i napomenuo. Vrlo dobro ja tebe razumem, ali ti hoces da prodas ideju o tome da ensafima trebad a se dozvoli da diktiraju trziste. To nikad nije dobra ideja.

LIcenciranje za rad nije problem, to kad nas imas u strucnim sferama, ne moze svako da potpise gradjevinski projekat, npr.

Al ovo ti je najveci biser "Neka se sakupi dovoljan broj onih koji bi da rade za drugu cenu i neka naprave svoje udruzenje ili neka ubede drzavu da im omoguci da rade mimo udruzenja.". haha, a kako ce oni to da urade ako ste ti pera i mika jedini licencirani (sami sebi dali licence) a zakon vam cuva ledja da je vasa poslednja? Taj aspekt gildovanja treba porazbucati sto pre, manje ce da boli sve.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

konislav

Član broj: 52073
Poruke: 520
77.29.18.*



+228 Profil

icon Re: Korporacijski principi i procedure22.07.2011. u 01:50 - pre 155 meseci
Citat:
mmix: konislave, apsolutno nisi u pravu

nemoj brkati licencirane zanatlije sa ovim sto ti zagovaras jer nije isto. Licenciranje se uglavnom uvodi tamo gde je neophodno liability osiguranje i to sto ti zoves esnafom je zapravo drzavna organizacija pri loklanoj vlasti koje postavlja uslove (libailty osiguranje, strucna sprema, iskustvo, itd), testira i POD ISTIM USLOVIMA dodeljuje licence. Nije udruzenje gradjana koje tajnim glasanjem sacice oligarha odlucuje ko sme a ko ne sme i za koje pare i u osnovi je oogranicena u delovanju i ustavom i zakonima (ponajvise o konkurentnosti, kartelima i diskriminaciji). Primeti razliku. Te organizacije isto mogu da daju PREPORUKU za cenu rada ali ne mogu da sprece licencirane majstore da idu ispod te cene, a same cene formira trziste. Isto tako tebe kao musteriju NIKO ne moze da natera da unajmis licenciranog radnika, ali onda moras ti da snosis rizik njegovog rada kao sto si i napomenuo. Vrlo dobro ja tebe razumem, ali ti hoces da prodas ideju o tome da ensafima trebad a se dozvoli da diktiraju trziste. To nikad nije dobra ideja.

LIcenciranje za rad nije problem, to kad nas imas u strucnim sferama, ne moze svako da potpise gradjevinski projekat, npr.

Al ovo ti je najveci biser "Neka se sakupi dovoljan broj onih koji bi da rade za drugu cenu i neka naprave svoje udruzenje ili neka ubede drzavu da im omoguci da rade mimo udruzenja.". haha, a kako ce oni to da urade ako ste ti pera i mika jedini licencirani (sami sebi dali licence) a zakon vam cuva ledja da je vasa poslednja? Taj aspekt gildovanja treba porazbucati sto pre, manje ce da boli sve.


Ovaj primer koji si posebno izdvojio kao nejasn postoji u Engleskoj (za London znam), znaci postoje dve udruzenja sa potpuno istim pravima i oba su potpuno legitimna. Mozes kod bilo kojeg da dobijes licencu za rad (ja treba da idem da polazem ispit, jer se svakih dve-tri godine obnavlja licenca). Takav sad slucaj imas u Bugarskoj, postoje nekoliko udruzenja, a opet za neke zanate licencu izdaju udruzenja, za neke drzava, a za neke sad postoji vakum jer se jedna grupa odvojila iz jednog udruzenja pa je formirala svoje udruzenje i sad rade bez licenci jer nema zakonska regulativa koja resava tu situaciju.

