Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Emigracija u Svajcarsku

[es] :: Vodič za emigraciju :: Emigracija u Svajcarsku

Strane: << < .. 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1109615 | Odgovora: 4488 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku21.08.2013. u 09:24 - pre 130 meseci
Citat:
svarogiperun:
Da sam na mestu dečka koji je završio oficirsku školu, mlad, prav, zdrav, sa roditeljima koji me čekaju kod kuće uradio bih sledeće.

1. Naučio par fraza na nemačkom jeziku, tipa: Dobar dan. Tražim posao. Da li vam je potreban čistač/perač sudova/ili šta već smatraš da bi mogao da radiš ili umeš da radiš. Na gradilištu: Dobar dan. Tražim posao kao zidar.

2. Ako već elmagico ili neko od ljudi koji tamo žive dugo neće da ti pomogne sa traženjem najpovoljnijeg kantona i grada za turistička 3 meseca, onda ćeš morati sam da se raspitaš na Internetu uz pomoć drugara koji znaju nemački, gde ima najjevtinijih stanova za inznajmljivanje, što ne znači da je to mesto i idealno za posao.

3. Sa biometrijskim pasošem možeš da ostaneš 3 meseca u Šengen zoni. Znači računaj na 2,5 meseca jer moraš imati dovoljno vremena da napustiš Šengen zonu peške i stopiranjem u slučaju da svi krenu da štrajkuju u EU. Od avioprevoznika, preko autobusa i vozova.

4. Kažeš da imaš nešto novaca. Ne zanima me koliko je to nešto, ali u Švajcarskoj je zbog uvozničkih lobija sve 3-5 puta skuplje nego u okruženju. Ali da samo jedeš pirinač i to najjevtini, mislim da ćeš preživeti. A ako nađeš posao u restoranu ili pekari možda ti daju i neki obrok.

5. Na tvom mestu, pošto si mlad, ja bih svuda pričao na engleskom, uz poštapanje sa par naučenih fraza na nemačkom: Ja sam student na ferijama. Oduvek sam želeo da upoznam vašu lepu i uređenu zemlju, ali moram nešto i da zaradim da bih mogao da ostanem 2 meseca koliko sam zacrtao i tako dalje i tome slično.

6. Ja znam da iz istog razloga iz kojeg je elmagico došao u Švajcarsku želiš i ti. Uređena zemlja, najstabilnija valuta (imali samo jednom devalvaciju i to čini mi se 1936. ili tako nešto). Još dugo će biti bankarski raj. Ne verujem da će vladari sveta to da menjaju u skorije vreme, mada kada se bude promenilo, izbiće rat. Zemlja koja dugo nije ratovala, poslednji kratki građanski rat bio je u 19. veku, da li beše 1847? Za razliku od Amerike u kojoj radnici nemaju nikakvu zaštitu i imaju samo dve nedelje neplaćenog odmora, u Švajcarskoj odmor traje 4 nedelje, a nakon nekih godina i 5 nedelja. Da li je plaćen nisam siguran mada mislim da jeste. Mogli bi da nabrajamo u nedogled razloge zbog kojih želimo u Švajcarsku. Izuzetan sistem socijalne zaštite čini je veoma privlačnom za cigane sa Balkana, Šiptare i poneke Srbe koji bi da se okače na Švajcarska... nedra. Takođe, i pored korumpiranih političara koji su je, nakon višedecenijskog silovanja Švajcaraca sa referendumima o ulasku u UN, pre par godina tamo i ugurali, a sada pokušavaju da je ubace i u EU. Sama činjenica da nije u EU, čini je još privlačnijom. Nemci kroz visoke poreze vuku na svojim leđima leš EU. Brisel ga šminka i parfimiše, ali leš se sve više raspada i zaudara. Angela Merkel ne odustaje od suludog Hitlerovog projekta ujedinjene Evrope pod nemačkom čizmom. Pa, neka Nemci plaćaju.
7. Ne mogu, a da ne primetim kako neki koji su pevali drugu pesmu kad im CH beše daleka, sada gude isto kao i oni koji su se smejali njihovoj školi, omalovažavali ih na svakom koraku, govorili da ti neki ne mogu da dobiju vizu, a da sa studentskom neće moći da ostanu... sada ti neki koji su uspeli uz pomoć L vize da naprave čudo ismevaju neke druge koji bi da dođu. Zanimljivo! Sujeta? Ljubomora? Strah od konkurencije?

