Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Nemacka vapi za visoko kvalifikovanim strancima

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Nemačkoj :: Nemacka vapi za visoko kvalifikovanim strancima

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 77114 | Odgovora: 272 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

tdusko

Član broj: 93380
Poruke: 1701
82.117.198.*



+768 Profil

icon Nemacka vapi za visoko kvalifikovanim strancima19.10.2010. u 10:27 - pre 163 meseci
Citat:

Ministar privrede Rajner Briderle kaže da je Nemačka prošle godine pretrpela gubitke od 15 milijardi evra zbog nedostataka kvalifikovane radne snage.

Prema vladinim navodima, Nemačkoj trenutno nedostaje 36 hiljada inženjera i 66 hiljada kompjuterskih stručnjaka.


Izvor: http://www.b92.net/biz/vesti/s...10&dd=19&nav_id=466238

U principu nista sto nismo vec znali jedino sto ovog puta ima naznake da ce se nesto konkretno i desiti.


 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: Nemacka vapi za visoko kvalifikovanim strancima19.10.2010. u 10:49 - pre 163 meseci
Pa jedino logicno sto moze da se desi jeste da olaksaju dolazak visokokvalifikovanih i spajanje porodice za njih.
To se najavljuje vec dugo, ali iz nekih cudnih razloga to ne prolazi.
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Nemacka vapi za visoko kvalifikovanim strancima19.10.2010. u 12:26 - pre 163 meseci
Pa ne prolazi zato sto 1.000.000 ljudi iz Indije vec ceka u redu.
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: Nemacka vapi za visoko kvalifikovanim strancima19.10.2010. u 13:04 - pre 163 meseci
Nebitno je koliko ih ceka, bitno je koliko ih se pusta.
Sto vise to bolje - veci izbor.
DE i onako place za visokoobrazovanim.
Postoje filteri kojim se moze regulisati priliv kvalitetnih visokoobrazovanih ljudi.

Hint: Kanada.
 
Odgovor na temu

srndach

Član broj: 58095
Poruke: 242
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Nemacka vapi za visoko kvalifikovanim strancima21.10.2010. u 21:23 - pre 163 meseci

Procitah clanak, ali i komentare ...
Neko je spomenuo da supruznik mora imati C1 znanje nemackog i da ne moze da radi ...

Istina ?
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: Nemacka vapi za visoko kvalifikovanim strancima21.10.2010. u 22:01 - pre 163 meseci
Za radnu dozvolu supruznika ne znam, ali za C1 nije istina. To ne zna ni vecina Nemaca ;)
A1 je potrebno za spajanje sa supruznikom i dobijanje boravisne uz koju je i radna dozvola.
Da li po toj istoj proceduri se spajaju svi, pa i visokokvalifikovani sa svojim suprugama - nemam pojma.

Ali verovatno ce se nesto menjati za visokokvalifikovanu radnu snagu.
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: Nemacka vapi za visoko kvalifikovanim strancima22.10.2010. u 00:05 - pre 163 meseci
Zaboravio si nulti uslov - da pripadas bransi koju oni potrazuju.
 
Odgovor na temu

srndach

Član broj: 58095
Poruke: 242
*.hemo.net.



+2 Profil

icon Re: Nemacka vapi za visoko kvalifikovanim strancima22.10.2010. u 07:17 - pre 163 meseci

Do sad je bilo vrlo tesko otici.
Najcesce zbog toga sto je tesko naci nekog ko ce da se cima sa sluzbom za zaposljavanje i da ih ubedjuje da im bas ti trebas ...

Mada, mogu vam reci da vec par meseci pratim monster ... i isti oglasi se provlace jos od avgusta, za meni interesantne pozicije ...
Zavrsio sam ETF ... i na gornjoj sam granici sa godinama ...
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: Nemacka vapi za visoko kvalifikovanim strancima22.10.2010. u 07:36 - pre 163 meseci
Treba sacekati jos malo da se iskristalise da prica oko useljavanja.

Obe opcije su realne.
Pre 10 godina je Sreder poceo sa planom uvodjenja zelenog kartona za IT sektor i olaksice za useljavanje.
Ali lagano kako je CDU dosla na vlast, ta prica zamire.
Do sad su bili razni predlozi za regulaciju useljavanja, ali uvek je to pitanje odbijeno i preskaceno.

