Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Manjinski a službeni!

elitemadzone.org :: MadZone :: Manjinski a službeni!

Strane: << < .. 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 35658 | Odgovora: 229 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

yolja624

Član broj: 9380
Poruke: 1856



+643 Profil

icon Re: Manjinski a službeni!27.11.2010. u 22:10 - pre 163 meseci
@a1200
Pretpostavljam da ocekujes da ce Kina da se bije sa amerikancima za interese Srbije... I ti bi na tome bazirao spoljnu politiku Srbije? Cestitamo! Bolje dizi rezerviste i one avione, ako nista drugo, to moze da se uradi.
Ali napredak je - do juce su patriJote se klele u Ruse, sad su rusi konacno demode pa se preslo na bliske nam Kineze... samo se pitam sta sa njima slicno imamo? Pod milim Bogom nista!



Citat:
Zato postoji lokalna vlast, opstine itd.
Regioni sa maltene autonomijom, se neprave da bi navodno zivot Nishlija bio "bolji", to je izgovor za budale - prave se upravo kao medjustepenica ka daljem rasturanju cele zemlje - a koja se bazira na podelama, jezicima, grbovima i "istrijskom nasledju", jeftinom politikanstvu da neko njima otima njihovo iz usta.

Sta da rasture? Sta jos ima da se rasturi? Region nije autonomija koja moze da odvede u samostalnost. Regioni postoje svuda po Evropi - i recimo mnogi regioni prelaze drzavne granice. Fora je u ekonomskom povezivanju - regioni nisu samo politicka podjela.
 
Odgovor na temu

ljuba.micic

Član broj: 136962
Poruke: 201
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+6 Profil

icon Re: Manjinski a službeni!27.11.2010. u 22:14 - pre 163 meseci
yolja624: ...sta je nejasno? Aca Tomic i Kostunica su veci krivci za raspad SRJ od svih crnogoraca zajedno....

!!!
 
Odgovor na temu

yolja624

Član broj: 9380
Poruke: 1856



+643 Profil

icon Re: Manjinski a službeni!27.11.2010. u 22:20 - pre 163 meseci
Citat:


Beogradski sporazum - sta je trebalo da se uradi a nije? I sta je time sprijeceno? E ovi vise nisu htjeli da se igraju tako.
 
Odgovor na temu

a1200

Član broj: 28980
Poruke: 200
*.BVCOM.NET.



+744 Profil

icon Re: Manjinski a službeni!27.11.2010. u 22:23 - pre 163 meseci
@Yolja:
A ti se kunes u EU? Vidim, veliki napredak... :)

Niko nikome ne daje nista za dzabe. Ako ova zemlja ima neki interes da bolje zivi, sve jedno joj je sa koje strane ce to doci. Pare su pare. A kasnije sa jacanjem cele zemlje, moze da se prica o delotvornijim strategijama i uticanju na odredjene politicke/vojne tokove.

Ja pretpostavljam da ti mislis da ce oni koji su priznali separatizam u delu Srpske drzave, da na to zaborave, i prime celu zemlju u EU?

Ili ce mozda da traze da se na to stavi potpis - mozda treba pitati Tadica sta on misli o tome? Tj. da li i u tom slucaju nemamo alternativu? Kako se to uklapa u njegovu politiku i "kosovo i Evropska unija"... da li je to moguce... ili se narod laze, onaj gluplji deo, sa politikom i jare i pare.

A da ti meni odogvoris zasto se uvode regioni? Mislim, sto je sad to bolje od lokalne uprave koja vec postoji? I kakav ce to boljitak da donese zemlji koja je pred bankrotom?
 
Odgovor na temu

yolja624

Član broj: 9380
Poruke: 1856



+643 Profil

icon Re: Manjinski a službeni!27.11.2010. u 22:33 - pre 163 meseci
@a1200

Vidis, ja u EU ne vidim pare... vec standarde ponasanja u drustvu.
Vidim pravo i pravdu. A ne korumpirane sudije i tuzioce.
Vidim jednost svih pred drzavom. Sve ono sto inace ovdje nema, gdje je bitno samo ko su ti mama i tata, u kojoj si stranci, dal si ili nisi pripadnik plemena ovog ili onog.
A ti u EU ocigledno vidis samo lovu. Nema love za dz! Ni kod stare babe nema dzabe.