Ja kad sam govorio o esnafu mislio sam o legalnoj organizaciji, nije tajna organizacija, ali ti pricam iz iskustva da je vecita tema na sastancima najniza cena rada. Uvek ima neko ko prekrsi dogovor, ali se nastoji da se to odrzava i vecina clanova se drzi toga. Kod advokata je to advokatski tarifnik, uvek ima advokat ko ce probati da radi za nizu cenu, ali nije dobro prihvacen medju kolegama. Ja licno sam pristalica dogovaranja najnize cene i ne podnosim kolege koje spustanjem cene pokusavaju da privuku musterije. Ako kao kolege pocnemo jedan drugom da obaramo cenu, prije ili kasnije unisticemo sami sebe. Takodje sam protivnik svih koji obavljaju neki posao, a da pritom nisu uredno registrovani, koji su bez poslovnog prostora i uredno prijavljenim radnicima. Tu je i sustina problema, esnafi su sastavljeni od legalno registrovanih clanova, ali postoje uvek oni sto pokusavaju da rade na crno, u nekim poslovima je nemoguce, ali u ostalih 90% to je redovna praksa i oni su uglavnom ti koji obaraju cenu.
Ne vidim nista lose u tome da esnafi diktiraju trziste, pa niko bolje ne poznaje trziste od samih clanova esnafa. Minimalno utvrdjena cena rada je takodje podlozna promeni, a sa druge strane ni ta i takva cena nije garancija da neko nece propasti.
Zasto zastupam "definiranu cenu", prvo to meni kao nekome ko radi daje odredjenu satisfakciju za moj rad, takodje to je dobro za musterije jer cemo tako povecati kvalitet usluge mi sami pruzaoci te usluge. Ako ja nemogu da se takmicim sa svojim kolegom tako sto cu mu oboriti cenu i tako privuci tebe kao musteriju, ja cu morati da povecam kvalitet svojih usluga, brzinu pruzanja usluge, lepsi poslovni prostor , bolji prijem. Tako stvaramo jednu relno takmicersku situaciju koja je dobra za onoga ko hoce kvalitetno da radi svoj posao, a dobrobit od toga imaju i konzumenti te usluge.
Jer sta sad imamo na trzistu? Imamo mnogo sljama koji radi za relativno niske cene, ne postuje nikakve pravila ponasanja i nanosi stetu i svojim kolegama i musterijama. Zbog toga je esnaf ili stroga zakonska regulativa dobra solucija.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9517
89.216.32.*



+10255 Profil

icon Re: Korporacijski principi i procedure22.07.2011. u 07:17 - pre 155 meseci
Citat:
Zasto zastupam "definiranu cenu", prvo to meni kao nekome ko radi daje odredjenu satisfakciju za moj rad, takodje to je dobro za musterije jer cemo tako povecati kvalitet usluge mi sami pruzaoci te usluge.

Potpuno pogrešno. Jedino tržište i tržišna utakmica mogu da definišu cenu, i to je jedino dobra cena za mušterije. Uz "definiranu cenu" (mada ovaj termin ne postoji, kapiram šta si 'teo da kažeš) ti nemaš nikakvu obavezu (moralnu i finansijsku) da podižeš kvalitet robe/usluge, a mušterija ne može da plati više za bolju robu/uslugu ili da plati manje za manje dobru robu/uslugu.

Na kraju krajeva TI bi se prvi pobunio protiv "definirane cene" onog momenta kad bi video da neko ko pruža manje nego ti naplaćuje isto kao ti, i time stiče ekstra profit.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Korporacijski principi i procedure22.07.2011. u 12:50 - pre 155 meseci
Citat:
Java BeogradPotpuno pogrešno. Jedino tržište i tržišna utakmica mogu da definišu cenu, i to je jedino dobra cena za mušterije....


Cena se tada obara sigurno, potvrdjeno u praksi - odlicno za musterije. To je sve ok, ako je tako, ali... Kako spreciti ono sto je konstantno prisutno u praksi a to je da najpovoljniju cenu daju najnekvalitetniji ponudjaci usluge, to je veoma potvrdjeno u praksi?! Znaci pitanje je da li je dobro za musterije (a kao konstatovali smo da jeste) samo dobra, niska, cena ili je bolje za potrosace bolja usluga?! Ili "nije bitan kvalitet samo ako je jeftino" je vec toliko uobicajeno kod nas da to postaje pravilo? Zar ne bi bilo logicno da ako je cena za nesto 10 necega uvek, onda ostaje musteriji da bira ko ce kvalitetnije da pruzi uslugu a samim tim je ta mustrija u dobitku i nastaje 'prirodna selekcija' gde se odvajaju i otpadaju losi i nekvalitetni davaoci usluga kao i razni prevaranti koji su inace veoma zastupljeni u davanju usluga bilo koje vrste!