Sad po prvi put sam CDU konstatuje da treba regulisati uvoz strucnjaka, opozicija ih pritiska i razlicite su opcije na stolu, pa cemo videti.
Razni predlozi su u opticaju - od toga da se prekopira Kanadski model gde ce se uvesti jasan sistem bodovanja do onih da se uvede i IQ test za potencijalne migrante.
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Nemacka vapi za visoko kvalifikovanim strancima22.10.2010. u 07:55 - pre 163 meseci
Moje misljenje je da od ovoga nece biti nista bar u narednih 3-4 godine. Dok oni ne rese svoje unutrasnje pitanje za nezaposlenima i krizom nema nista. A sto se tice jezika ja mislim da je zakon stariji vec vise od 1godine da svako ko dodje u nemacku ima 6 meseci da polaze taj ispit za poznavanje nemackog koji je opsti za sve. Mislim da sam negde procitao da ce da uvedu i poznavanje nemacke opste kulture i sistema, nesto slicno kao sto imaju u Svajcarskoj kad polazete za pasos
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: Nemacka vapi za visoko kvalifikovanim strancima22.10.2010. u 08:59 - pre 163 meseci
To je integracioni kurs, on ukljucuje poznavanje jezika A2 i test nemacke kulture/politike/istorije/ustava (prilicno prost test) i postoji nekih 3-4 godine.
Polazu ga oni koji su se spojili sa bracnim drugom i nije obavezan za sve (mislim za one koji nemaju posao).
Arbeitsamt salje na taj kurs i one koji su tu vec 10 godina, ali isto imaju problema sa jezikom i da nadju posao.

Kriza je prosla i privreda belezi rast i to prilicno veci nego sto su planirali, pa im bas zato treba jos vise radnika.

Problem je, kontam, sto svaki takav pokusaj se zavrsi sa pricom da treba prekvalifikovati radnu snagu koja je kod kuce i ulagati u domace.
I sad je isti problem prisutan, ali cinjenica je da i sve kompletne domace radne kapacitete angazuju - trebace im opet uvoz ljudi.

Pa sad krecu sa ubrzavanjem priznanja stranih diploma, posto ima puno stranaca cija diploma nije priznata (moja npr) i ne rade ono sto bi mogli.
Sta ce dalje raditi i kako ce to sve izgledati - videcemo.
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon Re: Nemacka vapi za visoko kvalifikovanim strancima22.10.2010. u 09:24 - pre 163 meseci
Koliko je bitan odnos diploma/znanje? Ja recimo nemam diplomu ali imam 3god. profesionalnog iskustva u .NET-u.
Da li je dovoljno da umes da obavljas posao ili insistiraju i na diplomi?
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Nemacka vapi za visoko kvalifikovanim strancima22.10.2010. u 11:32 - pre 163 meseci
Ovde u CH se mnogo vise ceni znanje nego diploma, ionako oni ne priznaju sve diplome, mada to znanje treba da bude i nekako dokazano, tj u praksi, jer 3 godine radnog staza u Srbiji za njih nista neznaci ako nisi radio na nekim konkretnim projektima. Nesto sto mozes da im prezentujes. Pa mislim da je isti takav princip i u DE.
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: Nemacka vapi za visoko kvalifikovanim strancima22.10.2010. u 12:20 - pre 163 meseci
Pa i ja kontam da se praksa i dokazivo iskustvo u odredjenim projektima posebno vrednuju, ali samo uz diplomu.
Mozda se moze provuci sa nekom srodnom diplomom, ako se nema bas trazena, a posedujes potrebno iskustvo.
 
Odgovor na temu

tdusko

Član broj: 93380
Poruke: 1701
82.117.198.*



+768 Profil

icon Re: Nemacka vapi za visoko kvalifikovanim strancima22.10.2010. u 12:59 - pre 163 meseci
Citat:
Shadowed: Koliko je bitan odnos diploma/znanje? Ja recimo nemam diplomu ali imam 3god. profesionalnog iskustva u .NET-u.
Da li je dovoljno da umes da obavljas posao ili insistiraju i na diplomi?


Za samog poslodavca nije bitno ali za imigraciono mislim da jeste. Cini mi se da je jedan od sulova za dobijanje radne dozvole taj da moras imati visoko obrazovanje.
 
Odgovor na temu

DusanSukovic
Dušan Šulović
Na krevetu

Član broj: 35637
Poruke: 1371

Sajt: www.MotoBoem.RS


+460 Profil

icon Re: Nemacka vapi za visoko kvalifikovanim strancima22.10.2010. u 14:57 - pre 163 meseci
A iskustvo, recimo za mlade koji su zavrsili visoko obrazovanje, a nisu mogli da nadju posao?


