Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika

[es] :: Vodič za emigraciju :: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika

Strane: << < .. 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 3901320 | Odgovora: 13727 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

joksla

Član broj: 292913
Poruke: 194
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+249 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika19.03.2013. u 12:24 - pre 135 meseci
Ljudi pomagajte!Da li neko zna ili je imao slicno iskustvo u vezi sa sledecim?Sva dokumenta sam prikupio i imam sledeci "problem",mada mozda to zapravo i nije!Idem preko oca,dede i pradede.Tu je sve u redu i sve se slaze i datumski i poimenicno,ali jedino mi babino ime(oceva majka)kod tate na izvodu stoji da se zove Marica,a kod dede u napomeni da je zakljucen brak stoji Mara?Taj maticni ured,koji mi je izdao izvode za dedu i za pradedu,mi je rekao da oni tu nista ne smeju da menjaju,tako da sam sad u dilemi i ne znam sta da radim?
 
Odgovor na temu

agora11

Član broj: 306713
Poruke: 499



+803 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika19.03.2013. u 12:46 - pre 135 meseci
Citat:
mmix: Jedno pitanje za ljude koji dobro znaju madjarski, da li i Madjari imaju prakticnu foru kao i mi da citaju i kucaju reci bez diakritika. Kao npr ovaj moj post sada koji nema kukice na č, ć, š, itd.

Recimo, gornja web adresa je www.allampolgarsag...

ta rec se zapravo pise Állampolgárság i bez dijakritika bi se procitala skroz drugacije. Na srpskom je dosta lakse prepoznati gd fale diakritici, da li je tako i sa madjarskim (kad ga znas dobro)?


Koliko sam ja primetio skoro uvek ih koriste. Mnogo je veci broj reci u madjarskom koje se isto pisu. Da ne pricam o tome da i kada se koriste dijakritici, u odredjenim padezima zbog onih glasovnih promena potpuno razlicite reci dobiju isti oblik, dakle i u izgovoru postanu identicne.

Evo spiska http://en.wiktionary.org/wiki/...:Hungarian_pronunciation_pairs

sto se tice sajta, u url ne mogu da idu specijalni karakteri pa zato
 
Odgovor na temu

Emil Ranc
Hannover, DE

Član broj: 20995
Poruke: 1150
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+294 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika19.03.2013. u 13:00 - pre 135 meseci
Citat:
mmix: Jedno pitanje za ljude koji dobro znaju madjarski, da li i Madjari imaju prakticnu foru kao i mi da citaju i kucaju reci bez diakritika. Kao npr ovaj moj post sada koji nema kukice na č, ć, š, itd.

Recimo, gornja web adresa je www.allampolgarsag...

ta rec se zapravo pise Állampolgárság i bez dijakritika bi se procitala skroz drugacije. Na srpskom je dosta lakse prepoznati gd fale diakritici, da li je tako i sa madjarskim (kad ga znas dobro)?

Imaju i Mađari tu „praktičnu foru“, ali u mnogo manjoj meri. Moja procena je da je svega 1-2% mađarskog internet sadržaja bez dijakritika, i to mahom potiče od Mađara van Mađarske. Naravno, ko zna mađarski neće imati problema da pročita i razume takav tekst, mada naravno može doći do zabune, poput sisanja i satiranja i sl... :)
 
Odgovor na temu

vlado978
vredan
none

Član broj: 312734
Poruke: 105



+116 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika19.03.2013. u 13:22 - pre 135 meseci
Citat:
joksla:
Ljudi pomagajte!Da li neko zna ili je imao slicno iskustvo u vezi sa sledecim?Sva dokumenta sam prikupio i imam sledeci "problem",mada mozda to zapravo i nije!Idem preko oca,dede i pradede.Tu je sve u redu i sve se slaze i datumski i poimenicno,ali jedino mi babino ime(oceva majka)kod tate na izvodu stoji da se zove Marica,a kod dede u napomeni da je zakljucen brak stoji Mara?Taj maticni ured,koji mi je izdao izvode za dedu i za pradedu,mi je rekao da oni tu nista ne smeju da menjaju,tako da sam sad u dilemi i ne znam sta da radim?

Ja imam isti problem.Sada vadim za babu izvod iz mkr i menjam(popunjavam zahtev za izmenu) tamo u mesnoj kancelairiji koja mi izdaje dokument u kojem se nepravilno pojavljuje.Posle izmene(30 do max 60 dana zakonski-u praksi odmah) opet vadim izvod sa ispravljenim podacima i nastavljam sve kos sudskog prevodioca.Ja inace nisam siguran da li imam jedan papir da je ispravan i moram da menjam cudo svega.Srecno i pozdrav.
 
