Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika

[es] :: Vodič za emigraciju :: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika

Strane: << < .. 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 3898465 | Odgovora: 13727 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Paladium2

Član broj: 316358
Poruke: 200
*.teol.net.



+198 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika25.04.2014. u 13:04 - pre 121 meseci
Evo da se i ja pridruzim sjebanoj grupi, danas mi je stigla odbijenica, predao sam u Segedinu prije nekih 6 mjeseci, sve mi je bilo stiklirano da razumijem i pricam jezik, sve ok, a danas odbijenica... Odbijenica mi je stigla iz Madjarske Ambasade u Sarajevu. Eto, klasicna noga... Ni jedan poziv nije bio, niti bilo kakva provjera od predaje dokumenata.

Toliki trud, ucenje jezika, troskovi i sve to na kraju u vodu...
 
Odgovor na temu

kamicak

Član broj: 38051
Poruke: 630
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.



+156 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika25.04.2014. u 13:38 - pre 121 meseci
I koja je sad logika, zar je i Brka u Segedinu nešto muljao?
 
Odgovor na temu

padobranac79
333333333333
xxx
xxx

Član broj: 322573
Poruke: 77



+45 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika25.04.2014. u 14:08 - pre 121 meseci
ne moze covek vise posteno ni drzavljanstvo da dobije
 
Odgovor na temu

pinaftadjajti
belgradban

Član broj: 318208
Poruke: 17
77.243.22.*



+12 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika25.04.2014. u 15:13 - pre 121 meseci
Citat:
kamicak:
I koja je sad logika, zar je i Brka u Segedinu nešto muljao?

Upravo o tome sam vam pisao,nije Brka nista muljao I vise uopste nije bitno da li je u pitanju Segedin,Budimpesta ili neko minijaturno selo u HU.Gotovo je sa predajama dokumenata sirom Madjarske.Ko je ozbiljan u nameri da dobije drzavljanstvo morace da ide na intervju u Konzulat ili Ambasadu.Sve ostalo je samo gubljenje zivaca I vremena I krajnji ishod je odbijenica ili poziv na dodatnu proveru,koju je nemoguce proci
 
Odgovor na temu

nedefinisan

Član broj: 319150
Poruke: 71
*.dynamic.sbb.rs.



+67 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika25.04.2014. u 15:25 - pre 121 meseci
Citat:
Paladium2:
Evo da se i ja pridruzim sjebanoj grupi, danas mi je stigla odbijenica, predao sam u Segedinu prije nekih 6 mjeseci, sve mi je bilo stiklirano da razumijem i pricam jezik, sve ok, a danas odbijenica... Odbijenica mi je stigla iz Madjarske Ambasade u Sarajevu. Eto, klasicna noga... Ni jedan poziv nije bio, niti bilo kakva provjera od predaje dokumenata.

Toliki trud, ucenje jezika, troskovi i sve to na kraju u vodu...


E moj Mladene Spasojevicu iz Bijeljine...ozna sve dozna i u Segedinu! :)
 
Odgovor na temu

padobranac79
333333333333
xxx
xxx

Član broj: 322573
Poruke: 77



+45 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika25.04.2014. u 15:46 - pre 121 meseci
pa ti nisi Jakovljevic ti si neki mnogo gori spijun .....
 
Odgovor na temu

član

Član broj: 287386
Poruke: 883



+800 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika25.04.2014. u 16:12 - pre 121 meseci
Citat:
robertinjons: Slikovito koliko devojka nije imala pojma, kada su je pitali nesto u fazonu da li je dosla jutros, ona je rekla svoj datum rodjenja, znaci nidje veze, a to je bilo na pola razgovora i nisu jeodmah otpalili. :)

to je samo jos jedan dokaz da ipak ne idu svi iz Srbije koji u Madjarskoj predaju na dodatne provere u konzulat u SU...
ili i tamo nekome progledaju kroz prste!?

Citat:
robertinjons: Maticar nas gleda kako foliramo plejbek i glumatamo, garant mu je u tom trenutku bilo puno srce zbog novih sunarodnika. :)

mislim da je njemu nesto drugo puno novih drzavljana! :)
glupo je to što neki seoski službenik može da odlučuje o nečijem državljanstvu, sigurno nije kvalifikovan za to da utvrđuje nečije poznavanje mađarskog jezika, a uz to pretpostavljam da u Zakonu o pojednostavljenom postupku sticanja mađarskog državljanstva nema tog člana po kome se ostavlja mogućnost da se ljudi koji apliciraju proveravaju još nekoliko puta do zakletve.
 
Odgovor na temu

robertinjons

Član broj: 133287
Poruke: 37
*.dynamic.kdsinter.net.



+56 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika25.04.2014. u 17:26 - pre 121 meseci
Citat:
pinaftadjajti:
... ili poziv na dodatnu proveru,koju je nemoguce proci


koji deo mog posta nisi razumeo ili si preskocio?
sve te sto nisu znali ili su se gubili su ispitvali mnogo duze od ostalih, ali ne u nameri da jos vise potvrde da ne znaju, nego da nadju povod da im daju prolaz.
nisam cuo bas sve konverzacije najbolje, ali npr sto se tice te pomenute devojke, meni je vec doslo da kazem ej ljudi, ne ide, prekidajte i da idemo dalje.
jedan momak, ne znam odakle je ali koliko sam skontao iz price, valjda je negde juznije od BG-a, dotle su pricali s njim dok mu nisu dali prolaz. dve sluzbenice, slike i na kraju je viktor pricao sa njim.
ne sumnjam da sigurno ima i nekih bestija od sluzbenika, ali nekako sticem utisak da ti sto najvise kukaju, se zapravo "pozivaju" na to "pa ranije isto ljudi nisu znali jezik, pa su prolazili"...pa jeste, ali vise ne moze i to je to.
 
