Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika

[es] :: Vodič za emigraciju :: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika

Strane: << < .. 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 3900343 | Odgovora: 13727 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ristjanin
profesor
srednja muzicka skola

Član broj: 327139
Poruke: 34
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+10 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika12.10.2015. u 20:47 - pre 104 meseci
Citat:
Vikigog:
Bili smo u četvrtak na majčinoj Zakletvi (naravno opet svi porodično),bilo je svečano, vrlo kulturno i ljubazno.Bili smo jako tužni kad je konzul prozvao samo majku da priđe a mi kao siročići sedeli pozadi a ja gutala suze što i ja ne pevam Himnu i ne izgovaram Zakletvu pred Konzulom!No,bilo nas je oko 100-ak (sa sve gostima),niko nije izdvojen sa strane niti proveran od strane službenika i konzula( sem dok se popunjavaju formulari i na taj način službenik vidi poznavanje jezika).Kad smo popili šampanjac,požalili smo se konzulu da smo dobili odbijenicu,otišli smo za sto kod službenika,okupilo se više službenika i konzula da razmotrimo zašto nismo i mi dobili poziv za zakletvu.Jezik znamo,nismo kažnjavani,svi smo zaposleni i ne begamo! Tada se ispostavilo da moj i suprugov izvod iz knjige venčanih,moj izvod rođenih,nije dobro overen i preveden na mađarski niti je povezan trobojnim koncem već je probušen heftalicom (što se ne sme). Debelo sam platila matičarki u Senti da mi odradi ta 2 dokumenta( uveravala me je da sve u redu to što je odradila,iako su roditelji imali povezana dokumenta,prolazi sigurno!) i došlo mi je tog trenutka da odem i "sabijem joj te papire u ždrelo" od besa!No,šta je tu je,učimo i dalje svakodnevno,papire naravno opet moram prikupljati i overavati-SA TROBOJNICOM i do Nove godine aplicirati ponovo.Čestitke svima koji su pozvani na zakletvu,ostalima koji ulaze u ovu priču-savet,100 puta proverite papire pre apliciranja!


Ne bih da zazivam djavla, ali upravo gledam u originale svojih dokumenata (izvoda iz maticne knjige rodjenih, za oca, dedu i pradedu (jer je tu sluzbenica uzela foto-kopije, a meni ostavila originale) i sasvim su legalno ZAHEFTANI jedan za drugi (original iza, prevod napred) bez trobojnice... ugao prevoda presavijen i udaren pecat sudskog prevodioca za madj. jezik...

Dakle, mozda je to nesto novo... ne znam...
 
Odgovor na temu

Vikigog

Član broj: 330714
Poruke: 10
*.dynamic.sbb.rs.



+5 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika12.10.2015. u 20:59 - pre 104 meseci
Kad smo aplicirali papire januara u Subotici,"blago živčana" službenica je uzela papire bez ikakve naznake da to neće proći u Budimpešti.Milion razloga smo nabrajali kad smo dobili odbijenicu zbog čega je tako i ubedila sam sebe i supruga da je razlog nedovoljno poznavanje jezika,dok nam Konzul nije razvejao misli u četvrtak.Ovoga puta ne rizikujem,vadim sve papire ponovo,nosim kod sudskog prevodioca i neka košta,ima da mi uveže trobojnicom!Ukoliko imate prilike,idite u mađarske kancelarije da vam službenice popune formulare i provere dokumenta.
 
Odgovor na temu

Ajdukovac

Član broj: 330845
Poruke: 9
*.dynamic.sbb.rs.



+4 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika12.10.2015. u 21:03 - pre 104 meseci
Kojim danima se polazu zakletve u Subotici do kraja meseca? Ima li to gde da se vidi, zna li ko?
 
Odgovor na temu

dekibgd

Član broj: 174174
Poruke: 84



+40 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika12.10.2015. u 23:04 - pre 104 meseci
Pozdrav svima,

da javim da mi je danas stiglo pismo iz ambasade da je moje drzavljanstvo odobreno,te da pozovem ambasadu cim pre radi zakazivanja zakletve.

Stoji datum 07.10. a dokumenta sam predao 5.februara u Beogradu,dakle pre malo vise od 8 meseci.

Planiram u sredu da pozovem ambasadu pa cu javiti detalje.