8. Toliko od mene. Ne volim da se javljam jer mi je sve jasno. Samo mi nije jasno kada ću da uhvatim neku Srpkinju da me primi na dva turistička meseca u CH.

@majorce

Koliko sam shvatio, a zakoni se stalno menjaju, moraš da budeš 5 godina u braku, ali nakon 3 godine podnosiš zahtev i papire jer procedura traje 2 godine, pa taman nakon 5 dobiješ šta si tražio. Kad dođeš u Švajcarsku povećavaju ti se šanse da upoznaš neku ženu. Mada i u Srbiji ih ima dosta. Nikad nisam, kao ove godine video toliko Srba iz inostranstva na odmoru u Srbiji. Pa, ako uhvatiš ovde neku našu, odlično.



Ispisa ti ovde jedan mali referat, i samo si ubacio coveka u jos vecu dilemu. Kad procitam sta si napisao izgleda mi sve lako.

1. Trebace ti par fraza na (Nemackom, Italijanskom, Francuskom, itd) jako tesko ces da nadjes nekog na gradilistu da govori Nemacki (Nemacki kanton) a da nije sef, oni su tu uglavnom ujutru ili samo prvi dan posla dok dalje nalazis samo na radnike, koji govore sta hoces, ali koji nemogu da ti pomognu mnogo. Velika gradilista uglavnom dobijaju i velike firme a kod njih nemozes da udjes na ovaj fazon. To mozes kod nekog "naseg" ako ga znas ili ako slucajno naletis, ali oni uglavnom rade manje baustelle i gledaju sto vise sami da rade da bi im ostalo sto vise. Ovo pricam ako nemas vec nesto dogovoreno unapred. (Za ove za HR Pasosem, mogu da probaju na blef kod "KAPULICE" on drzi celo trziste BS,BL i okoline sa skelama i kod njega je 90% EX-YU)

2. Stan nemozes da iznajmis na taj nacin, (treba ti potvrda o plati, itd) uglavnom ide pre agencija. Ako nemas nekog ko hoce da ti to uradi. Sobu da nadjes mozes ali isto tesko.

5. Sta mislis koliko ima studenata na "Ferijama" u CH iz celog sveta sa ovom istom pricom.

A i za ovu avanturu ti treba dosta para.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

delija_sever031

Član broj: 72551
Poruke: 836
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+595 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku21.08.2013. u 15:51 - pre 129 meseci
Pretrazih temu u potrazi za odgovorima ali nisam video nista konkretno,koleginica je ispod otvorila temu pa ajde da i ja pitam u njeno ime,kakve su sanse nasim medicinarima u Svici? Da se ne lazemo znam celu proceduru i oko nostrifikacija i oko papira i da je najlakse zaobici je i zapucati za Nemacku ili Austriju ali nije na odmet ni pitati. Ja konkretno imam srednju i visu medicinsku skolu,imam solidno znanje nemackog i uskoro madjarski pasos,dakle EU koji nije iz onih 15 glavnih ali opet....kakve su opcije u ovom slucaju uopste i ima li ih. Hvala svima za odgovore i onima koji su konstruktivni na ovoj temi.
 