Odgovor na temu

robertinjons

Član broj: 133287
Poruke: 37
*.dynamic.kdsinter.net.



+56 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika25.04.2014. u 17:54 - pre 121 meseci
Citat:
član:

Citat:
robertinjons: Maticar nas gleda kako foliramo plejbek i glumatamo, garant mu je u tom trenutku bilo puno srce zbog novih sunarodnika. :)

mislim da je njemu nesto drugo puno novih drzavljana! :)


mislio sam da je ironija ocigledna :)

Citat:
član:
glupo je to što neki seoski službenik može da odlučuje o nečijem državljanstvu, sigurno nije kvalifikovan za to da utvrđuje nečije poznavanje mađarskog jezika, a uz to pretpostavljam da u Zakonu o pojednostavljenom postupku sticanja mađarskog državljanstva nema tog člana po kome se ostavlja mogućnost da se ljudi koji apliciraju proveravaju još nekoliko puta do zakletve.


ne znam kako drugacije da kazem, osim, lupetas...znaci 100%-ni madjar koji zivi u madjarskoj, celog zivota prica PRAVI madjarski, a ne ovaj nas lokalni, nije merodavan da proceni da li neko od nas aplikanata RAZUME i ZNA DA ODGOVORI na MADJARSKOM?!
kao sto je vec 100 puta napomenuto, ne trazi se AKADEMSKO znanje jezika, jer onda 99% nas ne bi dobilo drzavljanstvo, tako da verujem da je bilo koji gradjanin madjarske, pa cak i neki polupismeni paor, sasvim merodavan da te proceni da li znas da se SPORAZUMEVAS sa njim na MADJARSKOM!
taj seoski sluzbenik je sigurno akreditovaniji od naseg glavnog tamnicara (citaj predsednika), a tvoju izjavu cini jos besmislenijom i apsurdnijom cinjenica da potice od gradjanina drzave u kojoj o tvojoj i mojoj sudbini odlucuje i utice na nju, covek kome na uvce od muzicara jedino nije svirao Betoven, jer je on bio mali kad je taj isti Betoven bio popularan...

sto se tice zakona...prilicno sam siguran da su to tvoje zelje i fantazije. logicnije je da se ostvalja mogucnost da se izmanipulise ali ne i da se proveri?
to je isto kao da si rekao, ako uspes da prosvercujes robu pored nasih carinika, nema vise niko pravo da ti je proverava i oduzme...banalizujem...zaboravljate da nisu sve drzave kao srbija, gde se podrazumeva da moras nesto da muvas, grbavis i muljas da bi nesto zavrsio i da drzava na sve to ne reaguje...i opet cu ponoviti, zato smo tu gde jesmo...
 
Odgovor na temu

pinaftadjajti
belgradban

Član broj: 318208
Poruke: 17
37.19.108.*



+12 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika25.04.2014. u 18:35 - pre 121 meseci
Zasto mislis da ja nesto nisam dobro razumeo? Bez ikakve namere da vredjam,mislim da ti imas problema sa razumevanjem mojih postova,pa cu pokusati da ti objasnim. Ja ni u jednom trenutku nisam govorio o proverama od strane madj. maticara pre same zakletve.Pisao sam o dodatnim proverama u konzulatu u SU ili BG koje obavljaju licno konzuli. Te provere je nemoguce proci,kao sto sam vec rekao,ne zato sto konzuli nekoga diskriminisu na nac. osnovi,vec zato sto na sve one koji su predavali sirom Madjarske,gledaju kao na prevarante.Sta mislis odakle ovoliki broj odbijenica bez ikakvog obrazlozenja? Prvo pitanje koje konzuli postavljaju na tim proverama je zasto si predavao u Madjarskoj,a ne u BG ili SU ? Zbog cega bi neko ko razume I govori madj. jezik putovao iz BG u Mohac da preda dokumenta,kada to isto moze da uradi u svom gradu? Odgovori tipa,u Madjarskoj se brze zakazuje,su mogle da prodju u pocetku. Na zalost,cinjenicno stanje pokazuje,te price vise ne prolaze. Niko nije ni lud ni naivan. Zbog raznih sema,Jovana,Mike,Pere ,Laze odbijenice sada masovno stizu ljudima koji su posteno ucili. Sto se tice dodatnih provera u KONZULATU,njih je nemoguce proci,jer si u startu okarakterisan kao prevarant I nece te pustiti iz principa.Na najfiniji I najljubazniji nacin ti se zahvale,pohvale tvoj trud I volju da naucis madjarski I kazu da sledeci put dokumenta predas kod njih a ne u Madjarskoj.
 
