Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Nemacka vapi za visoko kvalifikovanim strancima

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Nemačkoj :: Nemacka vapi za visoko kvalifikovanim strancima

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 77463 | Odgovora: 272 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

fox_mulder
Dejan Petkovic
System Engineer Streaming Media
Liberty Global B.V.
Amsterdam

Član broj: 96811
Poruke: 58
92.244.150.*

Sajt: nl.linkedin.com/in/dejanp..


+12 Profil

icon Re: Nemacka vapi za visoko kvalifikovanim strancima14.01.2011. u 00:46 - pre 161 meseci
Posle kratkotrajnog premisljanja oko studiranja u Nemackoj, odlucio sam se da ipak direktno krenem sa trazenjem posla.

Moj nivo znanja nemackog je otprilike B2. Mislim da bih do kraja 2011. godine stigao na C1 nivo zasigurno.

Zavrsio sam elektrotehniku, smer telekomunikacije, i radim u struci u jednoj firmi u Beogradu. Za oko tri godine rada tamo, naucio sam puno stvari iz prakse vezanih za principe rada telekomunikacionih sistema kao sto je IP televizija, p2p i p2mp linkovi. Takodje, stekao sam prakticna iskustva na linuxu, windows 2003 serveru i sa cisco opremom, a znam nesto i od scriptinga i Python jezika. U odnosu na kolege mog godista, znanje mi je prilicno svestrano, a pritom ne i povrsno, zato sam dosta cenjen u poslu i kod poslovnih partnera.

Medjutim, nivo stresa u Srbiji je neverovatan za komparativno malu platu koju primam, i ne samo to, puno razloga me tera da jednostavno ne zelim vise da zivim ovde.

Moje pitanje je: Koliko je tesko u Nemackoj pronaci poziciju junior inzenjera, i koje su pozicije u oblasti telekomunikacija najvise trazene? Koji je to skill set po vama koji jedan telekom inzenjer mora da ima da bi uspesno zapoceo karijeru u Nemackoj? Sta je korisno nauciti? Koliko je nivo stresa u Nemackoj, po vasem licnom iskustvu?

I na kraju, da li sam previse optimistican kada kazem da ljudi u Srbiji puno vise rade i da se od njih trazi puno vece znanje nego od ljudi na ekvivalentnim pozicijama u Nemackoj?

Molim za savet. Hvala!
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Nemacka vapi za visoko kvalifikovanim strancima14.01.2011. u 08:09 - pre 161 meseci
@fox mulder

Moze da se nadje posao i to nije problem, problem su ti papiri.
 
Odgovor na temu

fox_mulder
Dejan Petkovic
System Engineer Streaming Media
Liberty Global B.V.
Amsterdam

Član broj: 96811
Poruke: 58
92.244.150.*

Sajt: nl.linkedin.com/in/dejanp..


+12 Profil

icon Re: Nemacka vapi za visoko kvalifikovanim strancima14.01.2011. u 18:06 - pre 161 meseci
Da li su zaista takav nepremostiv problem?

Molim da mi neko potvrdi da li informacija sa Bundesagentur sajta znaci da moja minimalna bruto plata mora biti 85500 evra na godisnjem nivou:

http://www.arbeitsagentur.de/n...isten/IT-Spezialisten-Nav.html

na linku iznad pise nesto u stilu da primanja moraju biti iznad dvostrukog iznosa Gesetzliche Krankenversicherung za dobijanje radne dozvole bez ikakve saglasnosti Bundesagentur (ne razumem bas kakvo je to ustanovljeno zdravstveno osiguranje?) Na linku ispod pise da je Beitragsbemessungsgrenze der gesetzlichen Krankenversicherung 42750 evra godisnje, sto znaci da bi za boravak trebala najmanja plata od 85500 evra godisnje..:

http://www.aufenthaltstitel.de.../beitragsbemessungsgrenze.html

Da li ima neki minimalni iznos plate koji je potreban? Kakva su vasa iskustva sa tim pravilima oko dobijanja radne dozvole?

[Ovu poruku je menjao fox_mulder dana 14.01.2011. u 19:40 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao fox_mulder dana 14.01.2011. u 20:12 GMT+1]
 
Odgovor na temu

igor-ch
IT

Član broj: 12902
Poruke: 647
*.adsl.green.ch.



+69 Profil

icon Re: Nemacka vapi za visoko kvalifikovanim strancima14.01.2011. u 18:15 - pre 161 meseci
Citat:
fox_mulder: Da li su zaista takav nepremostiv problem? Da li to znaci da mnoge firme nece zeleti da me zaposlim samo zato sto nisam EU gradjanin?