- Separatizam na djelu Srpske drzave je fakticko stanje - ne priznajemo ga ni ti ni ja... Ali nas niko ni ne pita, fakticko stanje je da tamo "Srpske drzave" nema. A sve ostalo sta ce biti za 100 ili 1000 godina to necemo dozivjeti ni ti ni ja. Mozda nece biti drzave u ovom obliku bas ni jedne na cijeloj planeti, a mozda sve postanu gradovi-polisi ko u staroj Grckoj. To ne znamo, ali pricamo o onom sto vidimo. I na kraju - ko je od Srbije trazio da prizna Kosovo da bi usla u EU? I kad? Ja tako nesto nisam cuo, vec samo da priznanje NIJE USLOV za Srbiju! Pricas o tome ko da je uslov, a o onom sto je USLOV neces da pricas... bas zanimljivo mjenjanje teza.

- Ja ne uvodim regione, niti sam citao konkretno sta se zeli napraviti u Srbiji.
Ali ako neko od politicara u Srbiji (koji su dobili mandat od biraca na izborima), zeli da uvede regone ja to pozdravljam kao sprovodjenje volje onih koji su ih birali. Vjerujem da je u pitanju ekonomska i politicka regionalizacija u cilju podjele vlasti i pokusaja da se ujednaci standard zivota svih gradjana. Mozda sam idealista, ali moguce da je ideja dobronamjerna. Zasto ti u svemu vidis neku "protivnarodnu stvar" bez ikakvih opipljivih dokaza?


 
Odgovor na temu

a1200

Član broj: 28980
Poruke: 200
*.BVCOM.NET.



+744 Profil

icon Re: Manjinski a službeni!27.11.2010. u 22:45 - pre 163 meseci
Citat:
Vidis, ja u EU ne vidim pare... vec standarde ponasanja u drustvu.
Vidim pravo i pravdu.

Ja vidim bele medvede, i deda mraza. Zurku 24h...

Da li se to pravo i pravda ogleda u priznavanju dela teritorije druge suverene zemlje - wannabe kandidata za EU, i to bez postovanja UN-a i vazecih rezolucija? Ili mozda u bombardovanju jedne zemlje, isto bez objave rata i bez odluke UN-a? Ili je to neka nova selektivno upotrebljiva pravda?

Meni lici na cist interes i pravo jaceg. Doduse, neki jos veruju u bajke i promotivni materijal.

Citat:
Ko je od Srbije trazio da prizna Kosovo da bi usla u EU? I kad? Ja tako nesto nisam cuo, vec samo da priznanje NIJE USLOV za Srbiju!

Ti onda zivis u nekom cudnom svetu bajke. Treba covek da ti nacrta nesto sto je vishe nego ocigledno i sto se direkno vidi iz dvolicnih izjava koje stizu od EU kad se to spomene. Nego nastavi da spavas u zemlji dembeliji.

Citat:
Ja ne uvodim regione, niti sam citao konkretno sta se zeli napraviti u Srbiji.

Znaci, ne znas koji to boljitak donosi i dali u opste donosi u odnosu na lokalnu samoupravu - ali "znas" da je OK i da nije stepenica ka daljem seperatizmu (sandzak, presevo i bujanovac...). Ja se nesto ne secam da je na izborima neko iznosio pricu o "regionalizaciji" u svom planu i programu... da bi to sad bilo opravdano kao vecinska volja naroda.
 
Odgovor na temu

milance_kg

Član broj: 59131
Poruke: 185
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+22 Profil

icon Re: Manjinski a službeni!27.11.2010. u 22:47 - pre 163 meseci
@yolja624

da se ubacim jos malo pa odoh odmarati... nemamo interes u EU, ziva istina...
Slovenci kad su hteli uci u EU (prica o stocnom fondu) naguraju proizvodnju mleka 2-3 puta vise nego
sto im je realna potreba... naravno pred sam ulazak snimljeno je stanje od EU komisijei kazu
da bi usli u EU morate smanjiti proizvodnju za 20% radi kvota, Slovenci kazu nema frke..
Udju Slovenci u EU sa onih -20% od naduvane proizvodnje i prodaju kvote zainteresovanim clanicama... hehe

Ne.. nemamo mi interesa... trebalo je to dok je bila cela SFRJ...

nahebace obican narod, a kao sto znamo drzavu cini narod (kod nas malo uloge preokrenute)...
Tako sirotinjo rajo - bolje se pati sa ovim lopovima, ako ne verujes pitaj komsije Bugare... :)
 
Odgovor na temu

yolja624

Član broj: 9380
Poruke: 1856



+643 Profil

icon Re: Manjinski a službeni!27.11.2010. u 22:53 - pre 163 meseci
@a1200
To sto ti vidis bele medvede to moze da bude vise razloga... od loseg vida pa do derivata koje trosis ;)

Elem, da se vratim na ozbiljno...