Pozdrav!
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Korporacijski principi i procedure22.07.2011. u 14:41 - pre 155 meseci
Pa ta prirodna selekcija postoji i u trzisnoj utakmici jer otpadaju skupi i nekvalitetni. U esnafskom sistemu ti UVEK moras da platis deset necega cak IAKO zelis da kupis manje kvalitetnu uslugu ili robu. U trzisnoj utakmici ja kao kupac mogu da izaberem da li hocu da platim vise za kvalitetnije ili manje za nekvalitetno. Nemoj brkati to sa lowest-bidder tenderima gde si obavezan da uzmes najjeftiniju ponudu koja zadovoljava uslove.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Devanagari
Belgradesh, Srbistan

Član broj: 255755
Poruke: 52
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+702 Profil

icon Re: Korporacijski principi i procedure22.07.2011. u 14:42 - pre 155 meseci
Citat:
Sceka: Kako spreciti ono sto je konstantno prisutno u praksi a to je da najpovoljniju cenu daju najnekvalitetniji ponudjaci usluge, to je veoma potvrdjeno u praksi?!

Zato što je domaća praksa tranziciona praksa, a tamo gde je tržište ”odraslo”, da se tako izrazim, to se sve iščistilo.

Kada su u pitanju krupne stvari, tender i kompanije i te priče, postoje čak i crne liste, nešto za*ereš i nema te narednih pet godina da učestvuješ nigde. Dalje, obavezne su bankarske i druge finansijske garancije. Radio sam jedan projekat sa nekim Amerom (iz Atlante, znači full white trash, pola kg zlatnog prstenja :) ) gde je čovek dao neverovatnu ponudu ali je poveo sa sobom zastupnika osiguranja. Što će reći, da je za*rao stvar, investitor bi sve refundirao od osiguranja, a osiguranje bi ovome ispumpalo i poslednju kap krvi. Na bliskom istoku recimo imaš foru da ako biduješ za posao od, lupam, $10.000.000 ti kad dobiješ posao polažeš depozit u visini te cifre. Znači, ne da ne dobijaš avans, nego ti njima daješ pare. Taj depozit dobijaš nazad kada je posao obavljen po svim papirima. Jer podrazumeva se da si dovoljno ozbiljan igrač da imaš ne samo dovoljno novca za posao, nego i da ga zarobiš na šest meseci do par godina. Naravno, taj zarobljeni kapital uračunaš u tu ponudu koju si dao. Tako su se oni npr. u startu rešili ”kompanija” koje zapravo čine dva tipa sa burekom i jogurtom u aktovkama.

Kod ovih sitnijih stvari isto tako, postoje pokreti potrošača, postoji društvena svest (gde za razliku od npr. Srbije ne možeš ljude da zjbš 25 puta na istu foru), postoji i neka zakonska regulativa (kao dodatak prethodno navedenom, a ne umesto toga) i tako dalje.

I tako, kod nas je sve to još uvek na jako primitivnom nivou, ljudi generalno kao da su s kruške pali, sve im je novo, ništa im nije jasno, pa ni najočiglednije stvari. Izgleda da će morati da se vežbaju sami na sebi jer nisu baš skloni tome da nauče od iskusnijih (doživljavaju to kao zaveru i nametanje zapadnjačkih perverzija). Kad se samo setim posle petog oktobra kako su krenuli u priče da pošto poslednji krećemo u tranziciju znamo za sva loša iskustva i imamo veliku prednost jer eto nećemo ponavljati sve to. Kad ono, ne samo da smo ponovili svaku grešku, nego smo ih sve daleko nadmašili u svemu što nije valjalo.
Nakon velike svetske katastrofe, Srbija će biti u prilici da povrati Kosovo i Metohiju
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Korporacijski principi i procedure22.07.2011. u 14:50 - pre 155 meseci
Citat:
Devanagari: Zato što je domaća praksa tranziciona praksa, a tamo gde je tržište ”odraslo”, da se tako izrazim, to se sve iščistilo.