Odgovor na temu

madmax-wifi

Član broj: 167175
Poruke: 386



+248 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika19.03.2013. u 17:44 - pre 135 meseci
Citat:
vlado978: Ja imam isti problem.Sada vadim za babu izvod iz mkr i menjam(popunjavam zahtev za izmenu) tamo u mesnoj kancelairiji koja mi izdaje dokument u kojem se nepravilno pojavljuje.Posle izmene(30 do max 60 dana zakonski-u praksi odmah) opet vadim izvod sa ispravljenim podacima i nastavljam sve kos sudskog prevodioca.Ja inace nisam siguran da li imam jedan papir da je ispravan i moram da menjam cudo svega.Srecno i pozdrav.

Imao sam isti problem, nisam hteo da rizikujem pa da mi neprime dokumenta.
Podneo sam zahtev za ispravku, bilo mi je receno da dodjem posle 2-3 dana (sad to zavisi od mesta do mesta kolko su sluzbenici lenji inace se promeni za 2min) kad sam ponovo dosao dobio sam da potpisem resenje o ispravci i dobio sam nove izvode.
 
Odgovor na temu

vlado978
vredan
none

Član broj: 312734
Poruke: 105



+116 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika19.03.2013. u 22:44 - pre 135 meseci
Isto resenje, treba ispravljati na vreme a i nije nesto za uzbudjivanje.Ja ispravljam skoro za svakog ciji izvod sam izvadio... Zamolis ljude da ti (kada vec podneses zahtev) daju sta ti treba a oni neka ispravljaju.
 
Odgovor na temu

joksla

Član broj: 292913
Poruke: 194
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+249 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika20.03.2013. u 00:05 - pre 135 meseci
Hvala,ljudi!
 
Odgovor na temu

vlado978
vredan
none

Član broj: 312734
Poruke: 105



+116 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika20.03.2013. u 08:24 - pre 135 meseci
Zato smo ovde, pozdrav i sa srecom!
 
Odgovor na temu

romcek81
Nenad Kovacevic

Član broj: 311603
Poruke: 35



+26 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika20.03.2013. u 19:27 - pre 135 meseci
Postovani forumasi
treba mi Vasa pomoc.kod mene je ovakva situacija: Bio sam sa ocem da predam papire u SU 17.01., otac mi je madjar i naravno zna madjarski,a ja jbg, ni da beknem.nesto sam naucio,ali ne dovoljno. e sad prilikom predaje dosao je konzul i vice konzul da mi postave par pitanja. Na neka sam znao odgovor,a na neka nisam npr. koje mi je omiljeno jelo?... E sad sta se desavalo posle, vicekonzul je hteo da me odbije,a konzul nije.Kad je otisao vicekonzul ovaj drugi kaze mom caletu da dodjemo opet u maju, tog i tog dana u toliko i toliko sati, da ne zakazujemo termin i kad dodjemo da trazimo njega, i jos mi je napisao na jednoj strani obrasca sitnim slovima dole u cosku,kako treba jos da doucim madjarski i potpisao se. znaci nisam ni odbijen,a nisam ni prosao. E sad sta mene zanima: prvo-ne znam sta je hteo time da kaze,mogu samo da nagadjam; drugo-da li mogu da podnesem na drugom mestu papire bez obzira sto mi je ovaj rekao da dodjem u maju? i trece- ako me odbiju da li postoji neki vremenski rok kad mogu opet da podnesem zahtev?
Unapred zahvalan!
 
Odgovor na temu

vlado978
vredan
none

Član broj: 312734
Poruke: 105



+116 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika20.03.2013. u 19:45 - pre 135 meseci
Papire si poneo sa sobom, nisu predati?Jesi li im ista ostavio od dokumenata?Koliko sam razumeo sve su ti vratili i rekli da doucis jezik i dodjes opet?! Da sam na tvom mestu naucio bi to sto su me pitali i jos ponesto makar najosnovnije.To sto je covek predlozio varijantu je verovatno tracak dobre volje koju treba da iskoristis i do maja doucis jezik.Ipak su ljudski postupili i to treba ceniti! Treba ocekivati da makar nesto znas pa tako uradi, na kraju krajeva svigde ce ti traziti da makar nesto znas. Verujem da je otac zvao za tebe da zakaze, sta su trazili od podataka prilikom(verujem telefonskog) zakazivanja?
 
Odgovor na temu

romcek81
Nenad Kovacevic

Član broj: 311603
Poruke: 35



+26 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika20.03.2013. u 20:06 - pre 135 meseci
Hvala Vlado na odgovoru. papiri nisu predati,sve je kod mene,nista nisu uzeli. Da otac je zvao da zakaze i za sebe i za mene, imena naravno i datumi rodjenja i to je sve. A ako me ne daj boze odbije u maju,kad mogu opet da zakazem negde drugde?
 