Kad govorim o pravdi ne mislim na pravo drzave vec pojedinca... ali ti to ne umijes da razlikujes. Vidim pravdu da me neko ne moze da iskoristava kao sto se to na Balkanu radi - radis 12 sati, plati ti 8 sati a ostalo mases usima. Nema toga, sve placas i sve ti se placa. Nebitno.


Ocigledno i nacrtano - pa i ti si dosta bajkovit... vrijeme je da se spava. Uzivaj u svojim bajkama, sanjaj kineze koji ce da cuvaju srbiju... :)

I prije spavanja procitaj sta je poenta regiona - kakvo presevo i bujanovac, sta bunis vise ovaj narod!
valjda ce ovako izgledati regioni

@milance_kg
laku noc !
 
Odgovor na temu

a1200

Član broj: 28980
Poruke: 200
*.BVCOM.NET.



+744 Profil

icon Re: Manjinski a službeni!27.11.2010. u 23:07 - pre 163 meseci
Znaci od grupe zemalja koja ne postuje pravo i rezolucije UN-a u medjudrzavnim odnosima, i to sa zemljom koja treba i zeli da postane njen clan, ti ocekujes bezrezervno postovanje prava pojednica. OK, jasno.

Nego, laku noc i nastavi da sanjas pravdu i pravo u svetu koji se iskljucivo bazira na interesu i pravu jeceg.

Pravo pojedinca zavisi iskljucivo od drzave u kojoj zivi. Dakle to moze da se promeni smenom vlasti i aktivnijim ucestvovanjem pojedinaca u buntu protiv takvih incidenata (prekomenreni rad, nepostovanje uslova rada itd.), a ne prostim ulaskom u EU. Kao da ce sada ulazak EU da transformise politicare koji su deo takvog sistema, i koji dozovljavaju da se tako nesto odvija bez kontrole. Bugarska je dobar primer.

Citat:
Predlog za uvođenje sedam regiona, odnosno uredba vlade kojom su opštine i gradovi raspoređeni po regionima, izazvao je reakcije bošnjačkih stranaka, koje su insistirale da sve opštine u Sandžaku budu u istom statističkom regionu.


Sto? Da nije to trazenje konsolidacije po nacionalnoj osnovi? Ma nije...

Citat:
Tek iscrtana mapa statističkih regiona Srbije, mogla bi da preraste u model konačne decentralizacije države. U Nacionalnom savetu za decentralizaciju kažu da je to samo jedna od ideja.

Koliko će Srbija imati regiona i kakve će biti njihove nadležnosti propisaće se u Nacionalnoj strategiji koja je u pripremi. Simetrični regioni, podela na pokrajine i manje regione, ili drugačije iscrtane granice budućih administrativnih celina, traži se najbolje rešenje.

...
Forum sandžačkih poslanika u Skupštini Srbije najavljuje da će tražiti da u Nacionalnom savetu za decentralizaciju ima predstavnika, kako bi se zalagali da statistički region, u kojem su sada sve sandžačke opštine, preraste i u administrativne.

http://www.rts.rs/page/stories...31/Regionalizacija+Srbije.html

Upravo o ovome ja pricam, dakle sadasnje stanje sa "statistickim regionima" ne pretstavlja nista alarmantno, ali ovaj sledeci korak "decentralizacije" drzave sa prenosom "nadleznosti", a baziran upravo na tom stanju, sa dodatnim podelama unutar regiona (na pokraine?!), i te kako moze da predstavalja problem. Kao verovatno i koraci koji ce doci iza njega.



[Ovu poruku je menjao a1200 dana 28.11.2010. u 02:29 GMT+1]
 
Odgovor na temu

yolja624

Član broj: 9380
Poruke: 1856



+643 Profil

icon Re: Manjinski a službeni!28.11.2010. u 09:18 - pre 163 meseci
@a1200
ti si tacno zapeo jedno te isto... to o cemu ti pricas je zavrsena tema! Mozes da puknes na pola ali se tu nista nece promjeniti. Rezolucije UN ne mogu da promjene fakticko stanje, ali se zato rezolucije mjenjaju. Nije rezolucija 1244 nista posebno, i druge su propadale zbog realnosti na terenu. Mogu sad da se skupe i da rezoluciju 1244 izmjene kako god zele - i sta bi ti onda mogao da uradis? Nista!

