Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Emigracija u Svajcarsku

[es] :: Vodič za emigraciju :: Emigracija u Svajcarsku

Strane: << < .. 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1108697 | Odgovora: 4488 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

zzz030

Član broj: 311572
Poruke: 272



+61 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku25.04.2015. u 14:04 - pre 109 meseci
Nerealno je i da se kuka o Svajcarskoj zar ne?
 
Odgovor na temu

Fiki035

Član broj: 88665
Poruke: 75



+9 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku25.04.2015. u 17:06 - pre 109 meseci
Citat:
elmagico:
@Filipe

85000 je mala nadoknada za zivot u CH. I sa tom platom neces sebi moci da priustis sta...?

Da li si ti svestan da 85000 / 350 (Neki prosek u SRB) = 242 sto bi u prevodu bilo da ti treba 242 SRB plate za 1 godinu CH. A troskovi zivota nisu mnogo veci, pogotovo ako jos zivis u nekom pogranicnom gradu blizu Francuske/Nemacke/Austrije. Naravno nije ovo za poredjenje ali sa druge strane i jeste. A da nepricamo o dve plate gde u porodici dvoje rade. Nemoj molim te samo da pocnes o ceni stana od 1000 CHF.


Ovako povela su se dve diskusije, ja sam se nehotice ukljucio u obe jer nisam pazljivo citao, ali da bih obrazlozio svoje misljenje prokomentarisacu obe.
1. Pocetna plata inzenjera u Svajcarskoj:
Smatram da je nemoguce imati platu od 120k kada izadjes sa fakulteta (mislim master diploma + 6-12 meseci radnog iskustva, mislim na odradjen Internship), ovo u zagradi je prosecan CV jednog diplomca u Svici, pocetna plata od 120k je mozda moguca ako imas PhD, ali to je druga prica. Dakle smatram da je realna pocetna plata u svajcarskoj oko 85000 (u ticinu moze biti i 60k u ciriskom delu je oko 85000chf).

2. Iz teksta za koji si postavio link, ja sam zakljucio da je neka prosecna plata radnika izmedju 4000-4500chf, ima i plata koje su ispod. Hajde ovako da obrazlozim sta sam mislio.
Pretpostavka je da zivis sam, iznajmljujes stan za nekih 900CHF, primas 4500CHF bruto (to je malo manje od 4000 neto), znaci kada platis stan i jos neke troskove tipa mobilni telefon, pretplatu za net itd ostace ti oko 2800, zivot ces placati sigurno oko 1000 (ovde spada klopa, po neko pice, izlazak sa prijateljima, karta za prevoz, garderoba...) znaci ostaje ti 1800chf, znaci ovo je manje vise da zivis normalno, bez da stedis. Smatram da je to suvise mala finansijska nadoknada za aktivan rad od od 8+h dnevno i 4-5 nedelja godisnjeg odmora. Eto to je moje misljenje.

Dakle ja nisam rekao da je 85000 godisnje malo za Svajcarsku, ali plata od 4000chf mesecno smatram da jeste.

To sto si ti naveo, da mozes da kupujes u okolnim drzavama i da se dovijas to stoji, ali to ti je upravo dokaz, da ako hoces da ustedis, onda moras da se dovijas (kupujes hranu preko grane, tamo ides na klopu uvece sa prijateljima, auto servisiras u SRB itd). Postoji mnogo pojedinacnih slucajeva i prica u svakom slucaju smatram da je Svajcarska jako povoljna za zivot, visok je standard i kad god odes negde izvan Svajcarske bice ti pravo zadovoljstvo placati ;)
Dakle da sumiram da ne bi bilo nekih nejasnoca za ljude koji citaju:
Pocetna plata inzenjera ili IT strucnjaka je oko 85000chf, sto je odlicna cifra i moci ces sve da priustis, narocito je veliko zadovoljstvo jer si tada mlad itd
sa platom od 4000-4500chf ces morati da se dovijas, snalazis itd, ali obzirom da ako imas platu od 4500chf u Svajcarskoj to znaci da si u Srbiji ne bi ni imao posla, tako da je to opet iz perspektive nase drzave odlicna zarada, a iz perspektive Svajcarske neki minimum da mozes reci da zivis "normalno" uz kupovinu namirnica preko grane... Cifre i cela prica je vezana za region Cirih-a, varijacije postoje u zavisnosti od kantona, grada/sela u kome zivisi itd.