Odgovor na temu

simonida13
Sandra Stojakovic
Srbija

Član broj: 317097
Poruke: 31
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+3 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku24.08.2013. u 12:20 - pre 129 meseci
Pozdrav svima. Nova sam na forumu, pa ako mogu da napisem svoj problem koji je slican i ostalima.
Naime, zelja mi je da sto pre odem u Svajcarsku sa muzem i detetom pa me interesuje vase misljenje o planu i neki savet.
Muz mi ima ateste varioca, a cula sam da je to zanimanje trazeno tamo. Inace imamo porodicnog prijatelja u Svajcarskoj koji tamo zivi sa porodicom duze od 20 godina. Interesuje me, da li postoji sansa za B vizu, nesto kao da ga neka firma trazi da radi za njih. Da napomenem da su mi roditelji radili pre 15 godina isto tamo sa B vizom.
Unapred zahvalna za svaki savet
 
Odgovor na temu

endre85

Član broj: 207893
Poruke: 325



+116 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku24.08.2013. u 13:14 - pre 129 meseci
Da li bi ucestali clanovi ove teme rekli koja je prednost svajcarske u odnosu na nemacku? Ili je to mozda nesto za posebnu temu? Inace, ja sam inzenjer mehatronike trenutno zaposlen u Austriji. Pokusavam nekako da skupim informacije koja zemlja izmedju Svajcarske, Austrije i Nemacke najbolja za buducnost.
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku24.08.2013. u 19:53 - pre 129 meseci
@simonida13

Uzmi procitaj temu od pocetka, izdvoj malo vremena imas dosta korisnik informacija. Ako nezelis da ti odmah kazem da nemas nikakve sanse. Jer ce Miki predsednik sigurno da skoci na mene i da kaze kako se mi koji smo u CH plasimo konkurencije, itd.

Male su ti sanse, ali ti opet savetujem da procitas temu ako vec kazes da imas prijatelje gore, onda postoje neke opcije koje su pomenute u temi.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku24.08.2013. u 19:57 - pre 129 meseci
Citat:
endre85:
Da li bi ucestali clanovi ove teme rekli koja je prednost svajcarske u odnosu na nemacku? Ili je to mozda nesto za posebnu temu? Inace, ja sam inzenjer mehatronike trenutno zaposlen u Austriji. Pokusavam nekako da skupim informacije koja zemlja izmedju Svajcarske, Austrije i Nemacke najbolja za buducnost.



Ajde da ne komplikujem mnogo odgovor a da ti ipak odgovorim. Uzeo si sve tri zemlje Germanskog govornog podrucja pa cu i ja u primeru da ti kazem nesto slicno:

Imas tri automobila Opel, VW i Bentley. Koji bi izabrao.

Mala pomoc:

Opel je Austrija
VW je Nemacka
Bentley je CH (Svajcarska)

Miki, nemoj da se mesas znam da su sva tri nemacka proizvodjaca automobila.
 
Odgovor na temu

simonida13
Sandra Stojakovic
Srbija

Član broj: 317097
Poruke: 31
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+3 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku24.08.2013. u 20:04 - pre 129 meseci
Znam da su sanse male, ali ipak postoje jel da? Temu sam citala od pocetka, ali ipak smo svi sa razlicitim pitanjima i planovima. Taj nas prijatelj inace zivi i radi u Bazelu i znam da bi sigurno pomogao ako moze. Dolazi na odmor za mesec dana pa bih ipak pripremila plan za njega a pre toga se malo informisala ovde. Da li nesto znaci hrvatski pasos i papiri jer je muz ranije ziveo u Hrvatskoj?
Znam da je tesko, ali kad se nesto jako zeli mislim da se i resenje nadje pre ili kasnije.
Ili eventualno preko braka, sto bismo ostavili kao poslednju opciju?
pozdrav
 
Odgovor na temu

endre85

Član broj: 207893
Poruke: 325



+116 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku24.08.2013. u 20:10 - pre 129 meseci
@elmagico

Iskreno nemam nista protiv komplokovanog odgovora. Pratim tvoje poruke vec nekoliko godina. Cenim da razumem analogiju sa proizvodjacima automobila, samo mi je nekako tesko prihvatiti da je stvarno toliko razlika. Zato sam i postavio pitanje.

Da li je zaista toliko "isplativo" raditi na tome da se dospe u Svajcarsku? Jesu li razlike zaista toliko velike? Nekako sam mislio da je to samo mit. To je moj pitanje zapravao.