Kad govorim o pravu i standardu u EU iskljucivo se misli na zastitu pojedinca.
Ovdje moze da te zaustavi zandar na ulici i legitimise, zapisuje, propituje... mogu da te uhapse pa puste bez ikakve odgovornosti. Mogu da te tuze i sude za nesto sto nema veze sa tobom.
A ovdje, ja tuzim direktora jedne drzavne agencije koja me pokrala, a tuzilac koji treba da sprovede postupak ZABRANI ISTRAGU na osnovu mog tuzbenog zahtjeva?! A njemu je posao da se pozabavi istragom! E o tom pravu ja pricam, *ebes vise rezolucije UN, koga vise briga za to?

Citat:
Sto? Da nije to trazenje konsolidacije po nacionalnoj osnovi? Ma nije...

Mozda i jeste, pa sta? Jel to tebe nesto kosta? Jel to odmah znaci secesiju? Pa cak i da znaci, postavimo stvari drugacije! Sto bi neko se otcepljivao od Srbije ako mu u Srbiji bude dobro? Sto kreces od repa, kad se treba pricati o glavi?

Citat:
Upravo o ovome ja pricam, dakle sadasnje stanje sa "statistickim regionima" ne pretstavlja nista alarmantno, ali ovaj sledeci korak "decentralizacije" drzave sa prenosom "nadleznosti", a baziran upravo na tom stanju, sa dodatnim podelama unutar regiona (na pokraine?!), i te kako moze da predstavalja problem. Kao verovatno i koraci koji ce doci iza njega.

I to ti rekla baba Vanga?
Decentralizovana drzavna uprava je postala opsteprihvacena stvar svuda.
Sta bi ti, da baja iz Beograda onom paceniku u Leskovcu vazda kroji kapu? Ne moze da se razvija Leskovac na isti nacin ko Beograd. To je nacin da pacenik iz Leskovac ima interes da ostane i zivi tamo jer ce imati neku perspektivu, a ne da ko do sad, napuni 18 i pravac BG!

Pogledaj gradove i narocito sela po Srbiji! Sela su opustjela... sve se sjatilo uglavnom u Beograd. A po procjenama strucnjaka regioni mogu da pomognu da se ljudi zadrze u nekom podrucju i time fakticku sacuvaju drzavu. Drzavu ne cini samo teritorija, vec i ljudi koji treba da zive tamo. Ako nisi naucio nista iz blize nam istorije, Kosovo je izgubljeno ne time sto drzava nema vise teritorijalni suverenitet, vec sto su ljudi koji treba da svojim prisustvom na nekom podrucju daju legitimtet te drzave, jednostavno otisli sa Kosova. A time je Kosovo postalo (u ogromnoj) vecini sipt... upsss, albansko i samim tim su poceli da rade na samostalnosti koju su na osnovu prava na opredjeljenje ogromne vecine, te zbog idiotskih postupaka vlasti u Srbiji od 1988 godine do 1999 i dobili.

A Srbija ce mozda imati 5 ili 7 regiona! Big deal!
A, recimo, Njemacka ima 16 regiona - sa prilicnom autonomijom (i milion Turaka). I nijedna od tih regija nece da se otcepljuje jer nema zasto. Francuska ima 26 pokrajina (i Bog zna koliko arapa), Danska 5, Slovenija 12, Hrvatska ima 20 zupanija - recimo regiona... Bugarska 28, madjarska ima neku cudnu podjelu na gradove i zupanije i to sve oko 40. Nista regionalizacija ne znaci bar ne u smislu kojeg se ti bojis.
Samo bi ti da imas centralizovanu drzavu... Zasto? Jel tebi logicno da se neko ne osjeca komotno ako mu bas sve dolazi sa jednog mjesta.

Ja ni u ludilu ne bi volio da mi komanduje neki baja iz Sarajeva o tome sta cu i kako cu ja da zivim u Bijeljini. Zato imam RS koja stiti moja nacionalna prava, jos samo da se dovedu u red prava pojedinca i ja sam prezadovoljan. A to ce biti kad BiH udje (ako Bog da) u tu EU. Svaka centralizacija vodi ka tome da vecinski narod zeli da dominira nad manjinama. To manjine iritira i stvara zategnutu atmosferu u drzavi. I u BiH se stalno vodi bitka izmedju toga sto bosnjacki politicari zele sto vise vlasti u Sarajevu a sto manje u RS a mi to osporavamo u svakom pogledu. Doduse, RS je ustavna kategorija, sa odredjenom autonomijom koja je daleko veca od autonomije tih buducih regiona u Srbiji. I nikom nista... funkcionise sve to nekako.