Odgovor na temu

pinaftadjajti
belgradban

Član broj: 318208
Poruke: 17
37.19.108.*



+12 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika25.04.2014. u 18:38 - pre 121 meseci
Zasto mislis da ja nesto nisam dobro razumeo? Bez ikakve namere da vredjam,mislim da ti imas problema sa razumevanjem mojih postova,pa cu pokusati da ti objasnim. Ja ni u jednom trenutku nisam govorio o proverama od strane madj. maticara pre same zakletve.Pisao sam o dodatnim proverama u konzulatu u SU ili BG koje obavljaju licno konzuli. Te provere je nemoguce proci,kao sto sam vec rekao,ne zato sto konzuli nekoga diskriminisu na nac. osnovi,vec zato sto na sve one koji su predavali sirom Madjarske,gledaju kao na prevarante.Sta mislis odakle ovoliki broj odbijenica bez ikakvog obrazlozenja? Prvo pitanje koje konzuli postavljaju na tim proverama je zasto si predavao u Madjarskoj,a ne u BG ili SU ? Zbog cega bi neko ko razume I govori madj. jezik putovao iz BG u Mohac da preda dokumenta,kada to isto moze da uradi u svom gradu? Odgovori tipa,u Madjarskoj se brze zakazuje,su mogli da prodju u pocetku. Na zalost,cinjenicno stanje pokazuje,te price vise ne prolaze. Niko nije ni lud ni naivan. Zbog raznih sema,Jovana,Mike,Pere ,Laze odbijenice sada masovno stizu ljudima koji su posteno ucili. Sto se tice dodatnih provera u KONZULATU,njih je nemoguce proci,jer si u startu okarakterisan kao prevarant I nece te pustiti iz principa.Na najfiniji I najljubazniji nacin ti se zahvale,pohvale tvoj trud I volju da naucis madjarski I kazu da sledeci put dokumenta predas kod njih a ne u Madjarskoj.
 
Odgovor na temu

robertinjons

Član broj: 133287
Poruke: 37
*.dynamic.kdsinter.net.



+56 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika25.04.2014. u 18:44 - pre 121 meseci
Bio je covek iz Vrsca na zakletvi, a niko ga nije pitao zasto je dolazio u Tompu.
 
Odgovor na temu

ja_ns
varos u ravnici

Član broj: 318556
Poruke: 51
*.adsl-a-3.sezampro.rs.



+60 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika25.04.2014. u 18:53 - pre 121 meseci
Citat:
robertinjons:
Citat:
član:

Citat:
robertinjons: Maticar nas gleda kako foliramo plejbek i glumatamo, garant mu je u tom trenutku bilo puno srce zbog novih sunarodnika. :)

mislim da je njemu nesto drugo puno novih drzavljana! :)


mislio sam da je ironija ocigledna :)

Citat:
član:
glupo je to što neki seoski službenik može da odlučuje o nečijem državljanstvu, sigurno nije kvalifikovan za to da utvrđuje nečije poznavanje mađarskog jezika, a uz to pretpostavljam da u Zakonu o pojednostavljenom postupku sticanja mađarskog državljanstva nema tog člana po kome se ostavlja mogućnost da se ljudi koji apliciraju proveravaju još nekoliko puta do zakletve.


ne znam kako drugacije da kazem, osim, lupetas...znaci 100%-ni madjar koji zivi u madjarskoj, celog zivota prica PRAVI madjarski, a ne ovaj nas lokalni, nije merodavan da proceni da li neko od nas aplikanata RAZUME i ZNA DA ODGOVORI na MADJARSKOM?!
kao sto je vec 100 puta napomenuto, ne trazi se AKADEMSKO znanje jezika, jer onda 99% nas ne bi dobilo drzavljanstvo, tako da verujem da je bilo koji gradjanin madjarske, pa cak i neki polupismeni paor, sasvim merodavan da te proceni da li znas da se SPORAZUMEVAS sa njim na MADJARSKOM!
taj seoski sluzbenik je sigurno akreditovaniji od naseg glavnog tamnicara (citaj predsednika), a tvoju izjavu cini jos besmislenijom i apsurdnijom cinjenica da potice od gradjanina drzave u kojoj o tvojoj i mojoj sudbini odlucuje i utice na nju, covek kome na uvce od muzicara jedino nije svirao Betoven, jer je on bio mali kad je taj isti Betoven bio popularan...

sto se tice zakona...prilicno sam siguran da su to tvoje zelje i fantazije. logicnije je da se ostvalja mogucnost da se izmanipulise ali ne i da se proveri?
to je isto kao da si rekao, ako uspes da prosvercujes robu pored nasih carinika, nema vise niko pravo da ti je proverava i oduzme...banalizujem...zaboravljate da nisu sve drzave kao srbija, gde se podrazumeva da moras nesto da muvas, grbavis i muljas da bi nesto zavrsio i da drzava na sve to ne reaguje...i opet cu ponoviti, zato smo tu gde jesmo...


Cemu potreba za prepirkom i konstantnim prozivkama ako neko napise nesto sto se tebi ne svidja?