EDIT: Skontao sam da je sve skuplje u Austriji nego u DE ali sa druge strane daju 14 plata. Razmisjao sam i o emigraciji u USA. No mislim da mi ne bi odgovorao njihov sistem. ako si voljan mozda bi bilo bolje da nastavimo diskusiju prko pm.

[Ovu poruku je menjao endre85 dana 24.08.2013. u 22:15 GMT+1]
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku25.08.2013. u 10:51 - pre 129 meseci
Citat:
simonida13:
Znam da su sanse male, ali ipak postoje jel da? Temu sam citala od pocetka, ali ipak smo svi sa razlicitim pitanjima i planovima. Taj nas prijatelj inace zivi i radi u Bazelu i znam da bi sigurno pomogao ako moze. Dolazi na odmor za mesec dana pa bih ipak pripremila plan za njega a pre toga se malo informisala ovde. Da li nesto znaci hrvatski pasos i papiri jer je muz ranije ziveo u Hrvatskoj?
Znam da je tesko, ali kad se nesto jako zeli mislim da se i resenje nadje pre ili kasnije.
Ili eventualno preko braka, sto bismo ostavili kao poslednju opciju?
pozdrav



Sanse uvek postoje, tako smo i svi mi u krajnjem slucaju dosli ovde. Na neki od nacina (brak, posao, itd). Dobro ne bas svi. Miki on je specijalan slucaj i on se ne racuna.

Dobro je to sto imate prijatelja u CH, ali koliko je on stvarno spreman da pomogne to samo ti znas a drugo je pitanje koliko on moze da pomogne. Hrvatski pasos ti znaci "nesto" ali ne jos uvek puno. Kao sto si procitala u temi videla si da su ti sanse jednake trenutno i sa hrvatskim pasosem, bar sto se tice CH.

Brak ti je najbolja opcija, tj najsigurnija da ces sa dobrom kombinacijom da dobijes papire. Opet kazem ne znam ko je u kakvoj situaciji i koliko je spreman da se zrtvuje.

 
Odgovor na temu

simonida13
Sandra Stojakovic
Srbija

Član broj: 317097
Poruke: 31
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+3 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku25.08.2013. u 17:48 - pre 129 meseci
elmagico
Raduje me to sto hocete da pomognete sa iskrenim odgovorima. Jer da znam sve sto mi treba, ne bih ni bila ovde sa svim ovim pitanjima.
Ne znam koliko je u situaciji da pomogne taj nas prijatelj, ali mislim da ako moze hoce. Na zalost, ne znam tacno sta trenutno rade ni on ni zena, kada smo se culi pre par dana, rekao mi je da dolazi za mesec dana u Srbiju i da cemo se videti i popricati sta i kako. Ja licno mislim da on vec ima CH drzavljanstvo pa ako znate neki od nacina kako bi moglo da se zavrsi preko njega, zamoliia bih vas da mi predlozite, jer ne znam koliko je on upucen u sve te kombinacije, jer mu nisu trebale.
Jos jedna varijanta je da su moji roditelji radili kao kuvari u jednom restoranu u kantonu Graubunden pa da li je mozda tamo veca sansa da se zavrsi nesto preko tih ljudi koji su vlasnici tog restorana.
Da li ste upuceni u to koja se radna mesta traze od strane Svajcaraca a da ih bas i nema u CH i zemljama EU, jer kao sto sam procitala ovde da moze poslodavac da trazi radnika iz Srbije ako vec nema takvih tamo i da bi se tako papiri zavrsili.
Izvinjavam se svima na ovoliko postavljenih pitanja, jer kao sto sam rekla, da znam sve sto mi treba ne bih ni bila ovde.
Ta kombinacija za brak stoji kao sigurna i poslednja, ali me interesuje da li bismo posle 5 godina muz i ja ponovo imali pravo da sklopimo brak ako bi se sad razveli i vencali sa nekim za papire i ako taj neko ima CH drzavljanstvo da li i mi sticemo pravo na isto ili se isto ceka 10-12 godina.
Hvala unapred
 
Odgovor na temu

zzz030

Član broj: 311572
Poruke: 272



+61 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku25.08.2013. u 18:33 - pre 129 meseci
Mozete se ponovo vencati posle toga i to je sto posto tacno. Vidite sa prijateljem kako konkretno moze da vam pomogne. Osim ako nemate neko zvanje meni jedino pada na pamet da on tamo ima nekog gazdu koji je voljan da sve to smulja nekako i tako uspete nesto. U sustini sve zavisi od toga koliko taj neko tamo moze i hoce da ode daleko. Ne treba iskljucivati i varijantu braka opet sve to zavisi od vas.