Toliko od mene za sada :-)



 
Odgovor na temu

Mihailoo
svuda po malo
Obrenovac

Član broj: 271622
Poruke: 210
gmail.com
Via: [es] mailing liste



+125 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika13.10.2015. u 05:53 - pre 104 meseci
Čestitamo!
Samo napred :)
www.madjarsko-drzavljanstvo.iz.rs/ (info sajt za sticanje
madjarskog drzavljanstva)
 
Odgovor na temu

Razer87
Ministar Pajtic
Novi Sad, Serbia

Član broj: 308134
Poruke: 84
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+39 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika13.10.2015. u 07:08 - pre 104 meseci
Citat:
ristjanin:
Ne bih da zazivam djavla, ali upravo gledam u originale svojih dokumenata (izvoda iz maticne knjige rodjenih, za oca, dedu i pradedu (jer je tu sluzbenica uzela foto-kopije, a meni ostavila originale) i sasvim su legalno ZAHEFTANI jedan za drugi (original iza, prevod napred) bez trobojnice... ugao prevoda presavijen i udaren pecat sudskog prevodioca za madj. jezik...


Moji su papiri isto tako predati. Ne vidim zašto bi bilo kakva trobojnica bila problem, neko bi to do sad pomenuo. Mislim da je veći problem to što kako Viki kaže, nisu bili dobro prevedeni.

Inače, da li neko od vas koji ste primili poziv na zakletvu može da opiše kako teče taj razgovor i šta je potrebno razumeti, kao i u koje doba dana se dešavaju pozivi?
 
Odgovor na temu

ivy_br

Član broj: 322047
Poruke: 59
91.207.62.*



+19 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika13.10.2015. u 07:57 - pre 104 meseci
Ja prvi put čujem sada za tu trobojnicu. Jel može neko ko je dobio u ovom poslednjem naletu poziva za zakletvu da napiše da li je imao tu trobojnicu na papirima? Čisto sumnjam da je to problem. Meni nije neki tamo prevodilac prevodio papire nego sudski tumač, čovek inače pravnik po struci, ne verujem da bi se sa time zezao!
 
Odgovor na temu

gsmboriss
Serviser mobilnih telefona
Kikinda

Član broj: 202871
Poruke: 45
*.dynamic.sbb.rs.



+14 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika13.10.2015. u 08:39 - pre 104 meseci
moji su svi prevodi koje sam predao uvezani trobojnicom... inace profesorica koja me je ucila madjarski mi je strogo naglasila da ce samo tako primiti prevode... ili dvojezicne izvode koje je do skoro izdavala kikinda ali su sad odlucili da nece vise...
 
Odgovor na temu

Mihailoo
svuda po malo
Obrenovac

Član broj: 271622
Poruke: 210
109.122.122.66



+125 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika13.10.2015. u 08:47 - pre 104 meseci
I moji prevodi su bili vezani trobojnim koncem.

Najbolje da napise neko ko je dobio drzavljanstvo / poziv na zakletvu da li su mu bili prevodi tako uvezani ili ne.

Juce sam recimo prevodio kod sudskog tumaca nesto na Nemacki, nevezano za ovo i zena mi je dala bez konca, savijen cosak, njen pecat na svakoj strani i to je to.

Izgleda da zavisi kako ko od njih radi...


www.madjarsko-drzavljanstvo.iz.rs/ (info sajt za sticanje
madjarskog drzavljanstva)
 
Odgovor na temu

ristjanin
profesor
srednja muzicka skola

Član broj: 327139
Poruke: 34
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+10 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika13.10.2015. u 10:06 - pre 104 meseci
Citat:
Razer87:
Citat:
ristjanin:
Ne bih da zazivam djavla, ali upravo gledam u originale svojih dokumenata (izvoda iz maticne knjige rodjenih, za oca, dedu i pradedu (jer je tu sluzbenica uzela foto-kopije, a meni ostavila originale) i sasvim su legalno ZAHEFTANI jedan za drugi (original iza, prevod napred) bez trobojnice... ugao prevoda presavijen i udaren pecat sudskog prevodioca za madj. jezik...


Moji su papiri isto tako predati. Ne vidim zašto bi bilo kakva trobojnica bila problem, neko bi to do sad pomenuo. Mislim da je veći problem to što kako Viki kaže, nisu bili dobro prevedeni.

Inače, da li neko od vas koji ste primili poziv na zakletvu može da opiše kako teče taj razgovor i šta je potrebno razumeti, kao i u koje doba dana se dešavaju pozivi?


Ako si dobio pismo iz Beograda Poziv se desava onda kada ti pozoves. (posto su oni tebe u pismu zamolili da im se javis i dogovoris oko termina zakletve

A razgovor, manje vise, izgleda ovako:

ONI: Jo napot kivánok, Belgrádi Nagykövetség, tessék.

Jó napot kivánok. A nevem .... Meghivót kaptam az eskütételre most október 22.-én, az időpont miatt telefonálok.

ONI: Mondja még egyszer a nevét és a születési idejét?

(IME I DATUM RODJENJA -MADA MENE TO NISU PITALI)

ONI: Mikor adta be a kérelmet?

Január (KOG) adtam át a kérelmet Belgrádban.