Prvo cu da se nadovezem na poslednje sto si napisao, jer mi je to najzanimljivije. Za razliku od Srbije, Madjarska je bas dokazala da je ozbiljna drzava! Zakon o dvojnom drzavljanstvu je i 2011. nalagao da se pokaze neko znanje jezika, pa je bez ikakvog znanja jezika drzavljanstvo dobilo na hiljade ljudi!!!! Znaci, Zakon nije postovan! To bas ide u prilog tezi o ozbiljnoj drzavi. U ozbiljnim drzavama se tako nesto ne bi dogodilo, niti bi u samom Zakonu stajalo da treba da se pokaze neko znanje jezika. Nego bi bilo propisano koji je to nivo i vazio bi na nivou cele drzave, bez mogucnosti da Zakon tretira ko kako hoce ili misli. Isto tako bi bilo propisano i za eventualno propitivanje i proveru jezika pre zakletve. U Madjarskoj svega toga nema, nego je jedna opsta papazjanija. Toliko o ozbiljnoj drzavi. Da je ozbiljna- nije, bolja od Srbije jeste u nekim segmentima. Ali, daleko od toga da moze da se poredi sa Nemackom, Austrijom, Norveskom, Svajcarskom i slicno... Ni u ludilu.

Tvoja prica o blagonaklonom Viktoru mi nesto ne pije vode... Ali, to necu komentarisati, jer nisam juce bio prisutan i licno se uverio sta je i kako bilo. Isto tako, ni ti ne treba da prozivas ostale, ukljucujuci i mene, koji smo na zakletvi u novembru prosli kako smo prosli. Nisi bio tamo, pa ne znas kako je sve bilo. Samo imaj na umu da je proslo 6 meseci od tada i da su se mozda neke stvari promenile. Ali, da tvrdis da je moglo da se prodje ako se kaze bilo sta, nije tacno. Tj., nije tacno da je tako moglo u novembru, za ostale termine ne znam, nisam bio prisutan. Dakle, u novembru su imali nameru da ne puste! Cak je Viki malo i lagao, ne bi li sto vise ljudi navukao na tanak led. Jer, covek je tada jasno rekao (bilo je onih koji su razumeli mnogo bolje od mene, ako ja nisam merodavan da to potvrdjujem posto jezik ne znam perfektno) da ako utvrde da nam nivo znanja jezika nije za prolaz, mozemo da dodjemo ponovo u martu/aprilu na zakletvu, da ce predmeti ostati kod njega i da ucimo u medjuvremenu. Takodje, rekao je da mogu da odustanu oni koji su sigurni da nista ne znaju i da se sa njim dogovore kada da dodju ponovo. Buduci da sam jezik ucio i nisam bez znanja ni podneo zahtev, ostao sam u sali... Kada sam dosao na red, sluzbenica mi je rekla da izaberem sliku i kazem joj sta na njoj vidim. Izgovarao sam pojmove i ujedno joj pokazivao prstom na papiru. Rekla je da nije dobro i da joj kazem sta vidim na slici. Uradio sam isto, a ona je samo ponavljala da nije dobro i rekla da zali slucaj. Ali, 'ajde, dobro... Svi smo mi mislili da cemo imati drugu sansu, kako je i rekao i da cemo do tada saznati sta su uopste ocekivali da se kaze. Medjutim, Viktor je nase predmete poslao u Budimpestu sa napomenom da ne znamo jezik. Dakle, nije ispostovao ono sto je rekao i onima, koji su se povukli i jasno mu dali do znanja da ne barataju jezikom, dao je drugu sansu. A nama, koji smo ostali na proveri i samim tim i pokazali da smo jezik ucili, je zavukao. E, sad... da stvar bude jos zanimljivija... Posto se na sve strane raspitujem sta se sa mojim predmetom desava (buduci da nikakvo obavestenje niti odbijenicu jos uvek nisam dobio) i u kontaktu sam sa ljudima koji su isto u novembru bili na zakletvi, dosao sam do saznanja da je neko od njih kontaktirao sluzbu u Budimpesti i objasnio im citav slucaj. Ovi su bili zapanjeni i rekli da nemaju pojma da se to desavalo, niti da je iko Viktora ovlastio da tako nesto radi. Pa su se blize interesovali sta je bilo na tim slikama, kakve su to slike... Malo su ostali u cudu kad im je receno sta je bilo i konstatovali da bi jezik, eventualno, mogao pred zakletvu da se proverava ali u onom obliku koji je bio i prilikom predaje zahteva, a to nisu bile slike! Tako da, kada se ima u vidu sve to sto je Viki radio, prilicno cudno deluje da sada bas svima zeli da udeli drzavljanstvo i toliko se trudi da iz tebe izvuce makar jednu ispravno izgovorenu madjarsku rec. Opet kazem, mozda je sada tako... ne znam... u novembru to nije bio slucaj.

I, da... to sto pinaftadjajti pise da je nemoguce proci provere u BG ili SU je 99% tacno... Eto, ostavljamo 1% za slucajeve, koji na konto srece uspeju da prodju. U 99% slucajeva si momentalno okarakterisan kao prevarant i odbijen si, ali Konzul ipak sa tobom poprica da utvrdi na kom nivou ti je znanje jezika. Mada, sve i da je zadovoljan, nema prolaza... takva je, jednostavno, politika. Ljubazno se zahvali na utrosenom vremenu, pohvali trud i kaze da ucis jos 2-3 meseca i zakazes predaju kod njih. Ovo nije informacija dobijena od 1 coveka, nego od desetine njih. I da bas svi dobiju isti odgovor?! Namera je jasna kao dan...
 