[Ovu poruku je menjao zzz030 dana 25.08.2013. u 19:43 GMT+1]
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku26.08.2013. u 08:52 - pre 129 meseci
@simonida13

To sto neznate sta oni rade a dobri su vam prijatelji nije nista cudno, 90% nasih ljudi u "dijaspori" krije sta radi od svojih porodica u SRB. Necu sad da ulazim u temu sto, mada mislim da je svima jasno. Moje misljenje je da on ili oni nemogu puno da vam pomognu u pravljenju papira. Mogu da vam pomognu mozda za stan u pocetku dok se ne snadjete ili da mozda znaju nekog ko hoce da pravi papire za pare ali nesto vise ja mislim da nemozete da ocekujete. Mada iskren da budem i bilo sta od ova dva da vam pomognu je dosta sa njihove strane.

To pravljenje papira preko neke firme mozete da zaboravite, ako nemate neko specijalno zvanje koje je deficitarno i bas u ovom momentu njima potrebno.

Sto se tice papira, ako stupite u brak sa CH drzavljaninom posle 3 godine imate pravo na CH pasos, dobicete ga posle 5. Onda mozete da radite sta hocete.
 
Odgovor na temu

simonida13
Sandra Stojakovic
Srbija

Član broj: 317097
Poruke: 31
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+3 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku26.08.2013. u 09:16 - pre 129 meseci
Hvala na odgovorima.
Jos jedno pitanje: Posto imamo sina koji ima 4 godine, ako bismo se odlucili za varijantu braka i tako uspeli da napravimo papire, da li i dete ima pravo odlaska sa nama tamo.
Hvala unapred
 
Odgovor na temu

tdusko

Član broj: 93380
Poruke: 1702
217.9.102.*



+768 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku26.08.2013. u 09:38 - pre 129 meseci
Citat:
endre85: @elmagico

Iskreno nemam nista protiv komplokovanog odgovora. Pratim tvoje poruke vec nekoliko godina. Cenim da razumem analogiju sa proizvodjacima automobila, samo mi je nekako tesko prihvatiti da je stvarno toliko razlika. Zato sam i postavio pitanje.

Da li je zaista toliko "isplativo" raditi na tome da se dospe u Svajcarsku? Jesu li razlike zaista toliko velike? Nekako sam mislio da je to samo mit. To je moj pitanje zapravao.

EDIT: Skontao sam da je sve skuplje u Austriji nego u DE ali sa druge strane daju 14 plata. Razmisjao sam i o emigraciji u USA. No mislim da mi ne bi odgovorao njihov sistem. ako si voljan mozda bi bilo bolje da nastavimo diskusiju prko pm.
Mislim da je elmagico malo preterao jer razlika ne moze da bude tolika kao VW i Bentley nema sanse. Tacno je da su plate u CH sa isti posao bitno vece nego u DE, ali sigurno ne u toj razmeri kao VW i Bentley. Pritom su i troskovi puno veci, ali prednost je to sto ti de facto dobijas vise para na kraju meseca i s obzirom na velicinu svajcarske imas izbor da puno dobara pazaris u DE, FR, ITA ili A gde su cene neuporedivo nize. Uostalom, zna se sta je nemacki san, da rade u CH, a zive u DE :D
 
Odgovor na temu

Arsenije.G
Shef

Član broj: 306804
Poruke: 224
*.senergy.com.