ONI: Igen az eskütétel október 22.-én (ILI NEKI DRUGI DATUM) lesz 12 órakor a Belgrádi nagykövetség főbejáratán (glavni ulaz) Krunska 72.
Hozzon magával érvényes személyi igazolványt és kérem mondja a személyi igazolvány számát.

(IZDIKTIRATI BROJ LICNE KARTE)

Hány vendéged szeretne magával hozni?

OPCIJE: egyedül jövök... én és a testvérem jövünk.... 2 vendéggel fogok jönni... (AKO VODIS GOSTA DIKTIRAS NJEGOV BROJ LICNE KARTE)

Rendben van, kérem ünnepélyesen öltözzön fel, hozza magával az személyi igazolványt, lesz lehetöség fényképezkedni is, a fénykép ára 300 dinár lesz....
Október 22.-én (ILI KAD STE SE VEC DOGOVORILI) 12 órakor találkozunk. Viszonthallásra,

Köszönöm viszonthallásra

NAPOMENA: Ja sam znao kad je termin zakletve jer sam pre pisam dobio mejl u kome pise kada je zakletva i da im se javim radi dogovora. U pismu ne pise datum zakletve, tako da iz ove recenice "Jó napot kivánok. A nevem .... Meghivót kaptam az eskütételre (most október 22.-én,) az időpont miatt telefonálok." samo izbacite datum.


[Ovu poruku je menjao ristjanin dana 13.10.2015. u 11:21 GMT+1]
 
Odgovor na temu

pj harvey
Novi Sad

Član broj: 323187
Poruke: 25
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+21 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika13.10.2015. u 11:10 - pre 104 meseci
Da li ima neko da je dobio odgovor,a da je predao na kon.danima u N.Sadu 27.jan.?Cestitke svima koji su uspeli do sada...:)
 
Odgovor na temu

Razer87
Ministar Pajtic
Novi Sad, Serbia

Član broj: 308134
Poruke: 84
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+39 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika13.10.2015. u 21:23 - pre 103 meseci
Citat:
ristjanin:
Ako si dobio pismo iz Beograda Poziv se desava onda kada ti pozoves.


Nisam, očekujem poziv iz Subotice.
 
Odgovor na temu

ristjanin
profesor
srednja muzicka skola

Član broj: 327139
Poruke: 34
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+10 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika13.10.2015. u 22:07 - pre 103 meseci
Onda povlacim sve sto sam napisao... :)

Da, cuo sam da iz subotice ide obavestenje o dobijanju drzavljanstva putem telefona... srecno! :)
 
Odgovor na temu

Ajdukovac

Član broj: 330845
Poruke: 9
*.dynamic.sbb.rs.



+4 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika14.10.2015. u 00:02 - pre 103 meseci
drugari, krajem meseca idem na polaganje zakletve. mozete li mi preneti iskustva - njavise i jedino me zanima, da li proveravaju znanje jezika i koliko?

je li to u rangu one provere koju sam u konzulatu vec jednom prosao ili "cisto da se nadju u razgovoru" prilikom popunjavanja formulara? da li proveravaju sve? citao sam na jednom drugom forumu, kako kandidate sa srpskim prezimenom proveravaju bez obzira na znanje koje pokazu pred sluzbenikom. A opet drugar koji je skoro bio kaze da nije bas tako. Koliko tu ima istine?
 
Odgovor na temu

tibilingli

Član broj: 330158
Poruke: 56
*.dynamic.sbb.rs.



+17 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika14.10.2015. u 06:23 - pre 103 meseci
Citat:
Ajdukovac: drugari, krajem meseca idem na polaganje zakletve. mozete li mi preneti iskustva - njavise i jedino me zanima, da li proveravaju znanje jezika i koliko?

je li to u rangu one provere koju sam u konzulatu vec jednom prosao ili "cisto da se nadju u razgovoru" prilikom popunjavanja formulara? da li proveravaju sve? citao sam na jednom drugom forumu, kako kandidate sa srpskim prezimenom proveravaju bez obzira na znanje koje pokazu pred sluzbenikom. A opet drugar koji je skoro bio kaze da nije bas tako. Koliko tu ima istine?

Mnogo ima zlonamernih i zavidnih ljudi koji ovde svasta izmisljaju.Nemoj se dati prevariti.Na zakletvi ti sigurno nece proveravati tvoje znanje jezika,jer si razgovor vec prosao prilikom predaje papira. Svakako ako si tad pokazao dovoljno znanje ne vidim razlog zasto bi se sad plasio.Moze da se plasi samo onaj ko je na foru predavao,a takvi po meni i treba da budu odbijeni.Zbog takvih su i poostreni kriterijumi.
 
Odgovor na temu

loco corazon
strucni saradnik
srbija

Član broj: 326526
Poruke: 27
*.dynamic.stcable.net.



