Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Emigracija u Svajcarsku

[es] :: Vodič za emigraciju :: Emigracija u Svajcarsku

Strane: << < .. 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1109750 | Odgovora: 4488 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Igra_Kolo
Banka

Član broj: 325044
Poruke: 15



+2 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku15.04.2015. u 08:42 - pre 109 meseci
Ja sam cula za google, ali je pitanje da li si ti cuo/la za zivot i realnost?

Naravno da sam pronasla puno nekih informacija koje su uglavnom neodredjene i sve su u kontekstu mozda i postoji sansa.

Ovde sam pitala da li neko zna, u smislu da je imao takav slucaj u svom okruzenju ili je mozda i sam ucestvovao u tako necem.

A ti ako si tako mnogo pametan/a pa imas potrebu za ovakvim komentarima, mozda da pogledas na google-u kako da pametnije iskoristis svoje slobodno vreme.
Zelim ti dan pun srece i uzivanja bez nepotrebne tenzije. ;)
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku15.04.2015. u 09:45 - pre 109 meseci
sa takvim attitude neces daleko dogurati.

Prvo pitanja su ti osnovna i sve ima na web sajtu faksa. Nema potrebe da ti mi to prepricavamo niti da ti verujemo da si (jadna) "sve procitala" "ali imas jos neko pitanje", posto ja jesam procitao celu ovu temu i ucestvovao u njoj i znam dobro o cemu se pricalo.

Dakle postavi konkretna pitanja, pa onda ocekuj odgovor.

http://www.elitesecurity.org/o/pravilnik/korisnici/
 
Odgovor na temu

Igra_Kolo
Banka

Član broj: 325044
Poruke: 15



+2 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku15.04.2015. u 10:11 - pre 109 meseci
Ne znam stvarno zasto imas potrebu za svadjom i raspravom? Jako cudno zaista.

Ja sam daleko od jadne, veruj mi. ;) Sve sto sam pitala ovde, pitala sam i mnoge druge ljude i imam mnogo informacija, ako te bas interesuje, a sve sto zelim je da prikupim informacije sa sto vise razlicitih strana.

A ako si ti na sajtu ETH nasao informacije o bracnih partnerima doktoranata, ja bih ti bila zahvalna da mi das link od te strane, jer ja to nisam pronasla.

A ako zelis jos detaljnija pitanja onda evo:
Ono sto sam saznala je da doktoranti mogu dobiti B radnu dozvolu sa kojom imaju pravo da dovede porodicu i da im se sa njom sav rad racuna u penzion kasu, dok sa B doktorantskom vizom imaju pravo samo oni da rade i taj rad im se kasnije ne racuna.

Mene zanima ako neko zna kakve vize se uglavnom dobijaju? Da li ima nekih pravila po kojima se dele te vize ili je samo pitanje srece? Da li zavisi od projekta na kome doktorant radi ili od department-a na kome je dobio doktorske?

Ako su potrebna jos neka pojasnjenja tu sam, samo bih te molila bez daljih prozivki, ako je to ikako moguce.
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku15.04.2015. u 10:23 - pre 109 meseci
Doktorand da radi ? Odkud ti to ? On je pozvan da radi PhD i to je njegov posao za koji ce biti placen i osiguran. Kad i ako doktorira imace 6 do 12 meseci PRAVO da nadje posao u CH ako je van EEA. Porodica normalno ide sa njim. Dakle mora brak.
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku15.04.2015. u 10:32 - pre 109 meseci
Uglavnom, posto je on dobio PhD grant on je sada deo ETH i tamo na ETH ima HOUSING OFFICE. To je sluzba koja brine o pridoslicama i pomaze im oko administracije prema kantonu. Nekad cak pomazu i oko nalazenja smestaja. Znaci lepo pisite njima i onda ce vam biti dodeljen jedan referent koji ce voditi vas slucaj, brinuti da li ste stigli, da li i koje dokumenti vam trebaju, pripremiti vam dokumente za produzenje i komunicirati sa vlastima za slucaj ako ima kakav problem.

Nemojte se ustrucavati bilo sta da ga pitate jer on je za to placen.

Naravno da ETH nece dozvoliti da mu se doktorand vucara po opstinama i razbija glavu kako i sta.
 