+62 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku26.08.2013. u 09:50 - pre 129 meseci
Citat:
simonida13: Hvala na odgovorima.
Jos jedno pitanje: Posto imamo sina koji ima 4 godine, ako bismo se odlucili za varijantu braka i tako uspeli da napravimo papire, da li i dete ima pravo odlaska sa nama tamo.
Hvala unapred


Cim uspete da sredite papire sebi uspecete i detetu. Nije bitno dal prvi muz ili vi, dete je mladje od 18 god i nece biti nikakvih problema.
Postoje stariji bracni parovi koji su ziveli i radili u CH, moraju da imaju adresu u CH zbog penzije i voljni su da prodaju papire mladim bracnim parovima.
Jedan moj poznanink je sada u tom procesu,situacija mu je kao i vasa, osim sto oni imaju dvoje male dece, pisem sta se dogodilo cim dobijem informacje.

P.s, u zavisnosti kojim tipom varenja ti se muz bavi mogao bi lepo da zaradjuje, mada generalno dobro su varioci placeni u Ch.
 
Odgovor na temu

Arsenije.G
Shef

Član broj: 306804
Poruke: 224
*.senergy.com.



+62 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku26.08.2013. u 09:52 - pre 129 meseci
Citat:
tdusko: Mislim da je elmagico malo preterao jer razlika ne moze da bude tolika kao VW i Bentley nema sanse. Tacno je da su plate u CH sa isti posao bitno vece nego u DE, ali sigurno ne u toj razmeri kao VW i Bentley. Pritom su i troskovi puno veci, ali prednost je to sto ti de facto dobijas vise para na kraju meseca i s obzirom na velicinu svajcarske imas izbor da puno dobara pazaris u DE, FR, ITA ili A gde su cene neuporedivo nize. Uostalom, zna se sta je nemacki san, da rade u CH, a zive u DE :D


Ja bih rekao da je razlika znacajna ali ipak ne tolika, ako vec uporedjujemo prema automobilskoj industriji pre bih uporedio sa npr DE=C klasa a CH= S klasa... moje neko misljenje...
 
Odgovor na temu

tdusko

Član broj: 93380
Poruke: 1702
217.9.102.*



+768 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku26.08.2013. u 09:57 - pre 129 meseci
Slazem se da je to poredjenje primerenije
 
Odgovor na temu

simonida13
Sandra Stojakovic
Srbija

Član broj: 317097
Poruke: 31
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+3 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku26.08.2013. u 10:15 - pre 129 meseci
Citat:
Arsenije.G:
Citat:
simonida13: Hvala na odgovorima.
Jos jedno pitanje: Posto imamo sina koji ima 4 godine, ako bismo se odlucili za varijantu braka i tako uspeli da napravimo papire, da li i dete ima pravo odlaska sa nama tamo.
Hvala unapred


Cim uspete da sredite papire sebi uspecete i detetu. Nije bitno dal prvi muz ili vi, dete je mladje od 18 god i nece biti nikakvih problema.
Postoje stariji bracni parovi koji su ziveli i radili u CH, moraju da imaju adresu u CH zbog penzije i voljni su da prodaju papire mladim bracnim parovima.
Jedan moj poznanink je sada u tom procesu,situacija mu je kao i vasa, osim sto oni imaju dvoje male dece, pisem sta se dogodilo cim dobijem informacje.

P.s, u zavisnosti kojim tipom varenja ti se muz bavi mogao bi lepo da zaradjuje, mada generalno dobro su varioci placeni u Ch.