Kada su u pitanju krupne stvari, tender i kompanije i te priče, postoje čak i crne liste, nešto za*ereš i nema te narednih pet godina da učestvuješ nigde. Dalje, obavezne su bankarske i druge finansijske garancije. Radio sam jedan projekat sa nekim Amerom (iz Atlante, znači full white trash, pola kg zlatnog prstenja :) ) gde je čovek dao neverovatnu ponudu ali je poveo sa sobom zastupnika osiguranja. Što će reći, da je za*rao stvar, investitor bi sve refundirao od osiguranja, a osiguranje bi ovome ispumpalo i poslednju kap krvi. Na bliskom istoku recimo imaš foru da ako biduješ za posao od, lupam, $10.000.000 ti kad dobiješ posao polažeš depozit u visini te cifre. Znači, ne da ne dobijaš avans, nego ti njima daješ pare. Taj depozit dobijaš nazad kada je posao obavljen po svim papirima. Jer podrazumeva se da si dovoljno ozbiljan igrač da imaš ne samo dovoljno novca za posao, nego i da ga zarobiš na šest meseci do par godina. Naravno, taj zarobljeni kapital uračunaš u tu ponudu koju si dao.

Kod ovih sitnijih stvari isto tako, postoje pokreti potrošača, postoji društvena svest (gde za razliku od npr. Srbije ne možeš ljude da zjbš 25 puta na istu foru), postoji i neka zakonska regulativa (kao dodatak prethodno navedenom, a ne umesto toga) i tako dalje.

I tako, kod nas je sve to još uvek na jako primitivnom nivou, ljudi generalno kao da su s kruške pali, sve im je novo, ništa im nije jasno, pa ni najočiglednije stvari. Izgleda da će morati da se vežbaju sami na sebi jer nisu baš skloni tome da nauče od iskusnijih (doživljavaju to kao zaveru i nametanje zapadnjačkih perverzija). Kad se samo setim posle petog oktobra kako su krenuli u priče da pošto poslednji krećemo u tranziciju znamo za sva loša iskustva i imamo veliku prednost jer eto nećemo ponavljati sve to. Kad ono, ne samo da smo ponovili svaku grešku, nego smo ih sve daleko nadmašili u svemu što nije valjalo.


Pa ja sam shvatio da se prica o nasim krajevima, o dogadjanjima na nasim prostorima?! To van nasih prostora u nekim kao uredjenim zemljama je potpuno druga prica i ne ulazim u to jer ne zivim tamo (moj izbor) tako da me ne zanima kako se tamo radi iako sam dobro upoznat sa desavanjima u okviru onoga cime se ja bavim.

Pozdrav!

[Ovu poruku je menjao Sceka dana 22.07.2011. u 16:46 GMT+1]
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12851



+4784 Profil

icon Re: Korporacijski principi i procedure22.07.2011. u 14:58 - pre 155 meseci
Pa, ako je situacija losa, nema mnogo smisla ici ka jos losijem.
 