Stane Dolanc: "Bavljenje tehnikom treba da postane svakodnevna potreba coveka.."
 
Odgovor na temu

srndach

Član broj: 58095
Poruke: 242
212.200.85.*



+2 Profil

icon Re: Nemacka vapi za visoko kvalifikovanim strancima22.10.2010. u 15:09 - pre 163 meseci

Sta se desava sa Blue Card programom ?
On je bio zamisljen kao olaksica za visoko kvalifikovanu radnu snagu ...
Ide mi u prilog, ali nisam ljubitelj diskriminacija ... kao ni generalizacija ...
 
Odgovor na temu

whitie2004

Član broj: 19966
Poruke: 1537
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+265 Profil

icon Re: Nemacka vapi za visoko kvalifikovanim strancima22.10.2010. u 15:19 - pre 163 meseci
Ovde izgleda sve mlada pokolenja. Pa da prenesem iskustvo nas starijih. Nemci su vec uvozili IT strucnjake ...

Drzava je samo stvarala mogucnost, a firma ti je obezbedjivala papire. Do tada, postojala je mogucnost da dobijes posao i radis, bez da gubis vreme. Firma je morala da dokaze da takav kadar ne moze naci u Nemackoj, ni plata nije mogla biti ispod nekih visoko postavljenih limita, mogao si povuci familiju ali da ne rade, olaksice za porez na familiju u Srbiji, unapred si znao da posao nije za stalno, samo neki period dok oni ne isfabrikuju svoje ljude, cini mi se 2 puta po 4 godine, osiguranje od nezaposlenosti samo u tom periodu, nisi mogao promeniti poslodavca bez saglasnosti nekog tamo njihovog tela ...

U praksi, veci deo plate ti je nudjen u vrednosnim papirima te firme ... kad je sapunica od internet buma pukla ostala je velika nula. Dok je trajalo, bilo je golf terena na zadnjem spratu, kul drustvo i muzika u radnim prostorijama. Posle sut karta i izlazna strategija sa Slovenijom i sve nesto ofrlje ...

Nije dovoljno dugo trajalo. Bas kao i mi, i prosecan Nemac nesto ne vidi taj privredni rast o kome pisu novine...

U padu jednog carstva stradaju svi, tako je uvek bilo, tako će biti i sada. Verovatno će posle svega ovoga
biti formirani neki novi blokovi, nova uređenja. A mi? Eh, a mi..
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: Nemacka vapi za visoko kvalifikovanim strancima22.10.2010. u 15:25 - pre 163 meseci
Citat:
whitie2004:  Bas kao i mi, i prosecan Nemac nesto ne vidi taj privredni rast o kome pisu novine...


Zavisi gde radis.
Npr Daimler vec godinama nije imao ovoliko posla kao sto ima poslednjih par meseci, a sa njim ima posla i dobar broj drugih firmi.

Razlika je vec osetnija, bar na jugu, sad nego pre dve godine.

Citat:
srndach: Sta se desava sa Blue Card programom ?
On je bio zamisljen kao olaksica za visoko kvalifikovanu radnu snagu ...
Ide mi u prilog, ali nisam ljubitelj diskriminacija ... kao ni generalizacija ...


Opet spominju ozivljavanje slicne price, ali uvek se poteze prica i koriscenja domacih, pa nije iskljuceno da opet bude kao sto je Whitie2004 pisao.
 
Odgovor na temu

bole_i
Nemacka

Član broj: 117014
Poruke: 50
*.adsl.alicedsl.de.



+1 Profil

icon Re: Nemacka vapi za visoko kvalifikovanim strancima22.10.2010. u 20:05 - pre 163 meseci
Cudno kako nemacka privreda belezi rast od 3,5 posto . A od seledece godine dolazi nam povecanje nekih poreza. Sve vise i vise ljudi poznajem koji rade za male pare (mislim satnice su sve manje).
Dolazak kvalifikovane IT-Snage se spominje vec malo duze, mislim da je bila prica da ce prekvalifikovati svoje , ali ko je bilokad bio na arbeitsamtu zna da to i ne ide bas tako lako.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Nemačkoj :: Nemacka vapi za visoko kvalifikovanim strancima

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 77114 | Odgovora: 272 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.