[Ovu poruku je menjao Fiki035 dana 26.04.2015. u 00:46 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Fiki035 dana 26.04.2015. u 00:47 GMT+1]
 
Odgovor na temu

SunnyBoy
Confoederatio Helvetica

Član broj: 298150
Poruke: 446
...wline.res.cust.swisscom.ch.



+168 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku26.04.2015. u 06:21 - pre 109 meseci
Mala korekcija - 4500CHF brutto je 3600 netto.
Zdravstveno je oko 220
stan + nebenkosten + internet 850CHF
To je vec oko 2500CHF
Ako imas kola placas gorivo + 100 za parkiranje + 100 odrzavanje, ako nemas onda za prevoz jedno 200-300CHF
Za hranu oko 300CHF minimalno. Mene samo 1 obrok dnevno u firmi toliko kosta, na hranu mi ode oko 600CHF.

I ostalo zavisi od mesta gde se zivi i nacina zivota. Ako se zivi u mestu gde nema ni bankomaa, posta stize kad se otopi sneg, a prolece stize krajem maja, onda nema gde da se trosi novac. Osim naravno, da se ode u LU, BS ili ZH. A onda novac brzo isparava.

[Ovu poruku je menjao SunnyBoy dana 26.04.2015. u 08:55 GMT+1]
 
Odgovor na temu

zlocesti_bn

Član broj: 287733
Poruke: 192



+18 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku26.04.2015. u 11:41 - pre 109 meseci
Ja ne zivim u mestu gde posta stize kad se otopi sneg, a prolece krajem maja, ali ako dvoje rade i imaju za ovaj deo CH normalne plate od 4000 neto mogu sasvim lepo da zive i jos da i stede.

Mesecno imam racuna oko 3800chf ostalo sve ostaje na hranu i stednju
 
Odgovor na temu

SunnyBoy
Confoederatio Helvetica

Član broj: 298150
Poruke: 446
...wline.res.cust.swisscom.ch.



+168 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku26.04.2015. u 13:42 - pre 109 meseci
Ne polemisem, samo dajem jos jedan pogled. Nismo svi isti, pa ni osnovni troskovi nisu isti. Ja mesecno imam oko 2500chf troskova ukupno, a ne stedim nesto puno. Zivim sam, kupim sta mi se svidi, ponekad i nepotrebne stvari, ali ne preterujem. Ako nadjem bolje placen posao, vise cu I ustedeti. Prosecna ch plata je oko 6150chf, ali kao sto znas, neko jede meso, neko kupus, statistika kaze da je prosek sarma.
 
Odgovor na temu

zlocesti_bn

Član broj: 287733
Poruke: 192



+18 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku26.04.2015. u 15:27 - pre 109 meseci
Ja sam samo hteo da kazem da ne treba tako plate da se iznose i da se kaze da se sa platama od 4000chf neto ne moze lepo ziveti.

Gde ja zivim ljudi rade za 3200-3500 neto.

Nije isto 4000neto u Lozani, u Zenevi i u Cirihu....

 
Odgovor na temu

vojvodjanka021
Švajcarska

Član broj: 316211
Poruke: 30



+9 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku26.04.2015. u 15:42 - pre 109 meseci
Dobar dan,
da li ima raspoloženih ljudi da mi pomognu da napišem dobar CV na nemačkom jeziku?
Pozdrav
 
Odgovor na temu

Fiki035

Član broj: 88665
Poruke: 75



+9 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku26.04.2015. u 19:31 - pre 109 meseci
Citat:
zlocesti_bn:
Ja sam samo hteo da kazem da ne treba tako plate da se iznose i da se kaze da se sa platama od 4000chf neto ne moze lepo ziveti.

Gde ja zivim ljudi rade za 3200-3500 neto.

Nije isto 4000neto u Lozani, u Zenevi i u Cirihu....



Potpuno se slazem, a ja sam u svom odgovoru stavio sve reference, tako da je potpuno jasno sa cime sam poredio. Ali bilo bi jako dobro za temu koju je elmagico pokrenuo, kada bi ovde ljudi iznosili svoja licna iskustva, primanja, ocenili kako su zadovoljni sa zivotom u Svici itd. Dakle neki upitnik bi bio 1. Svoje obrazovanje 2. Pozicija na poslu 3. Neto ili bruto plata na godisnjem nivou 4. Kanton 5. Grad 6. Generalni utisak (na skali od 1 do 10) itd, ovo bi bilo fino napraviti formu, koja bi bila anonimna i ljudi bi mogli da imaju informacije iz prve ruke.
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku27.04.2015. u 08:50 - pre 109 meseci
Da krenem redom..., ;-))

Slazem se sa Acom da nije realno porediti SRB sa CH, nije realno porediti ni DE sa CH, ali bilo koju drugu zemlju (necemo da ulazimo u detalje da se nebi javljali sad neki i pricali o Benelux zemljama ili nekim pojedinacnim primerima)

Dilemu oko 120K smo mislim razjasnili, i drago mi je da ljudi nemaju iluzije. Tako da necu to ponovo da pokrecem.