 
Odgovor na temu

ljuba.micic

Član broj: 136962
Poruke: 201
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+6 Profil

icon Re: Manjinski a službeni!28.11.2010. u 09:48 - pre 163 meseci
http://www.pecat.co.rs/2010/05...lizator-canak-i-srpska-drzava/

...Nedavno se pojavio prvi broj dvomesečnika „Decentralizator“, lista koji izdaje Kancelarija Nacionalnog saveta za decentralizaciju Republike Srbije. To telo je osnovano odlukom vlade Srbije (26. marta 2009), sa zadatkom „da učestvuje u pripremi Strategije decentralizacije Republike Srbije“. Na čelu saveta nalazi se predsednik Nenad Čanak, a članovi su, između ostalih, i Mlađan Dinkić, Svetozar Čiplić, Šandor Egereši, Saša Milenić, Meho Mahmutović, Boško Ničić, Ragmi Mustafa…

To je kao kad daš kozi da ti čuva kupus!
 
Odgovor na temu

yolja624

Član broj: 9380
Poruke: 1856



+643 Profil

icon Re: Manjinski a službeni!28.11.2010. u 12:00 - pre 163 meseci
@ljuba.micic

Sta tebi smetaju ovi koji su u sastavu komisije? naravno da ce se tu naci razliciti ljudi, razlicitih nacionalnih, politickih i svakih drugih interesa. Kako mislis da napravis nesto sto ce maksimalno da odgovara svima, ako ne stavis u isti kos razlicite interese da bi dosao do minimuma zajednickih interesa? Niko tu nece biti 100% zadovoljan, ali niko nece biti ni 100% nezadovoljan - to se zove kompromis.
Dalje - procitaj Ustav drzave u kojoj zivis:
Ustav Republike Srbije
Obrati paznju na clan 1!
Citat:
Član 1.

Republika Srbija je država srpskog naroda i svih građana koji u njoj žive, zasnovana na vladavini prava i socijalnoj pravdi, načelima građanske demokratije, ljudskim i manjinskim pravima i slobodama i pripadnosti evropskim principima i vrednostima.


E pa zato se u toj komisiji nalaze i pripadnici ostalih da bi im se dozvolilo da ostvare svoj interes. Sto veci interes ostvare manje ce da trube o svojoj neravnopravnosti.

Po tebi, vjerovatno bi u komisiju stavio Kostunicu, Velju Ilica, dopisnog clana iz Haga - Seselja, pripadnike NVO (Obraz, 1389) i slicnu "nacionalnu elitu".
A onda bi njihovo rjesenje za regionalizaciju ponudio madjarima, sipt... ups, albancima, bosnjacima koji bi rasirenih ruku uz ovacije "Zivjela Srbija" bili prezadovoljni time sto su ostvarili toliko svojih prava. I onda manjine nikad vise ne bi pricale o secesiji jer bi bili presretni sto bi imali tako siroka prava koja bi dobili! Mozes misliti sta bi im ovi dali... :D
 
Odgovor na temu

ljuba.micic

Član broj: 136962
Poruke: 201
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+6 Profil

icon Re: Manjinski a službeni!28.11.2010. u 12:32 - pre 163 meseci
@zolja624:...E pa zato se u toj komisiji nalaze i pripadnici ostalih da bi im se dozvolilo da ostvare svoj interes. Sto veci interes ostvare manje ce da trube o svojoj neravnopravnosti. ...

Pitam se ima li u pomenutoj komsiji i pripadnika bugarske manjine pa da ostvare zacrtano. Da ima vratimo celu Istočnu Srbiju pa da ne trube više o neravnopravnosti i ne prizivaju podršku iz Bugarske!

A može da primenimo i reciprocitet, koji je uobičajen u međunarodnim odnosima. Kakva prava ima naš narod u njihovim državama, takva i njihov kod nas. To bi bilo pošteno.

Ono o kozi i kupusu odnosi se, pre svega , na predsednika komsije.
 
Odgovor na temu

yolja624

Član broj: 9380
Poruke: 1856



+643 Profil

icon Re: Manjinski a službeni!28.11.2010. u 13:23 - pre 163 meseci
@ljuba.micic
Sto se tice nacionalnih manjina, ipak mislim da se mora da ispuni odredjeni cenzus koliko % neke nacije mora da bude da bi bila nacionalna manjina i u skladu sa tim koliko bi se pitala po odredjenim stvarima. Ali dobro, mislim da treba da bude sto siri krug ljudi da razgovaraju.

Teritorijalnih aspiracija na Balkanu imaju svi, tako da nista bolji nismo ni mi ni neki drugi. Treba naci neki nacin da vukovi budu siti a da su i koze na broju. Stalno biti nepopustljiv ne vodi nicemu - vec samo buducim sukobima. Dogovor se izjednacava sa popustljiivoscu, a onda se medju nekim nasim ljudima to tretira kao slabost! A to bas i nije tako.