+5 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika14.10.2015. u 10:05 - pre 103 meseci
Ajdukovac, ono sto iz mog iskustva mogu da kazem to je da u Subotici proveravaju znanje jezika pre zakletve. Ne mogu da kazem da to rade na osnovu imena i prezimena, nego da, na osnovu razgovora , pre nego sto ti daju papaire na potpis, tipa ime , prezime, licna karta, isl., uvek ubace i neko pitanje npr. znas li cime ces se baviti kad zavrsis skolu i sl. jednostavno ocene da li si u stanju da pricas na madj. a ne samo da kratko odgovaras na pitanja. Ponavljam , ovo je iz mog iskustva , na razgovoru prilikom predaje dokumentacije su pitanja bila kraca s obzirom da je konzul isao u krug sa ispitivanjem kandidata a ovde , ako te posalju kod konzula ocekuje se da malo [ire pricas odnosno odgovaras na pitanja.
halálas tavasz
 
Odgovor na temu

loco corazon
strucni saradnik
srbija

Član broj: 326526
Poruke: 27
*.dynamic.stcable.net.



+5 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika14.10.2015. u 10:07 - pre 103 meseci
Zaboravih da zamolim da se oglasis na forumu kako je prosla zakletva , naravno, uz detaljan izvestaj. Sve najbolje...
halálas tavasz
 
Odgovor na temu

dekibgd

Član broj: 174174
Poruke: 84



+40 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika14.10.2015. u 12:15 - pre 103 meseci
Citat:
dekibgd:
Pozdrav svima,

da javim da mi je danas stiglo pismo iz ambasade da je moje drzavljanstvo odobreno,te da pozovem ambasadu cim pre radi zakazivanja zakletve.

Stoji datum 07.10. a dokumenta sam predao 5.februara u Beogradu,dakle pre malo vise od 8 meseci.

Planiram u sredu da pozovem ambasadu pa cu javiti detalje.

Toliko od mene za sada :-)






update#1 : Pozvao sam danas,zakletva je 22.10 u 12h

 
Odgovor na temu

Ajdukovac

Član broj: 330845
Poruke: 9
*.vojvodina.gov.rs.



+4 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika14.10.2015. u 12:38 - pre 103 meseci
Valjda ce biti dobro. Javicu se naravno i ispisacu svoja iskustva sa zakletve. Samo da ugrabim vremena. Ja sam zahtev podneo ranije ove godine i tada sam prosao intervju. Intervju je bio prilicno zahtevan. Razgovarali smo minimum 15 minuta i to na razne teme - moja porodica, obrazovanje, filmovi koje volim, muzika, postavljana su mi pitanja i iz madjarske istorije (ali jednostavna, tipa ko je bio Kosut i kog datuma se obelezava revolucija iz 1848. godine). Dobar deo vremena smo proveli razgovarajuci na temu nekih madjarskih proznih pisaca koje volim. Nije bilo lako, ali sam uspeo da razumem sva pitanja i slobodno sam govorio, iako svestan da gresim u gramatici, svaki je odgovor bio razumljiv posto se sagovornik nadovezivao na temu. Ne bih voleo da ponovo prolazim kroz to resetanje, ali sta da se radi, boricu se. Nista izgubiti ne mogu, posto drzavljanstvo jos nisam ni dobio. ;)

Moj nivo je sigurno A2. Nekoliko testova sam polozio za taj nivo u skolama jezika. On-line sam uspevao da polozim i za B1. Sto se visih nivoa tice, tu vec nastaju ozbiljni problemi, pre svega sa recenicnim konstrukcijama i gramatikom, no ti visi nivoi se ionako ne traze. Posteno sam usao u citav proces. Nisam hteo nikoga da podmicujem, nisam hteo da pasos dobijem nezasluzeno. To je princip kog sam se drzao i tokom skolovanja, pa tako i sad. Jedino sto mene zalosti, pa i ljuti, je to sto znam "mali milion" ljudi koji su vec uveliko drzavljani a sami kazu da ne govore madjarski na mom nivou. Ne samo to, neki od njih jezik ne znaju uopste. Sada se kola lome na nama, no takva nam je sudbina. Znanje koje sam proteklih godina stekao o madjarskoj kulturi, istoriji i naravno samom jeziku, smatram dragocenim i imam nameru da se nakon zakletve jos ozbiljnije posvetim ucenju jezika i da ga usavrsim do nivoa da mogu citati omiljenog pisca u originalu. :)
 
Odgovor na temu

Ajdukovac

Član broj: 330845
Poruke: 9
*.dynamic.sbb.rs.



+4 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika14.10.2015. u 16:47 - pre 103 meseci
Da li neko zna gde se mogu videti ti formulari koji se popunjavaju na zakletvi?
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika

Strane: << < .. 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 3900343 | Odgovora: 13727 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.