Odgovor na temu

Igra_Kolo
Banka

Član broj: 325044
Poruke: 15



+2 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku15.04.2015. u 10:54 - pre 109 meseci
Izvini, pogresno sam se izrazila ovo u vezi posla. To kad sam rekla da radi, mislila sam upravo to sto si i ti napisao, da radi na doktoratu. I da je placen i osiguran to sve stoji, to mu je sve receno.

Hvala ti puno za info o HOUSING OFFICE-u. Culi smo nesto za to, ali sada mi je jasnije.

Mene samo brine to sto su nam neki rekli da postoje te dve mogucnosti za dobijanje tih viza i da jedna ne ukljucuje porodicu. Nisam onda tebe razumela po tom pitanju, da li se moze desiti i da dobije tu vizu koja ne ukljucuje porodicu ili u svakom slucaju porodica ide?

Izvini molim te ako nisam dobro shvatila. :(
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku15.04.2015. u 10:59 - pre 109 meseci
Porodica apsolutno ide uz bilo kakvu vizu. Porodica, to znaci muz i zena, a ne momak i devojka !

Kontaktirajte sto pre ETH i sve ih otvoreno pitajte.
 
Odgovor na temu

Igra_Kolo
Banka

Član broj: 325044
Poruke: 15



+2 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku15.04.2015. u 11:06 - pre 109 meseci
Da, da, na muza i zenu svakako i mislim.

Hvala ti puno. Oraspolozih se. :)
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku17.04.2015. u 14:32 - pre 109 meseci

Slucajno sam danas naleteo na ovaj text. Da podelim informaciju sa ostalima i voleo bih da cujem komentare.

http://www.msn.com/de-ch/finan...eizer/ar-AAabRk3#image=AAa9ZxG|1
 
Odgovor na temu

zzz030

Član broj: 311572
Poruke: 272



+61 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku17.04.2015. u 19:06 - pre 109 meseci
Sta pametno reci? Ja bi to nazvao san snova kao neko ko ne radi nigde posle zavrsenih studija.
 
Odgovor na temu

acabgd
Beograd

Član broj: 5469
Poruke: 910

Sajt: www.sportskacentrala.com


+46 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku17.04.2015. u 21:16 - pre 109 meseci
Citat:
elmagico:

Slucajno sam danas naleteo na ovaj text. Da podelim informaciju sa ostalima i voleo bih da cujem komentare.

http://www.msn.com/de-ch/finan...eizer/ar-AAabRk3#image=AAa9ZxG|1

Ma katastrofa su plate u poslednje vreme. Generalno mi se uopste ne svidja sta se desava po zemlji, a sto je najgore ni cuvenih "120K" vise nije idealno osim ako ne postoje bar jos neki dodatni benefiti, posebno za one koji imaju decu. Smanjio se izbor na medjunarodne organizacije (pa jos po mogucstvu tax free), MNCs i finansije iz kojih ja nisam. Moj IT naravno kao i uvek, nego pricam za "obicne" poslove, neke administracije i sta vec. Nije kao pre, definitivno, to uostalom ovaj tekst i potvrdjuje.
 
Odgovor na temu

Fiki035

Član broj: 88665
Poruke: 75



+9 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku19.04.2015. u 23:51 - pre 109 meseci
Citat:
zzz030:
Sta pametno reci? Ja bi to nazvao san snova kao neko ko ne radi nigde posle zavrsenih studija.


Hahahah, da da, moze biti san snova dobijati taj novac na racun negde dole, ovako veruj mi ko radi za taj novac ovde, zivot mu je nocna mora i sanja da bude u tvojoj poziciji (nema prihoda, a ni velikih rashoda). Salu na stranu, moje misljenje da tu ima dva elementa, jedan je upliv na svajcarsko trziste rada ljudi koji zele da rade za manje para, samim tim obaraju cenu satnice, mada je ovo i zakonom regulisano, a drugi po meni veoma bitan faktor jeste odnos euro<-->franak, jer je ukidanje fiksnog kursa najvise pogodilo izvoznike, jedini nacin da budu konkurentniji jeste da obaraju cenu proizvodnje...
 