Po nekim statistikama prosecna plata u CH je oko 4500, mesecno. (Brutto) = 4500 *12/13= 54000/58500 i dalje brutto. Voleo bih da se zadrzimo na ovome necemo da uzimamo sada ostale opcije (mislim na dodatak za decu (obavezan), dodatak za familiju (zavisi od firme), bonuse (zavisi od firme), itd)

Ajde sada da odgovorim na tvoju konstataciju koju si naveo, platis stan (voda i struja ukljucene), telefon, internet, platis hranu, pice, garderobu, prevoz to si ti naveo, i ostaje ti 1800. (dodaj na ovo jos 500 nekih raznih razlicitih mesecnih ne/planiranih troskova) ostaje ti 1300. Znaci ti mozes da stavis svakog meseca 1300 na stranu. (Prosecna plata u Nemackoj je oko 2500-3000 Evra).

Necu da komentarisem tvoju konstataciju o radnom vremenu, jer nigde neces naci drugacije radno vreme 8+ sati dnevno i 5 nedelja odmora je standard.

Ovo sto si ti naveo o snalazenju je za mene isto tako sasvim korektno, nije to dovijanje ili kako da preguras mesec, nego jednostavno ponuda trzista koju ti mozes da iskoristis.
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku27.04.2015. u 08:56 - pre 109 meseci
Citat:
SunnyBoy:
Mala korekcija - 4500CHF brutto je 3600 netto.
Zdravstveno je oko 220
stan + nebenkosten + internet 850CHF
To je vec oko 2500CHF
Ako imas kola placas gorivo + 100 za parkiranje + 100 odrzavanje, ako nemas onda za prevoz jedno 200-300CHF
Za hranu oko 300CHF minimalno. Mene samo 1 obrok dnevno u firmi toliko kosta, na hranu mi ode oko 600CHF.

I ostalo zavisi od mesta gde se zivi i nacina zivota. Ako se zivi u mestu gde nema ni bankomaa, posta stize kad se otopi sneg, a prolece stize krajem maja, onda nema gde da se trosi novac. Osim naravno, da se ode u LU, BS ili ZH. A onda novac brzo isparava.

[Ovu poruku je menjao SunnyBoy dana 26.04.2015. u 08:55 GMT+1]


Razlika izmedju brutto i netto plate nije uvek ista, ti imas 2-3 fiksne stavne AHV, ALK, ali odvajanje za penzion kasu nije kod svih isto tako da nije ni ista razlika izmedju brutto i netto ali ok racunas oko 10-12% razlika brutto neto.

Mala korekcija, gde placas parking 100 mesecno, (jel to zona ili garaza) odrzavanje 100 (bolje kupi novi auto i nemas onda ovo odrzavanje), prevoz u BS je 80 CHF mesecno (autobus, tramvaj).

Da navedem jos jednu cinjenicu za CH je AUTO luksuz. Necu sad da spominjem i da je TV luksuz, i da ima veliki broj ljudi koji nemaju TV u kuci. Znam ih u mom okruzenju bar 10.
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku27.04.2015. u 09:03 - pre 109 meseci
Sve ovo sto smo pisali je jos uvek za jednu osobu, a u slucaju gde dve osobe rade prihodi se dupliraju (ako uzmemo prosek) a troskovi su mozda za 10-20% veci. Tako da onda mozete sami da izracunate koliko moze da se ustedi. Iz prica sa okorelim CH sam dosao da zakljucka da oni misli da treba do penzije da imaju oko 800.000 do 1.000.000 CHF ustedjeno.

Da spomenem jos jedno misljenje dobrog dela CH. Njihov plan je da kad odu u penziju da tek tada putuju, da tek tada odmaraju. Da sa penzijama od po 4000-5000 hiljada budu npr. 3 meseca leti u Barseloni, 3 meseca zimi na Tajlandu, itd.