Odgovor na temu

pinaftadjajti
belgradban

Član broj: 318208
Poruke: 17
37.19.108.*



+12 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika25.04.2014. u 18:53 - pre 121 meseci
Ti I ja se definitivno ne razumemo.... Da li je taj covek iz Vrsca isao na dodatne provere u SU ili BG ? Ja ne govorim o tim proverama prilikom same zakletve,vec o proverama od strane konzula , koje treba da prodjes da bi uopste dobio poziv za zakletvu?
 
Odgovor na temu

robertinjons

Član broj: 133287
Poruke: 37
*.dynamic.kdsinter.net.



+56 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika25.04.2014. u 19:29 - pre 121 meseci
^ razumemo se...bio sam jos nesto iskucao ali sam greskom kliknuo na ponisti izmenu, a ne da mi se opet da kucam.

uglavnom da odgovorim i tebi i ja_ns...
niti ja mislim da je madjarska obecana zemlja (niti je kao nemacka, ni USA nije kao nemacka), niti mi je neka namera da ih nesto branim i sl, ali da je da ozbiljnija od nas sigurno jeste...sto realno i nije neki izazov.
sto se tice viktora i ostalih sluzenika, ja sam ispracio moje iskustvo i od trenutka kada sam zvao da zakazem pa do zakletve nisam naisao ni na jednu neprijatnost i u svakom momentu su bili ljubazniji od bilo kojeg naseg sluzbenika cak i kad je sportski raspolozen.
mozda sad vama deluje da sam u fazonu, ti sad dobio drzavljanstvo pa sad filozofiras po forumu, ali mi to nije namera niti to radim.
sto se tice prozivki, evo konkretno po pitanju clana clan :) ...taj seoski sluzbenik je pre svega neko ko je ispred drzave, znaci predstavlja istu i u ovom slucaju mu nije posao da proverava teorije iz nuklearne fizike, za sta sigurno nije kvalifikovan, ali da proceni da li neko vlada njegovim maternjim jezikom sigurno jeste.
jel ti mislis da ti ne bi mogao da procenis da li neko barata srpskim jezikom ili moras da budes neki dr,mr za to?
isto kao sto je clan clan izneo svoje misljenje zasto to nije u redu, tako sam i ja izneo svoje misljenje zasto mislim da clan nije u pravu.
uglavnom mozemo da se nastavljamo ovako do sutra sto nikom ne pomaze, a mene ceka bebac za kupanje :) , pa ako budete imali jos neku zemerku, nastavicemo...na kraju krajeva zato je ovo i forum :)
 
Odgovor na temu

ja_ns
varos u ravnici

Član broj: 318556
Poruke: 51
*.adsl-a-3.sezampro.rs.



+60 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika25.04.2014. u 20:41 - pre 121 meseci
Citat:
robertinjons: ^ razumemo se...bio sam jos nesto iskucao ali sam greskom kliknuo na ponisti izmenu, a ne da mi se opet da kucam.

uglavnom da odgovorim i tebi i ja_ns...
niti ja mislim da je madjarska obecana zemlja (niti je kao nemacka, ni USA nije kao nemacka), niti mi je neka namera da ih nesto branim i sl, ali da je da ozbiljnija od nas sigurno jeste...sto realno i nije neki izazov.
sto se tice viktora i ostalih sluzenika, ja sam ispracio moje iskustvo i od trenutka kada sam zvao da zakazem pa do zakletve nisam naisao ni na jednu neprijatnost i u svakom momentu su bili ljubazniji od bilo kojeg naseg sluzbenika cak i kad je sportski raspolozen.
mozda sad vama deluje da sam u fazonu, ti sad dobio drzavljanstvo pa sad filozofiras po forumu, ali mi to nije namera niti to radim.
sto se tice prozivki, evo konkretno po pitanju clana clan :) ...taj seoski sluzbenik je pre svega neko ko je ispred drzave, znaci predstavlja istu i u ovom slucaju mu nije posao da proverava teorije iz nuklearne fizike, za sta sigurno nije kvalifikovan, ali da proceni da li neko vlada njegovim maternjim jezikom sigurno jeste.
jel ti mislis da ti ne bi mogao da procenis da li neko barata srpskim jezikom ili moras da budes neki dr,mr za to?
isto kao sto je clan clan izneo svoje misljenje zasto to nije u redu, tako sam i ja izneo svoje misljenje zasto mislim da clan nije u pravu.
uglavnom mozemo da se nastavljamo ovako do sutra sto nikom ne pomaze, a mene ceka bebac za kupanje :) , pa ako budete imali jos neku zemerku, nastavicemo...na kraju krajeva zato je ovo i forum :)


Kupaj bebu, naravno... Nece valjda ona da ispasta zbog prepiske na forumu ;)