Odgovor na temu

zzz030

Član broj: 311572
Poruke: 272



+61 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku20.04.2015. u 13:19 - pre 109 meseci
Citat:
Fiki035: Hahahah, da da, moze biti san snova dobijati taj novac na racun negde dole, ovako veruj mi ko radi za taj novac ovde, zivot mu je nocna mora i sanja da bude u tvojoj poziciji (nema prihoda, a ni velikih rashoda).


Upravu si, ja nisam ni svestan koliko mi je dobro. Zivim srpski san.
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku21.04.2015. u 17:09 - pre 109 meseci
Citat:
Fiki035:
Citat:
zzz030:
Sta pametno reci? Ja bi to nazvao san snova kao neko ko ne radi nigde posle zavrsenih studija.


Hahahah, da da, moze biti san snova dobijati taj novac na racun negde dole, ovako veruj mi ko radi za taj novac ovde, zivot mu je nocna mora i sanja da bude u tvojoj poziciji (nema prihoda, a ni velikih rashoda). Salu na stranu, moje misljenje da tu ima dva elementa, jedan je upliv na svajcarsko trziste rada ljudi koji zele da rade za manje para, samim tim obaraju cenu satnice, mada je ovo i zakonom regulisano, a drugi po meni veoma bitan faktor jeste odnos euro<-->franak, jer je ukidanje fiksnog kursa najvise pogodilo izvoznike, jedini nacin da budu konkurentniji jeste da obaraju cenu proizvodnje...


Koja je to kategorija ljudi (da izuzmemo narkomane, alkose, itd tog tipa) kome je zivot nocna mora u CH. Voleo bih od tebe to da cujem.
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku21.04.2015. u 17:12 - pre 109 meseci
Citat:
acabgd:
Citat:
elmagico:

Slucajno sam danas naleteo na ovaj text. Da podelim informaciju sa ostalima i voleo bih da cujem komentare.

http://www.msn.com/de-ch/finan...eizer/ar-AAabRk3#image=AAa9ZxG|1

Ma katastrofa su plate u poslednje vreme. Generalno mi se uopste ne svidja sta se desava po zemlji, a sto je najgore ni cuvenih "120K" vise nije idealno osim ako ne postoje bar jos neki dodatni benefiti, posebno za one koji imaju decu. Smanjio se izbor na medjunarodne organizacije (pa jos po mogucstvu tax free), MNCs i finansije iz kojih ja nisam. Moj IT naravno kao i uvek, nego pricam za "obicne" poslove, neke administracije i sta vec. Nije kao pre, definitivno, to uostalom ovaj tekst i potvrdjuje.



Ne znam koje si godiste i kad si bio ili si jos u CH, ali te plate od 120K su ovde jos uvek san bar 80% ljudi. Pricamo o pocetnim/startnim platama ne o onim 10+ godina iskustva ili expertima.
 
Odgovor na temu

acabgd
Beograd

Član broj: 5469
Poruke: 910

Sajt: www.sportskacentrala.com


+46 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku21.04.2015. u 17:20 - pre 109 meseci
Citat:
elmagico: Ne znam koje si godiste i kad si bio ili si jos u CH, ali te plate od 120K su ovde jos uvek san bar 80% ljudi. Pricamo o pocetnim/startnim platama ne o onim 10+ godina iskustva ili expertima.


Znam, znam. Ne pricam o pocetnim/startnim platama, nego o usko specijalizovanim IT poslovima na nivou menadzmenta.
Ipak, onaj deo oko plata generalno stoji, a to je da nije kao pre. Negde su plate i manje, a negde jednostavno ne pokrivaju sve ono sto su nekada mogle da pokriju. Ne kazem da su lose i da ne moze da se zivi, ali svakako losije nego pre.
 
Odgovor na temu

zlocesti_bn

Član broj: 287733
Poruke: 192



+18 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku24.04.2015. u 10:50 - pre 109 meseci
Zar su tolike razlike u plati u Zurich, Basel i VD :O

Ja sam imao 60k bruto bez 13. plate, a to je ovde jedna od vecih plata obicnih radnika.

Elem, evo i ja konacno posle zlopacenja dve godine po gradjevinama i postavljanja prozora konacno imam pravo na taj cuveni biro od 400 dana, sada krecem u akciju trazenja posla u struci.