Mislim da je problem kod nasih ljudi, necu nikog da uvredim, a pogotovo ovih sto su skoro dosli u CH, da dolaze iz neke da kazem "nemastine" i da kad dodju u CH, progledaju, i tu izgube kompas, pocnu da trose vise nego sto zaradjuju i upadnu u probleme. Znam coveka dosao u CH i kupio ML Mercedes, stavio rezervni tocak u gepek i kuka kako mu je mali gepek. Pitali ga ovi iz servisa sto vozi tocak u gepeku, on im rekao da je Mercedes zaboravio da mu stavi 5 tocak. Pametnom dosta.
 
Odgovor na temu

SunnyBoy
Confoederatio Helvetica

Član broj: 298150
Poruke: 446
...wline.res.cust.swisscom.ch.



+168 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku27.04.2015. u 17:42 - pre 109 meseci
Evo Elmagico da i ja krenem redom :)

Evo nekoliko linkova sa informacijama o prosečnoj plati u CH. Ne znam koliko su verodostojne.
http://saznajlako.com/2012/07/16/prosecna-plata-u-svajcarskoj/
http://www.blic.rs/Vesti/Svet/...vajcarskoj-presla-6000-franaka
http://www.vesti-online.com/Ve...koj-1-Cene-ipak-prestizu-plate
http://www.sveznan.com/drustvo/prosjecna-plata-u-svajcarskoj/
http://blog.udarnik.net/2009/09/24/prosecne-plate-u-eu/

Ne znam koji su im izvori, ali eto... Kolike plate imaju moje kolege, nemam pojma, pošto se ovde o tome ne priča.
Što se tiče odnosa bruto / neto, u više prethodnih postova sam i ja naglasio da to varira. Meni je oko 20%. Moram da napomenem da imam B vizu, pa firma sve poreze odbija, kao i onima koji imaju L. Oni koji imaju C ili CH državljanstvo, sami uplaćuju porez, pa im je odnos bruto / neto manji.


Što se tiče parkinga, plaćam parking mesto ispred stana, plaćam parking mesto u firmi i plaćam parking kad odem u Basel / Luzern / ... bilo gde gde ne nađem plavu zonu. Dok nisam imao auto, plaćao sam mesečnu 130chf za jednu liniju 5,5km, a sve ostalo ide dodatno. Samo da odem do sedišta kantona bar 30, do BS košta preko 100chf.
Pod održavanjem vozila nisam mislio na popravke, već porez, redovan servis, osiguranje, pranje, povremeno jelkica,... Kolega je izračunao da se lizing više isplati.
Slažem se da je auto u BS luxus, ali ovde nije. Ako moraš da svaki dan na posao kreneš 45 minuta ranije, a posle posla čekaš prevoz 35 minuta. Uz to, ako ti se posao završava posle poslednjeg polaska voza, a taxi je 50CHF. Dodatno je i obaveza da si na picketu 10 noći mesečno.

TV imam samo iz razloga što internet nisam mogao da uzmem, a da nije u paketu. Fiksni telefon mi još manje treba, pa sam ipak uzeo TV. Nisam ga palio ove godine.

Što se tiče penzionera i putovanja, i ja sam isto čuo, ali i mladi pre braka vole da putuju. Jedan kolega godinu-dve radi, onda ode na pola godine u Azerbejdžan/Albaniju/Grčku/Tursku/...
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku28.04.2015. u 19:56 - pre 109 meseci
Ove podatke za plate koji plasiraju nasi EX-YU sajtovi treba zaboraviti, to je bar moje misljenje, jer sam skoro pre 1-2 meseca u 2.Dnevniku RTS gledao kako su stavili da medicinska sestra u CH ima platu oko 9000 CHF. Posto sam to gledao u BGD da ostatkom familije i jos neke rodbine, svi su u tom momentu pogledali u mene, znam da su ocekivali odgovor na pitanje koje nisu postavili a to je koliko onda ja zaradjujem. Naravno da je to glupost, ali to je receno u 2. Dnevniku RTS sto je ljudima u SRB ipak i dalje najgledaniji informativni program.

Onaj sajt koji sam ja postavio je po meni dao dosta priblizne plate, tj proseke. Naravno da tu ima i izuzetaka ali mislim da se to krece oko toga. Sasvim slucajno sam dosao do informacije koja je tacna je da radnici tipa Dener, Coop, Migros imaju od 3800 do 4500 da posle toga ili postaju sefovi ili su zakucani na tim pozicijama.