Citat:
A može da primenimo i reciprocitet, koji je uobičajen u međunarodnim odnosima. Kakva prava ima naš narod u njihovim državama, takva i njihov kod nas. To bi bilo pošteno.

Slazem se, aj sad reci koje pravo nemaju Srbi u Bugarskoj, Madjarskoj, Rumuniji? Na sta se konkretno zalis? Ja jos nisam cuo da se neki Srbin iz Madjarske zalio na nesto. Ako imas takav podatak, daj pa da prokomentarisemo.

Citat:
Ono o kozi i kupusu odnosi se, pre svega , na predsednika komsije.

Pa kad pogledas rezonski, Canak i Vojvodina uopste nemaju bas previse razloga da budu sretni odnosom Beograda prema njima. Ali nisam bas siguran da Canak zeli da se Vojvodina otcepi od Srbije. Ali sam siguran da zeli da Vojvodina ima vece pravo od onog kog sad ima. A ima nekih osnova da to trazi...
 
Odgovor na temu

ljuba.micic

Član broj: 136962
Poruke: 201
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+6 Profil

icon Re: Manjinski a službeni!28.11.2010. u 14:07 - pre 163 meseci
@yolja624:...Sto se tice nacionalnih manjina, ipak mislim da se mora da ispuni odredjeni cenzus koliko % neke nacije mora da bude da bi bila nacionalna manjina i u skladu sa tim koliko bi se pitala po odredjenim stvarima......

Da iskoristimo ovu rečenicu i vratimo se temi ( Manjinski a službeni ). Dakle koliko ima Srba u CG i koliki procenat stanovnika CG se izjasnio da govori srpski? Ako se većina izjasnila da im je maternji jezik srpski kako je onda crnogorski proglašen jedinim službenim jezikom u CG? Gde je srpski kao drugi službeni jezik? Srbi mogu da se školuju ( u CG ) na svom jeziku ali država ( CG ) nema para za škole i nastavni kadar pa Preporučuju Srbima da sami finansiraju ako žele da se školuju na maternjem jeziku! Kako ono beše sa crnogorskim studentima u Srbiji? To i ne može baš da služi za poređenje ali ne mogu da nađem kakav im je sadašnji status ( plaćaju ili ne plaćaju školarinu )?
 
Odgovor na temu

a1200

Član broj: 28980
Poruke: 200
*.BVCOM.NET.



+744 Profil

icon Re: Manjinski a službeni!28.11.2010. u 14:54 - pre 163 meseci
Pa kazem ja, sad kad napravim svoju gramatiku marsovskog, dobijem svoj grb i nadleznosti u ovom novom rasparcavanju zemlje, pardon "decentralizaciji regiona". Pa onda ostvarim podrsku u EU po istoj matrici po kojoj je i Kosovo ostvarilo, otvorim svoju "regionalnu kanselariju" pri Savetu Evrope, i postanem "Evropska regija", ove iz Beograda vishe ne moram ni da slusam - ko su bre ti, i sta mi mogu, kad ja bre imam pravo na "samoopredeljenje" (koje vazi naravno samo u "specijalnim slucajevima", tj. ako me podrzava EU, USA i NATO - a koji su uvek posveceni pravdi i pravu, naravno). A i opste je poznato da rasturanje vecih celina ka manjim vodi ka snaznijoj drzavi, i boljitku naroda na tim prostorima - kao u onoj staroj: deivide et impera.

A onda je samo kosmos limit mom licnom bogacenju, pardon, boljitku za vekovne marsovce kojima sam vratio davno izgubljen "indentitet", "istoriju" i "jezik". Slogan, "Mars radi a Beograd se gradi" uvek upali na ovim prostorima, valjda ima veze sa IQ-em naroda. Nego, bez brige, imam bre istoricare i lingviste, koji ce za shaku dolara da preprave "neispravnosti" iz istorije, poduce ove moje "marsovce" kako je bilo, i kako treba da bude, vrate ove crkve marsovsko-vizantijskog stila nazad pod moje ruho - i buducnost je svetla. Ipak treba poshtovati "novonastale realnosti" na terenu (posebno kad imas Nato batinase na svojoj strani).