Odgovor na temu

konislav

Član broj: 52073
Poruke: 520
46.217.38.*



+228 Profil

icon Re: Korporacijski principi i procedure22.07.2011. u 22:48 - pre 155 meseci
@mmix
Nema takve selekcije u slobodnom trzistu. Poenat je sledeca, mi se zanatlije (pruzaoci usluge) cistimo od kolega koji nisu dorasli poslu princip je sledeci.
Kao udruzenje definiramo najnizu cenu rada, mozes ti naplatiti koliko hoces vecu cenu od definirane, ali ne smes da ises ispod najnize i sta se sad dogadja.
Primer: ja, ti, pera i mika smo pruzaoci usluge, definiramo cenu i sta se sad desava, ja, ti i pera drzimo najnizu cenu rada, mika se kvalitetom odlepio i pocinje da naplacuje vecu cenu. Ostajemo nas trojica koji imamo istu cenu, ali mika ima nizi kvalitet i polako gubi musterije, jer ako je cena kd svih nas ista, a kvalitet nije isti, normalno je ocekivati da ce ljudi poci tamo gde za iste pare mogu dobiti bolju uslugu. Kako sad Miki ide lose, on pomislja da spusti cenu i tako sebi privuce musterije, jer pretpostavlja da ce neko zazmuriti na kvalitet zarad nize cene. E tu dolazi do izrazaj najniza cena, mi Miki ne dozvoljavamo da na taj nacin privuce musterije, vec ga dovodimo u sledecu situaciju ili ces se nauciti poslu i biti kvalitetan ili ispadas iz igre. Nemozes mi uzimati musterije time sto ces spustiti cenu, musterije mozes uzeti samo svojim kvalitetom. Ako se Mika nauci poslu, onda mi polako pozicioniramo sebe na trzistu i neko ima vise, neko manje posla, ali posao ide dobro, ali niko nesme svoju poziciju da ostvaruje tako sto ce nama konkurisati nizom cenom.
Mnogo je prosto. Cena preinstalacije Windows-a je 1000 dinara i to je najniza cena koju naplacujemo, sad ti imas bolju servis,radis brze, lepse ti je sredjen i imas svoju klijntelu, Perin je servis u bogatijem kraju, ima drzavne firme i postigo je visu cenu (pr.1200), Mika radi kako radi i drzi cenu od 1000 dinara, ali tera. Ja radim slabo, neodgovorno, ne postujem dogovoreno itd, radim po istoj ceni, medjutim ljudi ne zele moje usluge jer za iste pare mogu dobiti bolju uslugu i odlaze kvama. Sad meni pada na pamet da cu spustiti cenu i tako privuci one kojima je cena bitnija od kvaliteta i cime sad pravim jednu nelojalnu konkurenciju. E sad reagujete vi i kazete, ako nemozes da drzis cenu zatvori radnju, menjaj profesiju, dodji da radis kod nas za platu, ali nemozes dalje da radis. Tako ja sad moram da izadjem iz posla, jer nisam sposoban za taj posao. To je poenta najnizih dogovorenih cena.
To je isto i kod taksista. Definirace se najniza cena, propisace se minimum kvaliteta vozila i pocinje posao. Neko ce kasniti na poziv, neko je dosadan, neko je ruzan pa ce vremenom ljudi poceti da rezonuju, " sto bi ja placao ovom idiotu, kad za iste pare ima dobar taksi", sad ce ovi idioti pokusati da spuste cenu i tako privuku musterije. E to ne moze. Udruzenje reaguje i kaze, ako nemas musterije pod ovim uslovima ispadas iz igre, nema damping cena, nema konkurencije na taj nacin.
Nadam se da sam sada jasniji.
 
Odgovor na temu

goran.mg

Član broj: 74100
Poruke: 105
*.dynamic.sbb.rs.



+7 Profil

icon Re: Korporacijski principi i procedure22.07.2011. u 23:33 - pre 155 meseci
Tako to funkcionise u razvijenim zemljama gde udruzenje moze imati kontrolu nad clanovima i to na razne nacine. U tvom primeru da nadjes klijenta sa xxx racunara spustices cenu za 100 din. Mogu da te izbace iz udruzenja i nista vise.
 
Odgovor na temu

konislav

Član broj: 52073
Poruke: 520
46.217.38.*



+228 Profil

icon Re: Korporacijski principi i procedure23.07.2011. u 00:42 - pre 155 meseci
Citat:
goran.mg: Tako to funkcionise u razvijenim zemljama gde udruzenje moze imati kontrolu nad clanovima i to na razne nacine. U tvom primeru da nadjes klijenta sa xxx racunara spustices cenu za 100 din. Mogu da te izbace iz udruzenja i nista vise.


Nije problem ako ti nadjes klijenta sa xxx racunara, pa spustis cenu za 100 din. To ti niko nece zameriti, problem je ako je tebi osnovna cena koju nudis u startu spustena za 200-300 dinara. Nije problem ako ti das popust redovnim ili velikim musterijama, problem je ako ti startujes sa 60% moje cene, pa jos dajes popust na to.
 
Odgovor na temu

Devanagari
Belgradesh, Srbistan

Član broj: 255755
Poruke: 52
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+702 Profil

icon Re: Korporacijski principi i procedure23.07.2011. u 05:56 - pre 155 meseci
Citat:
Sceka: Pa ja sam shvatio da se prica o nasim krajevima, o dogadjanjima na nasim prostorima?! To van nasih prostora u nekim kao uredjenim zemljama je potpuno druga prica i ne ulazim u to jer ne zivim tamo (moj izbor) tako da me ne zanima kako se tamo radi iako sam dobro upoznat sa desavanjima u okviru onoga cime se ja bavim.

Pozdrav!

Naravno da te ne zanima, to je potpuno u skladu sa tvojim dosadašnjim izlaganjima na forumu.