Opet da spomenem da za isti posao nemaju istu platu radnik sa B,C, vizom i CH. Tebi firma odbija sve zato sto imas B vizu i sto si je dobio na osnovu sebe, meni sa B vizom nisu odbijali mesecno jer sam je dobio na osnovu braka, pa sam zajedno sa suprugom placao porez.

Sto se tice auto, njihova poznata racunica je da ako ne koristis 40000+km godisnje da auto nije rentabilan. Izmedju 20-40000 se smatra da je opcija koja moze da bude uvazena a ispod 20.000 se smatra luksuzom, tj da nije potreban. Tako kazu bar ovi moji iz osiguranja. Lizing/Kredit = ?, ja uzimam uvek auto na lizing, dok znam ljude koji uzimaju na kredit. Prednosti i mane su uglavnom poznate.

Spomenuo je Filip sparanje/stednju. Ja mislim da moze dosta da se uspara i ustedi i sa jednom platom, a da negovorim za 2.

 
Odgovor na temu

SunnyBoy
Confoederatio Helvetica

Član broj: 298150
Poruke: 446
...wline.res.cust.swisscom.ch.



+168 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku28.04.2015. u 20:33 - pre 109 meseci
Uf, dobro je, ja sam presao kolima 24000 za godinu dana :).

Slazem se u svemu sa tobom. RTS sam uklonio sa spiska kanala jos 1992. i nikad ga nisam vratio. Cujem da i dalje pustaju Srecne Ljude.

Jedan od problema koji postoje je da ljudi u Srbiji ne umeju da razlikuju neto od bruto. Mi kad govorimo o plati govorimo o bruto, a oni to porede sa onim sto se njima uplati na racun. Kada bi poredili nase bruto sa njihovim bruto + ono sto se kod nas zove na teret poslodavca, videli bi da nasa plata nije ni blizu toliko veca koliko misle, ali bi se prenerazili koliko drzava njima uzima. Pa ne moze 10% stanovnistva koje nesto proizvodi da izdrzava toliko nezaposlenih, penzionera, dece, policije, sluzbenika, zdravstva,... Isto tako, oni ne razumeju da pojam neto plate jednog svajcarca i jednog srbijanca nije isto. Ti sam placas zdravstveno, plus poreze, a njima je vec odbijeno sve to sa plate.

Sto se tice stednje, jako retko idem u DE po namirnice - jednom u 4-5 meseci, ne pazim previse sta kupujem i opet ustedim. Daleko od toga da nije moguce. E, sad, kad bi plata bila veca...:p .. bio bih opusteniji i vise trosio.
 
Odgovor na temu

zlocesti_bn

Član broj: 287733
Poruke: 192



+18 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku28.04.2015. u 23:03 - pre 109 meseci
Ne govorite da kupujete auto, niko nece verovati. Znate ono narodno verovanje u Ex-Yu kad neko dodje iz inostranstva sa autom, da je to Rent-a-Car :) ili da si ga uzeo na kredit od 20 godina i da nemas da jedes vise :D


Elem, salu na stranu, imal neko da mi preporuci neku firmu u kojoj rade u AutoCad :D
 
Odgovor na temu

CaptainCrash
unemployment
Srbija

Član broj: 322883
Poruke: 23
212.200.157.*



+1 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku29.04.2015. u 08:49 - pre 109 meseci
Ljudi jel moze jedno,dva tri pitanja onako konkretno sa Svicu ali...

Ne zelim da bude onih pametnjakovica koji sede u fotelji u SRB a prosipaju znanje o svakoj drzavi u EU ili preko bare i sve zanju i sta god ti rekao oni te pobijaju i teraju kontra...