U prethodnom postu sam i napisao da je Madjarska ozbiljnija od Srbije... Ali, to zaista i nije tesko postati... i ne moze se reci da je Bog-zna-kako ozbiljnija, nijanse su u pitanju. Daleko je ona od ozbiljne drzave! Ali, dobro, u tom pogledu je bolja od Srbije, i u tome se slazemo. Jeste, Viktor, seoski sluzbenik je predstavnik drzave. I tu nista nije sporno. Ali, sluzbenici u centrali drzave nemaju pojma sta njihov seoski kolega radi, i jos se sablaznjavaju i govore kako prvi put cuju za tako nesto i da on nema pravo tako nesto da radi. A provere preko slika se sprovode vec 6 meseci. Da ima imalo ozbiljnosti, vlast u Budimpesti bi saslusala sta neko ima da kaze, blefirala kako je njen seoski predstavnik dobro postupio i onda tog istog Viktora pozvala i odrzala mu slovo. Ovako samo dokazuju koliko su neozbiljno usli u citavu pricu i da su dali mogucnost svakome da tretira Zakon kako mu se hoce. Nisu jasno odredili neki okvir po kome se radi. Nego, Viktor ga tumaci na jedan nacin i proverava znanje jezika preko slika, dok njegov kolega u selu udaljenom 10 km i dalje pusta one koji ne znaju ni da zinu na madjarskom. Ako se jezik proverava, proverava se svuda ili nigde i jasno se definise i na koji nacin se provera vrsi. Ne moze kod Janosa da se prodje samo sa odgovorom na pitanje "kako ste?", a Viktor trazi da znas kako se kazu invalidska kolica i bez toga ne pusta. Jako su bitna invalidska kolica.... i sigurno se u svakdnevnom govoru koriste makar 1000 puta dnevno, tako da bez te reci prosto nije moguce proci....

Ja bih mogao da procenim, naravno, da li neko barata srpskim jezikom. Ali, mene niko nije ovlastio niti mi objasnio na koji nacin ja to da procenjujem. Pa cak i da isti kandidat dodje na proveru kod tebe i mene, ne mora da znaci da cemo obojica reci da zadovoljava. Mozda ce kod tebe zadovoljiti, a kod mene pasti. I to ce biti iskljucivo zbog toga sto ne postoji propis, nego cemo ti i ja na razlicite nacine da tumacimo Zakon. Ono sto je tebi dovoljno, meni ne mora da bude. A u takvim slucajevima nema ni O od ozbiljnosti. Cak sam cuo i podatak da su neki kontaktirali sa Viktorom i da je rekao da bi trebalo da se zna makar 1500 reci. OK... ali, koje su to reci?! Ni ta informacija nije dovoljno ozbiljna... Jer, brojao sam ;), ja vladam fondom od oko 1300 reci... 'Ajde, mozda i svih 1500, ako nisam uzeo u obzir brojeve, dane u nedelji i jos neke reci za koje smatram da su banalne. I, zamislimo da odem kod njega i sav srecan mu kazem "evo, Viktore, ja znam 1500 reci... propitaj me malo"... da li mislis da postoje sanse za prolazak?! Postoje, minimalne... Jer, uvek moze da pretpostavi koje sam reci naucio i da me ispituje one za koje je 100% siguran da ih ne znam i da samo kaze "zalim slucaj, nije dovoljno". Niko od nas ne moze sa sigurnoscu tvrditi da je on bas jako zadovoljan sto ljudi iz Srbije apliciraju i dobijaju drzavljanstva. Ali, njemu je rupa u Zakonu omogucila da tim aplikantima stane na put i on to koristi. Doduse, necu da gresim dusu i kazem da je tako bilo u cetvrtak, ali u novembru jeste. Tada je jasno bilo da nisu bili voljni da dodele drzavljanstvo.

I, na kraju, najvaznije... Ovo jeste forum, i demokratski je izneti svoje misljenje, bez obzira da li se podudara sa tvojim ili ne... Ali, nije demokratski nekoga nazivati lazovom, prevarantom, govoriti da lupeta i slicno i sve to pod izgovorom da je ovo forum! Ili, moze i to sve da se napise i izgovori, ali ako se ispostavi da je istina ono sto je "lazov i prevarant lupetao", logicno bi bilo da se za tako nesto i izvini. Zapravo, bilo bi u najmanju ruku kulturno. Ali, toga ovde nema! Nas nekoliko smo u novembru, kada smo napisali svoje iskustvo sa zakletve i proveru jezika na osnovu slika, bili ovde okarakterisani kao prevaranti i lazovi, da samo bez potrebe unosimo nemir, pa cemo otvoriti nove naloge i oglasavati kako vodimo ljude za novac i slicno. Medjutim, u decembru se ispostavilo da smo govorili istinu. Ali, niko se nije dosetio da kaze "ej, covece, izvini sto si bio tretiran i okarakterisan kao prevarant", a mnogi su se pravili pametni i osudjivali. Tako se moze desiti i da ti osudjujes i vredjas clana bez ikakve potrebe, a sutra mu se sigurno neces izviniti ako se utvrdi da je bio u pravu. Nece ti ni pasti na pamet, samo ces nestati odavde... No, svako misljenje na forumu je vazno i znacajno, isto kao sto je vazno i tudje iskustvo. Ja sam izneo svoje pre 6 meseci, ti si juce izneo svoje... Nacin provere jezika se malo razlikuje, mozda i kriterijum... Dobro, proslo je 6 meseci od kada sam ja bio... Verovatno se nesto promenilo, a mozda i nije, nego to tebi deluje kao da se sada lakse prolazi i kao da ljudi nista ne znaju. Onaj ko je cekao na tu zakletvu, mogao je ovde da procita da se pokazuju slike i cak je opisano koje su teme na slikama... Te slike se svaki put vrte. Ali, mozda neki ljudi imaju tremu prilikom usmene provere, pa da ih pitas kako se zovu, nece umeti da ti kazu. Svako od nas drugacije reaguje u identicnoj situaciji.
 