Prvo pitaš kako sprečiti ovo što se ima kod nas, a ne valja kao praksa. Ja ti navedem samo par primera kako sprečiti - naravno, iz inostranstva, jer da ih ima kod nas onda ti ne bi ni postavljao pitanje. Konstatujem da naš svet ipak nema kapacitet da nauči od tih stranaca. I ti na to odgovoriš kako te ne interesuju strana iskustva :D :D :D


Nakon velike svetske katastrofe, Srbija će biti u prilici da povrati Kosovo i Metohiju
 
Odgovor na temu

Devanagari
Belgradesh, Srbistan

Član broj: 255755
Poruke: 52
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+702 Profil

icon Re: Korporacijski principi i procedure23.07.2011. u 06:34 - pre 155 meseci
@konislav,

Naveo si dva tipa argumenata za propisivanje najniže cene, jedan tip je da je to dobro za tebe i tvoj biznis, a drugi tip je taj da je dobro za mušterije. Ja se ne slažem s ovim argumentima koje si naveo, a pripadaju drugoj grupi. Ja sam veliki protivnik takvih intervencija i one su u svakom slučaju ikada dovele samo do - vremenski ograničenog - boljitka grupe zbog koje su uvedeni (tj. pružaoca usluga), a u konačnom na ogromnu štetu svih, bez izuzetaka.

Minimalne cene su toliko loša stvar da ni ne znam odakle da počnem. Recimo, ukoliko neko snižava cene zato što mu je i kvalitet ispod nivoa, ja tebe mogu da razumem da se buniš jer isprva gubiš mušterije. Ali to je sve, nemaš nikakva prava da zabranjuješ tom tipu da toliko naplaćuje ili da siliš čoveka kome kvalitet nije toliko bitan koliko je bitna cena, da daje više novca nego što bi morao da minimalne cene nema. To je jedna stvar. Drugo, ukoliko je usluga zaista toliki krš, onda će i taj što je oborio cenu ubrzo van posla pa ćemo opet doći faktički na to da postoji neka minimalna cena ispod koje zadovoljavajući kvalitet ne ide. Ali užasno je bitno da ona ne bude veštački nametnuta, jer postoji i drugi slučaj, a to je da se vrlo lako može ispostaviti (i u praksi najčešće tako i bude) da ta niska cena/nizak kvalitet itekako odgovaraju najvećem broju ljudi i onda se ta zaštitna mera pokaže onakvom kakva najčešće jeste - prisilnim izdržavanjem pružaoca usluga od strane mušterija.

Meni je ovo jako osetljiva tema, jer iz dubine duše ne podnosim ljude koji žele da žive na tuđoj grbači, a minimalna cena rada za mene znači upravo to. Naravno, nadam se da kapiraš da se ne obraćam tebi lično, život i praksa su me naučili da ako nema slobodnog tržišta to znači samo jedno - da ja nekoga prisilno izdržavam.

Sve što si nabrojao kao prednosti minimalne cene (a da nisu prednosti lično za pružaoca usluga, naravno) uopšte nemaju direktne veze sa tim merama, niti te mere garantuju da će do tih prednosti doći, a sa druge strane čak uopšte nisu ugrožene odsustvom propisane minimalne cene.

Naveo si par hipotetičkih primera, zato ću ja tebi navesti jedan slučaj iz stvarnog života. U pitanju je cena taksi prevoza u Užicu, koja se zbog odsustva prisilno ograničenog broja taksi vozila toliko snizila da su mušterije drastično profitirale. Ko se buni? Naravno, taksisti. Ovde je izvorni tekst, a ovde su jako zanimljivi komentari. Obavezno pročitaj, navodim baš ovaj primer jer se vidi sav jad i beda od argumenata koji ti likovi koriste. Kao što vidiš, gde god ima tržišne utakmice, to može samo da koristi ljudima. Ko je ovde jedini na ”gubitku”? Taksisti. A zašto stavljam ”gubitak” pod navodnike? Zato što bi sva ta gospoda da privali guzicu u sedište da se vozika okolo i da zarađuje pare, a da mu plaćaju koliko on misli da treba. Posao da menja naravno nije lud, morao bi onda nešto zaista da radi. Mislio je da će moći da vozi sirotinju tako što će da im odvali start, pa još da mu ga da po taksimetru u toku vožnje ali pazi sad - konkurencija je prevelika - pa će ljudi da odu kod drugog! Ali on i dalje ne želi da se mane tog posla, ne, umesto toga on hoće da se ograniči broj taksista i uvede minimalna cena! A zašto bi njegov interes bio merodavan? Zašto se onda zbog mušterija, kojih je daleko više, ne bi uvela maksimalna cena ili neka cena koja je srazmerna potrošenom gorivu ali daleko niža od trenutne?