Pogledaj ovde, objasnio sam kako se moze naci posao u CH:
http://www.elitesecurity.org/t398634-0#2590557
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Nemacka vapi za visoko kvalifikovanim strancima14.01.2011. u 18:18 - pre 161 meseci
Sa B2 neces imati nikakvih problema, jos narocito ako si svez sa faksa (citaj jeftin). Takvih poslova ima na tone po EU pa i Nemackoj. Glavni i najosnovniji problem si vec resio, znas Nemacki. A firmu voljnu da ti sponzorise Arbeitserlaubnis ces naci pre ili kasnije.

Napravi cv kao sto je ovde sugerisano na forumu i kreni da se prijavljujes.


Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7173 Profil

icon Re: Nemacka vapi za visoko kvalifikovanim strancima14.01.2011. u 19:43 - pre 161 meseci
Citat:
fox_mulder
Molim da mi neko potvrdi da li informacija sa Bundesagentur sajta znaci da moja minimalna bruto plata mora biti 85500 evra na godisnjem nivou:


Ne, to je minimalna plata za dobijanje "blanko" stalne radne dozvole bez ikakvih pitanja. To je plata nekog dobrog srednjeg menadzmenta i dobrih senior inzenjera, to su uveli kako bi privukli takvu radnu snagu. Ta opcija te zanima ako si iskusni senior i imas firmu kojoj bas ti trebas.

Ako ti to ne radi posao, onda treba ti bruto plata koja je odokativno pola te gore za bilo kakvu radnu dozvolu za strucni ICT posao. Medjutim to je "obicna" radna dozvola (ogranicena, prvo ce ti je dati na godinu dana najverovatnije i vezana je za zaposlenje), za koju se od 2005 zahteva da, kada je dobijes, moras da upises integracioni kurs (doduse, drzava placa).


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

xnor

Član broj: 67607
Poruke: 6
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+3 Profil

icon Re: Nemacka vapi za visoko kvalifikovanim strancima14.01.2011. u 20:48 - pre 161 meseci
Da li ta "obična" radna dozvola omogućava spajanje porodice (naknadni dolazak žene i deteta)?
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7173 Profil

icon Re: Nemacka vapi za visoko kvalifikovanim strancima14.01.2011. u 21:02 - pre 161 meseci
Omogucava, ali ne znam tacnu proceduru (posto meni nije trebala - nisam imao sa kim da se spajam ;-) ali sigurno ima drugih ljudi koji zive u DE koji tu mogu da pomognu.

Razlika izmedju "obicne" i te specijalne neogranicene dozvole za visoko placenu radnu snagu je u samoj proceduri - sa "obicnom" mora da se aplicira i stvar ide po regularnoj proceduri, dok za onu gore opciju (>85K EUR) se sve dobija odmah.

U svakom slucaju, i sa jednom i sa drugom procedurom je moguce spajanje porodice - razlika je samo u procedurama i potrebnom vremenu.


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

fox_mulder
Dejan Petkovic
System Engineer Streaming Media
Liberty Global B.V.
Amsterdam

Član broj: 96811
Poruke: 58
92.244.150.*

Sajt: nl.linkedin.com/in/dejanp..


+12 Profil

icon Re: Nemacka vapi za visoko kvalifikovanim strancima14.01.2011. u 22:21 - pre 161 meseci
Hvala svima!

Ivane, da li je moja racunica koja kaze da je oko 35% godisnje bruto plate davanje za poreze ispravna? Pri tome mislim na situaciju kada dodjem u D sam (znam da je umanjenje poreza na mesecnom nivou oko 400-500 evra ako dovodis suprugu).

Dakle, to bi znacilo da bi mesecna plata bila oko 2400 evra neto, sto je prilicno dobra plata za inzenjera sa tri godine radnog iskustva? Pri tome, ja sam svestan da ce se moje tri godine iskustva prilicno relativizovati, te da cu ja u stvari teziti da nadjem posao koji zahteva nesto manje pocetnog iskustva kako bih se lakse uklopio.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7173 Profil

icon Re: Nemacka vapi za visoko kvalifikovanim strancima14.01.2011. u 22:26 - pre 161 meseci
Yep, racunaj na oko ~35% poreza sa tom platom. 2400 EUR je dobra neto plata u DE osim u finansijskim/industrijskim centrima gde su plate nesto vece (ali se i dalje moze ziveti sasvim OK sa njom).

U principu, dosta firmi generalno ne daje odmah punu platu vec cekaju da se zavrsi probni period koji traje 6 meseci, tako da nemoj da te to iznenadi.



DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

fox_mulder
Dejan Petkovic
System Engineer Streaming Media
Liberty Global B.V.
Amsterdam

Član broj: 96811
Poruke: 58
92.244.150.*

Sajt: nl.linkedin.com/in/dejanp..