Ono sto me zanima je sledece,da mi neko iz licnog iskustva i iz prve ruke kaze kako stoje stvari tamo u toj Svajcarskoj..
Ono sto znam jeste da za gradjane koji nemaju EU pasos,nema leba od posla i ostanka.
Negde sam procitao da je porez na zaradu oko 22% za samca,bracni par ili bracni par sa detetom a 9.75% za bracni par sa 2 dece,pa me zanima da li je to tacno i da li taj porez moze da se menja ako je zarada veca?
Ja nemam fakultet,imam zanat,pa me zanima da li neko zna koliko je cenjen i placen taj zanat i koji je najbolji od tri ponudjena....instalater gasa i centralnog grejanja,instalater vode ili varilac?
Da li zavrsen kurs za gernonegovateljicu u trajanju od 3 meseca i uz dobijeni sertifikat ovde,moze da se prevede,nostrifikuje za tamo i da li je priznat?
Da li zenska osoba moze da obavlja taj posao negovateljice starih osoba u recimo nekom privatnom domu stranaca?Kolike su zarade znaci za moja zanimanja,kolika su za pomenuti zenski "zanat"?
Koliki su troskovi zivota za 4 clanu porodicu,iskreno...stan ne velik,rezije mesecne,hrana ne neki luxuz itd...znaci prosecan zivot tamo i da li moze sa pomeutim zanatima moze da se ustedi?
Svi pricaju i pisu po novinama minimalac ovoliko,onoliko,ovo pa ono a ja sve uzimam sa rezervom jer znam da nije tako sve pa hocu da cujem od onih koji znaju i zive tamo.
To sve pitam za nekog ko zna solidno-dobro Nemacki jezik i poseduje Madjarske papire,znaci pasos EU.
E sad nista od toga se ne poseduje trenutno ali Boze moj,zelim znati da li se isplati ili ne,da li vredi ili ne..ne bi ni zeleo doci u situaciju da zivim tamo u kartonskoj kutiji i da pasem travu i to svaki 2 dan
Sve sto mislite da je potrebno,slobodno napisite i iznesite svoje misljenje.
Znam da prvo treba skociti pa reci hop,znaci da prvo zavrsim tih par bitnijih stvari pa tek onda da se raspitujem ali jednostavno zelim biti nacisto da li misliti o tome ili ne,posto sem jos par Skandinavskih zemalja u ostalim nema leba skoro za zantlije a ne bi bas isao na kraj sveta.
Inace znam i da se sve to razlikuje od kantona do kantona(ako sam lepo napisao) u Swiss pa sto vise iskustava to bolje.

Da li neko moze da mi kaze ili da se raspita vezano za pomenute poslove i zarade i kaze onako bratski,drugarski itd?
Mene zanima da li bi se to na kraju isplatilo ili ne i da li bi mi sa nasim poslovima i 2 dece mogli da imamo 1000 CHF mesecno u dzepu viska,ne treba vise,samo toliko,ja sam skroman...da ne ulazim u pricu itd i ne lupam glavu sta bi bilo kad bi bilo ili ne bi...da znam vredi li placati casove Madjarskog ili ne!?

I da,jos nesto vrlo vazno,koliko je uz sve to u procentima sansa da neko procita tvoj CV inace mislim na slanje firmama za pomenuta radna mesta i da zakaze razgovor preko skajpa?
Inace poslao sam prijavu za posao vodoinstalatera ali je nase gore list,Gdin Curcic bio kontakt osoba,pa sam pisao na Srpskom i objasnio mu sve a on mi je u 2 maila odgovorio da mozesa HUN pasoses da se radi u CH ali da se mora znati GER jezik.

I zanima me malo ta podela kantona,znaci mi bi pre svega voleli manji,mirniji grad,kraj ali da su plate u proseku nekom,da ne radis za dzabe,nismo zahtevni po pitanju glavnog grada,da se prsti i sljasti na sve strane,obzirom da ovde ne izlazimo po kaficima i kafanama,tamo bi nam jos bolje to sve palo a mozda bi se moglo i ustedeti.Msm koji grad,opstina je najpogdniji za pocetak i za ovo sto mi trazimo?

I na kraju da li je Swiss za jednu skromnu porodicu pravi izbor ili je mozda veci prihod na kraju u SWE ili GER sa skromnim zivotom tamo i kada se uzmu u obzir porezi na zaradu,osiguranja i troskovi zovita?

[Ovu poruku je menjao CaptainCrash dana 29.04.2015. u 10:11 GMT+1]
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku29.04.2015. u 09:30 - pre 109 meseci
nebi da vredjam nase ljude jer ima dosta izuzetaka, ali kad bi bio problem samo u tome sto ne prave razliku izmedju brutto i netto plate to bi bilo super. Opste smo poznati kao narod koji odlicno sabira tudje prihode a lose oduzima tudje rashode. Sa ovim sam se borio u SRB dok sam bio privatnik. Nebi da mesam politiku sad u ovu temu, ali mislim da nam se jako crno pise, ne zbog toga sto je SNS ili DS, ili XDS,itd na vlasti, nego sto nam je kultura i svest totalno sjebbanna. Uzasno mi je zao zbog toga. Jedan prijatelj me juri da nesto investiramo u SRB, naravno njegovo je misljenje jeftina radna snaga, sto definitivno jeste, ali kad vidis koliko moras ostalih da podmitis to ti vise nije jeftino.
 