Pročitaj obavezno tekstove i komentare. Ovo se svuda na svetu i svaki bogovetni put razrešilo na isti način - ko god je propisivao neke cene, propali su svi i mušterije i taj koji se tim cenama štitio. Nema niko pravo da od mene traži da mu plaćam harač zato što mu je u životu teško da se bori s konkurencijom. Tu se mora staviti tačka, pa makar bili Balkan sto puta.
Nakon velike svetske katastrofe, Srbija će biti u prilici da povrati Kosovo i Metohiju
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Korporacijski principi i procedure23.07.2011. u 09:15 - pre 155 meseci
Citat:
konislav: Nije problem ako ti nadjes klijenta sa xxx racunara, pa spustis cenu za 100 din. To ti niko nece zameriti, problem je ako je tebi osnovna cena koju nudis u startu spustena za 200-300 dinara. Nije problem ako ti das popust redovnim ili velikim musterijama, problem je ako ti startujes sa 60% moje cene, pa jos dajes popust na to.


Izvini a zasto je to problem? Ne pricam o nelojalnoj konkrenciji, o onoj pravoj nelojalnoj konkurenciji (koja npr ne placa liability iako je zakonski propisan) vec o konkurenciji koja ispunjava sve uslove sem clnastva u esnafu. Ako ja nakon placanja svih troskova kao i ti dajem cenu za 40% manju onda to znaci samo jednu stvar, da je vas esnaf leglo dzabalebarosa koje ekstraprofitira od uslovljavanja trzista. A ako vi ne profitirate ekstra i hocete da radite posteno kao i sav ostali svet onda ja i ne mogu da dam 40% manju cenu od vase jer imam iste troskove kao i vi, zar ne? Znaci ako esnaf ne posluje kartelski i monopolski onda i nema svrhe da prica o minimalnoj ceni jer nju vec odredjuje trziste i operativni troskovi.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Korporacijski principi i procedure23.07.2011. u 10:40 - pre 155 meseci
Otprilike je tako.

Uzgred, ne postoje "nerazvijena" ili razvijena trzista, to je samo prkriveni naziv za nivo stepena korupcije i nelojalnosti(mada je pitanje "kome-cemu" oko lojalnosti....profitu?).
BTW, trziste se razvija par milenijuma...pa da u ovom veku tehnoligije ne koristimo bas termin "nerazvijeno".

Rada u crnoj ili sivoj zoni svakako nije dobar za drustvo uredjeno regulativom. Mozda je problem u regulativama, kada birokratija sama sebe goji i odrzava stancovanjem kojekakvih "regulativa", a ne zanima je samo poslovanje, odnosno struktura posla i rada.

Pruzanje usluga ispod cene je posebna prica, da bi se jednostavno mogla ocrniti. Zasto ne bismo TO nazvali marketingom, promocijom, prostim otimanjem musterija skretanjem paznje....
Sta znace "akcije" po radnjama...osim da je roba mogla da se prodaje po nizoj ceni..znaci da je "stara" cena bila proizvodnja ekstraprofita na racun ostecivanja kupaca.

Uzgred, ne postoji "slobodno" trziste, a narocito ne slobodno u slucajevima velikog broja konzumenata, jednostavno je neprirodno i lazno predstavljati monopole kao "slobodu".

Moglo bi se reci i da ne postoji "razvijeno" trziste, posto je cela planeta u sustini pijaca, postoje agilnije i zasticenije organizacije, ali u limitiranim zonama(predstavljenim kao "razvijene"), srecom postoje i one druge, kao mali znak prividne "slobode"..

Poz
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Korporacijski principi i procedure23.07.2011. u 12:53 - pre 155 meseci
Citat:
Devanagari: ... Ovo se svuda na svetu i svaki bogovetni put razrešilo na isti način - ko god je propisivao neke cene, propali su svi i mušterije i taj koji se tim cenama štitio. Nema niko pravo da od mene traži da mu plaćam harač zato što mu je u životu teško da se bori s konkurencijom. Tu se mora staviti tačka, pa makar bili Balkan sto puta.