+12 Profil

icon Re: Nemacka vapi za visoko kvalifikovanim strancima14.01.2011. u 22:30 - pre 161 meseci
Uopste me to ne bi iznenadilo - upravo zato i mislim da je 2400 dobra plata za mene koji bih tek poceo u Nemackoj da radim ;) racunam da je nesto oko 2000 realna pocetna plata koju bih mogao da dobijem. Ali da li cu dobiti radnu dozvolu sa mesecnom platom od 2000 neto, da li to moze biti problem?
 
Odgovor na temu

tdusko

Član broj: 93380
Poruke: 1702
*.dynamic.sbb.rs.



+768 Profil

icon Re: Nemacka vapi za visoko kvalifikovanim strancima15.01.2011. u 08:32 - pre 161 meseci
Ja sam imao interesantnu situaciju sa jednim nemcem na telefonskom intervjuu. Kada me je pitao koliku platu hocu, rekao sam 37000 bruto godisnje sto mu dodje oko 2000 neto mesecno, on mi je rekao da on ne moze tu platu da prihvati jer je minimalna plata za tu strucnost i iskustvo 44000 eur. Ja sam se samo nasmejao i rekao kein problem ali ta me firma nazalost nikada vise nije kontaktirala ;). Takodje, taj lik mi je trazio da ocenim svoju strucnost u oblasti web programiranja od 1 do 6(1 ekstra, 6 nedovoljno). Ja sam rekao 2 na sta se on vrlo iznenadio i pitao me zacudjeno:"Zar nije 1???". Jbga, ako sam ja 1 sta je onda onaj sa 10+ godina iskustva.

Sto se plate tice, moje misljenje i iskustvo je takvo da je pocetna plata u softverskoj industriji poprilicno nebitna do neke donje granice jer jako brzo moze da raste. Firma na pocetku tezi minimalno mogucoj plati koja ce radniku da obezbedi kakvu takvu satisfakciju i motivaciju da bi ubrzo bila spremna na povecanje koje u roku od 2-3 godine moze da bude i preko 50%. Ovo vazi naravno za "zdrave" firme.

E sad, pitanje je na sta je ko naviko' i na kakve kompromise je spreman. Ja imam auto vec 9 godina i ne izlazim iz njega ali sam bez problema prihvatio cinjenicu da ako odem za prvo vreme necu moci da imam auto jer je to skoro neizvodjlivo ako imas 2000 neto. Auto ce taman da zalegne za stan jer da bi se uselio recimo u jednosoban stan(citaj garsonjera) u Minhenu trabace mi 600 EUR za prvu kiriju + 600*3 za kauciju = 2400 Eur i to ako nekim cudom nadjem stan bez agencije i jos da bude opremljen nemestajem. Iz ove perspektive mi izgleda da ce pre da me pogodi meteor. Agencija ce da mi uzme jos 600*2.38 i jos minimum 500 Eur za namestaj = 2400+2000 = 4400 Eur :)
 
Odgovor na temu

fox_mulder
Dejan Petkovic
System Engineer Streaming Media
Liberty Global B.V.
Amsterdam

Član broj: 96811
Poruke: 58
92.244.150.*

Sajt: nl.linkedin.com/in/dejanp..


+12 Profil

icon Re: Nemacka vapi za visoko kvalifikovanim strancima15.01.2011. u 22:17 - pre 161 meseci
Hvala na podeli iskustva! Ti intervjui mogu ponekad da budu jako cudni, i da te odbiju bez nekog jasnog razloga.

Inace sam prilicno samokritican, i tesko mi je da procenim kako bih se snasao u Nemackoj na poslu, u nemackim uslovima rada i sa nemackim kriterijumima...ono sto ja imam u glavi jeste da za razliku od posla u Srbiji na kome radim puno razlicitih stvari, posao u Nemackoj bi podrazumevao dosta uzu oblast odgovornosti. Isto tako, cini mi se i da je trazeni nivo znanja u Srbiji visi nego u Nemackoj za isti ili slican posao u oblasti telekomunikacija. Pri tome, mislim na privatne firme u stranom vlasnistvu koje posluju u Srbiji.

Prosto receno, mislim da je uspeh u Nemackoj izvestan uz trud i rad, cak i uz veci rizik ostanka bez posla. Sada mi treba znanje jezika takvo da mogu i na poslu da razgovaram na nemackom i da mogu da i svoje znanje prenesem na nemackom - to ce biti malo tezi zadatak! Da li imate neki predlog kako bih mogao da naucim taj, da kazem strucan, nemacki jezik?
 
Odgovor na temu

srdjanm3

Član broj: 68298
Poruke: 491
*.static.sbb.rs.



+60 Profil

icon Re: Nemacka vapi za visoko kvalifikovanim strancima17.01.2011. u 14:24 - pre 161 meseci
Da li neko zna kakve su mogucnosti zaposljavanja preko privatne firme?