Hvala na odgovorima i na volji da pomognete, jer svi znamo kakav je zivot ovde u Srbiji. Radis oj ujutru do uvece i novcanik uvek prazan. Radila bih u tri smene samo da detetu obezbedim normalan zivot.
Muz ima neka dva atesta, a inace ima iskustva u svim poslovima na odrzavanju, popravkama, e sad koliko je njima vazna diploma ili atest ili im je vaznije da neko zna i hoce da radi posao kako treba. Sto se tice sertifikata i tih atesta bar se to kod nas u Srbiji moze kupiti a vazno je da on zna posao u sta sam sigurna jer ga je zivot terao da nauci sve te poslove. Samo je najveci problem napraviti papire, a to da li ce poslodavac biti zadovoljan u to sam sigurna da hoce, jer ovo sto se u Srbiji trenutno prozivljava, to se ne zaboravlja za ceo zivot...
Ja inace imam diplomu ekonomiste, sto mislim da i nije trazeno tamo toliko, tako da ta nasa skola bas i ne vredi ali opet kazem, najlakse je do sertifikata kod nas ako znamo i hocemo da radimo. Ne bih birala posao, samo da je legalan i spremna bih bila da se odreknem i pet godina sve zarade (osim za skroman zivot) samo da odem odavde. Onda znate koliko nam je stalo, jer smo ovde pokusavali sve i svasta, ali su tu oni uvek(mislim na vlast) koji nam ne daju ni da prezivimo. Minus pa minus.
Hvala svima koji su spremni da daju bilo kakav savet i pomognu u zelji da uspemo

 
Odgovor na temu

Arsenije.G
Shef

Član broj: 306804
Poruke: 224
*.senergy.com.



+62 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku26.08.2013. u 11:13 - pre 129 meseci
Citat:
simonida13: Hvala na odgovorima i na volji da pomognete, jer svi znamo kakav je zivot ovde u Srbiji. Radis oj ujutru do uvece i novcanik uvek prazan. Radila bih u tri smene samo da detetu obezbedim normalan zivot.
Muz ima neka dva atesta, a inace ima iskustva u svim poslovima na odrzavanju, popravkama, e sad koliko je njima vazna diploma ili atest ili im je vaznije da neko zna i hoce da radi posao kako treba. Sto se tice sertifikata i tih atesta bar se to kod nas u Srbiji moze kupiti a vazno je da on zna posao u sta sam sigurna jer ga je zivot terao da nauci sve te poslove. Samo je najveci problem napraviti papire, a to da li ce poslodavac biti zadovoljan u to sam sigurna da hoce, jer ovo sto se u Srbiji trenutno prozivljava, to se ne zaboravlja za ceo zivot...
Ja inace imam diplomu ekonomiste, sto mislim da i nije trazeno tamo toliko, tako da ta nasa skola bas i ne vredi ali opet kazem, najlakse je do sertifikata kod nas ako znamo i hocemo da radimo. Ne bih birala posao, samo da je legalan i spremna bih bila da se odreknem i pet godina sve zarade (osim za skroman zivot) samo da odem odavde. Onda znate koliko nam je stalo, jer smo ovde pokusavali sve i svasta, ali su tu oni uvek(mislim na vlast) koji nam ne daju ni da prezivimo. Minus pa minus.
Hvala svima koji su spremni da daju bilo kakav savet i pomognu u zelji da uspemo


Mislim da o stanju u Srbiji i vlasti ne treba uopste pricati, dzabe se trose reci i habaju tastature.
Ono sto morate da znate jeste da se spremate na jako tezak put, i da 99% zavisi od vas a 1% od pomoci sa strane.
Ako ste uporni da uspete, uspecete, ali nekad se ne moze glavom kroz zid.
 
Odgovor na temu

simonida13
Sandra Stojakovic
Srbija

Član broj: 317097
Poruke: 31
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+3 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku26.08.2013. u 11:54 - pre 129 meseci
Arsenije.G


Hvala na podrsci i na realnim odgovorima. Znam i sama da je jako tesko, ali sakupljam informacije sa svih strana i nadam se da ce uspeti nesto da iskoristim kao i to da 99% zavisi od nas. Citala sam i o tome da se uzme drzavljanstvo neke druge drzave koja je u EU ali na sve to se ceka a ja samo trazim najkraci put ako je ikako moguce. Sacekacu da taj nas prijatelj dodje na odmor za mesec dana i da otvoreno pricamo sa njim. A u medjuvremenu svaki savet i predlog mi je dobro dosao, kao to sto ste napomenuli da penzioneri hoce da prodaju papire a za to nisam znala da moze. Zato vas sve molim za predloge kako se sve mogu napraviti papiri. Nadam se da ce nesto od svega uspeti.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Emigracija u Svajcarsku

Strane: << < .. 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1109615 | Odgovora: 4488 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.