Odgovor na temu

CaptainCrash
unemployment
Srbija

Član broj: 322883
Poruke: 23
212.200.157.*



+1 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku29.04.2015. u 09:59 - pre 109 meseci
elmagico

Druze posto vidim da si odande i da si prilicno aktivan,da li bi mogao da mi kazes nesto o mom problemu tj onom sto me zanima?
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku29.04.2015. u 10:11 - pre 109 meseci
Ajde 1000x da odgovorimo

Ono sto znam jeste da za gradjane koji nemaju EU pasos,nema leba od posla i ostanka.
** Da, bez EU pasosa nemas puno sansi za rad i opstanak

Negde sam procitao da je porez na zaradu oko 22% za samca,bracni par ili bracni par sa detetom a 9.75% za bracni par sa 2 dece,pa me zanima da li je to tacno i da li taj porez moze da se menja ako je zarada veca?
** Za porez nemogu da ti odgovorim tacno, jer zavisi od svega, od papira kojih imas, od zemlje iz koje dolazis, od nacina na koji si dobio papire, da li si sam, da li imas decu, naravno i koliko zaradjujes, isto tako i period kada ga placas da li mesecno ili godisnje.

Ja nemam fakultet,imam zanat,pa me zanima da li neko zna koliko je cenjen i placen taj zanat i koji je najbolji od tri ponudjena....instalater gasa i centralnog grejanja,instalater vode ili varilac?
** U CH je svaki rad cenjen, pogotovo posten i vredan radnik je jako na ceni, tako isto i zanat, koji je po mom misljenju i precenjen. Da ti kazem kolike su plate nemogu jer to isto zavisi od dosta faktora.

Da li zavrsen kurs za gernonegovateljicu u trajanju od 3 meseca i uz dobijeni sertifikat ovde,moze da se prevede,nostrifikuje za tamo i da li je priznat?
** Nije priznato 90% posto nasih fakulteta a sta mislis tek da li su priznati nasi kursevi.

Da li zenska osoba moze da obavlja taj posao negovateljice starih osoba u recimo nekom privatnom domu stranaca?Kolike su zarade znaci za moja zanimanja,kolika su za pomenuti zenski "zanat"?
** Kad bude imala potrebne papire, potrebne diplome, itd onda moze i opet odgovor na zarade, zavise od mnogo faktora.

Koliki su troskovi zivota za 4 clanu porodicu,iskreno...stan ne velik,rezije mesecne,hrana ne neki luxuz itd...znaci prosecan zivot tamo i da li moze sa pomeutim zanatima moze da se ustedi?
** Ovo cu da ti odgovorim, CH smatra da je za 4 clanu porodicu potrebno mesecno oko 4500-5000 CHF za zivot i toliko dobijaju od socijalne pomoci. Po mom misljenju ovo je dovoljno, bez da stedis.

Svi pricaju i pisu po novinama minimalac ovoliko,onoliko,ovo pa ono a ja sve uzimam sa rezervom jer znam da nije tako sve pa hocu da cujem od onih koji znaju i zive tamo.
** Minimalac se svake godine menja i mislim da je trenutno oko 3400 CHF (nek me neko ispravi ako ima tacnu informaciju)

To sve pitam za nekog ko zna solidno-dobro Nemacki jezik i poseduje Madjarske papire,znaci pasos EU.
** Sta tebe sad zanima, odgovori bez ili sa EU papirima

E sad nista od toga se ne poseduje trenutno ali Boze moj,zelim znati da li se isplati ili ne,da li vredi ili ne..ne bi ni zeleo doci u situaciju da zivim tamo u kartonskoj kutiji i da pasem travu i to svaki 2 dan
** Ako si procitao temu, a misilim da bi to trebao svako da uradi pre nego sto postavi pitanje, ali dobro, ocigledno nisi. Opet cu reci svoje misljnje, svako ko ima priliku da dodje u CH treba da je iskoristi i sigurno da se to isplati. U CH niko ne zivi u kartonskoj kutiji i niko nije gladan, pod uslovom da ima CH papire bilo koje vrste, pa cak i azilantske.