Znaci otvorim privatnu firmu u srbiji pa onda sa nemackom firmom preko nekog ugovora radim tamo? Jel zna neko kako to funkcionise i neke jos detalje.

Hvala unapred.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

tdusko

Član broj: 93380
Poruke: 1702
*.dynamic.sbb.rs.



+768 Profil

icon Re: Nemacka vapi za visoko kvalifikovanim strancima22.01.2011. u 14:49 - pre 161 meseci
Citat:
tdusko
...
E sad, pitanje je na sta je ko naviko' i na kakve kompromise je spreman. Ja imam auto vec 9 godina i ne izlazim iz njega ali sam bez problema prihvatio cinjenicu da ako odem za prvo vreme necu moci da imam auto jer je to skoro neizvodjlivo ako imas 2000 neto. Auto ce taman da zalegne za stan jer da bi se uselio recimo u jednosoban stan(citaj garsonjera) u Minhenu trabace mi 600 EUR za prvu kiriju + 600*3 za kauciju = 2400 Eur i to ako nekim cudom nadjem stan bez agencije i jos da bude opremljen nemestajem. Iz ove perspektive mi izgleda da ce pre da me pogodi meteor. Agencija ce da mi uzme jos 600*2.38 i jos minimum 500 Eur za namestaj = 2400+2000 = 4400 Eur :)


Ladno gledam oglase vec danima i ne mogu da verujem da sve vreme previdjam da pise 2.38 % i citam da je provizija agencije 2.38 kirija. Kakav fail...

Zna li neko da li agencija uzima jos nesto osim onoga sto pise u oglasu?:2,38 % Monatsmieten kalt inkl. der MwSt. 19%

Tih 2.38% ne deluje puno na stan od 500 eur, a opet mnogi istovremeno kukaju na tu proviziju pa ne znam da li sam i dalje u zabludi i ne shvatam ko i koliko tu kome placa

EDIT: Gledam dalje i ipak izgleda da nisam toliko pogubljen. Nekada pise ono sto sam postavio gore, a nekada pise: 2,38 MM kalt incl. 19% MwSt. Cak se negde i navodi samo sracunavanje provizije. Na primer: € 450 x2 + 19% MwSt = € 1.071

[Ovu poruku je menjao tdusko dana 22.01.2011. u 16:14 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: Nemacka vapi za visoko kvalifikovanim strancima22.01.2011. u 17:41 - pre 161 meseci
Ne, nazalost dobro si video.
Obicno od 1,5x do 3x prva kirija plus ili ukljucujuci porez.

 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Nemacka vapi za visoko kvalifikovanim strancima22.01.2011. u 17:53 - pre 161 meseci
Zezas me, toliko naplacuju agencije? Pomoc prijatelja?
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Branko Santo
Tu i tamo

Član broj: 57312
Poruke: 2232
*.cust.nbox.cz.

Sajt: cz.linkedin.com/in/branko..


+600 Profil

icon Re: Nemacka vapi za visoko kvalifikovanim strancima22.01.2011. u 18:01 - pre 161 meseci
Cek jel ima i happy ending?
A ja se gadio u Cehi da dam jednu rentu za agenciju.
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Nemacka vapi za visoko kvalifikovanim strancima22.01.2011. u 18:04 - pre 161 meseci
Ja ne kontam jesi ti OBAVEZAN da uzmes stan od agencije? Ako nisi ovo je potpuno debilno, posaljes ortaka da snimi da ga prosetaju po gajbama onda odustane a ti posle prosteas i porazgovaras za gazdama. Za pola kirije nije vredno cimanja, za 3 kirije, o yeah.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: Nemacka vapi za visoko kvalifikovanim strancima22.01.2011. u 18:06 - pre 161 meseci
2 i po kirije ide za te zohare.
Nekad manje, ali nekad i vise.
Ako imas srece, mozes naleteti na neki da je bez njih, ali retko.

Kaucija je od 1000€ pa nadalje, ali prosek - oko tisuce.
To ide na poseban racun i dobijes nazad kad se iselis.

@mmix
male sanse za to, jer ko vec hoce da ide preko agencije nece da se hebe sa tim, nego mu agencija izabere na kraju dva tri najinteresantnija i tek onda dolazi do susreta sa gazdom.
Ima jedan manji procenat, skoro bedan da nije preko agencije.
Drugi stan smo mi nasli bez agencije, ali smo trazili dva tri meseca.

[Ovu poruku je menjao Isak666 dana 22.01.2011. u 19:16 GMT+1]
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Nemačkoj :: Nemacka vapi za visoko kvalifikovanim strancima

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 77463 | Odgovora: 272 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.