Odgovor na temu

LxAxKxI
Beograd

Član broj: 264190
Poruke: 37



+3 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika25.04.2014. u 22:51 - pre 121 meseci
Citat:
ja_ns:
I, da... to sto pinaftadjajti pise da je nemoguce proci provere u BG ili SU je 99% tacno... Eto, ostavljamo 1% za slucajeve, koji na konto srece uspeju da prodju. U 99% slucajeva si momentalno okarakterisan kao prevarant i odbijen si, ali Konzul ipak sa tobom poprica da utvrdi na kom nivou ti je znanje jezika. Mada, sve i da je zadovoljan, nema prolaza... takva je, jednostavno, politika. Ljubazno se zahvali na utrosenom vremenu, pohvali trud i kaze da ucis jos 2-3 meseca i zakazes predaju kod njih. Ovo nije informacija dobijena od 1 coveka, nego od desetine njih. I da bas svi dobiju isti odgovor?! Namera je jasna kao dan...


Da li to znači da mi koji smo iz Beograda treba da predajemo u BG Konzulatu ili da predajem u mestima po Mađarskoj i da se molimo da nas Mađari ne pošalju na proveru u SU ili BG?
Da li je provera jezika blaža ako predaješ prvi put u BG-u nego kada te pošalju na proveru u BG?
Pratim forum već par meseci i stvarno je malo vesti u vezi predaje zahteva u konzulatu u Beogradu, kao da je BG konzulat bermudski trougao
 
Odgovor na temu

ja_ns
varos u ravnici

Član broj: 318556
Poruke: 51
*.adsl-a-3.sezampro.rs.



+60 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika25.04.2014. u 23:18 - pre 121 meseci
Citat:
LxAxKxI: Da li to znači da mi koji smo iz Beograda treba da predajemo u BG Konzulatu ili da predajem u mestima po Mađarskoj i da se molimo da nas Mađari ne pošalju na proveru u SU ili BG?
Da li je provera jezika blaža ako predaješ prvi put u BG-u nego kada te pošalju na proveru u BG?
Pratim forum već par meseci i stvarno je malo vesti u vezi predaje zahteva u konzulatu u Beogradu, kao da je BG konzulat bermudski trougao


Ako predas u Madjarskoj i dobijes poziv za dodatnu proveru u BG i SU, vrlo su male sanse da ces proci ako jezik ne znas vrlo dobro. Jer, tada si vec stavljen na listu za odstrel i tvoja odbijenica je potpisana, samo se Konzul trudi da opravda tvoj dolazak i trud pa te propituje. Ali, u 99% slucajeva odbija i daje identican odgovor- pohvali trud i kaze da si na dobrom putu, da ucis jos 2-3 meseca i dodjes sledeci put kod njih da predas, a ne u Madjarsku. Sa druge strane, ako odes direktno tamo, ne mora da znaci da ces odmah proci. Ali, kriterijum ce svakako biti drugaciji i vece su sanse za prolaz nego kad dodjes na proveru. I ako te odbije, reci ce ti da ucis jos 2-3 meseca i dodjes ponovo, a tada su vec popustljiviji i puste i naglase da i dalje ucis jezik. Tako da, nije nemoguce proci u SU ili BG. Sada je predaja u Madjarskoj macka u dzaku, jer mozes da predas i prodjes bez provere. Ali, mozes i uspesno predati i dobiti poziv za proveru, ali tada ti se gotovo sigurno smesi odbijenica. Cisto da ne bude sve crno, neki ljudi su uspeli da uspesno prodju i proveru. Naravno, mnogo ih je manje nego onih koji nisu. Poznajem osobu koja je pre oko mesec dana predala zahtev u BG, nakon sto u januaru nije prosla i rekli su joj da jos malo uci i ponovo dodje kod njih. Bolje se spremaj za SU ili BG, od Madjarske nema vajde...
 
Odgovor na temu

pinaftadjajti
belgradban

Član broj: 318208
Poruke: 17
77.243.20.*



+12 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika25.04.2014. u 23:19 - pre 121 meseci
Mi koji smo iz BG,definitivno tu I treba da predajemo dokumenta. Ako predas u Madjarskoj,ponavljam se po deseti put,ili ces odmah dobiti odbijenicu, ili ces ici na proveru pa ces malo kasnije opet dobiti odbijenicu.Ako ne verujes meni,vrati se malo u nazad,procitaj sve postove iz septembra,oktobra pa do danas I samo ce ti se reci.Ja sam licno iskusio ovo o cemu pisem. I ne samo ja ,nego I veci broj ljudi koje poznajem.
Sto se tice kriterijuma u BG ambasadi,tacno je da ovde na forumu, samo se par ljudi javilo da podeli svoje iskustvo,koje I nije bilo negativno. Mislim da je prica o surovim konzulima malo predimenzionirana. Naravno,ovo mislim samo u slucaju kada se kod njih predaju dokumenta. Kada je rec o dodatnim proverama,tu je vec druga prica. Ne poznajem nikoga ko je prosao na takvoj proveri,a podosta njih poznajem koji su isli I pokusali bez uspeha.
 