E, ovo me vec ineresuje a tice se inostranstva! Znaci, ne zanima me kako je trenutno stanje u inostranstvu, interesuje me kako su dosli do tog stanja. Nema veze da li je dobro ili lose, bitno je iskustvo koje se dobilo procesom koji je doveo do trenutnog stanja! Zato kazem 'ne zanima me inostranstvo, pricamo o nasim prostorima'. Do sada svi (uglavnom) samo pricaju kako je na zapadu i konstatuju kako je kod nas i zakljucak 'ma ne moze to tako'. To je prazna prica jer konstatacije trenutnog stanja su samo informacija koja je beskorisna u smislu nalazenja resenja nase situacije.

Pozdrav!
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Korporacijski principi i procedure23.07.2011. u 16:01 - pre 155 meseci
Pa drzava je ta koja mora da zastiti interes gradjana od interesa esnafa, drugacije ne moze, ni ja ni ti ne mozemo to da resimo ako je drzava nezainteresovana a jos manje ako je balkansitina po kojoj se zakonima legalizuje kartelsko poslovanje esnafa. Sa obzirom na to koje smo bede od trzista, za nas ne bi upalio koncept medju esnafske konkurencije na koji se konislav poziva.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Korporacijski principi i procedure23.07.2011. u 19:19 - pre 155 meseci
Sustina je da drzava stiti, uvek, nekoga, zavisno od znacaja za drzavu. Pitanje sustine drzave je samo u odabiru onoga koga ce da stiti.

Ostalo je stvar geneze i vremena, da li ce od gusara, svercera cigareta ili viskija postati ugledni biznismen, ili ce drzava donacijama i propisima generisati doticnog.

"Obican gradjanin" je zasticen onoliko koliko je involviran u sistem, a to je vise problem sistema(i njegove funkcionalnosti, recimo privrede..) i nivoa slozenosti sistema.

Umire se od gladi po celoj planeti, samo (znacajno)manje tamo gde je sistem kompleksniji.

Poz
 
Odgovor na temu

goran.mg

Član broj: 74100
Poruke: 105
*.dynamic.sbb.rs.



+7 Profil

icon Re: Korporacijski principi i procedure23.07.2011. u 22:15 - pre 155 meseci
Citat:
konislav: Nije problem ako ti nadjes klijenta sa xxx racunara, pa spustis cenu za 100 din. To ti niko nece zameriti, problem je ako je tebi osnovna cena koju nudis u startu spustena za 200-300 dinara. Nije problem ako ti das popust redovnim ili velikim musterijama, problem je ako ti startujes sa 60% moje cene, pa jos dajes popust na to.


Paaaa nebi se slozio. U stvarnom zivotu, kad su u pitanju usluge, najbitniji su veliki klijenti. Ako smo dogovorili minimalnu cenu onda se ne ide ispod nje. U slucaju da nesto tako uradis trebalo bi da reaguje udruzenje. U normalnim zemljama navuku ti inspekciju na vrat ili kakav vec imaju mehanizam... Uvek postoji i opcija malog genija koji ce to da odradi u pola cene. Ali on nije opasnost za sam posao jer nema firmu, racun... i uglavnom i nije sposoban da zagrize veci posao.

U slucaju da ides sa dosta nizom cenom postoji verovatno i razlog. Uglavnom losa usluga ili su cene naduvane. Ako udruzenje moze da odrzi te cene tako ce i biti, velika potraznja... Ako neko pruza losu uslugu nece dugo trajati. Uglavnom trziste i formira cenu a udruzenje samo sluzi zbog fer konkurencije, jer ako damo istu ponudu za xxx racunara mozda bi mogli da idemo i vise od tih 100 dinara ispod cene... uvek se neko nadje. Nije to jedina svrha udruzenja i naravno ne moras biti clan. Posto ovi prostori kaskaju za razvijenim svetom jedno 100 godina ovde je sve moguce i ove stvari su trenutno nebitne. Cene usluga na zapadu su daleko vise ali tamo to ima ko i da plati.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Korporacijski principi i procedure

Strane: 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 18139 | Odgovora: 118 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.