Prvi cilj mi je naci posao za koji sam zavrsio skolu (Masinski tehnicar za kompjutersku konstrukciju, rad u AutoCad), drugi da probam nekako da se ubacim u neku TV da radim video i audio montazu, sto sam raido dole, a treci neki normalan posao sa normalnim radnim vremenom i normalnom udaljenosti od mesta boravka, a ne kao do sada ustajanje u 5 i dolazak kuci u 19h, a placeno 8,15h :D

Ako neko zna neku firmu u VD eventualno GE, koja zaposljava radnike sa mojoj zavrsenom skolom slobodno nek pise. Nebitno dal joj treba radnik ili ne, posto predajem i da radim praksu od 3 sedmice koju placa ORP a ne firma :)


Pre ovo sve nisam mogao, zbog eto deteta na putu, a u CH se od jedne plate ne zivi :)


Elem, pozelite mi srecu i drzite fige.
 
Odgovor na temu

Fiki035

Član broj: 88665
Poruke: 75



+9 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku25.04.2015. u 02:03 - pre 109 meseci
Citat:
elmagico:
Citat:
acabgd:
Citat:
elmagico:

Slucajno sam danas naleteo na ovaj text. Da podelim informaciju sa ostalima i voleo bih da cujem komentare.

http://www.msn.com/de-ch/finan...eizer/ar-AAabRk3#image=AAa9ZxG|1

Ma katastrofa su plate u poslednje vreme. Generalno mi se uopste ne svidja sta se desava po zemlji, a sto je najgore ni cuvenih "120K" vise nije idealno osim ako ne postoje bar jos neki dodatni benefiti, posebno za one koji imaju decu. Smanjio se izbor na medjunarodne organizacije (pa jos po mogucstvu tax free), MNCs i finansije iz kojih ja nisam. Moj IT naravno kao i uvek, nego pricam za "obicne" poslove, neke administracije i sta vec. Nije kao pre, definitivno, to uostalom ovaj tekst i potvrdjuje.



Ne znam koje si godiste i kad si bio ili si jos u CH, ali te plate od 120K su ovde jos uvek san bar 80% ljudi. Pricamo o pocetnim/startnim platama ne o onim 10+ godina iskustva ili expertima.



Jos uvek sam u Svajcarskoj, zavrsavam master i trenutno radim praksu u jednoj kompaniji blizu Ciriha. Posto sam u fazi potrage za poslom, verujem da svez inzenjer sa ETH, EPFL i ostalih univerziteta ne moze imati pocetnu platu (Entry position ili <2 godine radnog iskustva ) vecu od nekih 85 000. To je neki moj utisak na osnovu iskustva ljudi iz mog okruzenja (IT, Embedded Systems)
O plati od 4000CHF, ne bih da komentarisem, jer je to bila vise sala. Ali iskreno mislim da je to suvise mala finansijska nadoknada za standard Svajcarske, tj neces moci sebi puno toga da priustis. Mada u slucaju da zivis sam onda je malo drugacije
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku25.04.2015. u 13:14 - pre 109 meseci
@Filipe

85000 je mala nadoknada za zivot u CH. I sa tom platom neces sebi moci da priustis sta...?

Da li si ti svestan da 85000 / 350 (Neki prosek u SRB) = 242 sto bi u prevodu bilo da ti treba 242 SRB plate za 1 godinu CH. A troskovi zivota nisu mnogo veci, pogotovo ako jos zivis u nekom pogranicnom gradu blizu Francuske/Nemacke/Austrije. Naravno nije ovo za poredjenje ali sa druge strane i jeste. A da nepricamo o dve plate gde u porodici dvoje rade. Nemoj molim te samo da pocnes o ceni stana od 1000 CHF.
 
Odgovor na temu

acabgd
Beograd

Član broj: 5469
Poruke: 910
Via: [es] mailing liste

Sajt: www.sportskacentrala.com


+46 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku25.04.2015. u 13:21 - pre 109 meseci
Mislim da je svako poredjenje sa Srbijom potpuno nerealno. Necu ni da pocnem da navodim zasto. Drugo, nemaju svi mogucnost da imaju dve plate u domacinstvu, iz ovog ili onog razloga.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Emigracija u Svajcarsku

Strane: << < .. 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1109750 | Odgovora: 4488 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.