Odgovor na temu

robertinjons

Član broj: 133287
Poruke: 37
*.dynamic.kdsinter.net.



+56 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika25.04.2014. u 23:23 - pre 121 meseci
odlazimo u veliki off, ali ajde da kazem sta imam i posle ovoga se na ovu tematiku ne vracam, mislim da smo vec i ovako dovoljno udavili.
ja koliko se secam, nisam nikom rekao da je lazov i prevarant, jer sam i sam rekao da sigurno postoje sluzbenici koji su manje ljubazni i predusretljivi. sto se tice toga da smatram da clan sa onim sto je rekao lupeta, smatram. na kraju krajeva mislim da ga nisam smrtno uvredio (ako to moze da se smatra uvredom), time sto sam rekao da lupeta, sto je moje misljenje, a opet ne znaci ni da sam u pravu.

sto se tice ozbiljnosti, opet se sad kao upustam u neku "advokaturu", madjarske administracije.
doneli su zakon takav kakav je, tj da kazem odredjeni sistem koji ce se primenjivati, koji se vremenom pokazao kao manjkav i da dozvoljava zloupotrebe i da ne ide u pravcu u kojem su oni zeleli. mozda nisu ni oni sami ocekivali toliki odziv, mozda nisu ocekivali da ce biti toliko muvanja. skontali su da ovako ne funkcionise, mora nesto da se menja i eto dodatnih provera, ali eto cak i pored toga, kao sto sam napisao u jednom od prethodnih postova, moze da se izbegne ako se polaze negde gde se organizuje zakletva u vecem broju. sumnjam da ce proveravati 1:1 ako ih je 50-100 na zakletvi. savrsen sistem ne postoji.
sad se vracam na seoskog sluzbenika i proveru jezika. da bi olaksali posao sebi i aplikantima, namestili su tako da moze da se podnese zahtev prakticno u bilo kom mestu u kojem postoji maticar. ono sto je od pocetka bio zahtev, to je da mozete samostalno (mada ni toga se nisu u pocetku drzali striktno) da se sporazumevate na madjarskom. da li za to treba da se formira posebna komisija sastavljena od lingivista i lektora? po meni, ne. neko kome je madjarski maternji jezik, je po meni, sasvim merodavan da kaze da li ste sposobni za to ili ne. ako me neko pita kako sam putovao, a ja odgovorim plavo, ne mora da bude neki strucnjak da uvidi da nesto ne valja.
neko je ovde sa foruma (sad ce opet biti da nekog prozivam), ispricao kako su ga ispreskakali kada su ga pitali koje boje su mu cipele, sta vidi na slici i sl i da nije znao, pa nije imao prolaz. isto kao i ona moja komsinica koju sam spominjao ranije. kada je prvi put odbijena bila je sva revoltirana, jer eto, ona celih mesec i po dana priprema pitanja (tada je bila aktuelna ona varijanta da su svi koji su drzali casove pripemali kandidate sa najcescim pitanjima) i da ona ZNA madjarski, ali je nisu to pitali nego ne znam ni ja sta, a u sustini je sluzbenica samo drugacije formulisala pitanja, a ona NIJE razumela. pa nece se svakodnevna konverzacija svesti na dedu, tatu, mamu, pretka i kad ste rodjeni.
ja razumem ljude, da vecinu njih, zapravo madjarski jezik, kao ni madjarska ne zanimaju nego EU pasos, iskreno i ja sam sve ovo vise radio zbog pasosa da se nadje, ali jezik je cena koju moraju da "plate".
spomeno si tremu. izvini ali to je tanak izgovor i za skolu/fax, a kamoli za drzavljanstvo. :)
sto se tice viktora. nisam rekao da neko laze ili sta vec, samo da ne znam kako je neko imao problema s njim, jer zaista od njih cetvoro u prostoriji, niko mi ni na trenutak nije odavao utisak da ima nameru nekog namerno da uskrati za drzavljanstvo, tj prolaz, cak naprotiv.
citajuci iskustva na netu, sta ovde sta drugde, pitao sam se da li ja znam dovoljno madjarski za prolaz, kao i to da postoje dobre sanse da mi iscupaju bar jedan nokat, da l` na predaji zahteva ili zakletvi...videcu kako cu proci kad budem radio pasos, ko zna. :)
za slike sam rekao da im je bila krajnja alternativa i nisam rekao da pricaju bilo sta, nego sta vide na slici. znaci vidim to i to, vidim kako ovaj radi to i to. nisu pitali sta se vidi u donjem levom cosku slike. trebalo je samo da se pokaze da baratas pojmovima i da mozes to da sastavis u recenicu.
sto se tice ovih konzulata...ne znam. ja nekako ne mogu da smislim to da se oni, pored toliko novih aplikanata, zamlacuju sa fiktivnim proverama samo da bi nekom "ocitali lekciju", pogotovo sto se spominju desetine ljudi...logicnije su mi odbijenice.

sve u svemu, oni daju nama nesto sto nam treba (verovatno i njima treba nesto od nas), ali su oni u povlascenijem polozaju i oni odredjuju pravila igre.
kome se ne svidja, misli da nije fer moze da ne podnese zahtev. sve ostalo je nase puko filozofiranje koje nece uticati ni na sta. :)
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika

Strane: << < .. 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 3898465 | Odgovora: 13727 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.