Sve sto mislite da je potrebno,slobodno napisite i iznesite svoje misljenje.
Znam da prvo treba skociti pa reci hop,znaci da prvo zavrsim tih par bitnijih stvari pa tek onda da se raspitujem ali jednostavno zelim biti nacisto da li misliti o tome ili ne,posto sem jos par Skandinavskih zemalja u ostalim nema leba skoro za zantlije a ne bi bas isao na kraj sveta.
Inace znam i da se sve to razlikuje od kantona do kantona(ako sam lepo napisao) u Swiss pa sto vise iskustava to bolje.

** Nemam komentar....

Da li neko moze da mi kaze ili da se raspita vezano za pomenute poslove i zarade i kaze onako bratski,drugarski itd?

** Evo ja cu da ti kazem, sve zavisi od tebe i tvog poznavanja posla, nema fiksna ili krajnja plata, racunaj na to da nece niko da te plati ispod 4000 sa bilo kojim zanatom, naravno ako te priznaju da znas zanat, a ne da si priucen majstor pa te onda stave u kategoriju segrta. I odmah da ti kazem, ono sto nasi ljudi misle da je zanat u SRB je daleko od zanata u CH.

Mene zanima da li bi se to na kraju isplatilo ili ne i da li bi mi sa nasim poslovima i 2 dece mogli da imamo 1000 CHF mesecno u dzepu viska,ne treba vise,samo toliko,ja sam skroman...da ne ulazim u pricu itd i ne lupam glavu sta bi bilo kad bi bilo ili ne bi...da znam vredi li placati casove Madjarskog ili ne!?

** Ako ispostujes sve zakone i procedure i budes vredan i radan kao i tvoj supruga, moci ces i vise od 1000 CHF da stavis u dzep svakog meseca tj da ti ostane.

I da,jos nesto vrlo vazno,koliko je uz sve to u procentima sansa da neko procita tvoj CV inace mislim na slanje firmama za pomenuta radna mesta i da zakaze razgovor preko skajpa?
Inace poslao sam prijavu za posao vodoinstalatera ali je nase gore list,Gdin Curcic bio kontakt osoba,pa sam pisao na Srpskom i objasnio mu sve a on mi je u 2 maila odgovorio da mozesa HUN pasoses da se radi u CH ali da se mora znati GER jezik.

** Oni su vaspitani ljudi i uglavnom ce procitati tvoj mail, i u vecini slucajeva i odgovoriti. Ali ti si u startu krenuo losem politikom, i to ti je bolje da odmah promenis. Jer to sto ti radis ili mislis da radis je za njih nekulturno.

I zanima me malo ta podela kantona,znaci mi bi pre svega voleli manji,mirniji grad,kraj ali da su plate u proseku nekom,da ne radis za dzabe,nismo zahtevni po pitanju glavnog grada,da se prsti i sljasti na sve strane,obzirom da ovde ne izlazimo po kaficima i kafanama,tamo bi nam jos bolje to sve palo a mozda bi se moglo i ustedeti.Msm koji grad,opstina je najpogdniji za pocetak i za ovo sto mi trazimo?

** Svaki grad u CH ima svoje prednosti i mane, najbolje je da se iselite u neki grad ili kanton gde znate jezik, i gde ti ponude posao. CH je totalno decentralizovana i gradovi su uglavnom do 300.000 stanovnika, ja bih rekao veca sela.

I na kraju da li je Swiss za jednu skromnu porodicu pravi izbor ili je mozda veci prihod na kraju u SWE ili GER sa skromnim zivotom tamo i kada se uzmu u obzir porezi na zaradu,osiguranja i troskovi zovita?

** isto pitanje 1000x





 
Odgovor na temu

CaptainCrash
unemployment
Srbija

Član broj: 322883
Poruke: 23
212.200.157.*



+1 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku29.04.2015. u 10:33 - pre 109 meseci
** Ovo cu da ti odgovorim, CH smatra da je za 4 clanu porodicu potrebno mesecno oko 4500-5000 CHF za zivot i toliko dobijaju od socijalne pomoci. Po mom misljenju ovo je dovoljno, bez da stedis.

Ovo nisam bas najbolje shavtio i razumeo,kakva socijalna pomoc?
Sto se tice odlaska zanima me sa pasosem Madjarske,znaci zemlje EU.
ja imam zanat instaltera vode gasa i CG a zena je preradjivac prehrambenih prozivoda,oboje 3 stepen sa tim sto ona moze da polozi razliku predmeta i dobije 4-i stepen.
Ona ima iskustva u ugostiteljstvu...
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Emigracija u Svajcarsku

Strane: << < .. 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1108697 | Odgovora: 4488 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.