Odgovor na temu

Djordjewajfert

Član broj: 312640
Poruke: 23
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+20 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika20.03.2013. u 20:28 - pre 135 meseci
Citat:
romcek81: Hvala Vlado na odgovoru. papiri nisu predati,sve je kod mene,nista nisu uzeli. Da otac je zvao da zakaze i za sebe i za mene, imena naravno i datumi rodjenja i to je sve. A ako me ne daj boze odbije u maju,kad mogu opet da zakazem negde drugde?


mozes slobodno kad hoces i gde hoces da zakazes termin.
 
Odgovor na temu

vlado978
vredan
none

Član broj: 312734
Poruke: 105



+116 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika20.03.2013. u 21:02 - pre 135 meseci
Citat:
romcek81:
Hvala Vlado na odgovoru. papiri nisu predati,sve je kod mene,nista nisu uzeli. Da otac je zvao da zakaze i za sebe i za mene, imena naravno i datumi rodjenja i to je sve. A ako me ne daj boze odbije u maju,kad mogu opet da zakazem negde drugde?

Izgleda da treba debelo izbegavati zakazivanje preko drugih osoba.covek treba da bude sposoban da zakaze sam inace jos uvek ne treba ni da se bavi zakazivanjem ili da to uradi neko u njegovo ime ali da bude glas koji odgovara tim godinama, sto je izuzetno nezahvalno!Moj ti je savet da odes kod coveka kao sto je rekao.Ako je rekao da trazis samo njega znaci da ce te proturiti pa tako i probaj.Ako ni tada kojim slucajem ne uspes onda zagrej stolicu pa strafta negde drugo!Ja nisam siguran da mogu da zakazem jos uvek pa jos ucim jezik.Kada nazovem pa mi pocnu ubrzanu pricu shvatim da sam jos zelen za akciju
By the way, kako je matori prosao?!
 
Odgovor na temu

romcek81
Nenad Kovacevic

Član broj: 311603
Poruke: 35



+26 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika20.03.2013. u 21:10 - pre 135 meseci
Cale se raspricao sa njima,nesto su se i cepali,ko zna sta im je sve pricao i sta je sve lupetao :) I naravno da je prosao.
 
Odgovor na temu

vlado978
vredan
none

Član broj: 312734
Poruke: 105



+116 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika20.03.2013. u 21:32 - pre 135 meseci
Neka te matori malo poduci pa se i ti cerekaj sa njima, malo na salu i potrudi se da budes simpatican u eventualnom neznanju, uspeces sigurno!

[Ovu poruku je menjao vlado978 dana 20.03.2013. u 23:07 GMT+1]
 
Odgovor na temu

romcek81
Nenad Kovacevic

Član broj: 311603
Poruke: 35



+26 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika20.03.2013. u 22:32 - pre 135 meseci
Bice valjda nesto. :) dobro bar nema vremenskog roka,pa mogu stalno da podnosim dokle god ne prodjem. :)
 
Odgovor na temu

Mia_Mia

Član broj: 306582
Poruke: 145
*.dynamic.sbb.rs.



+130 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika21.03.2013. u 07:59 - pre 135 meseci
Znaci pao si na mi a kedvenc étele?:) Bruko jedna.:)
Mozes da predajes koliko god puta hoces i gde god hoces ali ako ti je covek u konzulatu vec rekao kada da dodjes opet mislim da ces proci bez problema ali se i ti malo potrudi pa nauci jezik.
 
Odgovor na temu

romcek81
Nenad Kovacevic

Član broj: 311603
Poruke: 35



+26 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika21.03.2013. u 10:34 - pre 135 meseci
Pa jbg. :) Nisam samo pao na tom pitanju bilo je jos 2-3. :) znam sva moguca pitanja i sve odgovore vezane za biografiju i dokumenta, ali "zivotna pitanja" jbg ne znam, a tu moze da pita sve i svasta.
 
Odgovor na temu

Trick_Fix

Član broj: 305311
Poruke: 253
...148.91.adsl.dyn.beotel.net.



+261 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika21.03.2013. u 12:17 - pre 135 meseci
Onaj ko dobro barata madjarskim automatski prepoznaje i čita
tekst bez obzira što nema "kukice".

Sretao sam i ovakve i onakve primere na madjarskim sajtovima
ali za "unutar države" uglavnom pravilno šamaraju po "éáűúőóüö",

problem nastaje kad hoćeš da se uključiš u priču,
onda je malo "sporo" da nadješ gde je koje slovo
jer ne kucaš po ceo dan na takvoj tastaturi.

E:

ebt,sad vidim
ja odgovorio na post sa prethodne strane
svašta,
 
Odgovor na temu

delija_sever031

Član broj: 72551
Poruke: 836
*.opera-mini.net.



+595 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika21.03.2013. u 15:07 - pre 135 meseci
Jes' glupo pitanje al jel ima nekakav prevod na engleski bar u vidu skripte ili sta vec knjige Halló, itt Magyarország kad vec ima dobra knjiga i audio da bar covek zna sta cita ili da se ide na translator :-D
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika

Strane: << < .. 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 3901320 | Odgovora: 13727 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.