Nego, kad region Marsovaca udje u tu EU, onda ce i magicno svi ti politicari, koji svo vreme sprovode korupciju i ignorishu institucije i zakon, volshebno da se "reformishu preko noci". Preko noci ce da se stvore sva ta radna mesta i putevi... fasade ce da budu nove, a putevi k'o aerodromske piste, tako je, a ja sad odoh sa deda mrazom da sanjam o pravu i pravima, jer EU nema alternativu.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Manjinski a službeni!28.11.2010. u 15:06 - pre 163 meseci
Citat:
a1200
Pa onda ostvarim podrsku u EU po istoj matrici po kojoj je i Kosovo ostvarilo, otvorim svoju "regionalnu kanselariju" pri Savetu Evrope, i postanem "Evropska regija", ove iz Beograda vishe ne moram ni da slusam - ko su bre ti, i sta mi mogu, kad ja bre imam pravo na "samoopredeljenje" (koje vazi naravno samo ako me podrzava EU, USA i NATO - a koji su uvek posveceni pravdi i pravu, naravno). A i opste je poznato da rasturanje vecih celina ka manjim vodi ka snaznijoj drzavi, i boljitku naroda na tim prostorima - kao u onoj staroj: deivide et impera.


Mislim da ljudi koji dele ovo tvoje misljenje propustaju jednu ogromnu stvar - regionalnost uvek postoji, jer se ljudi i interesi razlikuju kako su dalji jedni od drugih.

Tako jedno Kosovo ima verovatno vise lokalnih zajednickih stvari sa juznom Srbijom, Albanijom i CG nego sa Vojvodinom ili Beogradom recimo - zbog toga ima smisla da odredjen nivo saradnje ode na regionalni nivo, kako bi postojao nivo zadovoljenja lokalnih teznji za samoupravljanjem, i na adekvatan nacin donosio odluke koje su relevantne za to stanovnistvo tamo.

Mozes ti to silom sprecavati i proglasavati Beograd (ili bilo koji drugi glavni grad neke druge zemlje) za apsolutni centar, a sve teznje za autonomijom kao put ka "secesiji", ali takav stav ne pomaze vodjenju cele drzave.

Jer sta je drzava ako ne ekvilibrijum raznih suprotstavljenih interesa (regionalnih, etnickih, klasnih, politickih, ...). Ako postoji dovoljno velika grupa ljudi ciji se interesi gaze, a regioni savrseno spadaju u to, imas veliki problem sa samim smislom postojanja unije. Na kraju ce doci do vecih problema jer ne mozes zauvek nekoga drzati zatocenim u pravilima koja krojis za njega.

Svaka uspesna drzava u velikoj meri postuje lokalne autonomije - pogledati svaku vecu i uspesnu drzavu u Evropi npr.. i videcete da regioni unutar nje imaju veliku autonomiju - pocevsi od prikupljanja poreza pa u mnogim slucajevima i do nekih diplomatskih sloboda tj. posebnih i nezavisnih mesta u medjunarodnim organizacijama. To je zato sto tako MORA, ako se zeli da sve te regije vide interes u zajednickom zivotu.

Zato jednoj Spaniji, Nemackoj ili Belgiji, recimo, uspeva da i dalje budu u komadu - zato sto postoji kompromis izmedju unutrasnjih regionalnih/etnickih/itd... faktora i postoji visok nivo uvazavanja regionalnih autonomija (to se moze videti prostim analizama politickih sistema i nacina na koji je vlast podeljena). Da u tim drzavama neko pokusava apsolutnu centralizaciju sistema, neki regioni bi neminovno imali mnogo vise razloga za secesiju.

Vodjenje drzave je umetnost na neki nacin... umetnost spoznaje da jedino zdravom kolaboracijom moze postojati zdravo drustvo. A zdrava kolaboracija nije moguca ako neko konstantno sebe ne vidi kao deo te celine.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

a1200

Član broj: 28980
Poruke: 200
*.BVCOM.NET.



+744 Profil

icon Re: Manjinski a službeni!28.11.2010. u 15:16 - pre 163 meseci
A sta se dogadja Dimkovicu, kad na primer jedna Rusija ili Kina odluce da priznaju i finansiraju, vojno podrze, neki region unutar EU. Jer se onda prihvata "realnost" na terenu, pravo na "samoopredeljenje", ili se mozda Nato zove da osvezi pamcenje regionalnim faktorima. Problem je sto je detetu jasno sta ce se dogoditi sa "prebacivanjem" nadleznosti, uspostavom grbova i ostalog u Srbiji - tj. vec vidjeno na ovim prostorima X puta.

Niko nikome ne brani podelu na "statisticke regije", tj. koliko sam shvatio to je (navodno) i uradjeno zarad ekonomije, lokalne kontrole nad razvojem regije i proporcijalnog razvoja zemlje - mogucnosti da te statisticke regije uzimaju pomoc i kredite. Dobijaju pare iz fondova EU. Ali, ne vidim nikakvu prednost "regionalne decentralizacije" u odnosu na statisticke regije i lokalnu samoupravu koja vec postoji. Tj. ova "decentralizacija" sa "nadleznostima", pa onda jos interna podela na "pokraine", i to jos sa prioritetom odrzanja "nacionalnih celina" unutar iste regije, je totalno druga stvar. Dobro dosli u novu Jugoslaviju i novih 20 godina krize.




[Ovu poruku je menjao a1200 dana 28.11.2010. u 16:27 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Manjinski a službeni!28.11.2010. u 15:46 - pre 163 meseci
@a1200,

Citat:

A sta se dogadja Dimkovicu, kad na primer jedna Rusija ili Kina odluce da priznaju i finansiraju, vojno podrze, neki region unutar EU.


Koliko je realno da se to desi? Vrlo malo, u trenutnom odnosu snaga, pa ne znam zasto zamarati mozak sa takvim mogucnostima osim u nekom filozofskom pogledu "sta bi bilo kad bi bilo"... ako Rusija ili Kina jednog dana postanu toliko mocni da mogu direktno da vojno podrzavaju neki region EU protiv interesa ostalih EU drzava, onda ce to biti specificni diplomatski problem koji ce morati da se resi.

Do tada, to je samo hipoteticki scenario. Jedino sto se moze reci da je daleko pametnije NE BITI u tim regionima gde vise regionalih sila imaju veliki uticaj, jer ta nestabilnost najvise kosta lokalce, a ne te sile.

Citat:

Problem je sto je detetu jasno sta ce se dogoditi sa "prebacivanjem" nadleznosti, uspostavom grbova i ostalog u Srbiji - tj. vec vidjeno na ovim prostorima X puta.


Zasto? Zasto nije moguce da neko nauci nesto iz gresaka ranije na Balkanu?

Ako neko zeli vise autonomije, a evidentno je da mnogi u Srbiji nisu bili zadovoljni starim poretkom stvari, to se na neki nacin mora adresirati. To se moze adresirati:

a) Kompromisom
ili
b) Silom

Kompromis je obicno pametnije resenje, jer sila zahteva... da je "centralizator" mnogo jaci od "regionaloaca", sto na Balkanu obicno nije slucaj.

Adekvatna sila za odrzavanje statusa quo nije postojala ni 1991-ve, a kamo li danas.

Ostaje jedino kompromis i dogovor, kao jedino konstruktivno resenje.

Citat:

. Dobro dosli u novu Jugoslaviju i novih 20 godina krize.


Ali kriza ce postojati sve dok celina ne cini bitne cinioce zadovoljnim. Zar mislis da je centralizovana Srbija imuna na krize? Ne bih rekao - rekao bih da su pokusaji teske centralizacije Srbije doprineli upravo stvaranju regionalnih nestabilnosti a ne nekog navodnog mira i prosperiteta.

Denentralizacija bar u teoriji omogucava adresiranje lokalnih problema na nivou sa kojim mogu biti zadovoljni lokalni cinioci.

Centralizacija ti samo garantuje mnogo nezadovoljnih i one u centru kojima je super.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

yolja624

Član broj: 9380
Poruke: 1856



+643 Profil

icon Re: Manjinski a službeni!28.11.2010. u 15:47 - pre 163 meseci
@a1200
Koji bi interes imao bilo koji region/drzava/selo/mesna zajednica da se otcepi od neke EU drzave za ne znam kakve pare!!!??? Primjer ti uopste nije primjenjiv.

Do svega ovog na prostorima bivse SFRJ je doslo zbog upornog gazenja prava - a to ti zagovaras i dalje. Taj put smo vidjeli!

Gazenje prava stvara bunt koji vodi u sukobe, mrznju... secesiju, sta god. Ne moras ti dati nikome nikakva prava - a onda ce vremenom taj da ta prava zatrazi na drugom mjestu, ili ce da se odluci na oruzani otpor. Iz istorije neki od nas bas nista nismo naucili...

Ali ti to tako ne vidis. Ti vidis samo divne ruse i kineze. A oni se samo deklarativno ponasaju u skladu sa tkz. srpskim interesima... ali kad god treba da potegnu veto ili neki konkretan potez, naprave se ludi i okrenu glavu.
Kad cemo nauciti vise da se niko za nas nece tuci i gurati - "Malo rukah, malena i snaga, jedna slamka medju vihorove" i da bi nam svima bilo bolje da se manje *rcobecimo a da malo vise igramo na lukavstva i/ili trazenja rjesenja koja se ne moraju platiti glavama.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Manjinski a službeni!

Strane: << < .. 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 35658 | Odgovora: 229 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.